KASTPAPIER PUNAISES Fa. A. VERMOUT C. H C. VOS RIJWIELGEBIED Raadszitting Bloemendaal. A. G. G. M. GIORGIS 8, Zn. Fa. van Weert Vrijdag 18 Maart 1938 Joh. J. Hessels rr fMeubileep-tSnrkhiing'' y. Tlieuwenhof VondeS's Lucifer. bl- Donderdag 10 dezer hield Do. J. C. van Dijk voor een talrijk gehoor in het Jeugdheus aan de Donkevrlaan te Bloemendaal, de laatste, der winterlezir.gen in dit seizoen. Oorspronkelijk zou deze lezing tijdens de Vondelherdenking ge houden zijn; ziekte van den spreker had dit echter destijds verhinderd. Het verheugde hein daarom, thans in de gelegenheid te zijn. voor zijn toehoorders de schoonheid te mogen ontvouwen van een der parelen ran VondeFs groote oeuvre: liet treurspel „Lucifer". Kinderwagen hl Gevonden en terug te hekomen hijSchoen maker, l'lantsoenlaan 2, een parkiet; J. Möring, Aagje Dekenstraat 34, Haarlem, een bruine actentaseh met inhoud; Van Koperen, Schaep- manlaan 19. Haarlem, een wieldop; C. Hagen, Noorder Tuindorplaan 14, Haarlem, een paar heerenhandschoenenPronk, Duinlustparkweg 4, een verpleegstersinsigne: De Veer. Kleverlaan 103, Bloemendaal, een jonge jachthond; J. du Buy, Vrijburglaan 29, een belastingmerk; H. Bikkel, Noord'aan 13, een riem; De Genest et weg 17, een dameshoed; J. Reinalda. Dr. Bakkerlaan 41, een kinderhandschoentjeCuperus, Noordlaan 1, een étui met inhoud; Zonnebloemlaan 19, een honden- riem A. Lammersé, Bloemendaalseheweg 221 een verm. zilveren broche met steen; Witteman, Bloemendaalseheweg 189, een zakmesje; Van der Brink, Duinlust 24. een kooi met een duif; J. Nij- hof, Bloemendaalseheweg 185, een brilmontuur. alle kl euren Burgerlijke Stand. blIn samenwerking met de afd. Haarlem houdt bovengenoemde Maatschappij op Dinsdag 22 Maart a.s. in café „Rusthoek" een ledenver gadering. De lieer Ir. C. E. v. d. Stadt, ingenieur van liet Centraale Bureau der Vereeniging van Directeuren van Eleetrioiteitsbedrijven in Neder land, houdt een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „Toepassing van electrieiteit in den Tuinbouw". bl— In Santpoort is opgericht een afdeeling van de Padvinders Vereeniging Nederland, genaamd: „Brederode-groep". Leidster van deze welpen-horde is Akeela M. v. d. Ilell, Laurillardlaan 18, Sant poort (St.), tel. 476. Secretariaat van het groep- comité: Brederodelaan 50, Santpoort (St.) bl- De dezen winter op de Huisvlijteursussen van bovengenoemde afdeeling vervaardigde voor werpen zuilen Zondag 20 Maart a.s., des nam. van 2.30 tot 4.30 uur ter bezichtiging worden ge steld in een der lokalen van de o.l.s. Julianaschool aan de Julianalaan te Overveen. blDe kassen 'op de gemeente-kweekerij aan de Veldlaan te Aerdenliout zullen ter bezichting worden gesteld op Zaterdag 19 Maart van 35 uur en van 79 uur nam. en op Zondag 20 Maart van 35 uur nam. bl— Bovengenoemde afdeeling hield haar jaar- lijksche huishoudelijke ledenvergadering op Vrij dagavond j.l. in hotel Roozendaal te Overveen. De belangstelling van de leden was normaal te noemen, en de agenda werd dan ook onder leiding van den voorzitter der afdeeling, den heer W.H. Dalmeyer, op vlotte wijze afgehandeld. Het jaar verslag van de secretaresse en de rekening en ver antwoording van den penningmeester werden onder applaus goedgekeurd. Hierbij kwam nog eens naar voren hoeveel nuttig werk door den voor zitter en de secretaresse, de lieer en mevr. Dal meyer, in het afgeloopen jaar voor de afdeeling is verricht: het aantal leden is dan ook meer dan verdubbeld. Aan de beurt van aftreden was de secretaresse, welke met algenieene stemmen werd herkozen. Dc rondvraag bracht nog een geanimeer de gedachtenwisseling, waarna deze vergadering onder een woord van dank aan de belangstellende leden door den voorzitter werd gesloten. blDe automobilist G. uit Bloemendaal, werd op de Vinkenbaan zoodanig door de in zijn vooruit schijnende zon verblind, dat hij den voor hem fietsenden 8-jarigen 1'. H. uit Santpoort, niet be merkte, en hem van achteren aanreed, waardoor de knaap onder de auto terecht kwam. Dr. Mans holte verleende de eerste hulp en constateerde een flinke wond aan de rechterzijde van liet hoofd, een gebroken sleutelbeen en verschillende ont vellingen aan armen en beencn. Op last van Dr. Mansholte werd de jongen naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Direct levensgevaar is niet aanwezig. De fiets werd ernstig beschadigd. blEen door de Haarlemsehe politie aange houden persoon, de 21-jarige v. R. uit Haarlem, bleek bij nader onderzoek ook in Bloemendaal verschillende overtredingen te hebben begaan in samenwerking met zekeren v. B. uit Santpoort. Er is komen vast te staan, dat in het jaar 1937 deze heeren zich schuldig hadden gemaakt aai' het ontvreemden van een fiets, een portenionnai' met inhoud, melkproducten van onbeheerd staand melkwagens, boompjes uit de gemeentelijke plan: doenen. een flesch pruimen uit een groentenwagi enz. Beide personen zijn ter beschikking van d( i officier van Justitie gesteld. Uilsluitend Heerenkappersbedrijf Voor alles op VERBINDINGSWEG 19 TELEF. 22328 AANSCHAFFING LEERMIDDELEN. B. en W. stellen voor in te willigen een verzoek van het R.-K. bestuur van het St. Jozefgestieht te Bloemendaal ten behoeve van de aanschaffing van leermiddelen voor de onder dat bestuur staande St. Thefesiaschoo! aan den Dennenweg, tot een totaal bedrag van f 1354. Z.h.st. aangenomen. AUTO BUSDIENST AERDENHCUT. Naar aanleiding van een in de vorige raadszitting door den lieer Mr. Enschedé gestelde vraag omtrent weder-instelling van een autobusdionst Aerden- houtBloemendaal v.v. merkten B. en W. op, dat in de jaren 19301933 een zoodanige autobus dienst geëxploiteerd werd door de firma J. Back- huijs Zonen, des morgens om het uur en des middags en des avonds om het half uur. Het passagiersverloer was echter zoo gering (gemiddeld één passagier op 2.2 K.M.) dat de instandhouding r an dezen dienst slechts mogelijk was met een ruime subsidie van de gemeente. De kosten voor de gemeente bedroegen plus minus f 15.000,per jaar. Aangezien verlenging der voor den tijd van drie jaren aangegane overeenkomst met de firma J Backhuijs Zonen destijds niet verantwoord werd geacht, werd in de raadszitting van 21 Juli 1932 besloten deze overeenkomst op te zeggen tegen 15 April 1933. En daar het niet in de lijn der verwachting ligt, dat het exploiteeren van een dienst thans en in de naaste toekomst veel betere resultaten zal opleveren, moeten B. en W. het weder-invoeren van een dienst Aerdenliout Bloemendaal ernstig ontreden. De heer POSTHUMUS MKIJJES (V.B.) aelit directe afwijzing van het idee niet gewensclit, temeer waar spreker bekend is dat een ondernemer een plan heeft ontworpen voor de instelling van een dienst. De heer HONDIUS (Nat. Herstel) zou gaarne in overweging willen geven indien een dageiijksclie dienst niet tot stand komt, toeli pogingen in t werk te stellen voor een wckelijkschen dienst, b.v. op marktdagen. De VOORZITTER deelt mede (lat 2 taxi chauffeurs zich tot hem hebben gewend over deze zaak; spreker heeft lien geadviseerd met een schoolbus te beginnen. Weth. OUWEHAND (C.H.) heeft eenige chauf feurs bij zich gehad, die een poging wilden doen in combinatie met de N.Z.H.T., doch spreker heelt nog geen concrete gegevens ontvangen. Het voorstel van B. cn W'. wordt daarna aan genomen, terwijl alsnog eventueel? nadere ver zoeken in overweging genomen zullep worden. DE SCHOOLKWESTIE TE OVERVEEN. Aan de agenda wordt nog toegevoegd een punt omtrent het instellen rail beroep bij de Kroon tegen een beslissing van Ged. Staten inzake het verstrekken van de noorlige gelden voor de stich ting van een bijzondere school voor lager onderwijs •te Overveen. In de raadszitting van 11 November 1937 be sloot de Raad de door het' bestuur der Vereeniging voor C'hr. Onderwijs te Overveen gevraagde mede werking om gelden uit de gemeentekas te willen verleenen voor de stiehting van een school, niet te verleenen. met de stemmen ran de heeren van Riessen en Holding tegen. Het schoolbestuur is ran dit raadsbesluit in hooger beroep gegaan bij Ged. Staten, die thans beslist hebben dat genoemd bestuur bij liet in dienen van het verzoek aan den Raad voldaan heeft aan de eischen van art. 73 der Wet op het L. O., zoodat de Raad zijn medewerking niet had mogen weigeren. Deze wet eischt n.l. niet, dat de leerlingen in de gemeente ran stichting wonen, maar let slechts op het aantal kilometers tusschen twee scholen en het noodzakelijke aantal leer lingen. B. en W. stellen thans den Raad voor bij de Kroon in beroep te gaan. De heer VAN RIESSEN (A.R.) zegt wel ver wacht te hebben dat de Raad na de beslissing van Ged. Staten zijn loyale medewerking zou ver leenen. Met in beroep te gaan bij de Kroon bereikt men slechts dat de betrokkene weer 4 of 5 maanden moet wachten. Spr. betreurt dat de R.K. en Chr.- Hist. hun medewerking niet willen verleenen, en verlangt aanteekening dat hij tegen het voorstel van B. en W. is. Weth. OUWEHAND (C.H.) zegt iets voor het betoog van den heer van Riessen te gevoelen, dit mee naar aanleiding van hetgeen door den heer lste Klas werk onder garantie. Prijzen zeer laag Esschilderstraat 29, tijdelijk Telcf. 12530 SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18 A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Rotding in de raadszitting van 11 November j.l. bij dit verzoek naar voren werd gebracht. Spreker heeft zich afgevraagd of het wel juist is in beroep te gaan tegen een beslissing die in een analoog geval door de Kroon is genomen, en spr. verzoekt thans, hoewel Hij in eerste instantie tegen het verzoek stemde, aanteekening dat hij tegen het voorstel van B. en W. is om in beroep te gaan. De lieer HONDIUS (Nat. Herstel) heeft de over tuiging dat het Hier een kwestie van recht en van macht is; degene die de macht in handen heeft zal de wet op haar wijze interpreteeren. De heerQUARLES VAN UFFORD (V.B.) meent dat het gemeentebestuur in beroep moet gaan om daarmee de mogelijkheid te hebben dat op de bestaande leemte in de wet de aandacht wordt ge vestigd. De heer SCHULZ (S.D.A.P.) is er nog niet van overtuigd dat de gemeente ongelijk krijgt. Waar de laatste jaren zooveel maatregelen ter besparing van onderwijskosten zijn getroffen, zal de Regeering vermoedelijk oordeelen, om het zoo zacht mogelijk uit te drukken, dat de wet is omzeild. Het voorstel van B. en W. om in beroep te gaan bij de Kroon wordt dan aangenomen met de stem men van de liecren van Riessen en Ouwehand tegen. RONDVRAAG. Op een vraag van den heer CASSE welke werk zaamheden worden uitgevoerd op liet terrein aan den Noorder Stationsweg, antwoordt weth. PRIN- SENBËRG, dat aldaar een vijver wordt gemaakt met een plantsoen. De VOORZITTER antwoordt den heer NOOR MAN op diens vraag naar invoering eener regeling voor taxi-bedrijven en opheffing van vaste stand plaatsen. dat deze materie in studie is. De heer VAN RIESSEN vraagt of er iets te doen is tegen de vervuiling der straten door hon den. De heer CASSE: Een emmertje meenemen. De lieer SCHULZ: Geef ze een luiermand. De VOORZITTER zegt de eenige mogelijkheid te zien in een bepaling als de gemeente Amsterdam maakte, dat het verboden is om loopende niet een hond stil te gaan staan. Doch spreker gelooft niet dat de gemeente hiervoor rijp is. De openbare zitting wordt hierna te half vier gesloten. Na afloop van de geheime raadszilting werden den jubileerenden hoofdcommissies, den lieer van Abs, door den burgemeester en w et houder Prin- senberg eenige stoffelijke blijken van belangstelling aangeboden. Een l woede jubilaris, de lieer J. de Boer, die zijn 25-jarig jubileum in dienst der gmeeente lieden herdacht, werd hierna eveneens door het gemeente bestuur en de commissie van bijstand voor gas- cn waterleiding gecomplimenteerd. Vondel was 64 jaar oud, toen hij zijn „Lucifer" schreef, dit meesterwerk, dat het hoogtepunt van zijn gedichten geworden is. De behandelde stof is een Bijbelselie en de inhoud laat zich kortelijk als volgt samenvatten Stedehouder Lucifer, opperste- en allerhoogste aartsengel, hoovaardig, staatszucht ig en verblind door egoïsme, benijdt Gods onbepaalde grootheid. Tegelijk is Hij ook afgunstig op den mensch, om dat die naar Gods beeld geschapen, en in het weel derig paradijs met de heerschappij over den aard bodem begiftigd is. Hij benijdt hem te meer, wijl hij, in tegenstelling met de' vereenzaamde, ge- slachtlooze engelen, een sekse bezit, die hem „Een hooger zaligheid, die d' 3<3ngelen noch missen", doet deelachtig worden. Hoort, hoe hartstochtelijk de wederspannige overste Apollion (zoo juist teruggekeerd van een verkenningstocht naar de aarde, waarheen Lucifer hem zond), de zaligheden van liet Paradijs pn liet mensehenpaar aan Belsebub en Belial (ook weder spannige oversten als hij) tracht duidelijk te maken In het voorbijgaan gezegd: deze meesleepende beschrijving van het eerste mensehenpaar be hoort tot liet schoonste, dat Vondel gemaakt heeft. Apollion's rapport van zijn verkenningstocht, doet de afgunst van Lucifer ten top stijgen cn, pogende zichzelf met Gode gelijk te stellen, de macht van Gabriel, Gods geheiinnistolk, te breken en den mensch huiten den Hemel te houden, bindt hij met zijn leger van gelijkgezinden en eveneens opstandige engelen, den strijd aan tegen Michaël, 's Hemels veldheer en diens leger scharen. Wel tracht de beschermengel Rafaël hen van zijn heilloos plan terug te houden, doch te vergeefs De strijd eindigt met de nederlaag van Lucifer, waarna deze, uit wraak, den eersten mensch en in hem al zijn nakomelingen, ten val brengt, om ten slotte zelf met zijn wederspannige strijdge- nootcn, als eeuwig verdoemden, in den afgrond gestort te worden. Vondel geeft voor dit treurspel de forsche cn stout opgezette tooneelaanwijziging: „Het tooneel is in den Hemel". Hoe ook steeds door tegen spoed vervolgd, hoe ook door zijn zoon Joost in de grootste zorg gedompeld en tot hittere ar moede gebracht toch stijgt ais een adelaar zijn geest naar boven en schrijft hij nog een „Het tooneel is in den Hemel". De vraag, of men het tooneel in den Hemel mag plaatsen, was in zijn tijd actueel. Predikanten beantwoordden haar ontkennend en trachtten de druk, zoowel als de opvoering van „Lucifer" verboden te krijgen, al was dit werk dan ook door Vondel alleronderdanigst aan Ferdinand den derden, roomsch-kcizer, „opgeofferd" en door dezen genadiglijk aangenomen. De magistraat) gaf toe, doch kon zich niet weerhouden, de oolijke opmerking te maken, dat de mensehen „des te begeeriger zoude zijn om het spel te zien". Waar schijnlijk voelde deze ook, dat hierbij geen kwestie van eerbied, maar van kunst, de waarachtige liooge kunst was, en „Lucifer" daartoe behoorde. Overigens is het Nederlandsche woord „spel", misleidend, want het lijkt b.v. oppervlakkig be zien, profanie, een spel met eep heilig onderwerp als inhoud, op te voeren. Men bedenke echter, dat voor den tooneelspeler, het spel werkelijkheid de werkelijkheid spel is en dat de kunstenaar de hoogste uiting geeft van zijn geest. Geest toch leeft in vrijheid, die hem elders dan bij het spel, niet geboden wordt. In latere eeuwen is „Lucifer" dan ook herhaaldelijk ten tooncele gebracht. Na deze inleiding vergastte spreker zijn gehoor op de dichterlijke weergave van het behandelde treurspel door Simons in de laatste Vondel-uitgave neergelegd. Het slot dezer weergave legt vooral den nadruk op de vóóraankondiging van Christus, die in het stuk gezet is en daarmede liet mysterie beëindigt. Vervolgens behandelde Ds. Van Dijk de be- leekenis van Vondel als dichter en als mensch en merkte o.a. op, dat een groote afstand van tijd, ons, 20ste eeuwers, scheidt van de 17e eeuw. Wij bezien die gouden eeuw als toeschouwers; het leven van dien tijd is niet het onze. Mij kunnen haar bewonderen, maar zijn dan juist toeschou wers. Vondel leefde in een tijd, waarin alle dingen, die de republiek der 17 Ver. Nederlanden ondernam, schenen te moeten gelukken. Het was een tijd, waarin alles aan het groeien was, zoowel stoffelijk als geestelijk. Zoo'n tijd roept om zijn kunstenaars cn Vondel was cén der grootcn. Wel doen zijn verzen ons aan als gezwollen en maakt wijdloopigheid hen tot moeizame lectuur. Men boude echter in 't oog, dat hij ethicus was, d.w.z. verhaler. Ons modernen valt het echter, als gezegd, moeilijk VondeFs kunst naar waarde te schatten en ook hij zijn tijdgenooten zal hij stellig niet populair geweest zijn, hoe veelgelezen Hij toen reeds was. Na de pauze droeg spreker nog verschillende fragmenten uit „Lucifer" voor, waarbij vooral de schoone rei-zangen, als: wie is het die zoo hoogh gezeten, zoo diep in 't grondelooze lichten de toezang: „Heiligh, heiligh, noch eens heiligh, Driemaal heiligheer zij Godt hun ontroe rende uitwerking niet misten. Het was een mooie avond. De heer Dankbaar kon dan ook met volle recht den dank der toe hoorders aan Ds. van Dijk overdragen. B. Een mooie Engelsche NU Anegang 46 Gevonden Voorwerpen. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 10 tot 12 uur v.m.): 1 sleutel, 1 dameshand schoen, 1 rozenkrans in étui, 1 rozenkrans, 1 kin derhandschoentje, 1 parapluie. 1 kinderhand schoentje,! kinderhandschoen, 1 dameshandschoen Politiepost Aerdenliout: 1 dameshandschoen en 1 ceintuur. Hoenderloo-collecte. blEvenals het vorige jaar, zal weder vanwege de Stiehting „Hoenderloo", met vergunning van B. en W. een openbare collecte gehouden worden, ten bale van haar opvoedingswerk onder de jon gens. Wij spreken hierbij den wensch uit, dat de vrijwillige collectanten (lie vorig jaar geheel be langloos hun medewerking verleenden, met even veel animo en moed hun mooie taak weer zullen volbrengen cn dat er mild geofferd moge worden door alle ingezetenen, opdat deze zeer belangrijke jeugdarbeid, voor menigen knaap een toevluchts oord, voortgang moge vinden. De collecte zal plaats vinden Zaterdag 26 Maart en geleid worden: te Bloemendaal door: Mej. G. J. Bongers, Ds. Bakkerlaan; R. Koopman, N. Stationsweg 18; Mej. D. Mey, Wildhoef; Tj. K. Roosjen, Zomer- zorgerlaan 5; te Santpoort door: Mevr. B. J. Visser, Brederode- laan 42; te Overveen door: Mej. J. Blom, Houtvaart 44; Mej. C. Steenken, Deimvlietspad; Mevr. J. J. S. Rijnhart-Gutteling, Ramplaan 78.; te Aardenhout door: Mevr. II. A. Crommelin Niehans, Spiegelenburghlaan 22. De collecte wordt hartelijk aanbevolen door: Ds. Ch. de Beus, Overveen; Ds. D. Crommelin, Aerdenhout; Ds. J. C. van Üijk, Bloemendaal; Mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh, Bloe mendaal; Mr. F. J. D. Thevse, Ds. H. J. Visser, Santpoort. Bloemendaalseheweg 53 Bloemendaalseheweg 255 Bevallen Th. W. WarmerdamJansen, dochter. Ondertrouwd: A. F. van der Scheer en M. J. ter Haar Romeny. Overleden: A. Kuijer, oud 66 jaar (over leden te Haarlem). Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, Afd. Bloemendaal en Omstreken. „Brederode-groep". o Afd. Bloemendaal van den Volksbond. Vereeniging tegen Drankmisbruik. Bezichting Kassen Gemeente-kweekerij. Vrijz. Dem. Bond, afd. Bloemendaal. Door zon verblind. o Van alle markten thuis. Bezoekt U ook eens het van Lambrecht van Dalenlaan 9a le zijstraat links achter Rollandslaan MARKIEZEN EN SCHERMEN Laat deze nu maken en overtrekken. Wij verwerken uitsluitend BARA-WEEFSELS. Stalen en prijsopgaaf vrijbl. Electrische Markiezenfabriek Fa, Verweij v. Heerden Sophiaplein 20, Telef. 11609

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2