7a. «4. Vernout 7. Tlieuwenhof Vrijdag 18 Februari 1938 Raadszitting Bloemendaal. A. G. G. N. GIORGIS Zn. waarborgen U Prima Kwaliteit Prestige Pasvorm Betere Afwerking 3.50 VAKKLEED1NGMAGAZSJN n Hoek noodig 1 Burgerlijke Stand. 2 Het instituut kweekelingen met acte is oorzaak geweest dat de kosten per leerling gestegen zijn van f19.74 in 1934, tot f20.34 in 1935. In verband niet dit voorstel wil spr. nog opmer ken, dat hij, alvorens nieuwe uitgaven te doen, veeleer geneigd is pogingen te doen om tot be lastingverlaging te komen. In de slechte jaren zijn de inkomens van velen naar beneden gegaan, terwijl de belastingen werden verhoogd. De heer ENSCHICDé (Y.IÏ.) vraagt of bekend is welke belooningen andere gemeenten geven. De lieer SCI1ULZ (S.D.A.P.) merkt op dat in de onderwijscommissie een compromis is aanvaard, dit ging in den lijn van het thans dooi den lieer Cassee voorgestelde. 13. en W. hebben dit niet overgenomen. Spr. gevoelt daarom meer voor het voorstel van den heer Cassee dan dat van 13. en \V Spr. meent dat de gemeente Heemstede f 1000. geeft voor kveekelingen met acte. De beer HONDIUS (Nat. Herstel) is van oordeel dat'het voor een schoolhoofd lieelemaal niet prettig is kweekelingen te krijgen. Zij kunnen ervaring verkrijgen, terwijl zij daarbij eene toelage kunnen genieten. Principieel acht spr, liet onjuist indien de. Raad Verder zou gaan dan 13. en YY. voor stellen. Mevr. RO.MIiMN (S.D.A.P.) zegt dat de heer Hondius de kweekelingen zeer onrechtvaardig behandelt. Het is een schande als' men hen minder salaris zou geven omdat zij geen ervaring zouden hebben. Elke afgestudeerde, in welk vak ook, be schikt niet over ervaring. De Y'OORZITTER merkt op dat het oordeelen over eens anders woorden als ,,sehande" niet ge wettigd is en niet bijdraagt tot verhooging van bet debat. De heer ROHLING (R.K.) zou liet consequenter vinden van den lieer Hondius als deze ook liet voorstel van 13. en W. niet ondersteunde. Spr. meent dat liet ook een ervaring is, dal men van ervaring alléén niet kan leven. De beer VAN TILL (C.H.) vraagt of de eonse- quenties voor de meerdere kosten ten opzichte van liet bijzonder onderwijs ook zijn te overzien. Snr. meent dat in andere gemeenten als regel f6.no.wordt betaald: de 1 100. van Heem stede is slechts een uitzondering. De heer NOORMAN (S.D.A.P.) merkt op, dat het instituut kweekei ing met acte is ontstaan door de groote kosten van het onderwijs. Elke kweekeling verricht hetzelfde onderwijs, zij liet met minder ervaring, als een volslagen onder wijzer. De Rijksbezoldiging is inderdaad f 000. geen der raadsleden zal echter een belooning van f 600.— billijk achten, want wc zouden dan tot de voor historische tijden terug gaan waar een eojïecte voor een onderwijzer gehouden moet worden. D' heer QIJARLÈS VAN t'FEORD (V.I3.) acht liet een bevoorrechting van kweekelingen met acte die arbeid kunnen verrichten, tegenover hen die nimmer aan den slag kunnen. Zij die werken, kunnen spoediger eeh positie verkrijgen dan diegenen die héeloniaal geen ervaring hebben. Een bezoldiging als door 13. en YY'. voorgesteld, acht spreker dan ook voldoende. De lieer VAN RIESSEN (A.R.) meent dat ren oplossing gevonden kan worden wanne» kweekelingen met acte uit deze omgeving b» waardoor de kosten voor de betrokkenen. mogelijk gehouden kunnen worden. YVeth. OUWEHAND (C.II.) antwoordt dat de gemeente met bet voorstel van B. en YV. een be hoorlijk figuur maakt, daar er vele gemeenten zijn die niets, of minder betalen dan B. en Y\T. voor stellen. Er is een groote categorie van menscben met een academische opleiding die moeten beginnen zonder eenige salarieering. Kweekelingen met acte, die hier werkzaam zijn, maken indien zij behoorlijk werk verrichten een goede kans om in het vaste personeel le worden opgenomen. Het is opmerkelijk dat er juist bier zooveel kweekelingen zonder salaris verkregen kunnen worden. D? beer SCHUT,Z (S.D.A.P.) wijst er op dat de minst geschooide tewerkgestelden zelfs nog f 500.a f 600.liij de werkverschaffing krijgen. Zou mén dan gestudeerden dit bedrag niet mogen geven? Snr. gevoelt nog bet meest voor bet compromis- voorste) door de onderwijs-commissie geadviseerd. De beer CASSEE (V.D.) gelooft goed te doen zijn voorste] (Ld. 28 November terug te trekken, dit ten gunste van het compromis-voorstel van de Onderwiis-Commissie dat behelst een aanvangs salaris van f 600, 3 één-jaarlijksclie verboogingen van f 100,en f 50.toelage voor de akte. YVetli. OUYVEÏIAND (C.H.) zegt geen nieuwe gezichtspunten in de debatten te hebben aange troffen, zoodat bij het voorstel van B. en YV. moet handhaven. Hierna wordt gestemd, over het compromis voorstel, dat Wordt aangenomen met 8—6 stem men de bh. Quarles van Ufford, van Till, Hon dius, Posthumus Meijjes, Ouwehand en Prinsen- berg.). ONTHEFFING BEBOUYVINGSVOORSCHRIFTEN. Zonder hoofdelijke stemming worden de vol gende ontheffingen van bepalingen der Bebonwings- voorschriften verleend o. C. S. YY'onink, voor bet bouwen van 3 woon- liuizén met 2 garages aan de Mauricialaan b. C. S. YVonink, voor bet bouwen van 3 woon huizen met 2 garages aan de Mauricialaan; c. P. Joosten, voor liet bouwen van 2 garages bij 8 in aanbouw zijnde woonhuizen aan de Ernst C'asimirlaan d. J. B. Sluiter, voor het vergrooten der garage bij perceel Schulpweg 4; e. S. Prins, voor liet verbouwen van perceel Do GenestetWeg 2; N.V. Handelsvennootschap v.h. P. J. Yoorne- SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 veld, voor het bouwen van drie woonhuizen met twee garages aan de Rio Grandelaan; g. Directie P.E.N., voor het bouwen van een transformatorenliuisje aan de Rio Grandelaan; h. A. Brand, voor liet bouwen van een woonhuis aan de ('atslaan; J. R. Reitsma, voor het bouwen van een woon buis met aangebouwde garage aan de Rio Grande laan. AANKOOP VRACHTAUTO. I)e vrachtauto ,,Magirus", aangeschaft in 1939, vraagt zooveel aan onderhoud en vernieuwing van onderdeden, dat aankoop van een nieuwe auto moet worden voorgesteld. Het is dan de bedoeling 0111 den laadbak met hydraulische kipinrichting op den nieuwen wagen te doen overplaatsen. De kosten van aanschaffing zullen f2400.bedragen Tot 1» Febr. a.s. bestaat nog gelegenheid een Ford- cliassis met cabine 1937 te koopen, na dien moet een chassis 1938 worden gekocht, waarvan de kosten f 200. liooger zijn. B. en YY'. verzoeken bet benoodigd erediet wel te willen verleenen, wat zonder hoofdelijke stemming wordt toegestaan. UITGIFTE VAN GROND IN ERFPACHT. Het bestuur der YY'oningbouwvereeniging „Bloe- mendaal-Noord" verzoekt in principe te besluiten om -een terrein groot pl.m. 0000 M2., gelegen aan de Donkerelaan, naast het gebouw „Maranatlia". aangekocht van de Maatschappij ..Y'eenduin", in erfpacht te willen afstaan aan de verecniging. Op voorstel van B. en YY'. wordt besloten dit verzoek in hun handen te stellen om prae-advies. RONDVRAAG. De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) be pleit bet aanbrengen van een richtingaanwijzer aan den boom op den hoek Koepel laan-Mollaan, speciaal voor het verkeer komende van de Koepellaan. De heer CASSEE (V.D.) vraagt verbetering van het rijwielpad aan den Korten Zijlweg tegenover het huis dor familie de YY'aal Malefijt. De heer NOORMAN (S.D.A.P.) meent, dat voor den aanleg van wegen achter den Noorder Stations weg niet dezelfde loonregeling wordt toegepast als die voor den wegaanleg op de gronden van Gehrels heeft gegolden. Naar spr.'s meening betreft het ook hier vol-productief werk. OVERALL'S in prijzen van: 4.45 - 3.75 - 3.2 45 4.85 met ritzsiihting 4.35 Paarlaarsieeg 1 - Telefoon 12842 - Haarlem behandeling van eventueele verlaging der water metertarieven is opgemerkt dat hel watertarief in Bloemendaal laag zou zijn. Spr. weet echter dat er verschillende ingezetenen zijn, die grootere huizen bewonen en zich een electromotor aan schaffen, waardoor het groote waterverbruik de gemeente ontgaat. De VOORZITTER merkt op dat de waterprijs voor grootverbruikers is verminderd. De heer Y'AN TILL meent dat dit alleen voor Ueele groote verbruikers is geschied, waarna de Y'OORZITTER een onderzoek toezegt. De openbare zitting wordt hierna te tien minuten voor vier gesloten en de Raad gaat over in geheime zitting. Gevonden Voorwerpen. YVeth. PRINSENBERG antwoordt dat het in liet voornemen ligt dezelfde loonregeling toe te passen. De heer NOORMAN vraagt voorts of de twee stukken die voor de geheime raadszitting worden bewaard, niet in openbare zitting kunnen worden besproken. De Y'OORZITTER antwoordt dat de Raad hierover i.an beslissen. Naar sprekers meening moet bet stuk betreffende de uitbreiding aan den Kop Zeeweg zeker eerst in geheime zitting worden besproken, daar liet slechts voorbereidende besprekingen geldt, terwijl ook het tweede punt der geheime zitting zal moeten worden behandeld. De heer VAN RIESSEN (A.R.) vraagt of het wel juist is, (lat in het bcbouwingsplan van de voormalige Kuil le Overveen ook vier winkel buizen zijn geprojecteerd; biermede wordt con currentie in de hand gewerkt, terwijl de bestaande winkelstand in de behoefte voorziet. YY'eth. PRINSENBERG (R.K.) antwoordt dat de bebouwingsvoorseliriften vestiging van winkels op dit gedeelte toelaten. De heer CASSEE (V.D.) meent dat de bezwaren van den lieer van Riessen eerder ingediend hadden moeten worden, n.l. toen de projecten werden ingediend. De lieer VAN RIESSEN (A.R.) vraagt vérder of liet parkeerverbod voor bet gedeelte liloemen- daalscheweg tegenover het postkantoor Overveen niet beperkt kan worden. De Y'OORZITTER zegt toe een onderzoek te zullen stellen. De Y'OORZITTER wil voorts nog mededeelen naar aanleiding van een schrijven dat hij van den lieer van Riessen ontvangen heeft betreffende liet houden van een kermis te Overveen, dat de Raad de bevoegdheid heeft liet houden van een kermis al of niet toe te staan. De lieer VAN RIESSEN zegt dat hij de kermis eerst als een verlengstuk van de feestelijkheden bij de geboorl e van Prinses Beatrix heeft be schouwd. Er was echter geen enkele vlag op het goheele terrein te zien, terwijl het een gewone, kermis met dansgelegenheid was, die verschillende ongewenschte elementen trok. Een der hoofdbe zwaren is voorts, dat het Centraal Oranjecomité, indertijd opgericht op initiatief van den burge meestér. in deze zaak zoo weinig gekend is, wat onder de comité-leden ontstemming heeft gewekt. De lieer Y'AN TILL (C.H.) merkt op dat bij de hlGevonden en terug te hekomen bijDen Otter. Y'eldlaan 37, een lielastingmerkBlom, Jan Steenstraat 114, 's-Gravenhage, een zak antraciet; Van Es, Verbindingsweg 39, een want; Coehius, Pr. Hendriklaan 124, een witte kip; Y'an der Broek, Bluomendaalsclieweg 265, een mandje; J. Verspui, Bolwerkslaan 25. Haarlem, een beursje met inhoud; Gieske. Zandvoorts'che- laan 349, Bentveld, een schooltaschY'an Meeuwen, Spiegelenl urglilaan 33. een koffer niet diverse monsters: Zandvoortsclielaan 173. Heemstede, een im. LipssleutelPronen, Dompvloedslaan 5, een want en een ceintuur; Politiebureau Overveen: I alpinomuts, 1 handschoen, 1 oud heerenrijwie], 1 radiatorhoes, 1 portemonnaié met potloodjes, 1 heerenhandschoen, 1 kinderbeursje met inhoud, t heerenliandsehoen. Politiepost Aerden-hout een paar wollen kinderliandf-ehocnen. Aanrijding met doodelijken afloop. hlZaterdagmorgen werd een taxi, bestuurd door d"ii chauffeur G. II. S. uit Bloemendaal, komende van den Parkweg, aangereden door een auto, die. bestuurd door F. M. 1). uit Santpoort, uit de richting Bloemendaal kwam. De laatste bestuurder, die voorrang had moeten verleenen. werd in zijn uitzicht belemmerd door een hooge heg. Tengevolge van de botsing kreeg een der in zittenden van de taxi. de 80-jarige lieer .1. P. de Klerk, een hersenschudding en snijwonden aan het gelaat. Dr. Drjjber, die de eerste hulp ver leende, liet den heer De KI. por Mat hot-ziekenauto naar bet Diaconessenliuis te Haarlem vervoeren, waar bij YY'oensdag aan de bekomen verwondingen is overleden. Voor Veilig Verkeer. hlDoor de politie werd een vrachtauto in beslag genomen, die tengevolge van het feit, dat de voor banden geheel versleten waren, gevaar voor het verkeer opleverde. Oproeping. hlDe commissaris van Politie te Bloemen daal veTzockt. heil, die inlichtingen kunnen ver strekken over een aanrijding, die Donderdag morgen half negen heeft plaats gevonden tusselien een wielrijdende dame en heer, op den hoek Koriihginneduinweg-Jozef Israëlsweg, zieli ten politie-bureele te Overveen te willen vervoegen. o Achterlichtjes ontvreemd. hlTwee uit Haarlem afkomstige jongens, die zich een poosje bij Kraantjelek hadden vermaakt en hun fietsen onbeheerd hadden achtergelaten, kwamen bij hun terugkomst tot de ontdekking, dat hun achterlichtjes van de rijwielen verdwenen waren. Begin van Brand. blDe heer H. uit Aerdenliout alarmeerde Zdndagavond voor een begin van brand in zijn woning. Bij onderzoek bleek, dat een tot onder de haard liggende mat had vlam gevat vermoedelijk door een uitspattende vonk. Eenige brandweer lieden slaagden er in uitbreiding van het vuur te Voorkomen, zonder dat de spuit er aan te pas hoefde te komen. Te weinig ruimte. bl - Op den hoek Oranje XassaulaanPrins Hendriklaan wilde een cliauffeuse, mevr. Y". uit Overveen, en een motorrijder, Y'an der V. uit Ilillegom, tegelijk hetzelfde weggedeelte berijden. Aangezien dit weggedeelte daarvoor niet vol doende ruimte gaf en de motorrijder verzuimde dén vereisehten voorrang te geven, was een hot sing onvermijdelijk. Dc schade beperkte zich tot de beide wagens. Bij uitwijken gebotst. hlMevr. De Y'. uit Aerdenliout wilde, rijdende op de' Madelievenlaan, een vlak voor haar auto ontijdig overstekenden hond sparen, doch kwam daarbij in botsing met een langs den weg gepar keerde auto, waardoor schade aan de wagens ontstond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet Mooie opdracht. hlHet bestuur der Y'ereeniging voor Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel te Haarlem, heeft aan den architect H. YY". van Kèmper te Bloemendaal opgedragen plannen te ontwerpen voor den bouw van twee bijzondere Scholen in Haarlem-Noord. o- Vrije Katholieke Kerk. haY'rijdag 25 Februari zullen de voorzittende Bisschop uit Engeland, Mgr. F. YY'. Pigott en de Gewestelijke Bisschop vooi Nederland en Ned.- Indië, Mgr. Dr. A. G. Y'reede, (1e Y'rije Katholieke Gemeente te Haarlem bezoeken. Des avonds om 8 uur zal in dc St. Raphaëlskerk, Popellaan-ICinheinipark. door Mgr. Pigott een predikatie worden gehouden in dc Kngelsclie taal; deze predikatie zal worden vertaald. Hierna zal door Z.H.Ecrw. liet Lof van het Allerheiligste Sacrament worden opgedragen. Wij leveren het U ten snelste 1 Boekhandel Haarlem, Bloemendaal, Overveen B e v a 1 1 e n M. P. HuisNoels, zoon. A. J. M. GroenY'an der Erf, zoon. A. C. Hirschfeld— Y'an der Laan, zoon. A. C. SchochBaronesse Mackay, dochter. Onder trou w d J. II. Stevens en J. A. A. Luii. YY'. J. van YY'illigenburg en T. Stokkink. C. de Graaf en A. Henneman. M. van Lammeren en A. C. E. Korsman. Getrouwd: L. H. Tollenaar en E. Teerink. M. Bot en L. Y'orsteveld. J. H. G Terra en D. Chr. Mooijékind. J. II. van Dijkman en G. D. Mooije- kind. A. van der Mooren en II. P. v. d. Mije. Overleden II. van Essen, oud 78 jaar, echtgen. van G. J. van Dijk (overleden te Haar lem). M. J. Ilonnebier oud 69 jaar. wed. van F. J. van Bruggenum. J. P. Ham, oud 69 jaar, (overleden te'Haarlem). B. Alberts, oud 64 jaar (overleden te Amsterdam). J. YY'. F. van der Y'alk, oud 6 jaar. YI. II. Hannink, oud 71 jaar, echtgen. van YY". F. van Campen. o Jaarlijksche feestavend O.K.K. Het muzickcoips „O.K.K.van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort, vierde met een talrijk publiek j.I. Zaterdag zijn jaarlijksehen feestavond. Onder de vlotte leiding van den dirigent, den heer Peter YY'it, bracht „O.K.K." eenige met élan gespeelde mooie nummers ten gehoore. Het publiek toonde door luiden bijval z'n erkentelijk heid. Het liumoristen-duo Meijer en v. Meurs heeft met zijn liedjes en imitaties het publiek verrast. Dit bleek wel uit liet gelach en hel hartelijk applaus. Cor Seheffer begeleidde liet tweetal uitstekend op de piano. Intussehen werd nog een verloting gehouden met een groot aantal prijzen, welke snel verliep. Na dit afwisselend programma werd van 12 tot 2 uur gedanst. De dansmuziek werd weer, zooals we dit van hen gewend zijn, uitstekend ver zorgd door de „Jazz Brothers". De avond had een zeer gezellig verloop. o „Kleine Roofdieren In Eigen Hof''. haMaandag a.s. houdt de heer J. Luberti uit YY'assenaar een lezing voor het Departement Haarlem van de Mij. „Tot Nut van 't Algemeen", over het onderwerp „Kleine Roofdieren in Eigen Hof", in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. De heer Luberti, die een weinig voorkomende verzameling kleine roofdieren als heren, apen, enz., heeft, vertelt aan de hand van zelf vervaardigde films, over zijn ervaringen met deze dieren en be schrijft de wijze, waarop hij met deze meeren- deels mensehensehure roofdieren, vriendschap heeft gesloten. o Ned. Chr. Vrouwen Bond. haDe 16e jaarvergadering van de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nederl. Christen- Y'rouwcn-Bond. zal D.Y'. gehouden worden op Donderdag 24 Februari a.s.. des avonds ten 8 ure. Op deze vergadering, welke in den regel het karakter heeft van een feest-avond, met afwisse lend program zullen, behalve de gebruikelijke jaarverslagen, ook enkele liederen door een zang koor ten gehoore worden gebracht. Zij heeft ditmaal plaats in de vergaderzaal „Odeön", Jansweg 48 (en dus niet, zooals gewoon lijk, in het YY'ijkgebouw). VERDERE AUTOMATISEERINt VAN HET INTERLOCAAL TELE FOONVERKEER. Met ingang van Donderdag 17 Februari is het automatisch interloeaal telefoonverkeer mogelijk gemaakt voor dc aangeslotenen in de automa tische Rijksnetten van liet telcfoondistriet Am sterdam met die van de geautomatiseerde netten in hot telefoondistrict Haarlem t.w.Abbenes (K 534), Bennebroek (IC 502), Beverwijk (K 510), C'astrieum (IC 518), Haarlem (IC 500), Heems kerk (IC 512). Ilillegom (IC 520), Hoofddorp (K 540), Lisse (IC 530), Lynden (IC 541), Nieuw- Y'ennep (IC 546). Noordwijkerliout (K 533), Rijk (IC 543), Santpoort (IC 560), Sassenheim (K 582). Uitgeest (IC 513). Y'ijfhuizcn (IC 548), YY'ijk aa" Zee (K 517) en IJmuiden (IC 550), door het voorn kiezen van de achter de netten vermelde ken getallen). De aandacht van de lelefoonabonné's word' erop gevestigd, dat door de automatiseering van d" telefoonnetten te YY'eesp, Muiden/Muiderberg en Nederhorst den Berg/Nigteveeht, de aange slotenen aldaar eveneens automatisch bereikbaar zijn geworden voor de abonné's, belioorende tot liet Telefoondistrict Haarlem. De nieuwe telefoonnummers staan vermeld in de Januari-uitgaaf 1938 van de Naamlijst voor den Interloealen Telefoondienst. De kennummers van de genoemde telefoon netten zijn: YY'eesp IC 940; Muiden/Muiderbcrg IC 942; Nederhorst den Berg/Nigtevecht K 945. Meubileer-Unrichting lste Klas werk onder garantie Prijzen zeer laag Esscliiklerstraat 29, tijdelijk Telei. 12531

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2