Dansacademie MARTIN Vrijdag 23 September 1938 3 &Wa^ÉNW8* Vredesbeweging in de Haarlemsche Kerken. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon 15 October N-1 Predikbeurten MUZIEK Stoomwasscherij «Femina» Korfbalclub „Sport Vereent". "haar leks JCHOONHEIO. K0 lOOMow^t) floot, KUNSTIALEW J)I\moavonds |«IO Op dezelfde uren, dat in het Remonstrantsche Kerkgebouw aan de Wilhelminastraat werd her dacht de onlangs overleden Bart de Ligt, de stoere en rustelooze werker voor „Vrede op aarde als daad, en in menschen een welbehagen", hielden de Haarlemsche Kerken, als namen zij in de geschiedenis van onze streek nu voor-het- eerst eendrachtig op het oogenblik van deze wereldcrisis het vaandel van hem over. Zij sym boliseerden als het ware de oude waarheid: de profeet moet doodgaan, eer zijn profetieën leven. Op 16 September j.l. openbaarde zich bij leiders van Haarlemsche Kerken de behoefte de Gemeenten samen te roepen in ééne plaats als akten van verootmoediging cnbesef van eigen, allen Christenen rakende schuld aan de dreiging van een nieuwe wereldoorlog; van vertrouwen in hoogere leiding ook op het wereldsehe plan en van bereidheid vroom d.i. dapper en trouw de leiding door den Heiligen Geest van den Opperbouwmeester des Heelals, die door Christus ons heeft vrij gemaakt, te aanvaarden en in naastenliefde om te zetten, wilt ook over ons moge komen. De scheiding in Haarlem en Omstreken van roomsch en niet-roomsch bracht mede dat van ééne plaats werden twee plaatsen en zoo stroomden Woensdagavond duizenden, waaronder vele plaats- genooten van ons naar oude en nieuwe St. Bavo. Wij woonden de moedgevende, hartverheffende bijeenkomst in de oude Bavo aan de Groote Markt bij. Het was machtig, moedgevend voor de toe komst van ons volk. Op 5000 werd door de politie het aantal aanwezigen geschat. De klok die vroeger luidde bij het uitbreken van een plaatselijken brand, deed nu haar somber geluid hooren over de straten der binnenstad, geluid door een jongen man, staande in het middenpunt van het kruis der kerk. Het oude orgel kwam nu weer ^ens uit in ae volle kracht van zijn geweldigen bouw en harnio- nischen toon. Roerloos stonden en zaten burgeressen en burgers van stad en omliggende dorpen tot op een der trappen van den preekstoel toen de oud-Katholieke pastoor C. F. Nieuwenhuizen aanving met de medcdeeling dat op ditzelfde oogenblik in de Sint Bavo aan de I.eidsche Vaart in denzelfden geest van verootmoediging gebed en smeeking onze Roomsch-Katholieke medeburgers onder hunne leidslieden vereenigd waren. Hij verzocht de aanwezigen aan te heffen Psalm 27 la en 36 en 7. De tekst was aan alle aanwezigen bij het binnenkomen ter hand gesteld. Na sehr.ftlezin ging hij voor in gebed. Orgelspel klonk terwijl de Ev. Lutherscbe predikant ds. J. M. I.eendertz aan de hand van het Evangelie van Marcus 3 v. 29 33 verootmoediging aanbevalzelfverootmoediging die schuldbewust niet in de eerste plaats de schuld bij anderen zoekt. De Gemeente zong daarop het 3e vers van no. 11 der Ev. gezangen waarna ds. P. W. Foeke Herv. predikant eene rede hield opwekkende tot ver trouwen in Gods ondoorgrondelijke voor ons als zoo vaak afgewenden van den waren weg van het Leven even vaak tragische leiding. Gezongen werd Gezang 193 vers 7 eindigende: „in Hem is sterkt' in Hem is recht, tot Hem zal alles komen, den God die van genade spreekt in 't hart van alle vromen." Tenslotte werd de kansel bestegen door den jongen voorganger van den Nederlandschen Pro testantenbond, ds. G. H. Moll van Charante. Met zijn heldere stem, die echode tegen de gewelven bracht hij een hoogtepunt in deze indrukwek kende plechtigheid door zijne enthousiaste predi katie aan de hand van het Ev. naar Joh. 21 v. 15-18 met den stelligen cisch van liefdevolle aan dacht voor het doen en denken van onzen even naaste, en het gebod: hebt uwe vijanden lief en met het visioen van het geestelijk Jeruzalem, dat ons blijft ook als het Jeruzalem der tastbare werkelijkheid onverhoopt toch mocht ten gronde gaan. Staande zong de Gemeente daarop: „Zij zal ons niet berouwen, de keus van 't smalle pad; wij kennen den Getrouwe, die ons heeft liefgehad. Vest al uw hoop op HemDat ieder 't aangezicht ginds naar de Godsstad richte, daar ligt Jeruzalem." Onze plaatsgenoot ds. J. C. van Dijk besloot, door het uitspreken van 't „Onze Vader". Boven de ademlooze stilte der rechtopstaande duizenden klonk zijn klare wijdingsvolle stem als belofte van zegen en toen diezelfde stem over al die Nederlanders die het hoofd vooroverbogen, den zegen uitsprak, was de Heilige Geest zelf over hen en was het om een beeld van ds. Moll van Charante te bezigen of de muren en gewelven der schoone kathedraal zich verwijdden, eindeloos ver en eindeloos hoog over alle volkeren der aarde en als werden deze allen door onze bemiddeling in ons, in ons verder leven, in onze blijvende her innering en in onze daden van Vrede geraakt door het gebod der liefde tot God en der liefde tot den naasten als zichzelven. Als symbool van het gezag in den goeden zin van het woord en van de toekomst, zat tegenover den kansel de eenvoudige sobere gestalte van den Burgemeester van Haarlem, naast een ernstig jong meisje, samen-alleen, rustig, en aandachtig medelevfnd. Het was een grootsche en goede avond. Hulde aan de initiatief-nemers en de werkers I T. Winkeliersver. ,,'t Kleverpark". Onder presidium van den heer N. Franken, ver gaderde Woensdagavond de winkeliersvereeniging in het Kleverpark. Na de aanwezigen hartelijk welkom geheeten te hebben, bracht de voorzitter verslag uit over de feestelijkheden in het park tijdens de viering van het Regeeringsjubileum van H.M. onze geëerbie digde Koningin. Gememoreerd werden de m oeilijke omstandigheden waaronder het bestuur heeft moeten werken, om de feestelijkheden te organi- seeren en werd dank gebracht aan de winkeliers die voor de prijzen van den Sportmiddag zoo ruim en spontaan artikelen uit hun zaken hadden ter be schikking gesteld. Het financieele gedeelte leverde helaas een nadeelig saldo op hetgeen op voorstel van den Voorzitter gedekt zal worden door een extra bij drage van de leden. De heer de Vries stelde voor alvorens tot de Bestuursverkiezing over te gaan eerst het punt der agenda te behandelen betreffende de verdere plan nen der Vereeniging. De Voorzitter van meening zijnde dat de Winke liersvereeniging eerst goed georganiseerd moest worden, daar dit toch van bijzonder belang was voor de wijk van inwoning, stelde voor de bestuurs verkiezing eerst af te handelen. Voorlezing werd gedaan van een schrijven inge komen bij het bestuur van een Kleverparkbewoner, die enkele Heeren noemde als candidaat voor een bestuursfunctie. De voorzitter was van meening, dat dit schrijven hetzij door een winkelier was gezonden hetzij door een winkelier was geïnspireerd en vroeg aan de ver gadering of een der aanwezigen hierover misschien inlichtingen kon verschaffen. Geen der aanwezigen was van het schrijven op de hoogte zoodat het voor kennisgeving werd aange nomen. De heer Hoenderdos stelde voor den aftredenden voorzitter bij acclamatie in zijn functie ter her kiezen, waartegen de laatste bezwaar maakte en liever zijn plaats aan een ander afstond. Op aandrang van de vergadering zwichtte de voorzitter echter toch en werd een stemming ge houden tusschen de heeren Nijgh en Franken. Deze stemming leverde voor ieder een gelijk aantal stemmen op, zoodat op voorstel van den heer de Vries de heer Franken als Voorzitter werd aange wezen en de Heer Nijgh als Vice-Voorzitter. Verder werden de navolgende heeren in het bestuur gekozen t.w. P. van Gasteren, Tammer, van Vessem, Verder en v. d. Ham. Tenslotte deelde de Voorzitter nog een en ander mede over de verdere plannen der Vereeniging o.a. vertelde hij dat het in de bedoeling lag te ko men tot oprichting van een Oranjevereeniging, waartoe enkele vooraanstaande inwoners van het Kleverpark zouden worden aangezocht. De rondvraag leverde geen nieuwe gezichtspun ten op, zoodat de Voorzitter de vergadering om circa middernacht met een dankwoord aan de aan wezigen voor de trouwe opkomst en de prettige wijze van beraadslagen kon sluiten. De Voorzitter hoopte steeds op de medewerkking van al de leden te mogen rekenen. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. J. W. Siertsema. Catech. Zondag 33. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5 uur Ds. C. Veenhof. Catech. Zondag 32. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 5 uur Ds. A. M. Boeyinga. Catech. Zondag 33. Nederl. Ver. van Spiritisten „Harmonia" (afd. Haarlem II, Sociteit-Vereeniging, Zijlweg 1), v.m. 10% uur Wijdingsmorgen. Spr. M. L. A. v. d. Heijden Jr. van R'dam; onderw. „Den Berg op!" Helderz. waarn. mevr. Rem- mers-v. d. Lans. Remonstr. Geref. Gem. Dr. A. H. Haentjens. 12 uur (Remonstratenhuis), Kinderdienst, Donderdag 's midd. 12 uur Dr. A. H. Ilaentjes. Huwelijksinzegening. Rozekruizers- Genoot schap (Bakenessergracht 13), N.m. 7.15 uur Tempeldienst met lezing. Spr. de heer C. L. J. Damme; onderw.: „Paracel- sus occulte pathologie. Gemeente Gods (Frans Halsstraat) v.m. 10 uur, de heer Janinga; te IJmuiden n.m. 5 u., dezelfde. 27319 A.M.I. Stofknoopenhandel, Ajour- en Plissé Inrichting, Zandv. laan 135, Heemstede. 21506 „Etex" Eenheidsprijs Transport en Expe ditiebedrijf, Berckheijdestraat 24. 21406 Haarlemsche Glas in Lood Industrie, Decker straat 44 (Werkplaats Schagchelstraat 32). 21407 Haarlemsche Glas in Lood Industrie, Schag chelstraat 32zw. (na 18 uur tel. 21406 Deckerstraat 44). 29728 Hibbeler, E. D., Cesar Franklaan 29, Heem stede. 22869 Hoogland, S., Timmerman-Aannemer, Steen bokstraat 8, Haarlem-Noord. 22702 Hölsken, H. Th., Delftlaan 243. 21505 Koning, W. de, Wagenweg 112. 22771 Kooreman, C. J. de, Vrijburglaan 32, Over- veen. N.V. Aanvang Seizoen 1938/39 Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 1112, 25 en 79 uur. SCHAGCHELSTRAAT 29, HAARLEM TELEFOON 10806 AMSTERDAM - HILVERSUM dagelijks I LARLEM I BUSSUM I ZONDAG 25 SEPTEMBER 1938. BL0EMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. S. A. Barger van Heemstede. Geref. Kerk v.m. 10 uur Ds. Joh. C. Brussaard. N.m. 5 uur Cand. D. Wijnbeek van Santpoort. Radio-uitz. op golflengte 245.9 m. Nederl. Prot. Bond, geen dienst. Vrije Katli. Kerk (Popellaan, Kinheimpark), v.m. 10% uur Gezongen LI. Mis. Woensdag geen dienst. Zaterdag v.m. 7.25 Gesproken H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. AERDENHOTJT. Vereen. Rclig. Kring, geen dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. R. H. Oldeman. Lith. dienst. Geref. Kerk v.m. uur Cand. D. Wijnbeek. N.m. 5% uur Ds. J. C. Brussaard van Bloe- mendaal. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de lieer Ir. B. II. Blankenberg. HAARLEM. Evang. Luth. Gem. v.m. 10% uur Ds. G. J. Duijvendak. N.m. 7% uur Ds. C. H. Brandt. Jeugddienst. Eglise Wallonc a 10.30 h. Service et Sermon présidé par Mr. Ie Pasteur M. Jospin; 3e collecte pour l'eglise, Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. M. Hinlopen te Amsterdam. V.m. 10 uur (in de voorzaal) Kinderdienst. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5 uur Ds. L. Hoorweg. Catech. Zondag 32. Zondagsschool 12.301.30 uur: Openb. school Tetterodestr., hoek SantpoorterstT.Jongens club (tot 12 jaar), Woensdag 78, idem boven 12 jaar Woensdag 89; Meisjesclub (tot 12 jaar) Woensdag 45.30, idem boven 12 jaar Maandag 78.30; Bibliotheek (voor kind. en volw.) Vrijdag 7—8 Bibliotheek en alle clubs in de Lotterstraat 4), 29729 Roosen, J., Leeraar Lich. Opv. M.O., Heil- gym. en Massage, Jan v. d. Bergstraat 42, Heemstede. 29732 Sprokkelenburg, H. M., Franz Schubertlaan 29, Heemstede. 21409 Tot, W., Santpoorterplein 12. 29731 Wiersma, Fa., Verkade's Artikelen, Raad huisstraat 15, Heemstede. 21408 Valette, Mevr. C. de La., Regentesselaan 38rood. 22899 Waller Elbert en Mevrouw C. M. Dorothé- Waller von Welck, Braziliëlaan 28, Over- veen. 22893 Blom 1). G. p/a M. M. Tangelder Kerk plein 4 Bloemendaal. 29737 Giezen B. Sweelinckplein 5 Heemsteue. 21706 Heemstra llr. Joh. leeraar H.B.S. Ver- spronckweg 92. 21508 Kaper J. dameskapper schoonheidsspe cialist Plein 2rd. 22844 Mees R. A. zenuwarts Noorder Stations weg 1 Bloemendaal. 22915 Oosterhuis Fa. B. groothandel in koloniale waren G. v. Amstelstraat 4. 21805 Pel Jac. verkoop verhuurinrichting van persgasJampen reparatie en onderdeden kramen voor fancy-fairs bazars en markt- bedrijf, handwagens Lange Vlamingstr. 24. 21608 Pension „Parklust", J. de Wit, Kenaup. 7. 22061 Roeland-Leuring E. J. Braziliëlaan 14, Heemstede. 21009 R.-K. Di nstbodenopleiding „Huize Bloem hof" Bloemhofstraat l. 21606 Sehrama Dora zangeres, Eindenhoutstr. 14. 21708 Semplonius, D. K., kunsthandel, J. van Goyenstraat 9, Heemstede. 29736 Staay Coelen, Jac. G. v. d., Raadhuisplein 14, Heemstede. 21705 Whitlen, Ir. W., onderdirecteur Figee, Haarlem, Pr. Mauritslaan 3. REGENTESSELAAN 40 HAARLEM TELEFOON 13466 na 5.30 uur 16262 OPMAAKWASCH31 cent PERSWASCH26 cent GEMANGELD21 cent 0R00GWASCH (Platgoed geman geld) 18 cent Abbnnementswasch - Zeer voordeelig Tarief Peter Stadiën. Onder de auspiciën der Concertdirectie Ernst Krauss zal de jonge pianist Peter Stadiën, die be wondering wekte door zijn optreden kort geleden met het Concertgebouw-Orkest te Amsterdam en in Mei j.l. door zijn pianoavond te Amsterdam op 7 October in Diligentia te 's-Gravenhage een pianoavond geven. o Duo „Lili Kraus en Simon Goldberg". Onder auspiciën van impresario Ernst Krauss zal het Duo Lili KrausSimon Goldberg gedurende de geheele maand October en begin November een groote tournée door Nederland maken. Ook zal Lili Kraus alléén optreden (pianoavonden) en Simon Goldberg met Orkest spelen (Concertge bouw-Orkest o.l.v. Willem Mengelberg). Het Duo zal o.a. optreden in Haarlem en een tweede tour née in December a.s. maken en wederom in Am sterdam, Den Haag en de provincie spelen, in Den Haag een Beethoven-Cyclus, en tenslottejnog eens in Maart terugkomen voor een aantal duo concerten. Lili Kraus, die in October, December, Januari en Maart een aantal pianoavonden geeft, zal begin Januari met het Concertgebouw-Orkest een tour née maken en als soliste o.a. medewerken op een Bach-concert te Haarlem. De Haarlemsche Bachvereeniging stelt zich voor in het seizoen 19381939 de volgende con certen te geven 1 November 1938: door het Residentie-Orkest onder leiding van Prof. Georg SzellSolistArthur Rubinstein. 22 November 1938: door het Concertgebouw orkest onder leiding van Prof. Dr. Willem Mengel berg; 10 Januari: door het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Eduard van Beinum; Soliste Lily Kraus. 24 Januari 1939: door het Residentie-Orkest onder leiding van Frits Schuurman; Soliste: Ilona Durigo (Alt-Rhapsodie van Joh. Brahms). 7 Februari 1939: doorliet Concertgebouw-Orkest onder leiding van Prof. Bruno Walter. 28 Maart 1939: door het Residentie-Orkest onder leiding van Prof. Georg Szell. 18 April 1939: door het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Prof. Dr. Willem Mengelberg. Meerdere bijzonderheden kunnen momenteel nog niet worden medegeedeld, aangezien omtrent solisten en uit te voeren muziekwerken nog be sprekingen gevoerd worden. Wij wekken onze muzieklievende lezers op zich van „Bach" als lid op te geven. Gewone leden betalen voor 'n onpersoonlijke hoofdkaart f 15. plus stedel. bel. Elk lid kan 2 onpersoonlijke bij kaarten verkrijgen voor f 9.per stuk plus hei. Bach heeft steeds een plaats vooraan in het be langrijke Haarlemsche muziekleven ingenomen. Voor den crisistijd was het zelfs moeilijk een plaats op de ledenlijst te veroveren. De concerten hebben altijd plaats op Dinsdag avonden. Aanmelding voor het lidmaatschap kan ten allen tijde geschieden bij den Penningmeester, den heer J. J. Thöne, Spaarne 56, alhier. Argentina naar Nederland. De Spaansche danseres La Argentina, die in het voorjaar in den Stadsschouwburg te Amster dam en kort geleden in het Kurhaus te Scheve- ningen triomfen vierde, zal onder auspiciën van impresario Ernst Krauss kort voor haar vertrek naar Noord-Amerika een groote tournée door Nederland maken en o.a. in de Stadsschouwburg te Haarlem optreden. Door verschillende omstandigheden zal gedu rende deze tournée geen optreden te Amsterdam mogelijk zijn. Bloemendaal/Santpoort. Seer.Bruno Klauwersstr. 5, Santpoort (S.). Gespeeld Zondag 1.1. op de A.K.B.-serie: S.V. 1Blauw Wit 1 25; S.V. 1Hercules 1 0—3; S.V. 2—Rohda 4 3—1; S.V. 2—Luto 3 56; S.V. 2 2e prijs. S.V. 4Victoria 3 23; S.V. 4De Pechvogels 12. Te spelen Zaterdag 24 September: S.V. aT.H.B., 3 uur. Zondag 25 September a.s.: Rohda 1S.V. 1 3 uur; Rolida 2S.V. 2 1 q. Animo Ready 3S.V. 4 10 uur. Aangenomen als lid: H. Dingerdis, Sehr. v. d. Ivolkweg 30, Bloemen daal. Voorgesteld door de adsp. commissie: S. de Liefde, Steenbokstraat 30 Haarlem-N. Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3