Bloemendaal. Burgerlijke Stand. Agenda. Predikbeurten. Haarlem. Palestina's Cultuur, na eeuwen herlevend. blOnze gemeente is sinds 1 Maart j.l. een nieuwe handelsonderneming rijker geworden: het „Palestina Huis", een verkoopsorganisatie voor het Kennemerland, gevestigd aan het Kinheim- Elein no. X, telefoon 22194, en waarvan de directie erust in handen van onze plaatsgenoote, mej. Lea Rodriques Pereira. Ongetwijfeld zullen vele onzer lezeressen en lezers zich de tentoonstelling van Palcntijnselie produkten en industric-voortbrengeslen herinne ren, welke eenigen tijd geleden, ter gelegenheid van het Zionistisch Congres, op een terrein aan den Hooge D. D.-weg, gehouden werd. Voor hoevelen hunner was deze geslaagde expositie van de edelste voortbrengselen eener eeuwenoude kuituur, niet een openbaring! Hoe voerde ze de gedachte terug naar het .Heilige Land. dat zoo overvloeiende was van melk en honig", waar de wijnstok welig tierde, de olijf haar vaderland, haar oorsprong vond En is het thans niet een zeer opmerkelijk- en tot vreugde stemmend verschijnsel, dat het kweeken van die zelfde natuurprodukten, na eeuwenlans gekwijnd te hebben, wederom en nu ondersteund door alle hulpmiddelen der moderne wetenschap op groote schaal, d.w.z. voor een uitvoer van millioenen ponden sterlin", gedreven wordt? Als de teekenen niet bedriegen, is Palestina geroepen binnen enkele jaren de voorraadschuur der wereld te worden, van onder meer, die fijne olijfolie, welke zoo onovertroffen is voor salade en mayonaise voor bakken, kooken en braden niet alleen, doch ook als de beste voor genees kundige- en huisverzorgings-doeleinden, door geen andere oliën wordt geëvenaard. Men behoeft zich daarbij slechts in het geheugen te roepen, het hooge aanzien, welke in het oude Palestina de olijfolie genoot. Bij geenerlei der uit die tijden bekende offeranden, mocht de olijfolie-gave ont breken. Wie heden ten dage Haifa bezoekt, wordt'ge troffen door het schouwspel van een imposante, moderne fabriek, die in grootte niet onderdoet voor b.v. onze Pliilipsfabriek. Het is de „Shemen"- factory, waarin onder moderne, hygiënische be reidingswijze „fresh and sweet" van den oogst, de olijven de verschillende processen ondergaan, vanaf de grondstoffen, tot denopslagdergewonnen olie in de met glas bekleede tanks en vandaar naar de verpakking voor verscheping. Het resul taat, de „Shemen" olijfolie, verpakt in flesschen en blikken, is de eenige olijfolie, die gegroeid en geperst is onder de Britsche vlag, m.a.w., die het groote Engelsche imperium op de wereldmarkt brengt. Naast deze edele olie, vervaardigt de „Shemen" ook de allerfijnste toilet- en huishoudzeepen. Eveneens uit zuivere olijfolie samengesteld, en geparfumeerd met de bloesem van Carmel-flo- wers, die op den berg Karmel groeien, met aman delbloesem en enkele anderen. Opmerkelijk en sterk door doktoren aanbevolen is o.a. de Shemen-baby-zeep, die 100 olijfolie bevat, dus 100 zuiver is. Het behoeft overigens geen betoog, dat niets bevorderlijker is, voor het verkrijgen van een waarlijk zachte huid, dan het regelmatig gebruik der olijfzeepen. Als bijzonderheid voor onze Joodsche lezers, voegen wij hieraan toe, dat „Shemen" zeep geoorloofd is voor Pesach (Paschen). Men ziet: de ,,Shemen"-fabrieken zetten de traditie voort van de Joodsche zeepziederij ten tijde der kruistochten, toen zoo menig dapper ridder, die voor zijn dame „om zeep ging", door het vijandelijk zwaard verhinderd werd, dit reis- souveniertje thuis te brengen. Voor wie wat dichter bij huis wil blijven, dan Haifa, om te zien wat het hedendaagsche Palestina voor de wereldhuishouding voortbrengt, bestaat thans binnen eenige maanden een welkome ge legenheid. Voor de a.s. wereld-tentoonstelling te Parijs, verrijst onder de auspiciën van baron Edmond de Rothschild, een uitgestrekt paviljoen, waarin Palestina op deze tentoonstelling zal ver tegenwoordigd worden. Daar zal de bezoeker ook onder anderen kennis kunnen maken met de origineele Palestina-wijnen uit de beroemde Rothsehildsehe wijnkelders te Rischon Lezion. Terecht worden deze wijnen om hun bouquet zeer gezocht u moest eens die zeer oude Carmel Port proeven! De prijzen dezer roode-, witte en tafelwijnen, schijnen daarbij zeer gematigd, evenals trouwens ook die der Palestijnscbe vrucli- ten-limonaden-stroopen (zuivere vrucht met sui ker en zonder essence). Natuurlijk levert dit klassieke land der honig, thans ook dit produkt voor export en het doet dit reeds op groote schaal. Want het aroma der oranjebloesem, dat zij bezit, zoo afwijkend van dat der heide- en andere honigsoorten, stempelt haar tot een veelgevraagde delicatesse. Ook de Palestijnsehe custardpoeder is allerwge gezocht om haar geur en smaak. Om na dit „uitstapje" weer tot ons doel te ko men: het „Palestina Huis" heeft aile bovengenoem de produkten in haar showroom aan het Kin- heimplein, alhier, tentoongesteld. De entree is vrij. Wij wenschen de directie recht veel succes met hun introductie van de voortbrengselen van het erfgoed der menschheid: Palestina. bl. Bevallen: C. M. van der ZwanDe Winter, zoon. Ondertrouwd: J. G. van Es en A. M. Beurts. A. Boer en M. G. Meimens Visser. G. Flobbe en G. de Vries. Getrouwd: Geen. Overleden: E. Budding, oud 92 jaar, wed. van E. van de Wetering. Th. S. J. Janzen, oud 68 jaar (overleden te Haarlem). A. G. Duiverman, oud 92 jaar. Een brutaal staaltje. WIJ verkoopen de BESTE stofzuigers van de wereld „fppes" Stofzuigen vanat f 45.en hooger (In huurkoop reeds vanaf 65 et. per week en wij nemen 2 jaar risico). Vraagt vrijblijvend demonstratie bij het BEKENDE ELECTRO-TECHNISCH EN RADIOBUREAU Arbeidsbeurs. blZaterdag j.l. stonden bij de Arbeidsbeurs alhier, ingeschreven 229 mannelijke en 3 vrouwe lijke personen, in totaal 232 werkzoekenden, ge splitst als volgt: Loodgieters4 Behangers2 Timmerlieden6 Schilders Metselaars1 Opperlieden- Grondwerkers6 Eleetriciens4 Monteurs (diverse soorten)18 Bankwerkers4 Chauffeurs19 Bloemist-, land- en tuinbouwarbeiders 57 Handels- en kantoorpersoneel*29 Losse arbeiders46 Diverse beroepen**25 232 waaronder 1 dame. waaronder 2 dames. Het kantoor is gevestigd Brouwerskolkweg 2 te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Telefonisch te bereiken onder no. 23250. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. o Film „Salib Poetih". blOver den arbeid der „Witte Kruis" kolonie bij Salatiga op Java, waarvan nog nooit een film vertoond is, gaat thans een mooie rolprent door Nederland. Deze film wordt Zaterdag a.s. in liet Jeugdhuis, Donkere Laan, vertoond, 's middags om 3 uur voor kinderen, 's avonds om 8 uur voor volwassenen. Deze film brengt ons in kennis met arbeid, waaruit ontzaggelijk veel liefde en offer spreekt, 't Was in 1901, toen er op Java, door misoogst en cholera een onbeschrijfelijke ellende heerschte. Gedreven door angst en honger verlieten velen hun dorpen en vluchtten naar de steden. Deze noodkreet was de roepstem om al die armen te helpen. Een comité werd gevormd en het echtpaar Van Emmerik werd bereid gevonden om leiding te geven. De deuren van hun woning werden ge opend en vele ongelukkigen werden geholpen. Velen waren zoo ziek, dat zij als blijvende gasten werden opgenomen. In den loop der jaren zijn er meer dan 8000 Javanen opgenomen. Velen hebben, na geholpen te zijn, een bestaan in de maatschap pij gevonden. Anderen moesten blijven. Elk jaar neemt het aantal kolonisten toe. Thans bedraagt het aantal meer dan 1400, w.o. 570 kin deren. De kolonie probeert zooveel mogelijk in eigen onderhoud te voorzien. Iedereen, die kan, moet werken. Landbouw, weverij, zeepziederij, melkerij, cocosmatten vlechten enz., geven arbeid aan velen. Men geniet een kleine subsidie van de regeering en het Gewest, maar verder moet de kolonie door vrijwillige bijdragen gesteund. De heer Van Emmerik Jr. zal de film toelichten. Verduistering. blTerzake verduistering ten nadeele van den kruidenier R. is door de politie aangehouden een 15 jarige loopjongen afkomstig uit Zand- voort. o De opruiming duurt voort. blDoor de politie is aangehouden de 36-jarige R. uit Haarlem, die Aerdenhout en omgeving ge durende eenigen tijd onveilig heeft gemaakt voor dames. Kleverlaan 176, HAARLEM Telefoon 14753 Filiaal «4. Tammer Erkend installateur van G.E.B. te Haarlem en P.E.N. te Bloemendaal BLOEMENDAALSCHEWEG 119 - TELEFOON 23937 (hoek Dr. D. Bakkerlaan) Voor de jeugd vormt het boekje thans, mee door de bijzonder fraaie uitvoering, een attractie. Boffie met z'n opwippende haarlok zal mét z'n geurige koffie een graag geziene huisgenoot, worden. blTerwijl mevrouw en twee dienstbodes thuis waren, is ingebroken bij de fam. W. te Aerdenhout. Een tot nu toe onbekend persoon had een trap uit de garage gehaald, deze tegen het balcon geplaatst en door het verbreken van een ruitje zich toegang tot de woning weten te ver schaffen. Hij ontvreemde een bedrag van f 20. en 400 Belgische francs en kwam ongezien met de buit weg. Mevrouw en de dienstboden, die wel gestommel op de bovenverdieping hadden ge hoord, waren in de meening geweest, de een voor de ander, dat een van drieën boven bezigheden ver lichtte. Gevonden Voorwerpen. blGevonden en terug te bekomen bijVan Noggeren, Boschlaan 17, 2 huissleutels, Prof. N. II. Swellengrebel, Van Vollenhovenlaan 16a, een fiets- handpomp; S. v. d. Berg, Bloemveldlaan 2, Haar lem, een bruine gebreide muts, Postkantoor Bloe mendaal, een wandelstok met goud beslag en monogram. M. G. Hei/schar, Schermerstraat 13 zw., Haarlem, een reisdeken, Stam Iepenlaan 49, een zwart langharig hondje, Mevr. Ten Cate, Van Dordtstraat 66, Haarlem, een dameshorloge, Preijzer, Zomerzorgerlaan 26, een slobbroekje, D. Verduin, Korte Kleverlaan 9, een ring met sleutels en een fluitje, H. de Haan Oranjestraat 17, Haar lem, een padvindersriem, H. J. Nijland, Graaf Florislaan 35, Vogelenzang, een dameshandschoen, Dalman, Hendrik Roozenlaan 22, Haarlem, een stuk kunstgebit, Postma, Stoels-Hofje, een blauwe wollen das, C. Uitendaal, Aelbertsbergweg 1, een zilveren vulpotlood, B. Pouwer, Lage Duin en Daalsclieweg 1, een blauwe ceintuur met gesp, Plukker, Lambrecht van Dalelaan 19, Haarlem, een grijze heeren handschoen, Bureau Overveen: een wollen kinderwantje, een sleutel aan een ring, een blauwe jongenspet, een spiegeltje in etui en een foto, een kinderportemonnaie met inhoud; Politie post Aerdenhout een sluitdop van een reservewiel, Ford V8. Niet herkend. blIn Aerdenhout werd 'n venter aangehouden, die veel overeenkomst vertoonde met het signale ment dat van den tweeden verdachte van de moord op den garagehouder Hes in den Haag bekend is. Nadat de aangehoudene met. den ge tuige Jansma was geconfronteerd, is hij echter vrijgelaten, daar hij niet werd herkend. Beter voorkomen blEen agent van politie zag tegen acht uur 's avond een verdacht individu uit een tuin aan de Julianalaan komen. Bij onderzoek bleek dat deze persoon om geld gevraagd had, doch tevens kwam aan het licht dat de politie agent, die den man scheen te herkennen, een goede herinnering heeft, want het betrof zekeren P., afkomstig uit den Haag, thans verblijvende in een logement te Haarlem, die geruimen tijd geleden in den Haag een inspecteur van politie had neergeschoten. Na op het politiebureau verhoord te zijn, is de man weer vrijgelaten. o De koddige avonturen van Boffie. blDe waarde van een goedgeslaagd reclame- figuur, of een inslaanden naam, heeft zich weer eens duidelijk gedemonstreerd in de campagne, die de N.V. Aluert Heijn met haar kleine kell- nertje en zijn volgeladen presenteerblad heeft ge lanceerd. Want wie tegenwoordig „Boffie" zegt, denkt automatisch aan Aloert Heijn's Koffie, en ziet weer voor zich de talrijke komische situaties, die Boffie met zijn dampende koffie op de meest ongelegen (of meest gelegen momenten teweeg heeft gebracht. Om de belevenissen van den kleinen Zaankanter vast te leggen, heeft de N.V. Albert Heijn in een keurig boekje „Boffie's avon turen" verzameld, en bij de prachtige plaatjes een gezellig verhaal geschreven. Trouwens, ook zonder den tekst hebben de platen zelf door hun pakkende beelden reeds veel nuttig reelatnewerk verricht. Stadsschouwburg. Zaterdag 6 Maart, 8.15 uur, De Komedianten „Liefde Engros". Zondag 7 Maart. 8.15 uur, De Komedianten: „Liefde Engros". Maandag 8 Maart, 8.15 uur, Ab. 2e serie, Gez. Jan Musch: „Nathan de Wijze". Dinsdag 9 Maart, 8.15 uur, Kunst aan het Volk, Gez. Jan Musch: „De Vrek". Woensdag 10 Maart, 8.15 uur, Het Maskér: „Het Nest". Donderdag 11 Maart, 8.15 uur, De Nedcrl. Tooneelgroep: „Rijksstraatweg no. 6". Vrijdag 12 Maart, 8 uur, Toonkunst: Isolde Menges Harold Samuel. Rembrandt-Theater: „Zonen der Zuidzee". (Vrij dag Kovacs I.ajos). Luxor-Theater: „Duizendmaal bedankt", met Dick Powell, Ann Dvorak, Fred Allen, Patsey Kelley en Paul Whiteman en z'n band. Frans Hals-Theater: „Zaken zijn Zaken", met Joe Brown. Zondagmorgen 11.30 uur „Jood Siiss" met Conrad Veidt. Cinema-Palace": „Opgejaagd", met Constant Bennett. Spaarne Sound-Theater: „Brand in het luttel Albion", met Bettie Davis en George Brand en „De Ontmaskering van den Veedief". „VOLKSONDERWIJS". bl— In café Rusthoek werd Dinsdagavond de jaarvergadering gehouden van de afdeeling Bloemendaal van „Volksonderwijs". Wegens drukke werkzaamheden had de heer C. G. Bleeker zich genoodzaakt gezien als bestuurs lid te bedanken. In een vacante functie werd ge kozen de lieer D. Klajj. Door de secretaresse, mej. T. Noorman, werd uitgebracht. Te Overveen en Aerdenhout neemt het leerlingenaantal regel matig toe, terwijl de nieuwe scholen in Bloemen daal aan de gestelde verwachtingen volkomen blijken te voldoen. In het afgeloopen jaar werd te Bloemendaal een in écn der lokalen van de U.L.O.-school gevestigde Kleuterschool geopend; die te Vogelenzang, in 1935 opgericht, telt thans ruim twintig leerlingen; het ideaal van een kleuterschool te Overveen kon nog niet verwezenlijkt worden. liet overlijden van het bestuurslid mevr. Mces-Schuckink-Kool beteekende voor de afdeeling een groot verlies. Voor mevr. Leendertz, die haar bestuursfunctie neerlegde, werd gekozen mevr. Boot. De rekening en verantwoording, met de be grooting voor 1937, werden aanvaard. Het batig kassaldo bedroeg ca. f20.bij een sluitpost in ontvangst en uitgaaf groot f 412.28. Desgevraagd verklaarde de Voorzitter, Mr. J. II. Scliultz van Haegen, zich bereid, zich een candidatuur voor hoofdbestuurslid te laten wel gevallen. o „Bloemendaalsch Meisjeskoor". blDe groote zaal van het Jeugdhuis was Vrijdagavond j.l. geheel gevuld met belangstel lenden, die kwamen luisteren naar de uitvoering van het „Bloemendaalsch Meisjeskoor" onder leiding van mej. Riek van der Velden. Het is een zangavond geworden die de aanwe zigen enkele genotvolle uren heeft gegeven. De jongste meisjes traden vóór de pauze op met verschillende éénstemmige liedjes, terwijl de ouderen het tweede gedeelte van het programma vulden met meer-stemmige versjes. De leidster van het koor begeleidde den zang op de piano, waardoor het geheel een goed verzorgden indruk gaf. Als solistjes zongen Gobi Schaap, Nicoletje Breen en Ellie Hetlund, Jet Heule, Annie de Visser en Willy Voerman, en Tinie Vis, enkele aardige versjes die veel succes hadden. Mej. Nel Hogenbirk zong na de pauze drie Duitsche en drie Nederlandsehe liederen. Behalve een attentie in den vorm van een bouquet, kreeg mej. Hogenbirk voor haar gevoelvolle en zuivere zang herhaald warm applaus. Ook de leidster van het koor, die tevens mej. Hogenbirk begeleidde, had tot tweemaal toe bloemen in ontvangst te nemen. o Voor Veilig Verkeer, blDoor de politie werd aangehouden een autobus, toebehoorende aan een te Ileiloo ge vestigde firma, de voorbanden van de auto waren zoo totaal versleten, dat de bus gevaar voor het verkeer en de inzittenden opleverde. o Uitlokking van diefstal. blVan een in deze gemeente gelegen tennis baan werd een electromotor, een kruiwagen en een waterslang ontvreemd. Als verdacht van dezen diefstal werd door de politie aangehouden de 51-jarige chauffeur II. te Santpoort. Nadat deze twee dagen later in vrijheid was gesteld, werd door de politie gearresteerd de 52-jarige v. G. uit Haarlem, die als „rechtskundig adviseur" van H. was opgetreden, en die wegens uitlokking van voornoemden diefstal Woensdag j.l. ter be schikking van den Officier van Justitie te Haarlem is gesteld. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk, Jeugddienst. Geref. Kerk, v.m. 10 en n.m 5 uur^Ds, Joh. C. Brussaard. Ned. Protestantenbond, v.m. 10% uur, Ds. P. v. d. Veer te Amsterdam. De Vrije Katholieke Kerk, Popellaan, Kinlieim- park. Zondag 7 Maart, 10.30 v.m. Gezongen II. Mis. Uitstelling van liet IJ. Sacrament van 2.305.30 n.m. Gelegenheid voor meditatie Woensdag 10 Maart geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, de heer K. Koop man. AERDENHOUT. Vereen. Religieuze Kring, v.m. 10% uur Ds. F. Kleyn, Remonstrantscli Predikant te 's-Gravenliage. SANTPOORT. Ned. Herv. Evangelisatie, v.m. 10 uur de heer H. Berkhof, Cand. H.D., A'dam; n.m. 5 uur de heer H. Heeresma te Amsterdam. Dinsdag n.m. 8 uur Bijbellezing. HAARLEM. Evang. Luthersclie Gemeente, v.m. 10% uur Ds. G. J. Duyvendak; n.m. 7% uur Ds. Mr. D. G. Hoevers van Amsterdam, Jeugddienst. Eglise Wallonne, Begijnhof, Dimanche 7 March 10 li. 30 Service présidé par M le pasteur G. Forget, de la Haye. 3e Collecte pour l'Eglise. 9 li. 15 Ecole du Dimanche. Geref. Kerk H.V., Gebouw „Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 20, v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. A. E. Sillevis Smitt; v.m. 10 uur Kinder- dienst in de voorzaal. Ncd. Vereen, van Spiritisten „Harmonia", Afd. Haarlem II. Sociëteit „Vereeniging", Zijlweg 1 v.m. 10.30 uur Wijdingsmorgen. Spreker de heer A. 't Hoen van Amsterdam. Onderwerp: „Als stervende, en ziet wij leven". Knippatronenbovenhuis „Femina". haHet bekende Knippatronenhuis „Femina" van Mej. Nelly Roemers is verplaatst naar Koning straat 27. Hiermede is de laatste winkel uit de panden verdwenen, in welke ruimte het vergroote stadhuis komt. Het nieuw-verbouwdc perceel is echter voor het Knippatronenhuis een groote verbetering. Hier is ruimte te kust en te keur, wat men bij dergelijk werk goed gebruiken kan. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij nam een advertentie voorkomende in dit nummer. Kunsthandel Pictura geopend. IiaWij verwijzen onze lezers naar een adver tentie in dit nummer, waarin melding gemaakt wordt van de vestiging van Kunsthandel Pictura. Wij hopen nog nadere bijzonderheden mee te dcclcn.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 4