PAARLBERG De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaal Effecten Coupons Safe-loketten 32e Jaargang - No. 34 Vrijdag 13 Januari 1939 Oplaag 6300 Ex, Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN Tweede Groeps-Expositie der Haarlemsche Schilders. SPECIAALZAAK IVONNE Concert Haarlemsche Bachvereeniging. Van den Dubbelen Adelaar naar het roode vaandel. Uw Man vindt het heerlijk BALM's VISCH HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regeJ 10.15. KRUIDNOTEN kleine advertenties 4 regels 10.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer 0.10. j BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 2345 3 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling II.— per half jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 hlAls eerste in de reeks ontmoeten we Han Boskamp, van wieHanden", een serie suudies, een zeer opmerkelijke inzending. Handen zijn hier in velerlei stand gegeven, zijn tot in het uiterste door- teekend, maar blijven levendig, m.i. in tegenstelling met „De Statenbijbel", die door uiterst natuurlijke doorwerking een doodgeschilderden indruk geeft. Opmerking verdient speciaal nog „De Mekkelliorst" om zijn uiterst teere groenen. Han Bijvoet geeft weer religieus werk, waarbij hij zijn fantasie vooral laat gaan over het land schap, dat speciaal bij 18 en 15 in sterke mate ge lijkvormigheid vertoont. Sterk van expressie is „Dood van Abel". In „Visioen van St. Hubertus" treft de zeer fijne en diepe sfeer die de uitbeelding volkomen ondersteunt. Het werk van P. van Egmond kan de clou van deze expositie genoemd worden. Zijn 8 werken, hoe verschillend van aard, bouwen elkaar op door fel heid van kleur en toch een zoodanige fijnheid van tint, dat zijn werk toont als een ridder-roman, waarachter het staal een fijn-romantische sfeer U trekt. „Pioenrozen" is een fijn werkje van toon met een Zekere mystieke geur. Merk in.Dahlia's" hoe iedere tint meewerkt tot de diepe realiteit van de verwel kende bloem die niet dood wil en in 't gouden hart nog fel bloeit zie in "Stilleven met flesch" de aparte ingrediënten beleef het zonnige in het blauw van „Magnolia's". „Bokser" biedt een vastberaden zekerheid in de oogen en den mond. Is deze schilder niet van grooter roem A. J. Grootens' „Spaarndam" met het witte hek doet aan als inleg-fineer werk, en is evenals No. 29 en „Rozen" en „Blommetjes" sterk impressio nistisch, hoewel subtiliteit bij deze 2 laatsten een te waardeeren eigenschap is. Waarom hangt St. Jozef in 38 er maar zoo half aan Zijn Italiaansche stukken ademen een zeer bui- tenlandsche geest. De toon van „In de Zilk" is een zeer typische, die ook wel impressionistisch de stem ming van het moment zeer goed geeft. Savry exposeert eenige Duinlandschappen, meest van een sombere toon die de stemming goed geven. Zijn techniek is in onderdeelen wat primitief. Mevrouw Henriëtte Point-Marcus is het meest te waardeeren in haar boschgezichten en vooral in de kopstudie. In haar werk te Cannes ziet iets leegs, terwijl bovendien de boerderij te blokkendoosachtig aandoet. Het „Straatje" in St. Paul" doet het beter. Hier zijn de bloemetjes een goede vondst waardoor zon en schaduw bepaald worden. Een niet onbelangrijk sluitstuk is H. J. Wesse- ling* Iets fijns als „Meisjesportret" is van een unieke teere charme op deze expositie. „Zigeuner" geeft een zeer stoffelijke romantiek met een éclatante fonkeling waardoor een Zigeunersch geheel ont staat. Stilleven I valt op door de compositie in 3 plans. Stilleven III geeft in heldere tinten wat frisch fruit en groenten. Een appr'c:abel stukje. HANDEN Van Marie Andriessen en Mevr. To Loeff-v. So meren Greve staat eenig beeldhouw- en boetseer werk. waarbij de aandacht valt op „Dora", „Wou ter" als fijne uiting. „Emile Erens" als portret buste van de laatste, en van de eerste op de beko ring die spreekt uit vooral de portretbuste No. 1. Deze expositie wordt gehouden onder auspiciën vanKunst zij ons Doel". Dit doel wordt door velen meermalen bereikt. Het zien van deze serie groep exposities voedt op in het zien van schilderijen, In het Teyler's Museum wordt gedurende de maanden Januari en Februari een tijdelijke ton- toonstelling gehouden van teekeningen van over leden meesters, leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" te Haarlem, in het tijdperk 19e tot begin 20e eeuw. De teekeningen behooren tot de verzamelingen van het museum met enkele bruik- leenen van het bovengenoemd genootschap. Het museum is kosteloos toegankelijk eiken werkdag (behalve Maandag) van 11—3 uur, en den len Zon dag van elke maand van 13 uur. VERPLAATSING ZETSTRA'S IJZERHANDEL Dezer dagen heeft de heer A. Zetstra zijn voor heen aan de Korte Kleverlaan gevestigde Ijzerhandel heropend in het perceel Bloemendaalscheweg 68. Al vorens dit "id te betrekken heeft het interieur een groote v. ing ten goede ondergaan. Door doel matige ru rdeeling is de heer Zetstra er in ge slaagd de „eiieele etalage-ruimte, zoowel aan den Bloemendaalscheweg als aan le Zomerzorgerlaan vol ledig te benutten. Een viertal etalages geven een rijke verscheidenheid van de voorhanden zijnde ar tikelen als Ijzerwaren, Tuinbouwgereedschappen, Gloeilampen, enz., enz. Ook het interieur doet zeer prettig aan, en geeft door practische indeeling een garantie voor vlugge bediening. Het winkelgedeelte van den Bloemendaalscheweg heeft wederom een keurige aanwinst gekregen. Tal rijke bloemstukken gaven bij de opening het geheel een fleurig aanzien. Kapelaan benoemd, blZ. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Bloemendaal den wel- eerw. heer J. A. J. Adank (neom.) Spreekuur wethouder Prinsenberg. blDe wethouder van Publieke Werken, de heer A. J. Prinsenberg, is verhinderd Maandag a.s. zijn gewone spreekuur te houden. HAN BOSKAMP VOOR LAMPEN EN KRONEN HET BESTE ADRES! GR. HOUTSTRAAT 147 - TEL. 10925 t.o. Proveniershuis EIGEN ATELIERS. De bezoekers van het derde Bachconcert ontvin gen bij het binnenkomen de mededeeling, dat de in het programma vermelde Fantasia voor strijkorkest van den Engelschen componist Ralph Vaughan Wil liams kwam te vervallen door ongesteldheid van verscheidene orkestleden. Hoewel dit op zich zelf een teleurstelling was, vormde het programma ook zonder dit werk een belangwekkend geheel en kwam het aan de lengte van het concert zelfs ten goede. Eduard van Beinurn, die het Concertgebouw orkest .leidde, begon met de Symphonie No. 99 in Es gr. t. van Haydn en gaf daarvan een zeer mooie uitvoering. Het eerste deel had hier en daar wat minder compact van klank kunnen zijn, het laat ste daarentegen muntte uit door tintelende fijnheid en doorzichtigheid. De pianiste Lili Krauss vertolkte daarna het tweede pianoconcert in Bes gr. t. Op. 19 van Beet hoven. Dit concert, dat in belangrijkheid ten achter staat bij de drie volgende pianoconcerten van den meester, wordt zelden ten gehoore gebracht. Lili Krauss wist met haar zuivere muzikaliteit, haar uiterst gave techniek en soepelen aanslag het be luisteren van dit werk tot een groot genot te maken. Vooral het derde deel, het Rondo, werd een ju weeltje van geest en humor. Het orkest in kleine 'bezetting sloot zich bij dit intieme musiceeren prachtig aan. De pianiste had een dankbaar applaus en bloemen in ontvangst te nemen. Na de pauze werd de Ouverture „Gijsbrecht van Aemstel" van Henk Badings als eerste uitvoering voor Haarlem gegeven. Deze Ouverture is een -rakteristiek specimen van Badings* componeer- t. Hij «preekt hierin zijn eigen taal, men her- c motieven en wendingen, die ook in zijn trio en in andere orkestwerken van zijn hand voorko men. Het begint met een merkwaardigen onheil- spellenden inzet; dan volgt een van sombere harts tocht geladen stuk, waarin felle lichtflitsen de voortstuwende dramatiek doorbreken een sterke innerlijk bewogen muziek, die abrupt eindigt. Het matige applaus bewees, dat het er bij het publiek nog niet is was gegaan, doch wij zijn overtuigd, dat Badings het op den duur winnen zal. Ten slotte volgde nog een schitterende uitvoering van Claude Debussy's toondicht „Iberia", waarin Spaansehe rythmen en melodieën in warrelende wenteling aan ons oog voorbijtrekken en het 'wis selend coloriet de aandacht gespannen houdt. Van Beinum heeft aan beide werken zijn gansche kunnen gedemonstreerd en heeft deh dank zijner toehoorders in ruime mate verdiend. B.W. Voordracht door Anton Verheycn. Dinsdag j.l. hield de „Nieuwe Haarlemsche Kunstkring" in hotel „De Leeuwerik" een voor drachtavond, waarop Anton Verheyen een ver tolking gaf van bovengenoemd werk van Peter Krasnow. Het programma vermeldde, dat deze voordracht indertijd ingericht was onder de aus piciën van de Volksuniversiteit „Herman van den Reeck". Een slanke, beweegelijke figuur, gekleed in soepele Russische blouse, kraag en gordel slechts spaarzaam versierd, zwarte nauwsluitende pan talon en hooge elégante rijlaarsen, zóó staat Anton Verheyen voor ons, als het doek ter zijde wijkt. Hij staat daar niet alleen op het groote tooneel; het is, alsof de schimmen van Russische edellieden en burgers, studenten en soldaten hem omgeven. Hij roept hen op en zijn machtige kunst van voor dracht en uitbeelding, geeft hen gestalte en leven. Meegesleept door die kunst, waant de toehoorder de ruimte achter het voetlicht, waarop slechts een enkele stoel te vinden is, veranderd in een zaal van het keizerlijk paleis, vol weelde en pracht, een schamele werkmanskamer, waar het licht maar spaarzaam doordringt, het behangsel door het vocht van de muren valt, een uitgestrekte parade-plaats met tribunes voor de hooge ge- noodigden, een casino, waar officieren hun zwelgpartijen houden, een griezelige loopgraaf langs Niemandsland, waarop de lijken van vriend en vijand te vergeefs op een begrafenis wachten, een ontvang-salon van een aanzienlijke dame, dat tot heimelijke bijeenkomst van samenzweerders dient, het onmetelijk plein, waar duizenden gretig de woorden opvangen van den nieuwen heerscher Lenin, als deze hen van het balkon van zijn paleis toespreekt Overste Sabien, ridder- VERANDERING VAN SPIJS DOET ETEN, Een andere merksigaar te probeeren doet rooken, Groote keuze heeft S I G ARENMAGAZIJN BLOEMEND.WEG 119, TELEFOON 22628 lijke figuur, correct militair in het keizerlijk leger, een prachtkerel, steekt in dit spel torenhoog uit boven de vijftien corrupte, intrigeerende, fanatieke of ontzenuwde dramatis personae, die Anton Verheyen ons voor oogen voert. Hij speelt den hoofdrol. Onze eerste kennismaking met hem heeft plaats in het casino te Moskou, waar officieren bachanaliën vieren en niet lang daarna treffen wij hem aan op de soirée bij mevr. de wed. Marton, die deftige samenzweerster, waarheen de schoone Maroesja hem gelokt had, als begeerde prooi voor de vervuiling van geheime staatkundige bedoelin gen. Daags daarna verschaft hij Naroesja, de jonge revolutionnaire, een plaats op de gereserveerde tribune bij de groote parade, die haar door zijn schittering verblindt, ja, zelfs een oogenblik ont roert, als n.l. de 70-jarige tamboer vóór de troepen het „Onze Vader" bidt en de tsaar hem hierin met duidelijke stem volgt. De kennismaking van dit kind uit het volk met den jongen officier voert tot een liefdes-idylle, die tragisch afloopt, want Ma- roesja's broeder, over deze ongewenschte ver houding in woede ontstoken, doodt haar verleider. Met een valsche pas vlucht hij naar Zwitserland, waar Lenin, Trotsky en andere partijmenschen hem met open armen ontvangen. Middelerwijl is Maroesja getrouwd met een vriend van haar broeder, die zoodoende haar eer redde en dan ook zijn eigendomsrechten doet gelden over het kleine wezentje, dat zij het leven schonk ten koste van het hare. Aangrijpend vertolkt Verheyen de scène, waarin de stervende aan Sabien (die blijkt aan de dood ontkomen te zijn) de jonggeborene wijst en met een laatste krachtsinspanning fluistert„Jouw kindje". Aangrijpend ook, als hij de wettelijke vader het pasgeboren jongetje ziet opeischen, tegen over Sabien, om het op te voeden tot wreker van het verdrukte volk. Stormachtig als het begin van overste Sabien's loopbaan was, zoo was ook het verder verloop van zijn carrière en met belangstelling volgen wij ook na de pauze zijn wederwaardigheden in dat merkwaardige tijdperk van Rusland's geschiedenis. Wij volgen hem bij de mobilisatie in '14, nadat Duitschland den oorlog aan Rusland had ver klaard; wij maken massa-stakingen mee, door leven den heilloozen invloed van den priester Raspoetjien, zijn getuigen van de ineenstorting van het leger, den moord op de tsarenfamilie. Dan acht Sabien het oogenblik gekomen zijn ontslag te nemen en zich bij de Witte Kozakken aan te sluiten. De gebeurtenissen hebben hem sterk aan gegrepen en nu hij ziet, hoe een kleine bende vreem delingen, heimelijk in een geblindeerde wagon door Duitschland van uit Zwitserland, zijn vader land is binnengetrokken en dezen als menschelijke ïieren naar de macht gegrepen hebben, zijn zijn aatste woorden een aanklacht tegen de hoofden van kerk en staat, de het bedrijven van al die gruwelen hadden toegelaten. Anton Verheyen heeft zijn toehoorders twee uur lang in spanning gehouden; toen de beklemming verbroken was, barstte een lang aangehouden applaus los. B. o Gouden Echtvereeniging. blMaandag 23 Januari a.s. hoopt het echt paar G. Kuneman-G. Radsma, Boschlaan alhier, zijn gouden echtvereeniging te herdenken. De buren hebben voor het feestende echtpaar, dat zich in goede gezondheid mag verheugen, een mooie eerepoort gemaakt. Uw man vindt het heerlijk en uw jongen evenzeer, als U ze de visch van Balm voorzet. Wat smullen ze! U ziet het. En.... zélf smaakt het U nog beter. Boven dien is het een gezond eten óók. HOUDT U SLANK EN FRISCH!!!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 1