is ee d. GEEST Im „TAMMER's" RADIO-BUREAU NOVEMBER schenken denken mm ERVEN VAN ELCOSTUUMS VfI] d ag 25 November 1938 als vele keeren, fensch van alle Heeren, igaren Hun heer uden aanstaan, beslist bij Wijk vandaan. rert meer dan 35 jaren, bak, Cigaretten en Sigaren. Overveen en in Fauteuils van ïeverparkw.) 314 's middags 3 uur tekende )EAUX e ifraat 15, Tel. 15003 Van de Leestafel &a. oan Vastenhooen Osiadeslraat 4, Telef. 10413 Sinds 1898 INRUIL - HUURKOOP en REPARATIES TOONEEL Huldiging Lodewijk van Deyssel. n 20007 7 Zijl straat 83 n Telef. 11307 HAARLEM as- Geschenken AGES billijk iRTIKELEN N AARDEWERK vakwerk AAKARTIKELEN 'S. BEZEMS, enz. Sjj_^orteering ETALAGÉ de Lage Prijzen! oper een verrassing i Cronjé-bonnen „Joden van Nederland". Wij ontvingen, tot ons genoegen, van de N.V. Paul Brand's Uitgevers bedrijf te Hilversum ter beoordeeling het onlangs verschenen boek van prof. Veraart: „Joden van Nederland", dat voor matigen prijs in den boek handel verkrijgbaar is. Het is zooals tve van deze Uitgevers-Mij. gewend zijn, op goed papier in pret tig formaat en duidelijke letter gedrukt. Wij zullen onze lezers een en ander uit den inhoud van dit actueele werk in een volgend nummer mededee- len, maar willen alvast als onzen indruk geven, dat dit werk niet alleen van beteekenis is om R.K. opvattingen over het zgn. Jodenvraagstuk te lee- ren kennen, maar en misschien nog meer om onze niet R.K. medeburgers iets te doen be grijpen van wat in kerkelijke kringen de geesten beweegt, vereent en somtijds verdeelt. Wij achten dit boek aldus een bijdrage tot het in dezen tijd zoo dringend noodig elkander beter begrijpen van ons Nederlanders onderling. Van de Uitgeverij „Hollandia-Drukkcrij N.V." te Baarn ontvingen we een drietal, dezer dagen bij haar verschenen werken, die zich kenmerken door welverzorgde typografische uitvoering en keurige afwerking. Van „Moeder Liesbeth", door Anke Servaes, uitgave Hollandia Drukkerij N.V., Baarn (f 3.25, geb. f.3.90), is bij het verschijnen de eerste en tweede druk reeds uitverkocht! Anke Servaes heeft met haar „Kinderzaal" en „Kinderen die over zijn", zich reeds een goeden naam als romancière verworven. Haar nieuwe roman, die het vervolg op de zooeven genoemde is, bevestigt dien naam. „Zuster Liesbeth" wordt Moeder Liesbeth, door dc komst van den kleinen Aart. Maar hoe zullen haar pleegkinderen staan tegenover dit eigen kind Hoe zullen zij er op rea- geeren, wanneer zij onbewust naar het tweede plan geschoven worden 1 Ontroerend is het, hoe haar „kinderen" de komst van den kleinen Aart haast evenzeer verbeiden als Liesbeth zelf; hoe zij met het liefste dat zij bezitten, komen aandragen „als een schare kleine pelgrims, die eindelijk het doel van hun reis hebben bereikt en nu uitzien naar het altaar, waarop ze hun gaven kunnen neerleggen". Wij lezen verder van den band, die ontstaat, tusschen de twee huizen, het eene dat van de jeugd, het andere dat der ouden, die in hun levens van hun ankers geslagen en nu in veilige haven zijn gekomen. Wij lezen, hoe fijn de schrijfster elk dezer karakters belicht. en roem voorspiegelde, en hem daarna tot den stamvader van een nieuw prinselijk geslacht maakte, tot bezitter van uitgestrekte bezittingen en tot „Vader" van den opvolger van deze be zittingen, van Napoleon's eigen zoon, omdat hij een tegenstander, wiens mooie jonge bruid hij tot zijn maitresse gemaakt had, kwijt wilde zijn. Maar zelfs Napoleon kon geen groote figuur van hem maken. Rasonski bleef, wat hij altijd was geweest, een trawant, verbonden met Napo leon door de banden van een ingewortelden maar nutteloozen haat en na Napoleon's val werd deze niet-meetellende mededinger weer een nul op het tooneel der geschiedenis. Johan Fabrieius houdt Friscliauer in Neder land „ten doop" met een inleidend woord op „Groote Heeren". A.V.R.O.-Kalender 1989. Wij ontvingen de A.V.R.O.-Kalender voor 1939, een telken jare weerkeerend sieraad, dat een mooi plaatsje aan den wand waard is. De samenstelling berustte wederom bij den schilder Albert Hemelman, die elf Nederlandsclie scliilders(essen) uitnoodigde een hunner werken, dat zich daartoe het best eigende, af te staan. Het 12de schilderij vervaar digde de ontwerper zelf, alsmede het ontwerp van het schild. Ook thans dient de A.V.R.O. met deze kalender de vaderlandsche kunst en getuigen de reproducties van het kennen en kunnen der kunstenaars van eigen bodem. Maar bovendien zijn deze 12 reproducties evenzooveel facetten van ons mooie, kleurrijke land, dat zich in zoo vele vormen en tinten en beelden aan ons oog voordoet. Het kalendarium geeft een beeld van de Avro- Omroep-organisatie, terwijl tusschen het kalen darium in de wintermaanden blaadjes zijn aan gebracht waarop verschijllende spelletjes en puzzles voor de kinderen worden gegeven. Piet Marée zocht ze bijeen. De portretfoto's zijn van Gotfried de Groot, de technische foto's van d'OIiveira, beiden te Amsterdam. De overige foto's alsmede de opmaak werden toevertrouwd aan Studio Maraboe, den Haag. Het kalendarium in zijn geheel werd vervaardigd door de Nederlandsclie Rotagravure Mij te Leiden In de „Nieuwe reeks Weten en Kunnen" van de Uitg. Mij. „Kosmos" te Amsterdam zijn onder staande drie deeltjes verschenen. Zooals men weet, zijn alle deeltjes in deze bekende serie door volko men bevoegde auteurs geschreven No. 205. „Fotografeeren. Handboek voor begin ners door W. C. van Dijk. Met 31 foto's en 22 tee- keningen". In een „Bespiegeling Vooraf" komt de schrijver HANDSCHOENEN PULLOVERS SHAWLS FABLO" OVERHEMDEN „RAXON" DASSEN ZAKDOEKEN IN LUXE VERPAKKING. CADEAUX DIE IN DE SMAAK VALLEN!! 't Meest gewaardeerde geschenk voor 't heele gezin is zoo'n beroemde Bereikbaar voor ieders beurs. - Prijzen vanaf t 103. KLEVERLAAN 176 TELEFOON 14753 - T.O. GEM. SPORTTERREIN BEKEND DOOR ZIJN 100 PROCENTSERVICE! En sterker nog dan in haar vorige boeken, treft ons in „Moeder Liesbeth" dc sobere, zuivere, ge voelige wijze, waarop Anke Servaes schrijft over haar groote en kleine menschen. Een boek, waar men telkens en telkens weer naar zal grijpen „Het Land van de Eeuwige Zon", door F. Hana Hupbach, bewerkt door Diet Kramer, uitgave Hollandia-Drukkerij N.V., Baarn (f 2.25, geb, f2.90). In „Het Land van de Eeuwige Zon" geeft de schrijfster een beeld over Nederlandscli-Indië en het leven in onze koloniën. Niet in een dorre op somming van feiten en cijfers, maar in een prettige Irant, in meestal eenvoudige taal, die altijd de sfeer juist treft. Schrijfster behandelt alle aspecten van het leven in de tropen; teekent de majestueuze pracht der bergen, de sombere beklemming van 't oer woud, zijn flora en fauna. Uit de historie diept zij tde meest sprekende gebeurtenissen op en uit de schat van sagen en fabels vertelt zij de boeiend ste, onder andere eenige van de bekoorlijke ge schiedenissen van Kantjil, het dwerghertje. Zij schetst het kinderleven in de tropen, dat van de Inlandsche kinderen en dat van de Euro- peesche; verplaatst ons in het geroezemoes van de groote steden en typeert natuur en cultuur van de groote en van de belangrijkste van de kleine eilanden. Mevrouw Hana-Hupbaeh, die door jarenlang verblijf in de tropen land en volk uitstekend kent, bestemde haar boek over „Het Land van de Eeuwi ge Zon" voor de jongeren en zij geeft hierin een zoo aantrekkelijk beeld van ons mooie Indië, dat ook ouderen er zonder twijfel met pleizier in zullen lezen. R. Stratil verluchtte het boek met een 24-tal vlotte penteekeningen. „Groote Heeren", een romantische liefde van Napoleon, door Paul Friscliauer. Uitgaven Hol landia-Drukkerij N.V. Baarn (f3.75, geb. f4.50). „Groote Heeren" is de eerstr Nederlandsclie vertaling van den bekenden auteur Paul Fri- schauer. Het behandelt den hopeloozen strijd van een nietigen „would-be" koning tegen de dyna mische kracht en macht van een werkelijk groote figuur, Napoleon. In dezen strijd ligt het zwaarte punt van het boek, waarin de Napoleontische lijd van een geheel ander standpunt bezien en waarin wij opnieuw met den schrijver van Prins Eugenius, Beaumarchais en Garibaldi, welke boeken Paul Friscliauer in het buitenland reeds een wereldnaam bezorgden, kennis maken. Napoleon creëerde den onbeteekenden plannen- leer Rasonski, doordat hij hem eerst macht tot de conclusie: „Laat U niet afschrikken door technische moeilijkheden. Ieder kan fotografeeren op de wijze, die hem het meeste „ligt", van uiterst eenvoudig tot zeer gecompliceerd toe. Dit boekje wil U een weg wijzen op het zeer uitgebreide en veelzijdige terrein der fotografie en U kunt daaruit kiezen, dien vorm, welke U het meest aanlokkelijk toeschijnt". Aan het slot van het boekje volgt de raad: „Be studeer de foto's in dit werkje. Er zijn er tamelijk veel in opgenomen, omdat één foto vlugger en duidelijker kan zeggen, wat bedoeld wordt, dan tientallen woorden". No. 206. „Het fofografeeren van kinderen", door W. C. van Dijk. Met 47 foto's en 12 teekeningen". Onmiddellijk na de geboorte van Edith Con stance, dochter van graaf Foto en gravin Foto- Grafie, voelde de gelukkige papa, evenals zoovele vaders, onder dergelijke omstandigheden, een on- weerstaanbaaren drang, al het mooie en nieuwe, dat dc kleine te aanschouwen gaf, op de gevoelige plaat vast te leggen. Hij was de kunst van foto grafeeren niet machtig, zocht daarom een degelijke, bevattelijke voorlichting en tot wien kon hij zich beter wenden, dan tot den heer W. C. van Dijk, den expert op fotografisch gebied, wiens naam hem uit diens vele publicaties op dit terrein sinds jaar en dag bekend was? Hoe de heer van Dijk zich van deze eervolle opdracht kweet, heeft hij in het kostelijke werkje, dat thans onder bovenstaanden titel verscheen, voor ons onthuld. De foto's allen door den schrijver genomen en van instructieve onderschriften voorzien, allen schitterend geslaagd! Daar de graaf erop stond, niet alleen met een dure camera te leeren werken, maar eveneens met de allereenvoudigste, omdat ook met deze laatste, het doel, herinneringen te scheppen, bereikbaar is, werd aan dezen wensch ten volle voldaan. No. 209. „Kamer- en Volièrevogels. Verzorging, teelt en huisvesting, beschrijving ,enz.", door 51. 51. Backus van Geffen. 5Iet 2J? fotografische afbeel dingen. Uitvoerig behandelt de auteur: De vogellief hebberij in het algemeen, de behandeling der vogels, de voeding der vogels, vogelteelt, huisves ting (inrichting van buitenvolières en van kamer volières), inheemsche vogels en tropische en sub tropische vogels, als lAstvilden, Amandines of Stedesnavel, praehtvinken, vinken, Widavinken, Wevervogels, Kardinalen en Kernbijters, en Gras parkieten, om te besluiten met een hoofdstuk, gewijd aan die overzeesche vogels, wier zang kan wedijveren met die onzen inheemsehen lijster, leeuwerik of nachtegaal. Het boek is rijk geillusteerd met schoone foto's en mag een aanwinst voor onze literatuur op dit speciale gebied lieeten. B. „De hond staat model". Reproducties van oude en nieuwe kunstwerken. 5Iet kunsthistorische en cynologische toelichtingen", door Dr. Annie N ZadOKS, Josephus Jitta en Cago v. d. 5Ieulen. Uit gave N.V. Uitgevers 5Iij. „Kosmos" te Amsterdam f 4.90). Dit boek is een keurcollectie van zeventig pracht- foto's op kloek kunstdrukpapier vastgelegd van honden uit alle landen van Europa en het Oosten, zooals de geniaalsten der beeldende kunstenaars vanaf de vroegste tijden tot heden, hem met pen seel en etsnaald, ofin beeldhouwwerk, porcelein, terracotta, ceramiek, mozaiëk en gobelin, wisten weer te geven. Het ontstond uit de samenwerking van de dames: 51ej. Cago v. d. Meulen, een be kwaam cynologe, die een schat van kynologische wetenswaardigheden omtrent eiken hond geeft en van 5fevr. Dr. Annie N. Zadoks en Jospehüs Jitta, beide kunsthistorici van naani, die in korte trekken, kunstwerk en kunstenaar karakteriseeren en in liet kader van hun tijd plaatsen. Deze galerij van honden, die model hebben gestaan voor beroemde meesters, om door lien vereeuwigd te worden, omvat zoowel het teedere, coquette Vlinderhondje, dat een vorm is van een dwergspaniel, als de for- sclie Bordeaux-dog, die vermoedelijk aan den Spaansclien 51astiff verwant, nog vijftig jaar gele den in de Pyreneeën tegen stieren vocht; zij toont ons liet vertroetelde schoothondje, een klein wit poedeltje, keurig uitgedost met een grooten rozen strik, door Kees van Dongen, onzen vroegeren landsman, in vlotte penseelstreken op het doek gebracht, naast den Spaansclien 5Iastiff van Filips IV, den feilen vechthond, die het durfde opnemen tegen wilde zwijnen, beeren en leeuwen en die onverbiddelijk op menschen kon jagen, indrukwekkend geconterfeit door Diego Velazquez zij brengt het prachtportret, dat de Haarlemsche schilder Goltzius (15581617) ons van zijn Wach tel ?1 hond, naliet en dat thans in het bezit van het Teyler's Museum te Haarlem is. Het boek is een toegelichte portrettenreeks van het viervoetig lid der „firma 51ensch en Hond", zooals M. C. Toepoel in „Onze Honden" (eveneens een uitgave van „Kosmos") zoo treffend den eeuwenouden band doopte, die tusschen ons en den hond bestaat. In overeenstemming met den inhoud, heeft de uitgeefster dit werk in een fraai kleed gestoken. B. „Beljer's Mode für Alle". Vol verwachting klopt ons hartwat het Decembernummer van „Beyer's Mode für Alle" ons brengen zal. En, zooals altijd, worden al onze Verwachtingen overtroffen. Voor middagjurken worden dit seizoen bij zonder veel wollen stoffen gebruikt, die, door hun dikwijls zeer aparte bewerking, maar heel weinig garneering noodig hebben. Een smal leeren cein tuurtje in een afstekende kleur, een paar aardige knoopen of een bontgekleurd sjaaltje vormen de finishing toch. Dan valt onze blik op de pagina blousjes; alle dragen ze een eenigszins sportief karakter, maar door het gebruikte materiaal zijn sommige ervan schattige avondblouses. 5Iet liet oog op de komende feestdagen wordt in dit nummer een collectie avondjurken ge bracht. uitmuntend door é'égance. Een fleurige taftzijden ruit met een wijd-klokkende rok, die bij het dansen vroolijk om haar heen zwiert, zal ongetwijfeld iedere bakvisch in verrukking bren gen. Echter ook voor de oudere dames zijn er ge distingeerde modellen te kust en te keur. Bij het zien van de prachtige bruidsjurken zal menig aanstaand bTUidje een uitroep van ver rassing niet kunnen weerhouden. Bijzonder ge slaagd lijkt ons liet toilet van ragfijne witte georgette over een onderjurk van glanzend wit satijn. Ook de wintersportpagina moeten wij nog even memoreeren; deze is werkelijk té leuk om over het hoofd gezien te worden. Iedere vrouw, die van plan is dit jaar haar wintervaeantie op ski's door te brengen, zal liaar plezier in de witte werd verhoogd zien door zoo'n vroolijk helge kleurd skipakje. Voor de jeugd vinden we ditmaal gekleede jurkjes en pakjes, en ook al ski- en schaatsuit- rustingen 1 Daar dit nummer bovendien nog een massa leuke tips voor St. Nicolaas- en Kerstcadeautjes geeft, mag liet zeker in geen enkel buisgezin ont breken. Op de bijgevoegde 3 raderbladen worden alle patronen van de meer dan 100 modellen in de meest gangbare maten gegeven. „Beijer's 5Iode für Alle" is overal in de boekhandel verkrijgbaar voor 55 cent of in abonnement a fl.40 plus 10 cent bestelgeld per kwartaal (3 nummers). Tegen inzending van 10 cent in postzegels voor porto kosten stelt de Hoofdvertegenwoordiging N.V. Wereldmode, Prins Hendrikkade 48, Amsterdam, gaarne gratis proefnummers beschikbaar. St. Niklaas bleef vast in Spanje Maar 't Haarlem Noord publiek Haalde hem voor Shawl en Handschoen Daar vandaan naar „MAISON CHIC" Gen. Cronjéstraat50, Telef. 10002 MORGENAVOND VOOR 'T LAATST BUZIAU. De „Stadsschouwburg" heeft de geheele week geschud van het lachen. En nu is het morgen (Zaterdag) voor het laatst. Het gaat om Buziau. Buziau is onze grootste komiek. Hij is parleur, mimikeur, chansonneur, promeneur, balanseur, jongleur, en altijd in zijn humeur. Buziau is een kostbaar bezit voor ons land. Hij is 'n echt humo rist. Hij spot niet om pijn te doen, hij spot niet om te vernederen; hij takelt z'n medemenschen niet toe, en als hij ze aftakelt hebben ze 't dubbel en dwars verdiend, maar maakt hij aan 't eind van z'n zin het afstraffementje met 'n gijntje weer goed. Heel lang geleden, wel 50 jaar, heeft Nederland, of eigenlijk alleen Amsterdam, neen, nog alleener, de Nes aldaar, dat nauwe straatje achter 't Rokin, dat van den Vijgendam loopt naar den Gasthuis burgwal een komiek gekend even groot als Buziau. Het was Solzer „Flippie" met het jockeypetje op, die eiken avond optrad in 't café-cliantant Victoria. In gezelschap van z'n ouderen manken vriend Hesse trad hij op en alleen al met zijn nietszeggend kijken naar het publiek had hij iedereen in zijn toover- lach-ban gevangen. De „Vic" was toen een vast uitgangetje niet alleen voor fuivende studenten, maar ook voor kommervolle zakenmensehen, die er eens uit wilden zijn, uit de zorgen, uit de stijf heid, uit de harde, dorre nueliterstand van het Ilollandsche dagelijksehe leven. En men kwam er, in alle eer en deugd, gelukkjg vandaan. Niet alleen door de gezonde lever- en middenrif-schuddingen, waarvan liet lichaam had genoten, maar ook door Solzer's nonsensikale geestigheden in gebaar, in mimiek, in manier van uitspreken van bepaalde woorden, die altijd weer terugkwamen en toch nooit Verveelden, en die verfrisschend en prikke lend werkten op elk vermoeid of verveeld gemoed. De zinspelingen op gebeurtenissen van den dag, en die gezellig bespot of lachwekkend gekarakteri seerd werden hielden de belangstelling levendig. En de vaste bezoekers hielden van Flippie. Flippie behoorde jaren en jaren tot het leven van de vroo- lijklieid zoekende Amsterdammers. Hoevelen, hoe weinigen zullen zich zijner nog herinneren Maar het is niet meer noodig. Want we hebben nu Buziau. Buziau is veelzijdiger dan Solzer was, hij is breeder en 'n meer bestudeerd kunstenaar dan Flippie, die eenvoudig geniaal was zonder meer. „Onzin is maar onzin" zegt Buziau terwijl hij zijn mond trekt in den vorm van een bijna vierkanten brievenbus, maar de parodieën die hij geeft van een schipbreuk, van een scène met den alles leeg- klauwenden belasting-ambtenaar, van den voor 'n oortje thuis liggenden echtgenoot-met-een- schoonmoeder geven hem ook gelegenheid zich als een geraffineerd regisseur te doen kennen. Hij is eenig. Prachtig wordt hij in de Bouwmeester-revue bijgestaan door Joh. Kaart Jr., prachtig, krachtig en gezond. En gelachen dat er is in de daarvoor geschikte Stadsschouwburgzaal! Er werd i gevallen van het lachen. De dansseressen en danseurs, de zangeressen en de zanger die de vele aardigheden met hunne lichte, keurige, stralende praestaties omringden, waren zoo goed als men ze in Londen en Parijs in de groote variété's op de planken ziet en allen in costuums en met décors die voor wat Fritz Hirsch praesteert niet onderdoen. Wilt ge een goeden raad hebben? Probeert U tijdig voor morgenavond nog een plaats machtig te worden. T. Eenige bewonderaars der werken van Lodewijk van Deyssel, uit Haarlem en Omstreken, hebben het voornemen opgevat den kunstenaar te huldi gen, door een buste in brons van hem te doen ver vaardigen. Reeds werden zij in staat gesteld de buste in gips te laten maken, gemodeleerd door de Haar lemsche beeldhouwster Nel Bakema. Om de buste in bronF te laten uitvoeren Ver zoeken zij medewerking door het storten eener bijdrage op Postgiro No. 342600 van het comité. Het comité is als volgt samengesteld: H. F. Boot, voorzitter; mevr. II. DingemansNumans, penningm.sse Spruit en Boschstraat 7 ;Jac. P. van den BoschHerman Moerkerk; Dr. P. H. Schroder Heyme Vis; Jan D. Voskuil, secretaris, van Heyt- huizenweg 7. „Mohammed, de Proleet van den Islam". ha5Iaandag 28 November, 8.15 uur n.m„ zal de heer W. v. Essen in het Gebouw tot Nut van het Algemeen, Lange Veerstraat 16, voor de Soefi- Beweging een Lezing houden over: „Mohammed, dc Profecst van den Islam". Leerdam-tentoonstelling. ha- ln den Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, Haarlem, wordt van 19 November8 Decem ber a.s. een tentoonstelling gehouden van een nieuwe collectie Leerdam-unica, ontwerpen A. D. Copier.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 5