taarlem (N.) N.V. GOLFJES 7 5 cent Het Lager Onderwijs te Bloemendaal in 1937. t den tijd J r Agenda. Angorakatje )EL Eng. en Schotsche Stoffen Vrijdag 17 Juni 1C38 Ondernemende Waschindusiriëelen Ingezonden. V hierbij mede, dat voor vertentiën en kruidnooten i, met ingang van heden, ons bureau te Bloemen- s bezorgd kunnen wor- heer •sstraat 16, Santpoort Station ter: „Speciaal verlof" met Inge- Kampers, Rolf Moebuis, Berta gen en Heinz Welzel. eater: „Dracula's Dochter", met Roria Holden, „De Raaf" met Bela Lugosi. ter: „f .'>.000.000.zoeken een leinz Rühman. „Madame X, de onbekende ijs George, John Beal en Warren venue" met Harry Baur. ehalve de nieuwste verkeers- >orschriften moet u óók nog de Jdste ongevallenoorzaken (roe kloosheid en drankmisbruik!) billijk ouders, zeer Üjlweg 121. IKant. ZakstraatS en BRECH- 4ING 90 cent 80 60 hoogi ng GR. HOUTSTRAAT 118 Telef. 13151 - Haarlem tijn dunne, smakelijkekoekjes, /erpakt in blikjes van ca. 6 ons. PRIJS PER BLIKJE: KLEERMAKERIJ Vooi Dames en Heeren Moderne Coupe. Voordeelige en vaste prijzen. BLOEMVELDLAAN 43 bij de Ramplaan HAARLEM-OVERVEEN Aantal leerlingen. Het totaal aantal leerlingen op 31 December 1937 bedroeg 2753; op 31 December 1936 bedroeg het 2622. De vermeerdering bedroeg dus 131 leer lingen, d.i. 5% tegenover 6.89% het vorig jaar. Bloemendaal had van dit aantal 1313 (1253) leerlingen of 47.69% (47.79%). Overveen had van dit aantal 643 (623) leerlingen of 23.36% (23.76%). Aerdenhout had van dit aantal 604 (573) leer lingen of 21.94% (21.52%). Vogelenzang had van dit aantal 193 (173) leer lingen of 7.01% (6.56%). Zooals uit bovenstaande cijfers blijkt, wijkt het percentage van 1937 maar zeer weinig af van dat van 1936. In de nieuwere deelen der gemeente heb ben de percentages een neiging tot stijgen. Het totaal aantal leerlingen van het Openbaar Onderwijs op 31 December 1937 bedroeg 1086; op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 1007. De ver meerdering bedroeg 79 leerlingen, d.i. 7.85% (8.39% vorig jaar). Het totaal aantal leerlingen van liet Bijzonder Onderwijs op 31 December 1937 bedroeg 1607; op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 1615. De vermeerdering bedroeg dus 52 leerlingen, d.i. 3.22 (5.97% vorig jaar). Het totaal aantal leerlingen van het Christelijk Onderwijs op 31 December 1937 bedroeg 397; op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 379. De ver meerdering bedroeg dus 18 leerlingen, d.i. 4.75% (7.67% vorig jaar). Het totaal aantal leerlingen van het R.K. Onder wijs op 31 December 1937 bedroeg 931op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 906. De vermeerdering bedroeg dus 25 leerlingen, d.i. 2.76% (6.09% vorig jaar). Het totaal aantal leerlingen van het Neutraal Bijzonder Onderwijs op 31 December 1937 bedroeg 339; op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 330.. De vermeerdering bedroeg dus 9 leerlingen, d.i 2.73% (3.77% vorig jaar). Hierbij zij aangeteekend, dat één school werd opgehevende Bloemendaalsche Montessori-school. Invloed op het^&taal aantal leerlingen had dit evenwel niet. Zoo goed als alle leerlingen dier school gingen over naar de school der Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Bijzonder Onderwijs werd gegeven aan 1667 (1615 vorig jaar) leerlingen, d.i. 60.55% van het totaal, tegenover vorig jaar 61.59%. Openbaar Onderwijs werd gegeven aan 1086 (1007 vorig jaar) leerlingen, d.i. 39.45% van het totaal, tegenover 37.87% vorig jaar. Bijzonder Onderwijs op religieuze grondslag, werd gegeven aan 1328 (1285 vorig jaar) leerlingen d.i. 48.24% van het totaal, tegenover 49.01% ,-rig jaar. Bijspuder Neutraal Onderwijs werd gegeven aan 339 (330 vorig jaar) leerlingen, d.i. 12.31% van het totaal, tegenover 12.59% vorig jaar. LT.L.O.-Onderwijs werd gegeven aan 339 (320 vorig jaar) leerlingen, de vermeerdering bedroeg dus 19 leerlingen of 5.94 (8.47% vorig jaar). Leerlingen van buiten de gemeente. In bijgaande staat zijn de scholen opgenomen, welke door leerlingen van andere gemeenten wor den bezocht. 1. R.K. Jongenssch., Overveen. 2. Chr. School, Aerdenhout 3. R.K. Meisjessch., Overveen 4. R.K. School, Aerdenhout 5. Chr. School v.U.L.O., Bl'daal 6. Julianaschool, Overveen 7. Hartenlustsch., Bloemendaal 8. Vondelschool, Aerdenhout 9. Bloemend. Schoolver., Bloe mendaal 10. Chr. Sch. v. L.O., Bl.daal 11. R.K. Meisjesschool, Bl'daal 12. Bornwatersch., Bl'daal 13. Schoolver. Aerdenhout-Bent- 1 veld, Aerdenhout R.K. Jongenssch., Bl'daal 15. R.K. School, Vogelenzang. 15. Graaf-Florisscli., Vogelenz. c V M .3 208 96 192 130 112 243 227 250 211 189 150 321 128 103 148 45 '3 3 "5 o •S 5 144 60 114 70 53 112 100 108 o /o oN 69 66 63 59 59 61 53 42 47 51 46 46 44 35 43 38 73 35 30 58 30 29 44* 29 30 78 27 20 33 26 14 25 24 26 23 16 17 6 13 15 Totaal2753 1110 40 37 Bovendien 37 internen. Wederom is het percentage, dat het aantal leer lingen van buiten de gemeente aangeeft, gestegen. In 1035 bedroeg het 35%, in 1936 37%, en in 1937 40%. Wederom leverde Haarlem van deze leerlingen verreweg het grootste deel. Er is een tijd geweest, al is het lang geleden, dat men zijn kinderen naar Haarlem moest zenden om ervan verzekerd te zijn, dat zij goed lager onderwijs zouden ontvangen. Naar verluidt zal Haarlem overgaan tot stich ting van een school in de buurt van de Ramplaan. Deze zou nog in den loop van 1938 geopend worden. Ongetwijfeld zal dit van invloed zijn op het aantal buiten-leerlingen, dat de Openbare Scholen in Overveen en Aerdenhout bezoekt. Schoolbioscoop. In 1937 zijn 5 bioscooplessen gegeven. Op 25 en 26 Februari: „De Zuiderzeefilm" van Joris Ivens. Op 22 en 23 April: „Pamir, het laatste Zeil schip". Op 3 en 4 Juni: „Van erts tot ruw ijzer; goud; het winnen van ruwe olie". Op 14 en 15 October: „Met de K.N.I.L.M. naar Nieuw Guinea". Op 25 en 26 November: „Het leven der planten; van vlas tot linneneen wandeling door den Haag- schen Dierentuin". Alle lessen werden weer verzorgd door het Instituut „De Nederlandsche Schoolbioscoop", welke wederom voor goede vertooning en goede •pi'-atie zorgde. Alle scholen namen aan de lessen deel; de Openbare U.L.O.-school te Bloemendaal slechts met klassen 1 en 2, als vorig jaar. Een tweetal Hoofden van Scholen maakt naar aanleiding van de bioscooplessen in liet algemeen en naar die van de vertoonde films van het laatste jaar eenige opmerkingen, waarop wij op verzoek der Schoolbioscoop-Commissie nog wat nader ingaan. Het Hoofd der Bornwaterschool is van meening, dat het aantal geschikte leerfilms te klein is en de lessen te weinig aansluiten bij het op dat moment gegeven onderwijs in de klas. Z.i. moet de oplossing gezocht worden in het stichten van een centraal-archief van lantaarnplaatjes, aangevuld met een eenvoudig, door élke school zelf te bedie nen centraal smalfilm-apparaat. De Schoolbioscoop-Commissie merkt naar aan leiding hiervan op, dat het aantal geschikte leer films inderdaad niet groot is, maar toch zeer vol doende om een behoorlijke afwisseling te krijgen in een tijdruimte van ongeveer 3 jaar. Het komt hoogstzelden voor, dat een leerling, het moet er dan een zijn van een der hoogste klassen der U.L.O.- school, een film voor de tweede maal ziet, en dan betreft het nog een film, die bijzonder voldaan heeft en voor de school bijzondere waarde had. De idee een centraal-archief voor lantaarnplaatjes aan te leggen verdient overweging. Het zou aanbeve lenswaardig zijn een onderzoek ernaar in te stellen of ook aan andere scholen behoefte aan een ver zameling diapositieven bestaat. Mogelijk is, dat het ontbreken van een lokaal, dat gemakkelijk donker gemaakt kan worden (alleen de nieuwe openbare scholen bezitten zoo'n lokaal) het gebruik van die plaatjes toch illusoir maakt. Dit geldt ook voor een „door elke school zelf te bedienen centraal- smalfilmapparaat". Bovendien is een apparaat, dat door zoo vele verschillenden handen moet gaan aan groote slijtage onderhevig. Als vorige jaren laten verscheidene scholen zich zeer waardeerend over de schoolbioscoop uit. Het instituut Schoolbioscoop, waarvoor de Com missie van Toezicht indertijd het initiatief nam, bestaat nu 10 jaar. Zeer eenvoudig opgezet, zonder eenig duur administratief apparaat, is de instelling eenvoudig gebleven en niet tot een „dienst" uit gegroeid, waaraan ze dan ook weer, zooals in andere gemeenten, na korten tijd zou zijn bezweken. In die 10 jaar heeft de schoolbioscoop nuttig werk ver richt op het terrein van onderwijs en opvoeding, maai ook op ander gebied is haar werkzaamheid van beteekenis geweest. Zij heeft de gelegenheid geopend tot geregelde samenwerking tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, tot ontmoeten, begrijpen en waardeeren, tot een beseffen, dat er toch eigenlijk nog heel veel is, dat beide vereent. Hoe goed de samenwerking in de Schoolbioscoop - Commissie was, bleek wel hieruit, dat negen jaar lang geen vacatures ontstonden. In 1936 trad de heer Hoekstra als Hoofd der School af, waardoor er ook aan zijn lidmaatschap der bioscoop-com: missie een einde kwam. In zijn plaats werd toen de ['heer Bleeker benoemd in de eerste vacature, die- ontstond. De Schoolbioscoop-Commissie was in 1937 als volgt samengesteld: J. A. C. Bleeker, Hoofd der O.L. Juliana-sehool te Aerdenhout. T. K. Roosjen, Hoofd der Chr. School te Bloe mendaal. Th. Remmerswaal, Hoofd der R.K. School te Vogelenzang. S. A. Wilson, Hoofd der Bloemendaalsche School vereeniging te Bloemendaal. Da laatste was voorzitter-secretaris. De lessen werden gegeven in Bloemendaal (Jeugdhuis), Overveen (Domi), Aerdenhout (Von delschool) en Vogelenzang (R.K. School). In het geheel werden 5 programma's vertoond in totaal 30 lessen. Montessori-onderwijs. In den loop van het jaar 1937 sloot de Montes sori-school aan den Vijverweg haar deuren; d.w.z. de afdeeling L.O. werd opgeheven. De kleuter- afdeeling bleef bestaan. Van de oprichting dezer school af hebben wij er aan getwijfeld, of deze inrichting een lang leven besehoren zou zijn. In 1930 schreven wij in ons verslag: „De wijk Bloemendaal is dus niet lan de gelegenheid verstoken met de Montessori-methode kennis te maken. Twee scholen op eenige honderden meters afstand van elkaar, beide voor neutraal bijzondere onderwijs, is een weelde, die menige grootere gemeente zich niet zou kunnen veroor loven. Het lijkt ons evenwel vers'pilling van geld eu-jVersnippering van kracht, waarbij het onderwijs in geen enkel opzicht gebaat is, integendeel" De school heeft liet in de 6 jaar van haar bestaan niet verder kunnen brengen dan eenige tientallen leerlingen. Zij heeft met allerlei tegenspoeden te kampen gehad, die het bestaan van jaar tot jaar zwaarder maakten. Daarin lag evenwel niet de oorzaak van den ondergang. Het experiment goed bedoeld, niet wel gefundeerd en niet uit te voeren op de wijze, waarop men dat meende te moeten doen. Op de school der Bloemendaalsche Schoolver eeniging is nu nog gelegenheid kinderen lager onder wijs te doen geven vo-lgens de Montessori-methode gedurende hun geheelen lageren-schooltijd. Het aantal leerlingen groeide van 49 tot 76. Deze zijn in 3 leerkringen verdeeld. (Wordt vervolgd). Als u soms eens teveel haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is 't een prettige zekerheid dat er een andere wagen voor u gig klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z ij n beurt afwachtvlbSt 107. Toen de orde weer zoo'n teetje hersteld was, waren er twee schapen en een koe weg. Waar waren die nu weer gebleven Opeens snerpte er een hevige gil van de binnenplaats. Gulliver en zijn kinderen stoven erop af, en wat zagen ze daar Drie kleine beesten stonden aan de groenten te eten, die moeder aan het schoonmaken was. 108. Gulliver zag wel in, dat het zoo niet langer kon gaan. Zijn Vrouw wilde die heesten niet meer in huis hebben. Daarom besloot hij maar gauw een flink hok te maken dat heter was dan het oude kippenhok. Gulliver en zijn zoon zaagden en tim merden van den vroegen ochtend tot den laten avond. En toen de zon achter de horizon schuil ging, hadden zij beiden een prachtigen stal voor hun beesten gemaakt. I.ater maakten zij hieraan nog een huis voor den Lilliputter, die voortaan nu zelf de beesten verzorgde. J-Hb 109. Hierdoor kwam het ook, dat Gullivers huis het middelpunt werd van jong en oud. Hij moest dan steeds weer zijn Lilliputters laten zien. Maar de nieuwsgierige bezoekers hielden niet op voordat hij verteld had van het Lilliputterland. Als een echte zeeman overdreef hij alle gebeurtenissen. Hij spelde zijn huren verschrikkelijke verhalen op de mouw Maar iedereen smulde van de spannende avontu- en, die Gulliver had meegemaakt. 110. „Ik weet niet of ik jullie al verteld heb van de kip, die gouden eieren kon leggen, en van die reuze-slang van 100 meter lang, die ik geschoten heb en waarv an ik van de huid een sigarenkoker heb laten maken. Jonge, jonge, wat was dat een heet oogenblikkie", schepte Gulliver weer op en zwaar blies hij de rookwolken uit zijn pijp. „Ik liep daar bij die Lilliputters eens langs de kust hè, en toen ik wat moe was, strekte ik mijn ledematen op den zanderigen bodem uit. Opeens hoorde ik plons plons plons, en vóór ik wist wat er gebeurde, was ik geheel omkneld door een reus achtige zeeslang. De wasch-industrieëlen in Milwaukee, die ook te kampen hebben met de con currentie door de waschmachine en het „thuiswasschen", gaven blijk van on dernemingsgeest toen zij eenige jaren geleden tot een collectieve reclame-cam pagne besloten. De campagne, die op langen termijn is uitgestippeld, zal uitsluitend met advertenties in couranten worden ge voerd. Voor dit doel brengen zij elke week rond 300 dollar bijeen. In 1936 hebben deze wasscherijen eenigen tijd met een ander reclamemiddel ge ëxperimenteerd. Op een vergadering van recenten datum besloten zij echter de campagne weer uitsluitend met cou rantenreclame te voeren. WANNEER ZAL HET ZIJN? Y> - Wanneer zal mijn kind uitgezonden worden Zoo denken en vragen vele ouders aan „Vacantie Buiten". Wij antwoorden„Wij zullen U zoo spoe dig mogelijk bericht zenden". Doch wanneer zal het zijn? Dat is ook onze vraag aan de Christelijke families in de gezonde streken van ons land. Wanneer wilt gij een „Vacantie-Buiten-kind", dat volgens de verklaring van onzen keurenden geneesheer uit zending naar buiten werkelijk noodig heeft, gastvrij ontvangen in'uw huis? Kunt gij U het verlangen der ouders niet inden ken, om te weten, wanneer het zijn zal Llun kind klaagt veel over hoofdpijn, voelt zich zoo slapjes is zoo gauw moe, is na ziekte nog niet weer flink en sterk geworden, moet daarom noodig eens uit de stadslucht weg, veel in de buitenlucht zijn en stevig gevoed worden. Wie helpt hierin Dat doet „Vacantie Buiten". Doch „Vacantie Buiten" kan niets doen zonder de hulp van vele Christelijke families in de gezonde streken van ons land. Zij is geheel afhankelijk van de Christelijke barmhartigheid. Is dat niet een armoedig bestaan voor een Ver- eeniging? O, neen! Nog altijd leeft de Geest van Christus, die zich tot het zwakke neerbuigt en juist aan zwakken Zijn hulp betoont, in veler hart. Daarom richt Vacantie Buiten elk jaar weer met vol vertrouwen haar vraag tot allen, in wien de Geest der barmhartigheid van Jezus Christus woont en wier levensomstandigheden dit toelaten: Wilt gij niet gedurende ten minste vier weken één van onze kinderen gastvrij ontvangen in uw huis En dan: Wanneer zal het zijn De wensch der ouders en ook de onze is: Liefst zoo spoedig mogelijk; als het eenigszins kan: nog vóór de Vacantie begint. Voor een verblijf buiten krijgen deze zwakke leerlingen van Christelijke scholen, voornamelijk uit de groote steden van ons land, altijd vacantie. Wie zendt ons spoedig een antwoord op onze vraagWanneer zal het zijn Het antwoord zal gaarne worden ingewacht bij onzen Secretaris, den heer G. Muys, Van der Hoochlaan 15, Amstelveen, die ook gaarne alle gewenschte in'i -lif i igen ver strekt. Het Bestuur van „Vacantie Buiten": J. TH. R. SCHREUDER, Voorz. J. II. v. d. BEND, Arts, 2e Voorz. G. MUYS, Secr.-penningm. D. v. VLIET, 2e secretaris. J. P. BOXEN. JOH. ZUIDMEER. Mej. M. C. VON RONNEN. Hoe kleiner u den hoek naar link» maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past... ('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 7