WL .'TT- Hevdt's Juist nu... •SSSjSm C. H. C. VOS Zondagmorgen? Sport en Spel. Stofzuiger- en Motorspecialist Regeeringsjubileum H. M. de Koningin. Vrijdag 19 Augustus ïaas LUISTEREN "Wijnhandel „OfleVenlam" SPORTHUIS TE NUYL Tenten, Kampeer- kleeding, Tennis enz. B.V.C. Bloemendaal. Naamplaten - Stempels WIJNANDS VAN RENSEN Uitsluitend Heerenkappersbedrijf van Ingezonden „KUNST IN NOOD". Wenscht U fijne aardappelen Cr gn^ rffjjy éBjjr op! reclame Zeeuwsche Bonten. 5 K.G. 30 ct. Duinaardappelen in kisten van 25 K G. voorf 1.50 Mt. Cornelisstraat 38-40 - Xetef. 15014 En hij zeide tot hen: „Wie ooren heeft om te hooren, die hoore." Markus 4 39. Luisteren is geen gemakkelijke bezigheid. Het Is zelfs een kunst, die slechts weinigen verstaan. Luisteren vereischt in de eerste plaats volle con- tentratie, een zich hoeden voor het afdwalen der gedachten, waardoor men zoo gemakkelijk den draad verliest en het logisch verband geheel ver loren gaat. Het spreken gaat ons vaak vrij wat gemakkelijker af. Want luisteren zóó, dat onze geest het gehoorde absorbeert waardoor wij in staat zijn den juisten zin te vatten dat is waarlijk een kunst die niet ieder gegeven is. Er zijn dingen die het hooren dubbel waard zijn en er zijn dingen waarvoor men het oor beter kan sluiten. Een bekend schrijver heeft het men- schelijk leven zooals het reilt en zeilt eens heel geestig vergeleken met een groote marktplaats. De duizenden verdringen zich daarop en een ieder zoekt daar zijn gading. In lange rijen ligt de koop waar over de straat uitgestald en elke koopman tracht met groote welsprekendheid zijn artikel aan te prijzen. Op die markt zijn vele verzamelingen oud-roest te vinden, maar ook waardevolle voor werpen treft men er aan. En het leven bewijst het nog altijd zeer velen koopen zich een strop op de markt. Het artikel zag er toch zoo degelijk uit. De koopman prees het met zulke overtuigen de woorden aan, men liet zich verlokken door den geringen prijs; om thuis gekomen die ontdekking te doen, dat het geld nutteloos was weggeworpen! Het oor is zulk een gewillig werktuig: Het neemt alles op, rijp of groen, goed of kwaad. En nu is luisteren een prachtig werk maar laten wij één ding niet vergeten: dat we onze aandacht en onzen geest niet gevangen geven aan kooplui die er op uit zijn ons prullaria in de hand te stop pen. Dan raken wij ons geld kwijt of, in verband met onzen tekst dan koopen wij ons een gees telijken strop, wat veel erger is dan het verlies van een paar geldstukken. Jezus zegt na het uit spreken van verschillende gelijkenissen met groo- ten nadruk: „Wie ooren heeft om te hooren, die hoore". Dat luisteren naar Hem moet dus een in tens luisteren zijn! Niet het eene oor in en het andere weer uit. Jezus wil een band leggen tus- schen zichzelf, Zijn woorden èn den luisteraar. Al dat andere 't welk er door sjacheraars en prul- laria-verkoopers is ingepompt, moet er radicaal uit! De geestelijke stroppen die wij ons zelf op den hals hebben gehaald door naar den verkeerden man te gaan luisteren moeten worden uitgeroeid. Jezus komt in liefderijk erbarmen in ons leven om al wat scheef getrokken is recht te zetten, om al het verwarde uit den knoop te halen om in één woord de misgeloopen zaken te saneeren. Hij doet dit met aandrang; er is een heilig willen en moeten bij Hem. Hij kan het niet hebben, dat ons zieleleven zoo hopeloos is ontwricht, zonder dat wij zelf daar nog oog voor hebben ontvangen. Hij wil ons weer uitzicht geven, door de vensters van onzen ziel schoon te wasschen. Ja, Hij wil ons zoo gaarne in de ruimte zetten van een haast onbegrensde, geestelijke horizon waarin wij met blijdschap kunnen ademen. Hij wil al dat akelige en muffe gedoe waarin wij bijna stikken van be nauwdheid, van ons wegnemen door ons toe te roepen met luide stem: „Hoort naar Mij!" Hij komt als een koopman tusschen veel andere kooplieden en Hij gaat ook door de straten en komt op de markten van het volle leven om Zijn Heilige en Kostbare waar aan te prijzen. En Hij vraagt geen geld voor Zijn artikel. „Komt, koop en eet, wijn en melk." Jezus spreekt; Hij spreekt in tal van treffende gelijkenissen tot het volk van Israël, opdat zij het des te beter zouden verstaan. En het volk luis tert naar Zijn treffende noodiging, gevloeid uit een liefderijk hart, waarin voor egoïsme geen plaats is. Ja, Jezus weet het hoe dit volk te lang ge luisterd heeft naar gewetenlooze kooplui die prul laria verkocht hebben tegen woekerprijzen. Hun goud en hun zilver zijn weggevloeid door de mee- sleepende en misleidende taal van deze egoïstische standwerkers. Met al hun schreeuwerige reclame ontmaskert Jezus hen als grove afzetters, die zelfs de huizen der weduwen opaten in hun onverza- delijken geldhonger. Het volk kreeg van deze sjacheraars lasten te dragen, te zwaar voor hunne schouders, maar zelf raakten deze volkmisleiders de last met hunne vingers niet aan. Jezus op de markt van het groote leven! Het is er zoo druk, er is ook zooveel te zien en te hoo ren. Slechts een kleine groep schaart zich om Jezus om Zijn woord te hooren. En ook die groep valt nog in verschillende deelen uiteen, waar het de waardeering voor Jezus Persoon en Woord be treft; zoodat slechts een klein hoopje waarachtige koopers overblijft. De groote menigte gaat aan Hem voorbij. Die Man met Zijn ernstig gelaat heeft hun niets te zeggen en Zijn artikel (de Bijbel) is en blijft voor hen een Boek gesloten met zeven zegels. Zij luisteren liever naar den koopman die hun onder grollen en grappen een stuk rommel in de hand stopt. Moet het zoover komen, dat wij ons eerst arm, doodarm hebben gekocht en wij met een zak vol rommel geestelijk failliet gaan? Dat hoeft toch niet! „Heden," zegt Jezus, „zoo hij Mijne stem hoort, ga Hem niet voorbij". „Deze", zegt God, „is Mijn Geliefde Zoon, in denwelken Ik een welbe hagen heb hoort Hem"! Luisteren is een kunst en naar Jezus luisteren is een Heilige Kunst. Laten wij nu al die sjacheraars en prullen-ver koopers eens voorbij gaan en één ding doen: ons gaan oefenen in die heilige luisterkunst. Jezus' Per soon en Jezus' Woord is van zoo groot belang voor ons allen. Zijn levend water maakt onzen geest zoo helder en klaar en Zijn brood is waarlijk brood van zóó groote kracht, dat onze ziel nim mermeer zal hongeren. En ons leven 't welk zoo verward en gecompliceerd is, wordt door het ge- loovig luisteren naar Hem zoo wonderlijk eenvou dig, zoo open en klaar, zoo vol van verlossende vrede en vrijheid. Jezus vertelt ons de waarheid en slechts deze alleen kan ons Vrij maken van al den rompslomp, waarmede wij ons in onzalige oogenblikken heb ben omringd. Wij zitten zoo vaak opgesloten in de gevangenis van ons eigen verwarde denken en de nood van ons leven kan zóó hoog klimmen, dat zij n'ergens uitkomst zien. Wij kunnen door het leven zoo fel geslagen worden, dat ons arme hart ineenkrimpt van feilen, verscheurenden pijn. Zou den wij dan gaan luisteren naar dingen, die „het sop de kool niet waard zijn", of ons goede geld uit geven aan een artikel 't welk die pijn slechts ver ergeren kan? Luistert dan naar Jezus, Die immers is doorgedrongen in den allerdiepsten levensnood en daarom ook kan inkomen in allen nood van Uw leven. Hij heeft macht om te verlossen en Zijn i Hart is brandend van Liefde om allen nood van ons weg te nemen. Zijn Woord is reeds een balsem voor eiken gewonden ziel en alle levenstragiek moet wijken zoo wij geloovig luisteren naar Zijn stem. Op de markt van het groote leven kunnen wij Jezus vinden. Geen stad, geen dorp, geen gehucht waar Zijn stem niet wordt gehoord. Luistert naar Hem, Die ons zonder prijs en zonder geld een artikel verkoopt, dat zijn waarde in eeuwigheid niet zal verliezen. U kunt twintig glazen van het lekkerste bier tappen uit een AMSTEL-STOOP. Het is bier direct van het vat getapt, want een AM STEL-STOOP is eigenlijk een klein glazen vat, voorzien van de meest volmaakte, moderne tap-inrichting. De inhoud is vijf liter, of twintig glazen. De prijs is f 2.25 voor den inhoud; de stoop krijgt U gratis in bruikleen. SLUTECIJ Klcvertoon WW» UCWBLEm TUEfOÖn 23)61 nu in den zomer is licht verteerbaar voed sel gewenscht. Visch is dan het aange wezene, 't zij gekookt, gestoofd, gebakken, gerookt of geconser veerd. Smakelijke visch: Visch van BALM, heerlijk versch en friseh. BALM biedt U keus uit vele soorten, bezorgt ze in den ge- heelen omtrek keurig verpakt cn is niet duur. Specialiteit in AMSTEL-BIEREN. Tel.binnenzijde le blad nieuwe tele foonboek. Schoterweg 27. De wat ongewone combinatie, welke Bloemendaal 1.1. Zondag in het Frankendaal-tournooi op het D.E.C.-veld tegen U.V.V. kon laten aantreden, deed de verwachtingen over de verrichtingen reeds niet al te hoog gespannen zijn en inderdaad bleken ze ook maar matig. De tegenstanders bleken niet alleen over een meer homogene ploeg te beschikken, maar demonstreerden ook een betere techniek en meer strijdlust, zoodat zij vrij gemakkelijk met de winst gingen strijken en derhalve onze witten verder uitschakelden in dit touraooi. Haar eerstvolgenden oefenwedstrijd speelt Bloe mendaal op Donderdag 25 dezer tegen H.F.C., op het terrein van laatstgenoemde aan de Spanjaards laan, des avonds kwart over zeven. Den Zondag d.a.v. zet Bloemendaal haar oefen wedstrijden voort in Den Haag, waar het eerste en tweide elftal de gasten zullen zijn van de Haagsche vereeniging „Laakkwartier". 't Medaillehuis, Schoterweg 78, t.o. kazerne Telefoon 17256 Bezoekt U ook eens het Lambrecht van Dalenlaan 9a le zijstraat links achter Rollandslaan Geachte Redactie, Als lezer van uw blad, heb ik met gemengde gevoelens het ingezonden stuk „Kunst in Nood" van den heer Somerly gelezen in uw vorig nummer. Daar ik het met verschillende punten van den schrijver in het geheel niet eens ben en met mij zeker zeer velen, hoop ik, dat u mij zult toestaan hiervoor een andere lezing te geven. Vooral het punt waarin gesproken wordt van amateurs, die de laatste druppel energie van een beroepsmusicus wegzuigen, trof mijn aandacht. Natuurlijk ben ik het met den schrijver eens, dat vele amateurs het praedicaat musicus ternauwer nood verdienen, maar daar deze menschen het met hun capaciteiten beroepsmusici nauwelijks lastig kunnen maken, neem ik aan, dat we deze gevoegelijk uit kunnen schakelen. In genoemd artikel wordt o.a. critick geleverd op het spel der amateurs. Hoe vaak is het niet voorgekomen, dat een amateur of semi-profband wegens ziekte van één der leden een invaller noo- dig had. Deze, zou men zeggen, kon toch ge- makkelijk gevonden worden in de beroepsklasse. De practijk heeft echter het tegenovergestelde bewezen. Veelal kon deze geëngageerde de ge makkelijkste partituren niet lezen, laat staan een of andere classic. Hierbij hoort men natuurlijk niet te rekenen leden van bands, die hun bestaansrecht bewezen hebben, maar meer diegenen, die zich „beroeps" noemen als ze denken op één of ander instrument vooruit te kunnen. Verder is over het „prijzenbederven" reeds veel stof opgewaaid, terwijl na onderzoek altijd bleek, dat de bekende amateurs en semi-prof- bands hun prijzen op een dergelijk peil hand haven, dat de beroeps er soms van staan te kijken. Nu nog iets te noemen. Hoe zouden de H.B.S.- vereenigingen enz. het opnemen als de amateurs een speelverbod werd opgelegd om op hun fuiven te spelen? Ik hoop hiermede een en ander in een ander daglicht gesteld te hebben en hoop, dat de heer Somerly in het vervolg niet alle bands over één kam zal scheren. Hoogachtend, Haarl. Am. Band „The Rhythm Sellers B. J. Knuijt, gen. manager. Zandv. Duinaardappelen5 K.G. 35 ct. Zandaardappelen 5 K.G. 30 ct. Onze speciale Eigenheimers 5 K.G. 25 ct. Kennemerstraat 21 le Kruidbergerweg 51 HAARLEM TEL. 1699 SANTPOORT achoterweg 57zw„ Tel. 17696 MM ANEGANG MM Wij hebben voor onze lezers op een beperkt aantal Jubileum-albums beslag kunnen leggen, inhou dende 96 volle pagina's schitterende fotografische reproductiën uit het leven van onze Vorstin, op formaat 24 X 37 c.M. De uitvoering van het gedenkboek laat niets te wenschen over en de witte omslag met gouden opdruk maakt een sierlijk effect. De prijs is slechts 75 cents per stuk, een bagatel voor zulk een kostelijk bezit, dat menigeen zich In deze dagen zal willen verzekeren. De albums zijn aan ons bureau verkrijgbaar.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 5