„DE DAHLIA" NEDERLAND WEET yiieuwjaaps ^Bloemwerken in het afgeloopen jaar De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal Effecten Coupons Safe-loketten 32e Jaargang - No. 32 Donderdag 29 December 1938 Oplaag 6300 Ex, Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station voor uw SPECIAALZAAK IVONNE Oesters Kreeften Caviaar Gerookte Paling Gerookte Zalm WAT U EET!!! Op Oudejaars avond OLIEBOLLEN, APPELBEIGNETS, APPELFLAPPEN, BERLINER BOLLEN, SNEEUWBALLEN, IDEM MET SLAGROOM. SMIT'S Luxe Bakkerijen HET BLOEMENDMLSCH WEEKBLAD ADVERTENTIEN Advertentiënper regel 10.J5. KRUIDNOTEN kleine advertenties 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer 0.10. HIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 ABONNEMENTEN Abonnementsprijs bij vooruitbetaling i 1.— per halfjaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 VERBINDINGSWEG 12 - ZIE DE ETALAGE - TELEF. 22338 Wij wenschen onze cliënlèle een voorspoedig Nieuwjaar W. BEUNDER Terugziende op het jaar dat weldra weer achter ons ligt, treffen de onzekerheid en onrust, de spanning en bewogenheid, die het gekenmerkt hebben. Het jaar 1937 had gebracht wat men ervan verwacht had een krachtige ontplooiing van het bedrijfs leven, die echter reeds op het einde van dat jaar haar hoogtepunt had overschreden. Daarbij allerwegen in de wereld groeiend wantrouwen, netelige kwesties en drei gende conflicten zoo was het onmoge lijk, bij den aanvang van 1938 de toe komst licht in te zien. Nuchter erop voorbereid te moeten vechten voor het be houd van wat in 1937 gewonnen was, ging Nederland het nieuwe jaar in. Spanning en jubel om Oranje. Doch één ding was er, dat meer dan alle politieke en economische prognosen ieders gedachten bezighield de blijde gebeurte nis, die in ons Vorstenhuis te gebeuren stond. Onvergetelijk de spannende dagen van Januari, toen uit Soestdijk, belegerd door binnen- en buitenlandsche journalis ten, het groote nieuws maar niet kwam. ,Tot eindelijk, den laatsten dag der maand de blijde mare rondging er is een Prin sesje geborenVreugde en dankbaarheid vervulden de harten en kwamen jubelend tot uiting op den lsten Februari, den nationalen feestdag, die met groote geest drift door heel het land werd gevierd. Een bijzondere verrassing bracht nog de naam van de jonge Oranjetelg, Beatrix, zij die geluk brengt. Dagen van innig medeleven met het Prinselijk gezin, van verlangend uitzien naar berichten over den toestand van Moeder en Dochter volgden nu, de eerste portretten werden besproken en be wonderd, tot nogmaals de diepe vreugde over het ontluiken van jong leven in het' oude Oranjehuis gelegenheid kreeg los te barsten, toen den 12den Mei Prinses Bea trix in de Groote Kerk te 's-Gravenhage plechtig ten doop werd gehouden. Ontroerd zullen velen geluisterd hebben naar het jonge stemmetje, dat zich tijdens de plecht statige handeling voor heel het land liet hooren. Niet uitsluitend op het Prinselijk gezin concentreerde zich echter de belangstel ling. H.M. de Koningin, verjongd als het ware door het geluk van Haar kinderen, legde dit jaar een bijzondere activiteit aan den dag. In Vlissingen onthulde Zij het standbeeld van Prins Hendrik, in Amster dam het gedenkteeken voor Koningin Emma, in Groningen het gedenkraam ter gelegenheid van het jubileum der hooge- school aldaar, terwijl Zij temidden der drukke jubileumfeesten in September in de hoofdstad nog het nieuwe m.s. „Oranje" plechtig te water liet en daarnaast ook blijk gaf van Haar belangstelling voor de geestelijke stroomingen van dezen tijd door daadwerkelijk deel te nemen in de stich ting „Nationaal Centrum" tot versterking van het nationaal bewustzijn en later ook door den steun van haar Vorstelijk woord te geven aan de beweging voor geestelijke moreele herbewapening. j Trouwens geen jaar welhaast was zoo overladen met feestelijkheden en plechtig heden rondom het Vorstenhuis als 1938. Hun bekroning vonden zij in de grootsche herdenking van het veertigjarig regee- ringsjubileum, die één apotheose werd van liefde voor en verknochtheid aan het Huis van Oranje. De feestweek van 5-12 Sep tember, voorafgegaan door de komst der Indische vorsten en ingeleid met wapen schouw en vlootrevue, culmineerde in de plechtige herdenking in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar de dank der natie voor het zegenrijk bewind van H.M. Koningin Wilhelmina op indrukwekkende wijze werd vertolkt. Het regeerlngswerk in 1938. Aan parlementaire daden bracht het jaar 1938 allereerst in Januari een grond wetsherziening, waarvan de belangrijkheid niet evenredig was aan de plechtigheid, waarmee zij in Maart d.a.v. gelijktijdig in alle gebiedsdeelen van het Rijk dit om de Rijkseenheid te accentueeren werd afgekondigd. Een negatieve regeerings- daad, echter niet zonder beteekenis, was de intrekking van het wetsontwerp tot herziening van de burgerlijke en militaire pensioenen, dat in 1936 was ingediend. Een definitieve streep werd ook gezet onder de kwestie-Vrijman. De Eerste Kamer nam de zaak van den vroegeren rijksbouwmeester opnieuw in behandeling en sloot zich aan bij de conclusie van de commissie van onderzoek, dat den heer Vrijman alsnog eervol ontslag moest wor den verleend. De gespannen internationale toestand maakte, eerst in Maart, later nogmaals in September verschillende buitengewone voorzieningen noodzakelijk. Een lange reeks wetsontwerpen, door beide Kamers in recordtijd aangenomen, behoefde even wel gelukkig geen dienst te doen. De werkloosheid bleef ook in 1938 een der moeilijkste problemen, waarmee de regeering had te worstelen. De middelen ter bestrijding daarvan werden opnieuw verhoogd; 30 millioen meer werd voor het Werkfonds aangevraagd en verkregen. In- polderingswerken, wegenaanleg, bebos- sching en ontginning werden met kracht voortgezet, terwijl eind October een nieuw plan voor werkverschaffing werd inge diend door ir. J. Th. Westhoff, dat beoogt, met een minimum aan materiaalkosten een maximum aan arbeiders te werk te stellen bij landontginningen, waardoor 85.000 ha cultuurgrond zal kunnen worden gewonnen. De economische en flnancieele toestand. Onzeker en weinig bemoedigend als de vooruitzichten in den aanvang van het jaar waren, verdient des te meer bewon dering de activiteit, die het bedrijfsleven in deze eerste maanden wist te ontplooien. De 38ste Jaarbeurs te Utrecht werd een groot succes; zij onderscheidde zich van haar voorgangsters door de opening van VOOR LAMPEN EN KRONEN HET BESTE ADRES 1 fiR. HOUTSTRAAT 147 - TEL. 10925 t.o. Proveniershuis EIGEN ATELIERS. de nieuwe Beatrixhal door Z.K.H. Prins Bernhard, waarin voor de eerste maal de Nederlandsche machine-industrie waardig voor den dag kon komen. Ook in ander opzicht nam de Prins een werkzaam aan deel in het economische leven; in Maart werd hij plechtig geïnstalleerd als lid van den Economischen Raad. Naast groeiende moeilijkheden voor onzen uitvoer o.m. werden de kaas- en haringexport naar België bedreigd waren er evenwel ook enkele gunstige symptomen te bespeuren: de Najaarsbeurs te Utrecht telde weer meer deelnemers dan in 1937, het 10.000ste schip kwam in Augustus 13 dagen eerder te Rotterdam aan dan het jaar tevoren, het aantal fail lissementen over het eerste halfjaar was minder dan in de overeenkomstige periode van 1937. De overheidsbemoeiing met het bedrijfs leven bleef noodzakelijk en werd nog uit gebreid. Na het vestigingsverbod van '37 voor het slagers- en bakkersbedrijf, volgde nu eenzelfde regeling voor de schoenen branche. Meer dan vorige jaren trok de regeering zich het lot van den Midden stand aan, ofschoon ook nu nog de be strijding van het cadeaustelsel van de; hand werd gewezen. Op zwaarder lasten werd de bevolking overigens reeds weer voorbereid door de aankondiging van een nieuwe inkomsten- en winstbelasting. Dat de economische en financieele poli—i tiek van de regeering niet ieders instem ming heeft, bewees het z.g.n. „Adres der negen mannen", waarin vooraanstaande landgenooten scherpe critiek op het re- geeringsbeleid oefenden. Kampvechters voor deze laatste stonden echter weldra op en bestreden niet minder fel deze cri tiek in een „Adres der veertien". Merkwaardig was in het afgeloopen jaar de ontwikkeling op financieel gebied. Het goudembargo, in September 1936 uitge vaardigd, werd in Augustus opgeheven, een bewijs, dat een overvloed van dit metaal ons land was toegestroomd. Op de kapitaalsmarkt nam de geldruimte over dadige afmetingen aan als gevolg van den onzekeren internationalen toestand en den steeds dalenden rentestandaard. Kleine en groote beleggers lieten veer na veer, tot de laatsten, beducht *voor verdere daling der rente, de hoofden bij elkaar staken en het z.g.n. „beleggingsfront" vormden, dat zijn veto uitsprak over lichamen welke binnen een jaar tot hernieuwde conversie van leeningen zouden overgaan, alsmede over emissies beneden het 3 rentetype. De actie had onmiskenbaar succes ver scheidene laag rentende gemeenteleenin- gen mislukten zeer ten ongenoege van de emissiehuizen, die ten slotte met een kleine 2% leening Haarlem een bres in het front poogden te schieten. Dc betrekkingen met het buitenland. Ten aanzien van onze betrekkingen met het buitenland bracht het jaar 1938 enkele belangrijke wijzigingen.' De verhouding tot Italië werd weer normaal; te Rome werd een gezant benoemd en daarmede was de erkenning van het Italiaansche Imperium, d.i. van ae verovering van Abessinië, een voldongen feit. Ook met het rechtsche Spanje werden banden aangeknoopt door de benoeming van jhr. E. van Fanhuys tot; agent van de regeering-Franco. Losser' Sigarenmagazijn Paarlberg Bloemendaalscheweg 119 Tel. 22628 hoek Dr. D. Bakkerlaan WENSCHT AL ZIJN CLIENTELE EEN VOORSPOEDIG 1939. Uitsluitend met Roomboter bereid I TELEF. 10876, 13714, 11643, 12193 daarentegen werd de band met de Scan dinavische staten. De Oslo-conventie, welke in Juli afliep, werd niet verlengd, ofschoon de samenwerking niet geheel werd opgegeven. Op de conferentie te Kopenhagen, waar een en ander werd be sproken, stelden al deze kleine staten nog eens nadrukkelijk hun vrijheid van hande len ten aanzien van art. 16 van het Vol kenbondsstatuut in het licht. De betrekkingen met België waren dit jaar wel van bijzonder hartelijken aard. De gezantschapspost te Brussel, na de be noeming van mr. J. A. N. Patijn tot minis ter nog vrij gebleven, werd bezet door baron van Harinxma thoe Slooten; be sprekingen over spoorwegaangelegenheden werden gevoerd tusschen den Ned. minis ter van Waterstaat en zijn Belgischen ambtgenoot van Verkeerswezen, maar het hoogtepunt in de betrekkingen met onze Zuiderburen vormde toch het driedaagsch bezoek van Z.M. Koning Leopold aan ons land, dat tot een bewuste onderstreping van de vriendschap tusschen beide landen is geworden, die vooral de Vlamingen te pas kan komen in hun strijd tegen de Waalsche onderdrukking. De verhouding tot onze Oosterburen was van ietwat stroever karakter. Na lange onderhandelingen kwam niettemin in Sep tember het nieuwe transfer- en clearing- verdrag met Duitschland tot stand, dat een kleine vermindering van rente voor de houders van Duitsche waardepapieren be- teekende; ook de handelsbetrekkingen ondervonden nog steeds de rem van dit in gewikkelde betalingssysteem. De herhaalde grenswijzigingen, alsook de anti-semitische campagne van het Duitsche Rijk deden een zoodanigen stroom van vluchtelingen naar ons land ontstaan, dat de regeering de grenzen moest sluiten, om vervolgens onder strenge controle de toelating te regelen. Misverstand omtrent de bedoelin gen van een verbod van Rotterdams bur gemeester tot het houden van den voet balwedstrijd Nederland-Duitschland was oorzaak, dat het Duitsche Rijk de sport- betrekkingen met ons land verbrak. Eenige vermindering van ons werkloozenheir be zorgde ons Duitschland, door duizenden Nederlandsche landarbeiders werk te ver schaffen; hetzelfde effect zal wellicht ook de terugtrekking der Duitsche dienstboden uit ons land hebben, een maatregel welke in de laatste maand van het jaar werd aangekondigd. Vermindering der werk loosheid streefde de regeering ook na door met Argentinië en Australië besprekingen te voeren nopens kolonisatie van Neder landers in deze landen. Rest ons nog de onmiskenbare toenadering tot onze broe ders in de Unie van Zu'd-Afrika te ver melden, die zich na jarenlange onderdruk king, uitbuiting en achterstelling door de Engelschen weer vrijer zijn gaan voelen. Een tastbaar bewijs van onze warme ge voelens voor de stamgenooten in Zuid- Afrika was de vlucht van de „Reiger" naar Kaapstad ter gelegenheid van het Eeuw feest van den Grooten Trek,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1938 | | pagina 1