KINDERMANTELS B I ij ft f i t 1 \jn aJ - ji <"L> MODE TIPS J l Kindermantels moeten eenigszins op den groei berekend zijn. Kies daarom practische mo dellen, die gemakkelijk uitgelegd kunnen wor den. Nr. 929: dit snoezige manteltje, dat ge schikt is voor meisjes van 4 tot 6 jaar, kan gemaakt worden uit 1.75 meter wol len stof of fluweel van 120 centimeter breedte. De garneering bestaat uit een smal kraagje van bont en koord langs voorkant en taillenaad. Het manteltje 'wordt gesloten met een viertal knoopen, di.-. met stof overtrokken zijn. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het kind, voor wie het be stemd is. Prijs: 26 ets. plus 4 ets. voor porto- en administratiekosten. Nr. 928: geschikt voor meisjes van 10 tot 12 jaar is deze mantel van grove wol len tweed, die afgewerkt wordt met een kraag en manchetten van astrakan. De Snoopgarneering maakt het jasje bijzon der vlot en sportief. Benoodigd mate riaal: 2'/2 meter van 130 centimeter breedte en evenveel voering van 90 cen timeter breedte. Door het al of niet aan- Knippen van naden kan men het pa troon passend maken voor het kind, voor wie het patroon bestemd is. Prijs: 26 ets. plus 4 ets. voor porto- en administratiekosten. Deze patronen zijn te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitge versmaatschappij: „De Mijlpaal", Singel 91, Amsterdam, centrum. Toezending zal geschieden na ontvangst van het be drag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of wel per post giro: 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeu rig mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de ver zending. Gelieve verder uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden. Bovenstaande patronen zijn ook naar maat te verkrijgen. Prijs is dan: 45 ets. per stuk. Verder leveren we niet alleen patronen van de gepubliceerde modellen, doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje met vermel ding van maten is voldoende. Prijzen van deze patronen naar maat zijn: een mantel: 85 ets.; een japon: 70 ets.; lingerie en kinderkleeding: 45 ets.; blou se: 40 ets. en rok: 35 ets. per stuk, Vele vrouwen besteden alle aandacht aan handen, haar en gezicht, doen alle mogelijke moeite om er jeugdig en ver zorgd uit te zien en vergeten, dat heur hals duidelijk verraadt hoe oud ze in werkelijkheid zijn!! Een gele rimpelige hals met scherpe lijnen en vouwen be derft het geheele effect van een onbe rispelijk opgemaakt gezichtje. En toch kost het zoo weinig tijd en zoo weinig moeite om hierin verbetering aan te brengen. Eenige minuten iederen dag zijn voldoende om den hals jeugdig en rimpeloos te houden. We houden het hoofd losjes recht op den hals en draaien het dan langzaam, zoo ver mogelijk naar links, daarna naar rechts. Deze oefening herhalen wij eenige malen, maar zorgen ervoor, de beweging gelijkmatig, zonder schokken of rukken, uit te voeren. Ook mogen de schouders niet bewogen worden. Vervolgens maken we een dergelijke beweging met het hoofd, maar laten het nu op den linkerschouder en daarna op den rechterschouder vallen. Als we deze beweging eenige keeren herhaald heb ben, laten we het hoofd, met onbeweeg- lijken romp zoo ver mogelijk naar voren en naar achteren vallen. Men bereikt door deze oefeningen, dat de halsspieren soepel en lenig blij ven en dus, dat de hals jeugdig blijft. HOUDT U VAN PARFUM? Parfum verdeelt de menschen om zoo te zeggen, in twee groepen; de eene houdt er hartstochtelijk veel van, vooral* van het parfum, dat speciaal bij het eigen „type" past en de andere vindt het verschrikkelijk, het beleedigt hun neus, al is het nog zoo duur en kostbaar. En toch is het gebruik van welriekende stoffen ongeveer zoo oud als de mensch- heid zelve. En niet alleen in Indië en het Oosten, waar de welriekende bloemen in de tuinen groeien, maar ook in landen, die niet zoo bevoorrecht zijn door de na tuur. Bij het begraven der dooden ver brandde men geurige harsen, men eerde dt levenden met zalvingen en men bracht geurenoffers aan de godheden. Egyptenaren, Grieken en Romeinen kenden en hielden van welriekende zalfjes. Een der bekoorlijkste afbeeldingen uit de oudheid, die wij kennen, stelt het jon ge koningspaar Toet-anch-Ammon en zijn jonge gade op den troonzetel voor. Aan den achterkant van den troonzetel, die in de grafkamer van Toet-anch-Am- mon gevonden werd, bevindt zich de voorstelling van een kleine huiselijke- scène van oneindige bekoring: de jonge koning zit op den zetel, zijn lieftallige ge malin houdt een schaal in de hand, ter wijl ze met een teeder gebaar zijn schou der zalft. Niet altijd kan men uit de voorliefde van menschen voor de geuren een begin nende aftakeling concludeeren. Houden plattelandsvrouwen, die toch heusch niet overgevoelig zijn, er niet van om geuren de bloemen in hun tuintje te hebben en 's Zondags, als ze naar de kerk gaan, eau de cologne op heur zakdoek te spren kelen? tiet is echter zoo, dat bij verschillende volken, die het toppunt van hun macht overleefd hadden, het gebruik van par fum overdadige vormen aannam. Solon verbood in een wet den verkoop van par fums aan mannen. Ook te Rome werd, onder Llcinius Crassus een wet tegen het onzinnig parfumeeren uitgevaardigd. De Atheners hadden voor ieder lichaamsdeel aparte geurtjes. Volgens onze begrippen zullen zij naar een apotheek geroken hebben! Ondanks alle wetten, heerschte er te Rome ten tijde van het verval een over dreven luxe in welriekende oliën, tot deze liefhebberij met den ondergang van het volk in vergetelheid geraakte. Eerst veel later komt het in een ander land weer in zwang en wel in Frankrijk. Nog heden ten dage staat Frankrijk, wat parfums betreft aan de spits. Onder Lodewijk den Veertienden kwam Wjteza industrie tot blógi; toen kregen de parfums namelijk een diepere beteekenis. Zooals ten tijde van de troubadours de ridders de kleuren van hun dame droe gen, zoo gebruikten in dien tijd de rid ders het parfum, dat de dame hunner keuze de voorkeur gaf. Wanneer de dame in kwestie dus meer aanbidders had, maakte dit troepje zich door een verra derlijk wolkje kenbaar. In een tijdperk, dat een badkuip een onbekend voorwerp was, dat zelfs de be schaafde menschen nooit het lichaam waschten, maar hoogstens de vingertop pen 's morgens even in geurend water staken, zal het ook inderdaad wel noo- dig geweest zijn, de lichaamsgeuren te camoufleeren met sterke parfums. Van Leipnitz, den grooten filosoof en vriend van twee koninginnen, zegt men, dat men hem slechts uit de verte kon ver dragen, daar hij zich nooit waschte. Een manierenboekje uit het jaar 1782 ver biedt juist het gebruik van water, daar het zeer schadelijk is veor de huid en raadt aan gezicht en handen eenmaal daags met parfum te betten. Deze watervrees is gelukkig in den loop der eeuwen over gegaan, niet echter de voorliefde voor parfums. Een fijne onop vallende geur heeft altijd iets ver zorgds. Alleen weten niet alle menschen waarin de muskus wordt afgescheiden, parfum goed te gebruiken en ze bespren kelen haar, kleeding en huid overdadig. Ook zullen de meesten niet weten, hoe parfums samengesteld worden. In tegen stelling met vroeger leveren bloemen thans de minste grondstoffen voor de bereiding van parfums. De chemische industrie heeft hier een uitgebreid arbeidsterrein gevonden en er ontstaan telkens nieuwe geuren. Ook die ren leveren hun deel Het muskusdier, dat voorkomt in Achter-Indië, China en Tibeth draagt aan den buik een huidplooi, die vroeger de basis was van ieder par fum. Keizerin Josephine was een gloeien de vereerster van muskus en gebruikte er dan ook heel veel van. Het kasteel Malmaison, waar ze na de scheiding met Napoleon haar dagen doorbracht, was zoo doordrenkt met dit parfum, dat de latere eigenaar, dertig jaar na Josephines dood, de geur, ondanks verwijdering van de stoffeering, niet verbannen kon. Zelfs het leggen van nieuwe vloeren hielp niet. Een andere geur, amber, is ook van dierlijke herkomst, n.I. uit het gal van walvischachtige dieren. Vele dames zou den het griezelig vinden, als ze wisten, dat ze een darmgeur bij zich droegen. Tot troost zij hier vermeld, dat hetreini gingsproces, dat dit product óndergaat, alle bacteriën doodt. De liefde voor welriekende essenes zal er niet door ver minderen. E. W. DE NIEUWE COSTUUMS ZIJN STRENG VAN LIJN. Een merkwaardige tegenstelling vormen de creaties der verschillende Fransche modehuizen. Waar het eene rijk geborduurde stoffen en gedrapeerde modellen brengt, toont het andere een kloosterachtige strengheid van lijn en detail en stoffen, die sober te noemen zijn. Vele dames, en vooral degenen met een jeugdig, slank figuurtje, prefereeren deze eenvoudige japonnen echter boven de andere, die ook door de minder bevoorrechte dochteren Eva's gedragen kunnen worden. Wat het décolleté betreft, dit is zeer hoog. Vele japon nen zijn zelfs voorzien van een vijf a zes centimeter hooge col, terwijl in andere gevallen de japon vlak te gen den hals sluit. Als garneering is hoogstens een ge borduurd motiefje van gouddraad toegestaan. Ook de mouwen hebben wel eenige veranderingen on dergaan. De breedte aan de schouders is tot op een minimum teruggebracht. Voor de eenvoudige japon netjes ziet men een tweetal mouwen: de lange mouw, die den arm zeer nauw omspant en de drie-kwartlange mouw, die ook zeer nauw valt, maar die soms voorzien is van een kleine drapeering ter hoogte van de elle bogen. Alleen jaquettes en mantels vertoonen nog eenigszins vierkante schouders. Ook de garnituren zijn veel bescheidener geworden; trouwens op de eenvoudige japonnetjes zouden ze in het geheel niet kleeden. Men prefereert een „ritsslui ting" in een harmoniëerende of een contrasteerende kleur met de japon; de trekker bestaat vaak uit een grappig motiefje: een wit hartje, doorboord met een rooden pijl; maar dit alles is zoo discreet, dat het bijna niet opvalt. Ook de knoopen worden meer en meer in overeen stemming gebracht met het genre van het toilet. Zoo zagen wij in Parijs nieuwe jachtensembles, waarvan de knoopen konijnen, wilde zwijnen of noten voorstelden. Wij hopen echter niet, dat deze mode ingang zal vin den. Moeten we dan namiddagjürkjes, waarmee we op theevisite gaan, decoreeren met knoopen in den vorm van een theepot, een melkkannetje, enz.? Of een japon, waarin we „hem" hopen te bekoren, met verlovings ringen? De ceintuurs zijn eveneens eenvoudiger geworden; de aangesloten lijn van vele modellen maakt een ceintuur zelfs overbodig. En thans de modellen op onze afbeelding: Links: snoezige bolero-japon met geaccentueerde na den. De bolero heeft een hooge col en wordt van voren met kleine bolvormige knoopjes gesloten. Rechts: zeer eenvoudige japon van genopte stof. In teressant is de stikselgarneering aan den hals; de ja pon wordt aan den zijkant met een ritssluiting gesloten. De mouwen zijn drie-kwart lang. JEANNE DE FL. f\

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 11