TOP OOK U Wijnhandel „Roozendaal" s Zondagmorgeni Bellamy-Landdag te Apeldoorn. Haarlemsche Diner-Vereeniging UITZENDING VAN DINERS L M\ rk/& m\ DROGISTERIJ W. SCHEEPSTRA G. M. W. MARGADANT - Accountant Fa. HOUTGRAAF EN BOLSENBROEK VERHUIZINGEN - BERGING VOOR INBOEDELS Stofzuiger- en Motorspeci a Iist Zomerhuis Schoort te huur. ft Auto-verhuurinrichting-CORN. JAS I m 1 jj| VerhuuF Yan 5 en 7-persoons luxe jj Bj wagens tegen billijke tarieven, jj De Laatste Vreugde. „En toen het zevende zegel geopend was, werd er een stijlzuiijgen in den hemel." (Openh. 8 1). Wie het slotkoor uit de Negende Symphonie van Beethoven hoort, wie zelf bij het beleven van een zeer groote vreugde zijn hart in tonen lucht moet geven, wie naar de juichkreten van een volk luistert, of een kleinen jongen hoort jubelen omdat zijn voetbalclub heeft gewonnen, weet, dat de vreugde op hoogtepunten tot klank moet worden, wil zij niet in een ondragelijke benauwenis veranderen. Vele soorten vreugde redden zich in het geluid, van de rauwste kreten tot de meest volmaakte muziek toe. Is het een beheerschte vreugde, die zich nog verstandelijk laat weergeven, dan kan het nog gebeuren door het woord. Maar wie een vriend na een gevaarlijke ziekte terugkrijgt, of zelf uit levensgevaar is gered, of wie met goed gevolg een lang en moeilijk werk heeft beëindigd, die zegt niet langer: „Ik ben blij", die zegt iets veel dwazers of hij begint te fluiten. En als hij een kunstenaar is, begint hij te scheppen. Maar als de vreugde nóg grooter wordt, kan het gebeuren, dat zelfs de arbeid en zelfs de muziek aan hun grenzen komen, en dat er geen enkele uitdrukkingsvorm meer voor is. Misschien zou de Negende Symphonie pas vol ledig tot haar recht komen, wanneer de luisteraars na het uitsterven van de laatste noot niet on middellijk naar de vestiaire renden, maar nog eenigen tijd in volkomen stilte bij elkaar bleven zitten, niet om na te mediteeren over het ge hoorde, maar om werkelijk actief te luisteren naai de stilte, die door het voorafgaande een diepen inhoud zou hebben gekregen; die dus niet zou zijn: een afwezigheid van geluid, maar: de allermooiste, hemelsche muziek, door aardsche instrumenten niet meer te verklanken, maar met een soort van „inwendig gehoor" voor ons waarneembaar. Dan pas zou de Negende Symphonie „uit" zijn, dat wil zeggen: zij zou juist niet uit zijn, omdat zij dan voor altijd zou blijven door klinken in onze gedachten, in het oneindige; want het ongeluk van elk grootsch muziekwerk is, dat er een eind aan moet komen. Omdat wij op aarde leven en beperkte menschen met beperkte mid delen zijn, möèt er eens een eind aan komen, zoo als aan een spel, terwijl er eigenlijk, wat de mu ziek zelf betreft, geen eind aan kan zijn. Want de vreugde is eeuwig, ook al wordt zij schijnbaar door andere motieven onderbroken. Ook in ons gewone leven kan er een vreugde zijn, die eeuwig is. Maar wij kunnen die niet aan één stuk door uiten; afgezien van de vele malen, dat de Vteugde schuil schijnt te gaan achter som berder en banalere motieven, zou het ons toch onmogelijk zijn, ook al voelden we haar altijd, om steeds een goede vorm te vinden. En dan, hoe dieper de vreugde, des te moeilijker, ja des te onmogelijker de vorm. at moest Maria doen, toen zij zag hoe herders cn koningen naar haar Ivind kwamen om Hem het beste te brengen wat zij hadden en alles van Hem verwachtende Zij had een nieuw Magni ficat kunnen zingen, maar zij deed het niet. Zij zat stil toe te kijken, en bewaarde al deze woorden en overlegde ze in haar hart. En in de Psalmen lezen wij: „De Heer is in Zijn heiligen tempel; „Wees stil uit eerbied voor Hem, gij gansclie aarde!" En als Jezus door Zijn rechters valsch wordt beschuldigt, zwijgt Hij ook. Men zwijgt uit vreugde, uit eerbied, uit smart; ook uit smart, als alle klachten nutteloos en machteloos zijn geworden. In de stilte vinden die drie diepste belevingen elkaar terug, en het is goed, ze daaruit niet ontijdig op te roepen. De waarachtige stilte heeft iets van de eeuwig heid in zich. Zij is niet werkeloos, passief, maar geladen met het meest intense leven; zij is „het laatste woord", wat geen woord meer is. an zoo'n stilte lezen wij in de Openbaring van Johannes. Het Boek met de zeven zegelen, dat kwam uit de rechterhand van God, moest geopend worden. Een engel riep met groote stem: „Wie is waardig het Boek te openen en zijne zegelen open te breken?" Maar niemand in den hemel of op aarde kon het Boek openen; niemand was het waardig. Totdat Christus, het Lam Gods komt en de zeven zegelen één voor één verbreekt, zooals het voor hangsel van den tempel door Hem werd ver scheurd. Het Heilige wordt zichtbaar, al is het voorloopig dan ook in den vorm van het oordeel, dat over de wereld wordt uitgestort. Toch het Heilige, het Laatste, dat de verlossing reeds in zich draagt. En eindelijk, als het zevende zegel geopend is en het Heilige in al zijn volheid en vreeselijkheid verschijnt houdt alles den adem in, en wacht in de opperste spanning de uitvoering van Gods laatste raadsbesluit: er wordt een stilzwijgen in den hemel. Hier zijn hoop en vrees aan hun grens gekomen, zij gaan als het ware in elkaar over; is het nog het zwijgen van de smart, of reeds het zwijgen van de volmaakte, hemelsche vreugde? Het is niet te zeggen; angst en hoop, vreugde en smart worden één in deze siddering voor het Heilige; de grenzen zijn weggevallen. Het zijn dan ook de engelen die zwijgen. Voor ons loopen de grenzen scherper. Wij weten meestal maar al te goed of ons stil-zijn voortvloeit uit vreugde of uit smart; misschien soms uit eerbied. Wij leven tezeer in het voorloopige om het Laatste, het Heilige zóó nabij te ervaren, dat er nog maar één stilte over blijft. Maar toch werden misschien ook voor ons reeds zegelen verbroken, en een toegang vrij gemaakt. En als het een waarachtige bevrijding, een laatste Vreugde was, dan kan het niet anders of ook dat werd gedaan door „het Lam Gods, Dat de zonden der wereld wegneemt", want daarin bestaan toch eigenlijk die zegelen. En wanneer ons dan in volheid het Boek des Levens opengaat, dan zal het begin zijn: het Oordeel, de Zuivering door Gods vuur, en wij zullen sidderen. Maar er is het Lam Gods, de oneindige Liefde. En Hij zal ons aanraken, zooals Hij de melaatschen aanraakte, en iets van Zijn grondelooze liefde zal ons deel worden. Dan zullen wij niets anders kunnen doen dan roerloos dezen stroom door ons heen laten gaan, en even roerloos en ademloos zelf lief te hebben, met de liefde van Maria, die geen woorden meer gebruiken kon, omdat het te groot en te brandend in haar was dan dat zij het in woordvaten zou kunnen gieten; die zouden er slechts door zijn verteerd. Het was te zwaar: woorden konden het niet houden, zij zouden breken. Het was te licht: uit de woorden zou het ver vluchtigen en opstijgen naar het Kijk vanwaar het was gekomen. Zoo kan het zijn met ons, en het eenige wat ons dan overblijft is een vlucht naar de overzijde van het land van woorden, zelfs naar de overzijde van het land der muziek: naar het stilzwijgen in den hemel.l Zondag 27 dezer hield de Intern. Vereeniging „Bellamy" een door ruim 5000 personen bezochten landdag'te Beekbergen. Nadat de uit alle deelen van het land samengekomen deelnemers aanwezig waren, hield, na eenige woorden van welkom door den voorzitter van de afd. Apeldoorn gesproken, de alg. voorzitter Dr. P. Yssel de Schepper zijn openingsrede. Spr. wees er op, dat de Bellamyanen hier aan wezig, dezen dag opnieuw wilden belijden de groote gedachte, dat angst voor de toekomst, angst voor oorlog, angst voor de alles vernietigende concurrentie uitgebannen kunnen worden, mits wij allen de broederschapsidee in practijk durven brengen. De techniek heeft heden ten dage een dusdanige vlucht genomen, dat wij in staat zijn aan alle behoeften der menschheid ruimschoots te voldoen; materieele ellende is niet meer noodig. Blijkens in Amerika gemaakte berekening in opdracht van president Roosevelt is vastgesteld, dat wij reeds thans in staat zijn met de beschik bare machines tot een productievermogen te komen voor ieder Amerikaan's gezin, gelijk staand met een inkomen van 4400 dollar. Welvaart voor allen is dus zeer goed mogelijk, wanneer wij allen willen medewerken tot verwezenlijking, zelfstandig leeren denken en vooral verdraagzaam zijn! Vervolgens werd een kort woord in het Espe ranto gesproken door den heer S. Progano uit Boekarest, cn voerde het Friesfch tooneelgezel- schap het symbolisch spel „Uit de chaos" op. De nadeelen van ons huidig economisch stelsel tegen over de economie van Edw. Bellamy, traden hierbij al heel scherp naar voren. u, „iX»nr een nieuwe samenleving" was het door den heer J. Bogaard uit den Haag gekozen onder werp, waarin hij in zeer beknopt overzicht het economisch stelsel der Bellamyanen uiteenzette. Het verdeelt het leven in meerdere perioden, waarvan de eerste, die der opvoeding is tot het Opgericht in 1909. aan huis bezorgd tegen kostprijs. Prijscourant op aanvrage. Bakenessergracht 27, Tel. 14393, Haarlem 21ste levensjaar. De volledig voor hun levenstaak bekwame werkers arbeiden dan volgens aanleg en ontwikkeling tot het 45ste jaar, dus de periode van „arbeidsplicht". Daarna is men vrij óf ont spanning óf verdere arbeid te kiezen, doch is als dank der natie voor zijn gegeven arbeidsprestatie voor zijn verdere leven automatisch verzekerd van zijn aandeel in de algemeene staatsproductie, dus een zekere vorm van staatspensioen. Geestelijk en lichamelijk onvolwaardigen en zij, die hun moederplichten hebben, dragen naar vérmogen bij in den arbeid, doch hebben hun recht op een gelijk aandeel als het arbeidsleger. Ieders aandeel is gelijk aan het totaal productie vermogen van allen gedeeld door het aantal in woners, en wordt ieders giro-rekening hiervoor gecrediteerd, een vol jaar kan men over dit crediet beschikken, waarna een eventucele saldo weer aan den staat vervalt. De onderlinge strijd om het bestaan verdwijnt, de menschheid kan weer gelukkig worden. Uitdrukkelijk gaf spreker in overweging de boeken van Edward Bellamy niet alleen te lezen, maar vooral te herlezen en te bestudeeren. Alvorens Dr. Yssel de Schepper zijn opwekkend en bezielend slotwoord sprak werd nog door de „Haagsche Bellamyelub" het suggestive tooneel- spel „Bevrijding" opgevoerd, dat een zeer diepen indruk bij de aanwezigen maakte. De afdeeling Haarlem en omstreken der I.\ .B. was met ruim 100 deelnemers aanwezig. ....zouden wij den automobilist wel willen toeschreeuwen, die 'n auto gaat voorbijrijden, welke op zijn beurt al bezig is een voorrijder in te halen, 't Nieuwe voorschrift zegt Immers: GEEN DRIE WAGENS NAAST ELKAAR ui.E die nog geen Cliënt van ons zijt, bedienen wij gaarne. Ons devies is: KWALITEITEN HOOG PRIJZEN LAAG!! Beleefd aanbevelend, Gediplomeerde Drogisten Bloemendaalscheweg 75 Bloemendaal, Tel. 22029 Apotheker Assistente Bloemendaalschestraatweg 50 Santpoort-Station, Telef. 554 VRAAGT ONZE GRATIS VERKEERS-VERZAMELPLAATJES! LINNAEUSLAAN27 HAARLEM TELEFOON 15649 TEL. 22299 BLOEMENDAAL Dr. D BAKKERLAAN 8-10 Bloemendaalscheweg 260, Overveen, Telefoon no. 13574 Laat ons Uw leverancier zijn. Wij bedienen U a la minute. Prima Wijnen en Gedistilleerd. Roozendaal van voor 1746. Voor partijen bij U aan huis bieden wij U een uitgebreide Service. Ongeopende flesschen worden door ons terug genomen. Vraagt uitgebreide Prijscourant. Beleefd aanbevelend, A. J. VAN SGHOOTEN t - KEEREWEER'S WONINGINRICHTING S KINHEIMWEG 5 - TELEFOON 22565 r 3 beveelt zich beleefd aan voor Behangerij, Stoffeerderij, - Matrassen, Meubelen, enz De nieuwe Stalen liggen ter s inzage. WAT IS „GELUK" IN ZAKEN? Als iemand, die lang zonder betrekking heeft gezeten, op eens een mooie positie krijgt, dan zegt men: hij heeft geluk gehad. Als een zakenman een klein bedrijf weet op te werken tot een groote, bloeiende onderneming, dan lieet het: wat 'n geluk heeft die man 1 Wat een dwaasheid! Wij zouden verstandiger doen het woord „geluk" in deze beteekenis uit ons woordenboek te schrappen en in één moeite door, het veel misbruikte „toeval" ook maar de deur te wijzen. De menschen, die het, met een gelaten gezicht en een berustend schouderophalen, maar altijd hebben over het geluk van anderen, die meenen, dat de heele wereld tegen hen samen spant, terwijl zij voor die anderen, die „gelukkigen" op him minste wenken vliegt, die menschen moesten liever eens wat dieper kijken dan den schoonen buitenkant. Als zij eens de moeite namen, den levensloop van zoo'n succes vol zakenman tot in bijzonderheden na te gaan, dan zouden zij al spoedig tot de ontdekking komen, dat het lang niet alles zoo glad en gemakkelijk gegaan is. Ze zouden, iets ontnuchterd, moeten toegeven, dat het vage, alles effenende begrip „geluk" in zoo'n leven zich maar sporadisch voordoet, evenals trouwens in elk menschenleven en dat daarvoor in de plaats treden eenvoudige, ongecompliceerde begrippen als: werklust, energie en durf. Wie vooruit wil komen, wie het succes tot zich wil trekken, moet één woord uit zijn gedachten bannen het woord „onmogelijk". Klagen over de slechte tijden, den moeilijken economischen toe stand kan iedereen wel, daar is geen kunst aan. Wij maken er ons wel heel gemakkelijk af, als wij de schuld van onzen tegenslag maar schuiven op de concurrentie, op den groothandel, op de industrie of op de regeering. De winkelier, die zicli positief instelt tegenover het leven, zal geen tijd meer hebben, zich zorgen te maken om zijn concurrenten of over de slechte tijden. Hij zal elke vrije minuut gebruiken om nieuwe wegen in te slaan om klanten te winnen. Eén ding moet men zich echter wel voor oogen houden: reclame maken is noodig, onafgebroken, onvermoeid reclamemaken. Hoe moeten anders mevrouw Jansen en mijnheer I'ietersen te weten komen, dat u zulke lekkere knappende broodjes hebt, dat uw aman delgebakjes iets bijzonders zijn als u hen er niet op wijst en hun de voordeelen er van aanprijst? Wie er zich mee vergenoegt, het brood en het gebak in de étalage en op de toonbank uit te stallen, kan moeilijk verwachten, dat zijn zaak vooruit zal gaan; die verdient niet, dat hij vooruit komt. Want laten wij één ding niet vergeten: de strijd om de klanten wordt tegenwoordig niet meer achter de toonbank gestreden, maar in de advertentiekolommen van de dag- en nieuwsbladen, op de reclame zuilen, in brieven, circulaires en drukwerken en niet in de laatste plaats in de étalages. Het is niet meeT zoo als in de negentiende eeuw, toen een ge vestigd winkelier er mee kon volstaan voor bekwame verkoopers te zorgen. Tegenwoordig komt liet er voor alles op aan, de aan dacht te trekken van de onverschilligen en besluiteloozen en hen tot koopen te bewegen. Kennemerstraat 21 le Kruidbergerweg 51 HAARLEM TEL. 16990 SANTPOORT Voor de maand Augustus gemeubileerd Zomerhuis te huur, bevattende: groote tuinkamer, eetkamer, keuken, hall, 9 bedden, badkamer, voorzien van gas, electriciteit, str. water, met schuur, garage en grooten tuin, rustige ligging in het mooiste gedeelte der gem. Schootl. Huurprijs f 200.per maand. Te bevragen: Stationsstraat 21, Koog aan de Zaan en bij K. P. Zuurbier, Laanweg, Schoorl, Telefoon no. 4. ALLEEN DEZE VLUCHTHEUVELS R Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zuilen mogen door motor- aroen rijtuigbestuurders links of rechts worden voorbijgere den; alle andere altijd ter rechterzijde. (De overige weggebruikers moeten er groen steeds rechts langs.) yrS>A^SEERElifl ftfilSaSSEEH K Genestetweg 25 Telefoon 23955. -etS&i- try - - W i - V't

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 7