Sp&rt en Spel. Vrijdag 12 Augustus Ï938 SPORTHUIS TE NUYL Tenten, K am peer- kleeding, Tennis enz. Het Huis te Vogelenzang. Naamplaten - Stempels Haarlemsche Diner-Vereeniging Tel. 14393, Bakenessergrachl 27, Haarlem Vleesch, groente, aardappelen t' 0.90 Idem met soep of toespijsf 1.05 Idem met soep en toespijsf 1.20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's. Alleen le kwaliteiten en roomboter. NOODWEER. blEen geweldige donderbui heeft zich Dinsdag avond boven deze gemeente onlast. Gepaard gaande met zwaren regenval en hagel. De materieele schade bleef gelukkig vrij beperkt. Aan de Langelaan te Aerdenhout werd een houten lichtpaal door den bliksem getroffen, zij knapte bij den grond af; het P.E.N. nam spoedig de noodige maatregelen. Op den Duinlustweg kwam een groote boomtak naar beneden; personeel van Elswout ruimde deze verkeersbelemmering op. „Kraantje Lek" werd in een „Kraantje Stroom" veranderd; het was niet mogelijk het overtollige water tijdig naar zijn bestemming te brengen. Evenzoo verging het verschillende perceelen aan den Bloemendaalseheweg tegenover het Politie bureau te Overveen, die veel last van het neer gutsende regenwater ondervonden. De strand-exploitanten boekten schade aan hun badhokjes; de rijwielstalling aan den kop van den Zeeweg werd door den plotseling opgekomen wind van een overdekte, in een onoverdekte ver anderd: alle zonne- (en regen-) schermen moesten het ontgelden. Schoterweg 27. De buurt Vogelenzang vormde in vroeger eeuwen een afzonderlijke ambachtsheerlijkheid en paalde in 't Noorden aan de heerlijkheid Tetterode of Overveen ten Oosten aan Boekenrode en Heem stede, Bennebroek en Hillegom, ten Zuiden aan Noordwijkerhout en ten Westen aan Zandvoort. Al jaar en dag zijn de heerlijkheden Aelbertsberg Tetterode en de Vogelenzang vereenigd tot één gemeente „Bloemendaal". Tot de heerlijkheid Vogelenzang behoorde vroeger niet alleen het gehucht Vogelenzang, maar ook eenige verstrooid liggende huizen en buitenplaatsen in den Aarden hout. Volgens 't kadaster was de totale oppervlakte in 1840, 1184 Hectare (52 vierkante roeden, waar van ruim 1174 belastbaar. Ongeveer negentig jaar geleden telde men er 58 huizen bewoond door 78 huisgezinnen met een bevolking van 440 in woners. Die vonden toen meest hun bestaan in den landbouw en door de vermogenden bewoners der hier aanwezige buitengoederen, die 's zomers daar woonden. Ile voornaamste dier buitens waren Boekenrode. Leiduin, Mariënbosch, het Huis te Vogelenzang, Woestduin, Teylingerbosch en het Huis te Kuilenburg. Aan de duinzijde van deze bekoorlijke streek, op zeer korten afstand van de Leidsche Vaart werden toen al meer en meer aardappelen geteeld. Nu wordt die grond er in hoofdzaak gebruikt voor bollenkweekerij en groen teteelt. En nu waartoe? Wel, 't is nu reeds een jaar dat de 30.000 Pad vinders er kwamen. Voor ruim een jaar werd met koortsachtige haast gewerkt aan alle voorbe reidingen. Meters hoog lagen er de bout stapels Evenwel met evenveel koortsachtige haast werd na liet, vertrek der duizenden jongens en jonge mannen gearbeid aan het herstel der terreinen. Heel moeilijk zal het dan ook vallen eenige sporen van het verblijf te merken. B.V.C. Bloemendaal. Terwijl de gedachten van weinige onzer lezers zich in deze heerlijke zomersche dagen met voet bal zullen bezighouden, vraagt deze materie al weer de volle aandacht van de clubbesturen, die reeds midden in de voorbereidingswerkzaamheden voor het naderende seizoen zitten.1 Zoo is het ook bij onze plaatselijke vereeniging, welker spelers reeds van begin Juni af aan hun voorbereiding werken door het volgen van de lessen van trainer ran Kol. want ook voor het a.s. seizoen zal bij Bloemendaal als eerste punt op het programma staan: de heroverwinning van de plaats in de oude omgeving, in de tweede klas. Reeds a.s. Zondag 14 dezer grijpt Bloemendaal de gelegenheid aan om te zien, of de training be looft vruchten te zullen afwerpen, want het eerste elftal zal deelnemen aan de door de Amsterdam - sche vereeniging D.E.C. uitgeschreven seriewed strijden, welke op 14 en 21 Augustus zullen worden gehouden op het terrein van genoemde vereeniging in de Watergraafsmeer. Uit de hierna volgende lijst der overige deel nemers blijkt, dat het zich op het D.E.C.-terrein treffende voetbalgezelschap tamelijk select is, n.I. Ajax, U.V.V., W.F.C., Overmaas, U.V.S., Blauw-Wit en D.E.C. Haar eerste wedstrijd in dit tournooi speelt onze plaatselijke club a.s. Zondag tegen U.V.V. van 12.30 tot 1.30. Slechts indien zij wint, zal zij haar kansen den Zondag daarop verder mogen verdedigen. Tengevolge van vaeanties, zal er van een volledige bezetting van het eerste elftal nog wel geen sprake kunnen zijn, maar waarschijn lijk zal er wel gelegenheid bestaan enkele nieuwe lingen aan het werk te zien. Het feit, dat Bloemendaal het a.s. seizoen reeds een gedeelte van het nieuwe sportterreinencom plex op „Beek en Berg," zal bespelen, dat eerst eind dezer maand in gebruik genomen kan worden, maakt het spelen van thuiswedstrijden voorloopig nog onmogelijk. Over het nieuwe „home" onzer witten, hopen wij een volgende maal wat meer te kunnen vertellen. WIJNANDS VAN RENSEN 't Medaillehuis, Schoterweg 78, t.o. kazerne Telefoon 17256 Korfbalclub „Sport Vereent", Bloemendaal-Santpoort. SecretariaatBruno Klauwerstraat 5, Santpoort- Station. zie», Ktici.iia, .u. in,', penningmeester, C. de Goederen, B. Jonker en G. Florijn, commis sarissen. Twaalftal-commissie: Mej. R. Pieters en de heeren S. Ritburg, B. Jonker, A. Schinkelen en J. A. de Vries. Redactie clubblad: C. dc Goederen, F. Fortgens en H. v. d. Moolen. Adspirantcn-commissieC. de Goederen, M. Rip en J. A. de Vries. Aangenomen als adspirant: E. Clay, Bredero scheweg 6b, en als lid: H. Vening, Br. Klauwstraat 9, beiden te Santpoort (S.) Oefenen voor leden: Dinsdag- cn Donderdag middag (de laatste onder leiding); voor adspiranten: Woensdag- en Vrijdagavond (beide onder leiding); Zaterdagmiddag voor allen. We weten, dat er in de grijze oudheid een grafe lijk jachtslot stond, waarvan natuurlijk niets meer is te vinden. Maar de graven van Holland gaven zich niet alleen aan de jacht over, maar zorgden even goed voor hun administraties. Pluizen we grafelijke registers op het Rijksar chief te Haarlem na, dan bemerken we, dat onder scheidene giftbrieven op dit slot zijn uitgegeven. Hertog Albrecht van Beieren, Graaf van Holland, schonk in 1383 aan Reinoud van Brederode als een vergelding voor de vele trouwe diensten den Graaf bewezen. Zoodoende werd Vogelenzang tot de heerlijkheid Brederode gebracht. Langzamerhand raakte het Huis te Vogelen zang na den Graventijd in verval. Langen tijd lag het ook in een puinhoop, maar waar het per- eies stond weet men niet, ook zijn de grondslagen niet meer terug gevonden. Dat duurde zoo tot het midden der zeventiende eeuw. Toen werd het Huis door den heer Jacobus de Jong herbouwd. Men heeft er van de duinen achter het huis een verrukkelijk uitzicht over den omtrek. Evenals met alle buitens het geval is, had het nooit een constante grootte. Steeds komt er door aankoop wat bij, verandert het aspect door ontginning, maar omstreeks 1850 was het buiten het Huis te Vogelenzang ruim 295 Hectaren groot en was eigenaar Jonkheer Willen Philip Barnaart van Bergen, woonachtig te Haarlem. Een geschreven historie, althans volledig, be staat er niet, maar sinds de 16e eeuw kan men in de protocollen van Bloemendaal mededeelingen vinden van overdracht van eigendom, aankoop van grond, afstand van grond, veiling enz. We zullen eenige personen, die er gewoond hebben voor het voetlicht brengen. Nu moet men niet denken, dat zij er steeds gewoond hebben; de patriciërs hadden meestal ook een woning in de stad. Zoo leest men van 25 December 1596: „D'Eer- bare Cateleyna Schepenhuis, naergelaten Weduwe van wijlen Herman Olthoff, Hopman in zijnen leven, geassisteert met Hessel Brouwer, haar zwager en gecoren voocht, draagt over op d'TSer- same Mr. Jacob Henrixcz Saffius en Goosen Jacobsz Hooft een Hofstede genacmt Huys te Vogelesanck met omtrent zeventyen morgen Lands, zoo teelandt, weylandt en wildernis daertoe be- lioorend en tegenwoordig bij Bartholomeiis Pie- tersz en Jan Cornelis gebrucykt werd". Dan noemen wij Salomon van Schoonhoven, Ruwaard van Putten, die het buitengoed voor f 14000.aan zijn zwager Jeronimus de Haze, Heer van Stabroek verkocht. Deze lieer de Haze werd 15 October 1613 in de Nieuwe Kerk te Am sterdam gedoopt, trouwde 28 Juli 1637 met Clara van Schoonhoven en overleed 16 Januari 1681. Hij was een zeer voornaam en vermogend koopman op Spanje, Italië en de Levant en assuradeur en handelde onder den firmanaam Jeronimade Haze en Hendrick Schuyt en verrekende alleen onder zijn eigen naam over 1645 door bemiddeling der Wisselbank 1.023.000 gulden. Hij liet zich door Philip Vingbooms in 1669 het statige dubbele huis „den Arent" op de Heerengracht (thans no. 466) bouwen. Het huis te Vogelenzang richtte hij tot een buitenverblijf in. Een bewijs van zijn rijk dom is, dat hij in 1674 werd aangeslagen voor een vermogen van 230.000 gulden. Hij was o.a. Be windhebber der West-Indische Compagnie in 1652, Kapitein der Schutterij 1649, Kerkmeester der Nieuwe Kerk 1679. Later vinden we een zoon van Jeronimus de Haze op het Huis te Vogelenzang. Deze was géén koopman en assuradeur, maar een schatrijk ren tenier. Hij werd 8 September 1641 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam gedoopt en stierf 15 Mei 1705. Hij woonde op de Heerengracht bij de Nieuwe Spie gelstraat „in den Arent", maar vertoefde ook wel op het Huis te Vogelenzang. Hij was 10 October 1673 te Leiden met Margaretha Helena van Swaenswijkc getrouwd. In de Amsterdamsche Schutterij bekleedde hij in dat jaar den rang van Vaandrig. Eenige Maartnummers uit 1716 van de Opregte Haarlemse Courant vermelden: „Op Maandag den 30 Maert 1716 's avonds ten 6 uren sal tot Amsterdam in 't Oude Heeren Logement verkocht werden de vermaerde Hofstede* met sijn huysinge, stallinge voor 8 Paerden, Koetshuys en Lande rijen, genaemt 't Huys te Vogelensang, gelegen buiten Haarlem onder den gerechte Tetrode met zijn vermakelijk Bosch en verderen Hout- hack, groot te samen 22 Morgen 90 Roeden met al zijn vrijheden, Preëminentiën en Gerechtig heden, zooals dezelve Hofstede van outs heeft beseten en geëxerceert gehad als bij de geaffi- geerde Biljetten nader kan gesien en bij de Make laars Lucas Schepper en Pieter Segvelt kan ver nomen worden". Op 5 September 1733 staat in de O.II.C. „de vermakclijcke Hofstede" weder te koop met zijn considerable Heerelluizinge, Stallinge voor 13 paarden enz..waterkommen, terrassen, bosschen, plantagie, 3 morgen weiland met een vinkebaan en huisje; alles te samen groot 21 morgen, hebben de de voorsz. Hofstede de vrije jagt in de Hout vesterij van Brederode volgens acte van haar Ed. Groot Mogende Heeren Staten van Holland d.d. 24 Maart 1713. Ten cdrde male staat 't Huis 19 Mei 1757 weer in de O.H.C. te koop. De advertentie spreekt dan o.a. van zijn logeable hcerenhuisinge en twee vleugels, geapprapriëerd tot stallen, koetshuis, tuimanswoning. Dan hoorde er nog bij een stuk land „Het meertje" met eist beplant groot 14 morgen met aanlioorende duinen 259 morgen Samen 280. Adres was toen Mr. Jan Ploos van Amstel, Advocaat en Notaris, Keizersgracht bij de Hee renstraat. Voor 19.000 gulden werd 25 Augustus 1757 Jan-an Marselis eigenaar van het Huis te Vogelenzang. Hij hield in 1742 6 dienstboden, zijn inkomen werd geschat op 8 a 9000 gulden. Hij was o.a. Schepen van Amsterdam in 1746, representant van Stadhouder Willem IV als opperbewindhebber en Gouverneur-Generaal van Ned. West-Indië en Directeur van den Levantschen Handel. Deze Jan van Marselis, 24 Mei 1700 te Amsterdam ge boren, stierf daar 25 Januari 1778. Hij was koop man en bankier en stichtte in 1728 met zijn tot 1763 bij hem inwonenden broer Dirk of Theodore het voorname huis Jan en Theodoor van Marcelis, handelende op Frankrijk en op de West. In 1729 op 21 October kocht hij voor f 40.000.een huis op de Heerengracht tussehen de Vijzelstraat en Regulierstraat, „daar de twee zeegoden op de gevel leggen", dat hij sedert ook bewoonde. Ge ziet al weer, dat de eigenaar van een buiten lang niet altijd daar vertoefde, ook niet eens als hij op zekeren leeftijd buiten zaken was. Zijn oudste zoon Jan, Heer van Zandvoort, was ook een voornaam koopman en bankier en lid der firma Jan en Theo door van Marcelis. Hij werd eigenaar van het Huis te Vogelenzang, dat hij in de prachtigste buitenplaats van de Ban van Bloemendaal om schiep na het te hebben uitgebreid door den aan koop van het Teylingerbosch. Dat kocht hij in 1778 voor 27400 gld. Men weet dat in de heeren huizing van dit landgoed het secretariaat van de Jamboree gevestigd is geweest. Deze Jan Marcelis voegde de twee landgoederen samen. Hij trouwde 16 April 1754 met Catharina Ydo Loot, Vrouwe van Zandvoort. Zij liet haar man 191097 gld. na. De erfgenamen van Jan Marcelis (overleden 7 Augustus 1792) verkochten 18 November 1807 't Huis te Vogelenzang voor 134000 gld. aan Willem Philip Barnaart. Daar het niet aangaat van alle tijdelijke bewo ners een relaas te geven, eindig ik met de mede- deeling, dat ook een familie Andrioli op „de Vo- gelsanck" heeft gewoond en ook een familie Hart- sinck en ook nog Gilles Graafland. Heer van Mijnden en de beide Loosdrechten. Hij was o.a. Postmeester van 't Antwerpsche Postkantoor in 1704. Hij bezat door zijn vrouw een vermogen van 30 ton gouds. Hij werd 17 Januari 1689 ge boren uit het huwelijk van Mr. Joan van Graaf land en Jacoba Valekenier. Als Lutgers in 1840 zijn reeks van buitens rondom Haarlem teekent, woont op het Huis te Vogelenzang Jhr. W. P. Barnaart. Hij heeft het huis aanmerkelijk verbeterd en den omtrek door aanplantingen uitgebreid. Men leest daar o.a.: „Het groote perk voor het huis, de fraaie waterpartij daarachter, de breede lanen en slin gers van zwaar geboomte, de duinen, welke het aan alle kanten omgeven en bovenal de lieusehe ontvangst, welke men aldaar geniet, noodigde zoowel den wandelaar, die een aangenaam lommer als den kunstenaar, die geschikte voorwerpen voor zijn penseel zoekt, uit zijn schreden der waarts heen te wenden". Omstreeks .1900 is de vrije wandeling opgeheven, zeer tot spijt van den toenmaligen herbergier in „Graaf Floris", die dikwijls groepen van een buitenpartij ontving. Volgens persbericht van 20 Januari 1937 is Het Huis te Vogelenzang onder de natuursehoon- wet van 1938 gerangschikt. Het landgoed is nu ongeveer 130 H.A. groot en staat nu weer open, maar dan moet men een wandelkaart van 1 gulden of een dagkaart van 10 cent hebben. G. J. BETT1NK. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past... ('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). 9ullioer's (Reizen 135. 's Morgens vroeg vóór zonsopgang stapte Gulli ver door de stille straten van zijn woonplaats. In zijn rechterhand droeg hij een groote zak, waarin kleedingstukken gepakt waren, die onmisbaar waren voor de reis. Over zijn schouders hingen een paar liooge, waterdichte kaplaarzen. De Lilli putters hadden een plaats gekregen in beide zakken van zijn groote overjas. Op zijn hoed aan de voor zijde zat als gewoonlijk Roco op de uitkijk post. 136. Weldra had hij de haven bereikt en stond voor het schip, wat hen zou meevoeren. Terwijl de eerste gouden zonnestralen over het water schoten, stapte Gulliver aan boord. Vlug stopte hij Roeo in zijn zak. want niemand, behalve de kapitein, wist dat de Lilliputters mee zouden gaan. Deze voorzorg had Gulliver genomen omdat hij niet beroofd wilde worden tijdens de reis, van zijn kleine reisgenoo- ten. Ld I Juist toen Gulliver aan boord stond, stak de kapitein zijn hoofd boven de kajuit en riep: „Wie loopt er op mijn schuit? Willen jullie wel eens maken maar verder kwam hij niet, want hij zag zijn scheepsdokter aan boord komen. „Ha, de Pilledraaier!" riep hij vroolijk. „Je bent er vroeg bij, man", „Ja, kapitein" beter vroeg dan nooit. En ik dacht zoo bij mij zelf: de kapitein >al wel een flinke pil van mij willen hebben tegen zee ziekte". „Zee eens man", zei de kapitein kwaad, terwijl hij een hooge borst opzette, „houd jij die rommel maar voor je zelf; ik ben nog bij de ruwste zee niet misselijk geweest". 138. Gulliver kon nooit verdragen dat de menschen hem voor „Pillendraaier" uitmaakten. Maar nu had hij dien kapitein toch eens lekker beetgenomen. Tjonge, jonge, wat was hij kwaad geworden 1 Ter wijl Gulliver zoo liepte denken, was Roco ongemerkt zijn jaszak uitgekropen en liet zich langs de plooien van zijn meesters kleeren en verder langs de groote reiszaak omlaag zakken. Dit was het sein voor de anderen om allemaal tegelijk te beginnen kake len. Ze wilden allen zien waar Roco heenging. Toen Gulliver hen hoorde, dacht hij met schrik «lat ze nog in zijn jaszak zaten. Gauw bracht hij ze in zijn hut en stopte ze in de kist die hij van luchtgaten voorzag.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 5