3 3 3 WALES Anthraciet Belgische Anthraciet en Hollandsche Belgische en Hollandsche Anthraciet LIPPITS' KOLENHANDEL SCHEEPSTRA'S DROGISTERIJEN branding UW GOOT? VERSTOPT? EERDEN erzorging tzegels ïnnis sdieren ,Zien is Kennen". Ingezonden. 10|20 t 2.10 per H.L. 20|30 f 2.40 per H.L. 30|50 f 2.30 per H.L. IIPPITS 1e Kwaliteit, zelfde prijzen als boven 2e Kwaliteit, 10/20 f 1.90, 20/30 f 2.20 en 30/50 f 2.10 per H.L. Engelsche Viamstukken voor Open Haard I 1.65 per H.L. Bloemendaalsche Schaakclub. B. V. C. Bloemendaal. MEDAILLES - INSIGNES G. M. W. MARGADANT Accountant Fa. HOUTGRAAF EN BOLSENBROEK VERHUIZINGEN BERGINGV00RINB0EDELS WIJN-en GEDISTILLEERDHANDEL „ROOZENDAAL" [STREKEN Overveen itributie f 1.50 ivrage verstrekt aat. at Uw gooten lioonmaken door zenwasscherij en loonmaak werken 1 Teief. 23400 emendaal WAGENS - per dag. Bakker Tel. 15138. N E NAutoslooperij i, Tel. 13036, Haar- verkoop van ge- robielen. SRS. In- en verkoop autobanden. Rijks- 9, Tel. 14805 en f 3.50 per bus van »e Th. A. Immers, .leverlaan 236a, bij [overgang. LAMPEN gratis bij ^Garage Th. A. 23702, Kleverlaan Spoorwegovergang. I en LIKDOORNS. ta. Alleen echt met kenmg, per doos 50 Goedkoope Apo- isstr 26, Tel 11174 N 12558 OP! Nelly gedipl. pedicure, ure. Rustenburger- ndeling ook bij u te koop ge vr. tegen Verzamelingen, ».n. kilogoed. J. M. reg 43, Tel. 15515. nkestraat 51. Post- Het goedkoopste Dordeeliger. „DU1NW1JK", weg, Bloemendaal. oor 't geheele Win- Peekdagen f 2.50, 4.50, alle dagen aschr. dagelijks aan elef. Santpoort 383. ELS, siervisschen, aria ziet men eerst >t gesorteerd adres i „De Steenuil", iga, Naturalisten, it 12/14, tel. 13265. EN EEN FILTER Veeninga maakl der aquarium. Ziel uariurn. „De Steer estraat 12/14, Tel UNCKEL, eig. Ken- ift snoezige zelf ge- ge en 1 gladharigc s, stevig en gezond. Üle terriers pluki riem, Kleine Hout- el. 10254, Groote gvogels. Prima zin- i. Ruime sorteering i aanverwante arti- u even kijken? I' tot niets. S gezocht voor twee roesjes. Af te halen •laan 70. luarium (55-35-35). visch, lamp, enz.. lare", Timorstraai VSCADEAUX! Be- ekingeesjes, Ruwh. Keesjes, Schipper- Spaniels, Herders, Kennel, Wanaoes- 17254. Vogel-encyclopaedie in zakformaat. Natuurstudie is voor velen een bron van ont spanning en wie eenmaal grootere of kleinere excur sies maakte, zal daarin steeds meer genoegen vin den. De vogels vormen voor den natuurliefhebber door hun verscheidenheid, gedragingen en geluid prachtige waarnemingsobjecten, terwijl de vogel studie vanzelf de aandacht voor andere wonderen der natuur bevordert. Onontbeerlijk is voor iederen waarnemer een goéd determineerboek, maar tot nog toe was in deze behoefte niet voldoende voorzien en moest men zich behelpen met onhandige, of onvolledige zooal niet in vele opzichten onjuiste werken, die op excursie van weinig nut waren. Hét zal met ons dan ook velen genoegen doen dat door een drietal Zaansche Ornithologen een boekje is samengesteld, dat in alle opzichten ge schikt is om op excursie te worden gebruikt. De titel „Zien is kennen" duidt reeds aan, dat er naar gestreefd is, de gegevens die men van den vogel in eigen omgeving krijgt, dienstbaar te maken aan het deterinineeren. Een zestal tabellen met typische figuren maakt reeds in groote trekken wegwijs. De ruim 300 plaatjes van den teekenaar Rein Stuurman wiens werk we reeds waardeerden uit het tijdschrift „De Wandelaar", vormen uiteraard het meest opvallende deel van het boekje. Dat de schilder er blijkens het voorwoord van de schrijvers niet naar heeft gestreefd picturale effecten te be reiken neemt niet weg, dat toch Winterkoninkje, Goudvink, Zwartkop-tuinfluiter, Strandplevier en Torenvalk, eenigen uit velen, bijzonder decoratieve plaatjes zijn. In 't algemeen kan van de reproducties gezegd worden dat ze voortreffelijk, raak, het vogelbeeld weergeven, en dat de teekenaar blijk geeft, ook door de aanduiding der achtergronden, diepgaande studie van de vogels te hebben gemaakt. Vlotte houdingen als van Futen, Meesjes en Kwikstaarten legt men niet vast aan de hand van levenloos materiaal en de waakzame rust van de roofvogels is niet die van opgezette exemplaren. Het samenstellen van den tekst bij de plaatjes is een nauwkeurige, veelomvattende arbeid, waarin de schrijvers uitnemend zijn geslaagd. Naast de namen in 't Latijn en in de moderne talen worden volksnamen gegeven, althans voorzoover ze karak teristiek zijn. Dan volgt omschrijving van het uiterlijk, waarbij hoofdzakelijk naar de plaatjes kan worden verwezen. Daarop komen broedgege- vens en dan worden nadere bijzonderheden ver meld. Zeer interessant is het, dat daarbij van eiken vogel het verspreidingsgebied wordt genoemd, hetgeen naar wij meenen iets geheel nieuws is in de Nederl. vogelliteratuur. De buitengewoon helder aangegeven veldkenmerken bevorderen ten zeerste het met vrucht hanteeren van het boek. Tevens blijkt uit deze bijzonderheden dat TJ met een beetje geluk in Bloemendaal een Zwarte Specht kunt waarnemen. IJeL moetvqor de samenstellers, Nol Binsber- gen en D. Mooy een groote Vóliloehihg zijn, dat Dr. G. J. van Öordt, bekende autoriteit op Orni thologisch gebied, het toezicht op deze uitgave op zich wilde nemen en het voorwoord schrijven. Het formaat van het boekje is zoo, dat het gemakkelijk in den zak kan worden gestoken en ae uitgever A. G. Schoonderbeek, Laren, zorgde voor een eenvoudige, stevige band en den welver- zorgden druk die al zijn uitgaven siert. ORANJEVREUGD. o— Oranje-vreugd, dat is een vreugd voor heel het Ned rlandsche Volk; en om hieraan uiting te geven is te Bloemendaal een comité opgericht, dat een bedrag en kleertjes bijeen wil brengen, teneinde aanstaande moeders, die omstreeks denzelfdcn tijd als Prinses Juliana aan een baby het leven schenken, doch wier finantieele omstandigheden van dien aard zijn, dat de kosten, welke zulk een blijde gebeurtenis veroorzaakt, moeilijk worden gedragen, een bijdrage te geven in den luiermand, waardoor de geboortedag van het kindje ook voor haar een vreugdevollen dag is. Zij, die voor een bijdrage in den luiermand in aanmerking hopen te komen, worden verzocht, zich mondeling of schriftelijk op te geven bij Mej. Bruin, enquêtrice, Gemeentehuis, Overveen. Daar het comité meent, dat er vele ingezetenen van Bloemendaal een werkend aandeel in den luiermand willen hebben, en het comité nastreeft, dat zooveel mogelijk alle artikelen gelijkvormig zijn, wordt vriendelijk verzocht patroon en aan wijzing omtrent materiaal te halen bij Mevr. Barnaart, 'r Huis Vogelenzang te Vogelenzang, of bij Mevr. Immink, Bloemendaalscheweg 126 te Bloemendaal in de week van 22 tot 27 November a.s., 's morgens tusschen 9 en 10 uur en 's avonds tusschen 7 en 8 uur. Zij die het materiaal gratis van het comité wenschen te ontvangen, kunnen dit ten huize van Mevr. Barnaart en van Mevr. Immink verkrijgen. Wij verzoeken uwe bijdrage te storten bij de Twentsche Bank te Bloemendaal (postgiro 12048) op rekening van de penningmeesteresse Mevr. mmm tut M&i mat KOLE NH AN D EU OVERVEEN ZIJLWEG 314' TEL: 15 739 Bierens de Haan-Dudok de Wit. Ook staan van 22 November tot en met 5 December in verschil lende opbenbare gebouwen, scholen en winkels collectebussen en worden gaarne giften ontvangen aan de particuliere adressen van de comitéloden. Ruime giften zullen ruime beslissingen mogelijk maken, maar ook de kleinste bijdrage is hartelijk welkom! Het Comité: Mevr. den Tex-Bsse Bentinck, voorz., Pot- gieterweg 3, Bloemendaal. Mevr. van Dijk:Jkvr. van Vierssen Trip, vice- voorz., Kerkplein 2, Bloemendaal. 'Mevr. Immink-van der Schalk, secr., Bloemen- daalsche weg 126, Bloemendaal. Mevr. Bierens de Haan-Dudok de Wit, penn., Koepellaan 10, Bloemendaal. i Mej. Gunning, 2e secr., Vijverweg 8, Bloe mendaal. Mej. Bruin, enqêtrice, Raadhuis, O verveen. Mevr. Baarnaart-Timmerman, 't Huis Voge- i, lenzang, te Vogelenzang. Mevr. de Beus-Hogerzeil, Brouwersvaartpa Overveen. Mevr. Brussaard-Knol, Vijverweg 16, Bloe mendaal. Mevr. Cassée-Visser, Kerkplein 12, Bloemen! daal. Mevr. de Groot-Kemming, Bloemendaalsche weg 229, Overveen. Mevr. Heerkens Thijssen-van der Kun, Iepen- laan 9, Bloemendaal. Mevr. Hogenbirk-Hartman, Bispincklaan 11,i Bloemendaal. Mej. Honig, Tetterodeweg 3, Overveen. Mevr. Hoogewerf-de Vries, 't Huis Vogelen zang te Vogelenzang. Mevr. Laan-van der Lee, Hooge Duin en Daal- scheweg 18, Bloemendaal. Mevr. van Lennep-van Tienhoven, Verbena laan 1, Aerdenhout. Mevr. van der Mersch-de Bie Leuveling Tjeenk, Tram we" 7, Aerdenhout. Mevr. Mooy-Dyscrinck, p./a. Bentveldsduin- weg 5, Aerdenhout. Mevr. RoëllSteenberghe, Clematislaan 7, Aerdenhout. Mevr. Rot-Kamp, Rustenburgherweg 17, Bloemendaal. Mevr. van Schaeck Mathon-ten Bosch, Lonbar Petrilaan 18, Overveen. Jonkvr. Teding van Berkhout, Parkweg 2. Bloemendaal. Mevr. Bsse van Till-van Merle, Mr. Enschedé- weg 7, Aerdenhout. Mevr. Veltman-Nicnhuys, Midden Duin en Daalscheweg 12, Bloemendaal. Mevr. Vis-Lubbers, Juliana van Stolberglaan 15, Aerdenhout. o WAT IS NATUURGENEESWIJZE? Zeer geachte Redacteur, Mag ik zoo vrij zijn en in uw geëerd blad in verband met de aangekondigde lezing van Dr. Y. Hettema in het kort uiteen te zetten, wat met Natuurgeneeswijze bedoeld wordt. De Nederlandsche Vereeniging voor Natuur geneeswijze is een vereeniging, geleid door weten schappelijk onderlegden, waaronder medici, die zich ten doel stelt de verbreiding van de weten schappelijke natuurgeneeswijze in wijder kring onder onze landgenooten. De vereeniging stelt zich dat doel, omdat naar onze meening de be strijding van ziekten moet geschieden met voorop stelling van de natuurlijke geneeskracht van het lichaam, en met toepassing zooveel mogelijk van natuurlijke hulpmiddelen. Deze middelen zijn de toepassing van diëet, licht, lucht en water. Zij wekken de natuurlijke genees kracht op, welke het lichaam bezit. Bestrijding van ziekte-symptomen heeft volgens de leer der natuur geneeswijze voor de genezing geen zin, omdat- zij de ziekte zelf beschouwt als een levensproces, een streven van het lichaam om zijn gezondheid te herwinnen. De natuurgeneeswijze heeft zich vooral ontwik keld in de laatste helft der vorige eeuw. Het is een wetenschappelijk stelsel, opgebouwd door mannen van de wetenschap, o.a.Haig, Lahmann, Hind- hede, Kellogg, Bircher-Benner, Ragnar Berg. Vooral in het buitenland, in Duitschland en "witsertand, telt men aanhangers der natuurgenéesc 'tvijze bij duizenden. Aan enkele universiteiten in Duitschiand is reeds een professoraat in „die Natur- heilkunde" gevestigd en te Zurich bevindt zich een der zeer bekende natuurkundige sanatoria, dat van Dr. Bircher-Benner, welke inrichting bijna een halve eeuw bestaat. In ons land wordt de leer pas sedert eenige jaren op meer intensieve wijze gepropageerd door de N. V. v. N„ die in korten tijd een organisatie werd met honderden leden, een aantal dat geregeld toe neemt. Want ieder der vaak wonderbaarlijke ge nezingen van dikwijls verouderde kwalen door de methode der natuurgeneeswijze vormt een nieuwen kring van enthousiaste belangstellenden, waaruit weldra overtuigde aanhangers voortkomen. De vereeniging heeft reeds afdeelingen te Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Haarlem, Arnhem en Utrecht. Voorts bevindt zich in Den Haag de Wenage-kliniek (Wetenschappelijk Natuurgenees kundige kliniek) en in R'dam een inrichting voor fysische therapie, Scliiekade 44b, beide onder leiding van arts Y. Hettema, voorzitter van de N. V. v. N. E. LI. blJ.l. Woensdag werd in het Jeugdhuis gespeeld door de reserves voor de le klasse B van den Noord-IIoll. Schaakbond, den wedstrijd Bloe mendaal 2 tegen V.O.S. 4 uit Amsterdam. De gedetailleerde uitslag luidt: W. Drooglever (Bl. 2)R. v. Zweden (V.) 10 LI J. Beck—S. Hart1o P. SchultinkM. D. Frederikstadt l—O T. v. Reencn B. v. Schaik 01 J. LankampT. Barkhuis1—0 A. J. de VriesH. Meier10 J. de VriesH. Huijer J. H. CaroA. Pfann1 J. H. WijnmalenJ. P. v. Eijck 10 LI. BelleB. Buisman01 Totaal uitslag .7 y22 x/2 o De vorige Zondag zag geen der Bl.-elftallen in het veld, daar het niet gelukt was een tegenstander voor het eerste elftal te vinden, hetgeen, gezien de weinig feestelijke weersomstandigheden door niet velen betreurd zal zijn. Voor a.s. Zondag staat voor het eerste elftal de uitwedstrijd tegen Schoten (aan den Vergierdeweg in Haarlem-N.) op het programma. Weliswaar verkeert Schoten nog in de lagere regionen van de ranglijst, doch dat het tot opmerkelijk goede pres taties in staat is, bewijst wel de uitslag van den wedstrijd Zandvoort-Sehotenop7 dezer, n.l. 11. Waarmede wij zeggen willen, dat, hoewel een over winning van de Witten in de lijn der verwachtingen ligt, zij op een behoorlijken tegenstand kunnen rekenen. Het tweede elftal trekt ook naar het Schoten- vekl, teneinde om 10 uur den strijd aan te binden tegen het sterke Schoten 2, welke wedstrijd deel uitmaakt van de tweede ronde voor den Stads- Editie-Beker. Beide elftallen zullen in dezelfde opstelling in het veld verschijnen als op 7 dezer. voor elke sport Wijnands o. Oiensen 't Medaillehuis, Schoterw. 78 t/o kazerne, Tel. 17256 Sint-Nicolaas-veldloopen. Behoudens goedkeuring der politie-autoriteiten en den A.B.L.O., zullen op Zondag 5 December 1937 door het District Noordholland van de Kon. Ned. Athletiek Unie Sint-Nicolaas-veldloopen te Amsterdam worden georganiseerd. Gevoegelijk gesproken kan aan deze veldloopen iedere gezonde Noordhollander deelnemen, daar het programma er als volgt uitziet Alleen voor sportlui, wonende in Noordholland: 1. A. en B., Iv.N.A.U.-leden, 5 k.m. Inschrijf geld f 0.25. 2. C„ K.N.A.U.-leden, 3 k.m., inschrijfgeld f 0.25. 3. D. klasse, 3 k.m., inschrijfgeld f 0.35. Aan de D.-klasse kan ieder niet-K.N.A.U.-lid deelnemen. Oud-K.N.A.U.-leden zijn echter van deelname uitgesloten. 4. Juniores K.N.A.U.-leden, 1500 meter, in schrijfgeld f 0.25. 5. Scholieren, 1500 meter, inschrijfgeld f 0.25. Hieraan kunnen deelnemen, alle scholieren, niet jonger van 15 jaar en niet ouder dan 18 jaar. Het parcours, hetwelk op spikes te loopen is, zal worden uitgezet op de zandvlakte, achter de Stadionkade te Amsterdam-Zuid. Inschrijvingen, vergezeld van het inschrijfgeld, worden tot uiterlijk 27 November 1937 ingewacht aan het secretariaat van het District Noordlioliand Jan de Vries, Eemsstraat 63, Amsterdam-Z., Gem.- Giro V 2790. K.N.A.U.-insclirijvingen worden slechts ge accepteerd, indien ingezonden door vereenigings- secretaris. Verder wordt er prijs op gesteld, dat deelnemers voor de nummers 3 en 5 worden inge schreven door hun vereenigingsseeretaris, resp. schoolhoofd. De honderden specialité's die de kleine of grootere ongemakken van het leven wegnemen of aanmerkelijk verlichten, vindt U in Scheepstra's Drogisterijen te Bloemendaal en Santpoort. Die welke beproefd en ge regeld gangbaar zijn, worden- steeds in voorraad ge houden en de minder ingeburgerde specialité's worden U op bestelling binnen een uur thuisbezorgd. Bloemendaal, Telef. 22029 - Santpoort-station, Teief. 554 Groote-stads-sorteering, prompte bediening, zeer lage prijzen. LINNAEUSLAAN 27 HAARLEM TELEFOON 15649 TEL 22299 BLOEMENDAAL Dr D. BAKKERLAAN 8-10 SPECIALE AANBIEDING. BLOEMEND .WEG 260, TELEFOON 13574, OVERVEEN Gedurende de maand December bieden wij U aan door alleenverkoop te Overveen. PATOIS-ROUGEf 0.95 per Vi f'. PATOIS-BLANCf 1.00 per */i Bij afname van 12 flesschen 5 cent korting per flesch Eigenaar: A. J. VAN SCHOOTEN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 5