Sullioees (Reizen FRANS HALS. Predikbeurten. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon. Filmnieuws. X Meeningen van Lodewijk van Deyssel bodewijk van Deyssel, (pseudoniem voor Karei Alberding Thijm) heeft in de Nieuwe Gids een artikel geschreven, blijk gevende van een eicen fleurigen kijk op enkele werken van Frans Hals" Hij vindt de vier mooiste schilderijen op de expositie: 1. Zingende jongens, pim. 1627. Catalogus no. 31. Afbeelding in den catalogus no. 10. 2. De Nar met de luit, 16231625. Catalogus no! 20. Afbeelding in den catalogus no. 23 3. De vroolijke drinker, pim. 1627. Catalogus no. 32. Afbeelding in den Catalogus no. 32. -4. Lachende man met bierstoop. Catalogus no. 83. Afbeelding in den catalogus no. 84. De Zingende jongens, de grootste der twee heeft het vooral hebben dat bloemige in de schilderwijze, in den kop hoofdzakelijk dat ik ook nog op één ander stuk zag, dat dan het vijfde mooiste zoude zijn. De lachende man met bierstoop is het groot ste meesterstuk. Het bloemige is hier geen bloe- migheid meer zoo zeer, maar wel iets dergelijks. Alles, het gezicht, de kleeren. de bierstoop, de natuur achter en om de figuur heen, het is alles één, en alles zóó gedaan, dat de vormen van het verfspel zelf beteekenen do zelfde jolige, gelukkige vroolijkheid, die den drinker vervult. De vormen van het verfspel drukken dartele vroolijkheid uit. Het geluk, dat in vroolijkheid is gelegen, is hier prachtig afgebeeld. De figuur kijkt u aan van zijn lioogercn toe stand uit. Hij verzekert met de uitdrukking zijner oogen en verder aangezicht, dat hij in dat heerlijke, hoogere werkelijk is en onaantastbaar daar in is. De lachende man met bierstoop heeft niet een, zij het nog zoo weinig, edelen, of ook maar het allerminste karakter-moois uit drukkenden, kop, in-tegen-deel, hij is het toonbeeld van een weeën, laffen, sulligen onnoozcle. Zijn vroolijk heid is dan ook niet, vergeleken met vroolijk- lieden in andere, betere mensclien als zoodanig, als gemoeds-toestand gekeurd, van eenig noe menswaardig gehalte. Het is alles er en suf en flauw en onbenullig. Maar naar déze opvatting der schilderkunst komen zulke bijzonderheden hier niet, zoo als bij Hals' portretten wel .in aanmerking. Ergens in de natuur, in een onderdeel van die afdeeling der natuur, die men menschheid noemt, was het verschijnsel Vroolijkheid. Die vroolijkheid werd door de oogen gezien en weer kaatst door een geest en gemoed van allerbuiten- gewoonste proporties. Dat daar Vroolijkheid was, werd gezien en veranderde in het immense begrip en gevoel van vroolijkheid van den ziener en die stortte dat begrip en gevoel uit op het. doek. Zoowel bij den Lachenden man met bierstoop als bij den Vroolijken drinker zijn de aange zichten. die de zalige vroolijkheid uitdrukken, zóó ordinair, dat men als w are het een verba zing in ze zelf veronderstellen kan over de gebeurtenis, die ze wedervaart, van door zoo iets geweldigs als deze verrukkelijkheid bezocht te worden. De Nar met de luit en de Vroolijke drinker hebben het absolute in het realistische weten te leggen, zij willen zeggen, dat in de gewone verschijningsvormen van het gewone leven, in het realistisch karakteristieke, een even groote waarheid, even groote diepte van besef kan gevonden worden als in het klassieke of mystieke. Bij den Vroolijken Drinker, ofschoon anders van factuur als de Lachende man met bierstoop, zoo dat hier niet de makelij aandoet als een dansende zwerm verf-vlindertjes, als een vlag van verf-bloemblaadjesbij den Vroolijken Drinker is toch een zelfde hoofdzaak aanwezig. Hier ook is vroolijk de heele verfmassa. De gestalte van den Drinker in zijn geel-gouden costuum, is in haar geheel, dus met het heer lijk blijde aangezicht met zijn oogen vol hooge tinteling, een gouden afbeelding van den lach. Hierin, namelijk in het uitdrukken door de geheele verfmassa van de aandoening, die de afgebeelde persoon vervult, is een kenmerk van de" superioriteit dezer ze ven tie n d e-eeuwsch e kunst boven latere behandelingen van zulke motieven. Hier is gebeeldhouwd met verf en in elk kloddertje is het (vroolijkheids-) gevoel van den maker geslopen. Interessant is door nauwkeurige beschrijving van de kleinste onderdeden der toedracht het verschil tusschen dit en, bijvoor beeld, het pointillistische procédé te toonen. Frans Hals' schilderijen verdiepen in ons, zoo gaat Van Deyssel voort, het begrip „waarheid", zooals wij gewend zijn het te hebben en toe te passen fop sommig negentiende-twintigste- eeuwsch realisme. Dit begrip wordt grooter en gaat dieper liggen in den geest. Hals zegt: iets van achttien Karaats waarheid is iets meers dan iets van vijftien Karaats schoonheid. Als ik zoo over Hals en schoonheid en waarheid spreek, vergelijk in in gedachte Hals' met, bijvoorbeeld, Bafaël. Hals wil niet geven de schoonheid van de (aardsche) werke lijkheid; maar hij geeft er de waarheid van zóó enorm, dat die de bestaande grcjotsche schoon heid zou evenaren, zoo niet overtreffen, het be grip „waarheid" in den geest, als geestelijke waarde in het algemeen, doen stijgen naast, zoo niet boven, het begrip „schoonheid". Van zijn stukken af gebiedt de Waarheid haar te erkennen als de, van zelf alles onderwer pende, onweerstaanbare, opperste. Zegepralende zekerheid schijnt van zijn stuk ken af de zaal in. Hij pleit. Hij kiest met opzet de op zich zelf leelijkste onderwerpen om sterk en hoog te houden en te vieren de idee van Waarheid. De Regenten- en Schutters-stukken stellen alle, gave, normale, „knappe" mannen voor, die lichtelijk gekarakteriseerd zijn in vergelijking met de intense karakterist'ek in vele der afzonder lijke portretten. Maar noch de groepen portretten der Schut ters en Regenten, noch de afzonderlijke, hebben het akuut leelijke vooral van de Lachende Kinder kopjes, vervolgens van den Rommelpotspeler Ml de Visscherskinderen, en vaa drie der vier BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C Brussaard. Ned. Prot. Bond geen dienst. Vrije Kath. Kerk v.m. 10 uur Gezongen H. Mis. Woensdag n.m. 8 uur Completen en Lof. Nederl. Ver. v. Padvinders afd. Haarlem, Gods dienstoef. op „Wildhoef" (bij ongunstig weder in het Jeugdhuis), v.m. 10 uur precies. Toe- gankel. uitsl. v. padvinders en oud-padvinders. 0VERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Prof. Dr. A. H. de Hartog van Amsterdam. AERDENH0UT. Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Ds. G. J. Frerichs. Doopsgez. pred. te Haarlem. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. v. d. Voet uit Haarlem. Ned. Herv. Evang., geen dienst. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. H. Hasper. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. G. J. Duij- vendak. Eglise Wallonne a löh. 30 Installation de Mr. Ie pasteur M. Jospin par Mr. M. Michelin- Moreau, pasteur consultant; 3e collecte pour l'Eglise. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer H. A. Bakker, theol. student. N.m. 5 uur Ds. P. Lugtigheid, Ned. Herv. predikant te Cmmelandcrwijk. Ned. Vereen, v. Spiritisten „Harmonia", afd. Haarlem II, (sociëteit ,,Vereeniging",Zijlw.l), v.m. 10% uur Wijdingsmorgen, spr. de heer Ir. Felix Ortt, van Soest; onderw. „De parel van groote waarde". Helderz. waarn. mevr. J. Remmers-v. d. Lans. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 1(7 uur dc heer G. F. W. Herngreen. N.m. 5 uur geen dienst. Schoterveenpolder „Sic transit gloria". De Delft nog gedeeltelijk grenswater. Onze lezers weten natuurlijk het nog bestaande molentje aan de Kleverlaan. Dit bemaalde de Schoterveenpolder, gooide het water in de Delft, die het waterteveel door de Garenkokersvaart op de Stadssingels en daardoor in Rijnlands boezem bracht. De oorspronkelijke Delft, ook tot ontwatering van het moerassige terrein tusschen duin en stad, ontsprong op de hoogte van het Huis te Brede- rode. In 1590 zijn er nog twee vaarten bijge komen, n.l. de Dirck Ileusscnsvaart, die uit de duinen door de Delft in het Spaarne liep en waar van de vijver in de begraafplaats nog een over blijfsel is. In 1590 doorsneed de Delft die vaart nog niet, maar hield er dichtbij op. Zoowel de Heussensvaart als de Schoterbeek en de Jan Gijzen vaart liepen in 1599 vrij in het Spaarne uit. Na dien tijd waren het geen zand- vaarten meer, daar de geheele duinkant met bleekerijen was bezet en de bleekers de Kerfsloot. alleen gebruikten om de goederen naar of van de stad te voeren.De zandvaarten daarentegen lieten ze vervallen of versperden ze, uit vrees voor het afvloeien van te veel duinwater. Gevolg was ver vuiling en daardoor klachten van het brouwers gild, dat verseh duinwater voor het bedrijf noodig had, een jarenlang proces, dat van 1599 tot 1643 duurde. Een processtuk zegt o.a. „Ende gecomen zijnde voorbij 't huis te Cleeff tot aen seeckere vaerte genaemd Heussensvaart, loopende van Aerbertsberge aff, naer de Spaerne toe. die mits den troublen en 't vervallen van den tijd. op eenige plaatsen onbruyekbaer geworden wasx". Gevolg van een en ander was, dat in 1626 door liet Hoogheemraadschap van Rijnland (mede ook tegen overstrooming) de Slaperdijk werd ge legd en in 1641 de Schoterveenpolder werd op gericht. G. J. BETTINK. Haarlemsche Diner-Vereeniging Tel. 14393, Bakenessergracht 27, Haarlem Vleescli, groente, aardappelen f 0.90 Idem met soep of toespijsf 1.05 Idem met soep en toespijsf 1.20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's. Alleen le kwaliteiten en roomboter. EEN NIEUW BIOSCOOPTHEATER TE HAARLEM „CINE0NE" DRAAIT. Gisteravond opende „Cineone" voor genoodigden en pers haar nieuw theater aan de Groote Markt te Haarlem. Na maanden van voorbereiding (Cineone zou reeds eenigen tijd geleden geopend zijn) is de directie er na veel moeite in geslaagd om in hun behoefte om goede films te vertoonen te voorzien. Het theater is keurig ingericht, eenvoudig en in moderne stijl, doch zeer gezellig. Dc genoodigden kregen o.m. te zien een aardige teekenfilm en andere interessante opnamen, be nevens als hoofdnummer „De Wonderen der Vliegkunst" een film die voor het eerst in Neder land vertoond wordt, zeer interessant en spannend en die ongetwijfeld de belangstelling van de jeugd zal hebben. Dit programma wordt vanaf heden in „Cineone" vertoond. Aan het einde van de voorstelling sprak notaris Boerlage te Velsen, woorden van waardeering voor de directie van „Cineone" die met eindeloos geduid en taaie volharding en in geslaagd zijn de theaters te openen met de nieuwe smalfilm. (De smalfilm is brandvrij). Hij feliciteerde de directie en sprak den wensch uit dat haar pogen in de toekomst met succes mag worden bekroond. De „Cineone"-theaters zijn gevestigd te Am sterdam, Haarlem, Hilversum en Rotterdam. Zij zijn niet aangesloten bij den Ned. Bioscoopbond en brengen actueele programma's die tegen slechts zeer lage eenheids-prijzen toegankelijk zijn. 12569 Bioscoop-Exploitatie „Hollandia", Bios- coopapp. en Filmverhuurinrichting; Jans straat 68. 17738 Bood, Mej. T., Costumière, Raamsingel 30 rood. 22560 Chem. Wassclierij en Modelpersinrichting Quick and Clean, Bloemendaalselieweg 117, Bloemendaal. 16493 Dammers-Lobry, M., Maison Mode de Paris,, Ged. Oude Gracht 148. 16269 Divendal's Kuiperij, Vaten en Waseh- machines, Anthoniestraat 3. 16497 Droogleever, W. W. B., Julianalaan 7, Overveen. 16879 Engelsma, H., Prins Ilendriklaan 96, Over veen. 22490 Fischer, Mevr. H. L„ Bloemendaalselieweg 15. Bloemendaal. 22497 Kampen, II. J. van, laschtechniker, Willem Smit en Co., Transformatorenfabrieken, Nijmegen, Veenbergstraat 15. 28348 Kerckhoff-Lorch, Mevr. A. van, Heemst. Dreef 199, Heemstede. 15893 Loenen, D. J. van, Vertegenwoordiger Ma- hez, A'dam; Madoerastraat 11, Haarlem-N. 16784 Maison Rida, Dames-kapsalon, Massage, Manicure, enz.; W. A. Mottelman, Adriaan de Jongestraat 9 zw. 27145 Often, H. A. Js„ Clematislaan 1, Aerden- hout. 22410 Philippo, J. W„ Neptunusstraat 15. 29542 Rademaker, J. D„ Frans Schubertlaan 58, Heemstede. 22557 lïavesteijn, Mr. A. H. van, Vijverweg 37, Bloemendaal. 22564 Sigarenmagazijn H. A. Leeman, Stuyve- santplein 30. 29569 Wolf Jr., Hans, Teclin. Bureau, Oude Post huisstraat 47, Heemstede. 17721 Woningbureau „Van Velsen", hypotheken, assurantiën, taxatiën, J. P. van Velsen, Makelaar, Kruisweg 28 rd. Automatische telefooncentrales. Met ingang van Dinsdag 28 September e.k. te 13 uur, zullen de automatische telefooncentrales te Heemskerk, Castricum-Bakkum en Uitgeest- Akersloot in dienst worden gesteld. Van genoemd tijdstip af zullen de aangeslotenen op deze telefoonnetten dus automatisch kunnen telefoneeren en tevens automatisch bereikbaar zijn voor de abonné's behoorende tot het telefoon- distriet Haarlem. De voor het automatisch inter- locaal verkeer te bezigen kengetallen zijn de volgende HeemskerkK 512 Castricum-BakkumK 518 Uitgeest-Akersloot K 513 beste werkenden Vroolijken Drinker, den Lachenden man met bierstoop en de Zingende jongens. Het geheele Frans Halsmuseum is nu met een liooger leven bevolkt. Ziet men nu, behalve de Schutters- en Regentenstukken, die het per manente bezit van het Museum zijn, in alle za len dat volk ran Halsen, en ziet men onwille keurig daar naast zoo wel de andere schilde rijen, die in het Museum zijn, als de menigte der levende toeschouwers, dan ontwaart men, dat hoogere Wezens op bezoek zijn gekomen, dat een hoogere Werkelijkheid het oude Haar lem heeft aangedaan dan die, in welke zich in ons en om ons heen het leven pleegt te ver toonen. Een reis naar Lilliput. 1. Mijn vader had eenige landerijen in Engeland. Ik was de derde van mijn vijf broers en heette Gulliver. Toen ik veertien jaar oud was, besloot mijn vader mij te laten studeeren en daarom zond hij mij naar een Hoogeschool in een vreemde stad. Elke maand stuurde mijn vader mij eenig zakgeld, waarmee ik zorgen moest, uit te komen. Dit kostte mij altijd heel wat hoofdbrekens, daar ik zelf mijn boeken, vnoodig voor de school, moest betalen. Maar nadat ik een tijd lang deze Hoogeschool had bezocht, bleek het, dat mijn vader geen geld genoeg meer bezat om mij af te laten studeeren. Ik moest dus onverwachts de school verlaten en trad daarop in dienst van een heel geleerden dokter. Ik leerde daar heel veel en ik hoopte hierdoor later mij te kunnen aanbieden als scheepsdokter op een Oost-Indië-vaarder. Vaak zat deze geleerde dokter mij alles te vertellen. Dan over een hart en dan weer over een been. En alles liet hij mij zien. 3. Vier jaar lang bleef ik bij dien knappen en be kwamen dokter en toen had ik zooveel geleerd en geld opgespaard, dat ik nog verder studeerde in Zeevaartkunde en nog veel meer moeilijke zaken. Want deze dingen zouden mij later op m'n zeereizen als scheepsdokter goed te jias komen. Eindelijk was ik dan zoo ver, dat ik als scheeps dokter het zeegat kon kiezen. Op de eerste reis had ik al heel wat te kampen met zieke matrozen. Twee daarvan wilden maar niet beteren, wat ik ook deed. Ik heb later altijd gedacht, dat zij mij toen leelijk hebben beetgenomen. 4. Op een van die schepen leerde ik een allerliefst meisje kennen, waarmede ik later trouwde. Het spreekt vanzelf, dat het nu uit was met mijn verre zeereizen. Maar de verdiensten aan land als gewoon dokter waren zoo laag, dat ik eindelijk na lang praten met mijn vrouw, besloot weer te gaan varen als scheepsdokter. Op een mooien dag in Mei in het jaar 1699 koos ik met de „Antilope" zee. De kapitein Willem Parker heette hij was nog een oude kennis van mijn vade-s. Dit was dus voor mij erg prettig, daar wij gedurende d< zeereis allerlei geschiedenissen ophaalden uit mij: kinderjaren. Het schip zette 'koen naar de Zuidzee.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 7