ITEFFIN$ Aardappelen, Groenten en Fruit JAN STEFFENS TELEE. iobsz KLEVERPARK 8 Hotel, Café-Restaurant „Roozendaal" Tel. 13574 A. J. VAN SCHOOTEN. 7 HollandVlaanderen. Haarlemsche Diner-Vereenigirtg UITZENDING VAN DINERS Naar schilderachtig Marken. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon. G. M, W. MARGADANT - Accountant Fa. HOUTGRAAF EN BOLSENBROEK VERHUIZINGEN-BERGING VOOR INBOEDELS Bloemendaalscheweg 260 Overveen Het goedkoopste adres voor: Een roepende stem. Meer toenadering tusschen de kleine landen aan de Noordzee. Hoeveel jaren zijn er reeds vervlogen sinds de Vlaamsche dichter zijn epos: „Keizer Karei in het Rijk der Nederlanden" besloot, met een mach tigen roep aan het „broedervolk der Nederlanden", om opnieuw nader tot elkander te treden en te luisteren naar de stem van het bloed „O, ja „Als nevelen in het ruim „Op de vleugelen des winds, „Vlogen jaren, jaren sinds Maar; richtte de dichter zich toen alleen naar de banden van ras- en stameenheid tusschen de twee Iooten van het oude Nederland, nu, in onzen modernen tijd van materialisme tot het uiterste, hebben nieuwe drijfveeren zich doen gelden, die Hollander en Vlaming, ook weer nader tot elkander willen brengen. In de dreigende branding der Europeesehe politiek, kwamen de kleine landen aan de Noordzee gelegen tot het bewustzijn dat hunnen stoffelijke belangen ten zeerste zouden gediend zijn met een nauwere samenwerking, althans op economisch gebied. Voor de practische uitwerking dier gedachte, kwam het Osloverbond tot stand. Zeker is alles nog niet verwezenlijkt ja zelfs niet eens voor verwezenlijking vatbaar wat de zoogenaamde Osiolanden ziel) ten doel gesteld hebben; maar toch doen ziel) rondom ons reeds heilzame invloeden gelden, waarover wij ons, aan beide zijden van den Moerdijk met recht verheugen. De drang naar inniger samenwerking heeft onwillekeurig het verlangen doen ontstaan, elkaar ook nader te leeren kennen en derhalve meer omgang met elkaar te zoeken. Zoo is het opvallend, hoe Vlaamsche vereenigingen voor studie, weten schap, sport, vermaak, in de laatste jaren met voorliefde hunne uitstappen en reizen naar liet Noorden hebben gericht en al even opvallend is het, hoe geestdriftig zij zich uitlaten, over al het onbekende en al het schoone dat zij in Holland te zien hebben gekregen. Beter dan op die manier kan toenadering op geestelijk gebied en samen werking op economisch, zekerlijk niet in de hand gewerkt worden. Doen wij hier vandaag beroep op de gastvrijheid dezer nieuwsbladkolommen, dan is het om in Nederland te zeggen hoe oprecht wij er ons in Vlaanderen over verheugen, vast te mogen stellen dat de Hollander zich meer met ons is gaan samen voelen, en dat bij hen ook de „reisdrang" naar onze gewesten wederkeerig zoo zeer is toegenomen. Hier te lande hebben wij in de pers al het mogelijke gedaan om dien toenaderingsgeest te bevorderen en het ware onze innigste wensch de Nederlandsche pers een derge lijke propaganda te zien steunen. Door een wederkeerige actie in dien geest, zouden de gemeenschappelijke belangen onzer beide landen gediend zijn en de vriendschaps banden, die onze twee volkeren binden, er des te steviger zouden door toegehaald worden. De ge legenheid hiertoe ligt juist voor de hand. De ver lofdagen zijn aangebroken. Pas waren ze begonnen en onmiddellijk zagen wij met tientallen en nog eens tientallen met „N.L." geteekende auto's, langs onze kust aansnorren en hoorden wij tevens onze gemeenschappelijke moedertaal in de meeste onzer badsteden weerklinken. Maar wij zouden meer nog willen, 't Is met honderden en nog eens honderden dat Wij hier de wagens met Oranje vlaggetjes zouden verlangen te zien Waar, inderdaad, zou de Hollander zich dit jaar beter naartoe begeven, dan naar Vlaanderen en zijn heerlijke kust aan de blonde zee van 't oude Neder land? Wat een eenige gelegenheid om de Vlaming daar nu ook eens aan eigen huis te leeren kennen en laat het ons althans hopen te leeren waar- deeren. Daargelaten dat de levensvoorwaarden aan de Belgische kust buitengewoon goedkoop zijn, dat de hooge guldenkoers den Hollander hier alle voordeelen biedt en dat het oord dat hem lokt, niet bovenmate verafgelegen is; toch is een bezoek aan de Vlaamsche zeekust, ook wel de moeite waard. Waar in Europa is nog een tweede Ostende, met zijn wereldberoemde Kurzaal te vinden? Waar een ander Zoute, vlak aan de Hollandsche grens, met zijn bungalows stralend van luxe en overdadige weelde? Waar een ander Blankenberghe met zijn prachtig strand en pier; een ander Heijst, met zijn typisch visschersleven, dat er; der vaderen aard en oude zeden getrouw, nog steeds even weelderig tiert en bloeit En wie zal ons een tweede Duinbergen aanwijzen. Duin bergen, de wonderstad, die als bij tooverslag in een paar jaar schijnt uit den grond getrokken tc zijn en dat met zijn weergaloos dennenbosch in de duinen en zijn prachtigen vijver „Belle Vue", van stonden aan de Hollandsche kustreizigers heeft weten tot zich te trekken. Wie thans te Duinbergen of te Albert Plage, Duinbergens aanverwante badplaats langs den zeedijk wan delt of in een der talrijke comfortvolle Paiace- Hotels verblijft, kan zich inderdaad goed in een Hollandsche badplaats wanen, zoo overwegend hebben Nederlandsche toeristen zich hier neerge zet. DuinbergenAlbert Plage zijn twee fonkel nieuwe plaatsjes, modern, met kunstzin en smaak, door bedreven handen opgebouwd. Dank zij een heerlijk strand, bijzonder geschikt voor het ge moedelijk, verkwikkend spel der kinderen; heeft zich hier vooral het rustige familieleven ont wikkeld. En benevens de breede duinen en het heerlijk dennenbosch dat zich over ruim honderd hectaren uitstrekt, lokt het „dolce far niente" u hier ook nog naar een tweede prachtige zoet watervlakte het prachtige „Zegemeer", waar echte paleizen zich in weerspiegelen en dat alles bieden komt, wat de watersport zoo aantrekkelijk makenroeien, zwemmen, visschen en mijmerend rusten. Liefhebbers van meer feestelijk genieten, zooals, dans en spel, vinden hier ook overvloedig hun gading en wel in de beroemde en meest moderne Ivasino-Kurzaalonzer Vlaamsche kust, die van Knocke. dat zich feitelijk op het grondgebied van Albert Plage bevindt. Duinbergen—Albert Plage bieden alle mogelijkheden. Zijt gij voor uit stapjes om landstreek en volk van dichterbij te leeren kennen, dan zal voor u een idealer streek wel niet te vinden zijn. Is de Oosthoek onzer Vlaamsche kunst niet van ouds het land der Kareis van Vlaanderen, der Bosch- en Watergeuzen Liggen hier niet vlak bij de aloude plaatsjes Sluis en Damme, met het graf van Jacob van Maerlant en zijn vele historische resten schrijnende ge tuigen van vervlogen grootheid? Moecke en Lieserweghe, met zijn eenigen toren en zijn ver maarde Ter Doestabdy, loonen ook ten volle de moeite van een tochtje per fiets langs schilder achtige, overlommerde vaarten. Doch, wat geen enkel Nederlander die hier ooit vertoefde zou hebben verzuimd, en wel nooit geen enkel nalaten zal, dat is op zijn verloftijd minstens één dag be sparen om het weergalooze Brugge Het Veertij van het Noorden te gaan bewonderen. Eu' liöc het anders zou kunnen Daar, aan dien voet van dien overweldigende Halletoren, voelt elk Neder lander onwillekeurig zijn rasfierheid weer herleven. Brugge, in de oude Nederlanden, in een dier zeldzame, uitverkoren steden, zooals Venetië in het zonnige Italië, waar iedereen van droomt, ze ten minste toch eenmaal te mogen zien. De Panne, aan het andere uiteinde onzer kust ge legen, is in den zomer een soort hoofdkwartier, der alhier overgekomen Fransche badgasten ge worden. Duinbergen Albert Plage, zoo cenlraal aan onze Oostkust gelegen, lijkt wel een zelfde bestemming, voor de Nederlandsche toeristen aan genomen te hebben. En waarom niet Een roepende stem gaat op uit Vlaanderen naar u, Noorderburen. Zooals wij den weg naar u gezocht en gevonden hebben, leert gij ook, dien, naar ons toe vinden. Nergens beter dan een zee, worden vriendschaps banden gesloten. Laten wij het aangebroken tijd perk der verlofreizen te baat nemen, om heerlijke dagen van rust en genot te beleven en tevens Opgericht in 1909. aan huis bezorgd tegen kostprijs. Prijscourant op aanvrage. Bakenessergracht 27, Tel. 14393, Haarlem Met een stevige ochtendzon boven ons betraden wij een der comfortabele tramwagens van de N.Z.H. die ons tot in het hart van Amsterdam zou voeren. Toen wij buiten de stad kwamen zoemden de wielen een vacantiegeur naar binnen, een prettige stemming die verhoogd werd door het groene weiland tot de horizon, en de volbepakte fietsers op den weg naast ons. Telkens zwaaide ons een sloot voorbij, kieviten tuimelden door de lucht, een statige reiger stond met gestrekte hals langs de vaart links van ons en vloog even later breedwiekend weg. Zoo ondervonden wij het voordeel van een tramreisvlug genoeg en toch niet te snel om alles goed te kunnen opnemen wat het oog treft. Ongemerkt waren wp den dijk om Amsterdam gepasseerd en naderden de hooge vierkante bouw van den de Ruijterweg. Nadat wij in Amsterdam een poosje hadden vertoefd, daalden we nabij het Centraal Station de trappen af van het waterstation van de N.Z.H. Een prachtige ruime boot stroomde vol met vroolijke menschen en spoedig werd de loopplank ingehaald. We vaarden op het IJ! Fotografen haalden hier hun hart op met het nemen van booten, dokwerken, ontzettende metaalconstruc ties, en wat zoo al meer langs het heele LI te zien is. Bij de Oranje Sluizen kwam een Engelsch jacht uit St. Ives naast ons liggen. De Engelschen op onze boot knoopten een levendig gesprek met hen aan. Spoedig waren wij op het open water; de Engelsehman bleef steeds meer achter en wazig doemde Pampus op. De terugtocht van de deelnemers van de Kaag- week leverden een prachtig schouwspel op. Na oen heerlijken tocht van pl.m. 2 uur stoomden wij de haven van Marken binnen. Marken is een bezienswaardigheid op zichzelf: de typische kleederdrachten, de eeuwenoude ge woonten; de houten huisjes op palen, de roman tische sfeer die daar heerscht. Het verwonderde ons dat de prijzen zoo laag waren, zoodat men met weinig geld daar kan eten en aardige souvenirs meenemen. Opmerkelijk is het dat vele opschriften bovendien in 't Engelsehe gesteld zijn en de bewoners zonder uitzondering Engelsch spreken, ïfet huisje dat wij bezichtigden leek een showroom, maar het is er niet voor de bezoekers neergezet, alle woningen zijn ongeveer hetzelfde ingericht. Men ziet dit pitoreske eiland zooals het wezenlijk is. Met een andere boot zetten wij den tocht voort naar Volendam. Ondanks het feit, dat dit dorp wereldscher is dan Marken, is het toch nog een bezoek ruimschoots waard. Vanaf Volendam reisden we per tram langs oud- Hollandsehe stadjes en dorpen naar Amsterdam terug, en vandaar naar ons beginstation Haarlem. het groote idee der toenadering tusschen de kleine volkeren aan de Noordzee te bevorderen. Beide partijen zullen er eigen, nationale belangen door dienen en tevens het practische „nuttige" met het ideale „aangename" vereenigen. Heijst a/z. OCTAAF SABBE. Voor weinig geld is er veel schoons in ons land te zien, wij raden een ieder aan een dag te bestem men om er per „Noord Zuid" op uit te gaan. Op Marken vroeg ik een Engelsch verkennertje hoe hij ons land vond, zijn antwoord was slechts: „O, als ik daar eens woonde .i" Waarde lezer, lieve lezeres spreek deze woorden zoo weemoedig hartstochtelijk mogelijk uit en nog kunt u niet benaderen de intonatie van dien jongen toen hij in zijn gedachten het zwartbe- rookte Sheffield zag en met zijn oogen Holland. U bent in staat om uw eigen land te bewonderen, doet het in uw vacanties. Veel geld hebt u niet noodigals u gaat per N.Z.H., want de reis hier beschreven kost u slechts f 1.65 indien u vanaf Amsterdam direct naar Marken gaat; neemt u de boot echter vanaf Monnickendam, dan kunt u met een dagabonnement fl.25 toe! L.M.D. 22231 29556 17385 22313 17398 22303 29425 17615 17625 17621 22315 27123 17384 29295 22309 17612 17614 27126 22215 17607 17623 22292 17619 27124 22171 Alessie, F. J„ Vrijburglaan 64, Overveen, Automobielbedrijf „Dreef Garage" N.V., Heemst. Dreef 203, Heemstede. Barneveld, H. van, Oranje Nassaulaan 150, Overveen. Bergman, Jac. J., Orionweg 84. Bloch Richard L„ Vijverlaan 16. Boerma Luit., Fotogr. Bedrijf, Plataan- straat 91. Calisch, M. F„ Julianalaan 17, Heemstede. Drogtrop Jr., W„ Handel in aardappelen, groenten, fruit en comestibles, Gierstr. 49. Handgraaf, R„ Dames- en Heerenkapper, Zijlstraat 35. Hensbergen, W. K. van, J. H. Weissen- bruehweg 4, Heemstede. Jentink, E. H. J„ Iepenlaan 90, Bloemen- daal. Konersmann, Mevr. de Wed. J. H„ Hout- vaartkade 46. Aerdenhout. Koster, C. H„ Oranje Nassaulaan 142, Overveen. Kuneman, G. C„ Lentelaan 12, Heemstede. Leer, Gebr. v„ Amsterdam, vert. W. Kui ters, Marsstraat 44. Lennings, F. W., Jaarsma haarden, huis- en kachelsmid, Stoofsteeg 1. Max, N. F. P., Leeraar Lich. Oef. M.O., Lessen in tennis, hockey, zwemmen, enz., Verspronekweg 109. Peyrot, W. II., Herman Ileijermanslaan 7, Heemstede. Pol, Zuster E. II. v. d„ aangesloten bij bur. v. d. Haarl. Ver. voor Ziekenverpl., Orion weg 32 (b. g. g. Boodschappendienst 17555). Pothoff, Mej. H. F. G„ Schouwtjeslaan 38. Smit, J., vert. Dordt. Aspli. fabriek, afd. Amsterd. Aspli. fabriek „de Vesuvius", Mr. Cornelisstraat 98r. Vernout, fa. A., Boek-, Papier- ©n Kantoor boekhandel, Bloemend, weg 255, Overveen. Vueren, L. v., Poelier, Lange Wijngaard straat 31. Zoll, G. M., proc.-houder Fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen, Zonnebloem laan 24, Aerdenhout. Titulaer, J. J., Vrijburglaan 66, Overveen. AtLEEtt 0S2E VIUCHTHÊUVEIS groen Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zuilen mag men Knksof rechts voorbijrijden; ofte andere jgroen altijd ter rechterzijde. LUIKS OF RECHH^EEREtf e j 2 KEEREWEER'S WONINGINRICHTING KINHEIMWEG 5 TELEFOON 22565 £S beveelt zich beleefd aan voor Behangerij, Stoffeerder!], g. Matrassen, Meubelen, enz. De nieuwe Stalen liggen ter 5 inzage. LINNAEUSLAAN 27 HAARLEM TELEFOON 15649 TEL. 22299 - BLOEMENDAAL Dr. D. BAKKERLAAN 8-10 Annex Wijn- en Gedistilleerdhandel Vraagt uitgebreide Prijscourant. - Bezorging aan huis a la minute. Heeft diverse Zaaltjes voor Partijen, Vergaderingen, Dans- en Bridgeclubs op zeer aannemelijke condities. Aanbevelend, HEEFT MEN RECHT OP VACANTIE? Iloevele zakenmensehen zijn cr niet, die het gelieele jaar door niet alleen hard werken, maar ook hun vrijen tijd 's avonds en Zondags voor hun zaak opofferen. De paar weken vacantie, die zij dan nemen, hebben zij meer dan noodig, om hun zenuwen weer tot kalmte te brengen. Deze manier van vacantie nemen is toch niet de juiste, zooals iedereen zal moeten toegeven. Neen, wij moeten ons van het begin af aan er aan trachten te gewennen, dat de mensehelijke hersenen evenveel recht op rust hebben als welke machine ook, dat deze op tijd moeten worden gesmeerd en nagekeken en dat men dit alleen bij een zoo fijn instrument als de hersenen kan bereiken, door deze iederen dag eenige uren van volkomen rust te gunnen en niet tot vlak voor het naar bed gaan ingespannen te zitten werken, zoodat zelfs in den slaap de hersenen zich met allerlei problemen bezig houden. Trouwens, als de hersenen hun vereischte rust hebben gehad, zal het daarop volgende werk niet alleen beter vlotten, doch ook nieuwe ideeën zullen gemakkelijker baan breken. o KLANTEN LOKKEN. Een goede manier om de menschen er toe te bewegen Uw winkel binnen te wandelen en rustig een kijkje te nemen, is niet een bordje aan de winkeldeur, waarop staat: „Vrij entree". Want nietwaar, zoodra U in een dergelijken winkel binnenkomt, schiet er een winkelbediende op Uw af en vraagt, waarmede hij U van dienst kan zijn. In de groote warenhuizen zijn de klanten daarvoor gevrijwaard, daar kunnen zij wel op hun gemak rondloopen en alles bekijken, hetgeen allicht bij de een of andere afdeeling aanleiding tot koopen biedt. Wat moet een winkelier nu doen, om ditzelfde effect te bereiken. Laat hij bv. bij eik nieuw seizoen een dag bepalen, waarop bekend wordt gemaakt, dat er dien dag „niets wordt verkocht" doch alleen de waren worden tentoongesteld. Hebben de klanten dan artikelen gezien, waarvoor zij zich interesseeren, dan komen zij hierop natuur lijk terug. o IS EN BLIJFT STEEDS: ZIET ONDERSTAANDE PRIJZEN: GROENTEN Andijvie, groote struik 3 ct. Sla, 4 voor 10 ct. Komkommer, 3 voor 10 ct. Spercieboonen, per pond 5 ct. Snijboonen, per pond 6 ct. Wortelen, per bos 8 ct. Bloemkool, groote, p. stuk 10 ct. Postelein, per pond 4 ct. Spinazie, per pond 6 ct. FRUIT Blauwe pruimen, p. kilo 25 ct. Gele pruimen, per pond 16 ct. Groote rooie pruimen, p.p. 16 ct. Zoete sinaasappelen .3 y2 ct. Hollandsche appelen, p.p. 12 ct. Handperen, per pond 10 ct. Stoofperen, per pond 8 ct. Moesappelen, per pond 8 ct Druiven, per pond 27 ci Grape fruit, per stuk 9 ct Citroenen, 3 voor 10 ci AARDAPPELEN Zeeuwsche Blauwe 10 kilo 50 cent Eigenheimers10 kilo 50 cent Prima Duin 10 kilo 67%oent Duin Drielingen10 kilo 57%cent ALS EXTRA RECLAME 1 GROOTE MELOEN VOOR 10 CENT Aardappelen en worteltjes worden GRATIS geschrapt. BEZORGEN OVERAL GRATIS.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 5