G. E. SIKKENS DUINLUSTTAX «4. Vemout Radio-Technisch Bureau L. P. Walbrecht Heerenhuizen V r j j d a g 18 Februari 1938 3 lllllllllllllllliflllillllllllllllllllffl It noodigl ïrlijke Stand. ieuwenhof Doozen a 50c.en90c MAGIE. Agenda. Kunst. Arbeid door gehuwde Vrouwen. Telefunken en Philips Radio BOSCHLAAN 4 BLOEMENDAAL •t U ten snelste! chandel iem, Bloemendaal, Overveen d. P. HuisNoels, zoon. A. J. ■r Erf, zoon. A. C. Hirschfeld noil. A. C. SchochBaronesse v <1 .1. H. Stevens en J. A. A. i'illigenburg en T. Stokkink. C'. Henneman. M. van Lammeren ran. j. H. Tollenaar en E. Teerink. eveld. J. H. G Terra en D. Clir. van Dijkman en G. D. Mooije- Looren en II. 1'. v. d. Mije. H. van Essen, oud 78 jaar. van Dijk (overleden te Haar- bier oud 09 jaar. wed. van F. i. .1. I'. C. Ham. oud 69 jaar, riem). B. Alberts, oud 04 jaar sterdam). J. W. F. van der M. II. Hannink, oud 71 jaar, van Campen. _o che feestavond O.K.K. oips ..O.K.K.". van het Prov. tpoort, vierde met een talrijk ig zijn jaarlijksehen feestavond, leiding van den dirigent, den bracht O.K.K." eenige met oie nummers ten gehoore. Het nr luiden bijval z'n erkentelijk- ten-duo Meiier en v. Meurs heeft i imitaties bet publiek verrast, t gelach en het hartelijk applaus, •leidde het tweetal uitstekend sschen werd nog een verloting groot aantal prijzen, welke snel .visselend programma werd van ïst. De dansmuziek werd weer, ven gewend zijn, uitstekend ver- iz Brothers", De avond had een op. o ofdieren in Eigen Hof", a.s. houdt de heer J. Luberti lezing voor het Departement ij. „Tot Nut van 't Algemeen", p „Kleine Roofdieren in Eigen rl van het Gem. Concertgebouw. die een weinig voorkomende roofdieren als beren, apen, enz., :le hand van zelf vervaardigde aringen met deze dieren en be- waarop hij met deze meeren- vure roofdieren, vriendschap o Chr. Vrouwen Bond. rvergadering van de afdeeling •ken van den Nederl. Christen- 1 D.V. gehouden worden op uari a.s., des avonds ten 8 ure. ring. welke in den regel het een feest-avond, met afwisse lden. behalve de gebruikelijke enkele liederen door een zang orden gebracht. al plaats in de vergaderzaal 48 (en dus niet, zooals gewoon- vouwj. ERE AUTOM ATISEERINC HET INTERLOCAAL TELE- VERKEER. Donderdag 17 Februari is het caal telefoonverkeer mogelijk aangeslotenen in de automa- van het telefoondistrict Am- in de geautomatiseerde netten riet Haarlem t.w.Abbenes k (K 502), Beverwijk (K 510). Haarlem (K 500), Heems- •gotn (K 520), Hoofddorp (K )j, I.ynden (K 541), Nieuw- oordwijkerliout (K 533), Rijk (K 560), Sassenheim (K 532). Vijfhuizen (K 548), Wijk aan liden (K 550), door het voora' ter de netten vermelde ken de telefoonabonné's word' door de automatiseering van e Wecsp, Muiden/Muiderberg Berg/Nigteveeht, de aange- neens automatisch bereikbaar de alionné's, behoorende tot Haarlem. onnummers staan vermeld in 1938 van de Naamlijst voor ■lefoondieiist. van de genoemde telefoon- K 940; Muiden/Muiderberg den Berg/Nigteveeht K 945. ileer-ltiHchling" er garantie Prijzen zeer laag aat 29, Tijdelijk Telef. 12531 Uw drogist verkoopt thans ook ROD ONT - doodelijk voor rat en muis, doch onge vaarlijk voor huisdieren en pluimvee. Per doos 40 cent. D 75 (A'adruk verboden.) Wij veroordeelen de magie in ons leven. Toovc- naars bestaan niet en amuletten zijn overbodig. Alles geschiedt op natuurlijke wijze volgens de Wet van oorzaak en gevolg. Het geeft niet, wanneer wij, gelijk de priesters van de oude godsdiensten in voorhistorische tijden plachten te doen, in tijden van droogte om regen bidden of w anneer wij een krijgsdans uitvoeren, om de overwinning te ver zekeren voor den God van ons vaderland. Aldus spreken wij met onzen mond, maar hoe doen wij in de praktijk? Zijn het alleen de kin deren, die „duimen", om de fortuin naar hun hand te zetten; die gelooven dat het gaat dooien als er een oud vrouwtje op het ijs komt of die het cijfer 13 vermijden als ongeluksgetal? Hoeveel volwassenen weigeren onder een ladder door te gaan of zien ertegen op, op Vrijdag iets van belang te ondernemen Ik ken een gestudeerd man, in zijn omgeving bekend als een nuchter verstands- menscli, die liet toch niet kan laten met een aan de bijgeloovige praktijken der oude Romeinen ont leende bezweringsformule zich veilig te stellen, wanneer hij een lijkstoet passeeren moet. Is magie louter bijgeloof Mag men het niet te loochenen verschijnsel, dat er van bepaalde woorden of handelingen op een bepaald persoon een schijnbaar geheimzinnige kracht uitgaat, met tooverij vereenzelvigen Een enkel voorbeeld bewijze, hoe ongerijmd deze opvatting is. Bij de oervolken gold de naam als iets magisch Vandaar dat liet geven van een naam een zeer gewichtige aangelegenheid was en dat men in den naam van liet kind allerlei verhevene of begcerens- w aardige zaken aanduidde. Wie de beteekenis van onze voornamen nagaat, zal tot de ervaring komen, dat er in iederen naam een ideaal ligt verborgen, dat de ouders voor het kind gaarne vervuld zouden zien. Door liet kind dien naam te geven, meenden zi j ook reeds de zaak, welke door dien naam aange duid werd. op het kind over te brengen. Dit lijkt zuivere tooverij, magie. Toch blijkt het ook voor ons, moderne mensclien, geenszins onverschillig welken naam wij op ons levenspad meekrijgen. Theoretisch gesproken, blijft het volkomen hetzelfde of een meisje Trijntje of ('atliarina heet. Kien naam is toch maar een aanduiding, meer niet, nietwaar? Maar in de praktijk zal in een bepaalden kring een jonge dame het haar ouders kwalijk nemen, dat zij haar een naam hebben gegeven, welke in haar omgeving boersch of onwelluidend klinkt. Waarom veranderen sommige mensehen hun achternaam? Het is geen uitzondering, dat men op lateren leeftijd jeugdvrienden ontmoet, die thans een anderen naam dragen dan vroeger. Voor hun carrière kon het schadelijk zijn, dat zij een naam droegen welke op een of andere wijze ongunstige associaties wekte, of het kon hun goed doen, door het aannemen van een tweeden achter naam bij hun eersten den schijn van voornaam heid te wekken. Waarom staan wij bij voorbaat ietwat sceptisch jegens iemand, die uit Lutjegast komt en maakt iemand, die uit Parijs komt, bij voorbaat een ge- zaghebbenden indruk Op zichzelf kan toch de Lutjegaster een man van beter gehalte zijn dan de Parijzenaar. Maar van den naam gaat nu een maal een magische werking uit. De ouden kenden de magische kracht van den vloek of den zegen. Tooverij ook alweer, wantc met hun primitieve natuurkennis dachten zij, da: hetgeen met plechtig gebaar werd gesprokc.n alleen hierdoor automatisch tot daad werd. Wij weten, dat een dergelijk oorzakelijk verband tussciien woord en daad niet bestaat, maar ont kennen wij hiermee de magische macht van het woord? Twee redenaars zeggen hetzelfde. Bijvoor beeld louter den zin: „Wees getrouw aan uw ideaal!" Als de ééne dit zegt, geeuwt het gehoor en volgt met belangstelling de vlucht van een vlieg; als de ander het zegt, trilt het gehoor van ontroering, de één weent en de ander zucht cn een derde balt van bezieling krampachtig de handen. Ligt er geen magie in bet. geruststellende woord van den dokter, van wicn de patiënt na het onder zoek hoort, dat hij niets mankeert? Zijn lichaam is precies hetzelfde gebleven; zijn veranderde toestand is uitsluitend veroorzaakt door het ge ruststellende woord. Hoe kan een woord san verwijt, een lofprijzing een eenvoudige opmerking ons treffen cn plotseling tot een geheel ander menscli maken. En toch is er niets gebeurd, dan dat iemand in ons nabij zijn een ademstoot door zijn stembanden liecft doen vibreeren. Magie, ook in het uiterlijk van den menscli hand haaft zij zich. De primitieve volksstammen om- har g n zich met de huid van een tijger en ver bergen hun hoofd in het masker, dat den kop van een verscheurend dier voorstelt. Met deze magische handeling verbeelden zij zich ook de kracht van den tijger oyer te nemen cn daarmee hun tegen stander te imponeeren. Maar imponeeren wij elkaar niet eveneens met etep stuK bon of een lap laken, dat ons in de oogen onzfcr omgeving het gezag van welgesteldheid of. voornaamheid verschaft? De liooge hoed maakt iemand deftig, het rouwgewaad deerniswaard, het bruidskleed lieftallig. Wie ontkomt aan de magische macht van den uniform, hetzij een politic-agent, een conducteur of een douane beambte die draagt? Een paar ellen laken, een stukje koord en wat glimmende knoopen oefenen hier dezelfde functie uit als de tijgerhuid bij de bijgeloovige inlanders van de Australische eilanden. Maar ook op onszelf werkt ons uiterlijk magisch. Wij voelen ons een ander mensch, als wij, keurig gekapt en frisch gesehoren, in ons uitgaanscostuum naar een feest gaan. Met hoeveel minder élan treden wij op als een bezoeker ons overvalt in ons huis jasje op pantoffels en met een ongeschoren gezicht. Talismans en amuletten, -wat zijn de voor werpen anders welke wij bij ons dragen als aan denken van iemand, die een bijzondere plaats be kleedt in ons leven. Een foto, op het hart gedragen doet dat hart sneller kloppen en toch is die foto slechts een onnooz.el stukje papier, op zichzelf even onbelangrijk als de verkreukelde brief of de ver flenste bloem, welke wij als een dierbaar bezit bij ons steken. Om de booze geesten te weren en de goede geesten te lokken, maakten de oude toovenaars misbaar met trommels, bellen en brandende vuren, en wij, op hun voetspoor, oefenen cenzelfden lokkenden en afwerenden invloed uit met het misbaar onzer moderne reclame, welke in onzen onttooverden tijd de macht der magie wel in een nog ontstellender mate bewijst dan ooit in het verre verleden het geval is geweest. II. G. CANNEGILTER. Stadsschouwburg: Zaterdag 8.15 uur, Louis Davids Revue. Zondag, 8.15 uur, idem. Maandag, 8.15 uur. Oe Abonnementsvoorstelling Ie serie A.B.C.-cabaret. „Daar zit muziek in". Dinsdag, 8.15 uur: Kon. Letterk. Ver. ,,J. J. Cremer", Liefdes capriolen. Woensdag, 1.30 uur: Schoolvoorstelling, „Gys- breglit van Aemstel; 8 uur: Toonkunst, Henri Merc kei, viool. Donderdag, 8.15 uur: Gezelschap Saalborn- Parser, „De Arme Millionnair" (voor Ver. Geloof en Wetenschap). Vrijdag, 8.15 uur: A.B.C'.-cabarct, Dr. A.B.C. (jubileum Lau Ezerman). „Cinema-Palace": „Uitstel van Executie" met Fritz Lang, Sylvia Sydney en Henry Fonda. „Luxor-Theater": „Saratoga" met Clark Gable en Jean Harlow. „Rembrandt-Theater": „Moederlied" met Ben jamin Gigli. Maria Cebotari, Peter Bosse, Hans Mozer en Milde Ilildcbrand. Op het tooneel: Joe Petersen, Engelschc Jongens-sopraan. Zondag morgen 11 uur „Een Volk in de Alpen", toe gelicht door den heer J. Panman. „Frans Hals-Theater": „Monument eencr groote Liefde". 2e episode van „De Indische Graftem per' met Frits van Dongen en La Jana. Zondag morgen 11 12 uur „Mensclien, Dieren cn Natuur schoon in Zuid-Afrika" door Dr. W. G. N. san der Sleen. Dansavonden. Brita Stegman. Onder auspiciën tan impresario Ernst Krauss zal de Lettische danseres Brita Stegman een aan tal dans-avonden in Nederland geven. Zij zal o.a. op Woensdag 2 Maart a.s. in „Diligentia", te Den Haag en op Dinsdag 8 Maart in het Muziek- Lyccum Ie Amsterdam optreden. Brita Stegman zal aan den vleugel worden begeleid door Gott fried Burgst aller. Tegen het voorontwerp van wet van minlsterRomme Er is hier ter stede een comité gevormd tot verdediging van de vrijheid van arbeid van de vrouw. Het doel san dit comité is. een actie te ontwikkelen tegen het voorontwerp van wet van den minister van Sociale Zaken, mr. Romme, dat aan gehuwde vrouwen het verrichten van arbeid in ondernemingen verbiedt, tenzij op be paalde voorwaarden. Genoemd comité had voor Donderdagavond een vergadering in liet gebouw van den Protestan tenbond in de Jacobstraat belegd, waar drie spreeksters en één spreker het woord voerden. De voorzitster, mevr. J. v. d. Bergh van Eysinga Elias. zeide in haar openingswoord, dat het niet de bedoeling is, propaganda te maken voor den arbeid van de gehuwde vrouw; de bezwaren van dien arbeid worden zeer goed ingezien. Maar economische noodzaak of andere redenen kunnen het noodig maken, dat de gehuwde vrouw arbeid verricht. Er moet tegen geprotesteerd worden dat de regeering op dit gebied ingrijpt. Eerste spreker was dr. C. Spoelder, reetor van het Stedelijk Gymnasium alhier, die er vooral de aandacht op vestigde, dat dit voorontwerp wordt het wet schade zal doen aan de energie ontplooiing van de leden der gemeenschap. Spr is in zijn ambtsvervulling niet met zoo heel veel werkende gehuwde vrouwen in aanraking ge komen. Maar spr. kan wel zeggen, dat die vrouwen vol humor en zakelijk waren. Er was met die vrouwen te praten als met een man. En de kin deren van die vrouwen werden gekenmerkt door zin voor orde, zij waren ijverig en precies, zij behoorden tot de goede scholieren en maakten waarlijk niet den indruk dat hun opvoeding verwaarloosd werd. Natuurlijk zijn er behalve de genoemde categorie tal van goede vrouwen en moeders, maar er zijn ook vrouwen die spreker schuwt en haat; dat zijn de vrouw die alleen leven voor hun eigen vermaak en wat zij hun ontwikkeling noemen cn die de belangen van hun kinderen cn hun opvoeding verwaarloozeii Deze vrouwen kennen de waarde san den tijd cn van den arbeid niet. De gehuwde vrouw die werken wil en de kans ziet zich staande te houden behoort daarentegen wel tot de beste. Het wetsontwerp moet bestreden worden omdat het de besten aan den kant wil zetten en de arbeidzaamheid tegen gaat. Mej. mr. E. A. J. Adriaanse. uit Roermond, behandelde meer in 't bijzonder den inhoud van het voorontwerp van wet; de technische zijde van de quaestie dus. Zij noemde het ontwerji on-demoeratiseh en het begrip naastenliefde zal men er te vergeefs in zoeken. Bovendien wil het begrippen van „de rechterzijde" opdringen aan alle staatsburgers. De mannen van de rechterzijde hebben met leede oogen gezien, dat de vrouw is geworden tot een behoorlijk ontwikkeld menscli en willen hier tegen in gaan met dit ontwerp, dat in een dictatoriaal geregeerd land geen slecht figuur zou maken. De minister toont zich een pater familias van den ouden stijl. Spr. bracht vervolgens verschillende juridische bezwaren tegen liet ontwerp te berde, zooals het verschil maken tussehen werkende vrouwen, die directrice zijn en anderen, die in dienst van een onderneming zijn en tussehen een werkster die in een gezin werkt en een wier taak het is een kantoor schoon te houden. Zoo zal de wet tot aller lei onrechtvaardigheid aanleiding geven. Hetwets- ontwerp is ook buitengewoon indiscreet, want het zal lien, die de wet moeten toepassen, dwingen tot wroeten in min of meer intieme aangelegen heden van een medemensch. Uit wct-teclinisch oogpunt is dit voorontwerp wel zeer aanvechtbaar. Na een korte pauze sprak mevr. A. Tromp- de Jong, tlieol. cand. te Zandvoort. Zij besprak het wetsontwerp van Cliistelijke zijde. Het is een proeve van Christelijke gezinspolitiek; de minister meent het gezin tegen de werkende vrouw te moeten besehermen, te moeten beschermen ook tegen de uithuizigheid van de gehuwde vrouw. Het gaat bij dezen bewindsman en ook bij de re geering om een beginsel. Eigenaardig is, dat het gezin blijkbaar niet beschermd behoeft te worden tegen de werkende gehuwde vrouw, die onbetaalden arbeid verricht (zooals predikantsvrouwen, enz.) Is liet de regeering werkelijk te doen om het gezin te beschermen, waarom mag de gehuwde vrouw, moeder van een gezin, dan wèl werken. Nu laat de minister plotseling het „Nood breekt wet" gelden. Blijkbaar is het er om te doen, de vrouw te verwijderen uit de goedbetaalde be roepen; daar gaat het om. Wij moeten ons. aldus spr., met alle kracht verweren tegen de Christe lijke gezinspolitiek van minister Romme. Het op deze wijze ingrijpen in de gezinnen is strijdig met de I'rot. Chr. beginselen. Ilct is trouwens met den arbeid der vrouw in Nederland waarlijk „niet zoo erg", in de meeste gevallen geeft de werkende vrouw, die een gezin sticht, haar beroep op. Maar de minister volgt liet voorbeeld van den totalitair gerichten staat, die nergens ophoudt (Applaus). De Christelijke ethiek verbiedt volstrekt niet, dat aan de vrouw gelegenheid tot werken wordt ge laten. Oude leuzen kunnen niet meer gelden voor den modernen tijd. De volle levenstaak der vrouw mag zieli in beginsel niet beperken tot liet gezin, zoo oordeelt ook de V.A.C.V. (Yereeniging van Aeademiscli-gevormde. Christenvrouwen). Men voere actie tegen dit schijnbaar Christelijk wets ontwerp; men sta op de bres voor de vrijheid en de verantwoordelijkheid. Moge dit menscliont- eerend wetsontwerp geen wet worden Ten slotte was liet woord aan mevr. A. F,. J. de Vries—Bruins, lid der Tweede Kamer, uit Den Haag, die er op wees dat dit wetsontwerp een sluitstuk is van verschillende maatregelen, in de laatste jaren genomen tegen den arbeid van de vrouw. In hoofdzaak worden de vrouwen getroffen met de laagste inkomsten. Wordt het wetsontwerp in de Kamer aangeno men, dan zal dit niet alleen zijn om het beginsel. Neen, men zal ook economische motieven in aan merking nemen en daarbij komt dan de jaloerseli- he:d van menigen man op de werkende vrouw. Spr. gaf als haar oordeel te kennen, dat als dit ontwerp wordt aangenomen de R.K. Staatspartij i erder zal gaan en zal gaan tornen aan den arbeid van de vrouw. De armst en zullen onder deze wet mogen blijven werken, maar dan moeten toch op de een of andere wijze maatregelen genomen worden voor moeder- sciiapszorg voor de kinderen uit de gezinnen dier moeders. Daarvan spreekt de minister echter totaal niet. Een groot bezwaar is ook dat door wegneming van inkomsten liet levenspeil in vele gezinnen aanmerkelijk zal da'en. Er is gesproken over de fascistische landen in verband met deze quaestie, maar weet men wel, dat in geen enkel fascistisch land een verbod bestaat als hier nu wordt voorgesteld? Men kan er wel op rekenen, dat de Nederiand- sclie werkende gehuwde vrouw, als zij kinderen krijgt, naar haar gezin teruggaat en zich niet het stuk levensgeluk laat ontnemen, dat ligt in de zorg voor en de opvoeding van haar kinderen. Het wetsontwerp van minister Romme moet dan ook in de kiem worden gesmoord! (Applaus). VOOR WAS EN VAAT S&c&ts 5 dspjsA fvz& HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! PR0.17-0WSA Een motie. Aan het einde van de vergadering werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de vergadering de strekking van liet voor ontwerp ten zeerste betreurde en als haar meening uitsprak, dat door de voorgestelde maatregelen de vrouwen naar de onbeschermde beroepen zullen worden gedreven, wat niet in overeenstemming is met de opvattingen van een groot deel van liet Nederlandsche volk. (Ilrl. Dgbl.) GENERAAL KEITEL, chef van den generalen staf van het Duitsche leger. GRAVIN GERALDINE APPONYI, de verloofde van Koning Zogu en toekom tige Koningin van Albanië. VANAF t 96.BETALING IN OVERLEG Alleenvertegenwoordiging BLOEMENDAALSCHEWEG 125 TELEFOON 22004 Gereden wordt met vier- en groote zes-persoons wagens De ondernemer 8 Telefoon van -5 uut 22387 Garage Lansdorp X Teletoon 5 uur 22198 na „HET ORANJEKIND" woorden en muziek van BETTY VAN RH IJ N (oud 10 jaar). Verkrijgbaar bij P. TIDEMAN Jr. Kantoorboekhandel Boschlaan 71 Te BLOEMENDAAL nog enkele TE KOOP OF TE HUUR met garage of schuur, gelegen nabij sportveld, 7 kamers, bad kamer met inbouwbad, modern comfort w.o. 2 W.C.'s, vaste waschtafels en centrale verwar ming. Brieven onder No. 404 aan het Bureau van dit Blad. t

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3