ma Moment-Opnamen. 1 □□□ÜDI200EE3 2 I Xrijgt U Sasten! I DAN EVEN TELEFOON No. 11070 j INRICHTING VOOR VOETVERZORGING BRUNO KLAUWERSSTR.4, Sanipoori-Station Bloemendaal. Arbeidsbeurs. MEDAILLES - INSIGNES Wijnands o. flensen A. G. G. M. GIORGIS Zn. S33B Gevonden voorwerpen. Bezoekt het Tinholthuis Op de Wereld-Jamboree. giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiitniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiihiii^ BROOD-,KOEK-en BANKETBAKKERIJ ?l!lllflllllillll!!lllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllll!ll!llllllllllllllllllil|lll!llllill!l!llll! Medisch gediplomeerd Pedicure en Voetkundige J. CH. G. VAN AMSTEL blJ.l. Zaterdag stonden bij de arbeidsbeurs alhier ingeschreven 161 manl. en 2 vromvl. per sonen, in totaal 166 werkzoekenden; gesplitst als volgt; Loodgieters Behangers Timmerlieden Schilders Metselaars Opperlieden Grondwerkers Electriciens Monteurs (div. soorten) Bankwerkers Chauffeurs Bloemist-, land- en tuinbouwarbeiders Handels- en Kantoorpersoneel Losse arbeiders Diverse beroepen 3 3 4 11 •j 19 43 *20 3? 12 166 waaronder 2 dames. Het kantoor is gevestigd Brouwerskolkweg 2 te Overveen en geopend iederen werkdag van 91 uur v.m. Tel. te bereiken onder no. 23250. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. Examens. blMej. S. Jongepier te Bloemendaal slaagde voor het examen Duitsch M.O. A. Mej. M. H. Tolk te Bloemendaal, slaagde voor het examen Engelsch M.O. A. Mej. .T. I.. Seholtens te Aerdenliout slaagde voor hetzelfde examen. 0— Glad, maar niet glad genoeg. blTwee jongedames, die een fietstochtje naar Aerdenliout maakten, hadden haar rijwielen eenigen tijd in het duin gezet, maar toen zij terug kwamen misten beiden haar belast ingmerk, die van de rijwielen ontvreemd waren. Zij bemerkten in de omgeving twee manspersonen, die zich aldaar ophielden en ook elk een rijwiel met zieli voerden Niet voor een kleintje vervaard, stapten de dames op de heeren af, met de vraag of deze haar be lastingmerken gestolen hadden. Toen zij ontkenden, verzochten de dames het tweetal mee te gaan naar den vlakbij gelegen politiepost, waaraan de mannen gevolg gaven. Hier werden zij verhoord, doch ontkenden. Ook fouilleering leverde niets op. Nadat de rijwielen der beide heeren eenmaal onderzocht waren, wat geen resultaat opleverde, werden de karretjes opnieuw aan een intensieve inspectie onderworpen, en kwamen de twee ver miste belastingmerken uit een der ketting-kasten te voorschijn. Ontkennen baatte nu niet meer; en de eigenaar van het rijwiel met kettingkast-verrassingen werd ingerekend; het bleek de 45-jarige Haarlemmer J. V. te zijn. 0 Voorzichtig op de helling. blDe helling van den Brouwerskolkweg heeft twee slachtoffers gemaakt. Zondagmorgen ver loor een 19-jarige jongeman uit Amsterdam de macht over zijn stuur, terwijl hij van de helling affietste, botste tegen een boom en sloeg achter over. Dr. Westenburg, die een hersenschudding constateerde, vervoerde den knaap met zijn auto naar het poiitie-bureauvan hier werd hij per auto van Mathot naar het St. Joannes de Deo- ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Een 24-jarige juffrouw uit Haarlem kreeg op hetzelfde weggedeelte bij een val een lichte hersen schudding en een kneuzing aan het neusheentje; zij werd per taxi naar haar woning vervoerd. voor elke sport 't Medaillehuis, Schoterw. 78 t/o kazerne, Tel. 17256 SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT I8A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 blGevonden en terug te bekomen bijKennel, Bidderstraat, Haarlem, een grijze jonge poes; Warmerdam, Vrouwehekstraat 25, Haarlem, een jonge Herdershond; W. E. Hartman, Van Olst- straat 7, Haarlem, een zilveren sigarettenkoker; H. J. Nijland, Graaf Florislaan 35, Vogelenzang, een paar handschoenen; G. Bevers. Vijfhuizerdijk 84, Haarlemmermeer, een fototoestel met platen; Pb. Jansen, Bijnzichtweg 124. Oegstgeest, een da mesarmbandhorloge met bandje; G. Karrenbelt, Kolkstraat 28, Haarlem, een armbandhorlogeG. Breebaart, Oranje Nassaulaan 82, een jachtmes; W. Mondé, Spaarnhovenstraat 3. Haarlem, een bruine mantel: Smink Hoek Zijlstraat-Zijlvest, Haarlem, een Noorseh padvindersboekje met een pas: A. v. d. Mey, Lootsstraat 32, Haarlem, een fototoestel: W. J. Romp, Verbindingsweg 36, een hond; Strebe, Ruysdaelweg 3, een paar beeren- handschoenen; C. J. A. Bredius, Aerdenhouts- duinweg 5, een zwarte noes; B. van Kampen, Jul. ran Stolberglaan 9a, een vulpenhouder; A. Cassee, Kerkplein 12, een huissleutel; G. Hooge- nes, Nagtzaamplein 15, een paar zwarte kousen en schoenen; G. Elferink, Beukenstraat 16, een zak mes: Badinrichting WitkopPaap. Bloemendaal- seiie strand een heerenarmbandiiorloge; J. Fort- gens. Kleine Houtstraat 11a, een bruine heeren- portemonnaie met inhoud; Van Abevee, Allard Piersonstraat 26, Haarlem, een blauwe heeren gabardinejas; J. Hckker. Jan Willem Frisolaan 9a, een nieuw stuk touw met klos; H. J. Nijland, Florislaan, Vogelenzang, een zaklantaarn, een fototoestel, 2 padvindersmessen, een broche; 1'. .1. Moerkens, Beukenweg 23 III, Amsterdam, een nikkelen dameshorloge. Politiebureau Over veen een bruine blazer en een paar blauwe dames handschoenen. Politiepost Aerdenliout: een wit jasje. Politiepost Noordzeestrand: 3 huissleutels, een sierspeld, een penning, 2 portemonnaie's met inhoud, een kinderschoentje, een badhanddoek, een ring met sleutels, een portefeuille met foto's, een tabakszak. 0 DE BRUG OVER DE DELFT. Het was maar zoo'n heel klein berichtje: „Het bouwen der brug over de Delft bij de Stuyvesant- straat is 17 December 1934 aanbesteed. Laagste inschrijving van de firma Bakker en 'Timmer man", en toch heeft dit feit grooter beteekenis dan men zoo dadelijk 7.011 meenen. Maar laten we de lezers, die in de betreffende wijk onbekend zijn. nader orienteeren. De Kleverlaan kent natuurlijk ieder Haarlemmer en Bloemendaler en de Delft, die van halverwege Bloemendaal links en rechts liet land inging, óók. Welnu, aan de Noordzijde van de Kleverlaan is dat niet meer zoo. Eerst hebben we de—Delftkade, het gemeentesport terrein met het Noorderbad, dan het restant van liet gewezen Spaansehe Vaartje en daarop de nieuwe woonwijk ter plaatse van het vroegere E.D.O. -terrein. Over eenige honderden meters is de Delftkade reeds geasplialteerd. Vreemd keken sommigen.dftll er over een twintig nieters een hiaat is. Dat is juist tegenover het einde der Stuyvesantstraat. Sommi gen wisten liet, anderen begrepen liet, dat hier een bedoeling bij was. Daar moest een brug komen over de Delft die wij er nu al drie jaar kennen en later aan het einde der Zaanenlaan komt er ook een. Zoo zou dan een reehtstreekselie verbinding komen tusschen de Zaanenbuurt en lie t dorp Bloemendaal een verbinding, die, naar men soms zei, niet door; allen te Bloemendaal blijde verwacht werd, maar die naar uit de feiten blijkt, niet te stuiten is. Hoe komt men nu aan die drie namen Stuyve santstraat. Stuyvcsantplein ep Stuyvesant brug. Er is wel eens gezinspeeld over het werkelijk stuiven van liet zand bij den aanbouw der huizen en het leggen der straten. Maar dan had men de huidige spelling Stuivezand gev olgd. Toen men deze buurt ging stichten nam men voor de naamgeving ver dwenen buitens. Ken daarv an was Stuyvesant. dat ('arel Molijn, de bouwheer van Elswout, reeds in den beginnen aankocht ter vergrooting van zijn bezittingen. Het buiten grensde in het oosten aan den Zandvoorterrijweg, ten Noorden aan het Hemelsduintje. Met liuis, erf, werf en toebeliooren was het groot omtrent 8 morgen 4 hond. Hans Corncliss was in de 16e eeuw de gelukkige bezitter. Hij was een broer van Cornells van Haerlem, den bekenden Haarlemsehen schilder, van wien o.a. de Moord van Bethlehem zeer bekend is. Maar op dat terrein stond een losrente van 12 Carolus uldens 's jaars. Daarvoor had de schilder zich verbonden ten behoeve van het Heilige Gasthuis. Wij zouden zeggen, dat de schilder, naar wien de Meester Cornelisstraat in liet Kleverpark heet, borg stond. Stuyvesant werd 9 Januari 1634 voor f 5600.verkocht aan Carel du Moulin, waarvan de spraakmakende gemeente natuurlijk (arel Molijn maakte. Doctor Dirck Bugge was de eige naar geweest. De dochter uit een eerder of later huwelijk Margreta Verwer verkocht de „hofstede". Die was toen groot 7 morgens, 3 hond, 8 roeden. Bij de begrenzing vinden we een bekenden naam. Ivoopers terreinen grensden reeds in het Zuiden aan Stuyvesant, terwijl aan 't Westen de Rentmeester Johan Colterman woonde. G. J. BETTINK. 0 Daar gaan ze weer. blNauwelijks zijn de nieuwe belastingmerken geldig geworden, of in een tijdsverloop van drie dagen werd aangifte gedaan dat een vijftal merken was verdwenen. En behalve de plaatjes, werden in ditzelfde tijdsverloop niet minder dan zes fietsen ontvreemd. 0 Stuurinrichting defect. blDe motorrijder R. J. uit Haarlem-Noord, die op den Zeeweg reed, kwam door het onklaar geraken van de stuurinrichting te vallen, waarbij hij zich aan rechterarm en -knie verwondde. Aan de Politiestrandpost werden de verwondingen verbonden. bij de Ruïne van Brederode Toegang 10 cent, Kinderen 5 cent Jaarabonnementen 40 cent p. pers. INCOGNITO VOGELENZANG. Z.K. H. Prins Bernhard is Vrijdagochtend tegen 9 uur geheel onverwacht in het Jamboree-kamp aangekomen. Vergezeld van Prins Gustaaf Adolf van Zweden en van generaal Belirens heeft de Prins daarna, gedeeltelijk per auto, gedeeltelijk per voet, een rondgang over het terrein gemaakt ter bezichtiging van de kampen. Ook het Indische kampement werd hierbij met een bezoek vereerd. Het hooge gezelschap werd lner aan de poort ontvangen door den hoofdcommissaris voor Indië, G J Tlanneft, die enkele begroetingswoorden sprak en daarbij de verontschuldiging aanbood, dat het contingent, dat druk aan den arbeid was, niet in tenue kon verschijnen, waarop de Prins lachend antwoordde, dat liet juist de bedoeling was, de jongens aan liet werk te zien. Met groote belangstelling heeft de Prins ver- volgeris het kamp bezichtigd, waarhij vooral de constructie van de Pendoppo zijn bijzondere aan dacht iiad. z. K. H. kon bijna niet gelooven, dat dit prachtige bouwwerk door de Indische pad vinders zelf vervaardigd was. Ook de expositie 111 de Pendoppo en de iraaie door de K.P.M. beschikbaar gestelde panorama s werden in oogenscliouw genomen, en de Prins liet zieli uitvoerig inlichten over de tentoonge stelde, door de Indiërs gebruikte voorwerpen. Toen de Prins vernam, dat zoo juist de kisten met Chineeseli vuurwerk, dat het contingent dien avond bij zijn lichtspel in de arena zou ge bruiken, waren aangekomen, toonde hij zien hierna zeer nieuwsgierig, waarop de heer Ranneft onmiddellijk een der kisten liet openbreken, ten einde het vuurwerk voor den Prins te demon- «treeren. DE PRINSELIJKE PIJP. Een oogenblik was men beducht, omdat de Prins een pijp in zijn mond had, maar lachend weerde Z.K.H. deze vrees af. En daar begon het geknetter van de trossen rotjes, de z.g. „rentengans", terwijl de Prins het schouwspel met voldoening gadesloeg. Tenslotte heeft de Prins zijn liandteekening gezet in liet gastenboek, waarbij Z. K. H. door Prins Gustaaf Adolf werd gefotografeerd. De Prins nam hiervoor echter revanche door een foto te nemen van den Zweedsehen Prins toen deze zijn liandteekening schreef. Als een aardige bijzonderheid vernamen we nog het volgende: Jjoen de heer Ranneft den Prins vroeg, zijn liandteekening boven die van Lord Baden Powell te zetten, antwoordde de Prins laconiek: „Neen, hier kom ik na den Chief'" en hij plaatste den naam Bernhard onder de handteekening van den Chief Scout. Op zijn verderen rondgang bracht PrinsBernhard ook nog een bezoek aan het kamp van zijn bege leid r, waar hij eveneens op een stuk leer zijn hand teekening zette. DINER NEDERLANDSCH PAD VIN DSTERSGILDE. AANGEBODEN AAN LADY BADEN POWELL. WARMOND. Vrijdagavond is op „Meerrust" te Warmond door het Nederlandsehe padvindsters- gilde een diner aangeboden aan de chief-guide, Lady Baden Powell. Mevr. Van den Bosch-de Jongli. presidente van liet M.P.G., stelde allereerst een dronk in op H. M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana, bescherm vrouwe van het Gilde en Z.K.H. Prins Bernhard, onmiddellijk gevolgd door een dronk op den Engel- schen Koning en het Koninklijk Huis. In haar tafelrede herinnerde zij er aan, hoe sterk allen de kameraadschap en de vreugden ervaren, welke de Jamboree brengt en die de padvindsters reeds van internationale conferenties en kampen uit eigen ervaring kennen. Wij moeten blijven, wat de chief-scout bedoelde, toen hij de beweging schiep: een jeugdorganisatie. De presidente besloot haar rede met een dronk op de internationale zusterschap, die evenals de Jamboree, nader tol den wereldvrede moge leiden. HET LICHTSPEL. VOGELENZANG. Vrijdagavond heeft het Indische contingent op de Jamboree een lichtspel opgevoerd, dat door duizenden toeschouwers werd bijgewoond. Om tien uur des avonds nani liet spel aan aan vang. Het stuk was genaamd „De vijf geschenken aan den Sultan" en het speelde in 1637. Het geheel bood een fantastisch schouwspel, dat werd ingezet met den intocht van den vorst met zijn gevolg, waarna liet boven omschreven programma werd afgewerkt, waarbij de spelers op uitmuntende wijze de hun toegewezen rol vertolkten. Vooral indrukwekkend was het vertoonen van den grooten draak, waarbij het Chineesclie vuur werk werd ontstoken, dat veel lawaai en veel rook gaf. De draak sprong echter onversaagd tusschen het geknetter en de rookkolommen heen, maar toen waren dan ook alle geesten verdwenen. Na het aanbieden van de verschillende geschen ken, hetgeen met schitterend ceremonieel gepaard ging, werden de vlaggen der verschillende naties als symbool van de internationale broederschap binnengedragen, waarvan de dragers zich rondom de ontvangstplaats opstelden. De Sultan verhief zich hierop van zijn zetel en schreed vol waardigheid naar de eeretribune. Daar sprak de hoofdcommissaris voor Indië, de heer Ranneft. Namens den Chief Scout, die niet aanwezig kon zijn, dankte de hoofdverkenner staatsraad Ramhonnet voor het geschenk en den Indisehen padvinders voor de gevoelens, welke zij dezen avond voor den Chief Scout op zoo schitterende wijze tot uiting hebben gebracht. KRANSLEGGING DOOR DE FINSCHE PADVINDERS. DEN HAAG. Vrijdagnamiddag is door de Finsche padvinders een krans gelegd aan den voet van het standbeeld van Willem den Zwijger, dat op het Piein ls opgericht. Een zeventigtal padvinders stond in twee rijen voor het standbeeld geschaard en luisterde naai de woorden van den Finschen chief-scout, Dr. Sven Donner, die lien op de beteekenis van deze plechtigheid wees. Onder degenen die de plechtigheid bijwoonden, waren de Finsche zaakgelastigde, de lieer Sohlberg, en de secretaris van de Finsch-Nederiandsche ver- eeniging, Mr. Schmal, alsmede de heeren Van der Vlugt, voorzitter en Frank, penningmeester dier vereeniging. Na de korte plechtigheid op liet Plein gingen de buitenlandsche padvinders in drie autobussen een rondrit door Den Haag en omgeving maken, welke hen door de Finsch-Nederiandsche vereeniging was aangeboden. Ten slotte vereenigde men zich weer op de Finsche legatie, waar de zaakgelastigde een thé aanbood. VOGELENZANG, 8 Aug. De demonstraties in de arena van de Jamboree zijn Zaterdagmiddag op schitterende wijze door de Engelsche scouts besloten met een uitgebreid programma, dat de jongens ondanks de blakerende iiitte, onvermoeid ten uitvoer legden. Met Romeinsehe gladiatoren-spelen, wagenren- nen, slaven, verslindende leeuwen, voorts met rennende paarden, bereden door fiksehe jockey's vingen zij aan. Vervolgens vertoonden zij de eerste passagierstrein, die in Engeland gereden heeft, en een moderne gestroomlijnden trein, om na nog een reeks voorbeelden te hebben vertoond van pionie ren enz., te eindigen met een geweldig circus-pro gramma, dat stormen van gelach van de tribunes deed opstijgen. De Fransclie gezant, baron de Vitrolles. was des middags op de thee genoodigd van den „Eelaireur Unioniste Francais" waarna hij het Fransehe kamp bezocht. Ook de Nederlandsehe gezant te Parijs, jhr. Loudon, heeft een bezoek aan het Fransehe kamp gebracht. Het einde s an de jamboree begint te naderen. Niet alleen zijn de demonstraties in de arena ten einde, maar ook liet wereldtheater heeft zijn linnen poorten gesloten met een voorstelling waarin tot groote voldoening van de aanwezigen Prins Gustaaf Adolf en Bernadotte op het tooneel ver schenen en het woord richtten tot het publiek voor een toelichting der padvindersideaien. Het laatste kampvuur was een geweldig succes en werd aanschouwd door niet minder dan naar schat ting dertigduizend menschen. De Schotten lieten hun doedelzakken hooren, de Zwitsers jodelden, de Siameezen dansten en de Egvptenaren gaven een bewijs van hun zangkunst. Het geheel werd besloten door Engelschen met een harmonica-orkest en een tooneelstukje, „de Prinses en de kat". En nu dan het einde nadert, beginnen reeds enkele groepen aanstalten te maken voor het ver trek. De Estlanders openden de rij der scheidenden en vertrokken reeds Zaterdag. EEN KELLNERSCONFLICT IN HET RESTAURANT „DE TOTEMS". VOGELENZANG, 8 Aug. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur groepten de kellners van het restaurant „De Totems" op het marktplein der Jamboree plotseling bijeen, druk gesticuleerende. Het publiek kwam naderbij en er ontstond eenige verwarring, hetgeen voor de politie aanleiding was het geheele restaurant te ontruimen en versterking uit Overveen te laten komen, teneinde in ieder geval te voorkomen, dat onaangenaamheden ont stonden. De kellners hadden een groot aantal grieven. Daar komt het volgende bijer schijnen gevallen Ie zijn voorgekomen, waarin door een enkelen kellnèr onjuiste prijzen in rekening zijn gebracht. De kellners zelf wijten dit aan fouten in de prijs lijst, het publiek eeliter heeft geklaagd, kortom er is ernstige eritiek op de kellners uitgeoefend. In verband hiermede had de directie van het restau rant hedenmiddag groote borden doen ophangen, waarin liet publiek aangeraden werd de prijslijsten te raadplegen, alvorens met de kellners af te rekenen Het meerendeel der kellners, dat zich van boven genoemde eritiek niet bewust was, zag hierin een blamage, die voor hen de maat deed overloopen. Zij staken de koppen bijeen, protesteerden, hei publiek kwam toeloopen, en de politie zag hierin den kiem van mogelijke onaangenaamheden en deed de kellners en later op gemoedelijke wijze hel publiek de zaal verlaten. Het conflict was ontstaan Enkele uren duurde de toestand zoo en toen arriveerden de bestuursleden van den Nederland schen R.K. Bond van Hotel-, Café en Restaurant geëmployeerden „St. Antonius" en den Neder- landsclien Geneefschen Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-personeel, de heeren J. F. van Bijster veld en F. A. Claassen, die terstond tie onderhan delingen met de directrice, Mevr. Colnot uit Amster dam openden. Zij stelden als eiscli een vergoeding voor de onkosten van de kellners, ten bedrage van f 2.50 per dag, met terugwerkende kracht voor den geheelen duur van de Jamboree. De directie bood daartegenover een vergoeding van f 10.in het geheel. Werd dit aanbod niet aanvaard, dan zon het restaurant terstond gesloten worden en voor den verderen duur van de Jamboree gesloten blij ven. Met vrijwel algemeene stemmen aanvaardde de kellners na eenig gedelibereor tenslotte dit voor stel, zoodat dit evenement tot het verlede» be hoorde.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2