mmmmmnmmmmmwBmml \mm Heydt's PLUSFOURS M 2 Vrijdag 28 October 1938 Wekelijksch Spreekwoord Bloemendaal. A. G. G. M. GIORGIS Zn. PREDIKBEURTEN KLEVERLAAN 176 (T EGENOVER SPORTVELD) TELEF 147531 DE SPORT I EV E, PRETTIGE DRACHTl VoorBroekennaarHeijdt Daar slaagt U altijd Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon „IIE T VERSPREIDT ZICH ALS EEN LOOPEND VUURTJEbe- teekent: „dat een mare spoedig rond gaat", b.v. het feit, dat zij, die eenmaal belmoren tot Kruis clientèle, altijd te vreden zijn, zoowel over de kwaliteit van Kruis Brandstoffen, als over dé wijze van bediening. KOLENHANDEL KRUL, Stations- terrein. Overveen, Telefoon 23517. De Trilogie van Gulbranssen. blIn het bondskerkje aan den Potgieterweg werd Maandag j.l. op uitnoodiging van de afdeeling Bloemendaal van den Ned. Protestantenhond een lezing gehouden door mevr. Tonv de Ridder- Schotteluis, over de Trilogie van Gulbranssen. De heer J. A. van Rijswijk leidde, bij ontstentenis van den voorzitter, de spreekster hij de aan wezigen in. Het is merkwaardig, merkte spreekster cp, dat de destijds onbekende sclrrijver Gulbranssen met deze trilogie een groot, forsch, krachtig en impo neerend werk, plotseling een wereldberoemdheid verwierf. Een lezing te houden over dit werk, vond spr. daarom zoo moeilijk, omdat het verhaal zoo gemakkelijk is. De moeilijkheid is zieh de sfeer van 't Noorsehe landschap met zijn sombere bergen, zijn sneeuw- en ijsvelden en zijn donkere wouden in te denken. Spr. zelf meende zich er een voorstelling van te kunnen maken, toen zij voor jaren een tocht maakte over de ijsmassa's van den Aletsch-gletscher in Zwitserland. In een lezing van ongeveer twee uren gaf mevr. de Ridder een schets van de wederwaardigheden der hoofdpersonen, waarhij zij gelegenheid had er een aantal persoonlijke opmerkingen tussclien in te vlechten. Geheel onder de bekoring van de in stemming gehouden voordracht, konden de luiste raars zich als het ware verbeelden de lotgevallen van den ouden en den jongen Dag mee te maken. Met een woord van dank aan de spreekster voor haar interessante voordracht, sloot de heer Yan Rijswijk de bijeenkomst, de eerste van de serie winterlezingen van den Protestantenhond, waar door het bestuur het contact met de leden hoopt te verstevigen. o— Boontje komt om zijn loontje. bl- De politie trof in het holst van den nacht een bekende Haarlemsche strooper aan, die een zak op den rug droeg; zij hield den man aan, de zak bleek een partijtje gedroogde boontjes te be vatten. De strooper vertelde deze boontjes cadeau gekregen te hebben. De politie, die weinig geloof aan deze verklaring hechtte, stelde een onderzoek in, en kwam tot de ontdekking dat de boontjes ontvreemd waren. Tegen den strooper werd procesverbaal opgemaakt. o- Straatschenderij. blDoor de politie werden drie jongelui aan gehouden, die zich onledig hielden met het stuk schieten van de lampen der straatverlichting. Vermoedelijk zal deze zaak, behalve voor de lan taarns, ook voor de jongelui een duister einde hebben. Aanrijding. bl- Op de Bilderdijklaan te Aerdenhout had een vrij ernstig ongeval plaats. Een 7-jarig meisje, J. T. te Aerdenhout, stak achter een motorwals van de gemeente den weg over, waardoor het niet zag dat er een personenauto naderde. Zij werd tegen den grond geslingerd en kreeg, behalve een ernstige hoofdwonde, een gecompliceerde been breuk. Dr. Immink uit Bloemendaal verleende de eerste hulp. Per ziekenauto werd het meisje naar het Diaconessenhuis vervoerd. '-o Praktijk-Examens. Het 40e Praktijk-Examen in Boekhouden, Handelscorrespondentie en Stenografie, afge nomen vanwege de Vereenig ng „Het Nederland- sche Handels-Instituut" zal gehouden worden op 9, 10 en 11 Januari 1939 in de plaatsen in het prospectus genoemd. Ook zullen op d e data worden afgenomen de Leeraars-Examens in Handelscorrespondentie en Stenografie, alsmede de examens Privaat-Docent Boekhouden (Vakleeraar), Fahrieks-Boekhouden, Hoofdcorrespondent, Rekening-Courant-Boekhou den en Voorbereidend Praktijk-Examen in Talen en Boekhouden. Het prospectus is gratis verkrijgbaar bij de be kende boekhandelaren en aan het secretariaat te Haarlem, Kleverparkweg 142. De inschrijving voor alle examens is geopend tot en met den 28en December 1938. RIJKS TELEFOONDIENST. Bij verschillende ingezetenen te Bloemendaal s dezer dagen een ,AJphabetisclie Telefoon-In dex" te koop aangeboden tegen den prijs van f 0.10, waarop staan afgedrukt de plaatsen, welke automatisch vanu t Haarlem te bereiken zijn, kringnummer en tarief per 3 minuten. Aangezien de verkoopers het bij de aanbieding doen voorkomen alsof de verspreiding plaats vindt vanwege den Rijkstelefoondienst, waarbij de suggestie wordt gewekt, dat de aankoop daar van verplicht is, wordt er de aandacht op gevestigd, SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 dat bedoelde index geen uitgaat van den Rijks telefoondienst is. Bovendien komen in de ver melding van de gesprekkosten met de diverse plaatsen verschillende onjuistheden voor, zoodat het gebruik tot misvattingen aanleiding kan geven. o Bloemendaalsche Reddingsbrigade. bl- Vanaf 1 November a.s. wordt de functie van secretaris bij de Bloemendaalsche Reddings brigade waargenomen door den heer C. Boeschoten, Oranje Nassaulaan 89, Overveen. o Examens. blTe Leiden is geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten de heer R. Graafstal uit Bloemendaal. Voor het Apothekersassistent-examen is geslaagd mej. R. S. Kooperberg uit Overveen. o Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw- en Plantkunde. blDe afd. Bloemendaal der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantenkunde hield Dinsdag avond een ledenvergadering in hotel Rusthoek. De voorzitter, Mr. J. D. van der Plaats, was af wezig, de leiding berustte bij den penningmeester den heer mr. W. Snellen. Uit de bestuursmededeelingcn stippen we aan, dat de leden gaarne worden verwacht op den filmavond der afd. Haarlem, die op 8 November in Hotel Lion d'Or te Haarlem, wordt gehouden; het ligt voorts in het vornemen het volgend jaar een ehrysantententoonstelling te houden. Voor de prijsvraag kleine bloemige chry santhen werden toegekend aan: IJ. Mulder, le prijs, 10 p.; G. Brokken, 3e prijs, 98 p. De jury bestond uit de heeren De Kruyf, Barn- hoorn en Iking. Puntenstelsel1. J. Boegsclioten, 10 p., Achemea fulgens; 2. Idem, 9 p., Foureroya lindens; 3. Idem 8 p., Nindularium striatum; 4. Idem, 9 p., Lampion peper; 5. Idem, 10 p., Dracaena's in variëteiten; 6. G. Brokken, 7 p., SieTkool. De heer Brokken had bovendien ingezonden (buiten mededinging) een fraaie collectie fruit en kalebassen. Met een toepasselijk woord werden de prijzen aan de winnaars uitgereikt. De heer W. van Dijk hield na de pauze een causerie aan de hand van een groote collectie aan wezigen takken van hoornen en heesters. o De verduisteringsproef. blDoor den Burgemeester van Bloemendaal is het onderstaande schrijven verzonden aan den commandant van de Bloemendaalsche Burger wacht: „Bij dezen heb ik de eer Uw Edelgestrenge beleefd te verzoeken het volgende ter kennis van de Burgerwacht te willen brengen De medewerking op Dinsdagavond j.l. bij de Verduisteringsoefening verleend, heb ik ten zeerste op prijs gesteld. Vooral heb ik de vrijwel voltallige opkomst gewaardeerd. Ik heb mogen constateeren. dat Bloemendaal goed verduisterd was. Bij eene volgende oefening meen ik de werk zaamhèden der Burgerwacht te kunnen uit breiden, daar de wacht getoond heeft met beleid en verstand tegenover de burgerij te kunnen op treden. Voor het op den avond van 18 October j.l. ver richte heeft de Burgerwacht de erkentelijkheid en waardeering der burgerij verdiend". uit de opname van de wulp, die af en toe met haar snavel de jongen weer onder de beschermende vleugels moest „harken". Eigenaardig was het tafreeltje van het groote stern-ouderpaar, dat zijn jong komt voeren en dat de vreemde, die zijn voederdrift wil uitleven en het jong een groote visch wil toestoppen, steeds weer verjaagt. Een gekleurde film van Texel, waarin o.a. zeer mooi uitkwam de scholekster met zijn felle zwart wit teekening, rooden snavel, en bloedrood oog, en vertraagde opnamen van de sierlijke vlucht van den fregatvogel, besloten dezen buitengewoon mooien avond. ZONDAG 30 OCTOBER 1938 BLOEMENDAAL Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. W. A. Hoek van Amsterdam. Donderdag (geb. „Maranatha") n.m. 8 uur Ds. J. C. van Dijk. Bijbellezing. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Bed. H. Avondmaal en Dankz. Radio-uitz. op golflengte 245.9 m. Ned. Prot. Bond v.m. 101/2 uur Ds. F. Dijkema van Amsterdam. Vrije Kath. Kerk (Popellaan Kinheimpark) v.m. 10 y2 uur gezongen H. Mis. Toediening van het II. Doopsel. Dinsdag v.m. 7.25 Allerheiligen, Gesproken H. Mis. Woensdag v.m. 7.25 uur Allerzielen. Gespro ken Requiem Mis. Des avonds Completen en Lof. OVERVEEN Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Prof. Dr F. W. A. Korff van Leiden. AERDENHOUT Ver. Rel. Kring, v.m. 10.30 uur Prof. Dr. L. J. van Holk te Leiden. SANTPOORT Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. R. H. Oldeman. Maandag dezelfde. Hervormingsdag. Geref. Kerk v.m. 9.45 en n.m. 5% uur Cand. D. AVijndeek. AVoensdag n.m. 8.15 uur Cand. D. Wijnbeek. Dankstond voor het gewas. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer K. v. d. Berg. HAARLEM Evang. Luth. Gem. v.m. 10)4 uur k>s- C. H. Brandt. Kerkel. herd. 200-jarig bestaan Wees- en O. L. Huis. Maandag Herd. Kerkherv. Extra collecte met koorzang Bijbelgenootschap. Eglise AA'allone a 10 h. 30 Service et Sermon (Re formation) présidé par Mr. le pasteur M. Jospin; 3 ième collecte pour l'Eglise. a 9 h. 15 Ecole du Dimanche. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5 uur Ds. L. Hoorweg. Cat. Zondag 38. Geref. Kerk (AA'ilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. f. W. Siertsema, Cat. Zond. 37. Vraagt vrijblijvend Demonstratie bij het bekende Radio Bureau j Ned. Natuurhistorische Vereeniging, afd. Haarlem en Omstreken. Jan P. Strijbos vertelt over zijn ervaringen ais vogelfotugraaf. haAls Jan Strijbos op zijn geestige en onder houdende manier gaat vertellen over ervaringen uit zijn 31-jarige practijk als vogelfotograaf, en daarbij tal van fraaie foto's vertoont, dan vliegt de avond om en komt hij zeker tijd te kort. Zoo ging het ook Woensdagavond. De vogelfotografie heeft zich in de laatste jaren snel ontwikkeld en is met groote sprongen vooruit gegaan. Om de vogels rustig te kunnen gadeslaan, moet de fotograaf gebruik maken van schuil hutten, en vanuit deze hutten leert hij zelf van de gedragingen der vogels buitengewoon veel. De gemaakte foto's hebben echter o.a. waarde als middel om belangstelling voor het vogelleven te wekken. Van de verschillende typen schuilhutten liet de heer Strijbos foto's zien; moeilijker wordt het wanneer vogels, die in hooge boomen hun nesten hebben, bespied moeten worden, vooral als zich op het terrein waar de schuilhut is op gebouwd, koeien bevinden, die niet rusten voor ze die vreemde stellage omver hebben gewerkt! Maar dat de verkregen resultaten de moeite loonen, bleek wel uit de getoonde lantaarnplaatjes, zooals b.v. die van de extase-houding van de groote stern, de foto's van kapmeeuwen, vischdiefje, kluut en van de aalscholver-kolonie in Lekkerkerk. Met behulp van blitzliclit werden opnamen verkregen van nachtvogels, w.o. een van een Ransuil, die met een muis in het nest keert, van steenuiltjes e. a. Een aparte studie eischt het fotografeeren van vogels in de vlucht. Ondcr- tusschen vertelde de heer Strijbos «verschillende bijzonderheden; de Morinelpleyier vertoeft hier in de eerste helft van September, in die gebieden waar het zeemelkkruid groeit, omdat zich daarop een bepaald rupsje bevindt, waarmede deze vogel zich voedt. Voor de pauze liet spr. nog eenige foto's zien van kinderen met planten of dieren, om na de pauze een paar films te toonen, o.a. van de voer- tafel in den tuin, waarop koolmees en de Vlaamsche gaai zich te goed doen, zeer mooie opnamen van duingebied met bloeiende Aleidoorn. Dat de jongen het de moeder soms lastig kunnen maken, bleek Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5 uur Ds. C. A'eenliof. Cat. Zondag 38. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 5 uur Ds. A. M. Boyinga. Cat. Zondag 37. Zondagsschool 12.301.30 uur Openb. school Tetterodestraat, hoek Santpoorterstraat; Jon gensclub (tot 12 jaar), AVoensdag 78, idem boven 12 jaar AVoensdag 89Meisjesclub (tot 12 jaar) AVoensdag 4—5.30, idem boven 12 jaar Maandag 78.30; Bibliotheek (voor kind. en volw.) Vrijdag 78 Bibliotheek en alle clubs in de Lotterstraat 4. Rem, Geref. Gem. v.m. 10.30 uur Dr. Haentjens. 12 uur Kinderdienst in het Remonstratenhuis. Vrijdag n.m. 8.15 uur Bijeenkomst van den Studiekring voor Leekenarbeid (Oranjekade 1). Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds G. W. van Deth. V.m. 10 uur Kinderdienst in de voorzaal. Rozekruizersgen. (Bakenessergr. 13) n.m. 7.15 uur Tempeldienst met lezing. Spr. de heer J. Leene; onderw. „De A'erboden Index". Coll. tot verspr. der Spirit. Begins, (geb. „Thcoio- fia", Nassaupl. 8) v.m. 10.30 uur AVijdingsmorgen. Ds. M. Beversluis. Toegang vrij. Gem. Gods (Fr. Halsstr.) v.m. 10)4 uur de heer Jeninga. Te IJmuiden (AVillebrodstr.) n.m. 5 uur de heer Jeninga. Socfie-Bew. (geb. Nut. v. Algem. Lange Vierstr. 16) v.m. 11 uur Universeele Eeredienst, mej. S. A. van Braam Moreele herbewapening. ZANDV00RT Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Student D. van de Plas. N.m. 5 uur Ds. P. van der A'loed. Ontsier Uw mantel niet, Verfraai hem toch; dus haal Bij „M Al SON CHIC" subiet Een handschoen en een shawl. Gen. Cronjéstr. 50 Aan dit graag gedragen kieeding- stuk besteedt HEYDT bijzondere aandacht. HEYDT laat U daarin een overweldigende sorteering voor Heeren en voor Jongens van eiken leeftijd zien. De modellen zijn het beste wat op dit gebied gepresteerd wordt. En de prijzen zijn zeer laag AN E GANG AA DE SPECIAALZAAK IN BROEKEN 19114. Aardappel-, groenten- en fruithandel, M. G. J. Pijnakker, Ramplaan 42. 18914 Albricht, Mr. A. P. A., Verspronckweg 163. 29739 Ballot, Ir. H. G., Frans Schubertlaan 73, Heemstede. 27512 Brakel, P. H., Zandvoortsclielaan 57, Heemstede. 18810 Bouwhuis Wester, Papentorenvest 42zw. 27416 Brigade-commandant der Rijksveldwacht, Thomsonlaan 61. 19016 Bout's Schildersbedrijf, le Vooruitgang- straat 11. 19314 Diepenbrock, mej. L. A. W. M., Zand- voorterpad 7, Overveen. 19014 Kossen, Bert, café, Gen. Cronjéstraat 69. 19010 Meersmans, J. F. I'. AA'. G., Commercieel leider Intern. Clichéfabrieken „Pax Hol land" N.V., Amsterdam, Kleverlaan 145. 23171 Meiners, H., Van Nesstraat 28. 19113 Mode- en Stoffenliuis „De Volant" Zurlohe, E. J. A., Gen. Cronjéstraat 170. 19112 Neuwland, A. J. v. d., groentenhandel, Gen. Cronjéstraat 19. 27710 Ploos van Amstel, .Tbr. J. J., assuradeur, Dahlialaan 28, Aerdenhout. 19110 Rijwielhandel George van Wijk, Zand- voorterpad 3, Overveen. 27427 Schwenniker en AV. Hoeksen, Zrs. C. E., rusthuis, Vondelkade 12, Aerdenhout. 19212 Slot, M„ „Het Zuivelhuis", Jan van Goyen- straat 7, Heemstede. 28962 Sterel, D., Heemst. Dreef 137, Heemstede. 18210 Tullenaar, J., brood- en banketbakker, Rollandslaan 33. 23419 Westerling, Mr. P. F., Dr. Dirk Bakker laan 75, Bloemendaal. 27419 Reinalda, R., hoofd der schoolver. Aerden- hout-Bentveld, Houtvaartkade 42, Aerden hout. 18913 Amsterd. Rijtuig Mij., Manege; Elswouts- laan 3. 19614 Bakx, H., aannemer, Joh. de Breukstr. 5. 19S'0 Bloemenmagazijn v. d. Broek's; Annex Aardewerken Tuinonderhoud; Leidsche- vaart 332. 22582 Cohen, W. L., Bloemendaalscheweg 186, Overveen. 19510 Grippeling-Kardinal, mevr. D., Joh. Ver meerstraat 32, Heemstede. 19712 Drielsma, mej. E., Schouwtjeslaan 44. 19713 Elsenburg, Ed. Lorentskade 526, Haarlem. 19514 Folkerts, Joh.; Prins Mauritslaan 126, Overveen. 22546 Frank, Iwan, Rio Crandelaan 28; Overveen. 19612 Heerden, C. H. van; timmerman en aan nemer, Gasthuisstraat 17 rood. 29924 Hoeven, Mr. J. van der, advocaat en procu reur, woonhuis Koediefslaan 60, Heemstede. 23429 Jansen, Henk, Hernig autowielenK. F. S. Trailerassen, Kleverlaan 45, Bloemendaal. 27513 Jong Schouwenburg, Mr. J. W. de; „De Woestenij" Bentveldsweg 150; Aerdenhout- 19414 Kauffmann, H. C., Rembrandtlaan 19; Heemstede. 27410 Kempenaer, Jhr, W. van Andringa de. Frederik van Eedenplein 35, Heemstede. 1943 3 Kuenen, C. M.Kraam en Ziekenverplee: ster; Ged. Oude Gracht 105. 19513 Les, E. R. Th., Kleverparkweg 126. 29839 Leeuwenberg, Mr. L. B. J., ^Directeu N'ed. Landb.bank N.V., Haarlem) Hendrii de Keijserlaan 14, Heemstede. 29923 Olthoff, P., leeraar M. O. Lich. Opv. Vei zorger; Sporthalfuur K.R.O. Meer en Bosch laan 10; Heemstede. 29920 lliebeek, P. W., vertegenwoordiger Tungs ram Radio Record; Timorstraat 33, Heem stede. 19610 Slot, F.; Café Wijnhandel en Limonade fabriek; Schoterweg 44. 19412 Valk, Pieter van der, journalist, Jos Cuyper straat 2. 19512 Warmer, S. J.; Manufacturen, Gen. Cronjé straat 115. 13035 Willems, W., lood- en zinkwerker. Aanleg van gas- en waterleiding; Sanitaire Install. Mr. Joostenlaan 24. 19410 Wijk en van Egmond, van, Woninginr. Beliangerij en stoffeerderij, Rijksstraat weg 55. 19812 Zijistra, N., schoonmaak en toiletartikelen; Slachthuisstraat 15. Gaspedalen zijn gewillig! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2X2^4 maal zoo groot!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 2