Bloemendaal. 5 Wereld-Jamboree 1937. Bloemendaalsche Reddingsbrigade G. P. J. Beccari. f Burgerlijke Stand. Gevonden Voorwerpen. Predikbeurten. Tooneel. Kunst. Haarlemsche Diner-Vereeniging UITZENDING VAN DINERS Tourisme. Een prettige verrassing voor Simon de Wit's Winkelpersoneel. 0 Ter gelegenheid van de Jamboree is het volgend cere-comité gevormd Voorzitter: Mr. Dr. A. Baron Roëll, Com missaris der Koningin in Noord-Holland. Leden: Jlir. Mr. F. H. van Kinschot, burge meester van Alkmaar; Dr. W. de "Ylugt. burge meester van Amsterdam; K. J. Baron van Hardenbroek, burgemeester van Bennebroek; Mr. H. D. A. van Beenen, burgemeester van Bergen; Mr. II. J. J- Scholtens, burgemeester van Bever wijk; Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal; C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom. oud-burgemeester van Haarlem; Mr. ,Y. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer; Jhr. J. P. YV. van Doorn, burgemeester van Heemstede; P. Klaver, ivn. burgemeester van Hillegom; Mr. A. van der Sande Bakhuijzen, burgemeester van Leiden; J. B. V. M. J. van de Mortel, burgemeester s an Noordwijk; Mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velscn; II. van Alphen, burgemeester van Zandvoort; mevr. C. son Pannwitz „De Ilerte- kamp", Heemstede; Mej. A. L. Willink van Benne broek, Bennebroek; Jhr. W. 1'. Barnaart, Vogelen zang; D. G. van Beuningen, Rotterdam: Jlir. Mr. J. W. G. BorecI van Ilogelanden, Bloemendaal; Ds. J. C. Brussaard, Bloemendaal; G. de Clereq, Amsterdam; Ds. J. C. van Dijk, Bloemendaal; F. II. Fentener rabbijn, Hilversum; Ir. W. G. C. Gelinck van Vlissingen, Utrecht; Ph. Frank, Opperrabbijn, Heemstede; A. Heldring, Amster dam; A. Iloldert, Hotel Price de Galles. Parijs; K. C. Honig Mzn., Overveen; Mgr. J. P. Iluibers, Bisschop van Haarlem, HaarlemIr. G. A. Kessler, „Huize Slingerduin", IJmuiden; M. C'. Koning, „Huize Koekoeksduin", Aerdenliout; C. R. 'I'. Baron Kravenhoff, Wassenaar; E. H. Ivrelage, Haarlem: H. Meinesz, Vogelenzang; H. Nijgh, Rotterdam, J. van Oldenijborgh, Overveen; Mr. G. Sluis, Haarlem; IJ. Smidt van Gelder, „Bel vedère", Overveen; J. J. Swens, Haarlem; Mr. L. J. A. Trip. Den Haag en C. IV. de Visser. Bloemendaal. In het Comité hebben zitting genomen: Voorzitter: Mr. F. J. D. Theyse, Bloemendaal; Secretaris: C. J. Bruyn, Bloemendaal; Penning meester: J. A. Boskamp, Overveen; D. J. von Balluseck, 's Gravenhage; Dr. H. L. van Beuse- kom, Bloemendaal; Mr. J. Bierens de Haan, Bloe mendaal; Mr. A. Bos, Aerdenliout; Ir. W. J. Bur- gersdijk, Haarlem: T. Cnosscn, Wassenaar; Mr. A. van der Deure, Bennekom; Mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh; Bloemendaal; Hyacinth Hermans O.P., Rotterdam; F. II. J. Iloldert, Aerdenliout; II. Hotke, 's Gravenhage; D. Hudig, Amsterdam; II. J. Hijmans, Santpoort; Mr. I). A. E. Immink, Haarlem; Ph. A. Mees, Heemstede; G. van Meurs, Amsterdam; Jhr. Dr. J. C. Mollerus, Haarlem: P. Pcereboom. Heemstede: J. II. Per- quin O.P., Amsterdam; Mr. Th. F. Raedt, Over veen, IJ. van Royen, Amsterdam; A. Verduyn Jr., Lisse; Dr. A. J. Verliage, Heemstede; W. Wage naar, 's Gravenhage en M. C. Westerman, 's Gra venhage. Het Comité, dat aan de Jamboree-deelnemers een Nederland waardige ontvangst wil bereiden, zal tot dit doel gaarne spoedig bijdragen tegemoet zien op rekening van het Comité bij de Twentsche Bank N.V, kantoor Bloemendaal, of op postreke ning no. 8250. blVele mooie Zondagen heeft ons dit jaar reeds geschonken in vergelijking inet andere jaren. En wij hopen nog zeer vele prachtige dagen te krijgen. Dan genieten wij zelf, het trekt gasten naar onze mooie streek. En honderden en nog eens honderden peddelen strandwaarts. De zee, eeuwig dezelfde en nimmer zichzelf gelijk, behoudt zijn bekoring. Het strand, wie niet zonnebaadt in een badcostuum maar, luiert toch nog wel eens even in het warme zand. Gezondheid bij volle teugen, mits men niet overdrijft en de voor zichtigheid betracht. Dat dit niet altijd gebeurt, daarvan kan de Bloemendaalsche Redd. Brigade meespreken. Menschen met verbrande ruggen; dames, die last van de warmte krijgen; jongemannen met diepe snijwonden in de voeten. Zij allen komen troost cn verzorging zoeken in het onooglijk doodge wone, maar toch zoo praetische, grijsbetonnen gebouw van de B.H.B., dat tegen het duin staat noordelijk van den Zeeweg. Ieder Bloemendaler kent het natuurlijk, ieder Bloemendaler weet, dat de leden van die ver- eeniging niet enkel E.H.B.O. verleenen, doch ook waken over zwemmers en baders aan dat vrije strandgedeelte op Zaterdagmiddag en cedurencie den geheelen Zondag. Om goed te kunnen waken, moet men voor zijn taak berekend zijn. Om berekend te blijven voor de taak van „Kustredder" moet men geregeld oefenen. Die oefeningen hebben nu vanaf 16 Juni geregeld plaats om ong. half acht, voor het strandgebouw. U moet eens komen kijken. Hel materiaal alleen al is een tochtje er heen waard. De reddings- flotteur „Evaneha" is geen gewone boot en de rijdende haspelbrancard „Bergmankar", is tot nog toe eenig in zijn soort. En misschien wordt t' dan wel lid of donateur van die nuttige vcreeniging als de Bloemen daalsche Reddingsbrigade is. Goede zwemmers moeten zich bij ons aansluiten. Zij, die beseffen, van hoeveel nut E.H.B.O. is, evenzoo. Zij allen worden dringend verzocht eens een kijkje bij ons te komen nemen. E. o- Personalia. hl Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ©fficier in de Orde van Oranje-Nassau, Jhr. Mr. C. de Beaufort te Bloemendaal. hlIn den ouderdom san 79 jaar is Dinsdag j.l. alhier overleden de heer G. P. J. Beccari, in leven directeur der N.V. Binnenlandsehe Exploi tatie Mij. Na aanvankelijk lid van den Raad van Beheer te zijn geweest, werd de heer Beccari in 1914 bij omzetting der Mij in een N.V., directeur. Van de vele bouwprojecten, door de Mij. onder nomen, noemen we o.a. die van het Kinheimpark en Kweekduin. Behalve zijn fuctie bij de Binnen landsehe Exploitatie Mij., was de heer Beccari deskundige voor onteigeningszaken bij de Haarlem- sche en Amsterdamsche Rechtbank; directeur van de Mij. van Bebouwde Eigendommen, oud-com missarisvan de N.V. Gebrs. Brinkmann te Haarlem, van Hotel „De Bilderberg" te Oosterbeek en van de Vereeniging „Mijnbouwkundige Werken." De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den heer Beccari, die door zijn werk en zijn persoon een plaats in veler harten had gekregen, geschiedde hedenmorgen op het R.K. Kerkhof te Overveen. blBevallen: M. C. HendrikseGroot, zoon; A. M. E. A. NieheSpiekerman zoon; A. IV. M. van EerdenIJaagen dochter. Ondertro u w dIJ. Koops en J. W. 'I'ates. G e t r o u w d: J. C. Hanskamp en W. A. van Hoof; F. Duijn en B. G. Smelter. Overleden: geen. blGevonden en terug te bekomen bij: Hoog- heimer, KI. Heiligland 51, Haarlem, een grijze regenjas; Hoffman, Oranje Nassaulaan 116, een blazertje; van der Meij, Westerduinweg 9, een blauwe regenjas; van Buggenum, Veldlaan 27, een pakje met kinderkleertjes; M. Schouw, Zandvoort- schelaan 313, Zandvoort, een wit hondje; Swaalf, Hagelingerweg 173a, Santpoort, een tuinparasol; J. P. Koster, Patriarchstraat 15, Haarlem, een foto album; IJ. v. Dicrmen, v. d. Duijnstraat 7, Haar lem, een double schakelarmband; Goedhart, Rijnegom laan 46, een bruine damesparasol; L. van Boekhoven, Noorder Tuindorplaan 60, Haar lem, een belastingmerk; Seheffer, Gotfried van Bouillonstraat 63, Haarlem, een schroevendraaier; II. J. Nijland, Graaf Florislaan 35, Vogelenzang, een ceintuur en een geldstukGarage Bolsenbroek, Bloemendaal, een heerenlioed, K. Kaars Sijpesteijn Leeuwerikenlaan 12, een halsketting; Tjaden, Zuider Stationsweg 33 een blauw mutsje; D. Schepers, Prins Ilendriklaan 140, een riempje; C. van Lunenburg, Jacobstraat 3 Haarlem, een zweep; Politiebureau Overveen, een zakkam, een wit jasje en een nikkelen dop, een wit kinderschoentje- een sehooltasch met inhoud, een rood kindertaschje, een dames parapluie. Politiepost Aerdenhout: een bruin geruit jasje. Politiepost Noordzeestrand: een grijze badmuts, een portemonnaie met inhoud, een armband, een bus met olie. Kennel Haerlem: een hond. o Kleine oorzaken, grootere gevolgen. b! Op de Julianalaan Waren twee dartele honden aan 't stoeien, maar kwamen in hun speelscliheid in minder zachte aanraking met den per fiets passeerenden bloemist J. v. D. De laatste werd door de botsing omver geworpen, en kreeg een vrij ernstige hoofdwonde. Nadat hij door Dr. Lütge was verbonden, werd v. D. per taxi naar huis vervoerd. Een brekende beukentak, -van de buitenplaats Vaart en Duin, kwam naar beneden en over den rijweg juist op het moment toen een 8-wielige melkhakfiets van de Sierkan passeerde. De bestuur der kreeg den tak niet op zich, maar het linkerwiel werd beschadigd, en een aantal flessehcn moest het ontgelden. Mevr. A.-D. uit Amsterdam, die den Hooge Duin en Daalscheweg affietste, kwam met haar voorwiel tegen den trottoirband, viel. en kreeg lichte hoofd wonden met een knieblessure. Zij raakte door den val eenigszins versuft en moest per taxi naar huis vervoerd worden. o Examens. blVoor het doctoraal examen Geneeskunde, aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, slaagde de lieer D. Kuiper, alhier. Zondag 20 Juni 1937. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Jon. C. Brussaard. Ned. ProlBond. Geen dienst. Vrije Katli. Kerk, Popellaan, Kinheimpark, v.m. 10.30 uur Gezongen H. Mis. Dinsdag 22 Juni v.m. 7.25 u. Gesproken H. Mis. Woensdag 23 Juni n.m. 8 uur Completen en Lof OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Cli. de Beus. AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring. Geen dienst. SANTPOORT. Ned. Ilerv. Gem. v.m. 10 uur, Ds. R. II. Oldeman. Ned. Herv. Evang. v.m. 10 uur: Dr. 1*. A. Klap, Haarlem. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10.30 uur Ds. G. J. Duijveijdak. Emma Gramatlca, de grootste tooneelspeelster van Italië, met Memo Benassi in „L'Inferno". (De Htl). Een vertolking van groot pathetisch en drama tisch effect. Emma Gramatica heeft het pubh'ek doen huilen met haar ware klaelit, en met het weer geven van haar aandoening en de kracht van haar tragische accenten. Memo Benassi heeft een mach tige gestalte aan Porfirio gegeven, met een harts tochtelijke kunst, die niets veronachtzaamd heeft, noch de pathetische eenheid van den persoon, noch de vindingrijkste en fijnste bijzonderheden. Deze figuur is hem zóódanig gelukt, om weer eens aan tc toonen, dat hij voortaan een van de belang rijkste en oorspronkelijkste tooneelspelers van het Italiaansche theater is. Emma Gramatica heeft van .Tolianna" een waarlijk verscheurde figuur gemaakt, aan deze verscheuring artistieke schoon heid gevend en er in slagend, het publiek te pakken. Esvéa. Grootheid en moderniteit van Tintoretto. In de zalen, die in 1935 de tentoonstelling van Titiaau bevatten, kon in zoo korten tijd geen ander verheerlijkt worden dan Tintoretto. De schaduw van zijn grootcn tijdgenoot woont daar nog en zal tegenwoordig zijn in de gedachten van al diegenen, die hierheen zullen komen, om de meesterwerken van Jacopo te bewonderen. Door de vergelijking, die voor ieder ander slecht uitge vallen zou zijn, zullen beiden, Titiaan en Tinto retto, verheerlijkt worden. Zoo lang ze leefden, was het onvermijdelijk, dat de trotsche triom- pheeronde oude den ander uit de hoogte en met geringschattende afgunst bekeek. Van nature was hij ijverzuchtig en jaloersch. Hij behoorde tot een tijdperk, waarvan hij verlangde, dat het hem toebehoorde, omdat hij er zich meester van had gemaakt en daar hij niet dulde, dat het werd ver anderd voor anderen, verdedigde hij er taai zijn voorrechten van. Tintoretto sprak een nieuwe taal en wierp zekere wetten omver, die tot toen als onaantastbaar golden. Of de oude verstond deze taal niet, öf hij stond deze willekeur niet toe ook toen hij in den tijd van „de Marteling van San I.nrenzo" bewees, er den invloed van te ondergaan. De krachtige dynamiek van Tintoretto beleedigde de geordende wetmatigheid van de renaissance- voorschriften, die 'Titiaan in praktijk bracht. De liehtf il sendejuitvindingen, die enorm groote schilde rijen met scherpe tegenstellingen van licht en schaduw zoo in tegenspraak met de rustige stijl van de overpeinsde samenstellingen, en met de onvermoeide techniek, die er in slaagde uit de verfmenging een uiterst waardevolle materie te vormeiq leken Titiaan schaamteloos en smakeloos. -Eirviséri Tintoretto het initiatief van Titiaan, dat dezJ met de uitvoering van het altaarstuk van Anojna was begonnen, meende voort te zetten, en liij zich vóór alles meer bezighield met de een heid van het beeld, betreurde Titiaan, eensgezind met jzijn Vasari, het geringschattend, dat gene de onbverpen als voltooid beschouwde. Hè'len, nu de twist van de twee groote geesten, vertegenwoordigers van zeer verschillende histo rische periodes, is opgeheven in de onsterfelijkheid, die ze gelijk maakt, kunnen wij niet uitmaken, wie van hen beiden grooter is geweest dan de andere het is juist door hun verschil, dat de souvereine grootheid van hun werken en de wonderbaarlijke waarde van hun verblijf op aarde naar voren komen. Als .we twee bewonderenswaardige meesters bij elkaar zien of denken dan wordt de koninklijkheid van Titiaan nog koninklijker, de mensehelijkheid van Tinteretto nog menschelijker en slaagt er in, overtuigender te zijn. En wat Tinteretto voor nieuws en eigens bracht voor liet begrip van de kunst en voor de praktijk van de schilderkunst, openbaart zich, naast de grootheid van Titiaan, duidelijker en verhevener. Omdat de Renaissance niet goddelijker samengevat kon worden dan door de gevolgtrekking, die Titiaan er van gaf. En omdat de moderne kunst naar het behagen van God geen krachtiger en deugdzamer stichter dan Tintoretto kon kiezen. Met deze tentoonstellingen, die de wonderen van zijn oude schilderkunst aan de bewondering van de volkeren voorleggen, kwijt Venetië zich van 'n eigen opdracht, die zichzelf tot roem en het volk tot eer strekt, terwijl ze een buitengewoon weldadigen invloed op de weten schap der geleerden, op de cultuur van het publiek, op de geestelijke en technische vorming van de kunstenaars uitoefent. De Venetiaansche schilder kunst, sedert het Romeinsche tijdperk tot heden, behoort tot de verschijnselen van de Italiaansche beschaving, die de verste, diepste en gezondste gevolgen hebben gehad en ook in het buitenland navolgers vond; Ze heeft menschen van karakter verwekt, nuttige bestrevingen teweeg gebracht, die het werkelijke recht behielden te zijn en een eigen leven te hebben gehad. Esvéa. Donderdag 24 Juni v.m. 12 uur Ds. G. J. Duijvcndak (Huwelijks-inzegening;. Eglise Wallonne (Begijnhof) v.m. 10 li: 30 Service présidé par Mr. Ie pasteur Marc. Jospin de Vitré. 3e collecte pour TEglise. Ecole du Dimanche (pas de Service). Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. N.m. 5 uur Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. v.m. 10 uur kinderdienst in de voorzaal. College tot verbreiding van Spiritistische beginselen Gebouw „Theosofia", Nassauplein 8 v.m. 10.30 uur Wijdingsmorgen, (laatste van dit seizoen) Spreekster Mevr. J. K. Alhlas Rutèl met helderz. waarn. door mevr. Rem mers-—v. d. Lans. Toegang vrij. ZANDVOORT. Geief. kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer A. C. Reuijl; n.m. 7 uur Lêesdienst. Opgericht in 1909. aan huis bezorgd tegen kostprijs. Prijscourant op aanvrage. Bakenessergracht 27, Tel. 14393, Haarlem Plsa. Het geheimzinnige, stille Pisa loont den haas tigen reiziger slechts zijn uiterlijke schoonheiddie van zijn lichtblauwel hemel en van zijn sneeuwwit marmer. Maar voor wie liet verstaat, den sluier op te lichten, waarmee de gratiën de schoonheid van Toskane plegen te verbergen, ontvouwt Pisa zijn gansche zoetheid, die lichaam en ziel doet uitrusten en verheft. Voor wie zich slechts één dag in Pisa ophoudt, blijft het geheim verborgen. Wie op zekere uren van den dag op die wondervolle weide, Prato dei Miracoli, wandelt, of wie in een zame straten, waarin het groen van stille tuintjes te voorschijn komt, zich vermeit, of wie aan de oevers van den Arno verwijlt op het uur, waarin de avond zon de spitsen van Santa Maria delta Spina ver guldt en den toren van het arsenaal in vurig karmijn doopt, komt onder de bekoring van de stad, waar het leven nog niet gestorven is. Gabriele D'Annunzio heeft onder de levenden het diepst deze hetoovering gevoeld en hij heeft ze nader gebracht aan alle daartoe ontvankelijken. De wind waait harsgeuren en zeelucht in zijn straten, zijn tuinen geven het bloemengeur, de Arno de mildheid van het klimaat. Gïacomo Lcopardi vond hier balsem voor zijn gewonde ziel, rust en ontspanning vonden hier veel groote geesten. De „Magistii Lapidum" van Pisa, Giovanni Di Simone, Nicola en Giovanni Pisano openden de Italiaansche Renaissance, daar de kunst van Donatello, Masac- cio en Michel Angelo van deze grooten afhangt. De bouwkunst van Pisa is overheerschend Ro- maansch. Het Gotische verschijnt in Pisa slechts als decoratief element. Het eenige gedenkteeken, waarin het overheerscht, is het kleine juweel Santa Maria della Spina uit het jaar 1325. Italiaansche Riviera: San Remo, Ospedaietti, Bordighera. De bevoorrechte zachtheid van het klimaat, waarvan San Remo, Ospedaietti en Bordighera genieten, woTdt teweeggebracht door bijna abso lute afwezigheid van Noordenwinden, tegengehou den door den bergketen, die parallel aan de kust loopend, dit deel van de Riviera beschermt. De hergen en de zee verzekeren aan deze drie steden een klimaat dat aan geen veranderingen, nóch van winter, röch van herft, onderhevig is. De dagen van den koudsten winter zijn lauw als voorjaars dagen. Het panorama is magnifiek: links de baai van Ospedaietti, rechts Mentone, Monte Carlo, Capo Ferrat, Antibes en op den achtergrond de sneeuwtoppen van de Alpen. Het oude deel van de stad San Remo biedt 'n speciale attractie: het ligt op een heuvel die op de haven kijkt en wordt gevormd door een curieuze verzameling huizen, onder elkander verbonden door kleine bogen en gescheiden door zeer nauwe straten, telkens onder broken door trappen. Een wandeling tussehen de blocmkweekerijen vergete men niet: in de Winter maanden ziet men in de open lucht velden, beplant met witte en roseanjelieTen, groepen mimosa, zwaar van gouden trossen. Onder 'n hemel zonder wolken, in den azuren betoovering van zijn zee, temidden van de bloemen, die midden in den winter bloeien, omgeven door een tropische vegetatie, ontvangt San Remo ieder j ir meer dan honderdduizend bezoekers, in 'n honderd tal hotels en pensions van alle prijzen en in onnoe melijk veel villa's en appartementen, voorzien van alle gemakken. Het Casino is in de'laatste jaren heelemaal veranderd. Behalve de weelderige speel zalen met roulette, trente er quarante en baccarat, biedt het aan de gasten van San Remo zijn lees zalen, het restaurant, het informatiebureau met post cn telegraaf, den wintertuin, waar 's middags en 's avonds concert is. Stad van de palmen en van de bloemen, kleinood schitterend onder de zon, voegt Bordighera bij de schoonheid van de natuur de gemakken en de 'attracties van een groot lucht- kuuroord. Talrijke wandelingen te midden van de kweekerijen van anjers en rozen, kronkelpaden onder de olijven en de bloeiende mimosen, leiden naar de oudé dorpen van de omringende heuvelen. De wandeling langs zee biedt een prachtig pano rama. Ospedaietti is de warmste verblijfplaats van haar medezusters. In de korste dagen van de maanden December en Januari geniet men er negen uren zon. Ook kan men er gedurende de wintermaanden baden. AUe treinen, ook de luxe treinen van de groote Europeesche lijnen, houden er stil. Esvéa. Ook dezen zomer houdt het bekende Simon de Wit s levensmiddelenbedrijf, weder een wedstrijd onder haar landelijk winkelpersoneel. Deze wedstrijd, waaraan naast vele andere waar devolle premiën, ook een vierdaagsche buiten- landsehe reis is verbonden voor het voltallig personeel van een 8-tal winkels, valt vanzelf sprekend bij de deelnemers zeer in den smaak en getuigt mede van de prettige onderlinge samen werking, die in het bedrijf heerseht. De lèuze „Dien de Klant", waaronder deze wedstrijd wordt gehouden, is tevens een sprekend bewijs, hoe deze firma zich geheel instelt, om het de klant naar haar zin te maken en hoe het perso neel, dat daartoe op krachtige wijze medewerkt, wordt beloond.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 5