PINKSTERKLANKEN bo! Gebr. Beekman (Rijwielen: Sullieer'tReizen. L. POUWER Woningproductie loopt voortdurend terug. Vrijdag 3 Jon! 1938 3 21e Jaarverslag GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Sazelle i"Raleigh i"Royal Enüeld ünoicta van de Commissie ter Voorziening in het Onderwijs aan Zieke en Zwakke Kinderen te Haarlem en Omstreken, over 1937. Gedurende al de jaren van haar bestaan heeft onze Commissie voor vele zieke en zwakke kinde ren een mooi werk van barmhartigheid verricht. Met groote dankbaarheid gedenken wij den steun, dien we ook in 1937 van de gemeentebesturen van Haarlem, Bloemendaal en Heemstede, van vele Schoolbesturen en Donateurs mochten ont vangen. Door dien steun waren we ook nu weer in staat aan alle aanvragen om hulp te voldoen. Daar het aantal contribuanten voortdurend afneemt, wordt onze financieele zorg echter jaarlijks grooter. Helpt ons daarom dit weer te vermeerderen, opdat we ons werk in stand kunnen houden. Zooals uit het vorig jaarverslag bleek, werd in 1937 het onderwijs voortgezet met 22 leerlingen. Gedurende het jaar werden 32 nieuwe leerlingen ingeschreven, terwijl op Brederodeduin het aantal met 24 vermeerderde. Alzoo ontvingen in het afge- loopen jaar 78 kinderen huis-onderwijs. In den loop van het jaar werden afgevoerd 15 leerlingen, die de school weer konden bezoeken, terwijl 6 leer lingen om verschillende redenen werden afgeschre ven. Van die op Brederodeduin gingen er 24 weer naar huis, samen dus 45 leerlingen. Op 1 Januari 1938 kon dus het onderwijs worden, voortgezet met 33 leerlingen, n.l. 21 te Haarlem 2 te Heemstede, 2 te Zandvoort, 1 te Bloemendaal en 6 op Brederodeduin. Een zware slag trof onze Commissie door het plotseling overlijden van onzen hooggeachten Voorzitter, den heer E. S. Frank. Met dankbaar heid zullen we steeds gedenken het vele goede, dat hij voor het zieke en zwakke kind heeft gedaan. Tot onze groote blijdschap was de heer W. B. Smit, Directeur van den Gem. Geneesk. en Gezond heidsdienst, bereid zijn plaats in te nemen. We zijn er van overtuigd, dat we in hem een waardig op volger gevonden hebben van onzen overleden Voorzitter en dat we op zijn steun ten volle kunnen rekenen. Het Bestuur: W. B. Smit, Voorzitter, ^Van Olden- barneveldlaan 13a. D. A. C. VAN DEN HOORN, Vice- Voorz., Wilhelminastr. 64. H. BIJKERK, Secretaris, Raam- singel 14. Mevr. N. REUS—GOUDSMIT, pen- ning.esse, 2e Emmastr. 26. Mevr. A. M. v. BENTHEIM JUT TINGHOOG, Jan Steenstr. 95. G. H. WEUSTINK, Wagenweg 4. H. v. d. WEI.IER, Kleine Houtweg 71 W. J. SPELLER, Nieuwe Gracht 22. J. H. W. IIABERMEHL, 2e Secre taris, Kinderhuissingel 30. Leden der Commissie: Mr. A. BRUCH. Mej. VAN DORSSER. L. BROEKHUIZEN. Dr. L. C. KERSBERGEN. O. A. HOUWEN. J. A. L. DOIJER. Zooals U uit bovenstaand jaarverslag kunt zien, hebben we in 1937 aan 78 leerlingen privaatonder wijs kunnen geven. Over de resultaten van dat onderwijs was onze 2e Secretaris, aan wien [de controle daarvan toevertrouwd was, zeer tevreden. Al gaf ons de financieele toestand onzer Com missie steeds meer zorg. toch gingen we met 1 Jan. 1937 de toekomst nog met vertrouwen tegemoet, omdat we rekenden op den steun van allen, die ons steeds zoo vriendelijk hebben geholpen. Hierin hebben we ons echter zeer vergist. Het gemeente bestuur van Haarlem, dat ons werk altijd gewaar deerd heeft, kon ons noodgedwongen geen subsidie verleenen over 1938. Dat was voor ons een groote tegenvaller. We kunnen deze subsidie niet missen. Het zou niet alleen voor onze Commissie, maar bovenals voor vele ouders, een groote teleurstelling zijn, als we niet meer in staat zouden zijn ons mooie werk te kunnen voortzetten. Zoolang we naar eenigszins kunnen, zullen we het echter nog in stand houden, in de hoop, dat vele nieuwe contri buanten zich opgeven, anderen hun donatie ver- hoogen en ook de gemeente Haarlem ons spoedig weer zal kunnen steunen. Het Bestuur: W. B. SMIT, Voorzitter. II. BIJKERK, Secretaris. Wij' deel en hierbij mede, dat voor Santpoort, Advertentiën en kruidnooten voor ons blad, met ingang van heden, behalve aan ons bureau te Bloemen daal, eveneens bezorgd kunnen wor den bij den heer Bruno Kkuwersstraat 16, Santpoort Station Een paai druppels D.D.D doen dadelijk de folterende jeuk be daren. Tallooze lijders aan Ec zeem, Puisten, Open Beenen en andere huidaandoeningen hebben met groot succes dit heilzame middel aangewend Het is geen vettige zalf, maar 'n heldere vloei stof, die de ziektekiemen doodt en de huid weefsels verfrischt en Flacons versterkt 0.75 D f. 1.50 45 Bij Apothekers en Drogisten. f. 2.50 Haarlemsche Diner-Vereeniging Tel. 14393. Bakenessergracht 27, Haarlem Vleesch, groente, aardappelen 0.90 Idem met soep of toespijs f 1.05 Idem met soep en toespijsf 1.20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's. Alleen le kwaliteiten en roomboter. Winkel Kleverparkweg 24, Telef. 10644 Van de Kindercommissie. Met de welwillende toestemming van B. en W. hebben wij j.l. Zaterdagmiddag onze eerste middag in de openlucht gehad voor de kinderen. En te oordeelen naar de stemming zal deze nog wel door meerdere worden gevolgd. Het einde der Ramplaan zal wel nooit zoo luidruchtig zijn ge weest als Zaterdag j.l. De kinderen hebben felle kampen gehouden met autopeds, reka's en met hardloopen, waarbij vele kinderen Zoo gelukkig waren een prijsje te veroveren. Doch ook voor de anderen is gezorgd, in den vorm van een kleine versnapering, een glaasje limonade, enz. Tevens had ieder kind een kans op de hoofdprijs, n.l. een nieuwe Reka, in samen- Werking met den rijwielhandelaar Christiaans aangeboden door den importeur. Hierbij bleek Frits Dalman de gelukkige te zijn en dat was hij dan ook, want toen hij even later zijn prijs in ontvangst nam, had hij geen woorden om te bedanken. Na afloop bleken de leden der commissie nog voldoende spirit over te hebben voor een Joop over 100 m., onder hilariteit gewonnen door onzen ,,Duis". Rest ons nog onzen hartelijken dank te be tuigen aan de dames Ponsen, Tesselaar en Stroo- snijder voor hunne groote medewerking, zoomede aan den heer Christiaans voor het beschikbaar stellen der Reka's. En nu kinderen, goed opgelet Voor den eerstvolgenden middag. De Secretaris der K. C. Van de Ontspanningscommissie voor Leden. Vischmiddag. Gezien de prettige ervaring van verleden jaar en ingevolge onze belofte, organiseeren wij binnen kort wederom een z.g. vischtoeht, te houden op een Zaterdagmiddag.De vorige maal hebben de deelnemers zoo genoten, dat edze zich reeds dadelijk hebben opgegeven. Laat uw de kans een leuke middag mede te maken, niet ontgaan en geeft u op bij de heeren G. F. Stroosnijder, Ramp- laan 98 of C. Tesselaar, Lambr. v. Dalenlaan 3. De inschrijving sluit op 11 Juni a.s. en de deel nemers ontvangen nadere berichten thuis. De Secretaris der O. C. De Bridgeclub. De laatste bridge-avond van dit seizoen is weer achter den rug. Alle leden waren opgekomen om aan de wilde drive met mooie prijzen deel te nemen. Er. kon aan vijf tafels gespeeld worden in even zooveel ronden. De winnaars, de heeren Stevens en Zwolle sleepten de aardige klokjes ais eerste prijzen in de wacht. Zij haalden 18 M.P. De tweede en derde prijzen moesten gedeeld worden door de dames Heijdeman en Linck als paar 5 en mevr. v. d. Wolk met den heer Kleve als paar 9. Beide paren haalden 23 M.P. Ditmaal had de penningmeester wat dieper in de beurs getast, zoodat ook een vierde prijs kon beschikbaar gesteld worden. Die werd gewonnen door paar 2, mevr. Stevens met den heer v. .d Wolk (26 M.P.). Het afscheid van de leden ging gepaard met een „Tot weerziens!" Allen verklaarden met 't nieuwe seizoen, dat in Sept. aanvangt, weer aanwezig te zullen zijn. En als iedereen dan een bridger als lid meebrengt, zal de Buurtvereeniging-club een behoorlijk aantal leden tellen en de kunst van 't bridgen en het gezellig samenzijn sterk kunnen worden bevorderd. De Bridge-commissic in diverse prijzen en uitvoering Bloemendaalscheweg 52 Aan het jaarverslag over 1937 van den Natio- nalen woningraad, algemeene bond van woning- bouwvereenigingen, ontleenen wij het volgende: De woningproductie liep in het afgeloopen jaar opnieuw terug. De netto-vermeerdering van het aantal woningen bedroeg 24.980 tegen 27.328 in 1936 en meer dan 40.000 in de daaraan vooraf gaande jaren. Weliswaar kan aan de hand van de gegevens omtrent de in uitvoering genomen wo ningen voor 1938 een hoogere productie worden verwacht, maar het aantal zal toch beduidend blijven beneden het voor 1936 geldende peil. Bovendien doet de stijging van de bedrijvigheid zich slechts voor bij den particulieren woningbouw - zij schijnt zeer sterk verband te houden met de aan den dag tredende neiging van kapitaalbe zitters om belegging te zoeken in onroerende goe deren - en de behoefte aan goede en betaalbare arbeiderswoningen wordt er dan ook niet recht streeks door bevredigd. In de groote steden had de daling der woning productie een afneming van het aantal leegstaan de woningen tengevolge. Zoo bedroeg het aantal onbewoonde woningen: Amsterdam: 31 Dec. 1936 10.529, 31 Dec. 1937 8.336. Den Haag: Oct. 1936 9.583, Oct. 1937 8.835. Rotterdam: 31 Dec. 1936 10.788, 31 Dec. 1937 8.654. Op het platteland is de toestand over het alge meen heel anders dan in de groote steden. Terwijl in deze laatsten, ondanks de daling van den laat- sten tijd, het aantal leegstaande woningen nog altijd bedukdend is, heerscht er op tal van plaatsen op het platteland absolute woningnood. Hoewel begrijpelijk is het toeh te betreuren dat bij het beoordeelen van de in ons land gevoerde woningpolitiek vrijwel uitsluitend naar den toe stand in de groote steden gekeken wordt. Ook met den vereenigingsbouw ging het in het afge loopen jaar allesbehalve naar wenseh. Het aantal voltooide vereenigingswoningen bedroeg slechts 1831. Laat men het bijzondere crisisjaar 1933 buiten beschouwing dan is deze productie de laagste in de afgeloopen 25 jaar. 101. Zoo was dan eindelijk Gulliver overgelukkig, bij vrouw en kinderen terug te zijn. Hoe vaak had hij naar deze dagen verlangd en nooit gedacht dat het nog eens werkelijkheid zou worden. En nu zat hij weer aan zijn eigen tafel en rookte weer eens een echte pijp tabak, wat hij onder die Lilli putters nooit had kunnen doen, omdat ze niet wisten wat tabak en een pijp rooken was. De kleerenmaker had een geheel nieuw costuum voor hem gemaakt, dat hem aan alle kanten goed paste, want de Lilliputters hadden toch nooit zijn kleeren zoo goed en zoo sterk kunnen maken als deze kleerenmaker. 102. Hij kon zijn kinderen geen grooter pleizier doen dan alles wat hij mee had gebracht uit Lilliputters- land te vertoonen. Eiken dag werden de\oeien en de schapen op de tafel gezet. Maar moeder Gulliver vond dit alles minder aangenaam, om zoo maar al dat vee over haar tafel te laten loopen. Want al waren de koeien en schapen ook klein, ze vond dat het hier toch geen koeienstal was. 103. Op een dag toen het kleine vee weer op de tafel had geloopen, en het gras door de kamer was verspreid, werd moeder zoo hoos om dat alles, dat ze zei: „Ik wou dat je in dat Lilliputtersland was gebleven met al die rommel!" Gulliber krab belde een beetje verlegen achter zijn ooren, maar nam daarna onverstoord alle koeien en schapen bijeen en stapte met beide handen vol naar een andere kamer. Het was de slaapkamer. Met een forsche zwaai zette hij de lieele menagerie op zijn bed neer. 104. Maar dat vond zijn vrouw heelemaal 'verschrik kelijk! O, wat was ze boos! Was vader onder die Lilliputters al zijn manieren kwijt geraakt? Hoe raakte ze dien beestenrommel met goed fatsoen 'kwijt. Ze liep naar de keuken, nam de stoffer en het blik en liep er vlug mee naar de slaapkamer en daar begon ze met kwieke vegen en een vuurrood hoofd van kwaadheid alle schapen en koeien op haar blik te vegen. 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3