Predikbeurten. Agenda. Vertrouwen. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon. Het Brokkenhuis, Nationale Reclasseeringsdag. Muziek. HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Prospectus op aanvrage Ned. Natuur-historische Vereen., Afd. Haarlem en Omstreken. r ZONDAG 21 MAART 1937. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Prof. Dr. A. H. de Hartog van Amsterdam. Goede Vrijdag v.m. 10 uur Ds. J. C. v. Dijk. Bevestiging van nieuwe leden. Bijzondere col lecte voor de diaconie. N.m. 7 uur Ds. J. C. van Dijk. H. Avondm. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Goede Vrijdag n.m. 8 uur, dezelfde. Nederl. Prot. Bond, v.m. 10% uur Ds. J. Kalma van Zandvoort. Vrije Kath. Kerk (Popellaan, Kinheimpark), Palmzondag v.m. 10% uur Hoogmis. Uitrei king van gewijde palmtakjes. Witte Donderdag, Gez. H. Mis m. processie 8 uur v.m. Uitstelling II. Sacr. v. 2.30—8 uur n.m., gelegenh. voor meditatie. N.m. 8 uur Plechtige bijeenkomst. Goede Vrijdag v.m. 8 uur Gez. Prime en med., N.m. 8 uur Compl. met med. en predikatie. Paaschzaterdag Gez. Prime en lit. plechtigh. v.m. 8 uur. Uitr. van gewijd water. 0VERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Goede Vrijdag n.m. 7 uur Dezelfde. Bed. H. Avondmaal. AERDENH0UT. Vereen. Relig. Kring, v.m. 10% uur Ds. S. H. J. James, Herv. pred. te Rotterdam. SANTPOORT. Herv. Evang. v.m. 10 uur de heer H. Heeresma te Amsterdam. Dinsdag n.m. 8 uur Bijbellezing. Goede Vrijdag n.m. 7 uur Dr. W. D. van Wijngaarden van Leiden. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. P. van der Vloed. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. G. J. Duij- vendak. Bevestiging nieuwe leden. N.m. 7% uur Ds. C. H. Brandt, H. Avondm. Goede Vrijdag n.m. 7% uur Ds. G. J. Duij- vendak. Bed. H. Avondmaal. Eglise Wallonne, (Begijnhof), a 10 h. 30 Service présidé par Mr. Ie pasteur Th. Balma de Catana; 3e collecte pour l'Eglise. Ecolc du Dimanehe pas de service. Jeudi a 8 h. du soir Service et Ste. Cène, présidé par Mr. Ie pasteur E. Mahieu de Delft. Geref. Kerk H.V. (geb. „Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 20), v.m. 10 uur de heer H. Lasseliuit, oud-Zendelingleeraar. Voorber. H. Avondmaal. N.m. 5 uur Ds. P. van der Vloed van Zandvoort. In de voorzaal v.m. 10 uur Ivinderdienst. Goede Vrijdag n.m. 8 uur Ds. P. A. E. Sille- vis Smith. Belijdenis des geloofs en Bed. H. Avondmaal. ZANDVOORT. Geref. Kerk H.V. v.m. 10 uur, de heer Biem Visser, n.m. 3 uur Preeklezen. Stadsschouwburg: Zaterdag 8.15 uur, le H.B.S. b. Jubileum-revue. Zondag 8.15 uur. Nederl. Ind. Tooneel, „Jantje uit Indië". Maandag 8.15 uur. Ab. 2e serie. Amsterd. Too- neelvereen. „De Zonderlinge Dr. Glitterhouse". Dinsdag 8.15 uur. Geloof en Wetenschap. Voor dracht met lichtbeelden. Prof. Wulf. Woensdag 8.15 uur Gez. Jan Musch. Volksvoor stelling. „De Sabijnsclie Maagdenroof". Donderdag 8.15 uur. Nieuw Leven. (In Zweden werd een militair vlieg tuig gesignaleerd, waarvan de her komst niet bekend was. Tenslotte bleek het een eigen vlieger te zijn). Men wil vertrouwen in en van elkander hebben, Want tegenwoordig is 't zoo'n vreemde tijd. Als men iets in 't vertrouwen denkt te hebben, Dan is men het vaak juist weer kwijt. De wereld is zoo eerlijk als een kluitje, Van 't klare gele goud. Ken kameleon verwisselt steeds van huidje, En poes aait, als ze klauwt De een stelt motie's van vertrouwen, Men kitst ze af, of neemt ze aan. De ander gaat maar kruisers bouwen, Want kan dan beter samengaan, Met hen, die hun vertrouwen schonken, Wat met champagne werd beklonken. De een houdt zich een poosje aan 't verdragje. De ander komt hem dan een eindje voor. En als je 't leest, zoowaar dan lach je: Men is elkander weer op 't spoor. Een heel vreemd vliegtuig vloog in 't Noorden, Over het Zweedsclie grondgebied. Men zag reeds spoken, want wie stoorden Zich zoomaar aan de Zweden niet? Men brak het hoofd en vorschte alle dagen, Welk raadsel vloog over het Zweedsch terrein Totdat Een Zweedsche vlieger zelf kwam vragen; Of hij het soms geweest kon zijn Gelooft ge niet, dat, goed beschouwd, Men zelfs zichzelf niet meer vertrouwt? FRANK. 179*14 Akkerman, J.boek- en kantoorboekhandel, school-, schrijf- en teekenbehoeften; Pieter Kiesstraat 40. 17878 Appeldoorn, Mej. N.; leerares Gymn.; H. J. Koenenstraat 20. 17951 Bakker's Vischhandel; Cornelissteeg 5. 17948 Bata, Schoenenmagazijn; Gen. Cronjé- straat 45. 22251 Bosch, L. J. v. d.fijnwasscherijOlmen- straat 5. 28293 Deelder, A. A.; César Francklaan 5, Heem stede. 17950 Dijk Blok, J. van; Uit den Boschstraat 6. 17945 Graaf-Wiippermann, Mevr. A. de; Midden laan. 27009 Gude, P.; Radio Electr. Techn. Bur., Zandv. laan 67, Heemstede. 17937 Havelaar en Co; Rechtskundig- en Incasso bureau; Krocht 4-rood. 17931 Heege-Eggink, G. M. ter; Ramplaan 43. 17895 Ileijl, Dr. J. G.Ned. Dienst N.V. Organen, Erelmanstraat 5, Heemstede. 27008 Janssen, J. C. A.; Zandv. laan 238; Bent veld. 17935 Knol, K. II. W.; Mesdaglaan 25; Heem stede. 17957 Koning, J. de; Cameraman; Bosch en Ho- venstraat 7. 28319 Lantzius, E. C.civiel ingenieur; Landzicht- laan 11, Heemstede. 28462 Lemmers Zn.. J. C.huis- en decoratie schilders, glasverz.-agentschap; Rijnstraat 38, Heemstede. 17934 Meijer, A.; Amsterdamsehe Vleeschhouwe- rijen; Rijksstraatweg 97. 22196 Mulder, Ir. G. M.; Arnoldlaan 9, Bloemen- daal. 17961 Petit, Mevr. J. de; Bloemhofstraat 2. 17941 Plantenga, F. L.Santpoorterplein 15. 27006 Strijbis, A.; huis- en decoratieschilder; 'Roemer Visscherplein 4, Heemstede. 17936 Taxibedrijf L. Pieters; Zijlweg 12a, Over- veen. 22209 Top, J. L.; inspecteur 3e kl. Prov. Electr. Bedrijf v. Noordholland; Marsstraat 26. 17942 Visser, Mevr. de Wed. K.; Garenkokers- kade 92. 17939 Wassink, J. M.Fabriek van Fijnkolen- kachels en ketels en centrale verwarming; Burgwal 105. 17943 Wit, O. de; hoofd van school 19; Prin- cessekade 50. Donkere Spaarne 34, Tel. 23676. Nu de groote schoonmaaktijd „de tijd voor den grooten uithaal" weer in aantocht is, of reeds een aanvang heeft genomen, wenscht het Bestuuf Vari het Brokkenhuis, de ingezetenen van Haarlem en Omstreken en speciaal de huisvrouwen nog eens extra de aandacht te vestigen op het doel en stre ven van de vereeniging, namelijk, hulp en steun te bieden aan noodlijdende gezinnen van alle gezind ten, in de vorm van kleeding, schoeisel, bedde- goed, meubilair e.d. Bij het opruimen van kasten en zolder, zult. U ongetwijfeld nog heel wat tegen komen, dat uit de mode, of eenigszins versleten is. Het kan nog best versteld of gemoderniseerd worden, maar als U weet, dat U er een goed cn mooi werk mede doet, met het aan ons te schen ken, dan zult U er met pleizier afstand van doen. U kunt er van overtuigd zijn, dat het bestuur er zorg voor draagt, dat een en ander in goede handen komt. Elke aanvraag om hulp wordt nauwkeurig onder zocht en nagegaan alvorens hulp wordt verleend. Dat de nood in tal van gezinnen hoog is gestegen, blijkt wel uit het groot aantal brieven dat dage lijks wordt ontvangen en die allen getuigen van de bitterste armoede, die in vele gezinnen geleden wordt. liet Bestuur hoopt dan ook spoedig weer eens een groot aantal adressen te mogen ontvangen, waar goederen afgehaald kunnen worden. Een telefoontje no. 23676 of een birefkaartje aan het adres Donkere Spaarne 34 en onze wagen komt voor Uw deur, om Uw aandeel in ontvangst te nemen. Ten slotte deelt het Bestuur nog mede, dat van de, ten bate van de Vereeniging, gehouden ver loting eenige kleine prijzen niet zijn afgehaald. Deze kunnen alsnog op Woensdag 24 Maart a.s. des morgens tusschen 1012 uur in ontvangst worden genomen, Donkere Spaarne 34. Na dezen datum komen de prijzen te vervallen aan de Ver eeniging. Het Bestuur van het Brokkenhuis, A. VAN MARSELIS HARTSINCK, Presidente. P. J. MULDER, Secr.-Penningm. Collecte op Zaterdag 5 Juni 1937. Onder leiding van den heer Joh. Helmerhorst, adj. directeur van het Centraal Bureau der Ver eeniging van Reclasseeringsinstellingen te Am sterdam, werd op Donderdag 11 Maart j.l. in het café-restaurant Brinkmann te Haarlem een ver gadering gehouden in verband met een op 5 Juni a.s. te houden Nationale Reclasseeringsdag. Vertegenwoordigd waren voor de reclasseerings- stellingen te Haarlem, de heeren: Ned. Gen. tot Zedelijke Verbetering der ge vangenen: G. J. Bouwens, H. H. Hagedorn, Mr. J. H. Schultz van ITaegen. R.-K. Reel. Vereeniging: J. G. Klein en M. A. M. Langemeijer. Leger des Heils:W. Kelder. Prot. öhr. Reel. Vereeniging: K. Brants en mevr. Mr. J. H. G. Schutte-Struiek. Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging: W. P. J. Overmeer. Internationale Orde van Goede Tempelieren: L. T. G. Herkes en C. M. J. Neeteson. Ned. Vereen, tot Afsch. v. Alcoli. houdende Dranken: A. Cornet. Centr. Bureau van Reclasseerings-instellingen: W. J. A. Matla en B. C. Dotmar. Afgevaardigden van de comité's te Bloemen- daal en Heemstede waren voorts mede ter ver gadering aanwezig, evenals medewerkende dames in het comité van uitvoering. In het dagelijksch bestuur van het comité van uitvoering werden gekozen de heeren: Mr. J. H. Schultz-van ITaegen, voorzitter: W. P. J. Overmeer, vice-voorzitter; H. H. Hagedorn, le secr. Westerhoutpark 34, Haarlem; W. Kelder, 2e secretaris; M. A. M. Langemeijer, le penning meester; G. J. Bouwens, 2e penningmeester; mevr. Mr. J. H. G. Scliuttte-Struick, dames-comité. Het volledige comité van uitvoering en dat van aanbeveling zal nader bekend worden gemaakt. De eerstvolgende vergadering van het comité van uitvoering zal worden gehouden op Woensdag 14 April a.s. 2.30 uur n.m. in het café-restaurant Brinkmann te Haarlem. ZEVENDE CONCERT DER HAARLEMSCHE BACHVEREENIGINO. Het zevende en laatste concert in dit seizoen van de Haarlemsche Bachvereeniging door het Residentie-orkest onder leiding van Issay Dobro- wen, was vóór de pauze aan Beethoven, na de pauze aan de Russische toonkunst gewijd. Met zijn lenige, electriseerende directie gaf Dobroweneentotinde finesses afgewerkte, virtuose uitvoering van de ouverture Leonore no. 3. In de begeleiding van het 4e pianoconcert wist hij zijn haast al te uitbundig enthousiasme zoo in te toornen, dat er een samenwerking ontstond tus schen orkest en solist, die prachtig was. Wanneer dan een grootmeester als Arthur Rubinstein, voor wien er geen technische moeilijkheden zijn, een muzikaaf op het hoogste niveau staande, zeldzaam gave en bloeiende vertolking van dit concert ten gehoore brengt, dan is het geen wonder, dat de bijvalsbetuigingen den vorm van een ovatie aan nemen. De eerste Symphonie van D. Schostakowitseh, door dezen op twintigjarigen leeftijd geschreven, verraadt een sterk compositorisch talent. In neo-romantisclien stijl gehouden, vertoont het werk'naastgroote expressiviteit, goede thematische vondsten cn breede melodiek( prachtige hobosolo in het andante) ook veel grilligs en zijn er mindere geslaagde gedeelten, die bewijzen dat de groote vorm nog niet ten volle beheerscht wordt. Al mag men deze symphonie dan nog geen meesterwerk noemen, veelbelovend is zij zeker. Dobrowen gaf de volle maat van zijn energie, bewonderenswaardig was, wat het Residentie orkest presteerde, en het publiek dankte met een hartelijk applaus. Een geladen, hartstochtelijke weergave van Tschaikowsky's ouverture-fantasie „Romeo et Juliette" besioot dit glansrijke concert en daarmede de serie Bachconcerten van dit seizoen. B.W. Bloemendaalsche Schaakclub. De zoo lang uitgestelde wedstrijd van Bloemen- daal 1 tegen Weenink 1 heeft Dinsdag j.l. te Bever wijk plaats gehad. Het was te voorzien, dat het een zware kamp zou worden, èn omdat het kampioen- s chap van de 2e klasse N.H.S.B. op het spel stond cn omdat beide clubs in de afgeloopen competitie gelijke resultaten behaald hadden. Beide clubs hebben een groote overwinning be haald op Aalsmeer en kleine overwinningen op Heemstede en Zaandam. Bloemendaal heeft ver loren van11 Haarlem; met Weenink zal dit ook wel het geval worden; dit laatste hangt af van een nog te arbitreeren partij van den wedstrijd Weenink Haarlem, welke partij voor Haarlem gunstiger staat. De ontmoeting van Dinsdag heeft echter nog niet tot een beslissing' geleid. De voorloopige uitslag 34 is wel in het voordeel van Bloemendaal, maar de 3 partijen, die nog niet beslist zijn, staan alle voor Bloemendaal iets minder gunstig. Bloemendaal moest het zonder Babeliowsky en v. Dort stellen; Weenink speelde met één invaller. De uitslag uidt: Weenink 1Bloemendaal 1 J. ZoontjesJ. Vreeken Pli. BakkerJ.JJ. v. Weering F. PfaltzgraffH. Marseille 01 P. HoutJ. Lankampafgebr. C. ITennemanC. Bolsenbroek o1 G. v. LentW. Hogenbirkafgebr. IC. SlingsJ. H. Barens afgebr. F. v. TuinenR. Hogenbirk 10 J. VisserP. A. C. v. d. Bronk 10 W. Visser—W. v. d. Werff0—1 Voorloopig 34 o Haarlemsche Rij- en Jachtvereeniging. Jachtrlt op 20 Maart. De jachtrit, welke in Januari niet doorging, wordt gehouden op Zaterdag 20 Maart. Meet: Om half drie aan het Paviljoen „Brede- rode", Boekenroodsche weg te Santpoort, bij de Ruïne van Brederode. Jagermeesterde heer JL. Prins. Fieldmaster: de heer N. M. Henriquez Pimentel. Parcours: Boekenroodsche weg, Velserenderlaan, weilanden „De Paardenkamp", Middenduinerweg, Frans Netsclierlaan, Wulverderlaan, Terrasweg, Hoofdstraat te Santpoort, ITagelingerweg, ICwee- kerslaan, Biezenweg, Weilanden achter de boerderij „Auspicus et Telis", P. C. Hooftlaan, Doodweg, Waterlandweg, Driehuizerkerkweg, Hagelingerweg, weilanden „Hageveld" en van „Het Huis te Velsen", J. T. Cremerlaan, ICruidbergerweg, Vel serenderlaan, Boekenroodsche weg. Er bevinden zich in dit parcours slooten en hekken. Einde: aan het Paviljoen „Brederode". Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING Film „Van bol .tot bloem". haIn verband met ongesteldheid van Prof. Dr. E. van Slogteren werd Dr. J. J. Beijer van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse bereid gevonden de taak over te nemen om een korte inleiding te houden tot de film, welke in op dracht van het Centraal Bloembollen Comité te Haarlem door den heer J. C. Mol werd vervaardigd. Dr. Beijer besprak den export van bloembollen, welke tengevolge van den crisis zeer sterk is terug- geloopen. Men tracht den afzet te vergrooten: le. door nieuwe afzetgebieden te vinden; 2e. door ver grooting van de gebruikswaarde der bollen. Zoo tracht men thans het mogelijk te maken dat de bollen, welke tot nu toe slechts naar de gematigde streken van het Noordelijk Halfrond worden verzonden, ook naar het Zuidelijk Halfrond kunnen worden geëxporteerd. Een foto van beplanting in Pretoria toonde, dat men er in geslaagd is een methode van preparatie daartoe te vinden. Voor het tweede punt is de ziektebestrijding van groot belang. Aan de hand van lichtbeelden besprak Dr. B. de voornaamste ziekten van nareis (aaltjes- ziek, veroorzaakt door een nematode), hyacinth (geelziek, veroorzaakt door een bacterie), tulp (het „kiepen", een ziekte in de stofwisseling der plant, waartegen men thans een middel gevonden heeft door de afgesneden bloemen te plaatsen in water met 1 kalksalpeter; kwade grond, ver oorzaakt door een schimmel). Ook de preparatie der bollen, waardoor het mogelijk is het bloeitijdstip zeer te vervroegen, is in dit verband van groot belang. Voorts wees spr. op de vele gevaren waaraan de bollen tijdens het vervoer blootstaan, terwijl zij bij de afnemers vaak verkeerd behandeld worden en dus goede gezonde bollen toch slechte" resultaten geven. Groote moeilijkheden ondervindt de uitvoer door de quarantaine-maatregelen, welke, naar de uit spraak van Prof. van Slogteren, op zichzelf te billijken zijn, daar elk land kan eischen dat het ingevoerd product aan redelijke eischen van vrij van ziek voldoet, doch welke niet overdreven mogen worden. Het streven hier is er dus op gericht, de cultures zoo gezond mogelijk te maken. De hierna vertoonde film, waarbij Dr. B. nog herhaaldelijk toelichting gaf, toonde de verschil lende werkzaamhedenhet bewerken en vruchtbaar maken van den grond in de herfst, het planten, het toedekken met riet. Dan verschijnen als eerste de crocussen, gevolgd door hyacinthen, narcissen en ten slotte tulpen. De versnelde opnamen gaven mooi weer de gracieuse bewegingen bij het uit komen der bloemen. Ook de drukte op de „bollen- dagen" in de streek werd niet vergeten, terwijl het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, waar zulke belangrijke onderzoekingen worden gedaan, ook op het witte doek versoheen. Na den bloei worden de hyaeinthen „afgestroopt" de narcissen en tulpen „gekopt". In den voor zomer worden de planten weggeschoffeld, de bollen gerooid en in daarvoor ingerichte schuren op de stellingen te drogen gelegd. Interessant waren de opnamen van het „hollen" en „snijden" der hyacinthenbol met het groot aantal bolletjes dal zich dan in de wonden vormt. Na het schoonmaken en pellen der bollen worden ze gesorteerd en geteld en zijn dan gereed te worden verzonden naar alle deelen der wereld. Na beelden van het pakken en verzenden, het aan boord hijschen der kisten aan de „Statendam", besloot de film met opnamen van den bloemenverkoop op de markten in de groote steden in het buitenland (o.a. Berlijn, Kopenhagen, Londen) en van fraaie beplantingen, o.a. in de Londensche parken. De voorzitter dankte Dr. Beijer zeer hartelijk voor zijn instructieve en prettige toelichting. o Kunsthandel „Pictura", Gierstraat 31. haMet de opening van Kunsthandel Pictura is een zaak ontstaan die werkelijk een kunsthandel mag genoemd worden. De eigenaar, de heer P. L. Leunis, exposeert in zijn zaak werken voor het meerendeel van Haarlemsche kunstschilders, o.a van Wagemaker, Verwey, van Egmond, Arens, Albert Loots, Henk Harriets e. a. en hij presenteert deze werken op een interessante wijze. Het ligt in de bedoeling van den ondernenm om in zijn hiervoor bij uitstek geschikt perceel tentoonstellingen te organiseeren; de heer Leunis geniet hiermee een groote bekendheid, reeds tal van tentoonstellingen op kunstgebied werden onder zijn bekwame leiding gebouwd en georganiseerd. In de benedenzaal wordt heden geëxposeerd een werk van den beroemden teekenaar Thorn Prikker. Dit werk (het neemt den wand geheel in beslag), stelt voor een groot carton met twee Apostel figuren. Voor kunstliefhebbers is deze inrichting «en bezoek ten tjolle waard.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 5