Fa. A.Vernout Schoolboeken C. H. VAN LEERSUM Bloemendaal. Kunsthistorie C. J. VAN DIGGELEN 2 Vrijdag 19 Feestelijkheden in het Kleverpark ter gelegenheic van het a.s. Regeeringsjubileum. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon AGENDA. Augustus 1938 Haarlem, Bloemhofstraat 7, Telef. 12815 Van VACANTIE terug? Op de grens van Weiden en Duinen. PART. EN GEM. VERLOSKUNDIGE Spreekuren: Dinsdag 3-4 Donderdag 7-8 ZONNEBLOEMSTR. 51 - HAARLEM Koninginnedag. blTer gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin worden door liet Centraal Oranje-Comité op Maandag 31 Augustus a.s. de traditioneele kinderfeesten georganiseerd op het terrein van „Duin en Daal". Het volgende programma is samengesteld: Jongens: 7 en 8 jaar Pensteken, 9 en 10 jaar Zakloopen, 11 en 12 jaar Tonloopen, 13 en 14 jaar Hard- loopen met hindernissen, 15 jaar en ouder Ton- steken. Meisjes: 7 en 8 jaar Pensteken, 9 en 10 jaar Autoped- rijden, 11 en 12 jaar Tonloopen, 13 tot 15 jaar Ringsteken op rijwielen. De start van den veldloop om den Wisselbeker vindt ditmaal te Overveen plaats. Aanmeldingen voor de wedstrijden kunnen plaats hebben op werkdagen vóór 26 Augustus, van 10 tot 12 en 2 tot 5 uur, aan liet Jeugdhuis Donkerelaan; P. Tideman, Bloemendaalsche weg 36, en A. G. van Wijk, Zijlweg 5, Overveen. o Uit de Staatscourant. blBij Kon. Besluit van 3 Augustus is met Ingang van den datum van benoeming tot genees heer bij het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, zijnde den 19en Mei 1938, aan den officier van ge zondheid der le klasse P. van der Esch, op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend en is hij benoemd bij de Koninkl. Marine-reserve tot officier van gezonsheid der le klasse. o Politie. blDe heer A. A. van den Broek, agent van politie te Bloemendaal, is benoemd tot gemeente veldwachter te Terheiden, bij Breda. o Stopl als het bord „Stop" staat. bl- Bij den spoorwegovergang aan de Klever- laan is aan de Bloemendaalsche zijde een ver- keersteeken geplaatst, dat tijdig tot stoppen waar schuwt als de boomen worden neergelaten. Hoewel dit bord reeds op onveilig stond, wilde een automobilist nog een kansje wagen, docli kwam voor den inmidddels dalenden boom aan de Haarlemsche zijde terecht. Toen hij terug wilde keeren, sloeg de motor af en bleef de wagen op de rails staan. In hun angst ontvluchtten de inzittenden de auto, maar er bleef gelukkig nog tijd genoeg over om met handkraelit den wagen onder den weer opgehaalden boom te verwijderen. We vestigen er nog eens de aandacht op, dat het verkeer verplicht is voor den overweg halt te houden, indien het verkeersteeken „Stop" aan geeft. Rijdt men toch door, dan stelt men zich, behalve aan een ongeluk, tevens aan een proces verbaal bloot. o Op de verkeerde weghelft. blEen wielrijder, die den Hooge Duin en Daalscheweg in de richting ,,'t Kopje" bereed, werd in een bocht van den weg aangereden door een auto, waarvan de bestuurder te veel links reed. Het rijwiel werd geheel gekraakt, de fietser kreeg geen letsel, de autobestuurder een bonnetje. o Orgelbespeling. bl- Donderdag 25 Augustus 1938 zal in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal een orgelbespe ling worden gegeven door den lieer Piet lialsema, met medewerking van Dini van Daalen, sopraan. Het programma vermeldt voor orgel composities van Bach en Franek en voor zang van Bach, Wolff en Weingartner. Aanvang 8.15 uur. o CARILLONCONCERT OP ZATERDAGAVOND A.S. hl— Dank zij eenige liefhebbers van het beiaard spel zal a.s. Zaterdag wederom een beiaardconcert worden gehouden onder de auspiciën van „Haar lems Bloei". De heer W. J. A. P. Créman, een der beide beiaardiers, die vorig jaar de Haarlemmers nog weer eens de klankschoonheid van den beiaard In den toren van de Groote Kerk hebben doen hoo- ren, zal op Zaterdag a.s. van 20.30 tot 21.30 uur wederom een concert geven. Evenals vorig jaar zuilen maatregelen worden getroffen teneinde tijdens het carillonconcert een zoo groot mogelijke stilte op en om de Groote Kerk te verzekeren. Hopelijk zal ditmaal het weer beter medewer ken dan vorig jaar telkens het geval was, opdat de hoorders thans ten volle zullen kunnen genieten van den begaafden Zwolschen beiaardier. hl— Onder auspiciën en met volle medewerking van de Vereeniging Koninginnedag, zullen tijdens de feestweek ter gelegenheid van het Regeerings jubileum van H.M. onze geeërbiedigde Koningin eenige feestelijkheden in liet Kleverpark worden aangericht. Deze feestelijkheden zullen aanvangen op Woens dag 31 Augustus des namiddags om 2 uur precies met een Sport- en Kinderfeest op het Gemeente lijk Sportterrein aan de Kleverlaan. Onderstaande nummers staan ter uitvoering op het Programma: Meisjes van 9, 10 en 11 jaar: Autoped rijden (Autoped met gummibanden); blokjes rapen; eierloopen (hindernisloop). Jongens van 9,10 jaar en 11 jaar: Autoped rijden (Autoped met gummibanden); tonnetje rollen; touwtrekken. Meisjes van 12 en 13 jaar: 60 M. hardloopen; ver springen kastiebalwerpen. Jongens van 12 en 13 jaar: 60 M. hardloopenver springen; werpen met kastiebal. Meisjes van 14 en 15 jaar; 80 M. hardloopen; verspringen; werpen met Kastiebal. Jongens van 14 en 15 jaar: Hardloopen 80 M.; verspringen; werpen met een Kastiebal. Meisjes van 1617 jaar: Hardloopen 80 M. discuswerpenhoogspringen. Jongens van 1617 jaar: Hardloopen 100 M.; kogelstootenhoogspringen. Tevens geven dien middag verschillende vereeni- gingen een demonstratie o.a. een demonstratie van handbal, waarschijnlijk ook korfbal en daarbij nog een 100 M. een estafette en een werpnummer. Jongens en meisjes van 917 jaar, die aan deze wedstrijden wenschen deel te nemen kunnen zich aanmelden bij onderstaande adressen: C. Nijgh, Santpoorterstraat 42; Radio Technisch Bureau Ideaal, Velserstraat 1; Firma Scholten, Kleverparkweg 60; P. van Gasteren, Santpoorter- straat 59; Franken's Kantoorboekhandel, Ostade- straat 6. Voor inschrijfgeld wordt f 0.10 per deelnemer ver langd. De inschrijving staat open tot en met Zater dag 27 Augustus a.s. Het geheel staat onder leiding van Leeraren M.O. Lichamelijke opvoeding terwijl de Hoofd leiding berust bij den heer H. J. Lindenborn, Leeraar M.O. 20708 Aller, K. van, Kapitein ter Zee b. d., Zonne- laan 25. 16302 Berg, Mevr. Joh. P. v. d., Mr. Cornelis- straat 84 rood. 20607 Buuren, Mr. J. C. van, Willem de Zwijger laan 112, Overveen. 20609 Corsettenhuis, Gen. Cronjéstraat 60. 20808 Handelsblad, P. Eshuis, Spaarne 27. 29637 Heyligers, F. J. M., Mahlerlaan 4, Heem stede. 20805 Janssen, Clir., Kantoor van vaste goederen, Kleverlaan 54 29631 Jungslager, F., agentuur- en commissie handel, Wipperplein 18, Heemstede. 22227 Klok, J. F. F., Vrijburghlaan 21, Overveen. 23858 Kramer, J., Amsterdamsehe Levensmidde lenhuis, Pleiadenstraat 106. 20505 Kunst, G., timmerman en aannemer, Denijs van Hullenlaan 37. 22665 Moorman Jr., K., Zaanenlaan 195. 20605 Sikkel, Mr. N. J. G., Subst. officier van Justitie b. d., Arr. Rechtbank te Haarlem, Meindert Hobbemastraat 2, Heemstede. 20608 Stoel, Ir. J. F., architect, Tetterodestraat 9. 20507 Boer Henny de, Kapster aan huis, Teding van Berkhoutstr. 8zw. 29636 Bijvanck, Hans, Concertmeester H.O.V., van Slingelandtlaan 6, Heemstede. 10911 Coenradi, Mej. C., Chef telefoniste, Prins Mauritslaan 100, Overveen. 29632 Deursen's Aardappelhandel van, Binnen weg 46, Heemstede. 28627 Duys, Joh. C., Hugo de Grootlaan 12, Heemstede. 20705 Floris-Bekker, Mevr. M. J., Julianalaan 102. 22521 Koker, F. M. G., Jan Gijzenkade 127. 20707 Kraneveld, J. H., Nieuwe Groenmarkt 24a. 10377 Smits, J., Rozenhagenplein 2. 29720 Wcstra v. Holtke, Mej. R., Joh. Verhulst- laan 4, Heemstede. 12949 Wigchert v. h. D. J. Zuurendonk, Joh., Loodgietersbedrijf, Kamperstraat 25. 20706 Wildsehut-Herberich, Mevr. B., Wagenweg 98rood. 29694 Werf, Jan van de, Bloembollcnexporteur, v. Slingelandtlaan 5, Heemstede. Frans Hals-theater: „Eenmaal „Yes" Een maal „No", met Magda Schneider, Paul Kemp, Paul Javor en Lucie Englisch. Rembrandt-Theater: „Zwerfstertje" met Shirley Temple, Gloria Stuart en Slim Summerville. Cinema-Palace: „Een avontuur in Hotel Ex celsior" met Gustav Fröhlich en Tibor von Hal- may. „Quitte of Dubbel" met Bing Crosby en Marta Ray. Luxor Sound Theater: Prolongeert „Broadway Melody 1938" met Robert Taylor, Eleanor Powell, Buddy Esen, Judy Garland en Sophie Tucker. Stadsschouwburg: Vrijdag 26 Aug., 8.15 uur: Alvata, Mysteries of 1938. Zaterdag 27 Aug., 8.15 uur, idem. Zondag 28 Aug., 2.— en 8.15 uur, idem. Maandag 29 Aug., 8.15 uur idem. door 1 PIET NIEUWDORP. EGYPTE (II) De oudste bouwwerken, die liet best bewaard zijn gebleven ondanks natuurinvlocden, zijn wel de pyramiden of koningsgraven van het Oude Rijk. De pyramiden hebben zich ontwikkeld uit de oud grafheuvels. Wanneer we ongeveer 70 K.M. het rotsachtig Nijldal volgen, westwaarts van Memphis, komen we voorbij de dorpen Abu-Roaseh, Gizeh, Abusir, Sakkara, Mdeum(en) Illahun, waar zich de bekend ste graven bevinden, die de ontwikkeling duidelijk doen zien. Wat er op 't oogenblik in Egypte nog aan archi tectuur te bewonderen valt, houdt ongeveer steeds verband met den godsdienst. We onderscheiden: le. De tempelcomplexen; 2e. De graven, deze zijn nog te verdeden in rotsgraven, pyramiden en mastabas. Van de burgerlijke arcliitectuur. dus de bouw werken welke niet met den godsdienst te maken hebben, is weinig meer overgebleven. Hiervan hebben we een voorstelling door afbeeldingen. Zoo zijn er b.v. bij de opgravingen kisten te voor schijn gekomen welke het uiterlijk hadden van een voornaam woonhuis. Deze waren zooals bij ons met verdiepingen. Voor de huizen der minder goed gesitueerden kunnen we kijken naar de fellahdor pen die nog steeds opgebouwd zijn uit hetzelfde materiaal als destijds voor eenvoudige gebouwen, n.l. steenen van in de zon gedroogde klei. Dé vorsten bouwden hun paleizen over 't aigeineen van hout. De houdbaarheid hiervan ging hen niet zoo aan 't hart als van hun graven. Aan de soliditeiten en de afmetingen hiervan werd dan ook meer tijd en arbeid, besteed, dan aan de paleizen. Vooral in de afmetingen der pyramiden trachtten de vorsten steeds hun voorgangers te overtreffen. Ook bij dc tempels kwam deze verheerlijking van eigen grootheid tot uiting. Door liet uitbreiden van bestaande tempels door achtereenvolgende vorsten ontstonden tempelcomplexen bij Karnak en Loek- sor. Door het toevoegen van steeds grootere pery- stiele zalen en voorhoven groeiden deze complexen gewelidg, waar moeilijkheden in het terrein ont moet werden, werd eenvoudig in een andere rich ting uitgebreid. Hiervan is het complex te Loeksor een sprekend voorbeeld. De terreinhindernis was hier de Nijl. Deze uitbreidingen werden naast belangrijke triomftochten tegen vijandelijke volken in relief op de muren uitgebeeld, om het nageslacht van hun grootheid te kunnen vertellen. Het stoffelijke overschot der vorsten werd ver borgen in diep in de rotsen uitgehouwen spelonken, welke door een opeenvolging van gangen en ruimten te bereiken waren. Na het piaatsen van de mummie in de grafkamer werden op den terugweg, zware valdeuren in den vorm van rotsblokken als afslui ting aangebracht. In de lagere streken waar geen bergen waren om de grafkamers in aan te brengen werd een kunstmatige berg gemaakt. In het binnenste hier van werden eenige ruimten uitgespaard. Men be schouwt over 't algemeen de pyramiden als be langrijke architectonische monumenten. Echter zijn ze meer de ideale vorm der massa, waarin dan de ruimten als uitgehold in dc steenmassa gedacht zijn. De oudste vorm van liet Egyptische graf is onge twijfeld de mastaba. Men vindt ze in de omgeving van Memphis, de grootste en oudste stad van Egypte. Deze graven werden oorspronkelijk voor de koningin gebouwd en in een eenvoudiger uit gave voor de aanzienlijken de groote mastaba- graven. Ze bevonden zich rondom de pyramide. De oudste soort van pyramide is de z.g. trappen- pyramide bij Sakkara, het graf van een koning uit de derde dynastie. Deze laat zien dat zij ontstaan is uit op elkaar gebouwde mastaba's, die naar boven allengs kleiner worden. Een overgang naar de normale pyramide is de Knik-pyramide bij Daschur. De drie grootste en oudste pyramides zijn die van Cheops, Chephren en Mykerinos, koningen der 4e dynastie (2800 v. Chr.). In de nabijheid van deze drie groote pyramides staat de geweldige Sphinx. Dit zeldzame monu ment, naar alle waarschijnlijkheid gewijd aan den zonnegoed-Ra-Harmacliis, is voor een deel uit den rotsbodem gehouwen. Al heel vroeg is deze gewel dige Sphinx tot aan den hals in het woestijnzand bedolven. Thutmosis IV let haar uitgraven, wat we, uit een inscriptie op een granietzuiltje tussclien de klauwen te weten zijn gekomen. Zooals de pyra miden de karakteristieke bouwwerken van het Oude Rijk zijn, zoo komen in de periode van liet Midden Rijk de rotsgraven en de obelisk. De Egyptenaren stelden de obelisken steeds paarsge wijze voor de torens van hun tempels op. Ze wer den deels ter eere van Horus, deels ter eere van een heldenfeit van den heerselienden Pharao geplaatst. De obelisk is meestal uit één stuk gehouwen, (monolieth). In het nieuwe Rijk, waar Tjebe de hoofdstad was, bereikt de tempelbouw haar hoogtepunt. De tem pel meest gebouwd uit kalksteen en graniet en stond op een lagen terrasbouw, die ongeveer om geven was door een schuin oploopenden venster- loozcn muur. De hoofdingang kwam uit in een ver trek met lotuskelken versierd. Een gevleugelde zonneschijf diende als deur. Een eigenaardig weer zinwekkend feit valt nog op te merken en wel dat de fundamenten van al deze monumenten der oudheid in mensehenbloed gedrenkt werden. Men- schenbioed was het offer om de wraak der Goden te bevredigen. Heden ten dage legt men enkele geld stukken en wat couranten onder den eersten steen, welke onschadelijke wijziging van voorhistorische ritus bewijs is hoe de menschen zich langzaam aan onredelijk bijgeloof weet te onttrekken. Suède en Glacé Damesjasjes naar maat f 27.50. Handel in Fijne Leersoorten Dan direct Uwe bestellen bij BLOEMENDAAL - OVERVEEN Bloemend.weg 53 en 25^5 LANGS DEN WEG. blDe verbetering van de verkeerssituatie aan de Bredcrodelaan is dezer dagen gereed gekomen. Door de teruglegging van de nauwe bocht, en den aanleg van een tweede rijwiel- en wandel pad, is een belangrijke vergrooting van het uit zicht en daarmee gepaard gaande verbetering van de verkeersveiligheid, ontstaan. Evenzoo is het geval bij den hoek Busken Huet- laanBloemendaalscheweg. Publieke Werken heeft met de afbraak van het omstreden huis niet lang geaarzeld en de vrij gekomen grond is thans gedeeltelijk dienstbaar gemaakt aan den aanleg van een nieuw wegge deelte. Ook aan de overzijde van den weg, langs de gronden van „De Beek", worden rijwiel- en wandelpad verbeterd. Een kleine tip zouden we Publieke Werken gaarne in overweging geven. De Pernambueolaan blijkt voor vele auobestuurders een „val" te zijn, zij meenen een rondritje te kunnen maken, doch komen plotseling voor een hek te staan, cn zijn verplicht te keeren. Zou een waarschuwing „geen doorgaand verkeer" op de laatste kruising niet af doende zijn Zwaluwen. Den langsten tijd hebben wij de zwaluwen hier weer gehad en wij zullen niet lang meer van hun sierlijke vluchten kunnen genieten. Het is bekend dat in ons land gierzwaluwen, boerenzwaluwen, hüiszwaluwen en oeverzwaluwen voorkomen.De nachtzwaluw heeft slechts de achter naam met het gemelde viertal gemeen en heeft een totaal afwijkende bouw, vlucht en leefwijze. De grauwe gierzwaluwen, die in torens en muurgaten of op hooge gebouwen nestelen zijn niet zoo gemakkelijk van dichtbij te bezichtigen als de huis- en boerenzwaluwen. De huiszwaluwen met hun witte keel en witte onderzijde en de roodgebefte boeren-zwaluwen zijn gemakkelijker te bekijken. Ik zag beide soorten wel eens onder één dak broeden en hun lawaai en de jongen groot brengen. Die jongen zijn in het begin bijna één en al bek, gapende geelgerande menagekleppen op pootjes. Ongetwijfeld is de zwaluw een uiterst nuttig vogeltje en vooral in den broedtijd worden door zoo'n gezin ontzaglijke hoeveelheden schade lijke insecten als vliegen en vooral muggen ver slonden. Op het oogenblik zijn de jongen al vlieg- vlug en zullen wel spoedig met de ouders naar warmere oorden vertrekken. In de „Katechismus der Natuur" uitgegeven in 1778, dus 160 jaar geleden, een boek in vier deelen van ruim 400 blz. elk, geeft J. F. Martinet meester der vrije kunsten, doctor in de wijsbe geerte enz. blijk van scherpe waarneming van de natuur en tevens geeft dit lijvig boekwerk een aardige kijk op de stand van de kennis der natuur uit die dagen. De geleerde schrijver heeft hetwelgeordend, over 1001 dieren en planten, in vragen en antwoorden, en laat zieh o.a vragen waar de zwaluwen des winters blijven. Het antwoord is heel merkwaardig n.l. „Zij vertrekken naar een ander land of slapen onder water tot de lente: dit staat nog in geschil. Men getuigt zwaluwen in den winter onder uit het water gehaald te hebben, levenloos schijnend, doch die in de warmte komende, als uit den dood ontwaakten. Meer ondervindingen hiervan ont breken nog, om dit voor waarheid aan te nemen." Hier is de geachte doctor, die overigens veel merkwaardigs, origineels en wetenswaardiges ver haalt. lichtelijk abuis. Het is nu wel genoegzaam bekend, ten eerste dat een zwaluw de organei mist om onder water te kunnen verblijven en ten tweede dat zij via Italië de Middellandselw Zee naar Afrika oversteekt om te overwinteren. De legende is misschien ontstaan door de oever zwaluw, door Martinet strandzwaluw, een nog bestaande volksnaam van dit vogeltje, genoemd, die zijn nest aan het einde van een pLm. 1 M. lange gang in slootkanten, Texelsche tuinwalletjes of afgravingen bouwt en daar misschien wel eens uitgegraven is. Eenige malen oververtellen heeft damde rest wel gedaan om dit verhaaltje te doen ontstaan. Ik heb eens een prachtige kolonie oeverzwaluwen gezien in Friesland, in een half afgegraven terrein- verhooging. IV'at een gezellig druk beweeg van die sierlijke vogeltjes, die zoo van den weg af heel goed te zien waren. Hier ben ik ze nog niet tegengekomen, maar de huis- en boerenzwaluw behoort in onze steek ge lukkig niet tot de zelfdzaamlieden, en al gaan ze ons des winters verlaten, den geheelen zomei kunnen wij van hun gratie en levensverriehtinger genieten. o-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2