Viering van Veertig Vorstelijke Jaren Kahmann Steger TAMMER'S RADIOBUREAU Er fis Feest Sn het Launndli SLECHTS 5ct PER PAK rijdag 2 September 1938 De 58ste tKoninginne-Vepjaardag EIf ec t e n Msutantiën KOERSEN PER TELEX HET BETERE ZEEPPOEDER De nieuwste modellen EN KLEVERLAAN 176 (t o. 't Sportveld) TELEFOON 14753 Bekend door zijn 100 procent service! 3 Een dubbel festijn in ons Koninklijk Huis heeft de laatste dagen van Augustus, en de eerste dagen van September in den jare 1938, een groote mate van feestelijkheid bezorgd. Het veertig-jarig Regeeringsjubileum heeft Harer Majesteit Zelve aanleiding gegeven op Haar 58sten verjaardag tot Haar volk „in het moederland, en in Nederland onder de keerkringen", een voord te richten van dank, een woord van aansporing vooral tot de jongere generatie, een woord van hoopvol verwachten voor de toekomst. Rond dit hoogtepunt van het herdenken, weeft zich landelijk, en plaatselijk, een grootscli schema van feesten, in de eene streek wat vroeger, in de andere wat later. Bloemendaal maakte zich reeds vroeg op, om met de opvoering van een historisch openluchtspel de viering van het Regeerings-jubileum in te zetten. Op „Elswout". En dit openluchtspel, onder den naam die een samenvatting geeft van de gevoelens die eiken Nederlander bezielen: „Eenheid onder Oranje", dit openluchtspel is voor het organiseerende Cen traal Oranje Comité een groot succes geworden. Want wie is niet onder de bekoring gekomen van het feestelijk beweeg dat zich Vrijdag, Zaterdag en Maandag heeft afgespeeld voor den gevel van Elswout's buiten Dr. Berger baseerde het door hem geschreven spel op de tegenstelling tusschen Tromp en de lluvter, die, beiden helden des Vaderlands, aan vankelijk onverzoenlijk tegenover elkaar staande, door stadhouder Willem van Oranje, den lateren Willem III, tot elkander gebracht worden. Doch er is nog meer: Marie-Anne van Bever- weert, dochter van den heer van Beverweert, lid van de Ridderschap van Holland, wil den zoon van de Ruyter, den jongen Engel, beminnenhun ontwakende liefde stuit echter op tal van verschil len die voor een deel mee hun grond vinden in de scheiding tusschen pro en contra Oranje; maar na de verzoening van de Ruyter en Tromp zijn voor de minnenden alle hinderpalen weggevallen en vinden ook zij hun „Eenheid door Oranje". Johan de Witt, die aan de eenheid niet wilde, niet kon meewerken, valt als slachtoffer van zijn aarzelende houding in zijn onwil om de macht aan Willem van Oranje over te gaan. Alle medewerkenden hebben tot het welslagen van het spel, onder de bezielende regie van Eduard Verkade, hun aandeel bijgedragen. De inschake ling van beroeps-acteurs en -actrices voor de hoofd rollen, gaf reeds waarborg van een goede opvoering de aanvulling met dilettanten voor de kleinere rollen, en de voorstelling der volksmenigte, heeft bewezen een sluitend geheel te kunnen scheppen, waarmee avond aan avond voor een tot het einde boeiende voorstelling is gezorgd. Spelers en speelsters werden na afloop vereerd met een verdiende bloemenhulde. Koninginnedag. De Koninginnedag is ditmaal hoofdzakelijk gewijd geweest aan de kinderfeesten, die werden gehouden op het terrein in Park „Duin en Daal". Temidden van de groote kinderschare sprak de burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, een korte rede ter opening van de feesten. „Het is 57 jaar geleden, zeide de burgemeester, dat voor de eerste maal de verjaardag van een klein blond meisje werd gevierd; Zij was een jonge wees, in rouw ge dompeld. Uit dit meisje is een jonge vrouw ge groeid een moeder, thans een grootmoeder. We overzien nu een heele tijd die echter ons ligt, we zijn vervuld met dankbare herinneringen. Alle jaren is de Koninginnedag geweest een dag van vreugde voor het volk, wel in het bijzonder voor de kinde ren, die genot en fleur hebben in deze dagen. Hoewel de feestelijkheden in al die jaren veel wijzi gingen hebben ondergaan, is het karakter onver anderd gebleven: we vieren een groot familiefeest en gedenken daarbij in 't bijzonder de Koninklijke Familie, aan Haar die met groote blijdschap en dankbaarheid dezen dag herdenkt. Met een drie- N. Gracht 57 Haarlem Tel. 12066 - 15750 - 17817 - 21221 HET TELEX-APPARAAT IS VRIJ TOEGANKELIJK VOOR INTERESSENTEN VAN 10.30 TOT 17 UUR werf „Leve de Koningin" opent de burgemeester het feest. De Voorzitter van het Centraal Oranje Comité de heer Mr. F. J. D. Theyse, hield daarop een korte toespraak. Spreker zeide in de drie sprekers te zien de representanten van bepaalde groepen: Overheid, burgerij en werkers. Spreker dankt deze drie groepen voor de wijze waarop de organsatie van de feesten is mogelijk gemaakt en tot stand gekomen, en eindigt met den feestroep: „Leve de Koningin, Leve Bloemendaal, Leve de Commissie". De heer Mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh, voorzitter van de afd. Bloemendaal-Overveen, sprak tenslotte nog een kort woord. Wij vieren allen als Nederland's volk op 31 Augustus een dag van groote vreugde die alleen gemotiveerd wordt door de gevoelens die we onze Koningin toedragen. Spr. dankt het gemeente' bestuur voor den daadwerkelijkcn en I'inancieelen steun, en de burgerij voor de wijze, waarop zij in den zak heeft getast om de feesten op dezelfde hoogte te houden als andere jaren. Met muzikale begeleiding van „Sursum" werd hierna het eerste couplet van het Wilhelmus gezon gen, en konden de kinderspelen een aanvang nemen. Des middags werd door leden van de Bloemen- daalsclie Vereeniging voor Jeugdwerk onder lei ding van den heer H. F. van der Wateren een de monstratie gegeven van Volks- en Reidansen. Dichte rijen hadden zich geschaard om den cirkel, waarbinnen de dansen bij harmonica-muziek werden uitgevoerd; deze dichte rijen losten zich aan het einde bijkans geheel op in den cirkel, toen het belangstellend publiek den Tovercirkel en Jagers- marsch ging meedansen! Bij het tonsteken werden de prijzen veroverd door: 1. G. Brugman, 2. P. Tullenaar, 3. J. Kol 4. H. Mudde, 5. G. v. d. Meij, 6. A. Bersee, 7. P. Roosjen. Het feest werd 's avonds 9 uur besloten met een knallend vuurwerk voor Hotel „Duin en Daal", dat der traditie getrouw duizenden menschen eenige tientallen minuten op vele licht- en knal effecten vergastte. Veldloop. Te 2.30 uur des middags werd te Overveen een Veldloop gehouden, waraan de technische leiding berustte bij den heer Timmerman. Er werd in twee groepen gestart, n.l. getrainden en ongetrainden. De door „Bloemendaal's Bloei" beschikbaar gestelde wisselbeker werd voor de tweede maal gewonnen door den heer P. Tullenaar (9 min. 35.4 sec.). De b.eeren J. Tullenaar en G. v. d. Meij werden resp. 2 cn 3. Bij de ongeoefenden legde de heer H. Tullenaar beslag op den zilveren beker, uitgeloofd door den heer H. J. Hijmans, met een tijd van 10 min. 12 sec. De heer T. Klerk werd in deze groep tweede. Aerdenhout en Vogelenzang hebben elk op hun terrein Woensdag den Koninginnedag gevierd. Op het Feestterrein aan de Catslaan werden des morgens kinderspelen gehouden; de Haarlem- sche Postfanfare luisterde de feesten met muziek op. In den middag vond op de Nachtegalenlaan een ringstekerij op fietsen plaats, waarvoor veel be langstelling bestond. Muziek en vuurwerk besloten het programma. De feestelijkheden op 5 September. Uitgaande van de Buurtvereenigingen te Bloe mendaal en Overveen, wordt op Maandag 5 Sep tember a.s. het volgende Feestprogramma aan geboden: 's Middags. 45 uur: Gecostumeerde Voetbalmatch door de de B.V.C. „Bloemendaal" op het nieuwe terrein aan den Brederodeweg (Gezamenlijk) 68 uur: Zang- en Muziekuitvoeringen op de wegen nabij 't station Bloemendaal. 's Avonds. 89.30 uur: Rondgang met muziek, zoowel te Bloemendaal als te Overveen. Route vanaf het Kerkplein door het geheele dorp ter weerszijden van den Bloemendaalsclieweg naar den Ter Hoff- steedeweg. Te Overveen vanaf het Dorpsplein door het dorp ter weerszijden van den Bloemendaalsclie weg naar den Ter Hoffsteedeweg, waarna elke ve- eeniging teruggaat naar eigen terrein. 9.30—10.30 uur te Bloemendaal: Buitenfilm- betrekking hebbende op het Huis van Oranje. Verder een komisch gedeelte (Op de nieuwe we gen nabij 't station Bloemendaal). 10.30 n.m.3 uur v.m.Te Bloemendaal een ge zellig samenzijn in Hotel „Vreeburg". Te Overveen des avonds van 8 tot 3 uur Bal-Champetre en Film voorstelling op het Dorpsplein. De Buurtvereenigingen te Bloemendaal en Overveen verwachten, zooals vanzelf spreekt, voor bovenstaand programma groote belangstelling. Temeer, omdat het publiek in de gelegenheid wordt gesteld om aan de programma-nummers deel te nemen. Daar is na de gecostumeerde voetbalmatch eerst de Zang- en Muziekuitvoering op het terrein nabij 't station Bloemendaal. Twee massa-regisseurs, de heeren P. de Nobel, o.a. leider van Bloemendaal's Volkszang, en J. A. Meng, directeur van „Sursum" zullen de leiding hebben. Alle belangstellenden ont vangen een programma met nationale liederen, die uit één mond en volle borst zullen worden gezon gen. Ook aan den rondgang, die om 8 uur te Bloemen daal en Overveen aanvangt, kan iedereen meedoen. Bij de beginpunten zullen kosteloos lampions wor den uitgedeeld waarna in feestelijken stoet een lichtommegang door de beide deelen der gemeente wordt gemaakt. Ook voor dezen rondgang wordt veel deelname verwacht. Het bal-chami être te Overveen zal niet op Maan dag, maar op Dinsdagavond 6 September worden gehouden. Wel zal op den Maandagavond zoowel te Bloemendaal (nabij het station) als te Overveen (op het Dorpsplein) een openlucht filmvoorstelling gegeven worden. In Bloemendaal worden eenige klankfilms vertoond; het geheel wordt verzorgd door de fa. Voorwalt te Overveen. De Buurtvereenigingen rekenen op een mooien najaarsavond en drommen volks! Voor den Rondgang met muziek op Maandag avond zullen de Padvinders van het Nederlandsche Padvindersgilde, en de Padvinders van de Elswout- groep zich te half acht verzamelen bij het Jeugd huis, om daarna met hun band naar de verzamel plaats voor den optocht te vertrekken. Comité „Katholiek Overveen". Het Comité „Katholiek Overveen" houdt op Maandagavond a.s. te 8 uur een feestavond in „Domi" te Overveen waarvoor het programma als volgt luidt: 1. Wilhelmus (twee coupletten). 2. Openingswoord "Voorzitter van het Comité „Katholiek Overveen". 3. Wilt lieden nu treden (Valerius). 4. Feestrede door Prof. W. Nolet over „Neder land en Oranje". 5. IJomine, salvam fac. Pauze. 6. Merck toch hoe sterk (Valerius). 7. Filmvoorstelling (Fragmenten uit het leven van H.M. de Koningin en Haar Koninklijk Huis). 8. De Hanenveer (E. Wettig-Weissenborn). 9. Tante Temen (Fred. J. Roeske). 10. Sluiting met het Wilhelmus (door allen te zingen). De gezongen liederen uitgevoerd door een a Ca- pella koor van de R.K. Oratorium-vereeniging te Haarlem, onder leiding van den heer Frans Pielage, Oranje-Varia. De Boschlaan is door de bewoners smaakvol ver sierd. Begin- en eindpunt zijn getooid met twee eerepoorten, terwijl guirlandes en lampions een feestelijk tintje geven. Heden Vrijdagavond wordt ter plaatse een lam pionoptocht met muziek gehouden. Dinsdagmiddag a.s. te 2 uur zullen na een openingswoord van een der Commissieleden, kinder spelen in de Boschlaan plaats vinden. Ook de P.E.N. en P.W.N.-gebouwen zijn in feestgewaad gestoken. Kleurige oranjebollen en linten en lichtende W's geven de massieve gevels een wondermooi aspect. Het gemeentelijk gasbedrijf maakt met zijn gas verlichting reclame door de over den Bloemendaal- scheweg bij het Gaskantoor aangebrachte verlich ting; de flikkerende vlammetjes vormen een aar dige hulde aan het Vorstelijk Huis. In de etalage van den Wijnhandel Oud-Ivenne- merland van den heer C. Cassee, Bloemendaalsche- weg 4, is een speciale show gemaakt van verschil lende attributen die herinneren aan diverse stadia in den loopbaan van onze jubileerende Vorstin. Herinneringsborden en -bekers roepen weer de ge dachten op aan vroegere festijnen die met niet minder luister zullen zijn gevierd. Men neme eens een kijkje en frissche daarbij zijn memorie nog eens op! Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. blIn verband met het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, stelt de Commissie van Moeders en Opvoedsters, uit de Vereeniging „Vol kenbond en Vrede", afd. Haarlem en Omstreken, 10 bonnen voor mooie boekwerken beschikbaar en wel 5 boeken voor de 5 mooiste teekeningen van de praalwagen, welke de Vrede symboliseert, uit den optocht, die op 6 September door Haarlem's straten trekt, gemaakt door leerlingen van de Lagere scholen van Haarlem en Omstreken. 5 boeken voor de best ingekomen antwoorden op de volgende prijsvraag: Beschrijf in niet meer dan 250 woorden, de daad van H. M. de Koningin gedurende Haar 40-jarige regeering, die volgens U Hare vredesgezindlieid en mensehlievendheid het beste belicht, te maken door leerlingen van Middelbare scholen te Haarlem en Omstreken. Teekeningen en antwoorden met opgaaf van leeftijd cn duidelijk naam en adres, moeten voor 20 September worden ingezonden aan onze secretaresse, mevrouw G. van den BroekLohman, Rijperweg 16, te Bloemendaal. Namens de Commissie van Moeders en Op voedsters, uit de Vereeniging Volkenbond en Vrede, Mevr. G. VAN DEN BROEKLOHMAN. Secretaresse. Sport- en Kinderfeesten Kleverparkvereeniging. Op den verjaardag van H.M. Koningin Wilhel- mina heeft de Winkeliersvereeniging ,,'t Klever- park" een aanvang gemaakt met de feesten, die gedurende de feestweek van het regeeringsjubileum zullen plaats hebben. De sport- en kinderfeesten waren georganiseerd op het gemeentelijk sportterrein aan de Klever laan en stonden onder leiding van den heer W. Lindenborn, leeraar M.O. Lichamelijke opvoeding. Des namiddags om 2 uur opende de voorzitter de heer N. Franken de feestelijkheden met een korte toespraak, waarin hij liet uitkomen, hoe de feestelijkheden tot stand waren gekomen en waarom het Kleverpark feest wilde vieren. Aan het slot stelde spr. voor een gelukstelegram te verzenden aan H.M. de Koningin. De kinderspelen hadden een vlot verloop, zoo ook de invitatienummers en liet dient gezegd, dat dit te danken was aan de uitstekende leiding van den heer Lindenborn. Aan het slot werden de prijzen uitgereikt, die door de winkeliers in het Kleverparkkwartier waren ter beschikking gesteld. Ook voor versnaperingen was gezorgd, zoo zagen wij een groote bus warme chocolademelk, die door de melkinrichting „De Sierkan" was aangeboden. Verder waren er broodjes van bakkerij, De Vries en de N.V. Franken's Broodfabrieken alsmede limonade van de firma Loots Wijnhandel. De voorzitter richtte dan ook een hartelijk woord van dank aan al deze firma's voor de wel willende medewerking. Wij moesten ook door de toespraak van den heer Franken vernemen, dat de gelden nog lang niet ingekomen zijn, zoodat de gemaakte kosten voor verlichting en muziek nog niet gedekt zijn. Wij willen de lezers van ons blad daarom nog eens opwekken financieelen steun te verleenen. Des avonds hebben wij de feeërieke verlichting bekeken en wij moeten zeggen, dat het Kleverpark zeer goed voor den dag is gekomen. Zaterdag 3 September zal er nog een concert gegeven worden in het Kleverpark, dat verzorgd wordt door de muziekvereeniging „St. Caecilia", terwijl op Maandag 5 September des avonds om 7 uur een zanghulde van 600 schoolkinderen onder leiding van den heer R. M. van der Hart zal plaats hebben. De Feestweek wordt 5 September besloten met een vreugdevuur, dat aan de Van Riebeecklaan zal worden aangericht. Dit vreugdevuur werd, zooals wij vernamen, door de N.V. Hoenderdos Brandstoffenhandel belangeloos aangeboden. Uit goeden bron vernemen wij verder, dat Dins dagavond a.s. een ommegang met versierde rij wielen zal worden gehouden. Voor de mooiste ver sieringen worden prijzen beschikbaar gesteld. Alle inlichtingen worden gaarne door de bestuursleden verstrekt; bij hen kan men zich tevens als deel nemer of deelneemster opgeven. Wie dit bord voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) Geachte Clientèle, DE MATRASSEN MA KERI| is VER; PLAATST var» Kruisstraat 18 naar LORENTZKADE 114 TELEFOON 27310 Aanbevelend, H. H0NSBEEK. RADIO zijner!! alle types uit voorraad leverbaar.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3