C. H C. VOS A. G. G. N. GSORGIS Zn. Vrijdag I April 1938 Schilderkunst. Kunst. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefocn. Agenda. Uitsluitend Heerenkappersbedrijf Uw drogist verkoopt thans ook ROD O NT - doodelijk voor rat en muis, doch onge vaarlijk voor huisdieren en pluimvee. Per doos 40 cent. D 75 Tentoonstelling Dingemans, Dingemans Jr. Mevr. Dingemans-Numans. Hot voornemen bestaat van 3 tot 19 April in het Frans Hals-museum te Haarlem een tentoonstelling te houden van schildderstukken der zeer bekende wij durven zeggen de niet alleen zeer bewonderde maar om en door haar werk zeer beminde bloemen- schilderes Mevrouw Dingemans-Numans, waarbij tevens behalve schilderijen en etsen van haar talentvollen overleden echtgenoot ook portretten en ander werk van hun veel belovenden zoon Waalko Dingemans Junior zullen worden ge- exposeerd. Nederland is nu eenmaal het schildersland bij uitnemendheid en het is dus verklaarbaar dat Haarlem, de bloemenstad van dit land, steeds uitnemende schilders en lithografische en andere teekenaars van bloemen heeft voortgebracht en geherbergd. Ouderen onder ons herinneren zich de figuren van Jeanne van Eeden, een tante van Frederik van Eeden van de Wagenweg en Arentine Arendsen van het Houtplein als die van uitstekende bloementeekenaressen. Het werk van Mevrouw Dingemans is verre verheven boven het werk van beide ons nog van vroeger bekende schilder- en teekenaressen van bloemen. Him was het te doen om de getrouwe zakelijke weergave. Zij waren verliefd (alle kunst vertolkt in wezen een verliefd zijn) op de bloem als levend ding om den vorm en de kleur, om het karakter vooral der enkele bloem van weg- zijn stijl. Bij Mevrouw Dingemans ontbreekt ook deze liefde niet, maar zij heeft en geeft bovendien nog veel meer. Of men bij haar ziet primula's blauw en paars en lieht-rood, gedragen door een weelde van prachtig nervige lichtgroene bladen, of fijn roode en witte primula's elegant hangende over den rand eener kleine vaas van Venetiaansch glas, of de frissche anemoon, de donker paarse en blauwe als 't ware dragende de bijna brutaal roode met het witte hart rondom de zwarte kern, dan wel de rijke appelbloesem welks droomerige teerheid doet denken aan een eerste liefde van een onbedorven meisjesziel, of in tegenstelling daarmee de twintig stugge cynia's in vijf tinten geel en drie kleuren rood en daar tusschen blauwe die met hunne gele harten zijn als een bonte boerenbruiloft, maar schooner, want harmonisch en niet kakelbont, sterk en toch gedragen, het is alles van een rijkdom die de natuur overtreft, een feestelijk raadsel dat zijne oplossing voor ons verstand hierin vindt, dat deze schilderes meer dan een waarnemend en kunst zinnig talent is, dat zij is een levende ziel, die, nu ja in haar liefde voor bloemen de aanleiding tot haar teeken- en schilderwerk heeft gevonden, maar wier eigenlijke liefde niet uitgaat naar voorwerpen levend en lieflijk, maar naar haar kunst zelve, een kunst, die elke uitbeelding, elk teekenen, elk scheppen van een bloem, een blad, een steel, een rank, een meeldraad, een stamper doet zijn de onmiddellijke openbaring van een begenadigde menschenziel, die zich in aanbidding voor de schoonheid der schepping nu zóó uit en niet anders omdat bloemen in hun teerheid en kracht en kleuren en rangschikking, hun karakter en zuiverheid aan haar zintuigelijk leven het naast verwant zijn; maar welke ziel, ware haar zintuigelijk bestel anders, zich anders maar evenzeer schoon zou hebben geopenbaard, als zuivere bij haar altijd aanwezige echo van het allerbeste wat een Mensch maar in zich kan voelen leven en bewegen. Het schoonste wat wij van deze hoogstaande kunstenares hebben gezien is een fijne teergescha- keerde lichtgevend bouqnet veldbloemen van welker rijkdom een zachte gouden gloed afstraalt naar ons gemoed van den onbevangen, kunst- minnenden beschouwer. En de jonge Dingemans, die zich gelukkig moet gevoelen van twee zoo gave kunstenaars als zijne moeder en haar fijnen zoo goed teekenenden man af te stammen (welk een geluk, maar ook welk een verantwoordelijkheidhem is het reeds nu gegeven in een zelfportret, een portret van een ouden heer, van Mej. L., van den heer en mevr. C. T. en niet het minst in dat met waterverf op perkament ge schilderd van een blijkbaar fijnbesnaard gevoelig lezer en denker, zóóveel te leggen, dat wij de grootste verwachtingen van hem koesteren en al onze lezers zeer dringend in overweging geven deze tentoonstelling eens, nee meerdere malen te be zoeken. De heer Gratama en heel Haarlem zal er eer mede inleggen en wij voegen gaarne onzen aandrang bij die van tal van heeren en dames, die met de schilders H. F. Boot en H. van Borssum Buisman voorop in een op ruime schaal verspreide circulaire tot een bezoek aan deze werken op wekken. T. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18 A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Gala-voorstellingen Schiller-Theater Berlijn. Het Schiller-Theater uit Berlijn, dat volgende week onder auspiciën van impressario Ernst Kfauss een reeks gastvoorstellingen in ons land geeft, zal Woensdag 6 April a.s. in de Kon. Schouw burg te 's-Gravenhage ter opvoering brengen ,,Der Richter von Zalamea", tooneelspel in drie be drijven (aelit tafereelen) van Calderen, vrij uit het Spaansch nagedicht door Wilhelm von Scholz. Medewerkenden zijn: Heinrieh George in de titelrol); Edyth Edwards (Isabella); Anneliese T'hlig (Ines); Erika Helmke (Chispa); Ernst Stahl-Naehbaur (Philips II); Walter Siissenguth (Don Lope de Figueros, Generaal); Ernst Eegal (Sergeant); Heinz von C'leve (Don Alvaro); Horst Braun; Hans Meyer-IIanno; Karl Meixner; Josef Litsch; Herwarth Grosse; Otto Rubahn. Regie: Ernst Eegal; decor-ontwerpen: Josef Fenneker; muziek: Walter Gronostay; leiding der tooneel-teehnische inrichtingen: Georg Linne- bach; de hoofdleiding der gastvoorstellingen is in handen van Intendant Oscar Ingenohl. Zilveren Bestaansfeest Kon. Ver. „Oost en West". Afd. Haarlem cn Omstreken. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling Haarlem en Omstreken van de Konink lijke Vereeniging „Oost en West" werd in de geheel gevulde nieuwe tooneelzaal van hotel „de Leeuwe rik" te Haarlem een Indischen Film-, Dans- en Voordrachtavond gehouden. De oud-voorzitter der afdeeling, de heer A. G. Boes, opende bij ontsteltenis van den voorzitter de bijeenkomst, waarbij hij allereerst verwelkomde elen Burgemeester vi n Haarlem, Baicn de Vos van Steenwijk, en de leden van het Hoofdbestuur. Spreker herinnerde hierna aan de bevoorrechte positie die Haarlem indertijd innam, toen zij het Koloniaal Museum huisvestte. In 1913 echter werd dit Museum hij de stichting van het Kolo niaal Instituut opgeheven, waarbij de afdeeling, toen opgericht, een deel van de taak van het Must mii zou overnemen. Den 23en Januari 1913, werd de afdeeling gesticht met een ledental van 27, dat sindsdien aanzienlijk is gestegen, doch eigenlijk te klein is gebleven. Want „Oost en West" is niet een club van cud-Indischgasten alleen hoewel het voor hen iets zeer aantrekkelijks bezit door een voortdurende herinnering en op de hoogte houden van hetgeen in Oost en West geschiedt zij wil kennis aanbrengen van en belangstelling wekken voor het groote, goede land van overzee. Door het houden van filmavonden en tentoonstel lingen tracht zij die kennis en belangstelling te bevorderen. Spreker brengt tenslotte Lulde aan de heeren Deii um en Michelsen, die resp. in hun functie als secretaris en penningmeester veel belangiijk werk voor de vereeniging hebben gedaan. Namens het Hoofdbestuur werd het woord ge voerd door den heer R. Zuiderhof, algemeen voor zitter der Vereeniging, die eerst een ecre-saluut bracht aan de nagedachtenis van den overleden afdeelingsvoorzitter, wijlen den heer Brongeest. Spreker zeide daarna dat de afd. Haarlem in de afgeloopen 25 jaar steeds haar uiterste best heeft gedaaif" om het doel, waarvoor zij in het leven geroepen werd, te bereiken. Er is in de afgeloopen periode veel gebeurd, dat een gunstigen invloed heeft uitgeoefend op de verhouding met onze over- zeesclie gewesten, toch is de kennis van Indië over het algemeen nog te gering. „Oost en West" wil daarin verandering brengen en het propageert niet den negatieven stelregel: „Indië verloren, ramp spoed geboren", maar wel het: „Oost en West en Nederland, krachtig door het Rijksverband". Als symbool van de, op de afdeeling lustende taak, om de laatste zinspreuk er in te hameren, over handigt spreker de jubileerende afdeeling een voor zittershamer, die namens haar dankbaar door den heer Boes wordt aanvaard Het programma voor den avond werd hierna voortgezet met de vertooning van de film „Het Jubelende Indië", een rijk-geschakeerde heelden reeks van de feesten die in den geheelenlndischen Archipel ter gelegenheid van het huwelijk van het Prinselijk Paar voor de verschillende landaarden werden gevierd. Na de pauze vergastte de danseres Saba het publiek op twee klassieke Hindoedansen, waarmee zij zeer veel succes oogstte. De voordrachtskunste nares Anny Prins, vulde met medewerking van eenige leden der Jongerengroep van de Haagsche afdeeling van „Oost en West" het verdere gedeelte van den avond met een gevarieerd programma dat menige herinnering aan Indië weer levendig maakte. o— Opening Rijwielmagazijn van Technisch Bureau Feenstra. De heer J. K. Feenstra die een winkel heeft in radio en electriciteit aan de Santpoorterstraat 55 in het Kleverpark, heeft zijn zaken uitgebreid met een afdeeling rijwielen. In de showroom worden smaakvol de nieuwste modellen rijwielen, merk Wolff Cycle" geëxposeerd, tegen een prijsnotee- ring aangepast aan dezen tijd. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de ondernemer, bij wijze van attractie een electrisch toestel aan het etalageraam bevestigen. Plaatst men nu aan de buitenzijde van het raam de hand tegen het kastje dan wordt daardoor een rijwiel-vehikel, dateerende van 1840. in beweging gebracht. De werkplaatsen van radio en rijwielen zijn geheel gescheiden; voor radio en electrische apparaten is een reparatie-inrichting op de bovenverdieping, terwijl de rijwielwerkplaats zich in een gebouw achter den winkel bevindt. Wij wenschen den heer Feenstra gaarne succes met deze uitbreiding en verwijzen onze lezers naar een desbetreffende advertentie voorkomend in dit nummer. De zesde Haarl. Voorjaarsbeurs. Gisterenmiddag is de Voorjaarsbeurs, uitgaande r an de Ned. Vereen, van Huisvrouwen afd. Haar lem, door den burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. Baron cjp Vos van Steenwijk geopend. De belangstelling voor deze telkenjare terug- keerende beurs wordt steeds grooter, geen wonder, want het is er gezellig en niet minder interessant om de keurig verzorgde stands van diverse firma's uit de stad en van andere plaatsen te bezichtigen en kennis te maken met artikelen die voor menig een nog nieuw zijn. Voor een rijk gevarieerd programma is zorg gedragen waarvoor men de advertentie kan lezen voorkomend in dit nummer De entreeprijs is zeer laag gesteld zoodat een ieder deze attractieve voorjaarsbeurs kan bezoeken. Het is de moeite en de kosten waard Hedendaagsche Aardewerkkunst Zakbijbel-Bond. hlOp Maandag 4 April n.m. 8 uur belegt bo venvermelde lond een openbare samenkomst in reljCUw „Ors Huis", Gtd. Voidersgiaeht r.o. 15. De avond wordt opgeluisterd met viool- en orgel spel, uit te voeren door het c'.uo Marsbergcn-Hol- stein. Op uitnoodiging van het Teekencollege „Kunst zij ons doel" te Haarlem, hielden j.l. Maandag de heeren N. W. en C. Brouwer uit Leiderdorp in het Waaggebouw een lezing over hedendaagsche aarde werkkunst. Eerstgenoemde heer is directeur van de N. V. Brouwers Aardewerkfabrieken te Leider dorp de tweede is als scheikundige aan deze onder neming verbonden. Beiden zijn zoons van den baanbreker voor de moderne terra-cotta-kunst, wijlen Willem Brouwer en zetten de door deze gestichtte fabriek voort. In hun gedocumenteerde rede gaven deze heeren, na een historisch over zicht van de ontwikkeling der eeramische kunst in den loop der eeuwen, een beschrijving van de plaats en de functie, die de hedendaagsche terra- cotta-kunst behoort in te nemen, resp. te vervul len de voorwaarden waaraan zij moet voldoen en den eiseh, die men den waarachtigen kunstenaar in haar dienst, mag en moet stellen. Daarnaast wezen zij op de gevaren, die de aardewerkkunst van weinig-scrupuleuze en ondeskundige zijde, dreigen cn die de z.g. kunsthandels doet over- stroomen met producten, welke onder den bedrie- gelijken naam van terra-cotto aangebeden worden, doch die dit absoluut niet zijn. Met klem drongen zij aan cp een wettelijke regeling, waardoor het publiek tegen dergelijke misleiding gevrijwaard wordt. Uitvoerig werden de verschillende, in aan merking komende, kleisoorten, hun winning, schei kundige samenstelling, behandeling en gedra gingen behandeld, aslmede de wijze waarop en de machines waarmede de geprepareerde klei wordt gekneed, gedraaid, geboetseerd, voorgebakken, verglaasd en nagebakken. Met behulp van licht beelden werd aangetoond, hoe dit Leiderdorpsche atelier niet alleen klei plastieken en artikelen voor huis-, tuin- en grafsier, maar ook beelden maakt, die een hoogte van meer dan drie meter hebben, zooals o.a. de monumentale leeuw te Olst, ter her innering aan de mobilisatie. Deze prestatie stempelt dit atelier dan ook tot een unicum in den lande. Een reeks lichtbeelden gaf verder een indruk van den rijkdom die aan Brouwer's aardewerk-sier aan -en rend het Vredespaleis is aangebracht, ge durende de 2 y2 jaar, dat de fabriek hieraan ge werkt heeft. Óp een dier opnamen vas ook het spannend moment vastgelegd, v.. -rep wijlen Willem Brouwer zijn schepping, het standbeeld van Koppelstok (thans in den Briel geplaatst) met zijn helpers uit den, zoo juist gaargeloopen en af- gekoelden oven te voorschijn brengt. Vele religi euze heelden voor kerk- en liuisversiering, ontwor pen door een schaar van jonge kunstenaars, die hun krachten aan dit atelier geven, passeerden nog de revue. De voorzitter van het teekeneollege, de kunst schilder Bcot, dankte beide sprekers voor hun be langwekkende voordracht, verzekerend, dat ze hem de overtuiging geschonken had, dat de be langen der werkelijke eeramische kunst in hun atelier beschermd en met volle kunstenaarschap en vakkunde gediend wordt. B. Stadsschouwburg. Zaterdag 2 April, 8.15 uur: Dansavond Yoma Sasburg. Zondag 3 April, 2.30 uur: Ned. Arbeiders Sport- Bond, Jonge Pieter Jelle Groep. Zondag 3 April, 8.15 uur: Amsterd. Tooneel- vereeniging, „Kinderen op een IJsschots". Maandag 4 April, 8.15 uur: Haarl. Orkest Ver. met ballet Corrie Hartung. Dinsdag 5 April, 8.15 uurVer. Rotterd. Hofstad- Tooneel, „Jeugd zoekt werk". (Invitatie-voorstell.) Woensdag 6 April. 8.15 uur: Rozekruisers Ge nootschap, Perseus", aquariusspel. Vrijdag 8 April, 8.15 uur: „Macbeth" door Eduard Verkade, voor Ver. Geloof en Wetenschap. Rembrandt-Theater: „Orkaan", een boeiende geschiedenis van primitieve bewoners uit een Zuidzee-paradijs, Zondagmorgen 11 uur her haling van Dr. Paul Julien's „Bibayak", hij de dwergvolken in Equatoriaal Afrika. Frans Hals-Theater: „Tango Notturno" met Pola Negri cn Albreelit Sehoenlials. Cinema-Palace: „Tusschen twee Oceanen" met Joel Mctrea, Bob Burns en Frances Dee. Luxor-Sound Theater: „Artisteningang" met Katharine Plepburn, Ginger Rogers en Adolphe Henjou. Bezoekt U ook eens het van Lambrecht van Dalenlaan 9a le zijstraat links achter Rollandslaan Jong. J. H. A. de., Burg. v. Lennepweg 5, Heemstede. Rienks, J., Jelgersmastraat 24. Stoffenmagazijn „Favoriet", Bartelioris- straat 27. Werf. Mr. D. van der, Joh. Vermeerstraat 17, Heemstede. Cornelisse. P., Soendastraat 20, Heemstede. „Finia" Speciaalzaak Dameshoeden, Groote Houtstr. hoek Spekstraat. Haarl. Import- en Exporthandel „Himex", Kenaustraat 3. Keulen. I,. M. van, Bloembollenexpert, van Zeggelenstraat 54. Kreuger. C., Chef Afd. Passage Ilolla vd- Afrika Lijnen, Amsterdam, Bronsteeweg 98, Heemstede. Miseroy-Bückmann. Mevr. G., Heemsteed- sche Dreef 139, Heemstede. Muller. H. M. E., Koninginneweg 39. Wasscherij Paula, Rijksstraatweg 317. Bruynzeel's Deurenfahriek en Schaverij Zaandam, vertegenw. J. Fokkens, Staten Bolwerk 22. Hennekam. A„ Oppersinrichting-Kleer- maker, Spaarnwouderstraat 67. Heyhoer. C. J. v. d., Vinnestraat 27rcod. Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken N.V. vertegenw. C. V. Visser, Tesselschadelaan 7, Heemstede, post Aerdenliout. Meubelmakerij. J. F., Gosewehr, Meubel maker, Woninginrichting, Starreboschlaan 43. Wiese. H., Automatiek, Krocht 8. Wijnhal en Gedistilleerd „Cronjé", B. J. Man, Cronjéstraat 80. Bank voor Onroerende Zaken N.V., kantoor Haarlem. Ged. Oude Gracht 65, kamer 31. Duk, H. la, aannemer, Weltevredenplein 3. Fictoor, A. L., fotograaf, Spaarnhoven- straat 13. Hioolcn, K., hoofdinspecteur N.V. Verze keringsbank „Victoria". Amsterdam, afd. Kapitaalsverzekering, Heemst. Dreef 79, Heemstede. Koning, T. H., dir. Amsterdamsche Bank, bijk. Haarlem. Baehlaan 3, Heemstede. Kol, G. G., alle tuinspeciën, vrachtrijder, Lorentzkade 42. Kuylc, Hans van, Veenbergplein 40. Timmer's Complete Woninginrichting, Scho terstraat 8. Alplienaar, W., Alg. Muziek- en Instru- mentenliandel, Iepenlaan 46, Bloemendaal. Boerendans, H., behanger, stoffeerder, Ac- eaciastraat 27. Deutsche Evangelische Gemeinde, Wilhel- minapark 10. Drogisterij „Het Roede Leeuwtje", filiaal, Duinoordstraat 84. Geref. Kerk Heemstede, Julianalaan 5, Heemstede. Geuzendam, L. J., Vechtstraat 8, Heem stede. Grünfeld, G. M. B., damesconfectie, Hout plein 5. Kipp, C. P. G., ortliop. instrumentmaker, speciaal in steunzolen, Bloemhofstraat 17. Klein, Zr. J. M., gedipl. verpleegster, „Rust huis", Florastraat 14. Renout, W. H., Ncptunusstraat 59. Schie, M. P. van, Nassaustraat 24. Huf, schoenenmagazijn, Groote Houtstraat 18—20. 0 Ned. Natuurhistorische Vereeniging, ATd. Haarlem en Omstreken. haBovengenoemde afdeeling brengt op Zondag 3 April a.s. een bezoek aan het Museum van oudheden, Rapenburg 28, Leiden (de geologi sche afdeeling, opgravingen in Nederland e. d.) Vertrek trein uit Haarlem 13.01 uur; terug uit Leiden pl.m. 16.30 uur. Zondag 10 April wordt een wandeling gemaakt door het Vogelenzangsclie boseh, onder leiding van de heeren G. Gerbranda en G. A. van Sehaik. Samenkomen9.30 uur, hoek Bekslaan en Vogelen- zangscheweg, Vogelenzang. Fietsen kunnen gestald worden. Terug in Haarlem pl.m. 1 uur. Kosten van deelname f 0.10 per persoon. o— Practisch Christendom. haOp Woensdag 6 April, n.m. 8 uur, belegt bovenvermelde gemeenschap een zang- en ge tuigenissamenkomst in gebouw „Ons Huis", Ged. Voldersgraclit 15. De inleiding tot de getu'genissen zal worden gehouden door de heeren A. Vries en G. Oversteegen. Muzikale medewerking zal worden verleend door den lieer John Minderman (orgel met salozang). o GEWOONTE OF INSTINCT? Hoe beschaafder we worden, des te minder worden we door onze natuurlijke instincten geleid. Niettemin ondervinden we den invloed van een groot aantal primitieve instincten, die vaak ten onrechte als „gewoonten", worden aangemarkt. Waarom b.v. doet Tante regelmatig haar dutje na het middageten? Eenvoudig omdat zij bij nstinct weet, dat men na den maaltijd de spijs vertering een handje moet helpen. Waarom loopt Oom heen en weer wanneer hij nerveus is? Eenvoudig omdat het instinct van onze primiteve voorouders weer bij hem boven komt. Deze toeh werden opgejaagd door hun vijan den en waren steeds in beweging, hetzij voor ver dediging of voor de vlucht. Daar is bv. de z.g. „kauwgewoonte". Waarom kauwen jongens en meisjes op school op hun potlooden als ze zich extra moeten inspannen? Waarom bijten vele mensehen op het platteland op een takje of een strootje? Om de eenvoudige reden, dat kauwen een natuurlijke, instinctieve wijze is om den mond te verfrissehen en de zenu wen te kalmeeren. De wetenschap komt nu de natuur te hulp. Kauwgom neemt thans de plaats in van die afgeknabbelde potlooden en strootje; want behalve dat het de zenuwen kalmeert, be vordert het de spijsvertering en zuivert het de tanden. Bovendien maakt de heerlijke smaak ervan, dat toegeven aan dit kauw-instinct bijzonder aan genaam is. 29709 18105 11770 18207 29803 18309 18206 18305 184-05 29601 18209 23139 18107 18406 18106 27302 18108 19904 18205 18307 18506 18407 28266 29707 27305 23186 18508 23159 23164 18606 23160 29804 29808 18605 18509 18507 23142 18408 19901

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3