Crama JAN VAN G. Oaams M Kerst P. RUTTE GLOEI LAMPEN üierstlint DAMES- CAMISOLES 75 eerst Eersten en Tweeden Kerstdag Gesleten OPTIPHARMA H® voordea.s.feestdagen? speciaalhuis voor moderne voeding Toekomstige Moeders Optiek telefoon 23170 Drogisterij LANGE RAAMSTRAAT 30 KersUsind en Kenmg. Voor de vele blijken van deelneming ontvangen bij het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder C. BLANKEVOORT—KLAVER betuig ik allen, mede namens de Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen, hartelijk dank, P. BLANKEVOORT Czn. Bloemendaal, December 1937. In Wol en Half w o I Beste Fabrikaat Prima Afwerking In verschillende modellen en kleuren '1 Goedkoopst Adres voor Kousen,Sokken,T ricotage Kleine Houtstraat 7 Gen. Cronjéstraat 43 Bloemendaalscheweg 105 WAT IS EIGENLIJK BEZUINIGEN? Verstaat de zakenman onder bezuinigenminder advertecren Een paar goede werkkrachten vervangen door minderen en daardoor minder loon uitbetalen? Bezuinigt hij bijvoorbeeld op zijn eten Dan is de manier van be zuinigen absoluut verkeerd. Een goede werkkracht kan nooit te duur zijn, want wat men op het salaris wint, verliest men door de mindere prestatie van een goedkoopcre kracht. Wat men op het eten tracht uit te zuinigen, door bijv. iederen dag een of meer boterhammen minder te eten, inplaats van een goedkoopcre be legging te nemen, gaat ten koste van liet lichaam. Minder eten is uit den booze, het lichaam moet behoorlijk gevoed worden. Ook IVezuinigun door b.v. niet met vacantic te gaan, is verkeerd. Want een zakenman, die een heel jaar hard gewerkt heeft, heeft zijn vaoantie broodnoodig. Dé ont spanning komt hem het heele verdere jaar weer ten goede. Na tuurlijk kan er op het hótcl of op de persoonlijke uitgaven iets worden bezuinigd, doch het be drag. dat men daarbij in den zak houdt, legt in een zaak meestal geen gewicht in de schaal. Doch wat wel van groot belang is: het rooken afschaffen, wijn aan tafel laten vervallen en nog m-er van dergelijke luxe, dus inderdaad persoonlijke ontzeg ging van het een en ander. Maar ile meeste mensehen zijn hiervoor niet te vinden, want zij leggen zich niet graag een dergelijke dagelijks terugkcerende kwelling op, een straf, die zij alleen op zichzelf kunnen toepassen. Kr zijn zooveel manieren, waar op men inderdaad persoonlijk veel kan bezuinigen, zonder dat er aan het prestige van de zaak afbreuk wordt gedaan. Rijdt men in een zware luxe wagen, waarom dan geen kleinere auto genomen. Donderdag 23 December 1937 4$ s Neemt proef van ons eigen Electrisch gebraden Vleeschwaren, geen sapverlies of verdamping, bereikt met het electrisch te braden. Ken fijne rollade of een lekker ribsiuk did per ons is hei aangewezen vleesch dat veel ge- Pekelvlecsehf 0.20 hruikl wordt Gebraden Rosbief0.20 Drunei worai. Gebr. Varkensfricandeau 0.20 Kn voor de Lunch onze bekende luie Gebraden Kalfsgehakt „0.15 vlceschsoortcn. Frankforter Knakworst, per paar 0.20 Leverpastei, per blik0.18 per stuk Jan van Es Leverpastei, iets bij- c „o- zonders, per blik„0.20 Kalfs Fricadellen0.2o Vrijdag en Zaterdag verseh ge- N'ier I' ricadellen0. o kookte Lever, per ons 0.24 Lever Fncadellen O.Z5 !lee Biefstukken0.30 Alleen echt Geldersche worst Gehakt Tomedo's„0.20 HET BESTE, per pond f 0.5a en f0.,0 Chatou Briands0.30 Voor de goede verzorging van Uw orders Gev. Kalfsoesters m. ham „0.30 gelieve U vroegtijdig te bestellen. Telefoon Gev. Kalfsoesters m. gehakt„0.25 no. 224S8 (2 lijnen). Lunchpakket Twaalfuurtje Gerookte rib 2V9 ons tezamen Pek' ^r°r®t 3 ons tezamen Gebr. Kalfsgehakt - 40 cent Leverworst 2g cent Plockworst Bloedworst VLEESCHHOUWERIJ k VERBINDINGSWEG 39 - TELEFOON 22488 - BLOEMENDAAL Stukjes van 10 Meter 15 en 25 Meter Ook per Meter in verschillende breedten verkrijgbaar die veel zuiniger rijdt, minder wegenbelasting kost en er toch zoo keurig uitziet, dat niemand zal denken, dat de groote wagen moest worden afgeschaft, omdat de zaken „zoo slecht gaan". Dus, als een zakenman werke lijk goed wil bezuinigen, dan kan hij dit alleen op zichzelf en zijn persoonlijke uitgaven doen, er zich zelf dus iets voor ontzeggen, maar laat bij er aan denken, dat liet de zaak groote schade be rokkent, als de wissels moeten worden teruggestuurd, omdat men zooveel geld voor zichzelf noodig beeft, zoodat de wissels enkele weken moeten worden uit gesteld, of dat men, door het ver vangen van bet oude personeel door minder goede krachten, de service voor zijn cliënten vermin dert. iets waarvan men altijd onmiddellijk schade ondervindt. S o,-* - J - reformhuss w. koppen Jr. haarletn zijlweg 73 telefoon 13550 alcoholvrije punch, per flesf 1. alcoholvrije bisschop, per fles f 0.80 vinello alcoholvrije vruchtenwijn, per flesch f 0.90 zoete most in vele soorten per fles f 0,50, f 0.75 vruchten op sap in y2 1. glazen f 0.40, f 0.65 (bosbessen, bramen, pruimen, kersen, framb., perziken, melange) vruchtenbowl, per 1f 0.75, f 1.05 i alle o^ïlde noten en noten in dop. kerstbanket met rietsuiker <x«fjiarkt, 'per Y2 ponds staaf f 0.55 recepten voor de reformkeuken met voorwoord van dr. tine Kaayk, 200 receptenf 0.50 bezorging franco buis Of Uw baby binnenkort geboren zal worden onder het gesternte van de „Oranje-telg" is niet zeker. Wel zult U tijdig Uwe kraam-uitrusting moeten ver zorgen. Deze vindt U geheel compleet tentoonge steld in onze etalage. Bestelt thans hetgeen U blijkt noodig te hebben en alles wordt U keurig afgeleverd door Bloemendaal- scheweg 123b Bloemendaal BQHHDDG3BHBDBQQI1HI verkoopen is een zaak van vertrouwen. Dus U moet zich bij het oudste adres van Haarlem houden. DAT IS ALLEEN: Let op de Lichtbak „VELLENHANDEL" TELEFOON 15702 TELEFOON 15702 y Paté de Foie gras in Terrines per ons Galantine de veau Ganzenborst Kalfsfricandeau Kalfslever Vleeschkaas met truffel Leverkaas Lachschinkel Casselerib zonder been gekookt Gek. Rookvleesch Roastbeef Hongaarsch Salami Hollandsche Fijne Vleeschwaren en Delicatessenhandel BLOEMENDAAL TEL 22184 PEER- EN KOGELLAMPEN 39 ct. HALFMAT LAMPEN 50 ct. Alles met garantie. Alle soorten en kaarssterkten in voorraad. H.H. Winkeliers speciale prijzen. Grootste sorteering KERSTBOOM VERLICHTING vanaf f 1.69 H. J. van der Meer Schagchclstr. 7 en filiaal hoek Cronjé straat Haarlem-N. (Nadruk verboden). Bekend is liet Kerstverbaal van de drie wij zen, die uitgegaan zijn om liet Kind te aan bidden. Maar neeft men er wel op gelet, wie liet was, die deze wijzen naar Bethlehem zond? Het wat de booze koning Herodes, die, geboord hebbend, dat de jonggeborene ook een koning zou zijn, en niet hegrijpend, dat dit koning schap van anderen aard wezen zou dan het zijne, uit naijver het Kind wilde dooden. Hij gelastte de u-ijzen, zoodra zij den jong geborene zouden hebben gevonden en hem nulde zouten hebben gebracht, naar zijn paleis terug te keeren. opdat ook hij liet zou kunnen hul digen. De valschaard! Want, hoe die huldi ging zou zijn toegegaan, is wel gebleken, toen, nadut de vijzen, in den droom gewaarschuwd, zijn paleis hadden gemeden en liet Kind niet zijn ouders het iand uitgeweken was, de booze koning alle kinderen in Bethlehem liet ver- nio.i den. Ne 'Stiiiis is de geboorte van liet licht; het Kirükind de beliciiaming van al wat goed en run en rechtvaardig is m de wereld. Wij bc- g o ten den Kerstdag als een feestdag, omdat d z dig ons er aan herinnert, hoe er altijd ja'.ir op jaar, op deze duistere aarde nog vér.sCiiijnt van het lioogerc en betere, dat tl).)- zé ii hertaaldelijkon terugkeer onsterflijk 1. t. Inzond")' eid in onzen (O'.ns zoo hopeloos jtitad i l„d <i) .-et or. go.tl, - ja, is het noodzakelijk, hieraan te denken. Schijnbaar zegeviert het geweld, en het is of de oorlog onoverwinnelijk is. Moedeloos geven velen het geloof in recht en redelijkheid op, nu de kwade instincten zijn los gewoeld en men den daemon met gezag heeft bekleed. Rouw om verloren idealen der menschheid, twijfel aan den zin van liet bestaan, angst voor de toene mende roekeloosheid van den overmoed (bukken de harten. Triest als de Decembermaand met haar nevel en mist, haar druilerige regen, haar snerpende hagel en knerpende sneeuw, is het leven voor hem, die zijn hoop heeft verloren. Donker zijn de dagen, de dagen vóór Kerstmis Maar dan komt liet Kind! Een sprankje licht, iets van warmte en innigheid. Goedheid, gij zijt nog niet dood! Geloo'', gij wordt wedergeboren. Duistere wereld, uw redder is opgestaan! Zacht flikkert tiet kaarslicht voor de vensters der een zamen, hei flonkert liet aan den Kerstboom, waar de menigte z.ieli verzamelt om in navol ging van de herders en wijzen, dén jonggebo rene ie huldigen, van wien zij liet heil verwacht. Donkere wereld, een nieuwe zon staat achter tie kimmen gereed, om u straks weer met lente vreugd te overstralen. Dit teere licht leeft niet slechts in de groote menschengemeenschap, maar ook in iiet hart van elk der nietige stervelingen, die mede haar vormt. Ook in het persoonlijk menschenbestaan kan het donker en triest zijn als op een Decem berdag. Neerslachtig over liet uitblijven van wat wij gehoopt hadden, mistroostig om het geen ons alweder ontviel voordat liet nog was gerijpt, wrevelig over mislukkingen, verdrietig over teleurstelling, vol iv ocg'n? over onher stelbare fouten en vol berouw over onvergeeflijke zonden laten wij het hoofd hangen. Verlaten en eenzaam gevoelen wij ons temidden van een onmee- doogende wereld. Maar dan komt bet soms cenklaps over ons: nóg is niet alles verloren! Gen sprankje lieht breekt door de duistere wolken. In ons leeft nog het geloof aan het. hoogere en beter en wij voelen den moed om opnieuw ons daaraan over te geven, om nogmaals te streven naar hetgeen wij reeds een verloochend ideaal acht ten. Hoe teer dit nieuwe levensbegin zij, bet is er en wij klampen er ons aan vast. Wij zijn dank baar en wij gevoelen behoefte, het Kindeke te huldigen, zooals de herders en wijzen dit hebben gedaan. Wanneer wij het Kerstverhaal nauwkeurig lezen, dan wordt het ons angstig om 't hart, bij het besef, aan welk gevaar dit Kindeke bloot staat. Want tegenover het Kindeke staat de koning. De booze koning Herodes. De macht van het kwade. Hoeveel forseher, listiger, opzienbarender en invloedrijker is de macht van het kwade, ver geleken bij het teere spruitje van het goede, dat in bet menschenhart en in de menscliencemeen- schap geboren wordtHet is geen wonder, dat het geweld het telkens weer wint, dat tegen het onrecht niet valt te vechten, dat elke poging van zuivere liefde afsluit op de onheilige over macht van het kwade in en rondom ons. Het lijkt zoo aandoenlijk, die wijzen die liet Kindeke komen aanbidden! Mensclienkind, laat u niet foppen 1 Want wie is bet, die deze wijzen op liet Kindeke afgestuurd heeft Het is de booze koning Herodes, (lie <1" naïviteit van dit wijze drietal misbruiken wil om het Kindeke onschade lijk te maken. Het Kindeke is zijn aartsvijand, want onverzoenlijk staan Goed en Kwaad tegen over elkaar. Wee ons, als wij op de valsche hulde van koning Herodes vertrouwen. Kerstmis, liet feest van den vrede, blijft liet feest van den strijd. Zelfs in deze stille, heilige naelit, rust de Booze niet. Juist nil meent hij zijn slag te kunnen slaan. Herodes, de geraffi neerde boosdoener, de- machtige geweldenaar tegenover drie 'ïirgeloozc wijzen en tegenover een hulpeloos kind. slechts behoed door arme, eenvoudige ouders. Dit is geen postuur! Hoe onnoozel zijn tocli de stumperds, die op hot goede vertrouwen en zich inbeelden, dat een betere wereld het eenmaal van deze slechte wereld z.al winnenDie werkelijk mecnen, dal vrede eenmaal oorlog vervangen zal en rechl het onrecht, en dat liet wezen van den mcnsch liefde is! Inderdaad, onnoozel zouden zij zijn, zoo nicl een onnaspeurlijke Macht van liooger orde das (1e macht van Herodes, de wijzen en liet Kin deke beschermde en verhoedde, dat het in do hand van zijn moordenaar zou vallen. Deze stille, onbegrijpelijke maar boven alles stellige en zekere bescherming van de zachte krachten, die eenmaal zullen winnen, aan 't eind dit is het eigenlijke Kcrs'.wondcr, dat ons eerbiedig en dankbaar stemt. II. G. CANNEGIETER.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1937 | | pagina 4