(firma A. Vernout VAN WEERT GARAGE G. VERBEEK A. G. G. M. GI0RGIS Zn. Bloemendaal. GESCHENKEN VOOR HEEREN 0 lil 2 Mevrouw Auto of (Rijwiel Sportartikelen TELEFOON 22276 e*V Tooneel. •f Een cadeautje voor de Baby GIERSTRAAT 20-23 De Bloemendaalsche Kerkramen weergekeerd. Blijde begroeting. blAan de uitnoodiging van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. alhier tot bezichtiging, op j.l. Zaterdag middag, van de vier herwonnen ge brandschilderde ramen in haar kerkgebouw, hebben velen gehoor gegeven. Omtrent de beteekenis en de voorstelling dezer kerkramen werd daarbij achtereenvolgens het woord gevoerd door twee kerkvoogdende heeren C. F. Bierens de Haan en Mr. .7. F. Th. Valckcnburg en door Ds. J. C. van Dijk. Eerstgenoemde wierp een kleine terugblik op enkele feiten, die met de stichting van het kerk gebouw samenhangen en schetste het interieur ervan, toen dit nog in het volledig bezit zijner sierramen was. Zes dezer laatsten gingen indertijd in ander bezit over en hebben een ware zwerftocht door Engeland en elders, gemaakt. Doch in 1927 zijn twee hunner en thans ook de vier resteei en den, bij de oorspronkelijke eigenaresse terugge voerd. Spreker brengt dank aan allen, die deze huidige terugkeer hebben mogelijk gemaakt zijn Excellentie den minister van onderwijs, den burge meester van Bloemendaal, het l'rov. Bestuur, (lat half-offieieel medewerking heeft toegezegd, de Commissie die het 300-jarig jubilé der kerk met dezen aanwinst wist te bezegelen, den architect H. W. van Kempen (onder wiens leiding de plaat sing der ramen geschiedde) voor zijn bdanglooze hulp, evenals de firma Hogenbirk die belangeloos hulp verschafte bij het te verrichten smeedwerk en stellen, den heer Bogtman te Haarlem, die op deskundige wijze de noodzakelijke restauratie uitvoerde en verder aan allen, die blijk gegeven hadden van hun gewaardeerde offervaardigheid. Is nu de aanwinst van deze ramen, die toch niet in één adem genoemd kunnen worden met de gloedvolle brandschilderingen van kathedralen en met de beroemde Goudsche, al het geld waard? Te meer dringt zich die vraag op, waar zij geen religieuse, doch wereldsche onderwerpen weer geven, besteld als zij waren door commcrcieelen, bij wien alle begrip der middeleeuwsehe piëteit ver te zoeken was. Spreker aarzelt niet die vraag bevestigend te beantwoorden, geleid als hij wordt door de overweging, dat er sinds langen tijd, be hoefte lies!mul. in zijn kerk een sfeer te scheppen en dat juist gebrandschilderde ramen de functie van het opwekken eener gewenschte sfeer zoo uit nemend vervullen. Dat deze Wensch thans in ver vulling is gegaan, stemt hem tot buitengemeehe voldoening. Mr. C. C. van Valkenburg, alsnu bet woord ver krijgend, wijst op de nauwe samenhang van de geschiedenis der Bloemendaalsche kerkramen 'met de stichting der kerk. Zij is een voorbeeld van het resultaat, dat goede burgerzin en steun der over heid bereiken kunnen, een resultaat, dat thans meer dan drie eeuwen in hooge mate vruchtdragend is geweest. Aan de hand van de cartouche, die in de kerk geplaatst is, schetste hij de wordingsgeschie denis van hulpkerk (een schuur van pachter Jacob Camp) tot het vriendelijke en architectonisch zoo schoone kerkgebouw, dat zijn derde eeuwfeest zoo juist mocht vieren. Deze geschiedenis hebben wij indertijd aan den vooravond van dit feest, als gewaardeerde bijdrage van Ds. J. C. van Dijk, uit voerig in. dit blad opgenomen. Ook in een der eerste jaargangen van Air. Tide- man's „Help U zelf" is ze zeer gedocumenteerd beschreven. Omtrent de kerkramen zeiven, zegt Mr. van Valkenburg, dat zij geschilderd worden door den stadsglasschrijver van Haarlem, Pieter Holsteijn, een bescheiden kunstbroeder van de groote Crabeth's van de Goudsche glazen. Ver schillenden der nabuursteden hadden zich gehaast bij dezen Pieter Holsteijn een raam voor Bloemen daal te bestellen, zooals de gewoonte der zeven tiende eeuw meebracht, toen de steden aan nieuw gebouwde kerken, een dergelijk geschenk aanboden. Zoo prijkten dus al die schilderwerken bij de openingsplechtigheid van het kerkgebouw in 1036 en men kan thans Bloemendaal gelukwenschen met het feit, dat zij een der weinige kerken in den lande bezit, waar dergelijke stichtings-souvenirs bewaard bleven. Bij die opening bevond de preek stoel zich in den Oostelijken zijmuur en vond men rechts daarvan het raam van den toenmaligen heer van Brederode: Johan Wolphert van Brede- rode, een der laatsten van zijn geslacht en zijn gemalin Anna van Nassau-Siegen. Links daarvan bevond zich het raam van de Staten van Holland. Als oudste stad volgde hierop Als Mijnheer niets weet voor St. Nlcolaas, beziet U dan onze Etalage en U vindt beslist Iets voor het raam van Dordrecht, terwijl aan de andere zijde het raam van de tweede stad, namelijk Haar lem zich bevond. Verder vond men nogmaals een raam van Holland, de ramen van Alkmaar, Hoorn, Leiden en Beverwijk, Onder het raam van Haar lem ziet men liet binnenzeilen van de haven van Damiate afgebeeld, onder dat van Hoorn, de zee slag van Bossu. Het tiende raam bevatte 8 familie wapens en wel die van de vier stichters der kerk en hun vrouwen. Het waren Johan van de Camer, Jan Claesz. Loo, Matthijs van Valkenburg en Lucas van Valkenburg. Spreker, die een rechtstreeksclie afstammeling dezer v. Valkenburg's is, heeft een studie van de levensgeschiedenis dezer vier pa triciërs gemaakt, die in den bloeitijd der republiek onder stadhouder Frederik Hendrik, door hun kloeke ondernemingsgeest, elk naar hun aard, zoo veel tot dien bloei hebben bijgedragen. Van de resultaten dezer studie, die Mr. v. Valkenburg op boeiende wijze in zijn rede vlocht, hopen wij in ons volgend nummer een en ander te kunnen weer geven. Nadat spreker zijn rede beëindigd had, met de bede, dat de milde offervaardigheid en innerlijke saamhoorigheid der Bloemendaalsche kerkelijke gemeente tot in lengte van dagen bestendigd moge blijven, was het woord aan Ds. J. C. van Dijk. Ook deze spreker voelde zich gedrongen een woord van groote dankbaarheid te uiten, nu we ons mooie kerkje weer opnieuw zien opgesmukt door 't fraaie glas, dat op zoo smadelijke manier is behandeld. Het is van mindere bekendheid, dat de vroegere archivaris van Haarlem, de lieer de Jonge van Ellemeet de eerste was, die er de aandacht op vestigde, dat de vier ontbrekende glazen zich in Heeswijk bevonden en dat vooral de vasthoudend heid van den heer C. F. Bierens de Haan tot hun terugkeer alhier geleid heeft. Het glas, spreekt van 't verleden en schenkt ons de historische sensatie, die het verkrijgen van contact (na moeitevollen arbeid) met dit verleden, beloont. Is dit niet juist in overeenstemming met de uitspraak van Prof. Huizinga Rijst het verleden voor onzen geest op, dan is een wonder geschied, dat men niet met woor den kan verklaren. Na dank aan de aanwezigen gebracht te hebben voor hun belangstelling, noo- d;gde hij dezen uit, de nieuwe aanwinst te bezich tigen. B. U slaagt zeker bij ons, de speciaalzaak voor Vakkleeding, Ondergoe deren en Heeren mode VAKKLEEDINGMAGAZIJK G0EDK00PE. EN AARDIGE :ftS' ielC'. Enorme sorteering Warmoesstraat 10 - Telefoon 10547 - Haarlem Bloemendaalscheweg 53 Telefoon 23039 Bloemendaal Bloemendaalscheweg 255 Telefoon 22292 Overveen Warmoesstraat 10 Telefoon 10547 Haarlem Mr. Dr. J. Bierens de Haan. blZondag j.l. is in den ouderdom van 67 jaar overleden mr. dr. Jacob Bierens de Haan, oud directeur der Ned. Handel Mij., Ridder in de Orde van den Nederlandsclien Leeuw, Officier in de Orde van Oranje Nassau. Mr. dr. J. Bierens de Haan, 22 October 1870 geboren, studeerde na eindexamen gymnasium te hebben afgelegd, rechtswetenschappen aan de Universiteit te Utrecht, waar hij in 1875 promo- ■veerde tot doctor in de rechtswetenschappen op een dissertatie, getiteld: „Nederlandsche straf bepalingen tegen bedelarij en landlooperij". De overledene was o.a. als directeur werkzaam geweest bij de Ned. Handel Mij., de Holl. Sociëteit van Levensverzekeringen, van „Lindeteves Stok vis" en van het Administratiekantoor Hubrecht van Vas Visser. In 1935 werd de heer Bierens de Haan gekozen tot lid van den Raad onzer gemeente, waar hij optrad als eenige vertegenwoordiger van „Nationaal Herstel". Zijn bedanken als lid van „Nat. Herstel" en de daarmee gepaard gaande ontslagname als raadslid dateeren nog slechts van vóór twee maanden. 11e crematie zal morgen, Woensdag 1 December, plaats vinden op Westerveld, na aankomst van trein 11.41 aldaar. Paarlaarsteeg 1 - Telefoon 12842- Haarlem Vondel-Herdenkings-avond in het Jeugdhuis aan de Donkere laan. Voor den Vondel-herdenkingsavond, belegd door de „Clir. Jongemannen Vereeniging Haarlem- Noord" op Zaterdagavond j.l. in het Jeugdhuis belegd, bestond groote belangstelling. De lieer W. F. G. Dankbaar opende de bijeenkomst en ging voor in gebed. Vóór de pauze werden de aan wezigen vergast op een declamatie van Cor Wiegel, die een bloemlezing van Vondel's verzen voordroeg en toelichtte. „Vergast" vatte men hier niet op in den lianalen zin, die hieraan vaak gehecht wordt, want de voordrachtkunstenaar Cor Wiegel, de jonge man. die liet vorige jaar in Den Haag dc gouden medaille in den wedstrijd voor welsprekend heid verwierf, wist zijn gehoor te ontroeren en in geestdrift te brengen voor de schoonheid, die hij uit Vondel's meesterwerken, zelfs voor den vol komen oningewijde, «onthulde. Stellig ontkwam niemand hunner, ook de meest prozaïsche niet, aan de bekoring en ontroering, die er van zijn vertolking uitging van: „Wiltzangli", „Geuse-Vesper: Op liet stockske van Joan van Oldenbarnevelt", „Ver- troostinge aan Geraerd Vossius", „Uitvaart van mijn doehterken" en de „Rei van Maagdes II" uit Jephta en die der „Engelen II" uit „Lucifer". Hoe heeft Cor Wiegel ons nader gebracht tot de ver heven en voor velen onbekende figuur van den dicht eren-vorst! Na de pauze voerde een groep jonge mannen, bijgestaan door vijf dames, het derde en vierde bedrijf van Vondel's treurspel „Joseph in Dothan" op. Zoowel door voordracht, rolvastheid, costumeering en kapwerk, als décor, is deze opvoering een succes geworden, dat den vertolkers ongetwijfeld groote genoegdoening ver schaft heeft. Een warm en verdiend applaus bewees het medeleven met hun spel en de waar deering, aan de andere zijde van liet voetlicht. De vijf jongedames, die op loffelijke wijze de Rei van Engelen vertolkt hadden, ontvingen een bloemenhulde. In zijn slotwoord beval de heer Dankbaar de „C.J.M.V. Haarlem-Noord" ten warmste in aller belangstelling aan, zette doel en streven dezer ver eeniging uiteen en sprak den wenseh uit, dat het ledental, hetwelk thans pl.m. 60 bedraagt, spoedig minstens verdubbeld worde. Wij vernamen dat de contributie slechts tien cent per week bedraagt en dat jonge mannen van 16 jaar en ouder hartelijk welkom zijn op de bijeenkomsten des Zaterdags van 810 uur in de „Willem de Zwijgersehool", Lucas Meijerstraat 20, Haarlem-Noord. In ieder geval heeft deze zeldzaam-goed geslaagde feest avond een pakkende reclame voor dat doel ge maakt. B. Bridgeclub Santpoort. 25 Nov. j.l. hield de bridgeclub zijn 4den feestavond in het clublokaal hotel „Zomerzorg", Bloemendaal. En de club kan met genoegen op j dezen zoo geslaagden avond terugzien. Het tooneet- •tflT'kje i.Henkie" viel zeer in den smaak, dat kon 11 it hdorèH aan de lachsalvo's, die steeds klonken ais „TIenkie" weer iets geestigs zeide of deed. Alle meespelenden waren goed in hun rol en hebben laten zien dat zij nog iets anders kunnen als bridgen. De oud-Hollandsche dansen vielen zeer in den smaak, jammer dat de ruimte een beetje klein was. The Jazz Brothers zorgden voor heel goede muziek. Het bestuur wenseht allen, die hebben mee gewerkt om den feestavond te doen slagen, zijn hartelijken dank te brengen. Het secretariaat der Bridgeclub is gevestigd: Sehaepmanlaan 4, Santpoort (St.) Uitbreidingsplan voor Bloemendaal aan Zee bekroond blDe internationale jury van de Parijsche tentoonstelling heeft in de afdeeling stedebouw aan den architect A. Ivomter de gouden medail le toegekend. Het betreft hier zijn bekend project voor een uitbreidingsplan voor Bloemendaal aan Zee, dat hij in samenwerking met ir. A. Boeken ontwierp, en waarvan de maquette met toe lichtende teekeningen in liet Nederlandsche paviljoen tentoongesteld waren. o Electrisch koken. blIn het laatst verschenen nummer van „Alles Electrisch", tijdschrift voor de stroomverbruikers van het Prov. Electr. Bedrijf van Noordholland, wordt een duidelijke demonstratie gegeven van de toename in het eieetrisch koken in Noordholland. In 1935 zien we dat per week 6 gezinnen tot eieetrisch koken overgingen; in 1936 is dit getal reeds verdubbeld, terwijl het jaar 1937 een weke- lijkseh aantal van 85 gezinnen tot het electrisch koken heeft gebracht, een bewijs dat de leus „Alles Electrisch in Huis en Bedrijf", steeds meer veld wint. o Haarlemsche Jeugd Luchtvaart Club. JtaDe H.J.L.C. houdt Vrijdag 3 December a.s„cen luclitvaart-avond in café-restaurant Brink- mann, Groote Markt. Vertoond zullen worden o.a. eénige luchtvaartfilms, opgenomen door Dr. van der Sleen, en eenige films van de Pinkster-vlieg- wedstjijden op de Rhön. opgenomen door H. Glanzer, leider van de Vliegtechnische Club der A.M.V.J. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18 A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 TE AMSTERDAM. „Faëton" door Joost van den Vondel (regie Eduard Verkade). Herdenkingsavond „Amsterd. Vondel comité", onder auspiciën van de Wagnervereeniging. Verzen zeggen is niet ieders werk en het spelen van Vondel's stukken in verzen zeker niet. Het is dus een bijzondere eer voor Verkade, dat hij met begaafde acteurs en actrices, maar van verschil lende gezelschappen en van verschillende geaard heid en van verschillend inzicht in de techniek van verzen-zeggen zoo'n betrekkelijk gesloten eenheid heeft weten te tereiken. Men kent natuurlijk Vondel op z'n duimpje, onzen dichter, gelijk Goethe dat in Duitschland voor de Duitschers is. Wij brengen den inhoud in herinnering: Phaëton, zoon van den hemelschen Fcbus, den zoon van Jupiter en van de aardsche moeder Klymene, leert zijnen vader na lange jaren kennen. Deze is verrukt van den knappen zoon en vergunt hem een wensch uit te spreken en zweert een duren eed dat hij dien wensch. welke dan ook, zal vervullen. Faëton begaat de „reuke- looze Stoutheid" zijnen vader, den Zonnegoed, hem to vergunnen den zonnewagen gedurende één dag te mogen besturen. Febus en Klymene schrikken van dezen eisch, wat zij vermoeden dat de jonge hand de zonnepaarden niet in toom zal weten te houden, maar Faëton volhardt bij zijn eisch. Als dol rent hij langs den hemelbaan. Juno, de vrouw van Jupiter en diens hemelraad, noopt hem Faëton door een bliksemstraal te dooden. Dit stuk is een treurspel, omdat èn Febus èn Faëton, beiden mensehen van ongewoon formaat, zwaar worden gestraft voor één betrekkelijk kleine fout. Febus, wijl hij een te zachtmoedig vader is en te voorbarig een eed heeft afgelegd, Faëton, omdat hij te eer zuchtig was, té nieer eerzuchtig, omdat- zijn oom Epafas hem basterd heeft gesmaad. Men zegt dat Vondel bij het concipieeren van dit drama aan zijn eigen zoon moet hebben gedacht. Ofschoon „Faëton" zelden is gespeeld, heeft het m. i. drama tische waarde genoeg om nog vele malen te worden herhaald en de verzen zijn prachtig. En nu de opvoering. Zij bracht ons twee verrassingen: Een schitte renden, vurigen, jeugdigen Faëton van Ben Groenier en een mooien „Reyzegger der Uuren" van Arend Hauer. Als acteur heb ik dezen laatsten nooit zeer kunnen waardeeren, maar dat hij prachtig verzen liceft leeren zeggen hebben wij thans er varen. Dat Frits van Dijk een brillante Febus zou zijn, wisten wij van te voren, want hij is een van de beste jongere auteurs, die ons Nederlandsche tooneel bezit. Hij heeft dan ook aan onze verwach tingen beantwoord. Een kloeke Juno van Louise Kooiman, een statige en wijdsche Jupiter van Eduard Verkade, een prachtig gezegd „Faem" van Willy Haak, die destijds ook in de Gijsbreght zoo buitengewoon verzen wist te zeggen en een goede half zeggende, half zingende „reyzegster der Uuren" (de illustreerende muziek was van Willem Pijper)Ziet daar de voornaamste spelers. Klymene was Ank van der Moer. Zij heeft beter gespeeld dan verzen gezegd, hetgeen mij eenigszins verwon dert, omdat ik haar ook eens verzen heb hooren voordragen en zij het toen het is ettelijke jaren geleden veel beter dan thans deed. Dan ten slotte nog eens hulde aan Verkade voor zijn zeer fijnzinnige regie. „Le Voyage" van Henry Bernstein (Galas R. Karsenty). Het groote succes van het Théatre de Gymnase te Parijs. Terecht, althans wanneer de spelers die hier dit stuk speelden dezelfde waren. Het stuk op zieli zelf heeft niet veel om het lijf. Germain Serrurier (Ronert Arnoun) heeft zijn vriend Maxime lludi (Paul Bernard) in kennis gesteld met de mooie getrouwde vrouw Nicole Lambissier (Valentine Tessier). Zij worden smoorlijk verliefd op elkaar. Maxime stelt haar voor een groote wereldreis te maken, maar dat is fantasie, want hij heeft geen geld. Zij leven nu samen op een apparte ment in Parijs. Genévieve Craffe (Caroline Ketlen) zien wij opkomen. Zij is de „vriendin" van Ger main. Later blijkt dat Nicole ook de vriendin is geweest van Germain en Maxime is woedend, doel haar allerlei verwijten en wil haar verstoeten. Germain heeft Genévieve verlaten en zij is daardooi zóó wanhopig dat zij zelfmoord pleegt. Dit doet Maxime tot inkeer komen en daar hij toch niet zonder Nicole kan leven, valt hij haar in de armen. Deze voorstelling was verrukkelijk. Valentine Tessier is een groote actrice en speelde haar rol brillant met de kuisehheid van een jong meisje en oj) andere momenten met de geraffineerdheid van een courtisane-grande amoureuse. Vol fijne trekjes en overgangen van stemming. Wat Paul Bernhard betreft: zelden heb ik zulk jolig los spel gezien Dat was nu écht Fransc-h. En ook Robert Arnoun als Maxime's vriend was plomp en log van begrip zooals 't was uitstekend. Caroline Ketlen lief en aandoenlijk. En nog een geestige concierge van Robert Guillon. Een mooie frissche voor stelling 1 Esmond Vitser. I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2