VANVESSEM OAMESJASSEN HOLLANDSCHE BOTERLETTER Bloemendaal. A. G. G. M. GIORGIS Zn. GETAILLEERDE Va kk leedirtg magaziji Uié, dat is aardig oan hen Burgerlijke Stand. Jt/ r WOPLEVE'RANCIERS PLEIN 35 7o TEMPELIERSTRAAT, ZUl\juu£ 16823 R.K. Gem. Tooneelvereeniging „St. Genesius". LUSTRUM-AVOND. De in ons vorig nummer aangekondigde lustrum- avond van „St. Genesius" op Zondag j.l., mocht zich in een bijzondere belangstelling verheugen: een uitverkocht huis en ruim 150 teleurgestclden, die wegens plaatsgebrek, geen toegang konden krijgen. Nu, eigenlijk is een dergelijke mate van belangstelling voor de prestaties van deze tooneel vereeniging voor haarzelf al sinds lang geen ongevbon verschijnsel en eerlang hoopt zij dan ook in staat te zijn, van elk op te voeren stuk twee voorstellingen te geven; één in Overveen en één in Bloemendaal. Nog slechts een vijftigtal leden-donateurs zullen er, naar wij meenen, ge boekt moeten worden en dan staat niets meer deze expansie in den weg. Na het welkomstwoord van den voorzitter, den heer G. van Kessel, werd als inleiding tot het op te voeren blijspel „In het witte paard" (lm weissen Rossl), de ouverture van de gelijknamige operette, ten gehoore gebracht. Ook ditmaal stond de muziek onder leiding van Jan Rozekrans, eerste violist der „H.O.V.", terwijl het orkest versterkt was door de medewerking van den eersten cellist van genoemde vereeniging. Het publiek toonde zijn ingenomenheid met de geboden muzikale vertolking, die hem ongewild in de juiste stemming had gebracht om ten volle van dit blijspel van Oskar Blumenthal en Gustav Ixadelburg te genieten. De goede sfeer was dus geschapen en hoe de begaafde leden van ,,St. Genesius" deze wisten te onderhouden en te ver sterken, bewezen de luide bijvalsbetuigingen, die hen na elk bedrijf ten deel vielen. In de omlijsting van een fraai décor en zich sterk wetend door de lessen van een onverbiddelijken, maar vakkundigen regisseur (Jan van Dommelen), daarbij gedragen door de sympathieke gevoelens der toeschouwers hebben deze toegewijde dienaren van Thai ia, zich dien avond overtroffen. Nog zien wij ze voor ons: Josef'a Vogelhuber. de levenslustige waardin van ,,In het witte paard", bekoorlijke, verschijning, die haar wedujvesta.it ten spijt, huppelend door het leven gaat; (de lucht in Salzkammergut is nu eenmaal opwek kend als champagne!). In haar samenspel met den Oberkelner (Wil wei jen) en dan vooral in het quasi-afscheid van deze, en niet minder in haar hunkeren naar de wederliefde van Dr. Otto Siedler dien aarts-charmeur (Gé van Kessel), deed ze zich als een veelbegaafde speelster kennen. I-Iet tegen spel van genoemde heeren vergemakkelijkte overigens haar taak niet weinig, want beiden zijn geroutineerde dilettanten, die heel veel facetten weten te slijpen aan een rol, die voor minder begaafden vlak en kleurloos zou blijven. Het was vooral in het derde bedrijf, toen hij als oberkelner had opgehouden dienheer" te zijn en als vrij man kon optreden, dat Wil Sweijen, mooi overtuigend spel te zien gaf. Gé van Kessel daarentegen overtuigde ons door zijn uiterlijk en manieren meer van zijn talenten als Don Juan, dan als die van advocaat van serieuze zaken (echtseheidings-processen daarge laten). Wellicht had een juiste grime hier het gewenschte aspect te voorschijn geroepen. En heerlijk type van den nerveuzen, door pro cessen geplaagden fabrikant, gaf Paul Groen als Wilhelm Giesecke. Zijn stemmingen, wisselend als het weer in Maart van zonneschijn tot regen en storm vice-versa. waren onnavolgbaar weer gegeven. Heel grappig was onder meer zijn be rusting, als hij dakloos geworden, zich met zijn dochter (Tini v. d. Erf) en zuster (Dora Does- wijk) gelaten op een groote koffer gezeten, een onweersbui trotseert. Die dochter vervulde haar rol van vredestichtster tussclien haar vader en Dr. Siedler op de meest natuurlijke wijze en dank zij haar sprankelend spel, is ze zelfs voor een ex pert in liefdeszaken als deze advocaat is, eenvoudig onweerst aanhaar. Onder de zoo geschakeerde bewoners van dit berg-hötel bevond zich ook een tragi-comisehe figuur: privaat-docent Walther Hinzelmann en het was Jan de Goede, die door zijn gevoelige uit beelding en strak volgehouden stembuiging, dezen geleerde ten volle voor het voetlicht bracht; in derdaad een knappe vertolking. Zijn dochter Klaartje (hoe komt zoo'n Klarchen aan dien Hollandschen naam?) speelde haar lieve rol met gevoel en ingetogenheid; Rie de Leeuw wist zich daarbij van overdrijving vrij te houden. Wat een fideele broeder wist Gé Sweijen te maken van Bacil de bedelaar en st iekeme epicuristwerke lijk een pracht creatie, deze gevatte en lustige landlooper! Arthur Sülzheimer (Anton van Hooff) speelde een bescheiden rol in het gemoedelijk leven van dit toeristen-oord, een rol, die hem wel niet op het eerste plan bracht, maar die niettemin door hem met gloed en verve werd gespeeld. Ook de kleinere rollen waren in goede handen. Resi, het nichtje en tegelijk compagnon van Bach den bedelaar was voor Rie Horsten als geknipt en ze SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 maakte er een guitig deerntje van. Theo Bakker was als Kathe de brievenbestelster een pittige en amusante verschijning, evenals Mitzi het kamer meisje (Rie de Leeuw), terwijl het mannelijk hotel personeel, door Iluub Smeets als Frans de kelner en door Piet Huijbens als piccolo, natuurgetrouw, ook in hun jacht op fooitjes werden uitgebeeld. Het publiek toonde zich hoogelijk met het ge- bode ingenomen. Na afloop der voorstelling traden Thomasvaer en Pieternel (de heer en mevr. Jan v. Dommelen) voor het voetlicht, om een berijmd overzicht te geven van het wel en wee, dat de jubileerende rederijkerskamer in de afgeloopen tien jaar van haar bestaan, mocht ondervinden en ze knoopten aan deze geestige monstering hun welgemeende wensehen voor den verderen bloei van „St. Gene sius" in nog menig volgend lustrum. Hierna had de plechtige aanbieding van de vlag door de vlagcommissie aan ,,St. Genesius" plaats en werd de jubileerende vereeniging naar aan leiding van haar tweede lustrum, door verschil lende, vooraanstaande personen in hartelijke en treffende woorden gelukgewenscht. De heer De Raad, schenker, zoo wij ons niet bedriegen, van de fraaie vlag, werd tot eere-voor- zitter- en verschillende andere heeren tot eere leden gepromoveerd. Na afloop dezer plechtigheid bleven velen nog eenige uurtjes in genoegelijk samenzijn bijeen. B. Personalia. blWegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd zullen de brigadier van politie de heer Pouwer, en het hoofd der recherche, de heer K. G. Togtema, in 1938 den politiedienst verlaten. Met ingang van 25 October a.s. is tot agent, van politie te Bloemendaal benoemd de heer J Tervoort, thans agent te Eindhoven. De Vrije Katholieke Kerk. blOp Dinsdag 19 October a.s., zal Priester Ivo Borsten, in de St. Rapliaëlskerk-Popellaan- Kinheimpark te Bloemendaal, een openbare voor dracht houden over: „Wat is dc Vrije Katholieke Kerk en wat wil zij aan de wereld brengen." Aanvang des avonds 8.15 uur. Toegang vrij. NIEUWE MODELLEN 2.50 - 3 15 - 3.50 - 3.75 Intern. Vereen. „Bellamy". Paarlaarsteeg 1 - Telefoon 12842 - Haarlem Speldjesdag Valkenheide. blEvenals vorige jaren zal ook ditmaal, en wel op Zaterdag 16 October a.s. een speldjesdag worden gehouden voor het Jongens-Opvoedings gesticht „Valkenheide" te Maarsbergen. Deze stichting heeft reeds vele jongens uit de strikken der verleiding gered en tot goede burgers der samenleving gemaakt. In ons gejaagde leven loopen wij zoo gemakkelijk gevaar om hoogstens even te ontroeren, wanneer wij van verwoeste levens lezen. Toeli gaat daaraan veel vooraf en de vreeselijke gevolgen zijn vaak niet na te speuren. „Valkenheide" is de vluehthaven voor deze schipbreukelingen der maatschappij. Steunt daarom den arbeid dezer stichting door een milde bijdrage te geven in de busjes, die u Zaterdag a.s. zullen worden aangeboden. Wie dadelijk helpt, helpt dubbel! Collectanten kunnen zich aanmelden bij mej. P. J. Meij, „Wildhoef", Bloemendaal. Met toestemming van B. en W. en aanbeveling der Algeme'ene Ned. Herv. Synode. „BloemendaaPs TooneeP', bl- Het speelseizoen van „Bloemendaal's Too- neel" wordt Zaterdag 30 October a.s. geopend met de opvoering van „Er staat geschreven tooneelspel in 4 bedrijven van Jaap v. d. Pol. Als gewoonlijk wordt de opvoering in „Vree burg" gegeven. Voor den verderen duur van het seizoen zullen worden opgevoerd:„Als'nkwartel", blijspel van Henk Bakker; „Robbedoes getrouwd", comedie van Ilenk Bakker„Muggen om de kaars", tragi-comedie van PI. de Wilde. Op 'n nader te bepalen datum wordt de traditioneele cabaret- kien- en dansavond gehouden. Na elke voorstelling wordt tot 2 uur een bal gehouden, met muziek van „The Jolly Jokers", terwijl voor den cabaret-, kien-, en dansavond het duo Meijer en Van Meurs, humorist-imitators, is geëngageerd. blIn „Rusthoek" werd Woensdag-avond j.l. eëttdruk bezochte bijeenkomst gehouden door de afd. Haarlem en Omstreken van de Intern. Vereen. „Bellamy". Het welkomstwoord werd gesproken door den afdeelingsvoorzitter, den heer Mar. A. de Vries te Aerdenliout, die tevens den spreker den heer M. II. v. d. Stijl, hoofdbestuurslid en secretaris der Economische Commone van „Bellamy" inleidde. De heer VAN DER STIJL beschouwt in zijn rede eerst de grondlegger van de gepropageerde gedachte, Edward Bellamy, in 1850 geboren, in 1898 overleden. Als zoon van een predikant stu deerde hij rechten, promoveerde, kwam aan de balie, doch vervulde daarna vele functies, die zijn rustelooze natuur niet konden bevredigenvoor dc jtele schrille tegenstellingen die hij in het econo misch stelsel ontmoette, zocht hij een oplossing; toen hij die in zijn geboorteland Amerika niet kon vinden, begaf hij zich naar Europa, doch trof daar dezelfde toestanden aan. In Amerika teruggekeerd verzamelde hij al zijn indrukken, en gaf deze in 1888 uit in zijn boek jjLooking Backward" (in het Nederlandscli„In het jaar 2000"). De vele vragen en critiek op dit boek deden hem een tweede boek uitgeven, die in 1898 het licht zag, n.l. „Equality", (in het Nederlandscli: „Gelijkheid voor allen"). Het eerste boek speelt in het jaar 2000; hierin wordt een blik geslagen op hetgeen zich afspeelt tussehen 1888 en 2000: met een vooruitzienden blik beschrijft Bellamy hoe het economisch stelsel zich ontwikkelen zal; deze voorspellingen zijn buitengewoon juist gebleken. Door de ontwikkeling van de menschheid en van het economische stelsel t'u een geweldige productie kunnen plaats vinden, waarvan de menschheid echter niet zou kunnen pjofiteeren. Dit is juist gezien geweest. Elk mensch %u nu welvaart kunnen hebben, doeli het ont breekt aan de middelen om zich die welvaart te kunnen verschaffen. Het economische stelsel, door Bellamy gepro pageerd, kan het best vergeleken worden bij den organisatie-vorm van een vereeniging, n.l. die waarop het beste kan worden samengewerkt, Waarop het leven en het railsysteem -het econo mische stelsel is toeh eigenlijk een railsysteem 't best vergemakkelijkt kan worden. De intrede van de machine heeft een technolo gische werkloosheid doen ontstaan, waarbij een groep gevormd werd die niet meer in staat was zooveel af te nemen; Bellamy voorzag dezen toe stand reeds, waarschuwde zijn tijdgenooten, doch men gaf hem geen gehoor. In 1914 was een trap van ontwikkeling bereikt, waarop aan ieder menseh voldoende gegeven kon worden; toen had men een andere koers in moeten slaan, want het economi sche stelsel is thans een blok aan het been geworden. We hebben thans den tijd bereikt, waarin zich door samensmelting van bedrijven, kartels, syndi caten en monopolies vormen. Waar nu temidden van overvloed, armoede heersclit, moeten we nog een stap verder gaan, en die reeds groote bedrijven één geheel vereenigen waardoor een „nationale TTé^Ontstaat. Dit is geen onteigening van bedrijven, slechts samenvoeging. Dat is de uitein delijke oplossing. Wanneer we Bellamy's gedach ten volgen zullen we verbaasd staan over wat dan mogelijk zal zijn; we zullen allen leden van die groote coöperatie zijn, zullen daarin allen arbeid vinden; alle mensehen hebben dan gelijke rechten en plichten op arbeid naar eigen inzicht en aanleg. Aan de schoolopleiding zal een vakopleiding ver bonden worden; tot 21 jaar volgt men die oplei ding; waarna de 3-jarige arbeidsplicht wordt inge schakeld, tot men op 24-jarigen leeftijd in het bedrijf wordt gesteld. Dan bestaat ook de mogelijk heid dat men op 45-jarigen leeftijd van den arbeid rust, want er wordt dan geen onproductieve arbeid meer verricht. Alle menschen hebben recht op een gelijk deel, dat bepaald wordt door het taxeeren van de totale productie, gedeeld door het aantal inwoners. Het onpersoonlijke geld, dat veel ellende in de wereld bracht, aldus Bellamy, moet persoonlijk geld worden, welke mogelijkheid bestaat door b.v. (bij den aanvang van het jaar voor allen een even groot crediet bij een bank te openen, waarvan alle inkoopen kunnen worden gedaan. De eerste stap die gedaan moet worden, en waartoe de noodzaak zal dringen, is de vorming van den totalen gemeenschapsstaat. Misschien zal eerst de ellende nog dieper moeten worden, doch de Bellamy-gedaehte zal doordringen en de staat, gebaseerd op het door Bellamy aangegeven econo mische stelsel, zal komen. Spreker wekte alle aanwezigen op daadwerkelijk de Bellamy-gedaehte te propageeren. Na de pauze werd een twaalftal vragen, door aanwezigen schriftelijk ingediend, door den spreker uitvoerig beantwoord. o Oplichters per leesportefeuille. blWederom hebben een paar gladde oplich ters kans gezien na de aanbieding van leesporte feuilles vele ingezetenen wat lichter in de porte- monnaie te maken. Tegen een lidmaatschapsgeld van f 10.bij vooruitbetaling te voldoen, werden verschillende abonnementen afgesloten, waarbij met klinkende namen werd gewerkt, doch na la2 weken bleven de portefeuilles uit. Inmiddels zijn de bedrijvers van deze affaire, die zich den wel huiselijk klinkenden naam van Leeskring „Onder Ons" hadden toegemeten, in Amsterdam aange houden. Zij hadden al in de gelieele provincie hun operaties gepleegd. Kon. Nederl. Mij. voor Tuinb. en Plantkunde. Afdeeling Bloemendaal en omstreken. blBovengenoemde afdeeling houdt Zaterdag 23 en Zondag 24 October a.s. een onderlinge bloe mententoonstelling in café „Rusthoek", waaraan verbonden is een prijsvraag voor bloeiende klein- bloemige Chrysanthen. Eventueele inzenders worden verzocht vóór 17 October a.s. opgave van soort van inzending en verlangde oppervlakte te doen aan den heer J. M. Barnhoorn, Zijlweg 7, Overveen. Dinsdag 26 October wordt, eveneens in „Rust hoek", een demonstratie-avond gehouden, waarbij in verband met de voorafgaande tentoonstelling voorlichting wordt gegeven betreffende de ver zorging van kamerplanten en afgesneden bloemen. 0 Palesiina's Opbouw waarborgt u de kwaliteit en herkomst der producten. Palestina, het land waar de olijfboom groeit, brengt U de OLIJFOLIE, pro duct van eeuwenoude cultuur. Olijfolie is aanbevolen voor de fijne keuken, voor medicinale doeleinden, massage (klassiek schoonheidsmiddel). „SHEMEN" OLIJFOLIE in origlneele verpak king. Een Blik K.G. f 1.30 Ook in flesschen inh. 8 maatjes f 1.55 Proefflacons a 25 cents verkrijgbaar Bloemendaal - Kinheimplein 1 - Tel. 22194 Dir.: L. R0DRIGUES PEÏ$EIRA. Dit zullen Uw Familie of Kennissen zeggen als zij zoo'n echte ontvangen. Wij zorgen voor verpakking, ver- zending onder garantie. KLEVERPARK - TEL. 11070 Bevallen: C. W. Nauta-van Schmid, dochter. Ondertrouwd: E. A. W. Hirschfeld en M. M. L. Sehreiber. D. F. Weegenhuise en J. M. Dijkstra. E. A. Put en A. J. Heij. W. van Woot en K. Maunz. Gehuwd: C. F\ P. Soetens en E. J. Ruijs. A. F. Immink en E. W. A. M. Bruijn. K. J. Schor- nagel en A. G. van de Pol. A. Kollenberg en T. Paap. H. Hanskamp en J. Brassem. Overleden: S. van der Horst, 66 jaar, over leden te Haarlem. J. Berk, 83 jaar, wed. van L. van Son. Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingfonds. Naar aanleiding van een tot ons gerichte vraag, op welke wijze voor het Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingfonds voor werkloozen bijdragen kunnen worden verleend door ingezetenen onzer ge meente, kunnen wij mededeelen dat het gemeente bestuur van Bloemendaal adviseert eventueele gaven rechtstreeks te zenden naar het Fonds zelve, waarbij gebruik gemaakt kan worden van postgironummer 141400 ten name van het „Klee ding-, Schoeisel-, Dekking-fonds, Den Haag". Wilt ge liever per postwissel of per aangeteeken- den brief uw zending verzorgen, dan weer dezelfde naam: Kleeding-, Schoeisel-, Dekkingfonds, en het adres: Bezuidenhout 30, Den Haag. Men wordt verzocht alsdan bij zijn bijdrage te vermelden: „Voor de gemeente Bloemendaal". De paardenclub op de wandeling. blIn den vroegen Donderdagmorgen trof een politie-agent in deze gemeente vier paarden aan, die naar later bleek losgebroken waren uit een terrein tussehen Delft en spoorbaan. Met hulp van eenige inwoners werden de wandelaars naar het politiebureau opgebracht, waar zij na eenigen tijd door de eigenaars, de groentehandelaren A. K. en P. C. uit Haarlem, weer werden teruggehaald. Haarlemsche Bachvereeniging. De Haarlemsche Bachvereeniging geeft haar eerste Concert op Dinsdag 19 October a.s. 8.15 uur in de Gemeentelijke Concertzaal. Het Orkest van liet Concertgebouw te Amster dam speelt onder leiding van zijn dirigent: Prof. Dr. Willem Mengelberg, (eerelid en lid van Ver dienste der H.B.V.). Soliste is Jo Vincent, sopraan. Programma: Ouverture „Oberon", van C. M. von Weber. „Jauchzet Gott in allen landen", cantate No. 51, Joh. Seb. Bach, voor sopraan, solo-trompet en strijkorkest, (sopraan: Jo Vincent; trompet: M. Komst). Pauze. „Vierde Symphonie (G. gr. t.) Gustav Mahler. Heiter bedachtig; In gemaehlicher Bewe- gung Ohnc Ilast; Ruhevoll (Poco adagio); Selir behaglich. (Sopraan-solo: Jo Vincent.) Examens. blOnze plaatsgenoot de lieer J. P. M. Com mandeur, slaagde dezer dagen voor het propa- dentiseh examen werktuigkundig ingenieur aan de Teolin. Iloogcscliool te Delft. blAan de Amsterdamsehe Universiteit slaagde voor het eandidaatsexamen rechtsgeleerdheid onze plaatsgenoote mej. M. van Rijswijk. I L.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2