Sullieer" s (Reizen. DE ONOVERWINNELIJKE VLOOT VERWOEST. Vrijdag 19 Augustus 1938 Regeeringsjubileum H.M. Koningin Wilhelmina. vamJ 33?Ö\ \ï,ÖR^IWJE LWIHltF BSSt D. J. JANSSE Predikbeurten Haarlemsche Diner-Vereeniging ELKEN DAG VAN ESSEM'S olkorenkrentebrood EN U BLIJFT GEZOND. AUGUSTUS 1588 AUGUSTUS 1938 ken spaansche tragedie ter zee. Het troosteloos overschot noch dobberend op de golven Werd onder het zwalpend schuim den naas ten nacht bedolven; Een kleen verachtelijk deel dreef achter Ier land heen Naar Spanje, dat, ontvolkt, in rouw versmol ten scheen In het hart van Spanje en afgesloten van de we reld zat in zijn klein kabinet een klein, somber, oudachtig, weinig ontwikkeld, altijd bezig, ziekelijk mannetje. Met grijzend haar, vooruitstekenden kin en perkamenten aangezicht broedde hij daar dag aan dag, terwijl er zelden een woord over zijn lippen kwam en er nooit zelfs een glimlach zijn gelaat ontplooide, uren lang over hoopen van brie ven en andere staatsstukken. Een of twee klerken openden van tijd tot tijd de kamerdeur, en zonder gedruisch te mogen maken, brachten en namen zij mede de bundels brieven, door hooge beambten geschreven. Op deze maakte de altijd bezige man zijn santeekeningen, die, eindelijk ontcijferd, even beuzelachtig als onleesbaar bleken. Philips 2, Koning van Spanje, in bovenstaande alinea geteekend door Motley, heeft ook in dezen sfeer en in zijn stillen regeeringscel gezeten het plan uitgebroed Engeland en Nederland aan zijn troon te onderwerpen. Voornamelijk wilde Philips 2 de wereldmonarchie veroveren en aangezet door zijn verbittering tegen de vrijbuiters van Engeland, Holland en Zeeland besloot hij een vloot te bouwen zoo machtig groot, als ooit de zee gedragen had, en die met één greep Engeland zou doen knielen en de Vereenigde Provinciën voor altijd aan de kete nen der Spaansche ketting zou doen leggen. Jaren en onnoemelijke schatten waren noodig, alvorens de „onoverwinnelijke vloot" op 28, 29 en 30 Mei 1588 de Spaansche haven kon verlaten. Het Engeland van Koningin Elizabeth, wier zui nigheid schier aan gierigheid grensde, voelde zich beveiligd door de zee, die het omringde. Engelands vloot kon die der Vereenigde Provinciën niet ge lijken hetgeen mede een gevolg was van het zuinig bestel van Koningin Elizabeth. Ook de slechte toe stand der krijgsmacht was hiervan het gevolg. De reeds lang achterstallige soldij van de soldaten werd hen betaald in den klinkenden vorm van stokslagen! Niettegenstaande scheen alle onbegeer lijkheid, klevende aan de oppermacht van Eliza beth, vergeten, toen men haar de souvereiniteit over deze landen opdrong. Elizabeth nam een hal- halven maatregel, die voor beide landen zeer ge vaarlijk had kunnen worden, Zij zond haar vertrou weling Leicester, in wien men een anderen Willem van Oranje meende te zien, met een onbeduidende krijgsmacht, maar verbood hem de souvereiniteit te aanvaarden. Een vergrooting van haar rijksge bied voor Engeland begeerlijker dan voor Ne derland wenschte zij niet uit vrees voor de te maken kosten. De heerschzuchtige Leicester bleek echter niet tegen den met Italiaanschen sluwheid begaafden Parma opgewassen, zoodat de Staten hem, na twee jaar van berouw over hun overijling, naar Engeland terugstuurden en besloten de teu gels niet meer uit handen te gevai. Intusschen had Leicester, gedeeltelijk uit onmacht niets anders ge daan dan het land in handen van Parma gespeeld en hem een eventueele overwinning mogelijk ge maakt. Koningin Elizabeth, die met Spanje vrede wensch te te sluiten, liep met niet te verklaren argeloos heid in een door Parma gespannen politieken strik. Parma had bij Leicester aangedrongen zijn Ko ningin te bewegen Maria Stuart, die reeds jaren gevangen zat, ter dood te brengen en nadat dit ten uitvoer was gebracht, had Elizabeth tusschen haar en den Spaanschen Koning een ondempbare kloof gegraven. Om tijd te winnen liet Philips gefin geerde vredesonderhandelingen voeren, in welken tijd zijn onoverwinnelijke vloot in gereedheid werd gebracht. De bouw en uitrusting. Geheele bosschen werden gekapt in Spanje en Italië voor het hout der schepen, terwijl scheeps- behoeften in alle havens der Middellandsche Zee werd opgekocht, hetgeen betaald werd met 'sKo- nings geld. De scheepsbouw stond echter nog verre ten achter bij den monumentalen bouw van ker ken en paleizen. Om zich tegen de vijandelijke ko gels te beschermen, werden de zijwanden zoo zwaar betimmerd, dat de schepen zich slechts langzaam en log konden voortbewegen. Stangen en masten werden met dik touw doorwoeld en om slingerd. Sommige schepen waren als kasteelen opgetrokken met kapellen en altaren, waarop ver gulden beelden stonden. Andere schepen droegen kerktorens, waarin zware klokken hingen. Terwijl men aldus bezig was de onpractische schepen in gereedheid te brengen, trok de Engelsche zeeheld Drake in het jaar 1587 met een vloot van 27 sche pen van haven tot haven en vernielde hij in de baai van Cadiz een honderdtal schepen, die met materiaal voor de vloot geladen lagen. Vele koop mansschepen voer Drake met zich mee naar En geland, waar Koningin Elizabeth tijdens het bijeen geroepen Parlement o.m. de volgende woorden sprak: „Het zal niet noodig zijn om Uw moed en ijver op te wekken, alleen zij nog gezegd dat ik, hoezeer een vrouw zijnde, niet nalaten zal man nenmoed bij deze gelegenheid te toonen. Ik zal onversaagd alle gevaren, ja den dood zelve tege moet gaan, en gewillig mijn leven, indien het nood zakelijk is, ter bescherming van mijn volk opoffe ren". Het Parlement was diep getroffen door deze woorden en verleende bijstand van raad, wapenen, volk en schepen. Onder Admiraal Charles Howard van Effingham verzamelden zich honderd schepen in de haven van Plymouth. In het leger reed op een wit paard en gekleed als amazone met een blin kend borstharnas, koningin Elizabeth van Engeland, die haar onderdanen tot geestdrift bracht en alle harten in vaderlandsliefde deed ontvlammen. Ook in de Vereenigde Provinciën nam men de wapens tegen den afgezworen Spaanschen koning op. Prins Maurits werd tot admiraal beëedigd en onder bevel van kapitein Cornelis Lonck van Roosendaal voegde l da Nederlandsche vloot zich bij de Engelsche. Geheel Europa verkeerde in spanning. Het was het jaar 1588Volgens den Duitschen astroloog Regiomontanus zou in dit jaar de wereld vergaan, en reeds stond in den horizont het silhouette van het log gevaarte der Armada. Strijd en Ondergang Het silhouette der 150 schepen, tezamen metende 57910 ton, voer onder den Opperbevelhebber Alonzo Peres de Gusman, Hertog van Medina Sidonia, Heer van St. Lucar, die zich in de haven van Lissabon als een vorst had ingescheept. Hij droeg zijden prachtgewaden en dronk onder snarenspel uit gou den schalen. De geheele Spaansche en Portugeesche adel waren op de schepen tegenwoordig. De be manning bedroeg 30.000 koppen. Nauwelijks waren de schepen der Armada eenige dagen in zee of zij werden in den golf van Biskaye, waar het zee-element haar lusten botviert, door een hevigen storm tegen elkaar geslagen en uiteenge dreven. De voornaamste Portugeesche Galei, de Diana, verging met man en muis; verschillende an dere schepen verloren de masten. Vrijdag 22 Juli hereenigde de vloot zich, nadat de zware schade was hersteld. 29 Juli nam de Armada Kaap Lizzard in bezit waar de Armada zich voor het beloofde land schaarde in een liniebreedte van twee uren gaans. 136 schepen lagen er als een drijvende ves ting, waarop de klokken in de hooge torens het lied der overwinning reeds beierden en waar men van meening was dat de Armada, zonder weer stand, als een zegenpralende onoverwinnelijke vloot de Theems zou opvaren. Zij hielden echter geen rekening met de stormen en winden, die nog steeds de dictatuur over de zee voeren en die ieder schip ook al draagt het den naam „onoverwinnelijk" tot den ondergang kunnen leiden. Tienduizend vuren gaven kennis van het feit, dat de Armada de Engelsche kust naderde en onmid dellijk voeren 69 der beste Engelsche schepen strijd vaardig ter zee. In de kogelvrije ruimte der St. Lucar zat de Opperbevelhebber omringd door ko lonels der cavalerie en generaals der infanterie, die allen even weinig van zeezaken afwisten als de Hertog van Medina zelf. De ranke Engelsche en Hollandsche scheepjes dansten om de onwendbare galeien, wien zij de volle laag gaven. Hun logheid maakte het niet mogelijk een eigenlijken strijd te voeren. Aanhoudend leed de Armada schade, toe gebracht door de Engelsche en Hollandsche plagers, die de schepen geen rust doch slechts nadeel brach ten. Reeds den eersten dag verloor de Armada twee groote schepen, 450 man en een schat van 100.000 gouden dukaten. Dinsdag 2 Augustus bracht de wind de Armada in het voordeel en werden er levendige gevechten geleverd. Onze kleine vloot hield echter dapper stand, totdat de wind uit het Westen ging waaien en de Armada langzaam deed afdrijven. De Opperbevelhebber der Armada vroeg hulp aan Parma en schreef hem o.a.: Een premie voor onze lezers. -f Ter herinnering aan het op handen zijnde Regee ringsjubileum van H.M. de Koningin stellen wij voor onze lezers nevenstaand fraai gedenkschild beschikbaar. Het smaakvolle schild is hier afge beeld op een vierde van de ware grootte, is bedoeld als wandversiering en uitgevoerd in zwaar rood koper (gebronsd). Tegen inlevering van onderstaande „BON" en bijbetaling van slechts 60 cents, stellen wij (zoo lang de voorraad strekt) een exemplaar van dit fraaie Herinneringsschild voor de lezers van ons Blad ter beschikking. Ieder Nederlander moet in zijn woning een van deze prachtige massief koperen gedenkschilden bezitten als aandenken aan de 40-jarigc zegenrij ke regeering van onze geliefde Vorstin! BON. Tegen inlevering dezer bon en zestig cents aan ons kantoor GOED VOOR ZWAAR ROODKOPEREN (GEBRONSD) JUBILEUMSCHILD. de schepen der Armada zijn door hun zwa- ren bouw geheel in de macht des vijands, die aan vallen en wijken, vechten kunnen of niet vechten, juist zooals zij verkiezen, terwijl ons, dus voort durend getergd, niets anders rest dan met lijdzame volharding onze koers naar Calais te vervolgen Zaterdag 6 Augustus viel het anker voor Calais. Parma kon zich niet bij de Spaansche vloot voegen, daar de Hollandsche schepen van allerlei grootten eiken mogelijken uitgang van Nieuwpoort, Greve- lingen, Sluis, Vlissingen en Duinkerken blokkeer den. Geen enkel schip kon de haven verlaten zon der in den grond geboord te worden. Intusschen deed het weer van zich spreken. De maan ging schuil achter zwarte, doch opeengepakte wolken. Uit het Zuidwesten bracht de donder een storm met zich mee. Een gespannen duisternis hing over de zee. Plotseling deed de vloed acht in lichter laaie staande branders de Armada indrijven. De vloot werd uiteengejaagd, terwijl een groot ge deelte uitbrandde. Eén der grootste Galeien, de St. Philippus, werd door de Hollanders veroverd, die zich na de overwinning aan de Biladaja-wijn te goed deden. Toen plotseling het schip zonk nam het een 300-tal te zorgeloozen in de diepte mede. Door den storm van 13 tot 16 Augustus werd de Onoverwinnelijke Vloot verpletterend verslagen. Op de Iersche kust strandden 17 Galjoenen, die een be manning van 6000 koppen had geteld. Zij, die levend op het Iersche strand stonden, werden met den bijl vermoord. De Opperbevelhebber, de Hertog van Medina Sidonia, bereikte de haven van Oud-Castilie, St. Andero, waar hij in stilte en ziekte zijn verdere dagen leefde. Slechts 53 van de 150 schepen der Armada keerden met 10.000 man in het Vaderland terug. De meeste hunner stierven door ziekte een vroegtijdigen dood. Niet als Cesar kon Philips 2 roemen: „Ik kwam en zag en overwon", doch slechts kon „het som ber mannetje met perkamenten aangezicht" stame len: „Ik kwam en zag en werd verpletterend versla gen." 139. Roco was intusschen vlug achter een paar houten vaten gekropen. Wacht, daar zag hij een trap. Voorzichtig sloop hij erheen. Doch de treden waren voor hem verschrikkelijk hoog. Daar dreunden plotseling voetstappen. Angstig wilde Roco naar zijn schuilplaats terug keeren. Maar hij bemerkte, dat hij daar geen tijd meer voor had, want de voetstappen klonken nu heel dicht bij. Juist, toen al reeds een groote schoen te zien was, sprong Roco met een reuzen zwaai de trap af. Een trede lager kwam hij terecht. Bijtijds kon hij zich in een hoekje verstoppen, want een paar reuze schoenen aan een paar lange beenen hadden hem bijna vermorzeld. Timmerman, Aannemer Tel. 12464, Haarlem Zonneschermen- en Mar- !;uizenfabrlek. 'rijsopgaaf zonder ver dichting. Marquizen tieuw bekleeden, in 1 dag retour. Verkoop en vakkundig olaatsen van BALTEX Zonrolgordljnen. Gen. Cronjéstraat 88, Groote keuze Tuin parasols, Tuinmeubels Strandtenten, ens. 140. Zijn hart klopte nog onstuimig toen de man reeds lang de trap af was. Roco was een moedig zeeman, maar nu stond hij wel duizend angsten uit. Had hij zijn meester maar gehoorzaamd, dan zat hij nu waarschijnlijk veilig en wel in die groote kist met kameraden. Waar moest hij nu heen? Hij speurde rond. Wacht eens, dat was een idee! Aan weerszijden van de trap zag hij een dik stuk hout naar beneden loopen. In een wip zat hij er bovenop en t-j-i-e-p, daar ging hij naar beneden. ZONDAG 21 AUGUSTUS 1938. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. G. J. Waarden burg van Haarlem. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. G. Brillen- burg Wurth van Rotterdam. Radio-uitzend, op golflengte 245.9 m. Ned. Prot. Bond, geen dienst. Vrije Katli. Kerk v.m. 10 uur Gezongen II. Mis. Woensdag n.m. 8 uur Completen en Lof. Donderdag v.m. 7.25 uur Gespr. H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. v. Dijk. AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring, geen dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. F. Oort, van Amersfoort. Geref. Kerk v.m. 9.45 en n.m. 5% uur Dr. W. G Harrenstein. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer C. Redert. tjoorber. H. Avondmaal. HAARLEM. Evang. Lutli. Gem. v.m. lOj/ó uur Ds. C. H. Brandt. Eglise Wallonne, pas de Service. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer C. Vermaat, van Soestdijk. N.m. 5 uur Ds. W. Plug, Ned. Herv. pred., van Breedevoort. Gem. Gods (Fr. Halsstr. 14), v.m. 10 en n.m. 5 uur de heer Jeninga, van IJmuiden. Donderdag (W. Geldel.pad 14), n.m. 8 uur Bijbellezing en Bidstond. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5 uur Dr. P. Prins van Deventer. Om de 14 dagen straatprediking, Zaterdags- Tel. 14393, Bakenessergracht 27, Haarlem Vleesch, groente, aardappelen f 0.90 Idem met soep ot toespijsf 1.05 Idem met soep en toespijsf 1.20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's. Alleen le kwaliteiten en roomboter. avonds op het Pretoriaplein. Zangkoor. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. S. Wesbonk van IJmuiden. N.m. 5 uur Ds. C. Veenhof. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Dr. P. Prins van Deventer. N.m. 5 uur Ds. S. Wesbonk van IJmuiden. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 5 uur Ds. A. M. Boeyinga. ZANDVOORT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. P. v. d. Vloed. Bed. H. Avondmaal. 11070

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3