D. J. JANSSE Bloemendaal. Hartenlustschool voor U.L O. Vrijdag 5 Augustus 1938 Een albatros in het Tinholthuis. Ongelukken langs den Weg. Burgerlijke Stand. A. E. Beekman, f Gevonden Voorwerpen. Stichting „Onze Kring" Prov. Waterleidingbedrijf in 1937. Agenda. Timmerman, Aannemer Tel. 12464, Haarlem Zonneschermen- enMar- qulzenfabrlek. Prijsopgaaf zonder ver plichting. Marquizen nieuw bekleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig olaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. Oen. Cronjéstraat 88. Groote keuze Tuin parasols, Tuinmeubels, Strandtenten, enz. Alle leerlingen geslaagd. bl—- Geslaagd voor het Mulo-diploma B W. Bremer, L. Schroder, H. Oosterhof, Mies Toepoel, L. Limburg, J. de Vrijer. Geen der leerlingen werd afgewezen. Geslaagd voor het Mulo-diploma A: Tini Heskes, Elly Schirrmann, Bep Steenhuizen, A. Nusink, B. van Drunen, J. Hezemans, Marie Verplanke, W. Ruijter, Truus Roetman, J. Nijsten, Alice Hage, Minny v. d. Heil, Dolly Toepoel, C. Klaij, N. Hartog, Nella Mulder, Mies Spork, Truus van Apeldoorn, Marie Verbeek. Manna van Essen, P. Kremers, W. Knipliorst. Geen der leerlingen werd afgewezen. Na afgelegd examen werden de volgende leer lingen van deze school toegelaten tot het Middel baar Onderwijs: A. van der Boom, E. Schotman, J. IJspeert, E. Groeneveld, G. Goedkoop, C. van Essen, J. Kra nenburg, A. de Boer, M. Verplanke, R. Beets, J. Jonkman, J. Beun, A. van Diest, L. Heskes, W. van Tatenhove, L. Hotmanns, L. van Essen, J. Hezemans. Als een merkwaardigheid kan worden vermeld, dat alle leerlingen van deze school voor hun examens slaagden! Examens. blVoor het examen Fransch L.O. slaagde de heer G. van den Berg te Santpoort. Voor het hoofdacte-examen slaagde de heer H. A. M. van Schevikhoven te Santpoort. Mej. N. Kuipers te Overveen slaagde voor het Mulo-examen te Amsterdam. Voor het examen ter verkrijging van het manufacturenbrevet (handelskennis en vakbe kwaamheid) slaagde de heer J. v. d. Beek te Overveen. bl— Voor de hoofdakte is geslaagd onze plaats- genoote Mej. B. Eger. Zwemmen. blWoensdagavond 27 Juli 1.1. vond in Stoop's bad te Overveen het diploma-zwemmen plaats van het „Vaardigheids-diploma A" van den K.N.Z.B. Het diploma bestond uit: Xe. 15 minuten onaf gebroken te zwemmen en hierin minstens af te leggen: 100 m. schoolslag, 50 m. samengestelde rugslag of rug crawl en 50 m. vrije slag; 2e. een ongekleede drenkeling 10 m. in kop- greep te vervoeren; 3e. in één duik van den bassinwand minstens 5 van de 10 bordjes op te duiken; 4e. 25 m. school-borstslag te demonstreeren; 5e. van de 1 m. springplank zonder aanloop, een duiksprong en een sluitsprong met aange sloten armen te maken. Alle deelneemsters en deelnemers zijn geslaagd. Het waren de dames: J. Hout-Van Loon, D. M. van der Jagt, J. M. de Vries, L. van der Zon en de heeren G. Kok, G. J. van Abs, W. Ooster hof, J. Ph. Hok en H. Tollenaar. Het examen werd afgenomen door den K.N.Z.B.- official, mevr. S. E. Kruijt-Van Baar en door den directeur van Stoop's bad, den heer G. Vogel. Verder moet de naam van den heer Kuit nog genoemd worden, die er voor heeft gezorgd, dat alle deelneemsters en deelnemers goed geoefend verschenen. H. T. Orgelbespeling. blDonderdag 11 Augustus a.s. wordt in de Ned. Herv. Kerk, alhier een orgelbespeling ge geven door den heer Piet Halsema, des n.m. 8.15 uur. Medewerking wordt verleend door den heer Chris v. d. Glas, viool. De toegang is vrij. Programma a IQ cent is aan de kerk verkrijgbaar. blIn de schaduw van de eeuwenoude Ruïne van Brederode is tot onze groote verrassing en vreugde een majestueuze vogel neergestreken, een vogel die verreweg de meesten van ons kennen van afbeeldingen of foto's. Het is een zeldzaam mooie Albatrosde rustelooze zwerver van de groote Oceanen, de kolossale vogel waarvan de groote Fransche zoöloog Buffon vertelt, dat hij wel eenige dagen zonder ophouden kan zweven in de wijde, stormachtige luchten. Het dier is in het voorjaar 1937 bij Vuurland (Patagonië) gevangen door een Japansche stoom trawler. Ulet behulp van een vriesinrichting heeft men het dier „ingevroren" en zoo is hij vanuit Amerika (Buenos Aires) in het bezit gekomen van den bekenden IJmuidenschen verzamelaar F. P. Vermeulen, die voor uitermate vakkundig opzetten heeft gezorgd, zoodat wij nu een uniek exemplaar kunnen bewonderen. Ofschoon de Albatros nog wel iets grooter kan worden, is deze er eentje van eer biedwaardige afmetingen; om U slechts eenig idee te geven: de spanwijdte van de vleugels is 2.65 M. en met de eenige decimeters groote roof- snavel geeft het dier den indruk van niet te ver zadigen te zijn. O]) de kleine broedeilanden in de onmetelijke Oceaan op het Zuidelijk halfrond, met name o.a. op Fernando Noronha en het van expedities be kende eilandje Laysan heeft uren iets meer van de levensgewoonten kunnen bestudeeren. Mocht het U interesseeren, snuffel dan maar eens in de anna len van de bekende Challenger-expeditie, welker publicaties gij in de bibliotheek van het Teijler- instituut kunt vinden. Rcsumeerende hebben we hier te doen met een dier, dat ge slechts voor korten tijd, ongeveer een maand, kunt bewonderen, (bij mijn weten heeft zelfs Leiden geen exemplaar en Amsterdam zal pas over cenigen tijd een dier in zijn Museum heb- ben). Maak dus van deze unieke gelegenheid gebruik een bezoek te brengen aan het Tinholthuiswant over een viertal weken is de reuze vogel weer verdwenen. Wel is altijd veel bijzonders aldaar te zien, zooal een zeer goed verzorgde vogelcollectie, een aardige reptielenverzameling, prachtige collecties insecten, waaronder buitengewoon fraai materiaal van den heer H. L. van Berk, van wien ik speciaal de klei nere slakken en motten wil noemen ;|aquaria, aller lei kunstvondsten, tropische en inlandsche schel pen, fossielen, koloniale producten, aardewerk, enz. Talentvol boetseerwerk door kinderen gemaakt, aardige dirama's, te veel om op te nomen. Ouders, gaat met Uw kinderen deze vacantiedagen naar het Tinholthuisveel nuttige kennis kan hier worden opgedaan-, ge sterkt hier het verantwoordelijk heidsgevoel in dienst van de Natuurbescherming, hetwelk in deze dagen meer dan ooit noodig is. Maar gaat vooral nu eens kijken naar die wonder- schoone reuzenvogel, voor hij weer vertrokken is naar andere gewesten. VAN SCHAIK, Voorzitter Natuur Historische Ver. Haarlem en Omstreken. blDe zomersche dagen brengen duizenden vaeantiegangers op den weg, die aan duin en strand ziel) zoeken te vermaken. Ondanks deze vele bezoe kers, is het aantal ongelukken langs den weg geluk kig klein gebleven. Natuurlijk heeft de Hooge Duin en Daalscheweg zijn portie in de serie kleinere ongelukken. Een Haarlemsche juffrouw, die in de richting van de Zomerzorgerlaan fietste en de macht over haar stuur verloor, botste tegen het langs den weg staande hek en moest met een ziekenauto naar haar huis vervoerd worden. Een 12-jarige jongen werd als met magnetische kracht op hetzelfde traject naar een hem tegemoetkomenden wiel rijder getrokken, een botsing was het gevolg, maar de beschadigingen waren gering. De Zeeweg en het strand leverden ook hun aan deel. De Amsterdamsche juffrouw B. kwam met haar fiets te vallen op den Zeeweg; zij kreeg een lichte hersenschudding, en ging per ziekenauto naar Amsterdam terug. Een 11-jarige knaap moest door Dr. Lütge aan de strandpolitiepost verbonden worden terzake van een groote vleeschwonde aan zijn kuit, die hij aan het prikkeldraad had opgeloopen. Hij werd per taxi naar huis gebracht. Een motorrijder, de heer B uit Sneek, moest op de Julianalaan plotseling remmen voor een voet ganger die den rijweg overstak. B. sloeg ten gevolge van zijn krachtig remmen met z'n motor over den kop, en beschadigde zijn motor en kleeding. Tegen den voetganger werd procesverbaal opgemaakt wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van 't verkeer. Een aanrijding op den Viersprong tusschen twee auto's, resp. komende van Oosterduinweg en Zandvoort, schijnt bet gevolg geweest te zijn van een niet-verleenden voorrang, de politie heeft de zaak in onderzoek. B e v a 11 e n C. M. van der Zwan-De Winter, dochter. J. C. E. Gorter-Reeder, dochter. H. S. Kohnstamm-Beerens, dochter. E. K. H. van Hoeven, zoon. C. J. Beliën-Van den Berg, dochter. M. C. van Schaardenburg-Gips, dochter. Ondertrouwd: G. J. Kelder en J. Ver meer. A. P. Nagel en S. P. Kluver. T. D. de Geus en E. Portmann. R. A. Mees en J. J. Plugge. Getrouwd: J. J. van Dijk en M. A. Soes- dorp. G. Henneman en C. Appelboom.'M. Chmel- nitzki en D. Colin gen. Kühn. B. J. Lindeman en M. J. Pruis. L. H. van Meeteren en H. Stinne. Overleden: M. Ie Noble, oud 14 jaar (won. te Haarlem). K. van der Meer, oud 42 jaar (over leden te Haarlem). C. Bakker, oud 56 jaar (overl. te Haarlem). L. Schoorl, oud 59 jaar (overleden te Haarlem). In den ouderdom van 65 jaar is te St. Anna Parochie, waar hij tot herstel van gezondheid ver toefde, overleden de heer A. E. Beekman, firmant van de Gebrs. Beekman, garage en automobiel bedrijf te Bloemendaal en Haarlem. De overledene, die ook een zaak te Bloemendaal had, heeft zich o.a. zeer verdienstelijk gemaakt op kerkelijk terrein. Jaren lang was liij diaken der Ned. Hervormde Gemeente te Bloemendaal en later, sinds zijn vestiging te Haarlem, bekleedde hij vele jaren dat ambt bij dezelfde gemeente te Haar lem. Sinds eenige jaren was hij ouderling. Met den heer Beekman is een zeer hoogstaand man wegge gaan, wiens verlies nog lang ernstig gevoeld zal worden. Hij was ook een hulp en steun voor mis- deelden, hetgeen hij in het bijzonder toonde in zijn arbeid als ouderling voor de doofstommen. Met diepe geloofsovertuiging, voortvarendheid en door zicht verrichtte hij al den arbeid die op zijn schou ders was gelegd, en dien hij als een roeping be schouwde. Onder groote belangstelling werd Woensdag j.l. het stoffelijk overschot van den heer Beekman op de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal aan den schoot der aarde toevertrouwd. Nadat de aanwezigen eenige oogenblikken in stil gebed in de aula vertoefd hadden, werd de overledene, door familie-leden, leden der kerke- raad van de Nederduitscli Herv. Gemeente, het personeel der firma Gebrs. Beekman en vele vrienden en belangstellenden naar zijn laatste rustplaats geleid. Een schat van bloemen dekte de baar. Ds. J. C. van Dijk las aan de groeve enkele gedeelten voor van 1 Corinthe 15, alsmede het lievelingslied van den ontslapene: Gez. 209 en bad ten slotte het „Onze Vader". De heer E. Hogenbirk, schoonzoon van den overledene, dankte diep bewogen, voor de blijken van medeleven en de laatste eer aan den overledene bewezen. blGevonden en terug te bekomen bij: De Visser, Brederodeweg 95, Santpoort, een pols horloge met armband; Van Roon, Prins Hendrik laan 23, een portemonnaie met inhoud; Winter, Junoplantsoen, 20, Haarlem, een blauwe jumper; T. de Jong, Noordlaan 23, een witte hazewind hond; Kennel Ridderstraat, Haarlem, een ruw. harige foxterrier; Hoogland, Steenbokstraat 8, Haarlem, een bankbiljet; Ravenhorst, Korte Kleverlaan 21, een zeiltje van een kinderwagen; Hoffschlag, Theehuis bij het Kopje, een zilveren horloge; Van den Berg, Duinlustparkweg 48, Santpoort, een kanarie; Jager, Bloemendaalsche- weg 154, een muntstuk; De Vries, Zijlweg 3, Overveen, een rol kippengaas; Knol, H. van Alphenstraat 18, Haarlem, een rijwielpomp; Kok, Busken Huetstraat 1. Haarlem, een porte monnaie met inhoud; Hekker, lepenlaan 4, een armband; P. Sluis, Kastanjestraat 14, Haarlem, een deel van een kunstgebit; Van Eerden Kiosk Strand, een voetbal, S. Martens, Platsenstraat 76 Haarlem, een horloge, waarin den naam van een ingezetene van Coevorden. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 10—12 uur v.m.): ceintuur, heerenrijwiel, kinderschoentje. Politiepost Aerdenhout: handschoen, pet. Post Strand: bal, kniekous, ceintuurs, sokje, badschoenen, badgoed, zakmes, sleutels, schoen met steunzool, kous, werpring, zonnebril, paar kindersehoentjes, portemonnaie, emmertjes. Botsing op den Zandvoorterweg. bl— Op den Zandvoorterweg reed een motor rijder achter een auto; de laatste minderde zijn vaart om een rechts gelegen zijweg in te slaan; de motorrijder, de heer v. II., uit Heemstede, be merkte dit te laat, en vloog tegen de auto op. Mevr. H., die op de duo zat, werd aan het hoofd licht gewond; de heer H. kreeg eenige schaaf wonden. Dr. Bartels verzorgde de wonden ter plaatse, waarna de gevallenen door den aangereden autobestuurder naar huis gebracht werden. De motor was ernstig, de auto licht beschadigd. RIJWIELEN AAN HET STRAND GESTOLEN. blIn de afgeloopen dagen zijn bij de politie verschillende aangiften gedaan van rijwieldiefstal len aan het strand. Behalve dat het bij politieverordening onlangs verboden is op het strandgedeelte aan den kop van den zeeweg rijwielen mede te nemen, levert het, ook op het verder weggelegen strand een goede gelegenheid voor zwijntjesjagers om de soms onbe heerd achterblijvende karretjes mee te nemen. Een dubbeltje voor de rijwielstalling is toch altijd nog voordeeliger dan de kans op een gestolen fiets en een proces-verbaal. Ziektekostenverzekering voor den Middenstand BESTUURde Heeren: H. F. Jantzen, Burgemeester van Westzaan. A. P, Versluys, oud-ontvanger der Regis tratie, Heemstede. Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel, Haarlem. Dr. W. L. Wolff, oud-lid van den Volksraad in Nederlandseh-ïndië, Heemstede. Medisch Adviseur; Dr. W. J. Talsma, H'lem. Direct. Admin.: 11. Steinmeier, Haarlem. Kantoor: Ramplaan 92, Tel. 16589. PARTICULIERE BEHANDELING. Vrije keuze: Arts, Apotheker, Ziekenhuis, enz. Eventueele Winst voor de Verzekerden. Billijke Premies. Vraagt inlichtingen. Tevens actieve Vertegenwoordlger(ster) gevraagd. AL IS DE DRONKAARD NOG Z00 SNEL, DIENDER ACHTERHAALT HEM WEL. DE blIn den nacht van Zaterdag op Zondag ont dekte een surveilleerend agent vanpolitie een motor rijder op den Zandvoorter weg, die getuige zijn manoeuvres van links naar rechts en rechts naar links en zijn knetterende knalpot, niet al te nuchter moest zijn. Hij was echter niet zóó dronken dat liij wel probeerde aan de greep van het gerecht te ontkomen, toen de agent hem trachtte te doen stoppen om een onderzoek naar 's mans toestand in te stellen, want hij voldeed aan het stopteeken niet. Het was echter maar uitstel van executie want een 500 meter verder moest hij den strijd opgeven toen hij een heg voor den weg aanzag, en met motor en al aan den kant van den weg in de heg terecht kwam. Het vermoeden van den agent werd bevestigd: de motorrijder had te veel aan Bacchus geofferd om op den rechten weg te blijven; voor zijn eigen veiligheid en die van het verkeer kreeg hij gelegenheid op het politiebureau een poosje over zijn bacchanaal na te denken en na z'n ontnuchtering den rechten „weg zurück" te vinden. Aan het verslag van den Directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Hol land over het boekjaar 1937 onrleenen wij het volgende. Het bedrijf bleef zich op bevredigende wijze ontwikkelen. Het aantal aansluitingen vermeer derde van 100.316 tot 102.062 (dus met 1.746 aansluitingen of 1.7 pet.) De afgeleverde hoeveel heid water steeg van 13.779.205 tot 14.630.915 M3 en nam dus toe met 851.710 M3 of 6.2 pet. De opbrengst van het afgeleverde water gaf een vermeerdering te zien van f 2.249.882.04 tot f 2.309.278.99 en steeg dus met f 55.446.95 of 2.6 pet. De blijkens het vorige verslagjaar voorbereide nadere onderzoekingen en proeven omtrent de winning en zuivering van IJselmeerwater konden worden ingezet. Het onderzoek heeft nog niet tot een definitief resultaat geleid. De sedert de inbedrijfstelling der proefinstallatie in medio 1937 verkregen en nog verder te verzamelen gegevens zullen met de meeste voortvarendheid uitgewerkt worden; het is echter onmogelijk thans reeds een gefundeerd oordeel ter zake uit te spreken. Het percentage der perceelen welke van het totaal aantal onder den aansluit ingsplicht vallende perceelen aangesloten waren, steeg van 95 tot 95 >4- Er waren op 31 December 1937 in het voor- zieningsgebied aanwezig 102.923 (v.j. 101.463) onder de verplichting vallende perceelen. Van de bovengenoemde 102.923 perceelen waren er op ultimo 1937 aangesloten 98.243 (vorige jaar 96.552 op een aantal van 101.463). Bovendien waren op 31 December nog 3.819 (vorig jaar 3.764) niet-aansluitplichtige perceelen aangesloten, waarvan 578 woningen en 8241 uit sluitend tot bedrijf ingerichte perceelen (vorig jaar resp. 560 en 3.204). Het totaal aantal aansluitingen steeg derhalve van 100.316 (op 31 December 1936) tot 102.062 (op 31 December 1987) dus met 1.746. De waterbergruimte, waarover het P.W.N. beschikt onderging geen wijziging en bedroeg derhalve op 31 December 193721.700 M8., waa- van 10.000 M3. in hoogreservoirs en 11.700 M3. in laagreservoirs. De lengte van het hoofdleidingnet bedroeg op 31 December 1937 in totaal 2.177.539 M. De vermeerdering bedroeg (zulks met inachtneming van een totale lengte van 12.149 M. van aan den dienst onttrokken leidingen) gedurende het ver slagjaar 52.616 M. (vorige jaar 51.515 M.) De finaneieele resultaten van het bedrijf zijn bij de gunstige verwachting, te dien aanzien ge koesterd, niet ten achter gebleven. Behalve de gewone bedrijfslasten, konden rente en afschrijving worden opgebracht, terwijl een bedrag van f 81.529.61 werd besteed aan extra- afschrijvingen op verschillende activa. De pen- sieonreserve werd op de gebruikelijke wijze ge doteerd. Van het daarna nog beschikbare bedrag werd f 130.193.79 op de reserve voor bijzondere afschrijvingen geboekt en het restant, zijnde f 81.702.48, toegevoegd aan de daarmede op f 1.800.000 gebrachte exploitatie-reserve. De kapitaalschuld is in 1937 met f 263.411.40 teruggeloopen. Zij bedroeg aan het einde van 1937 de som van f 19.888.854.76. De opbrengsten wegens waterverkoop bedroe gen f 2.309.278.99, dat is f 59.446.95 meer dan over 1936. Het voordeelig saldo der exploitatie bedraagt f 312.416.88. Voor verschillende bijzondere af schrijvingen werd bestemd een bedrag van f81.529.61. Blijft een saldo van f 230.887.27. Uit dit overschot is een bedrag van f 15.000 aan de pensioenreserve, f 3.991 aan de reserve voor de vernieuwing van brandkranen en f 81.70248 aan de exploitatie-reserve toegevoegd, terwijl het restant, zijnde f 130.193.79 op de reserve voor bijzondere afschrijvingen is overgeschreven. Cinema-Palace: „De man die beslag legt" met Jean Harlow en Robert Taylor, „De Oesterprinses" met Gusti Wolf, Herman Thinnig en Theo Lingen. Frans Hals-Theater: prolongeert „Drie Han dige Meisjes" met Deanne Durbin. Rembrandt-Theater: „Ali Baba komt naar Filmstad" met Eddie Contor, June Lang, Tony Martin, Roland Young en Louise Hovick. Luxor Sound-Theater: „De Vliegende Zot" met Joe E. Brown, Guy Kibbee, Florence Rice en Va- ton Hawwth.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2