Garage Verbeek Koning Vorst ALLE Voeken Kalenders Vulpenhouders Voekhandel firma «4. Vernout JAEGER INTERLOCK' liiiniiBiiiimiiiiiiggflifiiii Krijgsraad spreekt Luitenant vrij. Bloemendaal. A. G. G. M. GIORGIS Zn. „^Meubileer-inrichting' doet xijn intocht Winterartikelen uit voorraad leverbaar. Bloemendaal. Telef. 22276 Het incident bij den Jamboree-Wandeltocht Voor den krijgsraad te 's Hertogenboscli is Dinsdag de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen den 37-jarigen M. v. d. It., eerste luitenant van de Koloniale Reserve te Nijmegen, die op 8 Augustus j.l. als commandant van een militaire colonne van 55 man van het Ned. Indische leger aan den Jamboree-wandeltocht heeft deelgenomen. Op 26 October j.l. heeft de luitenant voor twee feiten terecht gestaan. In de eerste plaats had hij zich te verant woorden voor het feit, dat hij op 8 Augustus j.l. te Bloemendaal, heeft geweigerd te gehoor zamen aan de bevelen van de politie om zijn colonne van 55 man, die aan den Jamboree wandeltocht deelnam, met drie man naast elkaar te doen loopen. In de tweede plaats voor het feit, dat hij zonder toestemming van den burgemeester van Bloemen daal, aan den wandeltocht heeft deelgenomen. Een der voorschriften van den wandeltocht was, dat de diverse groepen in het belang van de veiligheid van het verkeer met drie man naast elkaar moesten loopen. Het Indische leger kent geen formatie van drie man, doch heeft de formatie van vier man. Nadat de auditeur-militair Mr. Aghina naar voren had gebracht, dat de beklaagde voor twee verschillende feiten terecht stond, gaf hi als zijn meening te kennen, dat beklaagde's scliulc: wettig en overtuigend is bewezen. In de gemeente Bloemendaal, aldus de audi teur-militair, is er altijd een druk verkeer en op den dag van de Jamboree-wandeltocht was het verkeer buitengewoon druk. De politie te Bloemendaal nu is met de regeling van het ver keer zéér goed op de hoogte. Dien dag echter is naar zijn meening de politie in de war gebracht door het optreden van beklaagde. Indien be klaagde soepeler was opgetreden, zou het onaan gename incident niet hebben plaats gehad. Tij dens de behandeling op 26 October j.l. heeft beklaagde een uitvoerig verweer gevoerd, dat tot vier punten kan worden samengebracht. In de eerste plaats dan heeft beklaagde zich beroepen op artikel 41 van de inkwartierings- wet, waarbij een militaire colonne op den weg niet mag worden gehinderd. Het beroep van beklaagde op dit artikel is echter ongegrond. In de tweede plaats heeft beklaagde zich be roepen op het feit, dat het Indische leger de formatie van drie man niet kent, doch de for matie van vier man. Deze bepaling geldt in Nederlandsch-Indië, maar is zij ook van kracht in Nederland zelf? vroeg de auditeur-militair zich af. Trouwens in zekere omstandigheden kan van deze voorschriften worden afgeweken en is de formatie van twee man geoorloofd. In de derde plaats beroept beklaagde zich op een bevel hem door zijn commandant ge geven. Hij zou dus op bevel van een meerdere hebben gehandeld. Doch dit verweer aldus de auditeur-militair - houdt geen stand, om dat de commandant onbevoegd was een dergelijk bevel te geven, daar de burgemeester van Bloemen daal als voorwaarde van deelneming aan den wandeltocht had gesteld, dat de diverse groepen met drie man naast elkaar moesten loopen. Tenslotte heeft beklaagde zich er nog op be roepen, dat de leider van den wandeltocht hem toestemming had gegeven om zijn colonne in de gewone formatie van het Ned.- Indische leger te laten loopen. Dit nu is tijdens de behandeling op 26 October door de leiders ontkend, zoodat op dit punt niet dieper behoeft te worden ingegaan. De auditeur-militair wil echter aannemen dat be klaagde zich op dit punt heeft vergist. De auditeur-militair kwam dan tot de con clusie, dat de schuld van den beklaagde vast staat en dat hij voor beide feiten, die hem zijn ten laste gelegd, moet worden veroordeeld. Voor het eerste feit eischte de auditeur-militair een geldboete van f 25.subs. 5 dagen hechtenis. Voor het tweede feit eischte de auditeur-militair een geldboete van f 10.subs. 5 dagen hechtenis. Het verweer van den luitenant. De luitenant voerde hierna een breedvoerig verweer. Hij betoogde dat men hem geen gebrek aan soepelheid kan verwijten. Dit verwijt treft niet hem, maar wel de politie te Bloemendaal. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Zijn colonne nam minder plaatsruimte in dan de andere groepen, die aan den wandeltocht deel namen. Zijns inziens gaf de politie hem geen bevel in 't belang van de veiligheid van het verkeer, doch om haar eigen zin door te drijven. Trouwens, gedurende het geheele incident, is de veilig heid van het verkeer geen enkel moment .in gevaar gebracht. Niet één auto was er zelfs gepasseerd. Dien dag was het te Bloemendaal natuurlijk wel druk, doch de wandeltocht ging juist door de minst drukke gedeelte van Bloemen daal. De luitenant vroeg hierna aan den president verlof in 't openbaar dingen te mogen zeggen, die voor de politie in 't algemeen en voor de politie te Bloemendaal in 't bijzonder zeer onaan genaam zijn en die een beeld gaven van de hou ding van de politie ten opzichte van het verkeer. De president ontried hem dit, ofschoon hij aan beklaagde permissie gaf alles te zeggen, wat te zijner verdediging noodzakelijk was. De beklaagde zag er toen van af, na echter nogmaals met nadruk te hebben gewezen op het feit, dat zijn colonne geen enkel oogenblik, de veiligheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht. Vervolgens wees de luitenant op het feit, dat de leiders van den wandeltocht hem wel permissie hebben gegeven om zijn colonne met vier man te laten loopen. Als zij deze permissie niet hebben gegeven, waarom hebben ze dan de militaire colonne niet gediskwalificeerd, zooals ze dat hebben gedaan met de Robinson-groc-p, welke ook met vier man naast elkaar heeft ge- loopen. Men heeft de colonne van het Indische, leger niet alleen niet gediskwalificeerd, maar heeft haar den eersten prijs toegekend. Beklaagde zei voorts, dat de voorschriften, die voor het Ned.-Indische leger in Indië gelden nok in Neder land van kracht zijn. Zeer breedvoerig zette de luitenant hierna uiteen de beteekenis en de strekking van artikel 41 van de inkwartieringswet, waarin wordt be paald, dat een militaire colonne op den weg ongemoeid moet worden gelaten. Toen dus de Bloemendaalsehe politie bevel gaf de colonne met drie man naast elkaar te doen loopen, handelde zij in strijd met de wet en was onbevoegd. Ook de burgemeester van Bloemendaal was onbevoegd, toen hij de militaire colonne van het Indische leger met drie man naast elkaar wilde doen loopen. De luitenant besloot zijn verweer met te zeggen, dat hij het bevel van zijn commandant heeft opgevolgd, wat hij ook in de toekomst in dergelijke omstan digheden, zal blijven doen. Krijgsraad spreekt beklaagde vrij. Nadat de krijgsraad in raadkamer was -ge weest, deelde de president aan den luitenant mede, dat de krijgsraad hem had vrijgesproken, omdat hij heeft gehandeld op grond van teen ambtelijk bevel. De groote kw estie of de politie van een militaire colonne op den weg moet afblijven, is dus onbe slist gebleven. Ilrl. Dagbl. zijn bij uitstek geschikte SINT NICOLAAS CADEAUX U vindt hiervan een groote sorteering bij: Bloemendaalscheweg 53 Tel. 23039 Bloemendaal Bloemendaalscheweg 225 Tel. 22292 Overveen Warmoesstraat 10 Tel. 10547 Haarlem Voordrachtavond. blIn de geheel gevulde zaal van liet Jeugdhuis werd Vrijdagavond door leerlingen van Mej. Riek van der Velden een voordrachtavond gehouden, waarbij medewerking werd verleend door de meis jeskoren van de leerares. Van klein tot groot hebben de leerlingen dezen avond getoond dat zij het piano-onderswijs in de afgeloopen periode van Mej. v. d. Velden ontvangen, met ernst en accuratesse hebben gevolgd; wel was de een soms iets gelukkiger in de uitvoering dan de ander, maar het publiek heeft zijn opgetogen heid over het gebodene herhaaldelijk betuigd. De twee meisjeskoren oogstten veel instemming met hun liedjes, die zij, door Mej. v. d. Velden op de piano begeleid, ten gehoore brachten. Mej. v. d. Velden, werd dezen avond met ver schillende bloemstukken verrast. Een prettige en sportieve dracht! Sportpantalons met elastiek f 0.80 Korte pantalons1.05 Lange pantalons met elastiek. 1.25 Lange pantalons m/ruime overslag 1.40 Singlets, korte mouw„1.05 Borstrokken, korte mouw 1.15 Borstrokken lange mouw „1.75 Hemden1.70 VAKKLEEDINGMAGAZIJN Paarlaarsteeg 1 - Telefoon 12842- Haarlem Propagandabijeenkomst S.D.A.P. blIn Hotel Vreeburg werd Maandagavond j.l. door de afdeeling Bloemendaal der S.D.A.P. een propaganda-bijeenkomst gehouden, die onder lei ding stond van den afdeelingsvoorzitter, den heer W. Noorman. Deze verwelkomde in zijn openings woord in 't bijzonder den partij-voorzitter Koos Vorrink en zeide daarna dat deze avond belegd was om te trachten nieuwe leden voor de afdeeling te verkrijgen, en tevens den onderlingen band te ver sterken. Alvorens het woord was aan den partijvoor zitter bood het Ensemble Wins eenige muzikale afwisseling door zijn accordeonist Michel d'Ancona die een strijdliederen- en marschpotpourri voor droeg; de eerste lokte de aanwezigen uit tot het meezingen der bekende melodieën. Alex Wins trad hierna op als humoristische goochelaar om daarna in samenwerking met Lotte Wins de poli tieke poppenkast te vertoonen, die door woord en beeld de positieve propaganda voor het Plan van den Arbeid en de negatieve propaganda tegen het fascisme weergaf. Ook na de pauze bood het ensemble Wins muzi kale opluistering en de opvoering van een Trans formatiespel „Hij, Zij en de Vergadering". De partijvoorzitter, de heer Koos Vorrink hield een begeesterende rede, nadat bij het bestijgen van het podium, de aanwezigen spontaan de Inter nationale zongen. De heer Vorrink bracht twee gedachten naar voren, n.l. een inzicht in het doel van der sociaal democraten strijd, en een opwekking om dien strijd te steunen. Met een breeden blik bezag spre ker den internationalen economischen toestand; die er zoowel voor ons eigen land als voor de geheele wereld duister uitziet. Dat komt, inter nationaal, doordat men verzuimd heeft den vrede en de welvaart te organiseerennationaal, omdat men niet wil gelooven aan het uit de gemeenschaps gedachte geboren Plan van den Arbeid, dat twee maal honderdduizend man aan werk wil helpen, en niet door middel van „het kwartje van Rommc" den werklooze wil terugjagen in het hokje van openbare en kerkelijke liefdadigheid. Spr. wekt op tot dien strijd ook een deel bij te dragen, opdat kome een wereld waar naast de komst van arbeid en brood, de vrijheid zegeviert 1 Ds. J. D. van Arkel f. Op de Noorderbegraafplaats te Hilversum is gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen Ds. J. D. van Arkel, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk, die Maandag j.l. te Hilversum is overleden. Ds. Jan Dirk van Arkel werd 28 November 1851 te 's Gravenzande geboren en studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1878 werd hij beroe pen naar Bloemendaal, welke standplaats hij eerst in 1808 verliet, toen hij een beroep naar Ellecom aanvaardde. In 1921 werd hem eervol emeritaat verleend, waarna hij zich te Hilversum vestigde. o Personalia. blBij beschikking van den Minister van Sociale Zaken is aan mr. K. L. C. van Meerwijk, te Aerden- hout op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1938 eervol ontslag verleend als lid van den Raad van Toezicht, bedoeld in artikel II der wet op de Rijksverzekevingsbcftk eh de Raden van Arheid, zulks onder dankbetuiging voor de aLs zoodanig bewezen diensten Al vroeg op pad. blAan den politiepost te Aerdenliout werd een 7-jarig knaapje gebracht, dat dolende gevonden was aan den Oosterduinweg. Uit de mededeelingen van den knaap bleek dat hij in IJmuiden op een vrachtauto was geklommen cn niet eerder kans gezien had daar van af te komen vóór hij in Aerdenhout. was. Meelijwekkend gehuil had een voorbijganger bewogen den knaap naar de politie te brengen, die den jeugdigen toerist per politie auto tot de grens der gemeente Velsen bracht, waar de politie-motor van Velsen het transport overnam en den knaap vcib'g bij zijn ouders afleverde. Zandauto veroorzaakt ernstig ongeluk. blOp den Zeeweg, ter hoogte van den Brou- werskolkweg, stond de melkbezorger J. K., in dienst van „De Nieuwe Melkweg", naast zijn wagen, die zich rechts van den weg bevond, een boterham te eten. Twee zandauto's kwamen met groote snelheid den Zeeweg af; de eerste, die den melkbezorger zag, haalde voldoende naar links uit, maar de achterste zandauto reed zóó dicht achter den eerste aan, dat de bestuurder, de 24-jarige C'. S. uit IJmuiden, den melkman en z'n bakfiets niet ontdekte en met groote snelheid tegen beide aanbotste. De melkbezorger werd in ërnstigen toestand opgenomen; hij had een sehedel- basisfractuur opgeloopen, en werd, na door Dr. Immink verbonden te zijn, oer auto van Mathot naar het St. Elisabethsziekenhuis te Haarlem vervoerd. Tot heden is hij nog niet verhoord kunnen worden. De melkwagen werd door de hotsing een 50 meter weggeslingerd en bleef ten slotte in de langs den weg staande boschjes steken. o— Slipgevaar. blEen motorrijder, H. J. D. uit Rijswijk, die op den Bloemendaalscheweg aan een uit den Iiustenburgherweg komende auto, bestuurd door mevr. C.. te Bloemendaal, voorrang moest ver- leenen, kwam bij z'n rempogingen te slippen en botste tegen den auto aan. Beide verkeersmiddelen kregen eenige schade, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Vergoeding Exploitatiekosten Bijzondere Scholen. blDe wijziging, die de Lager Onderwijswet 1920 heeft ondergaan bij de Wet van 22 Mei 1937, St.bl. 323, heeft een verandering gebracht in de vaststelling der z.g. exploitatiekosten aan besturen van bijzondere scholen. Deze besturen vernamen onder de oude regeling veel te laat, soms zelfs jaren na afloop van het exploitatiejaar, hoeveel zij in dat jaar aan in- standhoudingskosten mochten uitgeven. Ware het bedrag der vergoeding per leerling in de opeen volgende jaren ongeveer gelijk, dan zou dit bezwaar niet zoo ernstig zijn. De verschillen zijn evenwel soms zeer aanzienlijk. Zoo zijn voor deze gemeente de kosten per leerling voor het G. L.O. in een drietal jaren gedaald van f 26.68 tot f 19.74 en voor U.L.O. zelfs van f 43.30 tot f 22.02. De voorheen geldende regeling maakte het den schoolbesturen vrijwel onmogelijk de tering naar de nering te zetten. Indien men eerst eenige jaren later ver neemt, wat men in zeker jaar uitgeven mocht, zal men de zeer groote kans loopen óf een belangrijke financieele schade te lijden óf op de uitgaven meer dan noodlg is te bezuinigen. In beide gevallen wordt aan de financieele gelijkstelling te kort gedaan. Ten einde hierin verbetering te brengen heeft bovengenoemde wet den gemeenteraad de ver plichting opgelegd om elk jaar, tegelijk met de vast stelling van de gemeenh begroaling, te bepalen, welke bedragen in het jaar. waarvoor de begrooting geldt, voor de verschillende soorten van openbare en bijzondere scholen voor de exploitatie beschik- baar gesteld zullen worden. Deze nieuwe verplich ting is opgenomen in artikel 55 bis van de Lager Onderwijswet 1920. B. en W. stellen daartoe voor te besluiten het voor het jaar 1938 beschikbare bedrag per leerling te bepalen op f 18.44 voor het openbaar gewoon lager onderwijs; en f 19.91 voor het openbaar uit gebreid L. O. Vrijz. Dem. Bond. bl De afd. Bloemendaal van den Vrijzinnig- Dcmocratischen Bond hield dezer dagen een zeer goed bezochte huishoudelijke vergadering. De heer W. H. Dalmeijer werd herkozen als voorzitter, terwijl tot bestuurslid, inplaats van den heer Pli. J. J. Resting, ^die niet herkiesbaar was, werd ge kozen Mr. L. S. RÖmelingh. Ilaatstgenoemde werd tevens aangewezen als afgevaardigde naar de a.s. algemeene vergadering te Leeuwarden. De be- schrijvingsbrief voor deze vergadering werd be sproken. Over het algemeen kon men zich vereeni gen met de prae-adviezen, die het hoofdbestuur op de voorstellen heeft gegeven. lste Klas werk onder garantie. Prijzen zeer laag ff. Hé @1* wen hof Esscliilderstraat 29, Tijdelijk Telef. 12530 Wijdingsavond der Haarlemsche Christelijke Jeugd- Centrale. haZondag 21 November om half acht a.s. hopen de plaatselijke afdeelingen van de Haarl. Car. Jeugdcentrale een groote bijeenkomst te houden in de Nieuwe Kerk te Haarlem, ten einde de Gebedsweek, uitgeschreven door de Wereld- bondsbesturen van de Y.W.C.C. en Y.M.C.A. ge zamenlijk te besluiten. Deze Bonden zijn reeds sedert hunne oprichting gewoon telkenjare in November een gebedsweek te houden, waaraan door alle landelijke en plaatselijke vereenigingen wordt deelgenomen. Meer dan zeven millioen jonge mannen cn vrouwen in 58 landen der geheele wereld worden daardoor in deze Gebeds week vereenigd. De Wereldbond van C.J.M.Y.'s is reeds in 1853 opgericht en is de oudste jeugd beweging ter wereld, bovendien de eerste jeugd organisatie die zich internationaal verbonden heeft. De Wereldbond van Jonge Vrouwen is van iets lateien datum. Op dezen Wijdingsavond zullen ais sprekers optreden: Freule O. M. Ascli van Wijk, Ds. W. S. v. Leeuwen, Ned. Herv. Predikant te Rotterdam, terwijl de leiding van dien avond berust bij Dr. M. v. d. Voet, Ned. Herv. Predikant te Haarlem- Noord, Muzikale medewerking wordt verleent' dooi' het Chr. Gemengd Koor „Haarlem" o. 1. - den heer E. v. Soest. Nederlandsche Natuurhistorische V'ereeniging, Afd, Haarlem en Omstreken. haZondag 21 November organiseert boven genoemde vereeniging een najaarswandeling door Vogelenzangsche boseh, o. 1. v. den heer G. van Eyndhoven. Samenkomen: 9.30 hoek Bekslaan en Vogelenzangscheweg, Vogelenzang. Terug in Haar lem pl.m. 1 uur. Fietsen kunnen gestald worden. Mogelijk worden nog enkele der kleinere padden stoelen gevonden. Zondag 28 November wordt een excursie ge maakt, onder leiding van de heeren 1'. Cornet en G. van Schaik, naar de pieren van IJmuiden en omgeving. Samenkomen: Station IJmuiden 9.30 (Vertrek trein uit Haarlem 9.06). De excursie wordt ook te IJmuiden weer ontbonden. Terug in Haarlem pl.m. 12.30. Een Huldigingsconcert ter gelegenheid van l„ Ambtsaanvaarding van den nieuwen Burgemeester. haOp Vrijdag 10 December geeft de H.O.V een concert, dat den vorm van een feestavond zal aannemen. De nieuwe burgemeester en zijn echtgenoote Mevrouw Baronesse De Vos van Steenwijk hebben toegezegd dit concert met hum aanweziglie'd te willen vereeren.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2