ALLE BANKZAKEN TOESET WINTERTIJD lectro fort De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal 31e Jaargang - No. 36 Vrijdag 28 Januari 1938 Oplaag 6000 Ex. Adverteert in dit blad! Slijterij „Terluin" n onafgebroken Telefoon 17077 Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN BEZIJDEN DE WEGEN. Kon Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. BLOEMENDAAL WINTERLEZING FIRMA P. VAN DER STAD, WILD EN GEVOGELTE CREMER's Sigarenmagazijn Nuysenburgh en andere verdwenen buitens. MAINZER ZUURKOOLTHD ALLÉÉN heeft de van ouds bekende (onder voortdurende contröle) Mr. Corneiisstr. 40 - Tel. 15014 iLEFOON 23561, HAARLEM i hij verkoopt tegen laagste echter niet, dat hij artikelen valiteit, integendeel. Zijn sor- Wijnen en Likeuren, het beste en buitenland, de beste Schie- ;ste Bronwateren en Bieren. ij u op uwe aanvrage onmid- beroemde „Electro Fort" zer filialen, dus bij normaal luten per dag ruim 47 jaar. •h fabrikaat. 3 jaar garantie f 42.50 f 50.00 5E IV goede reclame DRECLAME HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel f 0.15. KRUIDNOTEN kleine advertenties 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f Ö.10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66. BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1.per half jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 Nadruk verboden). Allen streven -wij naar een doel, dat wij be reiken. Het leven zou met een fiasco besluiten, wanneer wij louter met dit doel rekening hielden. Natuurlijk, een doel moet er zijn, omdat doel loosheid onvruchtbaar is. Want doelloosheid is planloosheid, stelselloosheid. Wie zonder doel voortleeft, verprutst zijn bestaan. Het doel geeft aan liet leven richting en lijn, maar dit is dan ook uitsluitend zijn recht van bestaan. Op zichzelf is het doelon belangrijk. Wanneer men in de meetkunde omtrent een be paald vlak iets wil berekenen, teekent men ergens buiten dat vlak in de ruimte een punt, dat met hulplijnen verbonden is met het vlak. Met zulk een punt zou men het doel kunnen vergelijken. De weg naar dit veronderstelde punt in de ruimte is niets meer dan een hulplijn, noodzakelijk om ons werk binnen het vlak van ons bestaan moge lijk te maken. Wij streven naar een werkkring in de maat schappij. Wij willen onderwijzer worden of dokter of ingenieur. Om dit beroep te bereiken moeten wij schoolgaan, studeeren, examens doen. Ten slotte zijn wij waar wij wilden wezen. Er is veel, dat ons bevredigt in het beroep, maar ieder be roep wordt op den duur min of meer sleur en er komen voor iedereen oogenblikken, waarin hij aan den zin van zijn werk twijfelt. Wat heeft men tenslotte bereikt met zijn geslaagde examens en zijn gewaardeerd ambt Wij streven naar een gelukkig huwelijk. Wij bewegen ons in gemengd gezelschap, knoopen be trekkingen aan, verloven ons en trouwen. Het doel is bereikt. Maar op de zilveren bruiloft vraagt men zich af, of heel de zin van het leven in trouwen en kinderen krijgen is besloten geweest. Wij streven naar roem en eer. Wij timmeren aan den weg, vestigen de algemeene aandacht op ons, nemen in het openbare leven een vooraan staande plaats in, en het gelukt ons een bekende persoonlijkheid te worden. Maar wat hebben wij tenslotte aan deze bekendheid Alles wat eenmaal bereikt is, verliest veel van zijn waarde. Wij streven naar hervorming van de maat schappij. Wij worden lid van vereenigingen en bonden en sluiten ons aan bij een politieke partij. Met geestdrift gaan wij op weg naar ons doel, doch er komt een moment, waarop al ons werken vergeefs lijkt. Tegen den tijdgeest valt niet te vechten, de overmachtige tegenstand ontmoedigt ons. En al kunnen wij wijzen op een enkel con creet resultaat, wat beteckent dit tegenover de grootste idealen, welker verwezenlijking steeds verder aan den vagen gezichtseinder terugwijkt. Hoe dikwijls stelt het schijnbaar bereikt doel teleur en blijkt het niet meer dan een luchtspiege ling te zijn geweest! Tal van menschen blijven door hun beroep onbevredigd, tal van huwelijken mislukken, en hoeveel miskende genieën loopen er rondIs dan dit streven naar het doel ij del ge weest Ook in dergelijke ongunstige gevallen heeft het doel zijn functie verricht. Het heeft plan in ons leven gebracht; ons gewend aan stelsel en regelmaat; het heeft richting aan onze gedachten gegeven en leiding aan onzen arbeid; het heeft ons een vasten grondslag geschonken voor ons bestaan. Zonder de hulplijnen, die naar het ver onderstelde punt in de ruimte voeren, zou ons het leven onmogelijk zijn geweest. Doeh als wij aan het eind onzer dagen een terug blik op onzen levensweg werpen, dan ontdekken wij, dat de belangrijkste dingen, die wij beleefd hebben, niet op dezen weg zelf, maar langs dien weg hebben gelegen. Het zijn de smarten en vreugden geweest, die wij terloops hebben ervaren. Zoo tusschen het werk in, naar aanleiding van ons beroep, in verband met ons huwelijk, tenge volge van onze bekendheid. Een grijsaard heeft eens de uitkomst van zijn lang leven aldus samengevat. „Mijn weg is een tonig en stoffig geweest", zeide hij, „maar langs de bermen van dezen weg hebben mooie bloemen gestaan, welke ik geplukt heb en vaak heb ik heerlijk zitten droomen op een hooiopper of een hek aan den kant." En de dichteres Nine van der Schaaf heeft deze zelfde gedachte poëtisch uit gedrukt in haar vers: „Het geluk ligt bezijden alle wegen, is nooit Aan het einde te vinden, want aan het einde De landen der toekomst verrijzen, die zijn steeds Verder bij de nadering, ook is aan het einde De afgrond, waarin alle kracht neerstort, maar bezijden Is meer, daar is de glimlach van die verpoost en schouwt En het zoet woord van de liefde wordt daar gesproken." H. G. CANNEGIETER. Dc afd. Bloemendaal in 1937. blVerschenen is het jaarverslag der afd. Bloemendaal van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, over het jaar 1937, het '20e jaar der afdeeling, waaraan wij het volgende ontleenen: Ledental. Het jaar werd ingegaan met 136 leden. In den loop van het jaar ontvielen ons 9 leden door over lijden, bedanken of verhuizen, terwijl 11 leden toetraden, zoodat 1938 ingegaan wordt met 138 leden. In tegenstelling met de Engelsche villa-bezitters schijnen de Bloemendaalsche tuinbezitters geen prijs te stellen op vakkundig personeel. Vele leden-vaklieden onzer afdeeling zouden zich meer moeite kunnen geven door in hun naaste om geving leden aan te werven. Puntenstelsel. Het aantal inzenders op de ledenvergadering is wederom verminderd in dit jaar tot 7 inzenders (v.j. 9). Het is niet voor niets, dat de heer II. Boegschoten als blijk van waardeering tot „Lid van Verdienste" werd benoemd. Ook weer dit jaar evenals zooveel vorige, nam hij van de 36 inzendingen (v.j. 37) er 20 voor zijne rekening, waarvan 18 inzendingen een 10 behaalden. Het totaal aantal toegekende punten bedroeg 348 (v.j. 351), waarvan '27 tienen, 6 negens en 3 achten, hetgeen bewijst, dat dc kwaliteit op hoog peil stond. Dc lieer Brokkc maakte zich verdienstelijk door 2 keer cene collectie fruit in te zenden, hetgeen de laatste jaren niet meer voorkwam. De firma Van Empelen en Van Dijk was zoo vriendelijk twee- maai ter opluistering eene mooie collectie bloeiende planten in te zenden. De keuringscommissie be loonde beide soort-inzendingen „met lof". In het voorjaar werd eene prijsvraag met klein- bloemige Chrysanthen uitgeschreven, waaraan 11 leden deelnamen. De bedoeling was deze in het najaar te exposeeren in eene onderlinge tentoon stelling, welke door omstandigheden niet kon doorgaan. Nog steeds blijft het bestuur hopen, dat de animo om in te zenden weer zal keeren en onze afdeeling hare reputatie ten deze zal hooghouden. Excursies. Op Zaterdag 17 April werd de kweekerij „Zwa nenburg" der firma C. G. van Tubcrgen bezocht, meer speciaal om te genieten van de daar aan wezige groote collectie bolgewassen in bloei. Den VEREENIGING VOOR JEUGDWERK op Donderdag 3 Februari 1938, des avonds om 8 uur, in het Jeugdhuis Donkerelaan Bloemendaal. Spreker: Ds. A. K. Straatsma fe 's-Gravenhage. Onderwerp: „De Trilogie van Gulbranssen (Eeuwig zingen de Bosschen, Winden waaien om de Rotsen, De Weg tot Elkander). Kaarten 5 50 cents aan het Jeugdhuis. - Plaatsbespreking 10 cents. - Telefoon 22790 De datum van de uitgestelde lezing van Ds. J. C. van Dijk over „Lucifer" wordt dien avond bekendgemaakt. „IVONNE" LAMPEN-MASAZIJN Groote Houtstr 147 A, Tel. 10925. Haarlem Vraagt Uw speciale aandacht voor haai afdeeling OPNIEUW OVERTREKKEN VAN ZIJDEN KAPPEN Eigen Ateliers POELIER KLEINE HOUTSTRAAT 136 Opgericht 1870 HAARLEM Telefoon 10188 31en Mei werd Thijsse's Hof bezocht en was de heer Dr. Jae. 1'. Thijsse zoo vriendelijk de leiding op zich te nemen. 10 Juni werd het „Park Velser- beek" bezocht en was dit park voor de meeste be zoekers een openbaring. 8 Juli had de groote zomerexcursie plaats met 35 deelnemers, eene excursie, die niet alleen voor vak lieden interessant was, maar ook natuurliefhebbers veel genot kon verschaffen. De zomeravond-excursies hadden verder plaats naar „Huis te Vogelenzang" op 24 Juni; naar „Huize Kareol" op 22 Juli en naar de kweekerij der firma Van Empelen Van Dijk, waar steeds wat nieuws te zien is, op 12 Augustus. Bestuur. Het bestuur hield 10 genotee rde vergaderingen. Aan debeurt van aftreden waren dit jaar de leden-liefhebbers P. W. Waller en P. L. van Bueren, de laatste in zijne kwaliteit van secretaris, dadelijk herkiesbaar. In de plaats van den heer Waller werd in de December-vergadering gekozen de heer D. Kuiper, terwijl de heer Van Bueren bij acclamatie werd herkozen. Ledenvergaderingen. Er werden 8 gewone ledenvergaderingen en een propaganda-avond van het Fonds voor Buiten- landsche excursies annex plantenverloting ge houden. Op allerlei gebied van Tuinbouw tracht het bestuur leerrijke voorlichting te geven en het blijft teleurstellend, dat slechts in totaal 189 (v.j. 179) leden de gewone ledenvergaderingen hebben bezocht. Floralia. Aan de „Floralia" werd wederom medewerking verleend. Ofschoon gedacht werd, dat deze op de nieuwe basis zichzelve zou kunnen bedruipen, bleek dit niet het geval, omdat de distributie der plantjes aan de scholen dit jaar betaald moest worden. Het tekort werd door onze afdeeling bij gepast. alhoewel wij zelf elk jaar ons reservefonds hebben aan te spreken om onze begrooting slui tend te krijgen. Evenals verleden jaar werden de 1567 plantjes, welke aan 11 scholen werden uitgereikt, geschon ken door de gemeentelijke kweekerij, de Fa. Van Empelen Van Dijk, den heer A. Burdet, mej. Bunge, de heeren G. de Kruyf, J. M. Barnhoorn en G. Brokke, voor welke onmisbare medewerking wij hier gaarne onzen hartelijken dank betuigen. Ter keuring werden ingeleverd 982 plantjes, waaraan werden toegekend 100 eerste, 100 tweede en 210 derde prijzen, welke zeer in den smaak der kinderen vielen. Aan besturen en ouder-eommissies der diverse scholen werd om een geldelijke bijdrage verzocht, omdat niet juist is, dat onze afdeeling, behalve de geheel kostelooze medewerking in keuring enz. nog financieel heeft bij te passen. Het succes hier van is tot nog toe gering. Wij blijven een beroep doen op onze leden om, ieder in eigen omgeving, meer bekendheid te geven aan het werk der Kon. Ned. Mij van Tuin bouw en Plantkunde, waarvan onze afdeeling vroeger de grootste was in ledental. Het bestuur bestaat uit: de heeren Mr. J. D. van der Plaats, voorzitter; P. L. van Bueren, secre taris; Mr. W. Snellen, penningm.P. W. Waller, W. van Dijk, An. Jager, J. M. Barnhoorn, G. J. Boeschoten, G. de Ivruijff, G. Brokke, leden. o C.N.W.B. afd. Bloemendaal. blDe afdeeling Bloemendaal van den Clxr. Nationalen Werkmansbond organiseert op Maan dag 31 Januari a.s. zijn 36e jaarfeesti n het Jeugd huis, Donkere Laan. De aanvang is bepaald op half acht. Een groot deel van den avond zal worden ver zorgd door den voordracht-kunstenaar Jan H irt- man uit Den Haag, die o.m. verschillende radio voordrachten verzorgde voor de N.C.R.V., de A.V.R.O. en de PHOHI-uitzendingen naar Indië. Jan Hartman zal een programma ten gehoore brengen, waarin ernst en vroolijkheid tot hun recht zullen komen. Wij vermelden o.m. „De Twee Vijanden" van W. G. v. d. Hulst, een frag-- ment uit „En eeuwig zingen de bosschen" van Gulbranssen, enkele verzen van Willem de Mérode en van Jan Prins, „Begin" van Henriëtte van Eyk, een fragment uit „Het taaie ongerief" door Theo Thijssen, benevens een groot fragment uit „Het meisje met de blauwe hoed" van Johan Fabricius. „Aan mijn sigaar geen mes of schaar!" Rookt daarom NO PUNTO in prijzen van 6, 8 en 10 et. Bloemendaalscheweg 119, Tel. 22628 hoek Dr. D. Bakkerlaan. De Nederlandsche Dorps- en Landbeschrijver van 1798, van Heemstede, vertelt al, dat in den toen nog maar korten Franschen tijd, 30 buitens verdwenen waren. De namen van vele daarv an zijn in de edities der Opregte Haarlemsclie Courant uit die dagen weer te vinden. De versplintering en het verval hebben zich sinds dien voortgezet. Maar niet alleen te Heemstede, om in de buurt te blijven, maar ook in het zoo vaak bezongen lieflijke Bloemendaal. Wie weet er nog van Nuysenburgh nabij Oosterduin? Op Rijks- en Gemeentearchief zal men u gaarne de juiste standplaats aanwijzen op oude kaarten en zoo mogelijk teekeningen en prenten er van toonen. In den Franschen tijd was liet armoede, die tot versplintering of tot het maken van tuinen en weiden dwong, thans is het den stedenhonger. Van de oude stad gaat het steeds verder als een olievlek op het papier. Hoe en wanneer Nuysenburgh als „hofstede" verdween, kan ik nog niet zeggen, maar groot was het buiten niet, want 't Geografisch Woordenboek san Van der Aa noemt het niet eens. Thans verdwijnen ook de laatste bosschages voor huizenbouw. Het reeds genoemde Oosterduin, nu villapark, waarin ook het fraaie Laanpark, heeft de heerenhuizing ook al tientallen jaren niet meer. De bosschen en teelgronden werden in October 1874 bij publieke veiling voor rekening van Mejuffrouw J. J. van der Vliet gekocht. De boerenwoning kunt ge er nog vinden. De villabouw begon er ruim vijftien jaar ge leden. Lang stond nog op het Landhek naast de boerenwoning, gebouwd van de afbraak van het groote huis, „Oosterduin". Wat verderop wees een groen geverfd poorthek de plaats waar in vroeger jaren het fraaie Nuysenburgh te vinden was. Natuurlijk was de stichter een lid der familie Nuys.of Nuysen, die hier zijn „burcht" stichtte. Later heette de familie natuurlijk van Nuysen burgh. Waar in 1598 in een transportacte de over dracht van grond aan het Elisabeths Gasthuis be- hoorende wordt besproken, komt de naam D. van Nuysenburgh voor, als kooper. Een ander verdwenen buiten is de hofstee „Grijpestein", aan de Leidsche Vaart, d.d. 13 September 1737, dat door de Erven Marinus van der Grijp aan den heer Cornelis Schouten voor f 9600.werd verkocht. Een boerenwoning, van ouds genoemd de hofstede „Spiegelenburg", in den banne Tetterode, werd 14 Mei 1749 door de erfgenamen van Vrouwe Catherina Raye, Weduwe Backer, aan den Heer Christoffel Lublink voor f 2000.verkocht. De Hofstede „Oosterduyn", van ouds „Grijpe stein", werd 8 Juni 1750 door den Heer Cornelis Schouten Dirksz voor f 2650.verkocht aan Mr. Andries Munter, Oud-Schepen der Stad Am sterdam. De Munterslaan herinnert nog altijd aan hem. „Zeerust" en aanhorigheden in Aerden hout werd 2 Januari 1760 uit den boedel van wijlen Catherina des Amorie, Weduwe van Abraham Ruissant voor f 3390.— aan genoemden Andries Munter verkocht. De Boerenwoning, genaamd „Spiegelenburg" ook hier, naar de banne van Tetterode met aan horigheden van wei- en teelland enz. werd door den erfgenaam Lublink, getrouwd met Margaretha Aschhof, voor f 7450.op 4 Maart 1776 verkocht aan Mr. Gcrrit Munter, Schepen der Stad Amster dam. „Voorduyn" met een gedeelte grond van R. van Spijk wordt aan Mr. Cornelis Backer, Secretari van het College ter Admiraliteit te Amsterdam overgedragen. „Voorduyn" met vinkebaan, welgelegen aan den Ordinarisrijweg te Bloemendaal, wordt 4 Aug 1785 door den Heer Jacobus Verhamme aan Mevr. Elisabeth Susanna Ilugaard, Wed. van den Hce Nicolaas Hoornaart, voor f 18.400.verkocht. a. De Hofstede „Oosterduin" in den banne van Tetterode en van Heemstede; b. de gewezen Hof stede „Zeerust"; c. Het Huis en een gedeelte van de gewezen hofstede „Voorduin",d. het recht van naasting van het plaatsje „Spiegelenburg" door den erfgenaam van Mr. Andries Munter 27 Mei 1788 verkocht aan den Heer Picter Muylman, Schepen der stad Amsterdam voor f 50.000. De Hofstede „Spiegelenburg" wordt 2 Novem ber 1780 door den Erfgenaam van Mr. Andries Munter verkocht voor f 7400.aan Mr. Diderik Johan van Hogendorp Gijsbertszoon, Commissaris der Stad Amsterdam en Bewindhebber van de West-Indische Compagnie. „Spiegelenburg" tegen over de Munterslaan werd 1812 gesloopt. „Ooster duin" was er, zagen wc, bij opgenomen. G. J. BETTINK. I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 1