Sport en Spel. Het tennisseizoen begint Ingezonden. Naamplaten - Stempels WIJNANDS VAN RENSEN Nëeuwe Aansluitingen Rijkstelefoon. Agenda. Laat Uw rackets besnaren bij een vakman in het SPORTHUIS TENUYL Schoterweg 27. B. V. C. Bloemendaal. Het eerste elftal van Bloemendaal hield, na de „pwindende -wedstrijden van den laatsten tijd, tijdens de Paaschdagen rust. Het vergenoegde tich den tweeden dag met een passieve rol bij een iportieve gebeurtenis, waarbij Bloemendaal ten nauwste betrokken is: de spelers waren n.l. toe schouwers bij den wedstrijd Z.V.V.Alkmaarsche Boys, de twee concurrenten in do promotie-com petitie, waar zij een indruk konden opdoen van het spel hunner a.s. tegenstanders. Genoemde op het Z.V.V.-terrein te Zaandam gespeelde wedstrijd eindigde in een 20 over winning voor de 3de klas kampioenen uit Alkmaar, die de zege ook verdienden. Technisch viel er overigens weinig te genieten; het meest nog van den bij de Alkmaarders medespelenden oud- Ajaxied, P. Mulders, die echter gehandicapt werd door een onwillige knie, doch wiens verrassende passen meermalen moeilijke situaties voor de achterhoede der Zaandammers schiepen. Bij laatstgenoemden vormde het backstel wel het sterkste deel van het elftal Een groot deel van den wedstrijd had Z.V.V. een veldmeerder- hcid, welke echter door de Alkm. Boys bevorderd werd door in een sterk verdedigende positie te spelen, kennelijk met het doel van snelle uit vallen te profiteeren. Hat dit stelsel in de praktijk tot succes bleek te kunnen leiden, zal zeker voor onze plaatsgenooten een waarschuwing zijn. Voor de Zaandammers moeten wij vreezen, dat zij zich niet in dc 2e klas kunnen handhaven, al mag deze wedstrijd op een glad veld met een gladde bal, (tijdens de ontmoeting vielen er cenige fiksche sneeuwbuien) misschien niet geheel als maatstaf gelden. Zondag a.s. trekt Bloemendaal naar de Alkm. Boys, die door hun overwinning op 2en Paaschdag een niet te versmaden ruggesteun verkregen hebben. Ook uit hoofde daarvan wacht onzen witten in de kaasstad geen makkelijke taak, doch niettemin meenen wij, dat er alle reden tot optimisme is blijven bestaan, omdat onze plaats genooten over een arsenaal van strijdmiddelen beschikken, die mits zoo goed mogelijk aange wend, zeker tot succes kunnen leiden. Laten wij hopen, dat voor Bloemendaal werkelijk in Alk maar de victorie begint. Voor aanhangers, die a.s. Zondag den wed strijd in Alkmaar willen bezoeken èn bestuur èn spelers hopen vanzelfsprekend, dat dat er nog be duidend meer zullen zijn dan in Amsterdam op het Ahrend's veld), bestaat wederom gelegenheid per bus te reizen. Kaartjes hiervoor zijn tegen be taling van 80 cent per persoon verkrijgbaar bij het sigarenmagazijn van den heer C. Cassee, Bloemendaalscheweg 4, waar men zich tevens van toegangsbiljetten voor het terrein kan voor zien. De prijzen der plaatsen zijn: zitplaatsen 50 ct., staanplaatsen 35 ct. en jongenskaarten 10 ct. Naar wij nog vernemen, is het terrein van Alkm. Boys zoover van het station verwijderd, dat het inderdaad het makkelijkst is per bus te BIJBELSCHE DIORAMA'S. Door velen is reeds de aandacht gevestigd op de mooie Bijbelsche diorama's die te zien zijn in het perceel Schotersingel 117a te Haarlem. Doel van dit stukje is, ook lezers tot het bezichtigen van deze diorama's op te wekken. Een bekende professor in de theologie schreef, dat het zien van deze dio rama's een onvergetelijken indruk bij hem had achtergelaten en dat is zeker niet teveel gezegd. Ze zijn buitengewoon mooi. De geheele eerste verdieping van het breede huis op den Schotersingel is tot één groote zaal verbouwd, waar in men een groot aantal tafreelen uit het leven van Jezus als diorama's kan aanschou- wen. De bedoeling van deze diorama's is, den Bijbel dichter bij te brengen. Ook komt men meer op de hoogte met Palestina. Van Jeruzalem en omge ving is een maquette vervaardigd, zoodat veel van 't leven van Jezus duidelijk gemaakt wordt aan de hand van nog heden ten dage zichtbare dingen. Hierdoor ontstond een levendige illustratie der Bijbelsche geschiedenis, die voor velen een groote aantrekkelijkheid is, en die niet alleen grooten, maar ook kinderen boeit. Een zeer vernuftige wijze van belichting veroorzaakt telkens den indruk dat men een reeks levende beelden in een schitterend décor te zien krijgt. Terwijl in alle voorstellingen een stemming is bereikt, die met den ernst ervan volkomen in overeenstemming is. Zoo krijgt men onder meer te zien: de boodschap van de engelen aan de herders, de herders in den stal van Bethle hem, de vlucht van Maria en Jozef met het kindje Jezus over de zandwoestijnen en rotsen van Juda naar Egypte, den twaalfjarigen Jezus bij de rab bijnen, Jezus in de timmermanswerkplaats en Jezus, terwijl Hij den storm stilt, de zieken geneest en in den nacht met Nicodemus spreekt, terwijl wij in de verte Jeruzalem zien liggen en tenslotte den engel bij het Heilige graf, waarvan de zware steen is weggewenteld. Tenslotte maken wij nog opmerkzaam op de Christelijke Bibliotheek in dat gebouw. Zij om vat circa 5000 boekwerken. Een pracht bibliotheek, en alles wat niet met de Christelijke beginselen strookt is cr niet. In deze bibliotheek vindt men de mooiste en nieuwste boeken op elk gebied en dat voor een lees prijs van slechts 2 cent per week. Ook is er een studiezaal voor het maken van inleidingen, enz. en een groote serie studie-werken. De diorama's zijn te bezichtigen iederen werk-, dag, uitgezonderd Vrijdag van 35 en 79 uur. Op dezelfde uren is ook de bibliotheek geopend Toegangsprijs voor de diorama's is 10 cent per persoon. Wij vestigen nog eens de aandacht op het adres: Schotersingel 117a, vlak bij den Kleverparkweg M. J. H. 't Medaillehuis, Schoterweg 78, t.o. kazerne Telefoon 17256 Bloemendaalsche Schaakclub. Bllnd-slmultaanséance van Koltanowskl. Woensdag 11 Mei a.s. speelt in het clublokaal van de Bloemendaalsche Schaakclub in het Jeugd huis aan de Donkere Laan de wereldkampioen blindspeler G. Koltanowski aan 10 borden simul taan tegen 7 spelers van het le tiental van Bloe mendaal en 3 sterke schakers uit de omgeving van Bloemendaal. Koltanowski maakt in Mei en Juni een tournee door ons land, waarbij hij meestentijds gewoon simultaan-schaak speelt en slechts enkele malen blind, o.a. dan in Bloemendaal, dat in deze de primeur heeft. Dit bijzondere schaakgebeuren is voor iederen schaakliefhebber toegankelijk tegen den prijs van f 0.30. Wij hopen omtrent deze séance, nog vóór deze plaats heeft, nadere bijzonderheden in ons blad te melden. fte.Li Een paar druppels D.D.D. doen dadelijk de folterende jeuk be daren. Tallooze lijders aan Ec zeem, Puisten, Open Beenen en andere huidaandoeningen hebben met groot succes dit heilzame middel aangewend. Het is geen vettige zalf, maar 'n heldere vloei stof, die de ziektekiemen doodt en de huidweefsels verfrischt en Flacons versterkt. D f. 1.50 45 Bij Apothekers en Drogisten, f. 2.50 per week en geschieden grootendeels door wel willende bemiddeling van de burgemeesters. Aangezien gedurende de laatste zes jaren de uitkeeringen en onkosten de inkomsten hebben overtroffen met f 99.310.welke van het fonds kapitaal moesten worden afgekomen, is een ver sterking der inkomsten hoog noodig, om niet ge noodzaakt te zijn de uitkeeringen voor volgende jaren belangrijk in te korten. Helpt de dappere Helder der Zee, gooit den ouden zeerobben, die zonder uitzicht of aan spraak op eenige belooning, bij storm en ontij klaar stonden schipbreukelingen te redden uit doodsgevaar, een reddingboei toe, opdat zij ge durende de laatste dagen, die zij nog hebben te leven, hun hoofd boven water kunnen houden. Gedenkt het Fonds bij onze collecte, die met toestemming van B. en W. dezer gemeente in den loop der volgende week alhier gehouden wordt. HELDEN DER ZEE FONDS „D0RUS RIJKERS". L. S„ Reeds van oudsher zijn de Zeeuwsche en Hol- landschc kusten bij den zeeman berucht wegens de aanhoudend zich verplaatsende zandbanken en de verraderlijke stroomingen, welke langs die banken de zeegaten in- en uit t rek ken. Is het lot der opvarenden spoedig beslist, wan neer een schip te pletter slaat op een rotsige rotsige kust, op de lage Nederlandsche kust kan het gebeuren, dat een gestrand schip geruimen tijd als wrak op de banken blijft zitten vóór het uit elkaar slaat of wordt ondergezogen door het zand. Daardoor is het mogelijk, dat de moedige kust bewoners na de stranding gelegenheid hebben ter redding toe te snellen en de bemanningen of de passagiers van de wrakken met groot gevaar voor eigen leven weg te halen. In de afgeloopen eeuw zijn meer dan 8000 men- schenlevens door onze kustbevolking van een wissen dood gered. Hoe gevaarlijk de Nederlandsche kust bij navi- gatie in mist of stormweer ook is, gelukkig wonen er redders langs die kust, alom in de wereld ge- eerd en geroemd om hun menschlievendheid en zeemanschap. Met recht mag ons volk dan ook trotsch zijn op hun mannen van de daad, de .Helden der Zee", wien de hoogste eer toekomt voor elk reddingwerk. Zonder hen is geen redding mogelijk, door hen wèl. Wordt het niet hoog tijd, dat deze menschen, die vijf-en-twintig tot vijftig jaren lang dit mensehlievend werk hebben volbracht, die al die jaren hun leven hebben gewaagd om dat van hun evenmensch van een wissen dood te redden, dat deze helden een onbezorgden levensavond kunnen genieten Thans verkeeren, volgens verkregen inlichtingen van de autoriteiten, ruim 145 oud-redders en weduwen in behoeftige omstandigheden. De meesten van hen zijn boven de 70 jaren, dus te oud om te werken. Hun borsten zijn versierd met blinkende medailles, maar zij moeten rondkomen met hun ouderdomsrente en kunnen dus niet in hun levensonderhoud voorzien. Teneinde de Helden der Zee in hun nood tege moet te komen, is 9 April 1923 opgericht de Vereeniging: Helden-der-Zee-Fonds: „Dorus Rijkers", wier statuten zijn goedgekeurd bij Kon. Besluit d.d. 17 October 1923, no. 83. Het doel der vereeniging is een nationaal fonds in stand te houden tot het verleenen van steun aan behoeftige redders van schipbreukelingen langs de Nederlandsche kust (Zuiderzeekust in begrepen) en voorts aan de weduwen van vóór 1918 omgekomen redders, die onverzorgd achter bleven. Oud-redders, die met eigen middelen, niet in dienst der Reddingmaatschappij, hebben ge tracht schipbreukelingen te redden, benevens hun weduwen, worden ook door het fonds geholpen. Teneinde de thans levende oud-redders, voor wie de gelden worden gegeven, zoo ruim mogelijk te ondersteunen, worden alle netto-inkomsten 'besteed voor de uitkeeringen aan 130 behoeftige oud-redders en weduwen, tot een totaal bedrag van ruim f 30.000.per jaar. De steunverleening strekt zich thans uit over 38 kustplaatsen en eilanden; de uitkeeringen bedragen hoogstens f 6. WAAR MOET DAT HEEN? In de binnen- en buitenlandsche bladen kunnen wij eiken dag lezen van de toenemende bewape ning der volken en ook Nederland blijft niet achter. Uit naam Tan vele andere vrouwen meen ik te mogen protesteeren tegen dezen sclirikkelijken bewapenings-wedloop. Waarlijk, het is wel eens noodig in dezen tijd, andere stemmen te hooren dan loftuitingen op deze vreeselijke voorberei dingen, die ons straks naar den kelder zullen helpen. Meenen de duizenden, die thans vrijwillig hun of haar gaven (er zijn helaas ook vrouwen onder naar de Defensie zenden, nu waarlijk, hiermede een daad van vaderlandsliefde te verrichten Het eenige, wat ermee bereikt wordt, is, dat ze Neder land tot één groot bloedbad maken, "wat toch zeker niet hun bedoeling is. Toch zal dit het resultaat zijn, als wij ons gaan verdedigen, want volgens de mecning van des kundigen, is Nederland niet te verdedigen in een modernen oorlog. Wil men dus het vaderland voor groote ellende sparen, dan is de eenige weg niet verdedigen. Laffe taal? Neen, zeer zeker niet; ook wij zijn bereid, zelfs ons leven te geven voor een groote en mooie zaak, de zaak van den vrede, maar niet, om mede te werken, andere onschuldige jongens te vêrmoorden. Dat is voor een man al een minder waardig werk, maar voor een vrouw moest het eenvoudig ondenkbaar zijn Neen, wij vrouwen, willen ons steeds vaster aaneensluiten en getuigen van onzen onbuigbaren vredeswil, moed en volharding, ook al moeten wij tegen den stroom oproeien! Zij, die het hiermede zijn, kunnen daarvan blijk geven door een gave voor den Vrede te zenden aan het Vredeshuis, giro 174536, Laan van Meerdervoort 19, Den Haag. Wie den vrede wil, bereide den vrede! Een lid van den Intern, Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid. ARTIS-COMITÉ. Haarlem en Omstreken. Uit de dagbladen zult U ongetwijfeld kennis hebben genomen van het feit, dat de financieele moeilijkheden waarin Artis zich bevindt, thans een stadium hebben bereikt, waarin het voortbestaan van het Genootschap twijfelachtig is geworden Teneinde mede te helpen te voorkomen, dat Artis zou moeten verdwijnen, heeft zich uit dc burgerij van Haarlem en Omstreken een Comité gevormd, waarvan het Uitvoerend Comité bestaat uit ondergeteekenden. De Burgemeesters van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal, mochten zij bereid vinden, zitting te nemen in het Eere-Comité. Het Artis-Comité Haarlem en Omstreken stelt zich voor zijn doel te bereiken door in onze streek, welke, vlak bij Amsterdam gelegen, zooveel groot belang heeft bij het voorbestaan van Artis, alsnog een zoo groot mogelijk bedrag bijeen te brengen, dat aan het Artis Reddingscomité van Amsterdam ter beschikking zal worden gesteld. Het Amsterdamsche Comité deelde ons mede, dat uit den aard der zaak de ingezamelde gelden pas dan zullen worden benut, indien de Overheid er in slaagt de moeilijkheden met de obligatiehouders op te lossen. Het bijeen te brengen geld zal geheel worden besteed voor het aanbrengen van die vernieuwin gen, welke Artis de aantrekkelijkheid zullen moeten teruggeven, welke het door gedwongen zuinigheid in de laatste jaren heeft ingeboet. Wij rekenen er op, uit Haarlem en Omstreken voor dit sympathieke doel nog vele duizetiden guldens toe te kunnen voegen aan het reeds door het Amsterdamsche Comité, ook uit deze omgeving, bijeen gebrachte bedrag. Het Uitvoerend Comité: Dr. C. SPOELDER, Voorzitter. Jlir. F. TEDING VAN BERKHOUT Jr., Penningmeester. Jhr. W. VAN ANDRINGA DE KEMPENAER, Secretaris. Secretariaat: Klokhuispl. 5., Haarlem Bijdragen kunnen gestort worden op de post rekening van De Twentsche Bank N.V., No. 4000, onder vermelding „Artis-Comité". Het Eere-Comité: Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Burgemeester van Haarlem; Jhr. J. P W. van Doorn, Burgemeester van Heemstede Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, Burgemeester van Bloe mendaal. Leden van het Comité: W. F. Bloemendaal Heemstede; Ir. W. J. Burgersdijk, Haarlem; Mr, Dr. F. A. Bijvoet, Haarlem; Mej. E. Dorhout Mees Vogelenzang; B. F. Enschedé, Heemstede; H. E, Everard, Aerdenhout; Mej. C. M. Heerkens Thijsen, HaarlemMevr. A. C. van Lennep, Heem stede; Ph. A. Mees, Heemstede; A. Meilink, Haar lem; Mevr. J. Mouthaan-Zimmerman, Haarlem; J. H. van Oosten, Haarlem; R. Peereboom, Heem stede; Jhr. A. v. d. Poll, Heemstede; H. Smidt van Gelder, Overveen; Prof. Dr. A. M. A. A. Steger, Haarlem; J. J. Swens, Haarlem; J. C. Tadema, Haarlem; J. J. Thöne, Heemstede; Mr. S. H. Vening Meinesz, Aerdenhout; Mevr. J. L. Visser- Brutel de la Rivière, Heemstede; Drs. N. Th. Vlaar, Haarlem; Dr. A. de Vletter, Bloemendaal; Mr. Th, Westerwoudt, Aerdenhout. Haarlemsche Diner-Vereeniging Tel. 14393, Bakenessergracht 27. Haarlem Vleesch, groente, aardappelen 0.90 Idem met soep ol toespijs f 1.05 Idem met soep en toespijsf 1.20 (Omzetbelasting en hezorgloon inbegrepen Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's. Alleen le kwaliteiten en roomboter. 18608 Mul, J., musicus, Emmalaan 15. 23131 Schuyt, G. C. A., Heussenstraat 28. 27304 Victor Max., Zonnebloem'aan 9a, Aerden hout. 18607 Zakenbeurs. Bakenessergracht 26 zwart. 23472 Decru, V. O., huis- en decoratieschilder, Uranusstraat 45. 29902 Leuten, W., koffers, damestasschen, fijne lederwaren, honden- en sportartikelen, Bin nenweg 75, Heemstede. 18705 Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, afd. Haarlem, Ruychaverstraat 12. 18208 Schouw, J. P., Jan van Galenstraat 16. 23602 Dorp, Mej. Dr. N. C. van, Parallelweg 1, Bloemendaal. 18809 Blom Jr., J. J., bloemist, Marcelisvaart- pad 15. 27402 Coul, Op de, Th. P. C. J., Westerlaan 6, Aerdenhout. 27307 Feibelmann, Wed. Hedwig, Granslaan 26, Bentveld. 27309 Fransen, F. J., Rijnegomlaan 10, Aerden hout, Gemeentebestuur, enz. bijvoegen. 19006 Inspecteur J. Kampinga, woning Leidsche- vaart 464. 18905 Hurk, W. J. van der, Vert. Ned. Eleetro- Iasch Mij., Leiden, Noorder Tuindorplaan 29. 19005 Levi, J. (N.V. Polygoon-Haarlem), Jacob de Witstraat 17, Heemstede. 23149 Leupen, Ir. J., bouwk. ing., architect, Dienst Publ. Werken Amsterdam, Mauricialaan 38, Overveen. 18807 Los, Dr. F. J., Zomerluststraat 11. 10152 Bijll Nachenius, D. W. de, oogarts, Wilhcl- minastraat 32, b.g.g. boodschappendienst K 08. 29805 Gastel, A. G. A. J. van, Dir. Noord Holl. Leder Mij., Vondelstraat 10, Amsterdam, Beethovenlaan 27' Heemstede. 19105 Goor. I/. van, groenten en fruithal (,,'t Cen trum"), Paarlaarsteeg 6. 19803 Grapperhaus.F. HSpruit en Boschstraat 17 27097 Habermehl. J. H. W., Lorentzkade 71. 18908 Kok. N.V. J. A., verlichtings- en verwar mingsartikelen, Kruisstraat 5. 23587 Ivreulen. C. J., kleermaker, Zaanenlaan 171. 18806 Kroner. Ir. F. R. Th., raadgevend ingenieur, Overboschlaan 15, Heemstede. 27403 Lintri v. d. Berg, lingerie en Tricotage, Zandvoortschelaan 75, Heemstede. 19009 Nicman. D., assurantiën, Dag. Bestuurslid Ned. Lawntennisbond, Prins Mauritslaan 120, Overveen. 18306 Remmington Schrijfmachine Mij. N.V., Damstraat 4.zw. 15541 Renesse. A. van, Adriaan Stoopplein 9, Overveen. 18909 Rusthuis „Parklust" Zr. J. A. v. d. Linde, Parklaan 67. 23183 Sanders. B. (dir. fa. Meindersma) VrijbuTg- laan 62, Overveen. 29906 Spierenburg. J. C., Schoenmaker en Schoen- handel, Binnenweg 11a, Heemstede. 19804 Stoop. Jhr. Mr. A., Kinderhuissingel 82. 19109 Verduyn. Zr. C. A. M., gedipl. Zieken- en Kraamverpleegster. Aangesloten bij Bureau voor Particuliere Ziekenverpleging te Haar lem, Koninginneweg 10a. 23077 Verschuur. A. D.„ Mauricialaan 24, Over veen. 18109 Voorhoeve. A., proe. drukkerij Ruygrok en Co., Josef Isrealplein 19, Heemstede. 23592 Vriesendorp. D. A. N., (firma J. II. Kuhn), Veenbergstraat 20. 29904 Wentholt. F. II., Koediefslaan41Heemstede 14373 Zelle-Sol. Mevr. J., Wagenweg 158. Stadsschouwburg. Zaterdag 23 April 1938, 8.15 uur: Haarl. Tooneel Club „Blauwe Wolken". Zondag 24 April, 8.15 uur: Fritz Hirsch Operette „Die Lustige Witwe. Maandag 25 April, 8.15 uur: Aerdcnliout's Tooneel Ensemble „De rechte lijn". Dinsdag 26 April, 8.15 uur: Alberdingk Thijm „De Vier Müllers". Woensdag 27 April, 8.15 uur: R.K. Lyceum „De Hemelnaar". Donderdag 28 April, 8 uur: Jacob van Lennep „De wereld vergaat". Vrijdag 29 April, 8.15 uur: Kon. Letterl. Ver. ,,J. J. Cremer", „De Ebbenhouten Olifant". Cinema-Palace: „De Danseres van San Diego" met Richard Dix, Dolores del Rio en Chester Morris. Frans Hals-Theater: prolongeert „100 mannen en één meisje" met Deanna Durbin, Leopold Stokowski, Adolphe Menjou, Eugene Paulette en Mischa Auer. Luxor Sound Theater: prolongeert „Een stad op Stelten" met Stan Laurel en Oliver Hardy. Rembrandt-Theater: „De Stervende Zwaan" (La Mort du Cygnc) met Benoit Levy en Marie Epstein; Yvette Chauvire. RECTIFICATIE. In ons „In Memoriam" den heer J. W. van Santé, opgenomen in ons vorig nummer, liet de zetter ons zeggen: „een man waardig burger van de stad, waaraan hij weinig gehecht was". Wij schreven: waaraan hij warm gehecht was.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 5