fit Gemeente Gas- en Waterbedrijf Bloemendaal Maison des Campes Gas in de moderne huishouding. A. G. POST - WAGENMAKER ten Acc.J daal Ruim 8000 uren onafgebroken Stofzuigerhuis „ELECTRO FORT" Groote Houtstraat 94 - Telefoon 17077 CHR. SCHOOL VOOR L.O. EN U.L.O. Aanmelding van Nieuwe Leerlingen Vertegenwoordiger PAYING GUEST. KAMERS PARTERRE Adverteert nueens in dit blad! het geeft succes. Smijt toch geen geld weg! Alle PHILIPS-, POPE- en SPLENDOR- Gloei- en Radiolampen koopt U, alleen bij ons, met 10, 15 en 20% Korting. VERBINDINGSWEG 53 - BLOEMENDAAL Grasmachines, Harken, Schoffels, Grasscharen, enz., enz. mw* 1' r -- rV/yji'Jft. -«r uur. sthorpe bij Tooneei" rommelig namelijk kelig gezin, met nare schulden maakt, een verhouding ander, die geen geld komt het zuster van gescheiden, leest en het zet. Totdat patser van haar zal niet nte gaat breken het begin De rest ook niet zonder Nest dat (door „Het liet zwarte Alleen als en ook ser in het of even Rossern or Ruijs). een niet king van Hofstad Freund de Iedere cherfülling. van taart boven op. een jonge -Psyche- en hem droomde zit, het vordt, gered bedoeling sverklaring. een pseuclo- zwager (zij gaan, om wil hij timer voor vrouwtje die nu als wetenschap op liem, an Betje, door het kelijk met [kaar hou- Egbert in ver- prachtig homme du schalksoli isterhoven maar in os «ls de Prachtig [e weten- Kortom N V I zuigt en blaasi de beroemde Electro Fort' Stofzuiger in één onzer filialen, dus bij normaai gebruik van 30 minuten per dag ruim 47 jaar 100 pCt. Nederlandsch fabrikaat 3 jaar garantie f 27.50 - f 35.00 - f 42.50 - f 50.00 HET SINDS (AREN GEVESTIGDE Bloemendaal Bosch en Duinlaan la Eindpunt bus C voor de afdeeling Lager Onderwijs en voor de Mulo-afdeeling bij het Hoofd der School TJ. K. ROOSJEN, Zomerzorgerlaan 5, Telefoon 22866. Solide Ziektek. Verz. Mij. vraagt voor Bloemendaal en omgeving een aclief Zij die in Assurantiën hun beroep of nevenberoep uitoefenen, ge nieten de voorkeur. Br. No. 3487 Adv. Bur. Barg, Keizersgr. 120, Amsterdam. Heer, m.I., zoekt bij beschaafde alleenw. Dame v. standing, land huis of villa bewonend, Bezit v. auto of rijbewijs voorkeur. Br. m. voll. inl. G 144, Adv. Bur. G. Kotlimann, A'dam C. Het ligt in den aard van de meeste Neder landers, dat zij zich bij voorkeur bedienen van beproefde en economisch gebleken werkmethoden. Daarom spreekt het vanzelf, dat tot de onmisbaar geworden uitrusting van onze moderne woning de rasinstallatie behoort. Zuinigheid en doelmatig heid maken het gas tot de meest aangewezen warm tebron voor huishoudelijke doeleinden. Allereerst: de zuinigheid. Het kan zijn nut hebben de aandacht van belangstellenden, die in dit geval tevens belanghebbenden zijn, te vestigen op het feit, dat een kubieke meter gas pl.m.&4200 warmte-eenheden bevat, welke, dank zij het gebruik van geperfectionneerde ver- bruikstoestellen (comforen, fornuizen, kachels, gevsers enz.) voor circa 60 tot 80 pet. nuttig worden afgegeven, waardoor het gebruik van gas voor verschillende doeleinden niet alleen gemakkelijk en zindelijk, doch bovendien goed koop is. Met recht noemt men het gas dan ook de voordeeligste der moderne warmtebronnen. Wat de doelmatigheid betreft, dient men wel te bedenken, dat er een hemelsbreed verschil is tusschen de gasverbruikstoestellen van tien of meer jaren geleden en de moderne, vernuftig geconstrueerde gastoestellen van heden. De er varing is ook voor den constructeur van gas verbruikstoestellen de beste leermeesteres ge weest, zoodat niets is nagelaten om het doel matige en het economische in het gastoestel met elkaar te vereenigen. Bij een bezoek aan de toonzaal van het Haaj*- lemsche Gasbedrijf, Kruisstraat 45, kan men zich, natuurlijk zonder eenige verplichting, van de heteekenis dezer verbeteringen geheel op de hoogte stellen. Het gedeelte van de woning, waar het gas als zuinige en zindelijke brandstof om zoo te zeg gen onmisbaar is, is de keuken. De moderne keuken behoort tenminste voorzien te z^n van een tweetal gascomforen, beter nog indien de financiën dit toelaten van een modern gasfornuis. Een 4-vlams gasfornuis, voorzien van bak- en braadoven, geeft de huisvrouw ge legenheid 'n uitgebreiden maaltijd in den korst mogelijken tijd te bereiden. Indien de afmetin gen van de pannen te veel ruimte van de bo- venplaat van het fornuis in beslag zouden nemen, verdient het aanbeveling een fornuis te kiezen met zijplaten, welke voorzien zijn van ingebouwde branders. Naast de hierboven Teeds genoemde voor deden van zuinigheid en zindelijkheid, zijn van de vele andere voordeden welke gas voor kook- doeleinden heeft, in hoofdzaak te noemen, dat le. het te allen tijde beschikbaar is. 2e. bij ontsteking onmiddellijk de volle warmte wordt ontwikkeld. vlugger dant met eenig ander toestel de astn de kpok worden, gebracht, terwijl ïe de bediening van het gastoestel uiterst een voudig is en 5e. de zichtbaarheid van de vlam de controle op de juiste bereiding vergemakkelijkt en het welslagen van het menu verzekert. Nog een belangrijk voordeel is, dat hij het volgen vari de juiste kookmethodt met gas de vitaminen in het voedsel gespaard blijven, zoo dat r an de voedingswaarde weinig of niets ver loren <*aat. Door 'het hijwonen van een kook demonstratie of heter nog door het volgen van de kookcursussen, welke door het Haarlemsche Gasbedrijf worden georganiseerd, is iedere huis- vrouw in de gelegenheid zich van de meest juiste en meest economische kookmetbode op de hoogte te stellen. Een ander, even onmisbaar toestel in de keuken is de gaskeuken-gevser, een apparaat van be scheiden afmetingen, dat hoven den gootsteen ge plaatst, de huisvrouw op elk gewen,scht oogenblik van versch heet water voorziet. Bij oordeel kundige bediening beteekent het gebruik van dit handige apparaat niet alleen een groot gemak, doch bovendien een bezuiniging. De warmwatervoorziening, niet alleen naar de keuken, doch tevens naar de vaste wasch- tafel en het had, kan ook geschieden door een z.g. drukautomaat, d.i. een groot model geyser, welke gewoonlijk in de badkamer of de keuken wordt geplaatst en die verschillende tapplaatsen in het huis van warm water voorziet. Waar de keuken tevens verblijfplaats is van de dienstbode, kan dit vertrek gedurende de wintermaanden op uitnemende wijze met behulp van een gasradiator worden verwarmd. In menig opzicht aan te bevelen is liet gas- strijkijzer, dat in zijn moderne uitvoering een handig model heeft; het wordt voortdurend op de gewensehte temperatuur gehouden, zoodat men zonder oponthoud kan doorstrijken, terwijl het, zelfs bij veelvuldig gebruik, bij de wijze van spreken onverslijtbaar is en reparaties prac- tisch niet voorkomen. Daar de moderne woningen in onze steden dikwijls geen kelder bezitten, is een koelkast, welke, hoe tegenstrijdig het moge schijnen, met gas wordt gestookt, in vele gevallen een uitkomst voor de huisvrouw, die prijs stelt op 't hygiënisch bewaren van spijzen en dranken. Het gasverbruik van een gaskoelkast is zeer gering.* De bereiding van warmwater voor het bad kan behalve met behulp van den hierboven ge noemde drukautomaat, op uitstekende wijze geschieden met een gasbadgeyser. Speciaal bij het baden blijkt het groote voordeel van gas: men is niet aan bepaalde uren gebonden, doch kan op elk gewenscht tijdstip van het bad ge bruik maken. De verwarming van de badkamer geschiedt het veiligst en het doelmatigst dooi middel van een klein model gasradiator, welke in alle moderne kleuren leverbaar is. Niet alleen in keuken en badkamer, doch ook in de overige vertrekken is het gas in staat nuttige diensten te bewijzen, n.l. voor verwar ming, speciaal van die vertrekken, welke niel gedurende den geheelen dag worden bewoond. Als belangrijkste en speciale voordeelen der gasverwarming kunnen worden genoemd: le. de automatische aanvoer der brandstof (geen stof), 2e. de rest- en rooklooze verbranding ervan (geen rook en asch), 3e de gemakkelijke en vlugge inbedrijfstel- ling van de gaskachel. 4e. de onmiddellijke en volle warmte-afgifte, 5e. de automatische regelbaarheid der warmte in het vertrek met behulp van een handigen en goedkoopen regulateur. 6e. de onmiddellijke afstelbaarheid, indien geen warmte meer wordt verlangd. Vooral waar het betreft de verwarming van vertrekken, welke onregelmatig worden bewoond, bijv. één der suite-kamers, de studeer- of werk kamer, de slaapkamer, de wacht- en spreek kamer van doktoren en tandartsen, is de gas vormige brandstof in de meeste gevallen de voor- deeligste. Bij het sluiten van de gaskraan houdt het brandstofverbruik immers onmiddellijk op. Daarbij komt nog, dat de moderne gashaarden en -radiatoren ook in aesthetisch opzicht den toets der kritiek volkomen kunnen doorstaan. In die gevallen, waar de woning is voorzien van een installatie voor centrale verwarming, is een gashaard of radiator een geriefelijke com pleteering; op kille dagen in het vóór- en najaar levert dan de gaskachel de verlangde warmte, zonder dat het stoken van de centrale verwarmings installatie noodzakelijk is. Hetzelfde geldt natuur lijk bij het stoken van een kolenhaard of -kachel. Het is zelfs mogelijk den centralen verwarmings ketel met gas te stoken. Tenslotte zij hier nog vermeld, dat 't vraag stuk van een doelmatige verwarming van auto garages eveneens door de gastechniek op af doende en beslist veilige wijze is opgelost. Voor dit doel is een speciale gasradiator geconstrueerd, welke de voor de verbranding van het gas benoo- digde lucht buiten de garage aanzuigt, terwijl de veibrandingsproducten door een hermetisch ge sloten huis worden afgevoerd. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de gastechniek in het geheel niet verouderd is, doch in alle opzichten met zijn tijd is mee gegaan en volkomen in staat is goede en goedkoope diensten te bewijzen in de moderne huishouding. Op alle der hierboven genoemde toepassings gebieden echtvaardigt de praktijk dan ook vol komen de goede raadgeving aan iedere huisvrouw: Zuinig bent U pas, Als U het doet met gas! (N. Hrl. Crt.). fjet ideaal van iedere huisvrouw Door onnoodig MEER te betalen. JACOBIJN EST RAAT 6 - HAARLEM LEVERING UIT VOORRAAD: Kruiwagensuit voorraad leverbaar, vanaf f 15.- ,it v »<raks 00 k bij wüucoJ it

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 3