ran ken ...dus ook met Kerstmis K Grif ou en uriep Kleverparkweg 24, Telef. 10644 De Luitenant toch vrijgesproken. Donderdag 30 December MIJHHARDTJES' t "T" Donderdag 23 December 1937 M. L. iter 11 Bij Feestklanken fa.b.H^LOf» ^Co WINKELS DOOR DE OEHEELE STAD Slotbedrijf in het Jamborec-Wandeltocht-incident. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in hooger beroep sententie gewezen in de zaak tegen den 37-jarigen M. van der H., eerste luitenant bij de Koloniale Reserve te Nijmegen, die, naar men zich zal herinneren, tijdens den Jamboree-wandel tocht te Bloemendaal, geweigerd heeft aan de bevelen van de politie te voldoen om zijn colonne met tweeën inplaats van met vieren te laten lo epen, zooals bij de koloniale reserve gebruikelijk is. Bovendien heeft hij geweigerd de colonne zoo veel mogelijk op het voetpad te laten loopen, daar hij van meening was, dat een militaire colonne op den rijweg behoort te inarcheeren. De auditeur-militair bij den krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft wegens liet niet voldoen aan de bevelen van de politie en het zonder ver gunning van den burgemeester te Bloemendaal deelnemen aan een optocht, twee geldboeten van resp. f 25.en f 5.gevorderd. De krijgsraad heeft de ten laste gelegde feiten bewezen verklaard, doch achtte beklaagde niet strafbaar, daar deze gehandeld heeft ter uitvoe ring van een hem door den commandant der koloniale reserve den kapitein Van den Berge, gegeven bevel en heeft beklaagde vrijgesproken. In hooger beroep heeft de advocaat-fiscaal vernietiging van dit vonnis gevraagd, daar men z.i. niet kan spreken van een positief gegeven .bevel"' en veroordeeling tot twee geldboeten tan f 5.gevorderd. Het hoog militair gerechtshof heeft het vrijsprekend vonnis van den krijgsraad be vestigd, o.m. op de volgende overwegingen: dat beklaagde ter terechtzitting heeft verklaard: „Het loopen in de formatie met vieren sluit in, dat gebruik gemaakt wordt van den rijweg. Ik ben ervan o\ ertuigd. dat, vare ik met tweeën gaan loopen op het voetpad, de kapitein mij dan weder terug geroepen zou hebben op den rijweg en bevolen zou hebben, daar weder met vieren te gaan loopen'". Dat ten processe is komen vast te staan, dat beklaagde van den commandant, der koloniale reserve, opdracht bad gekregen om met een detachement deel te nemen aan den bedoelden Jamboree-wandeltocht en tevens om daarbij met zijn troep te loopen in de voor de koloniale reserve normale marsch-formatie „met vieren", welke opdracht inhield het loopen met vieren op den rijweg. Dat beklaagde derhalve de bewezen ver klaarde feiten heeft begaan ter uitvoering van een ambtelijk bevel. Dat immers het antwoord, door kapitein Van den Berge, commandant van de koloniale reserve, luidende: „Wij loopen natuurlijk normaal" gegeven toen beklaagde aan zijn commandant het biljet toonde, waarop vermeld stond, dat ten hoogste met drieën mocht worden geloopen -ook naar het oordeel van het Hof een dienst bevel was. Dat al ware dit bevel onbevoegd gegeven, desondanks beklaagde niet strafbaar zou zijn, daar hij dit bevel te goeder trouw als bevoegd gegeven heeft beschouwd en hij aan den kapi tein ondergeschikt, tot nakoming daarvan was gehouden. Deze beslissing van het hoog militair gerechts hof houdt dus in, dat het college de begane feiten wel strafbaar acht, .doch beklaagde vrijspreekt op grond, dat hij ter uitvoering van een ambtelijk bevel heeft gehandeld. Bij den burgerlijken rechter zou in dit geval dus ontslag van rechtsvervolging gevolgd zijn, welke beslissing de militaire rechter niet kent. (IIrl. Dagblad). o— De Kersttafels in het P.E.N.-gebouw. blWanneer dit artikel verschijnt, is de ten toonstelling van Kerst- en Nieuwjaarsgerechten, in het P.E.N. gehouden, reeds afgeloopen. Even wel willen we niet nalaten hierover een en ander te vertellen. Twee groote kerstboomen, die door hun een voud, direct de gezellige sfeer deden aanvoelen, verwelkomden de bezoekers in de hal De lieer Burghardt, chef van de afd. Propaganda, gaf een kort overzicht van de voordeelen van electrisph koken. Het aantal aansluitingen van electrische fornuizen, n.I. in 1935: (i en in 1937 reeds 35 per week, zegt genoeg. De propaganda die hiervoor gemaakt wordt, blijkt dus wel haar vruchten af te werpen. Mevr. Roersch-Semeyns, leidster van de Les keuken, heeft met Paschen een tentoonstelling gehouden, van, op electrische fornuizen gebakken en gekookte gerechten, welke show bij het publiek zeer is ingeslagen. Wederom werd zulks met Kerst mis gedaan, en liet P.E.N. mocht zich verheugen in een groot bezoek. Mevr. Roerscli vertelde van baar bevindingen op dit gebied. Bijna elke week wordt een groep vrouwen van dameskransen. vrouwenclubs of wat d;es meer zij, uitgenoodigd tot een bezoek. Zij krijgen daar dan een film te zien op 't gebied van electriciteit, een demonstratie in de Les- keuken en tot slot wordt een rondgang door het gebouw gemaakt. Deze propaganda moet wel in slaan. (lp de vraag: „Hoe bevalt u het electrisch koken",'gesteld aan alle electrisch kokende vrou wen van Noord-Holland (ruim 4200), antwoordde o.a. ruim 80 „zeer goed", een overtuigend be wijs van de tevredenheid. En het huidige speciale tarief van 3ji cent per kWh is een goede reden, om haar, die nog niet electrisch koken, hunne voorgangsters te doen volgen. Als we een electrisch gezet kopje koffie gedronken en een idem gebakken saucijzenbroodje geproefd hebben, ('t was heerlijk tusschen twee haakjes) bezichtigen we de eigenlijke tentoon stelling: kerstbrood, taarten, tulb.andcn, fijne vleescli- en vischgerecbten enz. enz alles elec trisch gekookt en gebakken; dus: smakelijker en voedzamer. Wie wil nog achterblijven in dezen tijd? Hierna bezichtigden we nog even de show room, waarin een keuken is gebouwd in den meest modernen stijl, natuurlijk alles electrisch, en een badkamer met een uiterst practisch en smaakvol interieur. Moderne jonge en oudere menschen zouden niets anders kunnen wenschen dan dit, zoo niet alles, dan toch zeker electrisch koken! Nachtdienst In de Vrije Katholieke Kerk. blIn de St. Raphaëlskerk Popeliaan Kinheimpark te Bloemendaal zal in den nacht van 24 op 25 December om 12 uur een Hoogmis opge dragen en door Priester Ko Borsten een toespraak worden gehouden. Examens. blVoor het examen M.D. Wiskunde K. I„ slaagde de heer J. A. Huneman, onderwijzer aan de openbare school voor U.L.O., Vijverwcg. Wij vestigen er de aandacht op dat ons eerstkomend nummer in verband met Oud- en Nieuwjaar niet zal verschijnen op Vrijdag 31, maar op Alle copieën moeten dus een dag eerder in ons bezit zijn. Plaatst Uw Nieuwjaarsadvertentie in dit nummer! Bloemendaalsch Weekblad. Een pap- ol ontbijtbordje voor de nieuwe Prins o! Prinses. De „Vereeniging van Vrouwelijke Studenten- Leiden" zal H.K.H. Prinses Juliana een pap- of ontbijtbordje van „Brouwer's Kunstaardewerk" aanbieden ten gebruike van het door Haar ver wachte kindje. De teekening van dit bordje is gemaakt door een der dames-leden van deze vereeniging. Wij waren in de gelegenheid, die teekening te be zichtigen. Het fond van het bordje is hemels blauw met een krans van zilveren oranjetakjes met oranje-appeltjes; de takjes worden afgewis seld door dierenfiguurtjes; eend. konijn, beer en olifant. De figuurtjes zijn wit, de pootjes rood (oranje) gekleurd. In het midden staat een ooie vaar met een oranje-appei in zijn snavel en ten slotte draagt het bordje het, vignet (V.V.S.L.) der vereeniging, in zilver. Natuurlijk wordt slechts één exemplaar vervaardigd. Bij ons bezoek aan de ateliers van „Brouwer's Kunstaardewerk" te Leiderdorp, ter bezichtiging van bovengenoemde teekening, viel ons oog ook op verschillende opmerkelijke werkstukken, die onder handen zijn. Daar waren o.m. twaalf schil den, elk een teékcn van den dierenriem dragend, die geplaatst zullen worden in nisvormige pi lasters van de hall van het in aanbouw zijnd gym nasium te Leiden. Verder: een verzameling wapenschilden voor de Waterleiding Mij. „O. Gelderland", bestemd om aangebracht te worden tegen de watertorens dier onderneming: elk schild toont hot. wapen van een gemeente, die door bedoelde onder neming van water voorzien wordt. Een levensgroote vrouwefiguur, die een kindje aan het hart drukt, verpersoonlijkt de „zorgende moeder" en is bestemd voor grafverzorging te Nijmegen. Voor liet duizend man sterke perso neel van de fabrieken van Pander, waaronder ook de vliegmaehincfabriek behoort, is een jubi leumsgeschenk aan de directie onderhanden, waaraan met man en macht gewerkt wordtbet is een heel interessante hofsier. Voor een combinatie van zuivelfabrieken is men bezig voor elk liarer fabrieken een verschil lende gevelsteen te maken, die het bedrijf karakteriseert, b.v. een boerin met koe in een grazige wei en dergelijke motieven. Ook een paar bijzondere bankplastieken en vooral religieuze plastiek, crucifixen in schitterende terra cotta- uitvoering, trokken onze aandacht. B. De Amsterdamsche Stadhuis-Prijsvraag. Architect Auke Komter onder de uitverkorenen. Door B. en W. van Amsterdam is dezer dag. n besloten overeenkomstig de conclusies der jury, die de inzendingen voor de Amsterdamsche Stad huisprijsvraag had te beoordeelen, vier inzenders, wier ontwerpen daartoe door de jury waren uit verkoren, op te dragen hun plannen verder uit te werken, teneinde daaruit een verdere keuze te doen of door samenvoeging van verschillende elementen uit de nader uitgewerkte ontwerpen tot een definitief plan voor den bouw van het nieuwe Amsterdamsche stadhuis te komen. Bij de opening van de enveloppen die de ont werpen vergezelden, en waarin de namen der ontwerpers zich bevonden, bleek dat de inzenders van de motto's onderscheidenlijk warén de architecten „13659": Ir. H. T. Zwiers, Spaarnelaan 44, te Haarlem. „Meron": Marius Duintjer, Amstel 69 en Auke Komter, Joh. Vcrhulststraat 155, beiden te Amsterdam. „Anangkè": J. F. Staal en Arthur Staal, vader en zoon, Lassustraat 9, te Amsterdam. „Belfort"': J. F. Berghoef, Stommeerweg 131 te Aalsmeer en J. J. M. Vegter, Harlingerstraat 26, te Leeuwarden. Het is voor onzen oud-plaatsgenoot, den lieer Auke Komter, een eervolle onderscheiding te behooren tot het viertal dat thans zijn plannen nader gaat uitwerken. Voor zijn project voor een uitbreidingsplan voor Bloemendaal aan Zee. in samenwerking met Ir. A. Boeken ontworpen, is hem onlangs door de internationale jury van de Parijsche tentoonstelling in de afdeeling stéde- bouw de gouden medaille toegekend. De heeren Komter en Duintjer behooren tot de architectengroep „de 8", een groep, die liet „nieuwe bouwen" propageert. „Wildhoef" krijgt een bestemming. 61— Sedert het overlijden van mej. Van Wicke- voort Crommclin, ligt de bekende en schoone buitenplaats „Wildhoef" verlaten. Elk recht geaard Bloemendaler is nieuwsgierig wat nog een maal met dit landgoed zal gebeuren. Zou het in zijn geheel worden verkocht en als buitenplaats blijven bestaan of zou het verkaveld worden, zooals het met vele buitenplaatsen in den loop der jaren is gegaan. Er was nog altijd bij velen een zekere hoop, dat de gemeente Bloemendaal „Wild hoef" zou aankoopen voor openbaar wandelpark. Thans is de bestemming der gronden tusschen Kennemerweg en Spoorbaan voor een zeer groot gedeelte vastgelegd. De gronden tusschen den Noorder Stationsweg en de Vijver, zullen als bouw terrein in exploitatie worden gebracht. Hier tegen over staat, dat de gemeente in de laatste raads vergadering eigenares is geworden van het restant weiland. Daardoor heeft de gemeente thans een aaneengesloten terrein verkregen, zoodat het ongerepte natuurschoon aldaar vrijwel verzekerd is. Een woord van hulde aan den Raad van Bloe mendaal en aan de directie van „Veenduin" is hier zeker op zijn pljyts. Over de buitenplaats zelve bleef men echter nog steeds in het onzekere verkeeren. Ook hierin is thans verandering gekomen. In deze-gemeente heeft zich namelijk een com- ili -ÏLCl, liCSi o linof/iTl T4r W -ïH Séiiormd. instaande uit.de heeren Dr. W, ..r^vtfua, Dr. L. Talsma. J. de Jong Czn. en W. 'O. Daïikbaar, die zich tot taak beeft gesteld een Tehuis voor Ouden van Dagen te stichten. Daarin is zij thans in zooverre geslaagd, dat zij op een terrein in „Wildhoef" van ruim 3 h.a. be slag heeft kunnen leggen. Tegen een matigen prijs heeft de directie der N.V.j Veenduin" dit terrein aan genoemde commissie ter beschikking gesteld. Men moge de directie hiervoor ten zeerste dank baar zijn, want daardoor is verzekerd, dat maar zeer weinig houtgewas om dit enkele gebouw zal behoeven te vallen. Het natuurschoon zal dus zooveel mogelijk in tact blijven. De toekomstige bewoners van liet Tehuis zullen zich dan ook wel gelukkig gevoelen, wanneer zij in dat park met zijn prachtige oude boomen zich vrij kunnen bewegen. Het zal werkelijk een zeldzaam en vrij wel ongeëvenaard geheel worden. Aan de Westzijde ligt tevens nog een zeer groot park, dat door bouwverbod tegen elke be bouwing verzekerd is. De Ouden van Dagen zullen dus niet alleen een ruim uitzicht behouden naar het Oostén, maar tevens een groote aantrekkelijke wandelgelegen heid naar het Westen verkrijgen. Het gebouw zal gelegen zijn dichtbij kerk, winkels, bushalte en statioD, in het kort, liet zal een heerlijk oord voor de toekomstige bewoners en een groote aanwinst voor de gemeente Bloemendaal worden. Het ligt jn de bedoeling van de commissie in dit gebouw circa 100 kamers voor de gasten te maken en deze tegen varieerende prijzen van f 800.tot f 2500.te verhuren. Hierin zijn begrepen vol ledig pension en eventueele verpleging. Het mocht de commissie, die sedert tot het vormen van een „Stichting" is overgegaan, Teeds gelukken een bedrag van f 25.000.tegen een rente van 4 toegezegd te krijgen. Het bestuur der Stichting „Huize Wildhoef" twijfelt er niet aan of binnen zeer korten tijd zullen voldoende middelen zijn ontvangen om tot den bouw te kunnen overgaan. Het is vrijwel de meest solide belegging in dezen onzekeren tijd. Het bestuur is er ook van verzekerd, dat liet ge bouw vlug bewoond zal zijn. Gegadigden kunnen zich desgewenscht nu reeds opgeven. Alle corres pondentie gelieve men te richten aan den lieer W. F. G. Dankbaar, Bloemendaal. verdrijft U wonder snel met M1JNHARDT Xoo*',en CACHETS Koker 12 cachets 50 ct. Proefdoosje 2 stuks lOct. In het midden ziet men het (gestippelde) gedeelte van „.rfildhoet" waar het nieuwe Rusthui- wordt gevesügd. Links beneden ligt het (niet-gestreepte) terrein dat eigendom der gemeente Bloemendaal is geworden, waar het Stationsplein komt met nieuwen vwnringbouw.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 3