A. G. G. M. GIORGIS Zn. HENSEN'S JAEGER KALENDERS FIRMA A. VERMOUT 2 Raadszitting Bloemendaal. Vervolg van pag. 1. Bij brief van 5 April 1037 gaf de Minister te kennen, dat een dergelijke verkapte salarisverhoo- ging niet door hem kan worden aanvaard. Gezien het resultaat van de pogingen, die reeds aangewend zijn om deze toelage voor den agent van politie te Vogelenzang te behouden, wil het B. en W. voorkomen, dat verder verweer tegen den wenseh van den Minister niet zal baten, zoodat zij in overweging geven de woningliuur wederom op 10 van de wedde te bepalen. De heer SCHT LZ (S.D.A.P.) vindt dit voorstel wel wat te vergaand. De regeering zet zelf' in de begrooting dat zij tot verhooging r an salarissen niet overgaan kan uit onmacht. Bloemendaal is wel in staat verhooging te geven, en spr. betreurt dat de regeering hierin niet meewerkt. De VOORZITTER deelt mede dat B. en W. niet opnieuw een ingrijpen van den Minister in de gemeentelijke aangelegenheden wenschen, waarom zij. hoewel tegen hun zin. dit voorstel doen. De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) vraagt of er niet een minder zichtbare" manier is om dezen agent op een of andere wijze een toe lage van f50.te geven, b.v. voor eenige op te dragen werkzaamheden. De heer NOORMAN (S.D.A.P.): V zoudt hem marktmeester in Vogelenzang kunnen maken! Het voorstel wordt dan aangenomen met de stemmen van de h.h. Schulz, Noorman en Cassé tegen, met de overweging van den heer Quarles, dat op een of andere wijze getracht zal worden den agent een vergoeding te verleenen. AANGAAN KASGELDLEENING. Bijna elk jaar, vooral in de zomermaanden, als de werkzaamheden bij openbare werken weer in vollen gang zijn, doet zich behoefte aan kasgeld voor. Ook is dit dikwijls liet geval tegen 31 Decem ber, wanneer groote bedragen aan rente en aflos sing van geldleeningen moeten worden voldaan. Wel is waar heeft de gemeente nog eene reserve groot f 202.000.doch deze is thans geheel aan gewend ter voorloopige financiering van verschil lende kapitaalsuitgaven. Hoewel het in de bedoeling ligt voor deze uit gaven in den loop van 1938 een vaste lecnïng'aab te gaan, indien dit althans het voordeeligst mocht blijken tengevolge waarvan de reserve weder beschikbaar zou komen, dienen B. en W. toch te allen tijde de bevoegdheid te hebben in 1938 zoo noodig kasgeld op te nemen, weshalve zij voorstel len 1. ter voorziening in het in den loop van het jaar 1938 te verwachten gebrek aan kasgeld, een tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste Driehonderd Duizend Gulden (f 300.000. tegen een rente van niet meer dan 1 boven het promesse-disconto van de Nederlandsche Bank; 2. te bepalen, dat de krachtens dit besluit op te nemen gelden afgelost zullen worden vóór of op 31 December van genoemd jaar; 3. aan te wijzen voor de voldoening van de Tente en aflossing dezer leening alle gewone inkom sten der gemeente. Z.h.st. aangenomen. WIJZIGING AMBTENARENREGLEMENT. Artikel 22 van het „Ambtenarenreglement", regelende de berekening van het aantal dienstjaren, dat voor toekenning van periodieke verhoogingen in aanmerking komt, geeft in het tweede lid aan B. en W. de bevoegdheid om in bijzondere gevallen ook dienstjaren bij andere doorgebracht voor periodieke verhoogingen in aanmerking te brengen. In de praktijk is B. en W. de wensehelijkheid gebleken deze bevoegdheid nader te omschrijven, waartoe zij een ontwerp besluit ter vaststelling aanbieden. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. GEMEENTELIJKE WONINGBOUW TE OVERVEEN. Ter voorziening in de te Overveen bestaande behoefte aan woningen van eene huurwaarde c an ongeveer f 5.per week, werd reeds in beginsel besloten voor rekening der gemeente een aantal woningen van dat type te doen bouwen. In de raadszitting van 18 Februari 1937 werd voor dien bouw tot architect aangewezen de lieer J. A. van Asdonk. Deze architect heeft thans de bouwplannen inge diend. De bouwkostenrekening van de te stichten 26 woningen aan de Recifelaan en het Joan Mau- ritsplein doet zien, dat gerekend is op f 85.800. aan bouwkosten (f 3800.per woning) en op f 9.000.aan bijkomende kosten (architect, toe zicht, renteverlies, aansluitingen, tuinaanleg en bestedingskosten, tezamen f 94.800.terwijl voor den grond gerekend is op 4900 M.2 ad f (i. is f 29.400.—. Alles tezamen aldus op f 94.800.voor de SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 huizen en op f 29.400.vcor den grond. Totaal f 124.200.per woning f 124.200.26 is f 4.777. De exploitatie-rekening doet zien, dat de annuï teiten zijn berekend naar een rentevoet van 3 54 en dat het liouwvoorschot ad f 94.800.over een tijdvak van 50 jaren en het grondvoorscliot ad f 29.400.over een tijdvak van 75 jaren loopt. Om de exploitatie-rekening sluitend te doen zijn is gerekend op een huur van f 5.per week per woning. B. en W. verzoeken, indien de plannen, de bouw kosten en de exploitatierekening de goedkeuring van den Raad kunnen wegdragen, hun machtiging te verleenen tot den bouw over te gaan met ver-, leening van een crediet groot f 94.800. De heer SCHULZ (S.D.A.P.) vraagt of teneinde eenige verlaging der huur te verkrijgen, de an nuïteit op 75, in plaats van op 50 jaar kan worden gesteld. Spr. zou tevens gaarne zien,(dat de woningen aan de Donipvloedslaan onbewoonbaar verklaard werden nu er gelegenheid bestaat, dat deze be woners andere woningen krijgen. De heer QUARLES VAN UFFORD merkt op, dat reeds het mogelijke is gedaan, b.v. door den grond tegen f 6.in plaats van tegen f 8.Ie verkoopen, om de huren zoo laag mogelijk te houden. Weth. PRINSENBERG (R.-K.) antwoordt, dat B. en IV. reeds sedert lang de mogelijklieii). uitgeschakeld achten om de woningen aan de Donipvloedslaan onbewoonbaar verklaard te krijgen. Een annuïteit Van 75 jaar acht spr. te lang uit hoofde van de eisehen, die aan de wo ningen gesteld moeten worden. Het voorstel wordt dan zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VERKOOP VAN DE Z.G. KUIL. B. en IV. deelen mede, dat na onderhandelingen met verschillende gegadigden omtrent den ver koop van het terrein aan den Bloemendaalsche- weg hoek Zijlweg, ten slotte eene aanbieding is gedaan, welke, naar het B. IV. wil voorkomen, aannemelijk is. Bedoelde gegadigde is bereid dit bouwterrein, na slooping van de opstallen door de gemeente, te koopen voor de som van f 50.000,onder voor waarde, dat door en voor rekening der gemeente hel terrein worde opgehoogd tot het niveau van den aangrenzenden weg. Gegadigde is bereid reeds dadelijk een waarborg som groot f 2000,te deponeeren, als onderpand voor de nakoming van hare verplichtingen. B. en IV. stellen voor hierop in te gaan enaande J. Roosen's Bouwbedrijf N.V. te Haarlem, genoemd terrein te verkoopen voor f 50.000.onder voor noemde condities. De heer OUWEHAND (C.H.) stelt voor deze zaak tot een volgende vergadering aan te houden. Spr. heeft n.l. na de laatste vergadering der com missie voor Publieke Werken vernomen, dat van een 2en gegadigde een aanbieding is inge komen, die niet aan de leden der commissie is overgelegd. Spr. wil daarom met den eerste (ge gadigde niet in zee gaan indien over een nader ingekomen schrijven van den tweeden gegafj'lpc gfCen oordcel kan worden gevormd, x ,/g, Weth. PRINSENBERG (R.-K.) antwoorft, dat het aanbod van den tweeden gegadigde eJL'n bcbouwingsplan omvatte, dat in strijd was met het uitbreidingsplan. Daarmee verviel dit bod, dat bovendien een lageren prijs bevatte. m= OOK VOOR U! Door onze uitgebreide sorteering in... MAAT, MODEL en KWALITEIT PANT.; 0.80 - 1.10 - 1.40 - 1.60 - 1.95 B0RSTR.: 0.95 - 1.20 - 1.75 - 1.90 - 2.30 VAK KLEED ING MAGAZIJN Paarlaarsteeg 1 - Telefoon 12842 - Haarlem De heer OUWEHAND (C.H.) zegt dat de ze gegadigde den 19en October een brief van B. en W. heeft ontvangen waarin werd vermeld dat het geboden bedrag niet geaccepteerd kon worden, doch dat aan een prijs van f 15.vastgehouden' werd. Den 21en October schreef de 2e gegadigde aan B. en W. dat hij f 15.wil betalen. Van dezen laatsten brief nu is in de Commissie, geen mede- deeling gedaan. Spr. heeft in de laatste raadsver gadering gezegd dat cr dingen gebeuren die zijn instemming niet kunnen hebben; dit geval heeft spr. weer in zijn meening gesterkt. Wat is de reden waarom men geen open kaart speelt Zijn wij dan marionetten Waarom komt men niet royaal met de dingen op de proppen vraagt spr. Nu zijn we eenzijdig ingelicht. De VOOBZITTER acht de uitdrukking „open kaart spelen" niet juist; dit geeft den indruk dat er niet heelemaal eerlijk gehandeld wordt. De heer OUWEHAND zegt dat dit zijn bedoe ling niet is. De heer SCHULZ (S.D.A.P.) meent dat de fout alleen hierin schuilt dat in den brief aan den 2cn gegadigde slechts gesproken is over den prijs van den grond en niet over de strijdigheid met het uitbreidingsplan. De brief bevatte slechts een gedeelte van de bezwaren. Weth. PRINSENBERG antwoordt dat laatst genoemde bezwaren tegen het aanbod, door den Directeur van P.W. aan den gegadigde monde ling zijn medegedeeld. De heer SCHULZ: Het is juist de fout dat die bezwaren niet door B. en W. schriftelijk zijn be vestigd. De heer ENSCHEDE (V.B.) vraagt den voor zitter de openbare zit ting te schorsen om in geheime zitting eerst deze zaak verder te behandelen. De VOORZITTER gevoelt hier niet voor, omdat cr dan een verkeerde indruk gewekt zou kunnen worden. De heer ENSCHEDE handhaaft zijn wenseh. Er is iets niet in orde. In de vorige zitting is reeds een brief ter sprake gekomen aan het P.É.N., die niet in orde was, en nu is er weer een brief die onvol ledig is verzonden. Spr. persisteert bij z'n verzoek om besloten zitting, waarom de VOORZITTER dit voorstel in stemming brengt. Met de stemmen van de heeren Bouvy, Rohling, van Riesscn. Bolleman en Prinsenberg tegen, wordt hierna besloten eerst in geheime zitting te gaan. Nadat de Raad hierna veertig minuten in comité heeft vergaderd, wordt de zitting heropend, en wordt zonder eenige verdere discussie of toelich ting het voorstel van B. en IV. aangenomen. WIJZIGING WERKLOOZENREGELING EN BRANDSTOFFENTOESLAG. IV. Noorman en 2 andere raadsleden stellen oor om: le. de loonen van de tewerlcgestelden met f I. per week te verhoogen. 2e. gedurende de maanden November en Decem ber 1937 en Januari t/m Maart 1938 een brand- stoffentoeslag te verleenen aan de tewerkgestelden, op denzelfden grondslag als den vorigen winter is geschied. Naar aanleiding van het eerste voorstel deelen B. en IV. mede, dat het hen ongewenseht voor komt reeds thans wijziging te brengen irtfcrle werk- loozenregeling zooals deze is vastgesteld in de raadsvergadering van den 17en September 1936, omdat de toestanden sindsdien niet zoodanig veranderd zijn dat de voorgestelde verhooging gewettigd zou zijn. Wat betreft het tweede voorstel wordt opge merkt. dat dit als vervallen kan worden beschouwd, aangezien brandstoffentoeslag inmiddels wordt toe gekend. De besturen der afd. Overveen en Vogelenzang van den Ned. Roomsch Katholieken Volksbond verzoeken le. Om een kolentoeslag voor tewerkgestelden en het bedrag lmoger te bepalen dan ten vorigen jare. 2e. Herziening artikel 3 der werkloozenregeling. Naar aanleiding van het verzoek sub. le deelen B. en IV. mede, dat de toegestane kolentoeslag door hen voldoende wordt geacht. Wat betreft het verzoek sub. 2e. adviseeren R. en IV. daarop afwijzend te beschikken, omdat B. en IV. krachtens artikel 3 der Werkloozen regeling immers de bevoegdheid hebben in bij zondere gevallen ontheffing te verleenen van het in den aanhef van dit artikel bepaalde en zij bet niet gewenscht achten het scheppen van gelegen heid om bij de werkverschaffing geplaatst te worden, te verriiime om de trek van werkzoekenden naar deze gemeente te voorkomen. De heer NOORMAN (S.D.A.P.) breekt een lans Vöor zijiT:,voorstel, dat naar lvij meent uitsluitend op realiteitsgronden is gebaseerd'. Mevr. ROMEIJN (S.D.A.P.) houdt een uit voerige beschouwing over het rapport door Maat schappelijk Hulpbetoon over eenige gevallen uit gebracht. Verhooging van de loonen met f 1. zou hoewel geen groote, maar dan toch wel eenige verlichting brengen. Do heer HONDIUS (Nat. Herstel) zegt. dat liet hem eenigszins „grof" voorkomt over de gehecle linie een verhooging toe te staan. B. en IV. zijn reeds coulant. Bestaat er niet de mogelijkheid aan B. en II'. over te laten de verschillende ge vallen te beoordeelen, en de gelegenheid te geven de te werkgestclden zelf iets meer te laten ver dienen. De verhooging van f 1.zou wel noodig zijn voor het eten. wat spr. de te-werkgcsteldcn van harte gunt, doch van aanschaffing van nieuwe goederen zou niets komen. De heer CASSé (V.D.) meent, dat het oogenblik thans gekomen is om de loonen der te-werkgestel- den te herzien, gezien ook de maatregelen, die op liet departement van Sociale Zaken zijn genomen ter verbetering van het lot, der werkloozen. De financieele toestand van Bloemendaal veroorlooft naar spr.'s meening een verhooging van het loon. Spr. zou liet toejuichen als er bovendien nog iets gedaan zou kunnen worden ter voorziening van de behoeften in kleeding, schoeisel en dekking, door middel ecner collecte in deze gemeente. De luer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) ge voelt meer voor een duurtetoeslag dan voor ver hooging der loonen. Spr. wil voorts de overweging laten gelden of de loonen in de particuliere be drijven zijn verhoogd. Weth. HOGENBÏRK (C.H.) zegt, dat B. en IV. doen wat hun hand vindt om te doen. De loonen in Bloemendaal staan nog altijd aan de spits; „de menschen leven hier in Abrams schoot", oor deelde een ambtenaar van het departement van Sociale Zaken. Spr. meent, dat een collecte voor deze gemeente niet noodig is; niemand behoeft in Bloemendaal koude te lijden; vorige week zijn nog dekens ver strekt, er 'wordt groote soepelheid betracht. Spr. hoort nimmer klachten over de loonen: men is over 't algemeen zeer tevreden. De heer ENSCHEDé (V.B.) veronderstelt, dat de voorstellers niet met deze dingen op de hoogte zijn, anders kan hij zich niet begrijpen, hoe zij tot hun voorstellen komen. De heer OUWEHAND (C.H.) zou gaarne zien dat er eens wat aandacht besteed word aan de „rijke-armen", zij die vroeger hooge belastingen betaalden, doch zich nu schamen bij het gemeente bestuur aan te kloppen. Hierna wordt gestemd. Het voorstel van den heer Noorman e.s. wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. (De lieer Quarles van Ufford had de vergadering verlaten.) Het verzoek van den Ned. R.K. Volkshond wordt hierna zonder hoofdelijke stemming ver worpen. AMBTENARENREGLEMENT. Naar aanleiding van het verzoek van den Algem. Bond van Overheidspersoneel om een regeling te treffen waarbij aan het gemeentepersoneel op week loon bij ontslag uit den gemeentedienst met direct ingaand pensioen een uitkeering te doen van 6% weekloonen of 1/8 jaarloon, deelen B. en W. mede. dat bij de behandeling van dit adres in de Commissie ledereen heeft familie of kennissen in het buitenland of in Indië. Het aardigste geschenk voor hen is een kalender. Wij verzenden ze voor U! WARMOESSTRAAT 10, Tel. 10547 BLOEMEND. WEG 53, Tel. 23039 BLOEMEND. WEG 255, Tel. 22292 ESEEEE&SSaSEEEEHSEEEESSESBB! voor Georganiseerd Overleg bezwaar werd gemaakt tegen een regeling in bovengenoemden zin, die voor alle gevallen zou gelden. Op voorstel van een der organisaties zegde daar op de voorzitter met instemming van de vertegen woordigers van het 'gemeentebestuur toe, dat een regeling voor noodgevallen in overweging zou worden genomen. B. en W. kunnen zich met deze toezegging vereenigen en stellen daarom voor het Ambtenarenreglement in dien zin aan te vullen. De lieer SCIIULZ (S.D.A.P.) zegt dat, deze regeling z. i. niet het karakter moet dragen van een regeling- voor noodgevallen. Do VOORZITTER meent dat de algemeene wensehelijkheid van dezen maatregel niet urgent isdeze meening wordt gedeeld door de Commissie voor Georganiseerd overleg. Wel kan zich de nood zakelijkheid voordoen indien een te pensionneeren ambtenaar niet zelve heeft kunnen zorgen voor de finantieele overbrugging van den wachttijd; Dóch dit moet niet als regel gelden. Spr. vraagt den heer Schulz of in deze gemeente wel ooit zich een der gelijk geval heelt voorgedaan. Hoewel de heer SC'HULZ niet een dergelijk geval kan noemen, dient hij een voorstel in om een gratificatie bij pensionneering te géven groot 6 (4 maal het weekloon of 1 /8 van het jaarloon. De heer ROHLING (R.K.) wijst er op dat B. en IV. door hun voorstel alle middelen in handen hebben om in noodgevallen het verleende voorschot oninvorderbaar te verklaren. Liet voorstel van den heer Schulz wordt ver worpen met alleen de S.D.A.P. voor, terwijl het voorstel van B. en IV. daarna zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. STICHTING BIJZONDERE SCHOOL TE OVERVEEN. V Van het Bestuur der Vcreeniging vöOT Christe lijk Onderwijs te Overveen is een yCrkoek Hïgeko- men om de voor de stichting van een bijzondere school overeenkomstig artikel 74 dér L.O.-wet 1620 henoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken. B. en W. deelen daaromtrent het 'Vólgende mede: Het stuk is vergezeld van de heseheïdeli.- ge- noemd in artikel 73, le, lid, sub a<1- det" Wet. De bescheiden sub 1>— d voldoen aan dé éiSfhen' in de Wet gesteld. Ten aanzien van de vefklaring, onder a genoemd (de opgave van de leerlingen, die de school zullen bezoeken) merken wij Ti'ét vol gende op. I'oor de stichting van een bijzondere school voor G.L.O. in deze gemeente, die nundèr dan 25000 inwoners telt, is het noodig. dat wordt overgelegd een verklaring, waaruit blijkt, dat de school door tenminste 50 leerlingen zal worden bezocht. Op dé overgelegde verklaring zijn vermeld de namen van 55 leerlingen, waarvan blijkens op het stuk gestelde en geparafeerde verklaring 1 leerling inmiddels is vertrokken, 1 leerling te jong is en 1 leerling moet vervallen, omdat de handteckening (die door de moeder werd gesteld en niet door den vader en reeds op dien grond niet medetelt) wordt terug genomen. Er blijven dus 52 leerlingen over. Van deze 52 leerlingen wonen er 45 in Haarlem en 7 in de gemeente Bloemendaal. Van deze 7 woont er 1 in de wijk Bloemendaal en is er 1 reeds 13 jaar. voor wie dus bij de opening van de schoof ver moedelijk de leerplicht zal zijn geëindigd. Het verleenen van de gevraagde medewerking zou derhalve beteekencn. dat voor rekening der gemeente Bloemendaal een school zou worden opgericht, die wel in zeer overwegende mate zou voorzien in de behoefte van een deel der Ilaar- lemsche bevolking. Weliswaar zal de gemeente Haarlem ingevolge de artikelen 86 en 104 der Wet jaarlijks naar gelang van het aantal kinderen moeten bijdragen in de bouw- en exploitatiekosten, maar de zorg en het toezicht op. de administratie der school, de rente der waarborgsom, de eventueele vergoeding voor boventallige onderwijzers zullen geheel voor Bloemendaal opkomen. De vraag rijst nu of onder deze, omstandigheden de Baad van Bloemendaal de gevraagde gelden behoort te verstrekken. Ter beantwoording van deze vraag verwijzen B. en IV. naar het Koninklijk besluit ran 14 Februari 1933, Stbl. 46, waarin tegen het advies van den Raad van State, afdecling voor de ge schillen van bestuur in, werd beslist, dat de ge meente Maartensdijk in een soortgelijk geval de gevraagde gelden beschikbaar moest stellen. Het wil B. en IV. voorkomen, dat het hier aan wezige geval analoog is aan het Maartendijksehe, en dat het standpunt door den Raad van State, Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur inge nomen het meest bevredigende is. In het onderhavige geval spreekt dit naar onze meening nog des te meer, doordat bij in williging van dit verzoek de verzorgeing van het lager onderwijs voor dat deel van Haarlem dal 10 jaar geleden, tengevolge van de. grenswijziging van Bloemendaal werd overgenomen, geheel aan Bloemendaal blijft overgelaten. De R.K. Jongens- en Meisjesschool te Overveen bleven na de annex atie tot Bloemendaal behooren niettegenstaande het overgroote deel der schoolbevolking naar Haarlem overging (thans zijn van de 209 leer lingen van de jongensschool en van de 191 leer lingen der meisjesschool respectievelijk 130 en 115 uit Haarlem afkomstig). Doordat op dat gebied, waarvan de bevejlking sindsdien belangrijk is toegenomen, nog geen openbare school tot stand is gekomen bezoeken 135 leerlingen daar vandaan de Julianasehool Zie vervolg pag. 3. T

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2