g'lM.Ua.Hil.l.M S Raad szitting Bloemendaal. Grootsch Feest op „Elswout". D. J. JANSSE ZIE VOORUIT Gevonden Voorwerpen. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Stoomwasscherij «Femina» Vrijdag 17 Juni 1938 {Vervolg van pag. 1) In overeenstemming met de sfeer van het speel stuk, zal de toegang, die door het poortgebouw in de Elswoutslaan geschieden zal, allereerst leiden naar een oud-hollandseh marktplein, waar tevens de controle zal plaats vinden. Voor den goeden gang van zaken werd reeds door samenwerking met „Bloemendaal's Bloei" het „Centraal Oranje-Comité Bloemendaal" opgericht, waarvan het bestuur van eerstgenoemde vereeni- ging eveneens de bestuursfuncties op zich nam. Hun namen en die hunner mede-bestuursleden, hebben wij hieronder opgenomen, evenals die van het „Eere-Comité Regeeringsjubileum", het „Fi- nantieele Comité" en de „Tooneel-Commissie". PROPAGANDA ALOM. In overleg met den heer C. R. T. Baron Kraijen- hoff, voorzitter der Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, heeft bovengenoemd „Centraal Oranje Comité Bloemen daal", Vrijdag j.l. een persbijeenkomst belegd en ons daariii de inlichtingen verstrekt, die wij hierbij ter kennis onzer lezers brengen. Aan deze bijeen komst, door Mr. F. J. D. Theijse als voorzitter geleid, waren naast diens mede-bestuursleden, de heeren C. J. Bruyn en J. A. Boskamp, ook aan wezig de voorzitter der finantieele commissie, Jhr. G. C. Quarles van Ufford en de heeren C. R. T. Baron Kayenhoff voornoemd, Planten en de rentmeester van Elswout, de heer J. S. M. Vrijland. De voorzitter wees er op, dat hij, vóór alles, weder om contact heeft gezocht met de „Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer", omdat samenwerking met dit lichaam van grooten invloed op het succes der Jamboree is gebleken, een succes, waardoor niet alleen het garantiefonds ongeschonden terugkeerde, doch ook een batig saldo geboekt kon worden. Deze gewenschte medewerking van „Vreemdelingen verkeer", werd door Baron Krayenhoff toegezegd, omdat hij zeer sympathiek staat tegenover het plan, in Bloemendaal deze openluchtvoorstelling in een zoo prachtige omgeving op te voeren. De heer Quarles van Ufford vond vervolgens gelegen heid het zoo belangrijke element in de plannen de finantieele opzet, nader te ontvouwen. Daaruit bleek, dat men het totaal der onkosten begroot op f 15.000.dat men ruw geschat rekent op 1200 a 1400 bezoekers per voorstelling, dat de entréeprijzen voor de première f 7.50 a f 10.- zullen bedragen en latere voorstellingen tegen lagere prijzen toegankelijk zullen zijn. Verder, dat het plan bestaat, een zoodanige regeling te maken, dat men tegen verzekering van een aantal plaatsen, aan de finantieele regeling kan deelnemen. De ge- gemeente Bloemendaal stelt daarbij f 2500.be schikbaar en zal voorts ook, behoudens goed keuring van den Raad, voor f 2500.— deelnemen in het garantiefonds. Ter geruststelling van finan tieele deelnemers, diene nog, dat indien onver hoopt het weer als spelbreker dreigt op te treden, zulks per radio bekend gemaakt zal worden en de voorstelling verdaagd. Tot zoover de ons verstrekte gegevenswij zullen niet nalaten onze lezers geregeld op de hoogte te houden van de ontwikkeling dezer breed opgezette plannen, welke stellig ook veel vreemdelingen, vooral Engelschen, naar „Elswout" zullen doen opgaan. B. De samenstelling der verschillende besturen en commissies is als volgt: Centraal Oranje Comité Bloemendaal: Voorzitter: Dr. F. J. D. Theyse, secretaris: C. J. Bruyn, penningmeester: J. A. Boskamp, leden: C. M. Boelhouwer, Mr. A. Bos, J. H. Caro, H. Frui- tema, H. J. Hymans, P. Jongepier, H. Kraetzer. A. J. M. Lobman, Mr. B. H. F. W. van Schaeck Mathon, Mr. Th. S. de Vries van Doesburgh, J. J. de Waal Malefijt. Eere-Comité: Eere-presidenteMevrouw A. C. den Tcx- Baronesse Bentinck, leden: Mevrouw M. Th. Bierens de Haan-Waller, Mevrouw S. Bierens de Timmerman Haarlem Telefoon 12464 Zonneschermen- en Marquizen- fabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordljnen. GEN. CR0NJÉSTRAAT 88. Groote keuzeTuinparasols,Tuin meubels, Strandtenten, enz. Haan-Dudok de Wit, Mevrouw J. Bos-Vincent, Mejuffrouw A. Bruins, Mevrouw A. M. Bührmann- Legras, Mevrouw A. E. H. Baronesse van Dedem- Zubli, Mevrouw N. Dyserinck-van Gilse van der Pais, Mevrouw J. M. Immink-van der Schalk, Mevrouw J. Rot-Kamp, Mevrouw D. E. J. Schieferdecker-Stibbe, Mevrouw J. M. Sterck- Proot, Mejuffrouw Y. J. M. Steyns, Mevrouw Douairière Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout- Camerling Helmolt, Mr. A. A. Aberson, J. Bal, D. Bangert, H. Beekman, L. L. Bierens de Haan. G. D. W. Boissevain, Ds. J. C. Brussaard, E. Crone, B. G. Dorhout Mees, Ds. J. C. van Dijk, H. J, Eldering, Mr. A. J. Enschedé, H. E. Everard, Mr. W. M. Gunning, A. F. Haccou, F. C. H. Harmens, H. F. Heerkens Thyssen, H. W. Hogen- birk, J. van Holland, N. A. C. Hymans, J. P. de Josselin de Jong, J. M. Kakebeeke, E. H. Kerk hoven, C. H. van der Klugt, M. C. Koning, D. Kuiper, Raymond E. Laan, Th. A. van der Laan, Mr. Th. F. M. de Lestrieux Hendricks, W. F. Looman Jr., Prof. Mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, Mr. Dr. J. Luden, H. Meinesz, W. Munnix, Ir. B. F. van Nievelt, Ir. J. van Oldenborgh, Ir. J. Ouwe- hand, A. J. Prinsenberg, Mr. P. J. Prinsen Geerligs W. Pronk, Jhr. G. C. Quarles van Ufford, Jhr. Mr', B. W. F. van Riemsdijk, Mr. F. P. Th. Rohling) A. van der Schoor, W. Sicwertsz van Reesema' W. J. A. Sweyen, A. Tameling, Pastoor B. N] Terra, A. E. Thierry de Bye Dolleman, J. Tideman Mr. W. E. Baron van Till, Dr. A. de Vletter' C. D. van der Vliet, J. M. B. van Vlymen, H. M' van Weel, Mr. Th. J. M. A. Westerwoudt, Mr- W. J. M. Westerwoudt, Mr. Dr. P. J. Witteman- A. IJzerman. Finantieele Commissie: Voorzitter: Jhr. G. C. Quarles van Ufford, penningmeester: J. A. Boskamp, leden: H. J. Hymans, J. M. Kakebeeke, W. Siewertsz van Reesema, Mr. W. E. Baron van Till, J. M. B. van Vlymen. Tooneel-Commissie: Mevrouw M. Th. Bierens de Haan-Waller, Mevrouw N. Dyserinck-van Gilse van der Pals, Mejuffrouw Y. J. M. Steyns, Mr. W. M. Gunning, H. F. Heerkens Thyssen, J. van Holland. Jhr. Mr. B. W. F. van Riemsdijk, W. J. A. Sweyen, Mr. F. J. D. Theyse. Na de zomer volgt de herfst en dan wordt het weer koud. Brr Als U nu bij HOENDERDOS de kolen bestelt, tegen de voor delige voorjaarsprijzen wordt het een prettig vooruitzicht, want die doen U koude en winter vergeten. TELEFOON 11979 blGevonden en terug te bekomen bijBrakel, Mr. Cornelisstraat 12, Haarlem, een grijs en een blauw kinderjasje; IJzerloo, Saxenburgerlaan 4, een belastingmerkN. Dellewijn, H. Roozenlaan 8, Haarlem, een kinderportemonnaie met inhoud; Grootegoed, Bloemendaalscheweg 76, een kinder portemonnaie; Meijer, De Genestetweg 24, een poesje; J. v. Eerden, Kleverlaan 1, een vermoede lijk zilveren armband; Hoffsehlag, Witte Huis, Zeeweg, een damestaseh met inhoud en een kinder collier: Plaisier, Bastiaanstraat 94, Haarlem een haarspeldje met im. paarlen; Van Loon, Juliana- laan 24, een airedale terrier; Crone, Van Stolberg laan 12, een paarlen kettinkje; Postkantoor Over- veen, een vulpotlood; Paul, Acaciastraat 46, Haarlem, een bruine portemonnaie met inhoud; B. Mijlenburg, Ampsingstraat 24, Haarlem, een belastingmerk; Kennel Haerlem, een ruwharige terrier en een poesje; Sehafer, Vogelenzangsche- weg 180, Vogelenzang, een bruin sportjasje; P. Beeren, Van Twiskplein 12, Haarlem, een bos sleutels; Lootsma, Brederodeweg 32, Santpoort- Station, een zijden sjaal; Cornelissen, Bloemendaal scheweg 25, een hondenhalsband; Crondel, Oranje- Nassaulaan 122, een portemonnaie met inhoud; Breebaart, Oranje Nassaulaan 82, een dames- armbandhorloge; Bauwens, Iepenlaan 28, een gouden ring; Potgieterweg 7, een sjaal; A. Roosen, M. Tuindorperlaan 9, Haarlem, een bruine sport- portemonnaieKoopman, Alb. Tliijmlaan 49, een portemonnaie met sleutels; Mej. Van der Burg, Bloemendaalscheweg 157, een gouden horloge. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): ceintuur, belastingmerk, brillen- doos, bos sleutels, Fransch kerkboekje, kinder mutsje, rozenkrans. Post Aerdenhout: portefeuille met zwemabonnementen, verzilverde broche, brui ne ceintuur, rol stof. Politiepost Strand: porte monnaie met inhoud, tafelmes, sokje, trainings blouse, kinderjasje, huissleutel, rozenkrans, cein tuur, rijwielpomp, bal. penning-Jamboreetocht, medaille, kinderarmband. (Gistermiddag van 24 uur). Is een raadslid verplicht te stemmen? De Raad wil maatregelen tegen een onelegante vlucht om aan de stemplicht te ontkomen Winstbestemming van Gas- en Waterbedrijf. Wat is beter: een Ford of een Chevrolet? Kampeerverbod blijft gehandhaafd. Autobusdienst Aerdenhout-Santpoort maakt geen kans. Snoep winkeltjes-wel en -wee Onderzoek naar mogelijkheid van een museum of cultureel centrum. Examens. blOnze plaatsgenoote mej. E. Rezelman is aan de Amsterdamsche Universiteit geslaagd voor het candidaats-examen in de Rechtsgeleerdheid. Gistermiddag kwam de Raad dezer gemeente bijeen. Afwezig zijn de heeren Cassée, Enschedé, Van Till en Postumus Meyes. VERPLICHTE STEMMING VOOR RAADSLEDEN? In de raadszitting van 21 April j.l. werd be sloten, het reglement van orde zoodanig te wijzi gen, dat een raadslid zich bij stemming kan ont houden. Ged. Staten van Noord-Holland achten dit echter niet toelaatbaar. Zij meenen, dat elk raads lid bij eene stemming verplicht is zijn stem uit te brengen. Mitsdien geven zij in overweging om in te trekken dit raadsbesluit van 21 April 1938 tot wijziging dienaangaande van het Reglement van Orde. B. en W. zijn het er niet mee eens. Hiertegen wordt door B. en W. het volgende aangevoerd: Dat onder alle omstandigheden het stemmen over in de raadsvergadering aan de orde gestelde onderwerpen een staatsrechtelijke plicht der raadsleden is, kunnen B. en W. niet zonder meer toegeven. Vergeefs zochten zij naar een wette lijke bepaling waarop een dergelijke stemplicht kon gefundeerd worden. De Gemeentewet regelt alleen het blanco- stemmen (art. 56). Bij de wijziging dezer Wet in 1931 werd vastgesteld, welke waarde aan blanco- briefjes voor de toepassing van gemeld artikel zoude zijn toe te kennen. Echter diende deze bepaling slechts om een einde te maken aan de oude strijdvraag „of leden", die bij stemming over „personen blanco stembriefjes hebben inge leverd, wel hebben gestemd", of zij in de termino logie van het onderwerp, aan het nemen van het besluit hebben deelgenomen", en werd dus over een plicht om te stemmen geen uitsluitsel gegeven. Ged. Staten stellen dan ook het stemmen van een raadslid tot een plicht, die inhaerent wordt geacht aan de richtige uitoefening van zijn man daat, welke plicht zóó vanzelfsprekend zoude zijn, $qt zij eene verankering in de Wet kon ontberen. Daartegenover staat, dat de Wet wel de plicht van het raadslid in zijn eed of belofte omschrijft, al trekt deze omschrijving zeer ruime grenzen, n.L, dat hij de belangen der gemeente met al zijn vermogen moet voorstaan en bevorderen. Nu kan deze wél in de Wet omschreven plicht in hare uitoefening toch bezwaarlijk worden aan getast door een uit een voorondersteld beginsel geconstrueerde verplichting. Dat een stemplicht, zooals door Ged. Staten gesteld, inderdaad de plicht van het raadslid, om de belangen der gemeente met al zijn vermogen te bevorderen, kan aantasten, dat leert de practijk. Het komt voor, dat een raadslid een onder werp nog niet rijp acht voor eene beslissing met „voor" of „tegen". Hij kan zich dan tegen een stemming verzetten. Maar wordt de stemming door een meerderheid in den Raad doorgedreven, dan zoude hij volgens het standpunt van Ged. Staten verplicht zijn een oordeel te vellen, niet tegenstaande hij in een dergelijk geval voor een oordeel den tijd nog niet gekomen acht. Ook de motiveering van zijn stem zal geene verandering kunnen brengen in de gevolgen, die vooral in kwesties van persoonlijken aard, de bedoeling van het raadslid verre kunnen voorbijstreven. De practijk leert nu, dat wanneer de stem plicht in het Reglement van Orde voor de ver gaderingen van den Raad is vastgelegd, een lid, dat zich in een hierboven aangegeven impasse be vindt, zich meestal door een min of meer elegante vlucht uit de raadzaal aan eene stemming ont trekt om te ontkomen aan den strijd tussclien het belang der gemeente en de bepalingen van het Reglement van Orde. Of wel, begeerig om te ont komen aan de hem opgelegde verplichting en afkeerig van het voorwenden eener plotselinge behoefte om de zaal te verlaten, zal hij, opge roepen om zijn stem uit te brengen, een hard nekkig stilzwijgen bewaren. En de voorzitter heeft met deze vlucht en met dit stilzwijgen genoegen te nemen. De Wetgever heeft het niet aangedurfd te dien opzichte sancties toe te passen, wellicht aan voelende, dat een opgedrongen stemplicht, het on afhankelijk oordeel van het raadslid aantast. Zelfs een zeer bescheiden poging als de be paling in het Reglement van Orde, welke de Eerste Kamer der Staten-Generaal den 20en December 1823 vaststelde, n.L „dat een lid, dat de discussie heeft bijgewoond, de vrijheid niet heeft, om welke redenen het dan ook zijn moge, zich uit de vergadering te verwijderen, zonder zijn stem „uit te brengen", is zonder navolging gebleven. In den Raad van Bloemendaal heeft een zestal raadsleden dan ook gemeend de vrijheid van het raadslid in vollen omvang te herstellen en daar door de waardigheid van den Raad te verhoogen. B. en W. meenen dan ook in overweging te moeten geven het raadsbesluit van 21 April 1938 te handhaven. De heer ROHLING (R.-K.) acht dit een punt van groot belang. Spr. heeft alle commentaren op de gemeentewet nog eens nagezien, doch heeft van een stemplicht niets kunnen vinden. Spr. gelooft niet, dat de Voorzitter er genoegen mee behoeft te nemen, als een raadslid bij een stem ming belieft te zwijgen; het reglement van orde biedt de mogelijkheid, afgezien van de wensclie- lijkheid, om daartegen maatregelen te nemen. Spr.' gevoelt wel iets voor de opmerking, dat de waar digheid van den Raad verhoogd wordt door het voorgestelde besluit; de stemdwang houdt n.l. iets in, dat zeer ongewenscht is. Spr. voorziet echter ook moeilijkheden als het besluit gehand haafd wordt; de mogelijkheid kan n.l. ontstaan, dat indien slechts één lid stemt, en alle andere leden zich onthouden, besluiten genomen kunnen worden door één persoon. Spr. meent, dat de bedoeling van de gemeente wet is verplicht stemmen, niettemin gevoelt spr. voor handhaving van het besluit, omdat hij er kent de moeilijkheid dat men op een gegeven oogenblik z'n stem niet kan uitbrengen. Aan den anderen kant is spr. bang, dat indien Ged. Staten het besluit tot schorsing of vernietiging dan de Kroon voordragen, dit inderdaad ook zal ge schieden. De heer SCIIULZ (S.D.A.P.) kan zich de theo retische mogelijkheid voorstellen, dat een vol tallige Raad een besluit moet nemen, waarbij alle leden blanco stemmen, zoodat geen beslissing wordt genomen. Hierdoor ontstaat de mogelijk heid van sabotage. De weinige moeilijkheden die met deze kwestie in den loop der tijden zijn gerezen, hebben echter getoond dat men hiervoor niet bang behoeft te zijn. Spr. heeft er geen bezwaar tegen een principieele uitspraak uit te lokken, waartoe hij het voorstel van B. en W. gaarne zal steunen. De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) vereenigt zich volkomen met het voorstel van B. en W., maar is het in 't geheel niet eens met den heer Roliling dat het besluit geen kans bij de Kroon zal maken. De heer VAN RIESSEN (A.R.) merkt op dat de grond van dit voorstel is gelegen in de kwestie- Bouwer, waarin hij geen besluit kon némen, omdat hij niet voldoende inlichtingen heeift 'ont vangen. Ook spr. acht de wenschelijkheid van een principieele uitspraak aanwezig. De heer HONDIUS (Nat. Herstel) acht het onwaardig en onjuist als een raadslid, die de pre sentielijst heeft geteekend en derhalve Jaanwezig behoort te zijn, een overhaaste vlucht moet nemen als hij over een bepaalde kwestie meent niet te kunnen of willen stemmen. De VOORZITTER merkt op dat, indien er stemplicht is, het niet stemmen een ontduiking van de plicht is. De consequenties van de onthouding acht spr. niet zoo groot als de heer Rohling deze ziet. Met belangstelling zal spreker de beslissing van de Kroon tegemoet zien, indien althans Ged. Staten het besluit voor vernietiging zullen voor dragen. Het voorstel van B. en W. wordt dan zonder hoofdelijke stemming aangenomen. GAS- EN WATERBEDRIJF. B. en W. bieden den Raad ter voorloopige vaststelling aan, de rekening van het Gasbedrijf over 1937. De afdeeling van baten en lasten sluit met een batig saldo van f 17.920.41. Overeenkomstig het advies van de Commissie van bijstand geven B. en W. in overweging van dit batig saldo een bedrag van f 17.000.ten goede te laten komen aan den algemeenen dienst im D 45 Een paai druppels D.D.D doeo dadelijk de folterende jeuk be daren Tailooze lijders aan Ec zeem, Puisten, Open Beenen en andere huidaandoeningen hebben met groot succes dit heilzame middel aangewend Het is geen vettige zalf, maar 'n heldere vloei stof, die de ziektekiemen doodt en de huidweefsels verfrischt en versterkt Bij Apothekers en Drogisten. Flacons f. 0.75 f. 1.50 f. 2.50 REGENTESSELAAN 40 - HAARLEM TELEFOON 13466 na 5.30 uur 16262 OPMAAKWASCH31 cent PERSWASCH26 cent GEMANGELD21 cent DR00GWASCH (Platgoed geman geld) 18 cent Abonnementswasch - Zeer voordeelig Tarief

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2