TAMMER'S RADIOBUREAU Regeeringsjubileum H. M. de Koningin. Vrijdag 26 Augustus 1938 De nieuwste modellen EN alle types uit voorraad leverbaar. KLEVERLAAN 176 (to- 't Sportveld) TELEFOON 14753 Eenheid door Democratie. Naamplaten - Stempels Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon SPORTHUIS TE NUYL Van de Leestafel. miLIT-flIRE COLONIES RADIO zijn er 11 Bekend door zijn 100 procent service De beweging van dezen naam, bestuurd door vooraanstaande personen uit verschillende poli tieke partijen heeft Zaterdagmiddag een groote Zomerbijeenkomst gehouden, gewijd aan het. handhaven der democratie hier te lande. Dit maal was het Kurhaus te Scheveningen de verzamel plaats voor leden en belangstellenden uit Zuid- Holland en Noord-Holland. Ook uit Haarlem en omliggende gemeenten is een gezelschap van de partij geweest. De organisatie klopte als gewoonlijk goed. De bijeenkomst die door een kleine 2000 per sonen, mannen en vrouwen, werd medegemaakt werd door den voorzitter der Haagsche afdeeling, den heer Weiss, geopend met een woord gewijd aan eenheid van geest, gevoel van saamhoorigheid en naastenliefde. Luidsprekers zorgden voor het ver spreiden van het gesprokene door de zaal. De heer D. Hans, liberaal en gezaghebbend journalist, wees als eerste redenaar op het a.s. regeeringsjubileum onzer Koningin in verband met de plechtigheid, die na de vergadering zou plaats hebben, het leggen van een krans op het praalgraf van Willem de Zwijger, Vader des Vaderlands in de Nieuwe Kerk te Delft. „Wij en de nalatenschap van Willem van Oranje" betitelde hij zijn rede. De erfenis van Willem van Oranje staat in Nederland boven de partijpolitiek, zooals ook naar goede gewoonte ons Koningschap doet. Naar haar inhoud is deze nalatenschap Vrijheid en Verdraagzaamheid. De drijfkrachten waardoor deze erfenis tot ons is gekomen, zijn typische Nederlandsche deugden: onze vrijheids zin en onze godsdienstzin. Democratie is voor spr. het complex van maat regelen en instellingen waardoor de menschelijke persoonlijkheid in de samenleving beschermd wordt. Erkenning van de waarde der persoonlijk heid in onze staatkunde hebben wij vooral aan Willem van Oranje te danken. De democratie vertoont in dit opzicht een aard gelijk aan die van het Christendom. Democratie is ook redelijk. Zoo kon Thorbecke hier destijds op instemming rekenen met zijn woorden: ik verwerp alle macht, die strijdt met mijne overtuiging en met de rede nen die daarvoor pleiten, (applaus). Wat Oranje heeft bewerkt geldt evengoed voor de protestant als voor de roomsch-katholiek, voor jood en liberaal maar ook voor TJ, nationaal-socia- listen, die evenals wij teeren op de erfenis van Oranje. Daarom hebben wij allen de plicht hierop voort te bouwen, ook om aldus onszelf te blijven. Onder afkeurend gelach en applaus leest spr. een citaat voor van den Haarlemschen ingenieur Wigersma waar deze het heeft over het minzaam terugtreden van den Italiaanschen Koning achter den dictator-figuur van Mussolini en daarbij den wensch uitspreekt, dat te eeniger tijd onze Konin gin een even groote opofferingsgezindheid zal toonen (geroep: even wachten). Spr. eindigt zijn rede met een dichtregel van Geerten Gossaert. De heer Weiss spreekt een toepasselijk woord van dank uit en leidt tevens den volgenden spreker ir Mr. Schmal, den Chr. Historische. Ir is veel schaduw, zegt hij, bij veel licht in onze ,innenlandsehe politiek. Want wij leven niet op een iland zoo eenzaam als dat van wij ten Robinson Crusoe. Elke politieke actie moet beginnen met uit te spreken wat nuttig en noodig is. Europa is thans een stormcentrum. Enthousiast gewaagt hij van lieden als ds. Niemoeller die in Duitschland pal staan voor de vrijheid van het woord tegenover de totalitaire staat, die in een weloverwogen stelsel met groote geraffineerdheid met name de Joden tot slaven maakt, zonder schroom zijn brutale hand uitstrekt zelfs naar alles wat Godes is, en onder den naam van nationaal-socialisme eenvou dig een herhaling geeft van tirannie als ook eeuwen geleden heeft geheerscht. Wij hebben niet alleen al het mogelijke daartegen te doen door practisch werk, maar ook ons te bezinnen op de vulkanische gedachtenwereld die achter dat alles ligt. Daar geen souvereiniteit in eigen kring. Daar rassenwaanzin. En er is nog zooveel meer van dien aard. Laat ons vrijblijven van al die dwalingen in denken en spreken en in doen. De Chr. Historischen willen dit aan de hand van bijbel en historie. Daar aan ontleenen wij een visie op het staatkundig leven, die de menschen niet uit elkaar slaat, maar vereenigt. Hechten wij daaraan dan gaat de staat kundige ontwikkeling van het dierlijke naar het hooger menschelijke. In de dictatoriale staten gaat het precies anders om. Maar een stier blijft een stier, al staat hij in het rassenstamboek op nog zoo'n fraaie plaats. De democratie geeft ons een kans om de goede richting in te slaan. Die kans moet door elk onzer worden aangegrepen. We beleven een geweldige worsteling. Het gaat om het geweten van Europa, om de vraag of we menschen zullen zijn en blijven of niet. Met de latijnsche woorden: tue res agitur, op U (op elk onzer) komt het aan, besluit spr. zijn gloedvolle vurig toegejuichte rede. Hierna wordt een kwartier pauze gehouden. Bij het secretariaat geven velen zich voor het lidmaat schap der E.d.D.-beweging op. De eerste spreker na de pauze, de oud-minister Mr. P. J. Oud, wordt met gejuich ontvangen. Hij heeft het over drieërlei eenheid. Er is een eenheid die de bestaande verschillen onder de menschen erkent, maar bij die verschillen blijft staan. Er is ook een eenheid die alle verschillen uitwischt en gelijk tracht te schakelen, wat in wezen ongelijk is en blijft. De eerste eenheid voldoet in zoover aan het aspect van het leven, dat alleen door het bestaan van de verschillen onder de menschen een levende eenheid mogelijk is. Blijft men bij die eenheid staan dan dienen de tegenstellingen alleen om de menschen van elkaar te vervreemden. Zoo moeten wij zoeken en streven naar de derde, de hoogere eenheid die der synthese van persoonlijkheid en gemeenschap. Dat streven ligt ten grondslag aan de democratie en aan de beweging Eenheid door Democratie. Want de hoogste wijsheid is nooit gelegen in het vasthouden aan het één of het ander, dat doen de extremisten, bij wie de Verdraag zaamheid zoek is. Inderdaad wijst strijd van vele overtuigingen op de rijkdom van een volk, maar wil de partijstrijd niet verworden dan moet hij worden aangevuld door een krachtige wil naar synthese, naar eenheid. Deze is alleen te vinden waar eerbied bestaat voor elkaar, en de verdraagzaamheid, die daar uit voortvloeit. Zoo is handhaving van vrij heid en verdraagzaamheid voor een volk het hoogste goed, vrijheid van geloof, vrijheid van meeningsuiting, vrijheid van politieke overtuiging, de zin tot die vrijheid is de wortel van het Neder landsche volkskarater. Die hebben wij te hand haven (Heftig en langdurig applaus). Ook de vierde en laatste spreker, de heer N. H. Vliegen, wordt bij zijn treden aan den lezenaar met bijval begroet. Ik ben te oud, zeide hij onder meer, om nog van grondbeginsel te veranderen en als sociaal-democraat ziet hij de democratie zoo: zij is het stelsel en de leer volgens hetwelk een volk zijn eigen bestuur vormt uit zelf gekozen menschen die hebben te handelen onder goedkeuring van weer andere leden van het volk. Wij wenschen ook het volk van Nederland zich zelf te laten besturen. En het parlementaire stelsel is voor ons het eenige waardoor de volkswil zich baan kan breken naar de regeering. Daarom is voor ons het smoren van de vrije persoonlijkheid misschien voor ons het ergste en staan vrijheid voor de pers en vrijheid van vereeniging en vergadering voor ons voorop. Vooral de arbeidersbevolking heeft behoefte aan vrijheid van spreken. Staat de democratie tegen over de demagogie van de dictators, het zal op den duur de vraag zijn of zij deze kan stuiten als ze zelve niet de sociale armoede wegvaagt. Zijn zij er op bedacht, dat de dictators nog niets tegen het kapitalisme hebben ondernomen. Wel bluffen ze op al wat zij tot stand zeggen te hebben gebracht, maar een onderzoek daarnaar mag niemand instel len. Dictatuur is geheimdoenerij. Ook daarom zal het nationaal-socialisme in Nederland zijn voet niet aan den grond krijgen, (applaus). De vergadering, die zich kenmerkt door groote ernst en toegewijde aandacht voor de sprekers ver plaatst zich hierna voor het grootste deel in een onafzienbare rij autobussen, die langzaam door Scheveningen, Den Haag en Rijswijk onder geleide der politie oprijdt naar Delft. Het koor der geheel gerestaureerde Nieuwe Kerk is geheel gevuld, als prof. Ir. W. Schermerhorn nadat het orgel oud- Vaderlandsche liederen heeft gespeeld, duidelijk, diep-ernstig en met nadruk op de groote voorwaarde voor ons volksbestaan: geestelijke vrijheid, Willem van Oranje schetst als een vooruitgeschoven post in de geschiedenis der menschelijke beschaving. Hij herinnert aan de wording van de beweging Eenheid door Democratie, niet een kind der Fransche revolutie, maar geworden uit het veel oudere Nederlandsche wezen. Door niets anders dan de victorie van de gedachte van dezen Oranje kunnen wij nu hier staan. Hij is in ons volksbestaan de zichtbare samenvatting en exponent van wat in den loop van eeuwen tot bezit is geworden van de vrije menschheid. Onze tijd rijk aan vormen, arm aan levende traditie, vol van wanbegrip over den oorsprong onzer staatsinstellingen, zij indach tig aan deze vraag: „Op welke basis staan wij met ons staatsburgerschap?" en aan dit antwoord daarop: „Wij staan, wil het goed gaan, hier nu op dezen basiskoppeling van vrijheid en verant woordelijkheid, koppeling van offerbereidheid en strijdvaardigheid, eenheid van vrijheid en ver draagzaamheid. En bij, Willem van Oranje, heeft de toorts daarvan in ons land doen ontbranden. In deze gewijde ruimte, geschapen door de devotie van ons volk hebben wij de opdracht te aanvaar den, elk voor zich en allen te zamen, om die fakkel voort te dragen. Het orgel zette prof. Schermerhorn had in middels een krans bij het grafteeken geplaatst het Wilhelmus in dat door allen werd medegezon- gen. Onder den indruk een zegenrijke plechtigheid te hebben bijgewoond verlieten allen de Kerk. E.d.D. én in het bijzonder de Haagsche afdeeling met haar 3000 leden, die de tocht naar Delft be kostigd heeft, hebben recht op den dank der dui zenden, die in het gewone leven voor het grootste deel elkaar vreemd, hun geestelijke eenbeid op dien Zaterdag, een Zondag voor de democratie, hebben leeren kennen en waardeeren. WIJNANDS A VAN R ENS Et' 't Medaillehuis, Schoterweg 78, t.o. kazerne - Telefoon 17256 20905 Beertliuis, G. J. (Reisbureau Stoop), Smede- straat 4. 29626 Bolier, C. (Docufilm) Burgem. v. Lennep- weg 8, Heemstede. 20809 Bouwwerk Stadhuis, G., Metselaar en Zn., Pandpoort. 22628 Gelder, S. A. van, Rio Grandelaan 25, Overveen. 12854 Heesterbeek, J., Lood- en Zinkwerker, Herstelplaats van drukautomaten en gey sers, electra, Wagenweg 256. 20806 Schakman, Jae., Uurwerkmaker, Amster damstraat 6. 27314 Speet, I.eo, Hoofdredacteur „Nieuwe Haar- lemsche Courant", Rijnegomlaan 19, Aer- denhout. 27219 Stuurman, F. J., Asterlaan 14, Aerdenhout, 20409 Zanten, J. A. van, Automatiek, Groote Houtstraat 126. voor Voetbal, Handbal, Koifbal, Hockey, enz, HET GOEDKOOPSTE ADRES Schoterweg 27. Haarlemsche Diner-Vereeniging Tel. 14393. Bakenessergracht 27, Haarlem f 0.90 f 1.05 Vieesch, groente, aardappelen Idem met soep of toespijs Idem met soep en toespijsf 1.20 (Omzetbelasting en bezorglooD inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's. Alleen le kwaliteiten en roomboter. „WAT LEEFT EN GROEIT". De wereld van dieren en planten. Bij de UitgeveTij „Het Spectrum" te Utrecht zal binnenkort een nieuw standaardwerk ver schijnen, getiteld: „Wat leeft en groeit". Het werk draagt tot ondertitel: „De wereld van dieren en planten. Voorloopig zullen achtereenvolgens veertig dee- len het licht zien, welke tezamen een compleete bibliotheek over de dieren van Nederland vormen Het werk staat onder redactie van Dr. A. Raig nier, Dr. L. Senden, Ds. R. J. de Stoppelaar, Jai P. Strijbos, Rinke Tolman, Jan Vriends (die al secretaris der redactie fungeert) en A. B. Wigman Naar men ziet is dit de eerste maal, dat de be kendste natuurkenners en ornithologen vai Noord- en Zuid-Nederland elkander bij de redact van een alles-omvattend werk terzijde staan. Achtereenvolgens worden de vogels, de zoog dieren, de visschen, de reptielen en amphibieën. de insecten en de lagere diersoorten besproken en behandeld. De deelen worden geïllustreerd met meer dan duizend origineele foto's en teekeningen van Gerard Huysser. De ongemeen aantrekkelijke vorm van de uitgave heeft de uitgevers niet belet het werk tegen een uiterst lagen, werkelijk voor ieder bereikbaren prijs verkrijgbaar te stellen. hebben altijd voorrang, ook al kruisen zij den voorrangs- weg, waarop u rijdt. Wij hebben voor onze lezers op een beperkt aantal Jubileum-albums beslag kunnen leggen, Inhou dende 96 volle pagina's schitterende fotografische reproductiën uit het leven van onze Vorstin, op formaat 24 X 37 c.M. De uitvoering van het gedenkboek laat niets te wenschen over en de witte omslag met gouden opdruk maakt een sierlijk effect. De prijs is slechts 75 cents per stuk, een bagatel voor zulk een kostelijk bezit, dat menigeen zich fel deze dagen zal willen verzekeren. De albums z(in aan ons bureau verkrijgbaar.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3