ONZE STRAATVERLICHTING. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN 'N. VAN BEEM' 2 Vrijdag 27 Mel 1938 'ft Kampeerder, 'ft Zeiler DE SPECIAALZAAK Christelijke Schooi voor L.O. en U.L.O. - Bloemendaal Gevonden Voorwerpen. blGevonden en terug te bekomen bijHuurne man, Leidschevaart 98, Vogelenzang, een belas- tingmerk; Bartels, Zijlweg 18a, Overveen, een bril in étui; E. Wolff, de Genestetweg 18 een rozen krans; Dellemijn, H. Roozenlaan 3, Haarlem, een portemonnaie; Paternoster, P. C. Hooftkade 7, Heemstede, een kinderschoentje; Nieuwpoort, Zomerzorgerlaan 38, een struisveer en een kaart Beverwijk-Bloemendaal; O. de Vries, Noordlaan 21, een nijptang; Van der Broek, Bloemendaalsche- weg 265, een portemonnaietje met inhoud; Con cierge Bronwaterschool, Bloemendaal, 3 sleutels; Van Telgen, Bloemendaalscheweg 18 een dames- taschje met inhoud; Toornent, Oranje Nassaulaan 9a, een kinderschortje; Van Hasselt, Westerlaan 43, een schildpad; K. Barten, Lambrecht van Dale laan 9b,.een chroom horloge; Rijnhart, Ramplaan 78, Haarlem, een ceintuur; J. Hes, melkhandel, Bloemendaalschestraatweg Santpoort, een schortje W. Dijs, Kaninefatenstraat 72, Haarlem, een zil veren rozenkrans; Van der Schans, Spiegelenburg laan 37, een poesje; Waasdorp, Dompv->edslaanl, een handpomp; K. L. IJzer, JulianaU. n 89, een verm. gouden damesarml and. blDe politie te Bloemendaal heeft aangehouden en in arrest gesteld den 53-jarigen verzekerings agent J. v. L. uit Den Haag. De man is verdacht van verduistering. Bij onderzoek is n.l. gebleken, dat liij geld van kwitanties ontving en niet af droeg. Verder maakte hij zelf verzekeringspos- ten om de prgmies machtig te worden, waar door verschillende menschen gedupeerd zijn. Ver dachte is voor den officier van justitie te Haar lem geleid. D. J. JANSSE „Meubileer-önrichting" Tlieuwenhof Bellamy Herdenking. blVoor het examen Kraamverzorgster (Slnats- diploma) slaagde o.a. Mej. P. de Graal' te Bloemen daal. Zooals wij reeds Vrijdag j.l. meldden, is in de vorige week gehouden Gemeenteraadszitting een nieuwe overeenkomst met het P.E.N. gesloten, waardoor de weg tot verbetering der straatver lichting in onze gemeente is gebaand. Het deskundig onderzoek, door den wethouder den heer Ir. J. Ouwehand ingesteld, is door hem samengevat in een uitgebreid rapport, dat vele interessante mededeelingen bevat, en waaraan wij het een en ander willen ontleenen. Hoe slecht het is. In de maand Februari aldus wetli. Ouwehand heb ik op een donkeren avond, geen maneschijn, echter met heldere lucht, metingen gedaan in het net. Ik heb ook eenige metingen gedaan in de gemeente Haarlem en wel in het geannexeerde gedeelte in de omgeving van de Ramplaan. Uit het resultaat bleek duidelijk trouwens zonder metingen door de eerste de beste leek te consta- teeren dat de verlichting slecht is. Het is mij namelijk zelf meermalen gebeurd, wanneer ik met een auto reed, dat men terejege moet opletten om niet op langs de wegen staande auto's te botsen. Immers deze mogen op een bij de Wet voorgeschreven afstand van een lantaarn onverlicht langs den weg worden neergezet, doch de verlichting is dusdanig, dat deze wagens volko men in het duister staan en een groot gevaar ople veren voor de auto's, die met stadslichten of met gedimde lichten moeten rijden. Of in 1928 de beste keuze is gedaan wat betreft de reflectoren, meen ik te mogen betwijfelen op grond van het feit, dat b.v. aan de Kleverlaan, waar de jarenoude reflec toren zijn aangebracht, zeker niet minder voldoen dan de lantaarns welke zijn aangebracht op advies van het Adviesbureau Flesseman en Stigter. Men is in 1928 van het standpunt uitgegaan in onze lantaarns één lamp van 100 Watt te plaatsen. Voor een dergelijke lamp is dan ookhetgranito-armatuur geconstrueerd met een bepaalden afstand voor het gloeilichaam. Later is de lamp van 100 Watt uit bezuinigingsoverwegingen verwijderd en zijn in de plaats daarvan aangebracht twee Splendorlampen elk van 40 Watt, evenwel in een 2-spruitsfitting. Hierbij is naar mijn meening niet voldoende reke ning gehouden met het lichteffect, wat men ver krijgt want het wil mij voorkomen dat wij thans geen 80 van het licht-effect hebben van de lantaarns met één lamp van 100 Watt. Hoe het moet. Het is thans de vraag, aldus weth. Ouwehand, welke verlichting in de toekomst voor onze ge meente de meest gewenschte is. In dit verband kan dan tevens de vraag worden beantwoord welke door de Bloemendaalsche Middenstandsvereeni- ging en de afdeeling Overveen-Bloemendaal van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" d.d. October 1937 aan den Raad werd gedaan in de vergadering van 11 November 1937, alsmede een vraag van de Vereeniging Buurtbelang Aerdenhout - Bentveld van 16 April 1938 tot verbetering der straatverlichting. In verband met de vraag van de Vereeniging Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld om het ver lengde van de Zandvoortschelaan ook in onze gemeente van Natrium-verlichting te voorzien, geef ik in overweging voorloopig daartoe niet over te gaan. Inderdaad is de overgang van de verlichting te Heemstede en Bloemendaal enorm, doch vraag ik mij af of de verlichting in Heemstede van de Zandvoortschelaan wel de juiste is; de overgang van de verlichting met Natriumlampen naar°de verlichting in de zijwegen toegepast is te sterk. Naar mijn meening moet men rekening houden met de eischen welke door verschillende weggebruikers aan een straatverlichting worden gesteld. Het spreekt vanzelf, dat een automobilist geheel andere wenschen heeft dan een fietsrijder of een voetganger. Eerstgenoemde stelt zich tevreden met een goed verlichten rijweg, doch zal bovendien op een direct naast den rijweg gelegen fietspad, tenminste wan neer op de randen hiervan een beplanting is aan gebracht, een verlichting wenschen; immers iedere autobestuurder heeft een gevoel van onveiligheid wanneer door hem niet kan worden waargenomen, wat op het voetpad plaats vindt en dus ieder oogenblik een onvoorzichtigen voetganger plotse ling op den rijweg kan verwachten. Om tot een goede verlichting van verkeerswegen te komen is het gewenscht, dat de verlichtings sterkte niet minder dan 0.5 Lux; evenwel zijn de kosten daaraan verbonden zoo hoog, dat daaraan voorloopig niet kan worden gedacht. Uit het resul taat der proefverlichting in de Iepenlaan zouden dan de lantaarns op afstanden van 25 meter moeten worden geplaatst met lampen met een verbruik van 150 Watt. Een voetganger zal met een veel mindere ver lichting tevreden zijn. Door hem wordt veel meer prijs gesteld op een verlichting van de geheele om geving; dit geldt vooral voor de bewoners van de betreffende wegen, die bij een dergelijke verlichting zonder bezwaar de tuinpaden kunnen betreden om zich naar hun woningen te kunnen begeven. Een dergelijke verlichting, waarbij dan geen breed- of diepstralers gebruikt mogen worden, maakt een veel aangenamer indruk. In de gemeente Bloemendaal voldoet de straat verlichting nergens aan bovengenoemde eischen. De oorzaak hiervan is de te groote afstanden van de lantaarns grootendeels 40 a 50 meter en op vele plaatsen komen zelfs afstanden van 60 a 70 meter voor. Verder is nagenoeg overal gebruik gemaakt van z.g. breedstralers, die naar mijn meening alleen dan toegepast mogen worden, wanneer de onder linge afstanden van de lichtmasten zoodanig zijn, dat een voldoende overkapping van de liehtkegels wordt verkregen. Ik geef dan ook in overwegging in de toekomst de breedstralers niet meer toe te passen en geleidelijk over te gaan tot het gebruik van de thans bijna overal in gebruik zijnde armaturen. Gezien de door verschillende weggebruikers te stellen eischen is voor een geleidelijke overgang een verdeeling in vier groepen noodig en wel le. hoofdverkeerswegen; 2e. verkeerswegen; 3e. woonwegen; 4e. buitenwegen, boschpaden, enz. Hoofdverkeerswegen gelijk b.v. de Rijksweg Heemstede-Hillegom en Haarlem-Amsterdam, ko men in de gemeente Bloemendaal niet voor, en kunnen wij deze derhalve buiten beschouwing laten. Verkeerswegen zijn b.v. de Iepenlaan, Juliana laan en de Zandvoorterweg. Het voorbeeld te vol gen van Heemstede lijkt mij ongewenscht daar het verschil tusschen Natriumverlichting en onze lantaarns een te groote overgang is. Bovendien is voorzichtigheid geboden in verband met de groote en snelle veranderingen der moderne lichttechniek; immers de Natriumverlichting in Limburg het eerst toegepast en als een groot wonder beschouwd, wordt tegenwoordig in vele gevallen reeds achter gesteld bij de z.g. kwiklamp gemengd met gloei- lampenlicht, terwijl Philips thans weer propaganda maakt met haar nieuwste vinding en wel de super- hoogedruk-kwiklamp met kleurcorrectie. Voor de hiervoor genoemde wegen zou b.v. in de Zand voorterweg of Julianalaan een proef kunnen worden genomen met kwikdamplampen gecombineerd met gloeilampen van de Electrotechnische Industrie Esco-Electric N.V. of Philips. De masten, met een zij weten wat goede sportkleding waard is en de kamp- en zeilkleding van Hensen voldoet aan alle eisen. Daarbij bieden wij U 'n grote keuze in alle maten. We hebben voor U: kampshirts en broekjes, zeeduffel kielen en pantalons. Alles even practiscli en sportief. De kwaliteit Iaat niets te wensen over en onze prijzen maken het U gemakkelijk. Paarlaarsfeeg 1 - Telefoon 12842 - Haarlem lichtpunthoogte van ca. 8 meter, te plaatsen op onderlinge afstanden van ca. 35 meter. Voor de winkelstraten in Overveen en Bloemendaal, welke men ook als verkeersweg kan beschouwen, lijkt mij gewenscht lampen boven het midden van den weg te hangen op een lichtpunthoogte van ca. 6.5 meter en daarvoor armaturen en lampen tc bezigen zooals bij de proef worden gebruikt. Voor de Iepen laan en Julianalaan zouden in aanmerking komen ijzeren masten zooals b.v. in de Ramplaan, even wel daartoe over te gaan wanneer het wegdek wordt vernieuwd en de rioleering wordt gewijzigd. De proefverlichting in de Iepenlaan, hoewel pro visorisch aangebracht, heeft zeer zeker voldaan. Het effect zou ongetwijfeld beduidend beter zijn geweest indien de lantaarns om en om aan beide kanten van den weg waren geplaatst.. Wat betreft de woonwegen, buitenwegen en boschpaden lijkt het mij gewenscht geen kosten te maken; althans waar reeds straatverlichting is aan gebracht. Men kan volstaan met uitwisseling der lampen. Voor de nieuwe wegen de lantaarns te plaatsen op afstanden van 35 meter met rokjes armaturen en gasgevulde lampen van 100 Watt, voorop gesteld dat eerst de granitomasten welke nog aanwezig zijn, worden geplaatst. Ten slotte wensch ik de aandacht nog te vestigen op de verlichting aan de Spiegelenburglaan te Aerden- hout, waar over een klein gedeelte de armaturen hooger zijn aangebracht. In de toekomst lijkt mij een wijziging gewenscht door de armaturen op dezelfde hoogte aan te brengen als in de Spiegelen burglaan. Deze wijziging kan zonder hooge kosten plaats vinden aangezien de post van de begrooting, ten bedrage van f 5.000.hiervoor wel gedeelte lijk beschikbaar kan worden gesteld. En nu de kosten. Naar aanleiding van het concept-contract met BOSCH- EN DUINLAAN la EINDPUNT BUS C Mor de nieuwe cursus, die 1 September begint, mondeling of schriftelijk bij het Hoofd der School, TJ. K. R00SJEN, Zomerzorgerlaan 5, Tel. 22866 het P.E.N. heeft weth. Ouwehand voorts na gegaan, welke besparing bij aanvaarding daarvan wordt verkregen. Ik heb daarvoor als maatstaf aangenomen, schrijft hij, het jaar 1936 en kwam tot een besparing van 21.2 doch ik heb dien aangaande, om zekerheid te hebben, aan de directie van het P.E.N. verzocht over 1937 even eens een opstelling te willen maken, wat betaald werd in 1937 volgens het oude contract en welk bedrag wij zouden hebben betaald in 1937, indien het nieuwe contract geldig ware geweest. In haar schrijven d.d. 22 April 1938 van de directie van het P.E.N. wordt gespecificeerd welk bedrag de gemeente heeft betaald in 1937n.l. f 32.432.02, dus volgens het bestaande contract. Bij toepassing van het nieuwe contract had de gemeente f 25.660.79 moeten betalen, hetgeen be- teekent een verlaging van f 6771.of 20.9 Hierdoor wordt het derhalve mogelijk het stroom verbruik met ruim 25 op te voeren zonder verhooging van uitgaven. Indien bij alle straat lantaarns de 2 lampen van 40 Watt worden ver vangen door één gasgevulde lamp van 100 Watt, kom ik tot de volgende uitgaven 1270 lantaarns met 2 x 40 Watt: volgens het oude contract f 32.432.volgens het nieuwe contract f 25.661. 1270 lantaarns met 1 x 100 Watt gasgevulde lamp: volgens het oude contract f 38.961. volgens het nieuwe contract f 30.290. Hieruit volgt dus, dat bij veThooging van het Watt-verbruik per lantaarn van 80 tot 100 Watt, de uitgaven van stroom nog ruim f 2000.lager zijn dan volgens het oude contract in 1937 werd betaald, welk bedrag dus kan worden aangewend voor de hoogere uitgaven welke de gasgevulde lampen veroorzaken. Het P.E.N. is bereid de te sluiten overeenkomst aan te gaan voor den tijd van 5 jaar, te rekenen van 1 Januari 1938 af, met ingang van welken datum het onder dagteekening van 24/26 Mei '28 tusschen partijen gesloten contract als ont bonden wordt beschouwd. (Een en ander is inmiddels door het Raadsbe sluit van 19 Mei j.l. bekrachtigd. Red.). Politiebureau Overveen (allen op werkdagen van 10—12 uur voormiddags): een gewicht, een armband, een dameshandschoen, een ceintuur, een jasje, een voetbal, een paar heerenhandschoenen, een f haartje, een dameshandschoen, een sleutel bos, een defect horloge met armband, een rozen krans. Politiepost Aerdenhout: een portemonnaie met inhoud. Gevonden en terug te bekomen bijFranken, Bloemendaalscheweg 265, een portemonnaie met inhoud); Strere, Bosch en Duinlaan 15, een jonge hond; Jolles, Oranjeplein 1 Haarlem, een pak inhouden schoenen; postkantoor Aerdenhout, een portemonnaie met inhoud; A. Hooijen, Lorents- kade 87, Haarlem, een sjaalBonarius. Kleverlaan 19, Bloemendaal, een dameshandschoenHoff- sclilag, Wittte Huis Zeeweg, een kinderhoedje; P. van IJzerloo, Saxenburgerlaan 4, een medaille; Wilmering, Prins Hendriklaan 88, een belasting- merk; J. C. Thoolen, Zuider Tuindorplaan 6 Haar lem, een rozenkrans in étui; Garage Nelis, Sant poort-Station een autoplaid, C. Cassee, Bloemen daalscheweg 4, een jonge hond; J. Hooreman, Grebbestraat 17, Haarlem, een grijze damestasch met inhoud; A. Laduc, Leidschevaart 38 Vogelen zang, een vulpenhouder; Van der Broek, Bloemen daalscheweg 265, een halsketting; D. Marchant, Bisschop Otteslraat 12, Haarlem, een bril in doos; Bandsma, Alb. Tliijmlaan 28, een geldstuk; J. Termaat, Stoels' Hofje 2, een kindcrmanteltje Bloemhof, Verbenalaan 18, een double armbandje; Van Eerden, Kiosk Einde Zeeweg, een belasting- merk. Politiebureau Overveen (Alleen op werk dagen van 10 tot 12 uur voormiddags): sleuteltjes, 1 armbandje, 1 handschoen, 1 ceintuur een rozen krans, 2 handschoenen. Politiepost Aerdenhout: 1 want een paar handschoenen. Politiepost Strand 1 rijwielmerk, 1 schoentje, 1 schop, 1 ceintuur, 1 ring met sleutel, 1 vulpotlood. Politiebureau Over veen: 1 'vulpenhouder. Verzekeringsagent aangehouden. AUTOBEKLEEDER-ZADELMAKER Speciale inrichting voor het Bekleeden van Automobielen KORTE KLEVERLAAN 76 ■TELEF. 23187 BLOEMENDAAL* Timmerman, Aannemer Tel. 12464, Haarlem Zonneschermen- en Mar- quizenfabrlek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw bekleeden, in I dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. Gen. Cronjéstraat 88. Groote keuze Tuin-j parasols, Tuinmeubels,] Strandtenten, enz. lste Klas werk onder garantie Prijzen zeer laag Esschilderstraat 29, Tijdelijk Telef. 12530 haDe afd. Haarlem en omstr. der Int. Ver. „Bellamy" hield Dinsdagavond een openbare bijeenkomst ter herdenking van den 40sten sterf dag van Edward Bellamy, in de groote zaal van den Haarl. Kegelbond. De afd. voorzitter, de heer Th. H. de Vries sprak een kort openingswoord, waarin hij o.m. memoreerde, dat Edward Bellamy's werken geïnspireerd hebben tot het oprichten van de I.V.B., teneinde de daarin vervatte econo mische theorieën, gebaseerd op de universeele broederschapsgedachte, in alle lagen der bevolking te verbreiden. De muzikale en vocale medewerking werd verleend door mevr. E. Messias, piano, en de bekende H.O.V. orkestleden de H.H. A. H. Koning cellist en F. Visscher violist, alsmede de heer J. Hensen tenor. Het met zorg gekozen programma werd op zeer prijzenswaardige wijze uitgevoerd, waarbij speciale vermelding verdient, „Levens lied," een eigen compositie van den heer Hensen. De spreker, de heer J. Horsmeijer Jr. uit Bloe mendaal, bracht in herinnering, hoe Edward Bellamy reeds op 18-jarigen leeftijd, als weinig anderen, tot in het diepst van zijn hart gegrepen werd door de menschelijke ellende, die hij eerst tijdens zijn reis door en studie in Europa opmerkte en daarna eveneens waarnam zelfs in het wel varende Amerikaansche dorp zijner inwoning. Gedurende zijn journalistieke arbeid waren altijd weer zijn gedachten bij de menschelijke misere, die hij in steeds grooteren omvang en scherpte alom waarnam, en die hem er tenslotte toe bracht om zijn gedachten omtrent de oorzaken daarvan, dé ontwikkeling van crississen en de wijze waarop de complete chaos, die n.z.m. zou moeten ontstaan, zou ?ijn op te lossen. Op 40-jarigen leeftijd zette hij zijn gedachten op papier, schreef daartoe een boekwerk, waarin het economische probleem op zoo populaire wijze werd toegelicht, dat het voor iedereen bevattelijk werd. In het eerste jaar van verschijning werden 10.000 en nadien lOO.OOOden exemplaren van dit boekwerk verkocht. Veel critiek komt losmen lacht, hoont en spot. Bellamy beantwoordde de critiek in woord en geschrift en gaat er tenslotte toe over om zijn geestespro duct in détails te ontleden in een tweede boek, waaraan hij op zijn sterfbed de laatste hand legt. Op slechts 48-jarigen leeftijd sterft hij, die met wel zeer groote liefde jegens de mensehheid was begiftigd, die in waarheid weliswaar de mensch- onwaardige toestanden, die hij waarnam en in ver ergerde mate in de toekomst zag toenemen, hekelde, maar personen wist te sparen, die een scherpe visie had ook op de evolutie in het alge- beuren en de ontwikkeling der dingen met zeker oog wist te doorschouwen. Spreker schetste den wordingstoestand van heden, hoe met name dc ontwikkeling der machine en de steeds toenemende productie niet naar be hoefte maar om winst, hoe de speculatie ter beurze en de vorming eerst van grootere bedrijven dan de kleine winkel, daarna van warenhuizen, trusts, concerns en kartels onverbiddelijk moest uitloopen op den chaos van heden, waarin de geconcentreerde machten van het kapitaal alle winst incasseeren en macht uitoefenen over den wereldhandel en alle bij het productieproces in vollen omvang betrokken werknemers, terwijl het millioenen te midden van overvloed ontbreekt aan het noodige: werkloozen zoowel als werk nemers, arbeiders zoowel als middenstanders. Niet minder dan 75 a 80 der bevolking moet temidden van overdadige productie leven van een inkomen beneden f1400. De oplossing geeft slechts Edward Bellamy aan: de regeering van het land zelve dient het beheer te voeren over handel en nijverheid, kortom over het geheele complex verrichtingen, dat dient om te voorzien in de behoeften van gansch de bevolking en aan het geld wordt het persoonlijk karakter ontnomen, zoodat men niet meer tot sparen en dus weer tot kapitaalvorming kan overgaan. Spreker legt den nadruk op het feit, dat, indien allen in het productieproces worden ingeschakeld en de waarde van het geld in zijn huidige beteekenis vervalt, ieder lid der bevolking, dus man, vrouw en kind, een gelijk aandeel in de dan ontstane welvaart kan verkrijgen, dat, dank zij de vorderingen op het gebied van wetenschap en techniek, zoo groot kan zijn, dat men in wezen zal kunnen spreken van een economische gelijkheid voor allen. Aan het slot dezer rede werden door de aan wezigen staande enkele minuten stilte gewijd aan de nagedachtenis van Edward Bellamy en ter be zinning op de zaak, welke elk weldenkend, warm voelend menscli zich door Bellamy thans in den gang der evolutie opgelegd ziet. Na de pauze declameerde spreker nog de „Ge lijkenis van de Watertank", uit een der werken van Bellamy. o Examens. 0

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2