C.CASSEE en en Modellen De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal Effecten Coup ons Safe-loketten De beteekenis van de Nederlandsche Bloembollenteelt. 32e Jaargang - No. 29 Vrijdag 9 December 1938 Oplaag 6300 Ex. ste welkom: de welkom: Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN SPECIAALZAAK IVONNE BEGRAFENIS EN CREMATIE Heeït U de aardige PAARLBERG heeït ze! TAXIBEDRIJF Dag en nacht geopend Focus' Fotokunst-Kalender. ig 10 December, 8.15 en dag 12 December voor NEMENT- 1ste SERIE Igroep „HET MASKER" Dir. Ko Amoldi 1AUHS IN DE TITELROL les inbegrepen 2.85—0.80 i ot nikkel, vakk. aangebr. •M. „DE VALK", Emma- Haarlem, Telef. 17115 Voor Dames en Heeren de NIEUWSTE Lage prijzen!II BLOEMVELDLAAN 43 bij de Ramplaan HAARLEM-OVERVEEN ïnü opgeven als op de Radio her-nummers van 1ATIS! flijk mooi uit- mmer, vol met ikken en goede raat 42, Haarlem -, Fiets- en Honden- n.Verder alle soorten lenwerk. Weener- en vlechten v.a. f 1.50. n - Prima materiaal HET BLOEMEKDAALSCH WEEKBLA Advertentiënper regel i 0.15. KRUIDNOTEN kleine advertenties 4 regels f0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer l 0.10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64BLOEMENDAAL Telefoon 2345 3 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling l l.— per halfjaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 Uit het Novembernummer van Neerlandia, maandblad van het Algemeen Nederlandsch Verbond, nemen wij met welwillende toestemming van den schrijver, den heer H. J. Voors, alg. secr. der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, onder staand artikel over. Aan het tot onze vereeniging gerichte verzoek om een bijdrage voor dit tijdschrift, meen ik niet beter te kunnen voldoen dan door mij rekenschap te geven van wat de gemiddelde ontwikkelde Nederlander, mits voorzien van echte belangstel ling voor nationale zaken, zou willen weten van hetgeen de beoefenaren onzer nationale bollenteelt beweegt en drijft. Als vanzelf is er allereerst de vraag naar den oorsprong van dit belangrijke kweekersbedrijf. Hoe is de bloembollencultuur in Nederland terechtgekomen? Terecht gekomen, want zooals men weet, zijn bijna alle bollensoorten oorspronke lijk sub-tropische gewassen, is de bakermat van de tulp het Aziatisch Perzië, is de hyacint officieel orientalis een Oostersche plant dus -en moest men de oorspronkelijke narcissen in de Zuidelijke hooggebergten van Azië en Afrika aan treffen. Hun reis naar Nederland is met genoeg geheimzinnig waas overtrokken om elke hypothese daaromtrent geloofwaardig te doen schijnen. In hun overkomst naar Europeesche, speciaal Nederlandsche tuinen, spelen een rol Oost-Inje- vaarders, bezoekers van de Kaapsche landen, avonturiersreizen naar de Aziatische bergen, waarschijnlijk zelfs levensgevaarlijke tochten in de ondoordringbare Koerdistansche en Mansjoe- rijsche wildernissen. De namen van den Neder- landschen natuurvorscher Clusius en den wereld reiziger Von Siebold zijn aan de introductie van vele onzer bolgewassen onverbrekelijk verbonden. Als curiosa ingevoerd om ais zeer bijzonder ge schenk te dienen, als sensatie-verwekkend voor werp in de huizen der zeer welgestelden, deden zij in de gouden eeuw hier hun intrede. Het is bekend, hoe kooplieden uit scheepvaart- en handelskringen, hoe rijke handwerkslieden uit rijke steden, als zeer bijzondere liefhebberij, als verfijnde weelde, zich met de zeer kostbare en tegelijk zeer beperkte cultuur bezighielden, daar voor de enkele exemplaren bezigend, die het ver voer hadden doorstaan. Hoe zorgvuldig werd ge waakt tegen het gemeengoed worden der immers uitheemsche planten; welke onzinnige prijzen werden betaald voor wat spoedig werd een voor werp van verfijnde modezucht Wij zullen niet uitvoerig ophalen den dwazen tulpenhandel, omdat de tijd van dezen wind handel in de jaren tusschen 1630 en 1740, een periode was van onhollandsche verdwazing en weinig verheffenden hoogmoedswaanzin. De bollen- kweeker, de man die het om het kweeken van de plant zelf te doen is, heeft in dit alles geen rol gespeeld. Zijn werk kwam pas later, toen het heele geval als een zeepbel uit elkaar was gespat en de resten van de nu achteloos weggeworpen troetel kinderen der toenmalige magnaten, door hem wer den opgezameld en voortgekweekt. Nadien eerst begint de periode, waarin de grondslag gelegd werd voor de kweekerij van die oorspronkelijk Oostersche planten. Het waren eenvoudige poorters van de steden in Kennemer- land, die op kleine stukjes land aan den duinvoet de bollen plantten, die afkomstig waren van dien door de zon verwarmden en ziektekiemvrijen uit- heemschen bodem. Langzaam pasten de verschil lende bollensoorten zich aan het1 Nederlandsche klimaat aan. Men kan dan ook de huidige volle- grondbloembollen niet langer onder de uitheem sche flora rangschikken; het werk der kweekers eeuwenlang en het wonderbare aanpassingsver mogen, dat planten kenmerkt, hebben tezamen ze vervormd tot gewassen, die hier volkomen inheemsch zijn geworden. Zóó hebben bodem en plant zich aaneengesloten, dat een scheiding, die telkens weer beproefd wordt, slechts mislukkingen geeft. Ik doel hier ook op de herhaaldelijk en ook in onzen tijd in andere landen gedane pogingen om de Nederlandsche bollenteelt na te bootsen. Dit is nergens volledig bereikt, slechts hier en daar ten deele gelukt. Toch is de wet van de aan passing, die in de plantenwereld heerscht, wel een steun voor deze pogingen. Ware het klimaat de overheerschende factor, dan zou op den langen duur hier te lande duurde het ook zeker een eeuw het resultaat niet uitblijven. Maar er zijn nog andere factoren, die de opkomst der teelt in Nederland bevorderen en die factoren komen voor uitvoer minder gemakkelijk in aanmerking. Zoolang deze hun invloed doen gelden, zal er eeTi Nederlandsche bloembol zijn, die in hoedanigheid en capaciteit zoo uitstekend is, dat elke normale poging om een product van buitenJandschen bodem er naast te stellen, ernstig beïnvloed wordt door wat Nederland voortbrengt. Als voornaamste van die andere factoren noem ik de toewijding der kweekers, voortkomende, van geslacht op geslacht, uit een intuitief aan voelen van de eischen, die de cultuur stelt. Er is geen vergelijking te maken met weike andere vollegrondscultuur ook; voor deze is, behalve elementaire vakkennis, intuitié noodig,, instinct dat erfelijk is. Het zijn niet zoozeer vakgeheimen ais wel door ervaring verkregen, nimmer falende intuitie van wat kan en wat niet nagelaten mag worden, welke het succes der Nederlandsche bollen kweekers verklaart. En tegelijk de kunde om de mogelijkheid te scheppen die cultuur niet op kleine schaal en met een tflSperkt aantal soorten te drijven, maar van die ingeboren kennis profijt te trekken voor een voortdurende uitbreiding en verbetring in hoedanigheid en capaciteit van hun bollen. Hun bollen, waarmee ze reeds in de wieg vertrouwd waren en die staan rondom hun graf. Zoo zijn ze steeds een stap vóór en zoo ging het tot nu toe. Maar er zijn nog andere factoren, die gemaakt hebben en bewaren zullen den voorsprong van de Nederlanders in dit opzicht, -als tenminste het product hunner handen de buitenlandsche markt zal kunnen blijven bereiken Ik noemde reeds met een enkel woord den duinzoom, het van zon doorstoofde korreiige zand der geestgronden, als de bakermat van de Nederlandsche bollenteelt. Inderdaad speelt de grondsoort een belangrijke rol. We] niet de be langrijkste zooals ieder weet, die met mij thans denkt aan de tulpenteelt te midden der Friesche zeekleigebieden en in de Brabantsche suikerbiet streek. Maar ook deze uitzondering bevestigt een regel. Die regel is, dat bollenteelt tenslotte is vermenigvuldiging van een bestaanden voorraad in zoo snel mogelijk tempo. En het is nog buiten eiken twijfel, het is juist de laatste jaren nog weer eens bewezen, dat een tijdelijke planting op ande ren grond dan die der bakermat, niet schaadt, voor sommige soorten zelfs wel goed is, maar dat de totaal van andere grondsoorten afwijkende structuur van de afgegraven binnenduinen, een onmisbare schakel is in het proces der vermenig vuldiging en het behoud van sterke partijen, in het bijzonder van hyacinten en van tulpen. Dit ligt voor de hand, als wij ons de oorspronke lijke vindplaatsen der oudste bollensoorten voor stellen. Een in sterke mate vocht en zonnewarmte doorlatende grondlaag is de ideale omgeving voor de wortels der bollen, die groeien in een tijd, dat oogenschijnlijk de natuur winterslaap houdt. In tegenstelling met vrijwel alle platen, valt in den nazomer en den herfst de aanvang der groei periode. (Men begrijpt dat ik nu een oogenblik alléén het oog heb op hyacinten, tulpen, narcissen, croeussen, bol iris en andere in 't voorjaar bloeiende gewassen). Die groeiperiode gaat, voorloopig nog ongezien, in den winter door. Als vorst en lage temperatuur het leven der planten en hoornen stremmen, schijnt het bolgewas zich juist in zijn element te ge voelen. De grootste beteekenis van de buiteniandsche bollenteelt is, dat wij regelmatig de sterke jonge plantbollen leveren voor vernieuwing van de daar, langzaam, maar altijd zeker, achteruitgaande partijen. Ook in Amerika is het met de bollenteelt nog lang geen „botertje tot den boom" en dat zegt wat, als men weet dat de maatregelen van de Amerikaansche regeering gewild of onge wild, dat laat ik nu in het midden beteekenen een bescherming, waaronder elke home industry zou moeten bloeien. Dit zijn de voorbeelden van jongsten datum. Nog te verhalen zou zijn van pogingen, aan 't einde der vorige eeuw in Duitsch- land bij Berlijn ondernomen en opgegeven en VOOR LAMPEN EN KRONEN HET BESTE ADRES! GR. HOUTSTRAAT 147 - TEL. 10925 t.o. Proveniershuis EIGEN ATELIERS. ook zou van den ondergang der Zuid Fransche hyacintenteelt verteld kunnen worden. Thans iets meer over het peil, waarop deze nationale bloembollenteelt heden ten dage staat. De vollegrondscultuur van bloembollen wordt beoefend van den Dollard tot voorbij de Schelde, in meer dan tienduizend zelfstandige bedrijven. Groote, grootere, maar voor 't meerendeel kleine en zeer kleine bedrijven. Er zijn er een paar duizend, waarin de bollenteelt het eenige bedrijf is, er zijn er zeer vele, waarin het hoofdbedrijf is, naast groenten, zaad of plantenteelt als neven- bedrijf. De productie wordt geleid door meer dan tienduizend vakmenschen als patroon en eenige tientallen duizenden vakmensehen als arbeiders. Hun werk bestaat in het jaarlijks planten en ook jaarlijks weer opnemen (rooien) van de bol'en, waaruit bun „kraam" bestaat. Zie hier nu een woord dat een specifieke bo' 'enterm is en tege'ijk' zoo bee'dend! De kraam! Dat is de bron, waaruit zij putten de te'kenjare voor hun eindbestemming afge'everde bo"en, die het pub'iek in zaadwinkels of waar dan ook koopt. Die eindbestemming is de geurige bloem, in kas of tuin er uit te voor schijn geroepen. En wat de kweeker aflevert, de leverbare bol, is de volwassene, die bij zijn vertrek in des kweekers handen achterlaat het kind, dat er gebaard is. Het „jong", de nog kleine bol, lie „in de kraam" verzorgd moet worden. Zoo'n kraam is de verzamelplaats van de partijen bollen, waarvan steeds afgaat, maar waar ook steeds bijkomt. En zoo'n kraam bestaat uit honderden of duizenden bollen, alle netjes en stelselmatig naar kleur en vorm gerangschikt: dp soorten en variëteiten. Er is geen artikel, dat zoo gevarieerd is als de bloembollen. Elke kleur beteekent een afzonderlijke variëteit met een eigen naam, waarmee de kweeker herkent de bijzondere eigenschappen van groei wijze en gebruikswaarde. Er zijn tulpen, schier van elke kleur, bloeiend op verschillende tijd stippen en geschikt voor onderscheidene doel einden. Déze is voor tuinbeplanting, vanwege zijn stengel geschikt, géne is in de kas des winters de vroegste en zijn kleur is dan juist wat de men sehen vragen. Zoo is het ook bij hyacinten, narcissen enz. Zoo verwondert het niet, dat het in cultuur zijnde aantal variëteiten van tulpen met 1000 te laag is geschat, dat men narcissen in nog grooter verscheidenheden in den handel brengt, en dat hun aantal telkeniare vermeerdert door nieuwe kruisingsproducten Als vanzelf rijst de vraag, waarom toch al die soorten en waarom toch het winnen van steeds maar nieuwe variëteiten? Waarom leggen de hollenkweekers zich niet toe op de voortbrengeing van enkele, algemeen ge vraagde soorten en blijven die in massa produceeren Dan ontstaat immers de mogelijkheid van groot bedrijf, van gecentraliseerde verkoop. Van, wat be sloten ligt in de uitdrukking: „een bol is tocli een bol Mijn geruststellend antwoord is, dat ook de massaproductie er is; liet bollenbedrijf heeft nog een anderen kant. Er is massaverbruik van bloembollen en de centralisatie voor de verwerking van het product is er ook. Zoowel in bet buiten land als hier te lande. Jaarlijks worden naar een vrij betrouwbare schatting twee milliard leverbare, dat zijn voor hun bestemming gereedgekomen bollen, aan den handel afgeleverd, een hoeveelheid die, wanneer zij ver pakt zijn, een stapel zou vormen van 200 meter lang. 2Ó0 meter breed- en 5 meter hoogde jaar- lijksche voorraad, die verkocht Wordt en ver bruikers vindt! Het meerendeel der bloembollen wordt in kassen in bloei getrokken. In den langen winter, hier te lande, zoowel als in Scandinavië, Engeland, Noord-Amerika, Duitschland en verder, zijn de kassen der bloemisten 's winters bestemd voor de trekkerij van hyacinten, narcissen, maar vooral van tulpen. En nu tenslotte nog een paar getallen. Als men bedenkt dat Nederland de bakermat is van de millioenen bloemen, die van Januari tot April in de steden en dorpen van een groot deel der Westersche wereld, de bloemenmarkten in het teeken der bolbloemen zetten, dan begrijpt men dat een cijfer van 28 millioen gulden ontvangsten bereikt wordt bij een voorraad van 43 millioen k.g. als het resultaat van den bollenuitvoer van één jaar (1937). Dan begrijpt men dat deze 28 millioen Nederlandsche guldens het resultaat zijn van een onvermoeide werkzaamheid, over een groot deel van den wereldbol tentoongespreid, temidden van een wereldcrisis, die haar weerga niet vindt. Maar nu heb ik U tevens de cijfers genoemd, die den invloed weerspeigelen van diezelfde crisis. Want weet U, wat zij nog meer beteekenen BELAST ZICH MET BLOEMENDAAL STRAATWEG 44 TELEFOON 2 2444 verpakking van de „GENTA" sigaren reeds GEZIEN? 50 sigaren, waarbij duurdere soorten zijn inbegrepen, voor f O Bloemendaalscheweg 119, Telefoon 22628 V. C. L IN D EMAN Gemeente Standplaats IEPENLAAN TELEFOON 23700 Woonplaats Bloemendaalscheweg 230 5 en 7 persoons wagens Zij beteekenen tevens, dat de bloembollen in 1938 weinig meer dan de helft hebben opgebracht van hetgeen ze in goede jaren in 't laatje zouden hebben gebracht. De prijzen zijn veel te laag om van eeh loonende cultuur maar eenigszins te kunnen spreken. Nog niet lang geleden kan elke uitgevoerde kilogran op een gulden, waarde worden berekend. Dat was zij den kooper w'aard. In die jaren bloeide de bloembollenstreek, sedert enkele jaren is het mis en wordt de productieprijs niet bereikt. Dan zijn er te veel bloembollen, zegt ge. Ja, maar door de tariefmuren en invoerbeperkingen. Waren die er niet, dan zou de handelsgeest er wel voor zorgen, dat zij alle geplaatst worden. Zoo is het in de jaren na den oorlog gegaan, toen het bollenvak als een Phoenix uit zijn asch herrees Hier is een taak voor Nederland. Het kan nog veel meer bloembollen gebruiken, ook de thans voor uitvoer te bezigen hoeveelheid. Daarvoor dient meer bekend te worden wat er met bloembollen te bereiken is. „Focus" Fofokunstkalender 1939. Uitgave: N.V. „Focus", Bloemendaal. Prijs f 1.25. Onder de talrijke kalenders die ieder jaar ver schijnen, neemt deze in ons goede dorp Bloemen daal geboren kalender een zeer bijzondere plaats in. Het is een rijk geïllustreerde weekkalender, die iedeTe week een nieuw kalenderblad brengt met de noodige ruimte voor notities. Het aantrekkelijke van dezen kalender is echter, dat bij geïllustreerd is met een kerncollectie van de allermooiste foto's in verband met ieder jaar getij. Zoo brengt het eerste Januari blad een prachtig Amsterdamscli stadsgezicht in een bij zonder fraai dun sneeuwkleed. De andere sneeuw en winterfoto's verschijnen op de bladen van Januari en Februari, terwijl reeds in Maart w'eer mooie lente onderwerpen aan de beurt komen. Het meerendeel der in dezen kalender gerepro duceerde foto's is vervaardigd door de beste Holladsche amateurfotografen, doch ook komt hier in werk van enkele der vooraanstaande buiten landsche kunstenaars voor. Het dekblad draagt een prachtige foto, getiteld „Woeste Grond" door Adr. Boer, welke opname blijkbaar gemaakt is in één der schoone natuur reservaten in ons land. Deze foto toont door de fijne verdeeling een zeer dichterlijke opvatting en treft tevens door den zelfdzaam gevoelig weer gegeven prachtigen wolkenhemel. Deze kalender is niet slechts belangwekkend en leerzaam voor amateur-fotografen, doch iedere liefhebber van mooie platen en belangstellende in kunst zal er veel van kunnen genieten, niet het minst door de korte bespreking der platen op de achterzijde der kalenderbladen. Deze zeldzaam fraaie kalender is bovendien buitengewoon laag in prijs en wij kunnen hem ten zeerste in de belangstelling onzer lezers aan bevelen. De te Bloemendaal gevestigde Uitgevers maatschappij „Focus" verdient ook een woord van warme hulde voor de voortreffelijke typo grafische uitvoering van dit mooie stuk druk werk. De „Focus" kalender is allerwegen verkrijgbaar. Te Bloemendaal speciaal bij den kantoorboek- hands! P. Tideman Jr., Bloemendaalscheweg 83. 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 1