wmm si Tentoonstelling Stoomwasscherij «Femina» Vrijdag 1 Juli 1938 Bloemendaal. Gevonden Voorwerpen. D. J. JANSSE A. G. G. M. GIORGIS Zn. De Beteekenis van het Montessori-Onderwijs. Schoolvereeniging „Aerdenhout-Bentveld' Stichting „Onze Kring" Burgerlijke Stand. Overveensche Neutrale Kleuterschool Welvaart voor allen. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN blGevonden en terug te bekomen bij: 15. de Boer, Rosenhageplein 14, Haarlem, een vulpen houder; Dekker. Zomerzorgerlaan 4a, een zilveren knoop; Odink, Potgieterweg 15, een polshorloge; Rijperweg 16, een damesspeld (clips) en een klein formaat schaakspel; Bouwman, Bloemendaalsehe- weg 168, een poesje; Jense, Bosch en Duinlaan 17, een zwarte damestasch met inhoud; Julianalaan 37, Overveen, een zakmes; Van de Pavert, lllee- kerspad 5, een zakkam in étui; Van [Manen, Alb. Thijmlaan 12, een belastingmerkG. Droog, Ooster Tuindorplaan 7, Haarlem,J een jongensjas; Vlaanderen, Schaepmanlaan 22, een ijsklopper; Schaap, Noordlaan 16, een autoplaid; J. Snaab, Grenslaan 11, een blauw jasje; Tervoort, Hooge Duin en Daalscheweg 2, een paar dameshandschoe nen; Gelhous, Zandvoortsclielaan 375, Bentveld, een actentaseh met inhoud; Hoek, Julianalaan 113, Overveen, een tandenstoker; Zuurbier, Bloemen- daalselieweg 84, een viool in kistDr. Westenburg, Z. Stationsweg 12, een heerenrijwiel; van Meurs, Pr. Hendriklaan 95 2 geldstukjes; Rutgering, Zijl- weg 244, Haarlem, een schilderskrabber; Kroeze, Kinheimweg 63, een aantal hoefijzerlotenAlberts, Voorduinstraat 1, Haarlem, een dameshandschoen; Stroosnijder, Ramplaan 98, Haarlem, een broche met im. parels; "Het Bloemendaalsche Weekblad, Korte Kleverlaan 66, Bloemendaal, een Lips- W.S. sleutel. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur voormiddags): hand schoenen, sjaal, gewicht, belastingmerk, heeren rijwiel, ceintuur. Politiepost Aerdenliout: een wieldop. Politiepost Strand: 2 handdoeken, 3 kinder.schopjes. Rijwielstalling strandeen heeren rijwiel. o U1TR EIKING VE&KEERSSPELDJES. bl- In liet gebouw Domi vond Dinsdag j.l. een feestelijke bijeenkomst plaats van de Leerlingen der Lagere scholen (in twee groepen, 's morgen en 's middags) die het verkeersexamen met goed gevolg hadden afgeleg.d Bij deze bijeenkomst waren o.a. aanwezig de volledige onderwijs-verkeerscommissie, de burge meester van Bloemendaal,'Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Dr. T. Popma, hoofd der U.L.O., heette allen welkom en sprak woorden van dank tot het ge meentebestuur voor het verleenen van finaneiëelen steun. Dank bracht hij aan de hoofden van scholen en de politie, speciaal den commissaris van politie, voor hun medewerking. Voor de examens hadden zicii 516 candidaten aangemeld, doch 46 hadden zich teruggetrokken. Aan het practische examen namen 20 geen deel en 47 werden afgewezen. In totaal slaagden 403 candidaten. Acht leerlingen hadden het examen zonder fou ten gedaan. Aan dezen werd door den burgemeester een extra-prijs uitgereikt. Zij waren: Van de BornwaterschoolElla J. Cremer, Gerard J. Wirtz. Van de Julianascliool: Carolina Holswil- der, Lipkje Jager, Johan T. Hulsen, Sally Kan, Otto Brocades Zaalberg, Willem G. de Vries. Van de R.K. Jongensschool te Overveen: Antonius W. de Wild, Aloysius M. Bremmers en Andreas M. Bremmers. Van de R.K. school te Aerdenhout: Johannes J. van Dam, Leonardus G. Kroon. Alle geslaagden kregen voorts een speldje, met het wapen van Bloemendaal en de woorden: Veilig Verkeer". Een muziekgezelschap zorgde voor een goede stemming, welke nog verhoogd werd door een wel kome tractatie en een tweetal toepasselijke films van den A.N.W.B. Timmerman Haarlem Telefoon 12464 Zonneschermen- en Marqu.zen- fabriek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw be- kleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonroigordijnen. GEN. CRONJÉSTRAAT 88. Groote keuzeTuinparasols,Tuin meubels, Strandtenten, enz. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 blIn het schoolgebouw voor Monlessori- onderwijs voor kleuters aan den Vijverweg, hield de Ver. voor Montessori-onderwijs Vrij dagavond een bijeenkomst, waar mevrouw Alrfia- Willemse een voordracht hield, om de beteekenis van het Montessori-onderwijs nog eens nader uiteen te zetten. Bij afwezigheid van den voor zitter van de Bloemendaalsche Ver. voor M.O.. sprak de secretaris, de heer G. S. K. Blaauw, een kort woord van welkom. Mevr. Alma constateerde dat ouders, die reeds contact hebben gekregen met de school, de waarde hiervan voor het kind wel zullen erkennen, maar dat zij, die dit contact nog niet vonden, zich wellicht zullen afvragenis 't noodig om kinderen van 4 jaar en jonger reeds in het schoolverband op te nemen Voor de laatsten is het daarom ge- wenscht, de algemeene principes van het M.O. bekend te maken. Spr. schetste hoe 't jonge kind, zelfs in de wieg, al pogingen aanwendt om zich te oriënteeren in zijn wereldje, om ervaringen op te doen, om de dingen om zieh heen te ordenen. Bij 't grooter wor den krijgt 't behoefte zijn ervaringen uit te breiden. Drie functies treden hierbij op den voorgrond: die van 't loopen, 't spreken en van 't gebruik der handen. Dit zijn de bewegingsfuncties. Door 't geven van leiding moet 't kind geleerd worden zijn spieren hierbij te beheerschen. Spr. waarschuwt hierbij voor 't afremmen, wat maar al te vaak ge beurt door 't verbod „afblijven" en „stil zitten". Op straat tracht 't kind zieh in allerlei dingen te oefenen. Op de wandeling b.v. wil 't kind de hekjes openen en sluiten, 't zal probeeren een stoepje op en af te loopen. Spr. geeft ouders den raad: pro beer 't kind die bezigheid toe te staan, ook al is het tempo van het kind niet uw tempo, 't Kind te dwingen tot ons tempo is verkeerd. De aangeboden hulp is eveneens uit den booze. Natuurlijk is hier voor beheerscliing noodig. En tevens geduld en liefde en gezond verstand. In 't verdere gedeelte van haar rede heeft spr. 't over de perioden van groote geestelijke gevoelig heid in 't kinderleven. Deze perioden mogen niet ongebruikt voorbijgaan. Dr. Montessori heeft altijd getracht die gevoelige perioden te ontdekken en de manier te vinden, om er gebruik van te maken, dus te laten aansluiten aan de belangstelling van het kind, zoowel in huis als op school. In die perio den heeft 't van allerlei van ons noodig, om mee bezig te zijn. Want 't kind is van nature actief. Montessori nu geeft gelegenheid om op goede manier bezig te zijn. De daarbij gebruikte materia len, geven gelegenheid tot opbouwenden arbeid. Na de voordracht van mevr. Alma was er gele genheid vragen te stellen, Daarna werd nog een kort filmpje vertoond, dat 't leven in een Montes sorischool in beeld bracht. Ziektekostenverzekering voor den Middenstand BESTUUR: de Heeren: H. F. Jantzen, Zijlweg 301, Haarlem. A. P. Versluys, oud-ontvanger der Regis tratie, Heemstede. Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel, Haarlem. Dr. W. L. Wolff, oud-lid van den Volksraad in Nederlandsch-Indië, Heemstede. Medisch Adviseur: Dr. W. J. Talsma, H'Iem. Direct. Admin.: H. Steinmeier,1 Haarlem. Kantoor: Ramplaan 92, Tel. 16589. PARTICULIERE BEHANDELING. Vrije keuze: Arts, Apotheker, Ziekenhuis, enz. Eventueeie Winst voor de Verzekerden. Billijke Premies. Vraagt inlichtingen. Tevens actieve gevraagd. Vertegenwoordiger(ster) Bevallen: D. Wals-Jonker, dochter. P. G. ter Wolbeek-v. d. Horts dochter. M. E. Simon van Leeuwen-van der Mijll Dekker dochter. J. van Willige-Philips dochter. G. Drost-Wille dochter. Ondertrouwd: F. L. van der Bijl en E. J. Spaan. A. J. Bakker en E. Klay. M. van Holst en G. Groeneveld. C. Langerak en J. G. Kranenburg. C. F. Morriën en J. Nieuwenhuizen. G e h u w dJhr. C. Gevers Deynoot en Z. F. E. Rathonyi Reusz. J. Dekker en M. A. Heijstek. W. Kuiper en A. E. v. d. Laan. W. G. Hermes en A. E. Schuttevaer. F. L. van der Bijl en E. J. Spaan. H. van Hofwegen en L. W. C. van Giffen. C. Druif en A. F. Kluver. Overleden: J. van der Zijl, 66 jaar (over leden te Haarlem). M. van Haren, 66 jaar (over leden te Haarlem). P. AV. Waller, 69 jaar. E. Neudorf, 84 jaar, wed. van A. P. van 't Hof. A. M. de Mijere, 82 jaar, wed. van K. H. Schutte. A. Ph. Meinsma, 66 jaar. Uitbreiding Automatiseering. De aandacht van de telefoonabonné's wordt er op gevestigd, dat door de automatiseering van de telefoonnetten te Broek in Waterland, Ilpendam en Oostzaan, de aangeslotenen aldaar eveneens automatisch bereikbaar zijn geworden voor de abonné's, behoorende tot het Telefoondistrict Haarlem. De nieuwe telefoonnummers staan vermeld in de Januari-uitgaaf 1938 van dé Naamlijst voor den Interlocalen Telefoondienst. De kennummers van de genoemde telefoonnetten zijn: Broek in Waterland K.903; Ilpendam K.902; Oostzaan K.984. o Tentoonstelling Handwerken. Iedere tentoonstelling van de tastbare resul taten der handenarbeidlessen, die de Schoolver eeniging „Aerdenhout-Bentveld" jaarlijks houdt, onderscheidt zich op verrassende wijze van haar voorgangsters. Steeds vindt men nieuwe, frissche ideeën toegepast in dezen tak van onderwijs, die de jongelui als haar liefste leervak beschouwt. Zoo trok op de tentoonstelling, die j.l. Vrijdag Zaterdag en Zondag gehouden werd, een com plete verkeerszuil met verstelbare sein-inrichting in verschillende kleuren, de aandacht, evenals een stel verplaatsbare verkeersborden. Ze waren door, de leerlingen der 6e klasse op natuurlijke grootte soliede uit hout vervaardigd en kunnen op de speelplaats opgesteld worden, ten dienste van de lessen in verkeersregeling. Eveneens van practiscli nut ook voor het volgend leven der leerlingen waren de aardige en handige hanglampjes, omdat de kinderen bij het samenstellen hiervan, tevens de noodige vaardigheid opdoen in het aanbrengen van steckers en het monteeren van fittings voor gloeilampen, terwijl zij tegelijkertijd leeren, welke veiligheids-, maatregelen daarbij genomen moeten worden Een mooie, licuten doos te maken en die netjes te beitsen, is voor den eenigszins gevorderden leerling reeds heel goed bereikbaar; lastiger echter is liet aanbrengen van het scharnier voor het dek sel; doch geen nood: hun lecraar, de lieer O. Tim merman, leert hun dien klip ontzeilen door het scharnier te vervangen door twee houten schijfjes, die uitmiddelpuntig tegen de doos kunnen draaien. Een voetenbankje heeft veelal de neiging om te kantelen, als men er wat onbedachtzaam op gaat staan; de bankjes echter, die hier als werk stukjes der eerstbeginnenden uitgestald lagen, kunnen niet kapseizen en ze zagen er in hun mooie kleuren aantrekkelijk uit. Voor wie wat liooger wil stijgen, was er ook een prachtige hooge- voetenbank te pronk gezeteen, uit zwaar eiken hout en in de blanke was gezet meubel, van koperen siernagels voorzieneen kranig stuk werk van den jeugdigen maker. Vooral in liet Zaansche landschap wordt vaak het oog getroffen door aardige, zelfriclitende windmolentjes, die steeds lustig in beweging zijn. Hoe zoo'n fantasie-molen in elkander zit, toonde één der jongelui met een keurig staaltje van zijn bedrevenheid in de kunst van houtbewerking: inderdaad een flink stuk werk Naast dien molen, prijkte een vogelhuisje, dat behalve voor logies, ook voor voederhuis voor onze gevederde vriendjes ingericht was en ge legenheid gaf, vetballen, waarin zonnepitten ge mengd zijn (een lekkernij vooral voor meezen) op practische manier aan te brengen. De rustieke voet was door den.jongen bouwmeester samen gesteld van stammetjes uit eigen tuin. Even bruikbaar en origineel als dit vogelhuisje, was ook een flinke houten trekkar, en waren ook de dien blaadjes met pitrieten Tand door de meisjes 'vervaardigd. Ditzelfde gold ook voor de combi natie van theetafel en krantenstandaard in donker gebeitst eiken en voor de verschillende boek- en schriftenkastjes, bricvenliangers en dergelijke nuttige voorwerpen. Oorspronkelijk van bouw was stellig ook een houten poppenkast, geheel in den geest van onzen huidigen, nuchteren smaak, met zijn décor van groene lapjes, die 'n boseli van roode dito, die de huizen van blauwe, die den hemel moeten suggereeren en die, niettegenstaande deze sober heid, proefondervindelijk bewezen heeft, de fan tasie der kleine toeschouwers te bevredigen. En overigens zorgen dan de grappige triplex- poppen (ook eigen fabrikaat der meisjes) voor de rest. Diezelfde fantasie weet ook in gedachten de slanke ophaalbruggen te stoffeeren met sprookjes figuren en daarom vallen ze blijkbaar zoo zeer in den smaak. Natuurlijk zijn al deze werkstukken alleen door de oudere leerlingen gemaakt, want eerst in de 5e klasse begint het werk naar eigen keuze; vóór dien, d.w.z. in de lagere klassen, worden, na het matjes-vlechten en knipwerk, klassikaal de cartonnage-, papier-, raffia- en dergelijke werkjes gemaakt, zooals ze hier in onderscheiden vormen en van elk kind, getoond worden. Voor de meisjes is het juffrouw M. Hofland, die hun vanaf de 3e klasse inwijdt in de kunst van naai-, brei-, haak- en borduurwerk, gevolgd door die van het maken van poppen jurkjes, etc. en van bruikbare babykleertjes. Wat de leer lingen, onder haar voorlichting bereikten, toonde een smaakvol uitgestalde collectie van dit alles. Daarbij bevond zich ook een snoezig luierbroekje, waaraan alle meer-gevorderde meisjes een steekje gebreid hadden en dat bestemd was om mevr. Timmerman te verrassen, die juist een kleine huisgenoot cadeau gekregen had. De meisjes in de 6e klasse oefenen zich ook in lederbewerking en batikken en zulks onder leiding van den heer Timmerman, die, in 't voorbijgaan gezegd, één der zeer weinige heeren in den lande is, die hiertoe de wettelijke bevoegdheid bezitten. Een keur van fraaie lederwerkjes, als bladwijzers, damestasehjes, waarvan sommigen een bijpas sende portemonnaie hebben, enz. bewezen met welke liefde de meisjes dezen tak van handwerken beoefenen. Inderdaad zien zulke donkerkleurige leeren tasschen, met hun vergulde versiering, er bekoorlijk uit; eigenaardig is het daarbij, dat ze gevoerd zijn met zeehonden splitleer en dat de kleine gaatjes daarin, verraden hoe behaard die knapen waren, van wier huid hier zoo'n dankbaar gebruik gemaakt werd. Vermelden wij nog, dat voor den a.s. cursus dezer school 22 nieuwe leerlingen werden inge schreven; inderdaad een verblijdend hoog cijfer. Het bewijst, hoezeer men het onderwijs waar deert aan deze inrichting, die opzettelijk haar klassen klein houdt in de overtuiging, dat 24 leer lingen per klas de ideale norm is, die het ge- wensehte contact tusschen onderwijzer en elke leerling afzonderlijk, mogelijk maakt. B. o Examens. IIVoor het diploma handelskennis, als resul taat van de op initiatief der afdeeling Haarlem van den Chr. Middenstandsbond te Haarlem geopenden cursus, is te Amsterdam geslaagd de heer H. G. van Riessen te Bloemendaal. STOOPPLEIN 1 OVERVEEN van door de leerlingen der School gemaakt werk gedurende de cursus 1937-'38 wordt gehouden op Zaterdag 2 Juli van 2 y2-5 u. en op Zondag 3 Juli van 11-4 u. HET BESTUUR. Aangifte van nieuwe leerlingen kan dagelijks geschieden tot 6 Juli a.s. van 11 [4-12 u. en van 31/o-4 u. aan de school. blDc landdag, welke dezer dagen door de Internationale Vereeniging „Bellamy" is gehouden te Amersfoort, werd bijgewoond door ïuim 9000 personen, afkomstig uit alle deelen des lands, waaronder ook velen uit Haarlem en Bloemendaal. De president, Mr. Dr. P IJssel de Schepper uit Den Haag, hield de openingsrede, waarbij hij op merkte, hoe de toestand van heden geen crisis van voorbijgaanden aard is, maar het vastloopen van het economisch productie-systeem, dat bij zijn stuiptrekken zoo ontzettend veel ellende onder alle lagen der bevolking veroorzaakt, maar noch tans leiden moet tot een nieuwe maatschappelijke orde, waarin de productie geregeld zal worden naar behoefte, in plaats van naar winst, waardoor welvaart zal gaan heerschen voor iedereen, van de wieg tot het graf. Spr. hekelde de chaos van thans, waarin gebrek wordt geleden, te midden van overvloed en er te midden van „beschaving" toenemende demoralisatie valt waar te nemen. Zij, die het economisch stelsel van Edward Bellamy propageeren, huldigen de synthese van het elkan der als broeders de hand reiken; zij kennen het geneesmiddel voor de kwaal en kunnen daarom doelben ust de ellende der wereld onder oogen zien en wegnemen. De heer J. Derlcsenstaats uit Groningen sprak over „Naar een nieuwen vorm van samenleving" en de heer J. G. Zwertbroek uit Bussum over een „Geestelijk en economisch reveil", terwijl de heer C. B. Zondervan uit Deventer sprak over „Eco nomische vernieuwing", de heer C. P. Oostveen uit Den Haag over „Waarom ik, als katholiek, Bellamyaan ben" en onze plaatsgenoot, de heer J. Horsmeier Jr. over „Christendom en Bellamy". Beide laatste sprekers, de onchristelijke daden van Christelijk-Nederland beamende, getuigden van de voortschrijdende evolutie en hoe vooral den katholiek en protestant medewerking past aan de toepassing der Bellamy-economie, omdat zulks beteekent het in practijk brengen van Christus' alomvattende liefde, het betrachten van naasten liefde, het beleven en uitvoeren van een van Godswege opgelegde taak. Daarom, aldus spr., arbeide met name de bewuste Christen in de I.V.B en werke hij aldus mede aan de komst eener ware broederschap, waarin het in wezen zal kunnen zijn„Eén voor allen, allen voor één." Belangrijk Kerkconcert onder directie van Frits Schuurman. De Koninkl. Liedertafel „Zang en Vriendschap" geeft Vrijdag 8 Juli a.s. haar traditioneel Kerk concert in de Groote Kerk te Haarlem. Medewerking verleenen To van der Sluijs, Annie Woud en George Robert, die zich zullen laten hooren in solo's en duetten van meesters als Bach, Clari, Franck, Schütz en Chausson. Verdere aanbeveling van genoemde bekende solisten schijnt ons overbodig. Het machtige koor zelf zingt drie heerlijke werken van da Palestrina en bovendien gewijde muziek van jongere meesters. Verleden jaar werd de kerk bezocht door niet minder dan 3500 personen. Dit aantal zal thans niet geringer zijn, daar de toegangsprijs der kaarten slechts twintig cents bedraagt en op yele plaatsen verkrijgbaar zijn. Om teleurstelling te voorkomen, gelieve men zich zoo spoedig mogelijk van deze kaarten te voorzien. Men zie voorts de advertentie. Hio.i Een paar druppels D.D.D doeD dadelijk de folterende jeuk be daren Tallooze lijders aan Ec zeem, Puisten, Open Beenen en andere huidaandoeningen hebben met groot succes dit heilzame middel aangewend Het is geen vettige zalf, maar *n heldere vloei* 6tof, die de ziektekiemen doodt en de huidweefsels verfrischt en versterkt Bij Apothekers en Drogisten. Flacons f. 0.75 f. 1.50 f. 2.50 n REGENTESSELAAN 40 - HAARLEM TELEFOON 13466 na 5.30 uur 16262 OPMAAKWASCH31 cent PERSWASCH26 cent GEMANGELD21 cent DROOGWASCH (Platgoed geman geld) 18 cent Abonnementswasch - Zeer voordeclig Tarlel KRUISSTRAAT De redactie van met neven-editie delijk voor de W'i park" een kolom i deze laatste de h 1 publiceeren. Wij stellen dit v prijs en willen than berichtgeving, daa j „even, dat er nu gingsleven in het Ja, inderdaad ai van Haarlem, zoo ter stede, meer dai Willen wij echte taat voeren, dan ieder lid wordt vai Wij roepen daar i verpark op tot bij' gehouden zal word Woensdag 13 f ,,'t Bolwerk", Iv avonds negen uur j Iu deze vergadc k bracht van een v bestuur van de Kli met de propagam Haarlem's Bloei. Wij willen hieroi E willen dit wel vast i de verschillende samenwerken met Deze samenwei voor den bloei vaT zal ook ongetwijfe k deldrijvendcn mid Zoo zal er actie bij bijzondere gel bi j het feit van de jubileum in Septer de Koningin. Laat nu eens ie t bijwonen van on! werken aan den m wijk. Doch ook de b E stadsgedeelte zulle ring, want ook gij vooruitgang van voor Uw woning. Dus nogmaals ki gedachten over ds liet Kleverpark onderlinge saihem gebracht worden worden: „vanuit N. I Win! veen. Razoux S< -hoofdambt Wolters U E. v. Zette Cinema Palace met Joan Crawf Montgomery. Louis Trenker. Frans Hals-the Ilarry Baur en J Luxor Sound Broadway" met Horton, Eric Bic Rembrandt-Tlif Fernandel als lei

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2