Uw kolenhok leegl D. J. JANSSE Ik ben het oude, welbekende pak,maar mijn inhoud is nu veel verbeterd N.V. Hoenderdos Brandstoffenhandel Vrijdag 18 Maart 1938 3 Tooneel. Muziek. Ingezonden. Predikbeurten. Uw drogist verkoopt thans ook RODONT - doodelijk voor rat en muis, doch onge vaarlijk voor huisdieren en pluimvee. Per doos 40 cent. D 75 TE AMSTERDAM. „Parfumerie" door Nikolaas Laszio bij het „Nieuw Schouwtooneel" (regie Richard Flink) Kik huis heeft zijn kruis en in elke familie is er wel één zwart schaap. Onder de sclioone opper vlakte van gelatenheid kunnen felle hartstochten laaien, woelen en het gemoed beroeren. De sehoone schijn wordt wel zeer betracht in winkel-zaken. Welke cliënt vraagt wat er leeft en trilt in het ge moed van den winkelier of in dat van één zijner bedienden? In „Parfumerie" is de hoofdpersoon zulk een winkelier, Engelhardt, eigenaar van 'n parfumerie. Deze man met zijn glimlachende voorkomendheid, doorleeft tegelijkertijd de tragiek van zijn leven: Zijne vrouw heeft hem,[de veel ouderen man na een 34-jarigen echt bedrogen en wel met één zijner bedienden, hetgeen hem door een anonymen brief werd gemeld en hetgeen later door een particulier detective, dien hij uitgezonden had, werd beves tigd. Als de klanten weg zijn raast hij tegen zijne winkelbedienden in het, bijzonder tegen een, dien hij verkeerdelijk voor den bedrieger houdt. Deze sympathieke jongeman blijft „den baas" trouw, vooral daar deze hem, nadat hij zijne vergissing had bemerkt, zijne'ecxuses maakt. Hij blijft hem trouw zooals trouwens al zijne winkelbedienden, de grijze, levenswijze I .or enz, zijn winkeljuffrou wen en zijn cassière. De verrader is de winkel bediende Jankl en nadat Engelhardt dit weet en hem wederom ziet wordt liij woedend en wordt hij getroffen door een beroerte. Intussehen be merkt men dat alle personen, die er in dit „blij spel" voorkomen, zoo hun kleine dramatjes of hun kleih avontuurtje hebben. De sympathieke winkelbediende Pelikan heeft voortdurend hevigen strijd met de winkeljuffrouw Hedy Zeilinger, met wie hij zonder dat hij wist dat zij het was liefdesbrieven wisselt. Dat klinkt raar, maar 't kan (onder mijn vriendenkring behoorde eene dame, een journaliste, die zich op haar man per correspondentie verliefde en hij op haar). Natuur lijk krijgen Pelikan en juffrouw Zeilingen elkaar. In het gemoed van den ouden winkelbediende Lorenz speelt zich een ander conflict af: Hij is doodsbang voor ontslag, omdat hij al zoo oud is, en is met zijn levenswijsheid ootmoedig en gedwee. Engelhardt wil scheiden van zijn vrouw, maar verzoent zich, geresigneerd, met haar, viert den Kerstavond met haar en in gezelschap van den guitigen loopjongen Pepi. Eigenlijk is dit stuk meer navrant dan blij, al is het juist Pepi met zijn oolijken kop en zijn guitige kwinkslagen van bur gerjongen en met zijn branie, die de humor ver tegenwoordigt. Hij wordt voortreffelijk gespeeld door Nina Bergsma. Om met de dames te beginnen: Juffrouw Zeilinger, een niet-groote rol, werd met bezieling entemperament gespeeld door Dogi Rugani. Trouwens geen der dames had een groote rol en er is niet veel belangrijkers van te zeggen dan dat zij allen berekend waren voor haar taak. De heerenrollenJules Verstraete liet zich als Engel hardt weer kennen als een groot tooneelspeler, die deze rol breed, zeer tragisch en later in zijn galaten- lieid zeer mooi speelde. Adolf Rijkens speelde sympathiek, jong en aardig den winkelbediende Pelikan. Waarom hij ook in ernstige oogenblikken 'n beetje bleef glimlachen is mij niet duidelijk. Johan Schmidt speelde eveneens goed den verra derlijken bediende Jankl. Maar het allerbeste, een creatie, die ik mijn leven lang niet zal ver geten (er zijn zoo van die créaties die je altijd vóór je blijft zien) is die van Frits Bouwmeester van den ouden winkelbediende Lorenz, tot in elk détail verzorgd en af, een man uit één stuk in al zijn ge compliceerdheid. „Grompie", door Horace Hodge en Wigney Percival, bij het Gezelschap Saalborn-Parser (regie Louis Saalborn). Grompie was één der groote successen van Willem Royaards en zijn beste leerling Saalborn was toen de bediende bij den ouden lieer Bullivan, alias Grompie, omdat deze man met de meest goede kern 'n ruwe bast had, d.w.z. altijd door mopperde. Toch heeft deze Bullivan veel humor en men kan hem met het accent op het ééne of op het andere element spelen. Saalborn, die nu Grompie was, kon het laatste. Zoo zagen wij dus een geestigen Timmerman Haarlem Telefoon 12464 Zonneschermen- en Marquizen- tabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. GEN. CRONJéSTRAAT 88. Groote keuze Tuinparasols,Tuin meubels, Strandtenten, enz. ouden heer, die ook wel uit de slof schoot, een selierpzinnigen ouden heer, die den slechten Jarvis (Ferd. Sterneberg) den diamant-d;ef, welke dia mant hij had ontfutseld, wist te ontmaskeren. De bezitter van de diamant, die dit kleinood voor zijn firma moest alleveren, was Bullivan's neef, die op zijn lief kleindochtertje Virginia (Carla de Raet) verliefd was, maar zich haast door den slechten Jarvis had laten verleiden. Haar betere gevoelens cn de tusschenkomst van Grompie hielden haar daarvan terug, want Grompie zou niet de oude sluwe advocaat zijn, die hij was als hij niet alle draden der ongerechtigheid wist te vinden en te ontwarren. Het ging hier inderdaad om een draad in den letterlijken zin of eigenlijk om een haar van het bekoorlijke kamerkatje Suze (Nel I.igthart) die deze om een camelia in het knoopsgat van Bulli- vans' neef had gewikkeld. De dief had die meege- rukt toen hij dien neef Ernest neersloeg en had die later Virginia gegeven. Door haar bekentenis aan den vader „Grompie" kwam deze tevens er achter wie de dief was geweest en de booze Jarvis ontgaat de gerechtigheid niet. Nu dan het was een genot volle avond. In de eerste plaats om de werkelijk eminente créatie van Saalborn (wat hebben wij toch uitstekende acteurs minder actrices); ook wéér zoo'n creatie die evenals dezelfde van Royaards die de rol in aanderen trant speelde, onverge telijk zal blijven. De bediende Ruddock werd door van Leersum ook zeer geestig gespeeld, het oude factotum, dat zijn lastigenheer om den vinger wond. en bedilde, maar hem in ernstige oogenblikken wel degelijk bijstond. De neef van Bijb Wijsman was aanvankelijk wat stijfjes, maar kwam later los, de dief van Ferd. Sterneberg was goed en had de aardige charme om te doen gelooven dat Virginia (zeer bekoorlijk door Carla de Raet gespeeld) er bijna ingeloopen was. Suxe, het kamermeisje van Nel Ligthart bewoog zich los en coquet. EDMOND VISSER. TE HAARLEM. De Lach der Goden", blijspel van A. den Hertog( bij het Rott. Hofstad Tooneel, Dir. Cor van der Lugt-Melsert. Dit uiterst knap geschreven blijspel werd j.l. Maandag als laatste Abonnemets-voorstelling van het seizoen in den Stadsschouwburg gegeven Het heeft een mythologisehen achtergrond in het verhaal van Ganymedes die, met toestemming der Goden op de aarde teruggekeerd, de ervaring op doet, dat zelfs de schoonste liefdesbetuigingen eener vrouw veelal niet anders zijn dan comedie. Hoeveel sterker moet dit dan tot uiting komen, wanneer die vrouw een actrice van beroep is De zakenman André Marinot, van een lange zakenreis teruggekeerd, vindt bij thuiskomst dat zijn vrouw afwezig is. Zijn huisknecht verraadt hém, dat Mevrouw de geheele week al zeer laat is thuisgekomen. Dit ergert André en wekt zijn achterdocht op, maar wat blijkt Zijn ega Eliane Delcourt is, ondanks haar plechtige belofte, van het tooneel af te zien weer op de planken terugge keerd. Haar kunst bleek sterker dan de eenigszins latent geworden liefde voor haar echtgenoot, die haar door zijn drukke zaken, ook wel wat verwaar loosd heeft. Een en ander geeft in een door Vera Bondam en Dirk Versteeg goed gespeeld voorspel aanleiding tot een ietwat overhaaste scheiding. Als zij meer voelt voor al die mannen die haar op de planken aanstaren dan voor hem, moet het maar uit zijn tusschen hen zegt André. De advocaat van Eliane komt op André's kan toor een cheque vragen uithoofde van een schrifte lijke verklaring waarin André te kennen geeft te zullen bijspringen, wanneer Eliane extra toelagen mocht nocdig hebben. Dit komt volgens André wat al te vaak voor, zoodat hij aan „afpersing" gaat denken, en dit ook tegenover den advocaat Firlaine tot uiting brengt. Deze is zoo onhandig zulks in een telefoongesprek aan Eliane mede te deelen. Het tooneel is gesplitst in twee deelen; links het kantoor van André, Techts het boudoir •*an Eliane. Beide zijn telefonisch aangesloten, en door het minder handig optreden van den advocaat, komt er een groote ontstemming tusschen de ex- echtgenooten. Eliane ontvangt intussehen bezoek van een vriendin Germaine, eclitgenoote van een vroeger leermeester van haar. Deze vriendin heeft geld noodig, en Eliane acht zich verplicht haar dit te geven. Zij doet dit uit de extra bijdragen van André. Deze krijgt bezoek van een zakenvriend, die in Amerika woont en in Europa een vrouw zoekt. Opeens flitst André door het hoofd dat hij door dezen vriend aan Eliane uit te huwelijken, van de extra uitkeeringen af kan komen. Dit convenieert hem omdat zijn zaken niet te best gaan. De Ameri kaan Mareelle Dulac, die Eliane heeft zien spelen, en verrukt is van haar spel, gaat daarop in en wil, naar Amerikaanschen stijl, dadelijk aan haar wor den voorgesteld. Tot dat doel arrangeert André een week-end partijtje bij Germaine, de vriendin van Eliane. Het gaat hier vroolijk toe; de Ameri kaan wordt tot over de ooren op Eliane verliefd (zij speelt met hem) en wil liefst zoo spoedig moge lijk met haar trouwen. Om André te straffen voor zijn onbehoorlijk gedrag te haren opzichte, neemt zij het huwelijks aanzoek schijnbaar aan, tot zicht bare ergernis van haar ex-gemaal, die jaloerselier blijkt te zijn, dan hij zelf wil goegeven. Eliane dwingt André met haar te dansen, en hij komt der mate onder haar bekoring, dat hij haar een zoen geeft, met het gevolg dat de Amerikaan boos weg loopt. De ontknooping komt in het derde bedrijf, weer het gesplitste tooneel, met veel intrigues en mis verstanden. Maar ondanks alles vinden André en Eliane elkander weer, nadat André tot de over tuiging is gekomen, dat er, onder dat buitengewoon goed acteeren, bij Eliane diepere gevoelens voor hem aanwezig zijn. Een bouquet roode rozen geeft ten slotte den doorslag; zij neemt André weer in genade aan, en geeft den Amerikaan zijn congé, waarna hij met een sierlijke buiging afscheid neemt. Het geheele stuk door speelt Vera Bondam elegant als zij is, op geestige wijze haar rol, kracht dadig ter zijde gestaan door Dirk Verbeek. Ook de Amerikaan, Paul Steenbergen gaf goed spel te zien. De rol van den onhandigen advocaat was in goede handen bij Piet Rienks, terwijl de minder belang rijke rollen van Secretaris en typiste goed vertolkt werden door Henk van Buren en Caro van Eijk. Ook de overige rollen zooals die van het dienst meisje en het kamerkatje werden vlot gespeeld, zoodat een geheel werd verkregen van groote aan- De Duif komt met belangrijk en prettig nieuws! Een be duidende verbetering in kwaliteit, waarbij niet alleen het vetgehalte van hst bekende Duif Vetloogmeel aan zienlijk is verhoogd, doch tevens de samenstelling nog verder is verbeterd in overeenstemming met de nieuwste vindingen op het gebied der zeepbereiding Hierdoor heeft het vanouds reeds zo gewilde Duif Vet loogmeel een belangrijk grotere waskracht gekregen, waarover de trouwe verbruiksters verrukt zullen staan. En elke huisvrouw, die nog niet met Duif Vetloogmeel kennis maakte, moet beslist niet verzuimen, de nieuwe Duif eens te proberen! Want de Duif is nu beslist het beste, wat de Nederlandse markt op dit gebied voort brengt en toch blijft de lage prijs van 10 cents gehand haafd en ook de zo populaire Duifmerken, die recht geven op de bekende nuttige en fraaie geschenken. Dus voortaan DUIF VETLOOGMEEL, dat ondanks de belangrijk verbeterde kwali teit en cadeauxbon slechts 10 cents kost. DDV 24-0250 trekkelijklieid. Voegt men hierbij een smakelijke aankleeding, en men heeft een stuk, dat zeer de moeite waard is, om het te gaan zien. Dit stuk vormde de afsluiting van het abonne- ments-seizoen. De abonné's hebben alle reden tevre den te zijn over datgene wat hun geboden is. Dit kwam ook ditmaal tot uiting in een krachtig applaus voor de spelers. C.E. Zevende Concert der Haarlemsche Bachvereeniging. Het laatste der Bacliconcerten in dit seizoen, waarbij Prof. Bruno Walter het Amsterdamsclie Concertgebouworkest leidde, was een schoon en waardig slot van deze prachtige reeks. Het programma begon met Haydns Symphonie in D. gr. t„ in een uitvoering, die men ideaal kan noemen. Hoe natuurlijk en eenvoudig klonk alles, van welk een teederheid en innige expressiviteit hoe schalksch en fijn geciseleerd, in één woord, hoe onvergetelijk was deze uitvoering! Daarna volgde het piano-coneert in A gr. t. van Mozart, waarin Bruno Walter zelf als solist optrad. Het moet aantrekkelijk zijn voor pianist-dirigenten, om zelf beide functie's van solist en orkestleider te vervullen. Mengelberg deed dit, Ernst v. Doli- nanyi, zoo ook Walter. Toch geeft het iets onrustigs, dit telkens van de eene taak in de andere vervallen, dat aan het geheel niet altijd ten goede komt. Bruno Walter, die een fijnzinnig pianist is, wiens aanslag en techniek juist voor Mozart's muziek als geschapen lijkt, gaf van het concert een ge voelige interpretatie, die hem een dankbare hulde van de zaal bracht, waarin hij ook de orkestleden liet deelen. De kleine bezetting van het orkest werd na de pauze tot op volle sterkte aangevuld voor het tweede programma-deel: Tod und Yerkliirung van Richard Strausz, het Siegfried-Idyll en het Voorspel vpn „die Meistersinger von Nürnberg" van Ri chard Wagner, voorwaar geen kleinigheid wat klankenmassa betreftDe geniale dirigent gaf van deze werken zulk een prachtige vertolking, dat het was als een schitterende apotheose, niet alleen van dit concert, maar van de geheele reeks Bach- concerten, die ons Haarlemsche publiek zooveel schoons gegeven heeft. We hopen van harte, dat de wenseh, die de voorzitter aan 't begin van den avond uitsprak: dat het ledental weer sterk moge toenemen, opdat op dezelfden voet zal kunnen worden voortgegaan, verwezenlijkt moge worden. Met een bijzonder hartelijk en warm applaus heeft men voor dit seizoen van Walter en het Concertgebouworkest afscheid genomen. B. W. Hardnekkig. bl— In Aerdenliout werd Zaterdag j.l. een persoon aangehouden, tegen wien reeds vele malen was gewaarschuwd, en die met behulp van zijn uniform en een met de letters E. C'. gesierde modelpet de inwoners reflectoren voor electrische lampen wist aan te smeeren tegen schandalig hooge prijzen. Zich meldende namens de „Electri- citeits Centrale" sloeg hij liier en daar z'n slag. De politie is thans tot zijn arrestatie overgegaan en heeft den delinquent ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. EEN WENSCH EN EEN TIP. Zeer geachte Redactie, Zoudt u onderstaand schrijven in uw blad willen opnemen Het kwam mij ter oore, dat de trottoirs aan de Iepenlaan betegeld zullen worden. Inderdaad, geen overbodige luxe, want zooals de toestand nu is, is deze een dorp als Bloemendaal, van gegoede burgers, onwaardig. Het loopen op het knobbelig wegdek, dat aan hard bevroren land doet denken en de sterke helling maken van het wandelen geen genot. Om nog niet te spreken van de ontelbare plassen, die dagen lang blijven liggen. Het is te hopen, dat de betegeling spoedig komt en horizontaal gelegd wordt. Om ontelbare richels bij hellende auto-afritten te vermijden, zou men op die plaatsen alleen bij de grens van den hoofd weg één tegel hellend kunnen plaatsen. Hoogachtend, Bloemendaal, 16 Maart 1938. II. T. ZONDAG 20 MAART 1938. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. ,T. C. r an Dijk. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. (Radio-uitz. op golflengte 245.9 m.) Nederl. Prot. Bond, v.m. 10% uur Dr. W. Ban ning, van Bentveld. Vrije Kath. Kerk v.m. 10% uur Gezongen H. Mis. Woensdag n.m. 8 uur Completen en Lof. 0VERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. AERDENH0UT. Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Dr. J. C. Al Fetter, Remonstr. pred., Den Haag. SANTPOORT. Ned. Herv. Kapel, v.m. 10 uur Ds. G. J. Waarden burg van Haarlem. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. R. H. Oldeman. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. G. J. Duij- vendak. Eglise Wallonne a 10 li. 30 Service et Sermon présidé par Mr. Ie pasteur Mrc. Jospin; 3e collecte pour l'Eglise. ii 9 li. 15 Ecole de Dimanche. Geref. Kerk (H.V.)v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. A. J. Wartena, em. pred. Ned. Herv. Kerk, Arnhem. Gem. Gods (Frans Halsstraat 4), v.m, 10 en n.m. 5 uur, de heer Jeninga, van IJmuiden. Donderdag n.m. 8 uur (W. Geldeloozepad 14), Bijbellezing en bidstond. Ned. Ver. v. Spir. „Harmonia", (afd. Haarlem II. Soc. Ver. Zijlweg 1) v.m. 10% uur Wij dings morgen, mevr. I,. Servaas Smits-Peletier, vai Den Haag; onderw.„Veel heb ik u nog t- zeggen". Helderz. waarn.: mevr. J. Rer- mers-v. d. Lans. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. 1 van der Vloed. Een goede gelegenheid om eens een proef bij ons te bestellen. U ZULT ZEKER TEVREDEN ZIJN! KINDERHUISSINGEL 2 - TELEFOON 11979

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3