BRAND' wanden KLQOSTERBALSEM THERMOGENE Sport en Spel. AKKER'S Tafeltennis Haarl. Rij- en Jachtvereeniging. TOONEEL Haarlemsche Diner-Vereeniging HOEST, KEELPUN GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IH DE ZUENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN MUZIEK SPORTHUIS TE NUYL Vrijdag 9 December 1958 vereischen onmiddellijk goede verzorging! Vaak vormt zich een pijnlijke brandblaar. Zorg er voor, dat deze niet stuk gaat. Bedek de brandwond direct met een flinke laag AKKER'S Kloosterbalsem em„ wèg is de pjjn! Akker's Kloosterbalsem vervangt tijdelijk de vernielde huid, zuivert en geneest en is door zijn weefsel-herstellende werking een ware balsem voor brandwonden en brand blaren. Zij genezen dan zonder litteekens. Onovertroffen als huidgenezend middel bij schaafwonden, ontvellingen, open huid, schrale huid, gesprongen handen, kloven, winterhanden, wintervoeten, winterooren. Per pot van 25 Gram t 62i/2, pot van 50 Gram f 1.04 B.V.C. Bloemendaal. Bloemendaal zag zich Zondag de zege nog op het laatste oogenblik ontgaan en moest tegen Schoten met een gelijkspel (11) genoegen nemen. Naar onze meening geeft deze stand de verhouding goed weer, want een overwinning voor de witten, zou wel iets meer geweest zijn dan zij verdienden. Schoten bleek absoluut niet de mindere van de witten te zijn en was over het geheel genomen meer in den aanval. Onze plaatsgenooten zetten den wedstrijd wel goed in, maar later zakten zij der mate af, dat het eigenlijk alleen Schoten was, dat den toon aangaf. De achterhoede heeft in dezen wedstrijd uit stekend werk geleverd en hetzelfde kan van de middenlinie gezegd worden, tenminste wat haar Verdedigende taak betrof. Aanvallend ging er o.i. te weinig kracht van deze linie uit en dit had mede ten gevolge, dat de binnenspelers ook weer te veel terugtrokken, waarmede de 3 overige voorhoedespelers aan hun lot overlatende. Wat het weder optreden van Hartman betreft, hij had het in dezen wedstrijd niet gemakkelijk, daar hij zich voortdurend in een speciale bewaking mocht verheugen. Bovendien bleek hij nog wat onwennig te zijn, maar al met al heeft hij geen onverdienstelijken wedstrijd gespeeld. Zooals reeds opgemerkt, Bloemendaal startte goed en keer op keer was het Schoten-doel in ge vaar. Verschillende malen kon de Sch.-achter- hoede slechts ten koste van een corner het gevaar afwenden. Deze corners leverden echter geen van alle succes op. In deze periode Werden door ons diverse kansen genoteerd, maar even zoovele malen bleef het beslissende schot uit. Schoten wist zich op den duur los te werken en maakte het af en toe De Haas geducht lastig. Deze bleek echter in goeden vorm te zijn en wist in diverse moeilijke situaties redding te brengen. Bovendien kwam een keer de lat hem nog te hulp, zoodat hij tot rust zijn doel schoon wist te houden. Daarentegen had de Schoten-keeper even voor rust pech, toen, terwijl hij uitviel naar een tamelijk gemakkelijk schot van Van Leuven, de bal door één zijner backs van richting veranderd werd en onhoudbaar voor hem in het net verdween. Zoo brak de rust aan met een 10 voorsprong voor <fe gasten. Na rust betoonde het spelbeeld wederom een veldmeerderheid van de gastheeren, maar daar zij over het algemeen het spel te kort hielden, wist de Bi.-achterhoede meestal wel raad met deze aanvallen. Ook Bloemendaal liet zich niet geheel en al onbetuigd, maar tot gevaarlijke aanvallen wist de voorhoede het niet meer te brengen. Het Bloemendaal-elftal legde er zich het verdere gedeelte van den strijd hoofdzakelijk op toe, haar Voorsprong te behouden'en bijna zou haar dit ge lukt zijn, indien niet 2 minuten voor het einde van de Meij een Schoten-speler op ongeoorloofde wijze een scorings-kans had ontnomen. Doordat dit vergrijp in het penalty-gebied plaats vond, kende de scheidsrechter een strafschop toe, welke onhoudbaar voor De Haas in een doelpunt werd omg zet (1—1). De wedstrijd Schoten 2Bloemendaal 2 ging niet door, zoodat hierover niets valt te vermelden. Zondag a.s. staat er wederom een uitwedstrijd Voor onze plaatsgenooten op het programma. Ditmaal gaat de strijd tegen V.V.A.. waarvan in het begin van de competitie met overtuigende cijfers werd gewonnen. Daar dit elftal in den laat- sten tijd aardige successen heeft geboekt, zal het Bloemendaal nog niet meevallen, zegevierend uit den strijd te komen. Toch moet deze wedstrijd gewonnen worden, daar anders de voorsprong, dien zij op het oogenblik nog op de naaste con currenten heeft, geheel verloren gaat. Zeker is, dat een andere tactiek gekozen zal moeten worden dan tegen Schoten, d.w.z., dat het zwaarte punt meer naar den aanval zal moeten worden Verlegd. Bloemendaal 2 ontvangt Zondagmorgen Spaarne- stad. Na een zoo schitterende eerste helft der com petitie, dient de tweede helft met een overwinning ingezet te worden en vermoedelijk zal zulks wel het geval zijn. H.T.T.C. „Shot". Secretaris: J. Meij, Donkerelaan 1, Bloemendaal. Speelavond: Donderdag van 8.00-10.45 uur, Jeugdhuis, Donkerelaan 6a, Bloemendaal. Wedstrijduitslagen 1 December: Shot 1Tog 2, 37; Shot 8 Barna 2 19. Het programma van 12 tot 19 December luidt: 12 December: Barna 3Slxot 3. 15 December: Shot 1H.T.T.C. 1; Shot 5 T.O.G. 7. Indien op 12 December het derde volledig uit komt en niet zoo onverschillig speelt als tegen Barna 2, dan kan tegen Barna 3 ditmaal gewon nen worden. Het eerste zal a.s. Donderdag wel volledig ten onder gaan tegen H.T.T.C. 1 of zorgt Aaf Vrij- bloed voor een aardige verrassing? Voor T.O.G. 7 verwachten wij een kleine over winning tegen ons vijfde team. Shot 1—T.O.G. 2, 3—7. Deze match vertoonde het merkwaardige beeld van een strijd zonder strijd. Bloemsma en van Frankenhuijsen kwamen n.l. tegen de T.O.G.-ers in het stuk niet voor en verloren met catastrofale cijfers. Vrijbloed daarentegen won zijn 3 enkel spelen gedecideerd. Met een in een dergelijken vorm spelende Vrijbloed, behoudt Shot 1 een behoorlijke kans om van de onderste plaats af te komen, daar toch ook Bloemsma en Van Franken huijsen wel eens met overwinning uit den hoek zullen komen. Het dubbelspel wat de eenige partij, waarvan de uitslag langen tijd onzeker bleef. Met 1821, 2116, 2116 maakte T.O.G. zich tenslotte van het 7e winstpunt meester. Shot 3Barna 2, 1—9. Barna heeft hier zonder moeite kunnen zege vieren over een Shotteam, dat buitengewoon slecht partij gaf en bovendien nog gehandicapt was door het niet medespelen van Sonneborn. De invaller Pleging wist het niet tot een overwinning te brengen, evenals aanvoerder Nidelstein W alter, die dezen avond wel bijzonder slecht op dreef was Jan Meij wist de eer voor Shot tenminste nog te redden door een partij te winnen. Met dat al heeft Shot 3 nog geen enkele overwinning te pakken. Komaan, heeren, het wordt nu langzamerhand tijd o Springwedstrijden te Bentveld. Dat het verzetten van wedstrijden wegens weersomstandigheden een riskante aangelegenheid is, bleek weer eens j.l. Zaterdagmiddag. De H.R.J.V. organiseerde dien middag springwed strijden op haar terrein te Bentveld, dat ligt in de gemeente Zandvoort tegen de grens van Bloemendaal. Vanaf het begin tot aan het laatste hummer regende het voortdurend, zoodat de toe schouwers zeer dankbaar waren voor de groote vuurpot, welke een aangename warmte verspreidde terwijl de jury onder een tentzeil verbleef. Daar de volgorde van het programma was ver anderd, werd er begonnen met het springen van klasse B, waarvan de hoogte der hindernissen max. 90 c.m. bedroeg. Dertien ruiters legden achter eenvolgens het parcours af, dat bestond uit 11 hindernissen en een lengte had van 700 m. De uitslag van deze klasse werd opgeschort tot het resultaat van klasse A met 8 deelnemers bekend as. Het parcours bleef voor deze afdeeling onver anderd terwijl de hindernissen werden verhoogd tot max. 1.20 m. Intusschen kwam op het terrein de burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, die on danks den regen met groote belangstelling de goed geslaagde wedstrijden volgde. Zeven landelijke ruiters namen deel aan een handicap springconcours om den wisselbeker. Deze beker ging evenals verleden jaar in andere handen over. De jury bestaande uit de heeren N. Roodenburg, C. L. Gundlach en W. Slob, laatstgenoemde als vertegenwoordiger van de Kon. Nederlandsche Federatie van Landelijke Rijvereenigingen, kweet zich met animo van haar taak. Tot slot van den middag volgde een springen van groepen van twee voor landelijke TUiters en een paarsgewijze springen voor introducés en leden. Na afloop stelde de heer H. van Alphen zich sportief beschikbaar om de prijzen aan de win naars uit te reiken, hetgeen de Burgemeester van eenige welgekozen woorden vergezeld deed gaan. In klasse A werd als no. 1 geklasseerd mevr. P. Gundlach. Daar de nieuwe wisselbeker welwillend door haar beschikbaar was gesteld, reed mevr. Gundlach uit eigen beweging „buiten mededin ging" mede, welke sportieve wijze van opvatting met een applausje werd beloond. Wegens buitenlandseh verblijf van den voor ster, bedankte de heer J. L. Prins namens het bestuur den heer Van Alphen voor zijn komst waarbij hij de hoop uitsprak, dat de H.R.J.V. ook in de toekomst belangstelling mocht blijven ondervinden van den Burgemeester der gemeente Zandvoort. De uitslagen zijn als volgt: Klasse B1. mevr. Ph. Veenstra met Wakayama, ftn., tijd 1 min. 32.4 sec.; 2. J. Verweij Jr. met Santé, 11 ftn., 1.34.8.; 3. B. van Kampen met Sympathie, 11 ftn. 1.54. Handicap-springconcours voor paarden van alle klassen om den wisselbeker: 1. J. van Leeuwen (L.R. „Kapt. v. d. Wal") met Sonja en winnaar van den wisselbeker; 2. D. Haremaker (L.R. „Beyaert" met August; 3. A. Noordam (L.R. ,Ritm. de Kruyff") met Frida. Klasse A: 1. mej. O. Abas met Ruby, 8 ftn., tijd 1 min. 36.6 sec.; 2. A. H. P. M. Lammers met Sir, 12 ftn., 1.13; 3. C. W. Brandt met Polski, 20 ftn. 1.40. Springen van groepen van 2: 1. J. Stut met Tosea en M. Kamper met Ceasar, beiden „L.R. ,Ritm. de Kruyff"; 2. A. Noordam (L.R. „Ritm. de Kruyff") met Frida en J. van Nieuwenhuijzen (L.R. „Kapt. v. d. Wal") met Tama. Paarsgewijze springen van introducés en leden: Imej. O. Abas met Ruby en J. Verwey Jr. met Santé; 2. mevr. P. Gundlach met Perhaps en mevr. Ph. Veenstra met Wakayama. T00NEEL TE AMSTERDAM. „De onbekende vrouw" door Alexandre Bisson bij „Het Masker" (regie John Gobau) Hoe zeer tooneelspelkunst een creatieve kunst kan zijn, vindt wel het bewijs in dit stuk, dat kortweg gezegd een draak is met zeven koppen; slecht van bouw, slecht van dialoog en ook on logische verkwikkingen en dat toch zeer grooten indruk maakte, hetgeen het geval was door de grootsche creatie von Else Mauhs in de titelrol: Deze onze grootste actrice, heeft die vrouw met heel haar hart gespeeld, met al de roerende ac centen, waarover zij beschikt, en heeft een stamp volle zaal een avond lang onder haar ban gehouden. Het was een enorm en welverdiend succes en menige toeschouwster hoorde men na afloop snikken. Vroeger hebben wij deze rol het is jaren en jaren geleden van mevrouw v. d. Horst- v. d. Lugt Melsert gezien en toen ook wist deze groote actrice het publiek diep te ontroeren. Die crea tie was :nisschien even schoon als die van Else Mauhs, maar anders. Hoe zal ik het zeggen? Mevrouw v. d. Horst speelde die rol meer uit één stuk, om zoo te zeggen, strakker, terwijl Else Mauhs die rol meer uitwerkte, meer nuanceerde. Twee groote actrices, die zich gaven in deze draak. Een draak, want denkt eens aan: Een officier van justitie (hier Ko Arnoldi, die te zeer op den achtergrond stond om veel indruk temaken), jaagt zijn vrouw (Else Mauhs) weg, omdat deze een verhoudinkje had met een anderen meneer. Zij was terug gekomen, om haar zieke kindje te zien. Goed, de snoodaard jaagt haar weg. Een vriend van hem, die vroeger een oogje op haar had gehad, verwijt hem dit. Dan heeft hij be- Tel. 14393. Bakenessergracht 27. Haarlem Vleesch, groente, aardappelen I 0.90 Idem met soep of toespijs f 1.05 Idem met soep :n toespijs f 1.20 (Omzetbelasting er- hezorgloon Inbegrepen) Dagelijks keu/ uil minstens 3 menu's. Alleen le kwaliteiten en roomboter. op de pijnlijke plek. bestrijdt doozen a 35 en 55 ct. rouw en wil de vrouw wel graag terug. Dit is ca. een half uur later. Maar hij kan, wat hij ook doet, haar niet vinden. Het lijkt mij onwaarschijnlijk, want al is Parijs een groote stad, na zoo'n kor ten tijd kan zeker een officier van justitie zijn vrouw wel opsporen. Zij gaat naar Engeland en en wij vinden haar in het tweede bedrijf in Ame rika met een heel gemeen sujet (John Gobau) die het heer naar vereischte ploertig speelde. Zij is diep gezonken; zij drinkt aether en veel al cohol. Maar zij is edel (het drakenbloed spuit er van alle kanten uit), want liever sterft zij, dan dat zij haar geheim verraadt (van dat kind dat zij zoo zielslief heeft en den man dien zij ver vloekt. Deze schoone woorden komen in het stuk voor). Maar op zekeren dag bekent zij onder den invloed van absinth of zoo iets den ploert toch haar geheim en ook, dat zij een bruidsschat had gehad van vijf maal honderd duizend francs, dien zij uit edelwaardigheid haren man gelaten heeft, (liever ging zij aan de rol en ging met dien boef leven). Nu komen twee andere misdadige typen; chanteurs, bij hem. Hij vertelt de geschiedenis en zij zullen hem goud betalen als luj den offi cier van justitie chanteeren wil. Waarom? Waar om doen zij het zelve niet als zij het nu toch weten Dan: zij doen het toch zelf, want als de wouw hoort, wat hij van zins is, schiet zij haar minnaar neer en zooals gezegd de twee andere heeren chanteurs gaan naar den officier van justitie en onder het mom van twee fatsoenlijke heeren vertellen zij hem, dat zijn vrouw nog in leven is en als hij flink dokken wil, dan zullen zij de vrouw dat geld geven, (De officier loopt daarinHij geeft doodvreemde menschen een handvol geld) en dat hij haar terug zal zien. De vrouw, die haar minnaar had vermoord, wordt weggeleid en wij zien haar later in de rechtzaal terug, waar haar vroegere heer gemaal, die haar niet herkent, ook aanwezig is, omdat de zoon zijn eerste pleidooi houdt. De zoon verdedigt nu zijn eigen moeder, zonder dat zij en hij het weten. Maar zij zwijgt in alle. talen en wil niets verraden van haar ge heim en stellig zou de juri het schuldig uitge sproken hebben als de jonge advocaat die een zonderlinge sympathie had opgevat (de banden des bloeds) voor de onbekende vrouw, niet zoo warm had gepleit dat de mannen van de jury week werden als was en haar onschuldig verklaarden. Nu blijkt het den officier en den zoon (die wel sprekend had gepleit en die wel goed werd ge speeld door Jan Retèl) wie die onbekende vrouw is. Evenwel sterft zij en dat is zeer akelig voor allemaal. Maar dit prul van een stuk verhinder de echter Else Mauhs niet ons een oogenblik aan deze onwaarschijnlijkheden, aan dit stuk vol toevalligheden en melodramatische effecten té gelooven. Dat is de macht van het genie! .Vrouw Polenska" door Grefa Wilhelm en Hans Wolffer bij de Nederlandsche tooneelgroep (regie Gruys Voorberg). Het is prettig een actrice weer eens te zien van de z.g. oude garde. Dan weet je, dat je iets pittigs ziet, dat je spelen ziet met routine en met talent. Dan weet je ook dat de ouderen zich dur ven uit te spelen, dat er van de soberheid waar van de jongeren zooveel gewagen gelukkig eens niets overblijft, dat ze ,,'em van Jetje" durven geven zooals de tooneelterm luidt. Nu, deze actrice was dan Rika Hopper, die de titelrol speelde. Het is een alleraardigst blij spel. Vrouw Polenska is een kloek" waardin, die als het noodig is de bezem hanteert en de gasten, als ze haar niet bevallen, de deur uitbe- zemt. Op zekeren dag komt een verloopen heerschap binnen (Cruys Voorbergh, die naast Rika Hopper het stuk bijzondergoed droeg). Hij blijkt vorst Narischkin te zijn, door de bolsjewieken ver jaagd. Daar vrouw Polenska liaar aardig doch tertje Natascha (door Tine Medema bekoorlijk, maar wat zwakjes gespeeld) graag in den adel stand verheven zou zien, vraagt zij den ouden vorst om zijn hart en zijn liand. Hij geeft beiden gewillig en stelt zich verder tevreden met alco hol, heel veel alcohol, die hij zelfs in de knop van zijn wandelstok verbergt.Hij heeft geld en dan vertrekt het jonge paar met Natascha naar fan- nes en moeder Polenska hoopt, dat haar dochter daar een goede partij zal doen met iemand van a<le] en papa Narischkin Heeft een boel geld bovendien. Maar het kan raar gaan met de lief de. Natascha wordt verliefd op een danseur in het hotel waar zij wonen (die danseur is John Koeh, die ook uitstekend was). Ofschoon eenige vorsten om haar werven, verkiest zij den danseur die zichzelf een prins noemt en haar een sprook jesprinses. Men vreest, dat noch moeder Polenska noch vader Narischkin toestemming zullen geven tot dit morganatische huwelijk, totdat blijkt dat de danseur een echte prins is en Narischkin de ge wezen huisknecht van den vader van den dan seur; die diens papieren en zijn pas bovendien gestolen had. Het is een alleraardigst stuk en het werd door allen goed gespeeld, vooral door degenen die ik hierboven noemde. EDMOND VISSER. Het Weekeinde in den Stadsschouwburg. Zaterdagavond 10 December, aanvang 8 uur precies, zal het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding Oor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. Defresne wegens liet enorme succes wederom een opvoering geven van „Don Carlos" van Fried- rich von Schiller. Regie: Albert van Dalsum, décors: Jacques Snoek, vertaling J. C. de Joode. Optredenden: Loudy Nijhoff, Ank van der Moer, Corrie Korevaar, Fatia Wyma, Albert van Dalsum, Frits van Dijk, Louis van Gasteren, Jacques de Haas, Jo Sternheim, Hans van Meerten e.ê. Zondagmiddag en -avond 11 December zullen nogmaals twee voorstellingen gegeven worden van het Amerikaansche blijsel „Susan en 'n betere wereld" in drie bedrijven van Rachel Crothers. Regie: Cor van der Lugt Melsert, décors: Karei Brückman, vertaling: J. C. van der Horst. Optredenden: Fientje de la Mar, Myva Ward, Mies Elout, Joséphine van Gasteren, Stine Lerou, Pine Klumper, Theo Frcnkel, Louis de Breé, Anton Roemer, Eduard Palmers, Piet Rienks. Haarlemsche Bachverecnigirg. Het tweede concert van de Haarlemsclie Baeh- vereeniging wordt gegeven op Dinsdag 13 Decem ber 1938, te 8.15 uur, in de Gemeentelijke Concert zaal. Het Orkest van het Concertgebouw te Am sterdam speelt onder leiding van Prof. Dr. Willem Mengelberg. Solist: Nathan Milstein, viool. Programma Tweede Suite b kl. tJ. S. Bach 1685—1750 Ouverture, Rondeau, Sarabande, Bourrée I en II, Polonaise, Menuet, Badincrie. Fluit-soli: H. Barwasseren N. KJasen. Serenade C gr. tMax Keper 1873—1916 Allegro moderato, Vivace a burlesea, Andante semplice, Allegro con spirito. Pauze. Concert D gr. t. op. 35 voor viool en orkest P. I. Tschaikowsky 1840—1893 Allegro, Canzonetta, Finale: Allegro vivatis- simo. Solist: Nathan Milstein. Ouverture Solennel'e „1812" P. I. Tschalkowsl v Wiener Siingerknaben in Concertgebouw. Het wereldberoemde jongenskoor „De Wiener Sangerknaben" zullen na de Kerstdagen hun tournee in ons land aanvangen en in Haarlem optreden in het Gem. Concertgebouw op Donder dagavond 29 December in een uitgelezen Kerst- programma met op verzoek alle bekende liederen van vorige keeren. Soefl-Beweging. Maandagavond 12 December te 8.15 uur zal de heer L. Hoyack in het Gebouw Tot Nut v. h. Algemeen, Lange Veerstraat 16, Haarlem, voor dc boefi-Bcweging een lezing houden over „Gods- Segrip en Godsideaal". Toegang vrij. voor Voetbal Handbal Korfbal Hockey, enz. ET GOEDKOOPSTE ADF.E SCHOTERWEG 27. I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 3