2 Vrijdag 10 December 937 PLEIN 35 TEMPELIERSTRAAT Bloemendaal. Nieuwe phase in het Jamboree-Wandeltocht-incident. Na eiken maaltijd. <Automobilisten I Laat tijdig uwe Lampen testen. Wij doen dit voor U geheel GRATIS. GARAGE VERBEEK A. G. G. M. GIORGIS 8, Zn. Tooneel HOFLEVERAN.Cj.ERS \^U()Uju£ TEL. 16823 In hooger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof. Voor het Hoog Militair Gerechtshof diende Dinsdag in hooger beroep de zaak tegen den 37- iarigen M. van den H., eersten luitenant van de koloniale reserve te Nijmegen, die op 8 Augustus van dit jaar als commandant van een militaire colonne van 55 man van het Ned.-Indische leger aan den Jamboree-wandeltocht heeft deelgenomen en geweigerd te gehoorzamen aan de bevelen s an de politie te Bloemendaal om zijn colonne met drie man naast elkaar te doen loopen. De gebeurtenissen op dien dag hebben zich als volgt toegedragen. Door den burgemeester van Bloemendaal was toestemming gegeven tot het houden van den wandeltocht, mits onder de voorwaarden, dat men zooveel mogelijk de voetpaden zou houden en met niet meer dan met zijn drieën naast elkaar zou loopen. Toen de luitenant met zijn manschappen aan den start bij het gebouw „Olympia" te Haarlem verscheen, wist hij niets van deze bepalingen, doch later zag hij, dat op een tafel in het ge bouw een papier lag, waarop de beperkende maatregelen vermeld waren. Wie zieh hieraan niet hield, werd geacht zonder vergunning deel te nemen. Hij stelde zieh in ver binding met den commandant, kapitein Van der Berge, en sprak met hem over de formatie. Deze antwoordde hem: „Wij loopen natuurlijk normaal!" Daarmee was bedoeld, zooals voor de Indische reserve was voorgeschreven, n.l. met vier man en op de hoofdwegen. Ook de marsehleider zou gezegd hebben, dat de bepalingen niet op de militaire colonne be trekking hadden. In Bloemendaal kwam het tot een conflict, toen twee agenten van politie den luitenant som meerden met drie man naast elkaar te gaan loopen. De luitenant antwoordde hun, dat het Indische leger de formatie van drie man niet kent, wel de formatie van twee man, doch zulks alleen maar op paden waar de formatie van vier man niet mogetijk is. Een der polittemanncnTieeTVZlCir toen, volgens de lezing van den luitenant kwaad gemaakt en zijn revolver getrokken met de woor den: „als je niet met drieën wilt loopen, dan schiet ik onder den troepDe luitenant heeft daarop geantwoord: „Als je dat doet, sla ik je de hersens in." Hierna hebben de politiemannen den luitenant laten gaan. De auditeur-militair bij den krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft wegens het niet gehoor- van f 25.— subs. 5 dagen hechtenis geëiseht. Voor het feit, dat beklaagde zonder toestemming van den burgemeester aan den tocht had deelgenomen, eischte de auditeur-militair een geldboete van f 10.— subs. 5 dagen hechtenis. De krijgsraad heeft de ten laste gelegde feiten bewezen verklaard, doch beklaagde niet straf baar geacht, daar hij de feiten heeft begaan ter uitvoering van een gegeven ambtelijk bevel, dat, daargelaten of het gevel al of niet bevoegd ge geven was. binnen den kring van beklaagde's ondergeschiktheid lag en dat hij te goeder trouw als een bevoegd gegeven heeft beschouwd. Van dit vonnis was de auditeur-militair in hooger beroep gekomen. De belangstelling voor deze zaak was, vooral van militaire zijde, vrij groot. Beklaagde gaf de feiten grootendeels toe. Uitvoerig betoogde hij, dat de wetgever niet gewild heeft, dat de politie aan militaire colonnes bevelen geeft. De president Mr. Fick, kwam o.m. op grond van de wet op den staat van oorlog en beleg tot een andere conclusie. Wat het loopen over de voetpaden betreft, zeide beklaagde, dat de koloniale reserve uit propagandistisch oogpunt aan den jamboree wandeltocht heeft deelgenomen. Wanneer men nu over voetpaden liep, zou van die propaganda niets terecht komen. „De heele oorzaak van het conflict is de on voldoende voorbereiding voor dezen wandel tocht," merkte de president nog op. Requisitoir. De advocaat-fiskaal, Mr. A. Rombach, zeide in zijn requisitoir, dat verschillende voorwaarden, welke de burgemeester van Bloemendaal voor den wandeltocht heeft vastgesteld, niet zijn na gekomen. Daarmee heeft beklaagde in strijd met de Bloemendaalsehe verordening dus met de wet gehandeld. Waarom zou de colonne zich niet aan de wet behoeven te houden? Dat is de kwestie waar het hier om gaat, een kwestie, die bij den krijgsraad niet tot oplossing is gekomen. Spr. is van meening, dat wanneer beklaagde werkelijk een leger-afdeeling vormde, hij zich niet aan de politie behoefde te storen. Dan is hij zelf openbaar gezag en niet aan verkeersregelen onderworpen. Het is niet de taak van de politie zich te bemoeien met de uitoefening van een andere openbare macht. Maar aldus de advocaat-fiskaal beklaagde trad niet op als militair gezag. De militairen deden hier wat des burgers is: ze deden mee aan een wandeltocht. Hij zegt zelf: „Wij maakten propaganda". Het was natuurlijk wel een dienstverrichting, maar daarom trad hij nog niet als overheid op. Spr. geloofde niet, dat de burgemeester van Bloe mendaal vergunning zou hebben verleend, als hij geweten had. dat de militairen zich niet aan de regeling behoefden te storen. Spr. achtte beklaagde strafbaar aan beide ten laste-leggingen en vroeg veroordeeling tot twee geldboeten van f 5.subs, een dag hechtenis. Beklaagde, die zich zelf verdedigde, betoogde, dat wanneer het een dienstverrichting betreft, een militaire collonne als openbaar gezag moet worden beschouwd. Doet men dat niet, dan zullen militairen in den vervolge wel weinig lust hebben aan wandeltochten deel te nemen. Wat het ambtelijk bevel betreft, dit achtte be klaagde ook aanwezig, al heeft de commandant dit niet zoo uitdrukkelijk gezegd. Als de commandant zegt: „Wij loopen normaal", dan is dat voor ons een bevel om met vieren en op den rijweg te loopen. Het Hof zal later uitspraak doen. (Hrl. Dagbl.) Luiermand „Oranje Vreugd". blHet stemt het comité tot groote vreugde, dat de daadwerkelijke en finaneieele steun van de ingezetenen der gemeente Bloemendaal zoo groot is, dat tot het uitdeelen van een aanvulling van 16 luiermanden kan worden overgegaan. Het resultaat van deze inzameling is daarom van zooveel waarde, omdat iedere vrouw onaf hankelijk van financieelen welstand, het hare heeft kunnen bijdragen, want, zelfs diegene, die in 't geheel geen geldelijke bijdrage konden geven, hebben met vreugde hun arbeid en tijd geofferd aan breien en naaien van kleertjes en verdere luiermand-artikele n Ook mocht het comité een toezegging van een andere stoffelijke hulp krijgenn.l. 1 liter melk per dag gedurende 3 weken voor de jonge moeders. Dit blijk van medeleven wordt buitengewoon op prijs gesteld en mochten nog anderen zieh tot een dergelijke gift geroepen voelen, dan zal het wer kend comité dat gaarne vernemen. Ook zij, die nog wat willen breien of naaien, kunnen zich nog vervoegen bij mevr. Immink, Bloemcndaalscheweg 126, tot verkrijging van nadere inlichtingen. Het Werkend Comité: Mevr. A. C. denTex-Bsse. Bentinck, Voorzitster. Mevr. C. van Dijk-Jkvr. van Vierssen Trip, viee-Voorzitster. Mevr. J. M. Immink-Van der Schalk, secr. Mevr. S. Bierens de HaanDudok de Wit, Penningmeesteresse. Mej. E. A. Gunning, 2e secretaresse. v I Mei,.! -J: T Orgelconcert. blDe Vereeniging Religieuze Kring te Aerden- liout organiseert Woensdag 15 December a.s. een orgelconcert, te geven door den heer N. J. de Winter, met medewerking van Mej. R. Tuininga, zang en den heer Johan de Nobel, cello. Bloemendaal's Tooneel. blMorgen, Zaterdag 11 Deeember geeft Bloemendaal's Tooneel een uitvoering in hotel Vreeburg. Opgevoerd wordt „Als 'n Kwartel", blijspel in drie bedrijven van H. Bakker en Ed. J. M. Terlingen. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Bloemendaal en omstreken. blBovengenoemde afdeeling houdt een leden vergadering op Dinsdag, 14 December 1937 te 20 uur in Café „Rusthoek" te Bloemendaal. Agenda: 1. Notulen en ingekomen stukken; 2. Vaststelling Begrooting 1938; 3. Benoeming Verificatie-Commissie-Rekening '374. Verkiezing van 2 Bestuursleden-liefhebbers aftredend: P. W. Waller (niet herkiesbaar) en P. L. van Bueren (herkiesbaar).5. Verkiezing van een lid der Keu- rings-Commissie aftredend: G. de Kruyf (herkies baar); 6. Prijsuitdeeling voor Prijsvraag kleinbloe- mige Chrysanthen; 7. Vragenbus; 8. Vakbespre king; 9. Rondvraag. Inzending van Kerstartikelen in den ruimsten zin van het woord, zal zeer op prijs worden gesteld. 3 prijsjes in geld daarvoor beschikbaar. o Concert. bl— Ten bate van de Christelijke Kleuterschool te Overveen wordt op Vrijdag 17 December a.s. in de Geref. Kerk aan den Vijverweg een concert gegeven door het Overveensch Dameskoor onder leiding van Mej. C'or Igesz, met medewerking van den heer K. van Kempen (fluit) en mevr. B. van Kempen-van Leeuwen (piano). „Volkszang". bl.De Vereeniging „Volkszang" heeft de voorberei dende maatregelen voor haar jaarlijkselien Kerst avond reeds getroffen. Zooals elk jaar belooft ook deze zangavond weer eenige prettige zanguren. Mochten er nog zangers en zangeressen zijn, die de wekelijksehe avonden van Volkszang willen mede maken, zij kunnen zieh melden op de wekelijksehe repetitie, -lkcn Dinsdagavond 8 uur in het Jeugd huis. o Evangelische Samenkomst. haOp Dinsdag 14 Deeember a.s., n.m. 8 uur, belegt het comité voor Practisch Christendom een openbare samenkomst in het gebouw „Ons Huis", Ged. Voldersgrae ht 15. Het gemeenschappelijk onderwerp luidt: „Luisteren en doen". Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. o Nederl. Chr. Vereeniging van Padvinders. Aangesloten bij de N.P.V., afd. Haarlem. Hl 16 OfP- Onze Bloemendaalsclïc Pad'vindersgroep Orga niseert evenals vorige jaren, weer een feestavond in het Jeugdhuis te Bloemendaal en wel op Zater dag 11 December a.s. De Welpen, Verkenners en Voortrekkers der Groep zullen een gevarieerd programma ten tooneele brengen en o.a. treedt voor het eerst de band der Elswoutgroep op. Het belooft al met al een aardige padvindersavond te worden. TELEFOON 22276 SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Examens. blVoor het te Amsterdam gehouden exanui apothekers-assistente is geslaagd onze plaat- genoote, mej. A. Scheepstra. blAan de Modevakschool „Kinheim", Kleve laan 87 te Bloemendaal, slaagde voor het exami leerares mej. L. v. d. Schaar, alhier en voor exanv costumière mevr. A. Rem-v. d. Helm te Haarlei en mej. A. Roskam, alhier. Te laat bemerkt. blDe chauffeur G. J. M. uit Apeldoorn, met zijn vrachtauto achter een bus van de Storn vogels op de Bredcrodelaan reed, bemerkte te Iaa dat de bus links af den Van Ewijckweg in wil gaan, juist op het moment, dat de vrachtwag de bus passeerde. Toen M. de manoeuvre van d< busbestuurder ontdekte, trachtte hij de situa nog te redden door óók links uit te halen, ma een in den weg staande lantaarnpaal verhinder M. hierin, en de aangereden lichtmast kwam het dak van de bus terecht, en vernielde teve een groote spiegelruit van de touringcar. Bei wagens kwamen niettegenstaande alle ontvlue tingspogingen met elkaar in botsing en lief vrij ernstige schade op. Persoonlijke ongclu?' hadden niet plaats. o De Vrije Katholieke Kerk. blDinsdag a.s., des avonds 8.15 uur, Priester P. Rueter een openbare voordraJ houden over: „Het religieuse element in de kuns in de St. Raphaëlskerk -Popellaan Kinhei park, alhier. Toegang vrij. -^-t-Oo-w- TE AMSTERDAM. „George en Margaret" door Gerald Savocy bij „Het Masker" (regie Ko Arnold!). De 25e voorstelling. Dus een succes, een succes, dat wel verdiend is. Het is niet zoo zeer de in houd, die zoo buitengewoon is, maar de uitwerking van het gegeven is dit wel. De inhoud, och, de gewone van tegenwoordig: Ouders van andere geaardheid dan de kinderen, en, daar liet hier een blijspel betreft, zijn noch de ouders zoo kwaad, noch de kinderen en men kan er hier meer om lachen dan huilen, al is er wel eens een gevoelig tooneeltje, maar niet zoo zeer gevoelig om den inbond, maar, juist door die uitwerking. Malcom Garth Bander (Ko Arnoldi) is een wijs man. die schijnbaar door zijne bazige, kittige en kattige vrouw (Magda Janssens) wordt onder drukt, maar haar verre in intelligentie en levens wijsheid overtreft. Hij is dol op zijn dochtertje Frankie (Heieen Pimentel), en kan het ook met zijn zoons, den een 'n jongen componist, nogal een blaag (Jan Retel) en den anderen, een ernstig jong menseh (Alex Faassen) best. vinden. Deze oudste ernstige wordt dan ook ernstig verliefd opde dienstmeid (Georgette Reyevsky) en de pa vindt een dergelijke mésaillanee niet erg en geeft zijn zegen. Mama verzet zich eerst heftig, maar geeft tenslotte hare toestemming. Het dochtertje, de wildebras, is intussehen ver liefd geworden op een vriend van haar jongsten broer (die -vriend is Leo de Hartogh), hij ook op haar, maar zij begrijpen eikaars gevoelens eerst niet goed, dan weer wel, dan weer niet en ten slotte heel goed, zoodat zij een gelukkig paar worden. De uitwerking is daarom zoo goed, omdat, ondanks de scherts, elke persoon zoo uitstekend opgeschetst is, zoo echt menschelijk is en psycho logisch verantwoord. En toch als het niet zoo superieur gespeeld ware, als door de spelers van „Het Masker" zou het stuk minder sterk lijken. Maar bier is zeer bijzonder, zeer uitstekend spel geboden. Ko Arnoldi met kleine gebaartjes, met een enkelen oogopslag zijne levenswijsheid uitend,; Magda Janssens druk, levendig en heel dom (moeilijk voor zulk eene intelligente actrice, zoo'n domme vrouw te verbeelden), 'n leuk type van den jongsten zoon van Jan Retel, goed gevoelig spel van Frankie's geliefde, van Leo den Hartogh en een groote verrassing was Frankie zelve. Heieen Pimentel is eene jonge debutante en als zij zoo blijft spelen of liever nog vorderingen maakt, dan wordt zij een nieuwe ster aan het firmament, een ster aan den hemel van het too neel. Nog een bijzonder aardig getypeerde oude meid van Lize Servaes, die geen woord spreekt, maar door een illustratief gebaar oer-komisch is. Een bewijs dat 'n rol niet groot behoeft te zijn om op mensehen, die tooneel kunnen zien (heusch een kunst) indruk te maken. EDMOND VISSER. o— TE HAARLEM. Dokter A. B. C. Als abonné van den Stadsschouwburg moet je wel even vreemd opkijken als de eerstvolgende voorstelling wordt aangekondigd als cabaret. Die gewaarwording maakt evenwel spoedig plaats voor waardeering en voldoening als je 't stuk werkelijk gezien hebt. De deftige Stadsschouwburg was omgetooverd in een ziekenhuis, en men is al dadelijk in de sfeer als je kleeren in ontvangst genomen worden of een programma wordt uitgereikt door een ver pleegster. Passende plakaten versieren de wandèn; de facade van het tooneel vertoont den ingang van het ziekenhuis. Lizzy Valesco komt als een charmant verpleeg stertje naar voren, en noodigt de patiënten om binnen te treden. Wie meldt zich aan? Het is de zieke „Jan Publiek", die door Prof. Gimberg, Dr. Ezerman, mitsgaders hun staf (Kan e.a.) in ontvangst wordt genomen en grondig onderzocht. De diag nose blijkt te zijn: gebrek aan opgewektheid, eenigszins begrijpelijk in deze chaotische tijden. F.r moet in 't algemeen meer gelachen worden; de lever moet schudden. Dit resultaat bereiken de medici wonder wel. Corry Vonk geeft een alleraardigste vertolking van „Van Alphens ij del he id", -waarvoor ze van Vader Ezerman een behoorlijke afstraffing krijgt. Daarna een vermakelijke scène van twee philo- sofeerende dennen door Lizzy Valesco, Wim Kan en 't onbekende ondeugende hondje. Het ijs is gebroken: er wordt geschaterd als Corry Vonk, nu als Dokter Fokkema, vertelt van 's Dok ters belevenissen uit de praktijk. Later zien we Corry Vonk in „triplo" eerst als 't broertje dan als 't zusje en daarna als de moeder, om zich voor commissaris Gimberg te verantwoorden wegens „Kippendiefstal". Lou Ezerman is hier een prach tige diender. Dat tooneeltje is buitengewoon goed; bet tjezoegt Corry Vonk een bloemenhulde. Maar er zijn er meer; o.a. bet rake kwaadsprekerstrio, erg actueel bet optreden van het „geweten" als de souffleuse erg fijn gevoeld. De beken de pianisten Beukers en Denijs zorgen op hun twee vleugels voor muzikale afwisseling en ze aecompagneeren Lizzy Valesco in haar geestig liedje: „de ziekte, die men liefde noemt". De kunst, die gemeenlijk eerst na iemands dood wordt geëerd is natuurlijk niet vergeten. In één woord, het is een aaneenschakeling van genot volle en niet minder leerzame momenten, waarin ook de „Vredesgedaehte" vaak op den voorgrond treedt. De slot-apotheose is „de nieuwe mensch" (Wim Kan), die, na een grondige behandeling door de geheele chirurgische staf, als zoodanig te voor schijn komt en rake lessen uitdeelt over vrede en verdraagzaamheid. Het is geen wonder, dat dit stuk reeds 50 malen is opgevoerd. We willen hopen, dat het ook in Haarlem nog dikwijls moge gaan. Wellicht dat ook hier Jan Publiek nog lijdende is aan enkele kwalen, waarvoor Prof. Gimberg met zijn be kwame staf wel raad weet. C. E. Voor Natuurliefhebbers. De heer M. B. deelt in het Maandblad Aqua Terra mede: Voor het stoppen van lekkage aan een aquarium weet ik een prachtig middel. Op een der laatste vergaderingen van onze Vereeniging deed de heer H. D. ons het middel aan de hand om de lekkage te stoppen door de oude stopverf gedeeltelijk weg te krabben en de ruimte dan te vullen met gesmol ten rundvet. Een ander lid zei echter, dat het een voudiger en beter is om zonder iets weg b krabben het lek te dichten door van een stukj' Sunlight Zeep iets af te krabben en het schrapsi op het lek te doen. De heer D. had hiervan noo! gehoord en de vergadering laehte eens. Toen ik echter een kweekbak in orde maakte die den geheelen winter droog had gestaan, lekti deze langs de lieele voor- en achterruit. Ik waagdi er een half stuk Sunlight Zeep aan en het resultaat was verrassend. Als men zorgt, dat de zeep de stopverf bedekt van glas tot geraamte, houdt bet lekken absoluut op. Dit resultaat bad ik ook bij een gezelschapsaquarium van 1 meter lang, dat van een nieuwen voedingsbodem moest worden voorzien. Bij het opnieuw vullen lekte het ook met straaltjes. Sunlight Zeep bracht weer prachtig uitkomst. Ik raad ieder, die lekkage heeft, aan, het ook eens te probeeren; ik ben ervan overtuigd, dat het succes enorm zal zijn. (Sunlight Zeep 10 cent per dubbel stuk, kosten dus 2 a 3 cent.) Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 2