ALTHE wen 9ullioer's (Reizen. Adverteeren Doet Verkoopen Zondagmorgen rcdj Stofzuiger- en Motorspecialist Dans-Academie Joh. L. van Duin Vrijdag 23 September 1938 Fotografie J Personeel (Vrl-) Postzegels J HET BIJZONDERE. LAATSTE AANBIEDING. 7 'MjT DNU MAISON „IDA" G. J. WAASDORP €en étalage *Dat is besil sMaar 'n advertentie doet de rest. KLEUREN gratis verkrijgbaar L. VELDHUYZEN, Alb. Thijm- 5, Tel. 240, Santpoort. Han- in grint, graszoden, sintels en t. Opr. van tuinvuil. SISTMEST. Gebruikt voor Uw A.S.F. korrels, de kunstmest uitnemendheid. Schuijt, Zo- zorgerlaan 22, Bloemendaal. MA SCHILDERWERK door M. M. Looman, H. Roozenlaan Haarlem. Beveelt zich beleefd voor elk genre. V. v. d. BERG, Dickmansstraat O'veen. Huis- en decoratie- Ider. Het beste adres voor alle iderwerk. EFONISCH AANGESLOTEN ;r nummer 779 (kengetal 60) A. Eikelenboom, huis- en ratieschilder, Biezenweg 89, poort. Werkplaats: Bloemend. 46, ingang poort naast Wals, ier. Begrootingen kosteloos. OONMAKEN. Repar. van alle 'den en kachels. C. de Wit. zuigerhuis „Special", Schoter- 38, Haarlem. Tel. 17371. EN REPARATIE WERK aagd door A .Koehorst, stu- ior, Schoterweg 166 zw„ rlem-Noord. d. KAA, de Ruyterplein 10, rlem-W. Lood- en Zinkwer- gas- en waterfitter, Sanitair, trische install. Tel. 16536. F. SARGENTINE Verbin- sweg 7, tel. 23119. Voor sani- s werken is dit uw adres. [ESSELS, de Clercqstraat 88, 13598. Het adres voor repa- i van markiezen en zonne- rmen. Prima vakk. werk. dÖ'nkeRVOORT, Joh. de ikstr. 31. Tel. 16058. Aanne- van schilder- en witwerken. ,S IN LOOD, nieuw en repar.- Scherp concurr. Van Leeu- Scheperstraat 48, of Duven- destraat 65 rood. T STUK? Bel op 1.4.8.0.9. Wij r. alle voorkomende glasscha- Van Beem, Glas- en Verfhan- Amsterdamstr. 25, Haarlem. 3 SANTPOORTSCHE HOUT- «DEL, Hagelingerweg 17, t- en Triplexhandel, Carbo- Teerproducten, Eternit, platen, Asphalt enz. 1ANLANDSCHE HOUTHAN- timmert billijk. Eenigste vrije handel. Hoogerwoerdtstraat 2. Tel. 22730. |R GLAS IN LOOD, zoowel w als reparatiewerk, is het kst adres: C. Schmit, Gast eest 13. Telefoon 16914. LAT THANS UW GEVELS iNDEN. Volgend voorjaar af- deren. Prima werk, le klas iriaal. Br. Reitzstr. 4, H.-N. E ROLFILMS GRATIS ont- :elen. Afdrukken 6x9 5 ij nabestelling van 15 afdruk- 3riefkaart vergrooting gratis, india, Jansstraat 11, H'lem. op het juiste nummer. ILIJSTEN van foto's en plaat- :en enz. Het voordeeligst 5 is G. H. J. Meerman Jr., te Houtstraat 171, Tel. 10667. J. W. MOSER, Raamvest el. 11684. Het oudste en meest adres voor het bez. van iienstpers. Altijd dienstpers. nibel. •ME, veel vr. tijd hebb., zag gaarne nutt. best. tegen kl. Ook v. huish. bij H. of D. o. 758 kantoorboekh. P. Tide- Bloemend. weg 36. ["ZEGELS te koop gevr. tegen prijzen. Verzafrielingen, en en z.g.n. kilogoed. J. M- Kruisweg 43, Tel. 15518. De Bergrede is het Hooglied van het Bijzondere, bijna van het onmogelijke. Het is een klank uit een andere wereld, het komt tot ons met een eisch waarvoor we eigenlijk alleen maar kunnen sidde ren. Wanneer Michelangelo zijn Christus van het laatste Oordeel den „Christus van de Bergrede" bad genoemd, zou dat heelemaal niet vreemd zijn. Met „moraal", hoe hoog ook, heeft deze Bergrede niets te maken. Er wordt niet gevraagd naar „plicht", zooals in moraal-systemen. Dat iemand zijn plicht weet, dat hij de wet kent, spreekt voor Jezus zoo vanzelf, dat Hij dat eenvoudig voor onderstelt. Natuurlijk beploegt men eerst den grond voor men met zaaien kan beginnen. En met dat zaaien begint Hij, zoodra Hij Zijn mond opent voor Zijn eerste zaligspreking. Het groote verschil tusschen Jezus en alle zedenleeraars is, dat zij, met ons, blijven staan bij het ploegen en eggen, en het al heei mooi vinden als iemand zijn „plicht" doet, terwijl Jezus daarna pas begint en verwonderd vraagtAls gij alleen uw plicht doet, „wat bijzonders doet gij dan En dat doen van het bijzondere, dat is geen plicht meer, dat is meer dan plicht. Het vloeit eenvoudig vanzelf voort uit een zuivere verhou ding tot God. Wie beseft wat hij doet wanneer hij bidt: „Uw Koninkrijk Kome", die streeft als natuurlijk gevolg van dat besef naar het bijzondere. Een van de allerbijzonderste eischen van de Bergrede is wel het: „Aanziet de leliën des velds; zij arbeiden niet, zij spinnen niet, en toch was Salomo in al zijn heerlijkheid niet gekleed als een van deze". Vooral in tijden als de onze lijkt een dergelijk woord soms bijna een vloek. Temidden van al deze onzekerheden geen eigen voorzorgsmaatre gelen treffen, geen levensverzekeringen, geen vast omlijnde plannen en troonreden, geen bomvrije kelders Niet van te voren bepalenzoo wil ik mijn leven inrichten Geen zorgen hebben voor de vol ken die om ons lijden, en ook niet wat ons kleine menschen misschien nog meer ter harte gaat voor vrienden in nood Wanneer wij met dergelijke vragen tot Jezus kwamen, zou Hij waarschijnlijk bevreemd opkijken en antwoorden„Ik weet niet wat gij zegt. Weet gij dan niet, dat Ik moet zijn in de dingen Mijns Vaders Voor Jezus bestaan al deze dingen wel. Hij ver acht ze niet, maar ze komen bij Hem niet zoo in de eerste plaats als bij ons. Hij zal de laatste zijn om hij het zien van groot leed niet door innerlijke ontferming bewogen te worden. Maar toch is Hij niet bezorgd. „Wie uwer kan door bezorgd te zijn ook maar een el tot zijn lengte toedoen?" vraagt Hij. Hij kent alleen de vruchtbare bewogenheid, die helpt waar geholpen worden kan, en die aan God overlaat waar menschelijk ingrijpen alleen maar kwaad zou doen of machteloos zou blijven. Zoo komt het ook tot ons, tot Sudetenduitschers, Czechen, Engelschen en Hollanders, zelfs in deze weken, die eisch van te zijn als de leliën des velds. Onverantwoordelijk ja, als we de „onbezorgd heid" zien met menschelijke oogen. Maar de eenige houding voor menscben die in een Koninkrijk Gods gelooven, en die iets van dat Koninkrijk ook vinden uitgedrukt in zooiets onvolmaakts als een Volkenbond, gezien door Jezus' oogen. Geen angst om het heil van anderen, ook al zijn die anderen nog zoo dicht bij ons, kan redding brengen. Slechts een „onbezorgd" hart is leeg genoeg om de zorgen van anderen in zich op te nemen. Want onbezorgd is niet onbewogen. Onbe zorgd zooals Jezus het ziet, is de diepste vorm van mededoogen en van bereidheid om te helpen. Waar zorgen zijn, is voor de „liefde, die alle vrees uit bant" nog geen plaats. Angst voert tenslotte altijd naar den dood. Alleen vertrouwen voert ten leven. Vertrouwen, niet alleen voor eigen leven, maar ook voor de levens die wij misschien nog intenser leven dan ons eigen: Vertrouwen voor de levens van hen, die nu kin deren zijn, en voor allen in vier dienst wij weten dat ons eigen leven staat. Van deze „onbezorgde" kracht tot overgave, ook van het dierbaarste, in Gods hand, getuigt bijna niets zoozeer als een van de coupletten van het Wilhelmus. Nadat de Prins alles, maar dan ook alles op het spel heeft gezet om zijn volk te redden, tot hij tenslotte aan een grens is gekomen, waar over het hem niet meer mogelijk is te gaan, waar achter ook hij machteloos moet blijven wachten, worden hem deze woorden in den mond gelegd: „Soo het den wil des Heeren Op dien tijd had gheweest, Had ick geern willen keeren Van u dit swaer tempeest. Maer de Heer van hierboven, Die alle dinck regeert, Dien men altijt moet loven, En heeftet niet begheert". En nu kan ieder bij dit „swaer tempeest" den ken aan wat hij wil en bij „u" kan hij denken aan wien hij wil, al zal in deze dagen de gedachte aan een oorlogstempeest wel het meest voor de hand liggen. Maar vaststaat, dat de Prins met dit lied het zwaarste aanvaardt wat een kroon een koning geven kan: het lijden van zijn volk. Hij tracht niet langer het „swaer tempeest" met eigen macht te keeren. Hij heeft zijn volk zoo lief gekregen, dat hij niet meer begeert het gelukkig te maken. Want hij heeft gezien dat het lijden „den wil des Heeren" was; in elk geval, dat het daar iets mee te maken had. Misschien heeft ook hij de groote Jacobsontdekking mogen doen: dat het niet een duivel was waarmee zijn volk worstelde, maar een engel Gods, en dat het door deze worsteling pas zijn waren naam zou veroveren. Deze Prins kende Gods stilte. Vanuit dezelfde stilte sprak onze Koningin, toen zij ons aanspoorde, met haar „de werkelijkheid niet te verbloemen, maar te aanvaarden zooals zij is, met al wat zij brengt". Wanneer de feestweken ons niets anders hadden gebracht dan een beter besef van de „leliën des velds", zooals Prins Willem en Koningin Wilhel- mina durfden zijn, dan zou dat al een zeer rijke winst beteekenen. Tot het Bijzondere van de Bergrede wist de Koningin ons iets nader te brengen door de „onbe zorgde" ernst van haar woorden: „Laat ons met een groot en sterk vertrouwen, en met opgeheven hoofde, de toekomst tegemoet gaan". 147. Het schip was nu al een week onderweg. Tot op heden was alles goed gegaan. Maar op den negen den dag in den namiddag kwam er verandering in het weer. Een hevige storm kwam opzetten. De lucht werd loodgrijs. De storm zwiepte de zee op en in korten tijd hadden zij te kampen met huizenhooge golven. De kapitein, de bootsman en de matrozen hadden hun handen vol om het schip te behouden. 148. Maar hoe een ieder ook zwoegde tegen de groote watermassa's die het dek overspoelden, en alles meesleurden wat niet vastgesjord was, konden zij niet op. Een golf, als een berg zoo hoog, kwam met een geweldige vaart aanrollen. Zij stortte zich op het scheepje en in tijd van een oogen- biik was daarvan niets meer te zien. KENT GIJ UW KLAGEN? Vele winkeliers leere® hun per soneel „verkoopen", dat wil zeg gen, dat zij niet alleen waren kennis opdoen, maar de winke lier zal hen trachten bij te bren gen, hoe zij een kijk moeten krijgen op de menschen, die in den winkel komen, om dezen als het ware in vakken te verdeelen. Hiermede beoogt de winkelier, dat zijn bedienden onmiddellijk bij het binnenkomen van een klant kunnen zien in welk vakje deze thuis hoort. Het spreekt vanzelf, dat men deze verdeeling niet volgens een star systeem mag volgen, vooral «mdat de bedienden meestal niet voldoende menschenkennis beschikken om precies te weten hoe zij een klant moeten behan delen en wat voor waren zij hem moeten verkoopen. De winkelier zelf, die het voor deel heeft zijn klanten persoon lijk te kennen, moet er zelfs voor zorgen, dat hij niet in een sleur vervalt. Als hij reeds van tevoren denkt: „dit is niets voor mijnheer A„ maar bijzonder geschikt voor mijnheer L.", dan maakt hij reeds een fout, want hij moet probeeren het artikel juist ingang te doen vinden bij die klanten, waarvan hij denkt, dat zij er geen belang stelling voor hebben. Een van de belangrijkste dingen is, dat een winkelier nooit moet veronderstellen, dat de klanten, ook al vragen zij steeds naar de zelfde artikelen, daarom nooit iets anders noodig hebben. Wie weet, koopen zij andere dingen niet in een andere zaak. En de bedoeling is, dat de klant zooveel mogelijk bij één leveran cier koopt, en daarom moet hij al zijn koopmanskunde aanwen den om deze menschen aan zijn zaak te binden en op die manier zijn omzet vergrooten. Voor den winkelier is de koop kracht van zijn klanten van het allergrootste belang. Daarom mag hij zich niet gebonden voe len door het vakje, waarin hij zijn klant heeft ingedeeld. /i 'C 3 IW* A rrtrrr'T Ter herinnering aan het Regeerlngsjubileum van H.M. de Koningin stellen wij voor onze lezers nevenstaand fraai gedenkschild beschikbaar. Het smaakvolle schild Is hier afgebeeld op een vierde van de ware grootte, is bedoeld als wandversiering en uitgevoerd in zwaar roodkoper (gebronsd). Tegen inlevering van onderstaande „BON" en bijbetaling van slechts 60 cents, hebben wij nog enkele exemplaren van dit fraaie Herinneringsschild voor de lezers van ons Blad ter beschikking. Men bestelle spoedig, want de voorraad is beperkt. BON. Tegen inlevering dezer bon en zestig cents aan ons kantoor GOED VOOR ZWAAR ROODKOPEREN (GEBRONSD JUBILEUMSCHILD. Van de Ontspannings-Commissie. Onze Danscursus. Het is ons een buitengewoon genoegen te kun nen mededeelen, dat circa 40 personen zich voor den danscursus hebben aangemeld. Derhalve gaat deze cursus definitief door. Donderdag 29 September a.s., half negen in het café-restaurant „Roozendael", alhier, alwaar de geheele cursus zal worden gegeven. Zooals bekend is, zal de heer v. d. Moolen dezen cursus in samenwerking met zijn vrouw leiden. Wij zijn bij voorbaat overtuigd, dat het leuke avonden zullen worden. In het belang van een goed ver loop verzoeken wij de deelnemers op tijd aan wezig te zijn. Danscursus voor Jongens en Meisjes van 8 tot pl.m. 14 jaar. Tot ons is het verzoek gericht of het mogelijk is een danscursus voor jongens en meisjes te houden. In verband hiermede kunnen wij u be richten, dat de heer Van der Moolen bereid is gevonden deze les met zijn vrouw te geven en wel iederen Donderdag van ca. 7 uur tot ruim 8 uur. Bij voldoende deelname zullen de inschrijvings- kosten zeer gering zijn, n.l. ongeveer 10 et. per les per deelnemer. Het zal wel niet veel meer voor komen uw kinderen voor een dergelijke geringe prijs een goede dansles in beschaafde omgeving aan te bieden. Een kinder danscursus kan zoo aardig zijn en u zult er pleizier in hebben als u na een aantal lessen zult bemerken, hoe leuk uw kind zal dansen. In verband met den beperkten tijd verzoeken wij u, als u uwe kinderen wilt laten deelnemen, de opgave zoo spoedig mogelijk (uiterlijk 1 October a.s.) te zenden aan: C. F. Stroosnijder, Ramplaan 98 of C. Tesselaar, Lambr. v. Dalenlaan 8. De Secretaris der O. C. C. F. STROOSNIJDER. Bridge-club „Rampiaankwartier". De uitslagen van den gespeelden wedstrijd van Maandag j.l. is als volgt: het paar 2 de heeren Sterens-Kuijk no. 1; het paar de heer en mevr. Nassette no. 2het paar 8, de heer en mevr. Sengers no. 3het paar 4. de heer en mevr. v. d. Wolk (Zeeprat) no. 4; het paar 5 de heer en mevr. v. d. Meer (mevr. Zwolle) no. 5 het paar 1. de heeren Burk-Kleve no. 6; het paar de heeren Heideman-Bouchard no. 7; het paar 7 de dames Stevens-Kuijk no. 8 Nogmaals wijst de commissie er uitdrukkelijk op, om indien iemand verhinderd is te komen, dit even te berichten aan den heer v. d. Meer, Bloem veldlaan 12 of bij den heer Stevens, Dickmanstr.54. De speelavond is van Maandag op Woensdag gesteld en zal aanvangen Woensdag 28 September a.s. om 8 uur in café-restaurant „Roozendaal". HET REVISEEREN VAN UW ZAAK Iemand, die een machine bezit, onverschillig of het er een met of zonder motor is, weet, dat de ma chine van tijd tot tijd eens heele maal uit elkaar moet worden ge- gehaald, om alle onderdeelen ter dege na te zien en schoon te ma ken. Alleen gaat men bij het „revi- seeren" van achteren naar voren te werk en later bij het in elkaar zetten van de geheel schoonge maakte en in onderdeelen. ver nieuwde machine gaat men weer langs den gewonen gang verder. Zoo is het ook met iedere zaak. Of een firma groot is of klein, steeds moet zij er op bedacht zijn, b.v. maandelijks of, als het niet anders kan, drie-maandelijks de heele machinerie eens te laten nazien, of zelf na te zien en voor al de plaatsen waar meer slijtage is dan verantwoord zou kunnen zijn, eens onder de loupe te ne men. Met grootere slijtage bedoelen wij afdeelingen, die veel geld kos ten, waar misschien in plaats van winst wel eens verlies wordt ge maakt, zonder dat hiervoor een speciale reden is en waardoor men in een toestand komt, welke voort blijft duren, tenzij men er werkelijk het mes inzet, de ma chine eens uit elkaar haalt en de versleten onderdeelen vernieuwt. De verkoop-afdeeling is de be langrijkste om mee te beginnen, daar Uw zaak immers drijft op den verkoop. Bloemendaalschestraatweg 144 Tel. 520, Santpoort Het allernieuwste Wella Junior Super de Luxe PERMANENT MODEL 1938 vanaf f2.50 PARFUMERIEËN BYOUTERIEEN Kennemerstraat 21 le Kruidbergerweg 51 HAARLEM TEL. 1699 SANTPOORT Schoterweg 57zw., Tel. 17696 Inschrijving dagelijks Uit den Boschstraat 18 - Haarlem-Z. Aanvang Dansseizoen 1938/39 Oct. a.s. Cursus-onderricht Rest. Boeken rode, Aerdenhout, en Rest. Lido, Houtplein 19, Haarlem. Prospectus op aanvraag r f 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 5