üiotfie e Thee Fa. A.Vernout Schoolboeken agëndT Stoomwasscherij «Femina» 2 Vrijdag 26 Augustus Ï938 Wij zijn weer terug in het vaderland; Uit België, Luxemburg en Zwitserland. Heerlijk genoten van bergen en zee, Maar wat we misten was Bloemendaal. Stemmen of niet Stemmen. Burgerlijke Stand Gevonden voorwerpen. LORENTZKADE 114 Een ongewoon Faillissement. Van VACANTIE terug? Predikbeurten Kleverpark. A. 6. G. M. GIORGIS Zn. Een nieuw artikel. blBij drogisterij Optipliarma, G. Daams, B loemendaalscheweg, is vanaf lieden een interessant artikel verkrijgbaar, dat naar onze meening wel belangstelling zal krijgen. Het betreft hier een thermometer, niet zooals wij die kennen op kwik, maar onbreekbaar, op veeren. Het is een Amerikaansclie uitvinding en in Holland nog maar kort geleden ingevoerd. Die leuke modellen maken het niet alleen aantrekkelijk, maar ook de prijs vormt voor niemand een be zwaar om te koopen. Men kan deze thermometers krijgen voor tafel, lessenaar, binnen- of buiten raamkozijn, wand of om op de spiegelruit te plaatsen. Het geeft meer het idee van een klokje of horloge dan van een thermometer. Wie er belang in stelt, kan dit artikel in de étalage van genoemde optische instelling zien. Raadsbesluit door minister geschorst. blDe gemeenteraad van Bloemendaal nam onlangs in het reglement van orde voor de raads vergaderingen de bepaling op, dat raadsleden, die ter raadsvergadering bezwaar hebben aan een stemming deel te nemen, bevoegd zijn zich van medestemmen te onthouden. Gedeputeerde ta- ten van Noord-Holland maakten hiertegen be zwaar. Wel zegt de Gemeentewet niet met zooveel woorden, dat de raasdleden verplicht zijn ter ver gadering aan alle stemmingen deel te nemen, n aar Gedeputeerde Staten achtten het toch in strijd met de verplichtingen aan het raadslidmaatschap verbonden, als willekeurig raadseden naar eigen verkiezing al of niet zouden kunnen medestemmen. Met een beroep op een uitlating van Thorbecke achtten Gedeputeerde Staten voor alle gevallen verplichting aanwezig. De raad van Bloemendaal echter bleef zijn stand punt handhaven. De raad wenschte een uitspraak van de Kroon, waarop Gedeputeerde Staten de be paling aan de Kroon ter vernietiging hebben voor gedragen. Thans heeft de minister van Binnenlansche Zaken beslist, aldus De Tel., dat het raadsbesluit is geschorst, ten einde hangende het onderzoek naar de wettigheid van het besluit de inwerkingtreding daarvan te beletten. Een beslissing in deze belang rijke kwestie, die tijdens het langdurig bestaan van de Gemeentewet herhaaldelijk tot meeningsverschil aanleiding gaf, kan nu dus worden tegemoet gezien. Tot dusver redde de practijk zich in menig geval op deze wijze, dat raadsleden, die niet wilden mede stemmen, tijdelijk de vergadering gingen verlaten, hetgeen men trouwens ook in de vergaderingen van de Staten-Generaal en van de Provinciale Staten wel ziet gebeuren. Politie-vakopleiding. blEvenals vorige jaren wordt door de Haar- lemsche Politie Cursus een mondelinge opleiding gegeven ter verkrijging van het Politie-diploma. De inschrijving is blijkens de annonce voorkomen de in dit blad opengesteld voor personen welke den leeftijd van 20 jaar hebben bereikt. te Te oud voor de racebaan. blEen 58-jarige heer uit Heemstede kwam over het fietspad van den Brouwerskolkweg in de richting Overveen. De hellende weg bezorgde hém zooveel vaart dat hij de macht over het stuur verloor en over den kop sloeg. De gevolgen van dezen val werden door de politie verbonden; de heer kon daarna per taxi naar huis terugkeeren. o Dr. Otto's Klipp's Talenschool. Bij de in Juni en Juli door de verschillende ver- eenigingen van Leeraren afgenomen praktijk examens slaagden als leerlingen van Dr. Otto Klipp's Talenschool de volgende eandidaten: Engelsche Handelscorrespondentie: Mej. W. v. Wassenaar, G. v. Hasselt, G. Roos, A. v. d. Heuvel, L. Faber, M. Beekman, J. H. v. IJzerloo en L. J. de Bruijn. Nederlandsche Handelscorrespondentie: ,T. C. v. Willingen, E. Frank, J. Heesterbeek en C. J. v. d. Rol. Fransche Handelscorrespondentie: P. L. v. d. Werf, mej. J. v. d. Meulen, H. Cornet, G. G. Goos- sens, L. Faber, M. v. Buren en R. de Meester. Duitsehe Handelscorrespondentie: W. H. D. Bakker, L. J. Bonsel, N. v. d. Berg, P. v. Kersen, D. Weiman, mej. L. Zuurendonk, H. Th. Faasse, mej. C. Heijnerman, G. C. Houtzager, R. H. Kroon en W. v. d. Elshout. blB e v a 11 e n: M. PriesmanSchilthuis, d.; J. M. C. PrinsWijnands, d.H. C. Weustink Philips, z.; G. Duineveldde Vos, z. Ondertrouwd: F. J. Bakker en K. M. Bersee; G. D. Bax en E. Egas; H. van der Esch en M. A. Welling; E. J. A. van der Schoot en A. P. J. Roosen. Getrouwd: D. Blankevoort met M. de Boer; R. Ruitenbeek met G. van Dijk; T. D. de Geus met E. Portmann. Overleden: C. H. Wensing, 51 jaarW. Ph. Stienen, 61 jaar; wed. van J. van der Mije; W. A. Sas, 59 jaar, echtg. van T. Terweij. blGevonden en terug te bekomen bijLambers, Noordlaan 11, een belastingmerk, Kuypers, Wit- straat 22, Haarlem, een heerenpolshorloge; Groe- neveld, Ramplaan 76, Haarlem, een padvinders mes; Verhoeven, Leidschevaart 112, Vogelenzang,- een foxterrier; filiaal Franken, Bloemendaalsche weg 265, een cape en een trommetje; Rutte, Bloe- mendaalscheweg 59, een damesmantel; Zwarte- veen, Lage Duin en Daalscheweg 15, een pak zeep; Van Roon, Assendelverstraat 15, Haarlem, een knipkaart van de N.Z.H.T.M.; van Tol, Indische- straat 99, Haarlem, een sleutel; Smit, Burg. Boreel- straat 1, Haarlem, een gummihobbelpaard; De Pauw, Lepeestraat 70, Amsterdam, een wollen, vest; Van Ooyen, Lage Duin en Daalscheweg 9b een oud zilveren dameshorloge; Snel, Bloemen- daalscheweg 279 een vulpenhouder,; Van der Linden, Ged. Schalkburgergracht 60, Haarlem, een kindermutsje, Hoffschlag, Theehuis bij het Kopje te Bloemendaal, een belastingmerk; Denijs van Hullelaan 26, Haarlem, een rozenkrans; Kennel Fauna, Haarlem, een poes; Bosch en Duin laan 8, een notitieboekje; Brinkman, Bloemveld laan 72, Haarlem, een belastingmerk; Kooiman, Alb. Thijmlaan 48, een belastingmerk, Bergman, Boekenroderweg 1, een regenjas; Leonard, Klap heklaan 9a, een jonge bouvier; Van der Voorn, Antoniestraat 12b, Haarlem, een portemonnaie, Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur voormiddags) een broche, sleutels, handschoenen, rozenkrans, muts, actentaseh, grijs £ost Aerdenhout: een beige damestasch. Post strand: ceintuur, sleutels, muts, sportkous, sok met houder. Koninginnedag te Aerdenhout. Het programma voor Koninginnedag te Aerden hout is als volgt samengesteld 1011.30: Kinderspelen op het feestterrein aan de Catslaan. De deelnemers verzamelen zich aan de Vondellaan. 10.30 uur: Muzikale rondwandeling van de „Postfanfare" door Aerdenhout van de Catslaan naar Bentveld. 2.uur: Groote ringsteking op fietsen in de Nachtegalenlaan. Daarna ringstekerij te paard in de Van Vollenhovenlaan. 89.uur: Concert te geven door de „Post fanfare" op het feestterrein aan de Catslaan. 9.uur: Schitterend vuurwerk. Des avonds is het feestterrein uitsluitend toe gankelijk op vertoon van blauwe invitatie-kaarten; alleen nog verkrijgbaar op 30 Augustus van 1012 uur aan het feestterrein. jasje Geachte Clientèle, DE MATRASSEN MAKERIJ is VER PLAATST van Kruisstraat 18 naar TELEFOON 27310 Aanbevelend, H. H0NSBEEK. Een vroolijke avond met een tragisch slot. bl—- In den vroegen Woensdagmorgen (of den laten Dinsdagnacht), te ongeveer half vijf, reed een Noordwijksche garagehouder een heer en dame, die een vroolijken „avond" in Zandvoort hadden doorgebracht, naar huis terug. Vermoedelijk door te groote snelheid waarmee de rit gebeurde, kon de bestuurder de bocht bij café Ariës niet halen, hij vloog tegen een boom en kwam tenslotte tegen een afrastering tot stilstand. De inzittenden kregen weinig wonden; de autobestuurder had een niet-ernstige hoofdwonde, de dame een kléine verwonding. Zij lieten den auto in den steek; deze werd op last van de politie in ernstig beschadigden toestand naar de gemeentewerf in Overveen gebracht. De politie stelt verder een onderzoek naar alle omstandigheden in. Oh Madchen, mein Madchen blDoor de politie werd een Duitsehe dienstbode aangehouden, die ten nadeele van haar Bloemen daalsche mevrouw zich had schuldig gemaakt aan diefstal. De politie oordeelde het verstandig het Madchen naar haar Heimat terug te zenden zij werd over de grens geleid. Tegenwoordigheid van geest redt kindje van een wissen dood. blEen uit Haarlem afkomstige wasscherij-auto reed over de Kleverlaan; ter hoogte van de melk inrichting der Gebr. Houtgraaf kwam plotseling een twee-jarig meisje achter een bakfiets vandaan en stak den weg over, vlak voor den auto. De chauffeur had de tegenwoordigheid van geest direct krachtig te remmen. Hij voorkwam hierdoor groot onheil, want het kind werd nu alleen aan haar voetje geraakt, dat zeer licht gekneusd werd REGENTESSELAAN 40 - HAARLEM TELEFOON 13466 na 5.30 uur 16262 OPMAAKWASCH31 cent PERSWASCH26 cent GEMANGELD21 cent DROOGWASCH (Platgoed geman geld) 18 cent Abonnementswasch Zeer voordeelig Tarief Dan direct Uwe bestellen bij BLOEMENDAAL - OVERVEEN Bloemend.weg 53 en 255 blBij vonnis der Arrondissements-rechtbank Haarlem is Dinsdag 23 Aug. in staat van fail lissement verklaard H. A. de Bruin, vleeschfabri- kant te IJmuiden, wonende te Santpoort, Rijks straatweg 448, met benoeming van mr. L. V. Hoog, advocaat te Haarlem aan de Nieuwe Gracht no. 51, tot curator en mr. L. Vliegentliart van deze rechtbank tot rechter-commissaris. Gefailleerde is dezelfde, die in 1936 met behulp van een bankier te 's Gravenhage en van de regee ring voor het Rijk gehakt voor werkloozen heeft ingeblikt. Dit werd via de slagers tegen een kleine provisie door de gemeentebesturen voor den ge ringen prijs van 35 ct. per Iv.g. ter beschikking ge steld van werkloozen. De ontvangst van dit ge hakt was over het algemeen ongunstig, door een fout in de autoclaven (de ketels waarin de volle gesloten blikken door stoom worden verhit om steriel te worden). De Bruin, van huis uit geen vleesclifabrikant, maar slager, was van die fout onkundig. De regee ring bewoog hem het niet geplaatste gehakt van de gemeentebesturen terug te nemen. De bankier liet zich de vorderingen op de regeering cedeeren en kocht van de B. het weer ingeleverde gehakt op met toezegging om hetgeen dit bij verkoop in het buitenland boven een bepaalden prijs zou opbren gen beschikbaar te stellen voor de B.'s crediteuren. Het gehakt mocht niet in het binnenland worden verkocht, omdat het bewerkt was met vrijdom van accijnzen en crisislasten. Na herstel der autoclave's deed de B. energieke pogingen om zich als vleeschfabrikant te hand haven. Hij werd daarbij gesteund door de Ver. Blikfabrieken, door zijn bankier, door de eige naresse van het fabrieksgebouw te IJmuiden en de nog grootendeels onbetaald gebleven leveran ciers van de voornaamste machines. Het bleek noodig surséance van betaling aan te vragen. Deze werd in het voorjaar 1937 door de houders van de meerderheid der schuldvorde ringen afgestemd en door de Rechtbank geweigerd Een onmiddellijk daarna ingediende tweede aan vrage van surséance had meer succes, niet bij de rechtbank, maar bij het Gerechtshof te Amster dam. Verschillende groote schuldeischers waren met behulp van de bankier bevredigd en de regee ring had in beginsel een nieuwe groote opdracht in uitzicht gesteld. Van die opdracht, het. inblik ken van één millioen K.g. gemengd vleesch, prijs en mengsel nader over een te komen, kwam evenwel niets in verband met de kabinetswisseling, terwijl ook de voorwaarde der regeering, dat eerst alle schuldeischers van de B. bevredigd moesten zijn, onvervulbaar was. De verdiensten moesten juist uit de regeeringsopdraeht komen. Zoo eindigde de verleende definitieve surséance zonder betaling van de schuldeischers. De B. heeft toen, buiten zijn bankier en de eigenaresse van het fabrieks gebouw om, van de tegenwoordige regeering een deel weten te verkrijgen van de opdracht aan 40 Nederlandsche vleesclifabrikanten tot het inblik ken van vier millioen k.g. Argentijnsch vleesch, naar wij vermoeden voor leger'en marine. Dit vleesch was in Duitschland aanwezig en onze regeering heeft het tegen Nederlandsche pro ducten weten te ruilen. De fabrikanten, die de opdrachten ontvingen hebben bij de regeering een bankgarantie moeten storten, terwijl de fabrikant de inkomende rechten moest voorschieten. Daar de B. van zijn bankier de voor zijne opdracht noo- dige gelden niet kon verwachten heeft hij hulp bij derden gezocht en verkregen en toen de fout be gaan noch met zijn bankier noch met zijne andere schuldeischers open kaart te spelen, zoodat zijn faillissement werd aangevraagd, wat nu is uitge sproken. Aangezien deze uitspraak niet vermeld wordt in het gebruikelijke lijstje, dat de Haarlcmsche dagbladen van de griffie der Rechtbank ontvan gen, is de B. van de uitspraak waarschijnlijk in hooger beroep gegaan. Misschien gelukt het den curator deze zaak alsnog in bevredigende banen te leiden. Het motief, waarom de Nederlandsche regeering de B. gunstig gezind was, moet, naar verluidt hierin liggen, dat hij haar de oogen heeft geopend voor onjuistheden destijds door zeer kapitaalkrachtige vleesclifabrikanten jegens de Nederlandsche schatkist begaan. Rembrandt-theater: Prolongeert „Zwerfstertje" met Shirley Temple. Luxor Sound-theater: „Enkele reis Hollywood", met Patsy Kelly, Mischa Auer, Jack Haley, Stan Laurel en Olivier Hardy. Cinema-Palace: „Het Geheim van Dr. Felgen- treu", met Albreclit Schönhals, Hans Soenliker en Gerda Maurus. „De Schrik van Wijk 7" met Pat O' Brien. Frans Hals-theater: De Schlagerweek. Vrijdag: „Episode" met Paula Wessely en Karl Ludwig Diehl. Zaterdag: „Oké Mister Deeds" met Gary Cooper en Jean Arthur. Zondag: „Betoovering van La Boheme" met Jan Iviepura en Martha Eggerth. Maandag: „Begeerte" met Mariene Dietrich en Gary Cooper. Dinsdag: „Mazurka" met Pola Negri" en Albert Schoenhals. Woensdag: „Bengaalsche Lanciers" met Gary Cooper, Fran- chot Toone en Guy Standing. Donderdag„Mayer- ling" met Charles Boyer en Danielle Darieux. ZONDAG 28 AUGUSTUS 1938. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Prof. Dr. A. H. de Hartog van Amsterdam. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Jonker van Abcoude. Radio-uitz. golfl. 245.9 m. Nederl. Prot. Bond geen dienst. Vrije Kath. Kerk v.m. 10y2 uur Gezongen H. Mis. Toediening van het H. Doopsel. Zaterdag 3 Sept. v.m. 7.25 uur Gesproken H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. H. C. Touw van Eerbeek. AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring, geen dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Roelofsen. Geref. Kerk v.m. 9.45 cn n.m. 5% uur Dr. W. G. Harrenstein. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. P. v. d. Vloed, Bed. H. Avondmaal. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. uur Ds. C. Hiemers van Bussum. Eglise Wallonne a 20 h. Service et Sermon prédidé par Mr. Ie pasteur E. Michelin-Moreau de la Haye; 3e collecte pour l'Eglise. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. A. J. Wartens, em. Herv. pred. te Arnhem. Gem. Gods (Fr. Halsstr. 4) v.m, 10 en n.m. 5 uur, de heer Jeninga, van IJmuiden. Donderdag (W. Geldeloozepad 14), n.m. 8 uur Bijbellezing en Bidstond. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 5 uur Ds. A. M. Boeyinga. Catecli. Zondag 29. Om de 14 dagen straatprediking, Zaterdags avonds op het Pretoriaplein, Zangkoor. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. N. Buffinga van Rotterdam. Catech. Zondag 29. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerlc) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5 uur Ds. L. Hoorweg. Catech. Zondag 30. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur, Ds. N. Buffinga van Rotterdam. N.m. 5 uur Ds. C. Veenhof. Catech. Zondag 30. ZANV00RT. Geref. Kcjk (H.V.) v.m. 10 uur de heer A. C. Reuy). Opening Drogisterij Van Vastenhoven-Adelaar. Heden opent de bekende drogisterij Van Vasten hoven-Adelaar, die voorheen sinds jaren gevestigd was aan de Ostadestraat 7, de zaak in een ver bouwd perceel Kleverparkweg 5. Het interieur ziet er keurig verzorgd uit, de duizend-en-één artikelen zijn keurig gerangschikt, weggewerkt in de glazen vitrines en kasten, zoodat door cliënt toch de gelegenheid wordt geboden om een keus te doen voor hetgeen men wensclit. De aannemers H. J. van den Aardweg Zn. hebben hier eer van hun werk, want niet alleen de winkel, maar het gelieele perceel is inwendig ver bouwd, om niet te vergeten de moderne voor gevel met royale étalageramen. Zoo langzamer hand wordt dit gedeelte van den Kleverparkweg een complete winkelstraat. De winkelbetimmering werd uitgevoerd door de fa. Mac Lean te Rotterdam, terwijl de elec- trische installatie en verlichting werd verzorgd door den bekenden installateur Somers, gevestigd in de Ostadestraat. Wij wenschen den ondernemer veel geluk met de verplaatsing cn verbetering van zijn zaak en verwijzen onze lezers naar een desbetreffende advertentie voorkomend in dit nummer. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 14 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 44 meter)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2