Bloemendaal. DAMESJASSEN Vrijdag 28 Januari 1938 „MeubUeet'Untichiing 71 ie uwe nhof blTer gelegenheid van den Algemeenen Jeugddag op Zondag a.s. zal een speciale Jeugd dienst worden gehouden te 10.30 uur v.m. in het Kerkgebouw van den Ned. Protestantenbond Potgieterweg 4, onder leiding van mej. Nettie Bethe. Daarbij zullen ook ouders en belangstel lend°n welkom zijn. o Burgerlijke Stand. De Bevolking In 1937. bl- Gevonden en terug te bekomen bijS. v Dicrme, v. d. Duinstraat 7, Haarlem, een streng witte koralen; B. Rijken, Duinlustparkweg 50 Santpoort-Station, een klein zwart hondje; J Geertsema, Graaf Florislaan 63, Vogelenzang, een vulpotlood; Cassee, Donkerelaan 10, een blauw dameshoedje; II. Sombroek, Van üalenlaan 12 Santpoort, een paar heerenliandselioencn; v. d Meij, Zandvoortschelaan 319, Zandvoort, een taschje met inbondLindner, Zijlweg 286, Haar lom, een kinderportemonnaie met inhoud; v. Broek. Bloemendaalscheweg 265, een polshorloge v. <1. Pol, Brederodclaan 33, een kindertasclije J. de Bie, Gen. de la Reijstraat 18. Haarlem, een koperen gewicht; Cuperus, Noordlaan 1, een im zilveren oorbel; Gereformeerd Weeshuis,Olie slagerslaan 5, Haarlem, een zilveren ooilier en een wandelstok; Mandema. Julianalaan 31, een blauwe parkiet; mevr. Bernoskie, Kastanjelaan 25, Bloe mendaal, beige muts met bruinen rand. Bureau van politie te Overveen (alleen op werkdagen van 10 tot 12 uur voormiddags): een kinderwantje, een im. paarlcn collier, een gym. schoen, een zakmesje, een ledige schooltasch, een tompouee. Post Aerden hout: een heerenhandschoen, een collier, een alpinomuts. bl- Dinsdagavond hield de afd. Bloemendaal van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde haar Januari-vergadcring in hotel Rusthoek welke bijeenkomst plaats vond onder leiding van Mr. J. D. van der Plaats. haOp uitnoodiging van de Gemeenschap voor Practisch Christendom hoopt de oud-zendeling Dr. S. v. d. Leij uit Bentveld op Woensdag 2 Februari 11.111. 8 uur een causerie te houden over den medischen zendingsarbeid op Java. „De Witte Non". Muziek. 2 lste Klas werk onder garantie. Prijzen zeer laag Esschilderstraat 29, Tijdelijk Telef. 12530 Arbeidsbeurs. MZaterdag j.l. stonden bij de arbeidsbeurs alhier ingeschreven 207 mannelijke en 5 vrouwe lijke personen, in totaal 212 werkzoekenden, ge splitst als volgt: Loodg 3 Behangers Timmerlieden Schilders Metselaars Opperiied-n Grondwerkers Electricians Monteurs (div. soorten) Bankwerkers Chauffeurs19 Bloemist-, land- en tuinbouwarbeiders. 49 Handels- en kantoorpersoneel*)23 Lorse arbeiders 51 Diverse groepena 13 212 waaronder 4 dames. waaronder 1 dame. Het kantoor is gevestigd Brouwerskolkweg 2 te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Telefonisch te bereiken onder no. 23250. Alle bemiddeling geschiedt geheel koste loos. o- Ned. Protestantenbond. Woensdag 9 Februari a.s. te 8.15 uur n.m. zal, eveneens in het kerkgebouw van den N.P.B., een voordrachtavond worden gehouden door mevr. Iris Zeilinga-Doodeheefver. Onderscheiding. 61-— Bij schrijven van 20 Januari j.l. is Mr. W. E. baron van Till te Aerdenhout, die vorige week voor de Chr. Hist. Unie zitting beeft genomen als lid van den raad dezer gemeente, door II.M. de Koningin benoemd tot lid van het college van commissarissen der stichting „Oranje-Nassau- oord". De lieer Van Till, die de functie van pen ningmeester zal vervullen, drukt hiermede de voetsporen van zijn vader, die dezelfde positie heeft bekleed. Een keurig geheel. 61— Door de afdeeling Bloemendaal van de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, werd vorig jaar. ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.K.H. Prins Bernhard. een lind- geplant en aan het gemeentebestuur overgedragen in het plant soen op den driesprong in den 'J'er Hoffsteedeweg. Het gemeentebestuur heeft thans rond dezen herinneringsboom een keurige steenen omranding aangebracht, waarin de woorden: .Juliana Bernhard— 7 Jan. 1937" een duidelijke aan wijzing aan den oorsprong van den boom geven. Het geheel maakt een fraaien indruk. In den berm van den weg. 61 Woensdagmiddag wilde mevr. v. M. uit Aerdenhout, komende san Zandvoort de bocht van boulevard naar Zeeweg nemen; waarschijnlijk reed zij met te groote snelheid, want in de bocht verloor zij de macht over haar stuur en door haar pogingen om den wagen op het rechter weggedeelte te krijgen schoot het gevaarte den reehterberm van den weg in. De wagen maakte een geheelen slag om en begroef zich zoodanig in bet zand, dat hij moest worden uitgegraven en weggesleept. De bestuurster kwam er zonder letsel af. Kijk links en rechts voor ge oversteekt 61Twee wielrijdsters, de dames S. en M. uit Heemstede, wilden, komende van de Vrijburgh- laan, de Julianalaan oversteken. Zij lieten een uit de richting Haarlem komende auto passeeren, doch sloegen geen acht op een uit tegenover gestelde richting komende auto, bestuurd door don heer P. J. K. uit Bloemendaal. Een der dames werd gegrepen, en nam in haar val haar metgezel lin mee; beiden kregen liehte verwondingen en werden, na door Dr. De G. in zijn woning ver bonden te zijn, per taxi naar huis gebracht. De fietsen werden ernstig beschadigd; ook de auto liep eenige schade op. o—-- Waarschuwing. 61Door enkele personen worden aan de huizen reflectoren te koop aangeboden, waarbij de indruk wordt gewekt, dat deze namens liet Gemeente Electrieiteitsbedrijf te Amsterdam worden verkocht; de uniformen der verkoopers moeten dezen indruk versterken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het Gem. Eleetr. Be drijf te Amsterdam in geen enkel opzicht met deze verkoopers in relatie staat. o Geen voorrang verleend. 61Gistermorgen werd een bestelauto van het Gemeentelijk Gasbedrijf, komende van den Parkweg, in de linkerflank gegrepen door een luxe auto, bestuurd door den heer H. uit Drie huis, die rijdende op den Bloemendaalscheweg, Verzuimde den vereischen voorrang te geven. JJeide wagens werden op de botsende deolen be schadigd. doch konden op eigen kracht de plaats des onheils verlaten. De bestuurders werden niet gewond. Bevallen: II. W. ZorgeMuller, dochter. F. WarmerdamSmit, zoon. C. ViersmaDe Vos, zoon. A. van AkenGroenendijk, zoon. J. G. de BruinVan Meijer, zoon. Ondertro u w d M. Willielmy en W. M. J. Hartog. L. II. Tollenaar en E. Tcerink. Getrouwd geen. Overleden J. Kaanian. oud 85 jaar, wed. van J. A. van der Veer. J. Holiing oud 75 jaar (overleden te Haarlem). H. Hogenbirk. oud 63 jaar (overleden te Haarlem). J. J. Heilbron, oud 83 jaar. Gevonden Voorwerpen. Het zielental van Januari 1937 Met 355 toegenomen. Bloemendaal bedroeg op In 1937 werd dit aantal vermeerderd door geboorten met door vestiging met Daarentegen werd het ver minderd o. door overlijden met 6. door vertrek niet. Op 1 Januari 938 bc(b oeg bet zielental dus Mann. 6445 Vrouw. 9462 67 757 81 623 68 1929 97 605 Totaal 15.907 135 2.686 178 2.288 6565 9697 16.262 De netto-bevolkingstoencming was derhalv 355, (n.l. 120 m. en 235 v.) tegenover slechts 27 in liet voorafgaande jaar. Bij een nadere beschouwing van deze cijfers is het noodzakelijk enkele bijzondere, plaatselijke omstandigheden in het oog te houden. De voornaamste daarvan is wel de aanwezig heid in deze gen-.cente van l et Provinciale zieken huis voor zenuw- en geesteszieken, waarin rond 1500 patiënten worden verpleegd en waaraan een cr ioneel van ongeveer 500 mannen en vrouwen is verbonden, bij elkaar dus ongeveer 2000 zielen, op oen totaal van de geheele gemeente van ruim zestienduizend. Voorheen werden niet alleen in Een leuk model en een goede pasvorm zijn nodig om een jas met plezier te dragen. Door onze uitgebreide sortering in de nieuwste modellen slaagt U zeker bij HENSEN in pr ij zen van 3.75, 3.50, 3.15, 2.50 VAKKLEEDINGMAGAZIJN Paarlaarsteeg 1 - Telefoon 12842- Haarlem Bloemendaal, maar ook elders in overeenkomstige gevallen, de patiënten van dergelijke inrichtingen bij opneming, onmiddellijk in de bevolkings registers ingeschreven en dus als ingezetenen aangemerkt. Zoowel de omstandigheid, dat het aanlal vrouwen van de ziekenhuisbevolking (pa tiënten en personeel tezamen) bijna drie maal zoo groot is als dat van de mannen, als het feit, dat liet sterftecijfer in dergelijke inrichtingen zéér r ee! liooger is dan het gemiddelde van de geheele bevolking en liet geboortecijfer door de patiënten juist in het gelieel niet wordt beinvloed, maakten voorbeen een beoordeeling van de Bloemendaal- selie bevolkingscijfers naar de normale maat staven onmogelijk. In 1936 zijn in de bevolkingsvoorschriften wij zigingen aangebracht, waardoor op den duur deze onzuivere factor wordt uitgeschakeld, maar de ziekenhuisbevolking, die op dat tijdstip reeds als ingezetenen was ingeschreven blééf ingeschreven. Gedurende een aantal jaren zal dus in afnemende mate de invloed hiervan nog ondervonden worden. Het liooge sterftecijfer 11.2 per duizend tegenover ongeveer 9 voor bet geheele land, mag dus geenszins worden aangemerkt als een aan wijzing, dat onder de eigenlijke, gewone Bloemen daalselie bevolking de sterfte hoog zou zijn, maar evenmin kan de daling ten opzichte van het voorafgaande jaar, toen het nog 12.8 bedroeg als een vooruitgang worden beschouwd. Zoowel de absolute hoogte als de relatieve daling zijn aan de bovenvermelde factoren toe te schrijven. Anders staat het met. bet geboortecijfer, dat van 1936 op 1937 een daling aangeeft van 168 op 135, wat in ieder geval een aanzienlijke terug gang is. Bijzonder opmerkelijk zijn de Bloemendaalselie mutaties van en naar de koloniën. In 1936 repa trieerden 168 personen, terwijl er 63 naar de over- zeesclie gebiedsdeelen vertrokken, een vestigings overschot dus van 105 uit dezen hoofde. In 1937 echter repatrieerden er minder, n.l. 127, terwijl liet vertrek naar Indië enz. juist sterk toenam en steeg tot 126. De opleving in Indië, die naar ter zijner tijd wel uit de fiscale cijfers zal blijken, op het vermogen en bet inkomen van de Bloemendaalselie bevolking, een belangrijken gun- stigen invloed beeft uitgeoefend, bad op het be volkingscijfer dus juist een tegenovergestelde uit werking. De mutaties van en naar het buitenland, die voor een groot deel veroorzaakt worden door de Duitsche dienstboden, toonden in het afgeloopen jaar een sterke daling ten opzichte van 1936. Het aantal vestigingen uit het buitenland liep n.l. terug van 248 tot. 184, terwijl het aantal afschrij vingen naar het buitenland daalde van 360 tot 236. Evenals in 1936 was er dus ook in het afge loopen jaar in deze categorie oen vertrekover- schot, dat nu echter slechts 52 bedroeg tegenover 112 in het voorafgaande jaar. 11. Dagblad. —o— Humanitaire Tentoonstelling. Woensdagavond zijn de eerste besprekingen ge Woerd voor de te houden tentoonstelling van de Broederseiiapsfedcratie van 1118 Maart a.s. in het gebouw St. Bavo. Er blijkt bij de verschillende vcreenigingen, die zich op humanitair gebied be wegen, veel animo voor deze tentoonstelling te be staan. Beeds gaven zich 16 vcreenigingen op voor deelneming. De tentoonstelling belooft belang wekkend te worden. o Kon. Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Voor liet jaarverslag, op deze vergadering uit gebracht, verwijzen we naar het resumé, elders in dit nummer opgenomen. Den penningmeester, Mr. W. Snellen, werd dé charge verleend voor zijn financieel beheer. Medegedeeld werd dat in verband met het 20 jarig bestaan der afdeeling in bet najaar in Dormi te Overveen een tentoonstelling op bescheiden schaal zal plaats vinden. De uitslag van het puntensteldel werd mede gedeeld en de prijzen werden uitgereikt. Puntenstelsel Euphorbia jaquinial flora 10 punten met lof II. Boegselioten. Groep amarvlis 10 punten idem. Coeelogyne masangiana ter opluistering. V. Wie veren. Groep kleinbloemige amarvlis. Ras Julius C. Bunge, 10 punten II. Boegselioten. Groep Cypripcdium, waaronder 4 zaailingen 10 punten Boegselioten. Aan do band van vele lantaarnplaatjes hield de heer D. Kuiper ten slotte een causerie over het Berner Oberland. o Zendingsarbeid op Java. De samenkomst vindt plaats in gebouw ,,Ons Huis", Ged. Voldersgraelit 15. Een serie licht beelden zullen het gesprokene nog belangrijk verduidelijken. (Drama in 6 bedrijven). Opgevoerd door de R.-K. Tooneelvereeniging „St. Genesius". Als ,,St. Genesius" een tooneeluitvoering geeft, zijn de zalen van ..Dorni" of van hótel „Vree burg" eigenlijk te klein; dan moet ze steeds een schare belangstellenden teleurstellen, omdat er voor ben geen plaatsen meer beschikbaar zijn. Is er beter bewijs noodig voor de toewijding, waar mede de werkende leden zich aan „St. Genesius" geven, en voor het hooge peil, waarop zij bun vertolking van drama's, tooneel- of blijspelen weten op te voeren? Toch zouden deze factoren alleen niet in staat zijn geweest de vereeniging tot haar huldigen bioei op te voeren, indien niet boven alles de leiding der vereeniging-zelve, in zulke voortreffe lijke handen berustte. Bij baar tweede lustrum op 10 October van bet vorige jaar, beloofde „St. Genesius" haar donateurs, ter afwisseling van twee blijspelen ook een „mooi en sterk speel stuk" te zullen opvoeren. Die belofte heeft ze j.l. Zondagavond vervuld, toen zij het drama „De Witte Non" bracht, een stuk, (lat zoowel door de vertooning van het be- roeps-tooneel, als door die der film, bewezen beeft bet publiek te kunnen boeien. Inderdaad bezit dit werk, dat zich in Italië afspeelt, dan ook die elementen, waaruit een aangrijpend drama kan worden opgebouwd; bovendien weet liet zich vrij te houden van overdrijving en valsche senti menten. Spannend is liet echter in liooge mate, want al moge Stefan Zweig gelijk hebben, waar hij beweert: „Immer erweist sich das Ix'bon ein- fallsreicher als jedcr Roman", toch dreigen de beproevingen van de heldin dezer roman, die uitspraak bedenkelijk te logenstraffen. De uitvoering stond op een hoog peil; de ver tolking der hoofdrollen was verbluffend mooi; ook de kleinere rollen waren behoorlijk verzorgd. De spelleider, de bcroepsacteur Jan van Dommelen, heeft eer met zijn wakkere schare ingelegd! Costu mes en décor waren een lust voor het oog. Een woord van bijzondere lof verdient ook onze plaats- genoote mej. H. v. Oostrom en het door haar ge leide dames-zangkoor „Sancta Maria" Bloemen daal voor de met zooveel beheersehing en innigheid uitgevoerde kerkzang in de kerkscène; tegelijk mogen wij mej. J. Giesen hierin betrekken, die de PR0.14 0203A orgelbegeleiding op zich genomen had. De hun gebrachte bloemenhulde was alleszins verdiend. Het publiek toonde zich hoogelijk niet liet gebodene ingenomen. B. Concert der Haarlemsche Bachvereenlging. Het vierde Bachconcert werd Dinsdagavond gegeven door het Residentie-orkest, aangevoerd door den Italiaansehen dirigent Antonino Votto, die in ons land zijn naam reeds gevestigd heeft als een eminent leider. Zijn temperamentvolle, rasmuzikale dirigeertrant, de onfeilbare zekerheid, waarmee hij de partituur belieersclit hij diri geerde alles uit liet hoofd zijn suggestief en sympathiek gebaar en vooral de gloed zijner ver tolkingen, stempelen hem tot een kunstenaar van groot formaat. Behalve liet openingsnummer, Le Mariage Secret, een vriendelijke ouverture van Cimarosa, vlot en fijn gespeeld, stonden twee orkestwerken op het program van grootmeesters der instrumen tatiekunst: O. Respighi en Richard Strauss. I)e compositie Fontane di Boma van den eersten is een prachtig stemmingsstuk, waarin het orkest- eoloriet ons een klankenweelde voortoovert, die, met een imposante stijging, de aandacht tot het einde toe gespannen houdt. In Strauss' Symphonische Dichtung Don Juan, waarin het dramatisch gebeuren uit Levau's gelijknamig gedicht verklankt wordt, zoowel als in Respighi's werk, bereikte Votto met het Residentie orkest zulk een hoogte, dat men zich verwonderd afvraagt, of voortdurende gastdirigentschappen werkelijk zulken fatalen invloed op een orkest hebben, als beweerd wordt. Het blijkt in ieder geval, dat ons Haagselie orkest onder een groot dirigent tot groote preslatie's in staat is. Ook de solist van den avond. Zino Francescatti. is een dier begenadigde kunstenaars, voor wier geniaal spel men zich onvoorwaardelijk gewonnen geeft. Zijn bezielde voordracht van Mozart g dur concert, waarvan bet Adagio met groote innigheid werd gespeeld, maakte sterken indruk. In de ca- denzon werden verbluffende staaltjes van technisch kunnen gegeven. Een en al schittering van virtuositeit was het ook in Paganini's I I'alpiti, waarvan de orkest bewerking van Francescatti zelf was. Beide ver tolkingen brachten den violist een stormachtig applaus. Een belangwekkende avond was dit Bachconcert en het talrijke publiek toonde zieli terecht opgeto gen over het gebodene. B. W. WELF i ARCH Schoenmakerij ,,Het Klevetpatk" M. SCHREGEL, VELSERSTR. 10 TELEFOON 15692 Werkplaats: Bleekenbergstr. 20 ZORGE doorVAKKUNDIGE WIJ repareert. VAKKUNDIG. Wij repareeren ALLEEN met le soort materiaal wij zorgen dat U Uw schoenen ALS NIEUW terug ontvangt UITSLUITEND HANDWERK lleeren zolen en hakken f 1.60 Dames f 1*20 Kinder „v.a.f0.80 Ook g e I ij m d of genaaid werk ORTHOPAEDISCHE STEUNZOLEN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2