*Mededeelinq I Drie Speciale St. Nicolaas-Nummers Vrijdag 26 November Dinsdag 30 November Vrijdag 3 December Tooneel Tooneel. iVfuzüek. Burgerlijke Stand. Agenda. Teneinde onze adverteerders voldoende gelegenheid te bieden met de a s. St. Nicolaas hun artikelen onder de aandacht van het publiek te brengen, geven wij op de volgende data Advertenties voor deze nummers moeten den dag vóór den verschijndag in ons bezit zijn. 12 November j.l. De Amsterdamsche Tocneelver. (Van Dalsum en Defresne) met „Freddy's Bekee- rlng", blijspel in 3 bedrijven van Frantisek Langer. Veertig-jarig Tooneeljubileum van Oscar Tour- niaire in den Stads-Schouwburg. Tourniaire's tooneel-jubileum is in alle bladen zoo uitvoerig en deskundig herdacht, dat ivij in dit opzicht kunnen volstaan met onze beste wen- schen voor den jubilaris te voegen bij onzen harte- lijken dank voor het vele merkwaardige, kunst volle, dat hij, niet het minst in Royaard's tijd op ons tooneel is geweest en gegeven heeft. Naar aanleiding van deze opvoering ontvingen wij een schrijven van een heer, die ais Andreas met onze lezers wilde kennismaken, te lang echter om hier op te nemen, maar dat wij, om de curiosi teit, zij 't bij uittreksel, hun niet willen onthouden. Andreas is aan 't woord. Natuurlijk zult u, zooals ook in Amsterdam ge beurde, stuk en spelers prijzen. Maar o, o, o, wat is 't allemaal erg. Ik heb den lieelen avond niet anders gehoord van de planken dan: Man, geef me nog 'n druppie, voor rekening van den com missaris, nog een Catz, nog 'n brandewijntje met suiker enz. enz. Tourniaire, de jubileerende man, dronk, nee z p. maar raak. Geen wonder, dat ie ten slotte als 'n harington over 't tooneel liob-' belde. Wij komen (A.) dan toch in den schouwburg om te leeren, hoe wij ons in 't leven moeten ge dragen. Mooie boel! Ik zal me daar 'n halve dag in de kroeg zitten pimpelen en gezichten trekken met handen en beenen goochelen En wat zag die man er uit. Te vies om met 'n tang aan te raken, 't leek Paul Verlaine wel. En hij kreeg nog kranzen op 't eind toe! Natuurlijk had ie zich toen in een fatsoenlijk pakkie gestoken. Dat had er nog bij moeten komen: een krans over z'n vette vodden- plunje Maar hij was niet de eenige, die ons Mensch-zijn door 't slik sleurde. Er was een madam-van-betere- dagen, die n.b. haar voeten en kuiten in kranten papier gewikkeld had, alsof ze tegen het publiek wou zeggen: ik heb maling aan jullie fatsoen. En vloeken, dat er gedaan werd! Cm de haver klap riep een der hoofdpersonen: donder op. Heeft onze vd. burgemeester en onze schouwburgcom missie het stuk wel vooraf gelezen Laten zij zich dan spiegelen aan Den Haag. Van der Lugt Melsert heeft daar toch maar fijn 'n lange neus gekregen. Die heeft zeker op asndeelcn van een Duitsche staalfabriek verloren, dat ons in oorlog met Duitschland w ilde brengen. Nou hebben Van Dal sum en Defresne en Tourniaire oorlog met mij; ik wou, dat ik ze met hun heele tooneel van den aardbodem kon wegvagen. En in z'n naspeecli hemelde de jubilaris 't too neel nog op in vergelijking met de bisoseoop. Dat begrijp ik zoo wel. Zijn doel met zijn stuk was het goede en edele te bespotten en te kleincercn en net te doen of een vieze aapjeskoetsier een soort filosoof kan voorstellen. Niks hoor! Persi flage op Leger des Heils en Oxfordgroep, hooncn van al wat fatsoen is en welluidt, anders heb ik niet gehoord of gezien. De eenige politieman, die nog op 't tooneel kwam, nam een biertje voor rekening van den commissaris. En toen die zelf kwam en in den per oon van „de held" een stuk inbreker, die zoo'n beecje bij vergissing een paar kinderen had gered, herkende en hij hem eens even aan de tand wilde voelen en zijn gezag wilde laten gelden, komt me die sloeri-madam van de vlakte bij den com missaris staan en vraagt 'm hardop of ie niet een paar avonden tevoren een juffertje uit haar buurt had staan opwachten. Denkt Tourniaire zoo den invloed van 't tooneel op 't maatschappelijk leven te vergrooten. 't Was allemaal niets. Een eelite Russische vorst met een witte sikbaard als een pijpenla in rok en witte das, zit bij den vieze aan huis z'n heele hebben en benden met één-en-twintigen te vergokken. Van Dalsum wil zeker, dat ik m'n jongens van boven de 18 daar mee naar toe neem. Niks hoor, fll blijf bij m'n Cineac Cineone, Rembrandt en er niet veel toe. Inhoud heeft zoo'n ding niet en er zijn min of,meer leuke shetches en liedjes. Soms niet veel meer dan een in dialoog gestelde mop. ..Het Zwaard van Damocles", waarin Louis Dayids het woord Damocles maar niet onthouden kan en dus spreekt van het zwaard van dinges Een beetje flauw en toch gezellig, 't Klinkt raar. maar 't is toch zoo. Als je 'n weinig moe bent of ietwat „down", dan is zoo'n flauwe aardigheid je diit. 'n Reprise van „De Witte Ziekte", ccn tafreelcn- stuk van Dr. Karei t apet. Een tendenzstuk van goede bedoeling. Elk tendenz-stuk heeft altijd göeic bedoelingen. Stelling Er moest geen oorlog zijn. 't mocht niet magge. Leve den vrede. Wij vechten voor den vrede. Eilieve, vrede is er alleen op liet kerkhof. Of'ik 't dan prettig zou e inden ais er oorlog kwam? Dit zijn flauwe argumenten. Maar of de doktoren het eens zouden zijn met Dr. Galèn (W. v. d. Lugt Melsert) den wazigen idealist, die een serum heeft uitgevonden om de fictieve witte ziekte te bestrijden en die de samenstelling van dat serum geheim hcudt en dat alleen toepast l)ij mensehen. die anti-oorlog zijn, dus niet bij den geweldigen maarschalk (Piet Bron) of den vervaar lijken wapenfabrikant Baron Krüg (Theo Frenkel), of de doktoren het met dien Galèn eens zouden zijn is een andere vraag. Ik zou zeggen dat 'n dokter met zoo'n doktersinstinct iedereen helpt dien hij helpen kan of die nu vóór- of anti-oorlog is. Tegenover de cene tendenz kan je de andere zetten en liet publiek is liet bij voorbaat eens met de vredesgedachte. 'n Dusclanig samengesteld publiek (allemaal vredesapostelen) is veel liever dan elk van dat publiek afzonderlijk. Spel excellent voornamelijk van de drie genoemden en van Anton Roemer, die kostelijk een verwaten, ietwat ge- meenen hoogleeraar speelde. Edmond J'isser. I uxor; zie ke daar 'n enkele keer wat schunnings dan heb je dat in het denker voor je zelf te ver antwoorden. Maar hier schaamde ik me. Enz. enz. We kunnen na deze boutade o.i. niet beter.doen dan hier met kleine wijzigingen ten deele over nemen, vat vermeld stend cp een ios velletje, dat de tooneeldircctic eau c'e programma's had toegevoegd, aan den ltzer of lezeres, die de op voering bijwoonde overlatende of en in hoever zii 't met Andreas c'an wel met Albert eens zijn De opvoering had in ieder geval veel succes. ,.De barabters van het stuk vertonnen de tegen stelling van rralltf.it en fantasie. Allen zijn vrij lui iters, vagebonden, alien worden gedreven door- de zorderlijbste levcnsbe udingen, de meest fan tastiseho ppvattirgen van orde, plicht, eerlijk heid, leugen, kameraadschap en liefde. En tceli zijn al 1 un woorden, c'aden en bendingen reëel eri geloofwaardig, cnrdat zij ieder voor zielr stam men uit de onloochenbare waarachtigheid van het leven zelf. De lcugeraar I an de leugen, waarin lrij zelf gelooft, niet meer onderscheiden van de waarheid. Trouwens, waar ligt de grens tussclren leugen, fantasie, halve, waarheid, heele waarheid. Dit is de these, waarop de figuur van zuster Tlieresia gebouwd is. Heeft de eenzame niet de neiging zoo veel mensehen te zoeken, dat liij de te zware last van zijn leven, zich zelf, niet meer terne- vindt en alc'us tot de dolzinnigste daden bomt? Dit is het conflict, dat aan de figuur van den officier van de Liga ten grondslag ligt. In de eerlijke, oprechte, zich in baar zindelijk huis en kroegje een koningin te rijk voelende, gewezen vrouw v an den inbreker, breekt plotseling ijdel beid los. Zij gaat poseeren als „verstooten vrouw van den held." Het gevolgis bijna moord en dood slag. Zij wordt van baar vrijheid herrofd en, even- ais in bet begin de alles veroorzakende villa, brandt op liet slot van het stuk baar buis af. Tussolien deze ebaos van verwikkelingen, tus- sehen deze bonte figuren, wandelt er een, die in wezen met de bar deling niets te maken heeft, die er zonder deelname dwars doorheen loopt, z.ocals de rei in de klassieke drama's, z,coals de nar in de blijspelen van Shakespeare. Dat is de koetsier, de vader van den inbreker, die Oscar Tourniaire acht jaren geleden creëerde, tot een der mooiste figuren, die ooit cp de Neder- landsehe planken verscheren ziin. „Der zijn der in mijn bakkie geboren en gestorven. Eén het zich in mijn bakkie gczclfmcord. Het heele leven het achter" mijn paard angel: ungelt en v an kinds been af heb ik de vore ld var af mijn bokkie be spugen." Dit is de lever.tbcuc.irg, waartce deze humo ristische filosoof ra een leven van over de wereld- rijden gekomen is. Hij bemoeit zich met alles, ter wijl in wezen geen mensch rekening met liem lioudt. Hij trekt zich alles aan, terwijl in werkelijkheid niets hem raakt in zijn vrije boven het leven staarde ongebondenheid. Hij liecft vanaf zijn bok de betrekkelijkheid van alle waarden in het leven leeren erkenren en beschouwt van af dit standpunt het gebeuren. Het is aldus de belang rijkste figuur uit het stuk, een clown, een filosoof, een vader, een koetsier, dit alies in een vorm, die men zoo zeiden cp tooneel, in iedere kunst trouwens aantreft, in den vorm van een tot in alie bijzonderheden levend mensch." T. TE AMSTERDAM. De vierde voorstelling op het gebied der Klein- Funst is eene revue „Amsterdam Follies". Hier zijn de voornaamste vertolkers Henriëtte alias Heintje Davids en l aar broer Louis. Nu, men kent Heintje ais de onverv alsc-hte Amsterdamsché, al stond haar bakermat in Rotterdam. Men hcudt van die soort geest of men houdt eT niet van. Het is gedeeltelijk levens-echt, gedeeltelijk charge. Men meet 'n beetje een sterken maag hebben en dan geniet men ervan. Keel erg fijnz.irnigen vinden hunne zenuwen daartegen niet bestand. Lcuis is genietbaar voor en waardeerbaar door iedereen. Hij is de populaire man en heeft recht op die popu lariteit. Wat nu in zoo'n revue geboden wordt, doet HE 19 ZuivTt den mond. Cor de Greet. Onder auspiciën van de N.V. Int. Concert directie Ernst Krauss zal de Nederlandsehe pianist Cor de Groot oen reeks concerten in ons land geven. 0)i 29 Novc nrber zal Cor de Groot in de hoofdstad een recital geven in de kleine zaai van het Concert gebouw. o Bach-Cyclus Alexander Borovsby. De Russische pianist Alexander Borovsky zal onder auspiciën van de N.b*. Int. Coneertdirectie Ernst Krauss volgende maand een Bach-Cyclus geven in de kleine zaal v an het Concertgebouw en o.a. de 24 preludes van het „Wohltempcrierte Klavier" ter uitvoering brengen. José Barniel. De jeugdige Spaansc.he violist José Earniol, die kort voor het uitbreken van den oorlog in Spanje werd bekroond met den Sajaratc-prijs en van de Spaansche regeering een cude meesterviooi ten geschenke ontving, een instrument, dat vroeger door Wieniawsky werd bespeeld, zal onder auspi ciën van de N.V. Int. Coneertdirectie Ernst Krauss een tcurnée door Neder'and maken en o.a. op treden te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht (met U.S.O.), Haarlem, Zwolle, Den Bosch, erz. Haarlemsche Jeugd-Luchtvaart-CEuh De Haarl. Jeugd-Luclitvaart Club, aangesloten bij cle Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart, heeft een interessante excursie gemaakt naar de N.V. Nederlandsehe Vliegtuigenfabriek „Fokker" te Amsterdam. Aan deze excursie namen 25 jongelui deel. die werden rondgeleid door de hecren Ir. Smits en Ir. Da Costa. In het geheelé bedrijf, waar vele typen vliegtuigen aanwezig waren, werd een kijkje genomen. De voorzitter der H..J.L.C., de heer J. van Kuik, heeft dezer dagen z'n A-brevet (sportvliegen) be.- liaald bij de Nationale Luchtvaart School, afd. Schiphol'. Binnenkort houdt de H.J.L.C. een luchtvaart- avond. Vertoond zullen worden eenige Rhön- zweefvliegfilms, opgenomen door den heer Glanzer, technisch adviseur van de vliegtechnische club der A.M.V.J. te Amsterdam; een propagandafilm voor de Nat. Luchtvaartschcol; de K.L.M. in het algemeen; de Nederlandsehe Rondvlucht, en een Clipperfilm. Nadere mededeelingen over plaats en datum zullen nog volgen. Geboren: P. M. van der HorstGrenz- liauzei', dochter. Ondertrouwd Th. J. B. M. Wester- woudt en B. A. Israels. G. II. Selhorst en A. M. de Boorder. Getrouwd: A. Bredius en O. Subbotin. P. G. Rolvers en E. Berghaus. Overl e denE. Smots, oud 74 jaar, echtgen. van II. W. v. Zomeren (won. te Haarlem)J. de Wilde, oud 56 jaar. Gevonden Voorwerpen. blGevonden en terug te bekomen bijRuigrok, Bloemendaalsehe weg 127, een gummi capeRaven horst, Kinheimweg, een kindermuts; W. Flooren, Oosterduinweg 4, een vulpenhouder; Keereweer, Kinheimweg 5, een dameshoed; J. Dames, Bosch- laan 47, een blauwe regenjas; 1'. Tromp, Sirius- straat 37, Haarlem, een handschoen; Van Klink, Rijnegomlaan 22, een haarkam; Bersee, I-Iooge Duin en Daalscheweg 7, een belastingmerkJ. v. Dijk, Korte Kleverlaan 68, een belastingmerk; 1). Zijlstra, Hendrik Roozenlaan 39, een bus met petroleum; Mr. de Vries van Doesburgh, Rusten- burgerweg 16, een loden regenjas; Stoeltje, Brede- rodelaan 51, een beige handschoen; K. v. Apel doorn, Bloemendaalschcweg 245, een zakmesje; 1'. Smid, Noordlaan 19, een haarkam in étui; Störman, Juiianalaan 77, een bankbiljet. Politie bureau Overveen(alleen op werkdagen van 10 tot 12 uur v.m.): 1 want, 3 handschoenen, 1 kinder-- wantje, 1 kwitantie t. n. van Bornebroek. Politie post Aerdenhout: 2 oude jasjes, 1 bruingrijs jon gensjasje, 1 ceintuur, 1 muts, 1 kinderhandschoen. o Propaganda-avond B. v. L. blDe afdeeling Bloemendaai van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm houdt een voor alle vrijwilligers en belangstellenden in het Anti- Revolutie-Instituut vrij toegankelijke propaganda- avond in hótel „Vreeburg", op Woensdag 24 November a.s. Generaal-majoor b. d. H. Zeeman te Voorburg houdt een toespraak. Eenige films zullen worden vertoond, n.l. „Bij ons in de rim boe" en „Een dag in verkennersland", opgenomen door den heer kapelaan B. G. Henning te Bloe mendaai, en de film „Jamboree in Nederland". Reserve-majoor A. F. Borren, korps-comman dant zal de prijzen der schietwedstrijden uit reiken. ,De Nederlandsehe Literatuur in Vogelvlucht". baOver bovenstaand onderwerp houdt de voordrachtkunstenaar Paul Huf Maandag 22 Nov. a.s. voor het Departement Haarlem van de Mij. „Tot Nut van 't Algemeen" een voordrachtsavond in de Tuinzaal van liet Gemeentelijk Concertge bouw. Paul Huf zal een overzicht geven van de literatuur door vele eeuwen en daarbij o.a. een belangrijke plaats inruimen aan het werk van den grooten dichter Joost van den Vondel, die in ons land dezer dagen allerwege herdacht wordt. Stadsschouwburg: Zaterdag 20 Nov., 8 uur: Haarlemsche Tooneek-hib X.Y.Z. Zondag, 8.15 uur: Gezelschap Saaiborn-Parser, Mijn Zoon de Minister. Maandag, 8.30 uur: Nieuwe Haarlemsche Kunst kring, „De arme Millionnair". (Door Gezelschap Saaiborn-Parser). Dinsdag, 8.30 uur: Idem. Woensdag, 8 uur: Comm. v. Moeders en Op voedsters uit Volkenbond en Vrede. X.Y.Z. (Door H.T.C.) Donderdag, 8.15 uur: R.-K. Rederijkerskamo' „Alberdingk Tliijm", „Adam in Ballingschap", Elckerlye. Vrijdag, 8.15 uur: Centraal Tooneel. „Nee Dochter, nee Frans Hals-Theater: „De fatale Bruid", me Mary Ellis, Walter Pidgeon en John Halliday. Luxor Sound-Theater: Prolongeert „Shall wi Dance" met Ginger Rogers, Fred Astaire en Edward Everett Horton. Cinema-Palace: „De geschiedenis begon 's nachts", met Charles Boyer, Jean Arthur. Rembrandt-Theater: „Wee Willie Wjnkie" met Shirley Temple en Victor Me. I.aglen. Zondag morgen 11 U uur: „Dc wonderen der techniek". Cineone-TÏieater„Gravin Maritza" met Do rothea Wieck, Szöke Szakall.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 3