THERMOGENE Sport en Spel. TOONEEL PREDIKBEURTEN A. G. G. M. GIORGIS Zn. Vrijdag 13 Januari 1939 SPORTHUIS TE NUYL Bridgeclub „Santpoort". Korfbalclub „Sport Vereent". B.V.C. Bloemendaal. Tafeltennis HOEST. KEELPIJN GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IN DEZUeki PIJNSTILLENDE WATTEN Haarlemsche Diner-Vereeniging G. VAN BRUGGEN Ramplaan 50 Tel. 17837 Speciaal adres voor HOOGFIJNE GOUDSCHE KAAS VOOR FIJNPROEVERS voor Voetbal, Handbal, Koribal,Hockey, enz. HET GOEDKOOPSTE ADRES SCHOTERWEG 27. Secretariaat: Schaepmanlaan 19, Bloemendaal. Op Donderdag 2 Februari houdt bovengenoemde vereeniging een ledenvergadering in haar speel lokaal achter de Ruïne van Brederodc. Na 1 Maart 1939 zal haar speelgelegenheid ge vestigd zijn in hotel „Yelserend", tegenover de Ruïne van Brederode. o Secretariaat: Brunoklauwersstr. 5, Santpoort-St. Door weersomstandigheden zijn alie wedstrijden uitgesteld. Te spelen: Zaterdag 14 Januari: S.V. b—Aurora, 2.30 uur. Zondag 15 Jan.: S.V. 1Groen-Geel 1, 2 uur; S.V. 2Luto 2, 12 uur; S.V. 4Aurora 4, 10 uur. Ons zijn kleine kans op het kampioenschap der afdeeling B, 2e klasse, te behouden, moet Sport Vereent 1 dezen wedstrijd winnen, ook al omdat een verloren wedstrijd verscheidene plaatsen op de ranglijst kan kosten, daar alle 9 twaalftallen ongeveer van gelijke kTaeht zijn, T.II.B. uitge zonderd. In deze afdeeling moeten echter de twee ondersten degradatiewedstrijden spelen, zoodat oppassen de boodschap blijft. De Sport Vereent-Teserves ontvangen de Luto- reserves, de leiders van die afdeeling. Daar S.V. 2 zeer noodzakelijk 1 of 2 punten moet hebben om de onderste plaats te ontgaan, geven wij ze op eigen terrein een kleine kans om minstens 1 punt in de wacht te sleepen, doch dan moet gedurende de volle 1% uur in een flink tempo worden ge speeld. o Alhoewel Zondag j.l. de velden uitstekend be speelbaar waren, werd er toch geen enkelen com petitiewedstrijd gespeeld, daar de K.N.V.B. reeds midden in de week het geheele programma af gelast had. Zoo vond ook de reeds voor de tweede maal vastgestelden wedstrijd BloemendaalZand- voort wederom geen doorgang. Voor a.s. Zondag zijn dezelfde wedstrijden vast gesteld als voor Zondag j.l., zoodat nu ten derden male de wedstrijd BloemendaalZandvoort op het programma prijkt. Drie maal is scheepsrecht en als de voorteekenen niet bedriegen, zal de match ditmaal waarschijnlijk wel doorgaan. Nu wij reeds verscheidene malen oveT het groote belang van dezen wedstrijd hebben geschreven, komt het ons overbodig voor, hierover nu nog nader uit te wijden. Zandvoort heeft nu in zooverre een streepje op onze plaatsgenooten voor, dat zij Zondag j.l. reeds weer in het- veld geweest is voor het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd, terwijl Bloemendaal daarentegen nu reeds geruimen tijd op non-actief gesteld geweest is. Toch zien wij dezen wedstrijd, die door Bloemen daal in de reeds eerder gepubliceerde opstelling gespeeld zal worden, met vertrouwen tegemoet en wij verwachten op zijn minst een gelijk spel. Als de weersomstandigheden nu eens geen roet in het eten gooien, kan het. a.s. Zondagmiddag een spannenden kamp worden en menig voetbal liefhebber zal dan ook den weg naar het Bloemen- daal-terrein weten te vinden. Ook Bloemendaal 2 staat Zondagmorgen weer klaar om R.C.H. 5 partij te geven, de hekkesluiters. Een Bloemendaal-overwinning ligt hier alleszins in de lijn der verwachting. H.T.T.C. „Shot". Secretariaat: J. Meij, Donkerelaan 1, Bloemen daal. Speelavond: Donderdag 810.45 uur Jeugd huis, Donkerelaan 6a, Bloemendaal. Wedstrijdprogramma van 16 tot 23 Januari: 19 Januari: Luto 1—Shot 119 Januari: Shot 2 H.T.T.C. 3; 19 Januari: Luto 2Shot 3. Het eerste trekt a.s. Donderdag naar de Kaas stad om te trachten revanche te nemen voor de in de eerste helft van de competitie geleden 73 nederlaag. Of 't zal lukken Het derde vergezeld het eerste om Luto 2 te bestrijden. De eerste wedstrijd eindigde in een 64 overwinning voor Luto 2. De wedstrijd tusschen Shot 2 en H.T.T.C. 3 wordt de „big match". Dit is de kans voor het tweede om met H.T.T.C. 3 gelijk te komen. Ver schijnt H.T.T.C. volledig, dan is er waarschijnlijk weinig hoop voor de Shotters. Clubcompetitie 19381939. In afdeeling II van de onderlinge competitie treedt de fraaie prestatie van H. Kolk op den voorgrond, die in 8 wedstrijden ongeslagen bleef. K. Pleging, P. Zalm en J. Potharst zijn de gevaar lijkste concurrenten, terwijl ook K. Hurts en .1. Veldkamp wel de noodige rake klappen zullen uitdeelen. Kampioen 1937/'38, C. Hartman, behaalt, 'even als B. Schipper, vrij magere resultaten, zoodat ze het wel niet veel verder dan het midden van de ranglijst zullen brengen. In de onderste regionen zullen W. de Graaf, K. de Jong, J. Paradijs en H. v. d. Werff liat moeten uitvechten, wie uit eindelijk no. 1 van onderaf wordt. Ook de wed strijden van deze afdeeling zullen in een vlot tempo worden voortgezet, zoodat in Maart met een schoone lei onze roemruchte „Handicap- •empetftla" kan aanvangen. Stand afdeeling II: 1. H. Kolk 8 8 0 16—1 1 2. J. Potharst 6 3 12—6 0.67 3. P. Zalm 7 5 2 11—5 0.71 4. K. Pleging 5 4 1 9—1 0.80 5. J. Veldkamp 8 4 4 8—9 0.50 6. K. Hurts 4 3 1 64 0.75 7. B. Schipper 8 3 5 8—10 0.38 8. W. de Graaf 3 1 2 2—5 0.43 9. C. Hartman 5 1 4 4—8 0.20 10. K. de Jong 4 0 4 1—8 '0.— 11. J. Paradijs 4 0 4 1—8 0.— 12. H. v. d. Werff 5 0 5 0—10 0.— De Tafeltennissport. Er zijn altijd nog menschen die geneigd zijn om in tafeltennis niets anders te zien dan een huis kamerspelletje. Dat deze opvatting geheel onjuist is, moge blijken uit de volgende bepaiing uit het competitiereglement van den Neder]. Tafeltennis- bond: „De speelruimte moet zoodanig zijn, dat de open ruimte aan de korte zijden van de opgestelde tafels ten minste 2.50 M. bedraagt en aan de lange zijden ten minste 1.50 M." Bij afmetingen van een wedstrijdtafel van 2.74 X 1.52 M. moeten wij dus over een ruimte kunnen beschikken van ten minste 7.75 M. x 4.50 M., die dan van alle hinderpalen verstoken moet zijn. Uit het bovenstaande blijkt dan ook wel dat tafeltennis bijna uitsluitend in clubverband be oefend kan worden, in een ruime zaal met goede verlichting. Neemt u Donderdagavond eens een kijkje in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan! T00NEEL TE AMSTERDAM. „Gijsbrecht van Aemstel", door Joost van den Vondel (regie van Dalsum) en „De Bruiloft van Kloris en Roosje" (regie Frits van Dijk) bij Het Ne- derlandscli Tooneel. Het is een goede traditie in de eerste weck van Januari (met slemp en soes) den Gijsbrecht en den Kloris te brengen. Wij hebben er ettelijke malen over geschreven en konden steeds weer con- stateeren dat v. Dalsum den titelrol nóg verdiep- ter, nóg telkens weer anders heeft gespeeld.- Vroeger was het over den vromen kant (om met Verkade te spreken), later over den meer martialen kant, nu meer over den waardigen later berustenden kant. Hij speelde den rol in den goeden zin modern; zoo'n beetje boven de dingen uit, soms met een wijzen glimlach. Dan eene toch wel heel sterk dra matische Badeloch van Charlotte Kohier, die zoo mooi verzen zegt, bovendien Arend, die de eigen lijke vechtersbaas is, martialer ook in den tekst dan Gijsbrecht, die sterk door Frits van Dijk werd ge speeld. Listig was Jo Sternheim als den Spie. De Willebrord van Hans Bentz v. d. Berg, die kort geleden zeer goed eind-examen aan de tooneel- school heeft gedaan, was niet oud genoeg in zijn spel. (v. Warmelo speelde die rol beter hetgeen niet te verwonderen valt), terwijl Johan Sehmitz minder vaart aan den rol van Broer Peter gaf (ik bedoel bij zijn opkomst), die destijds zoo indrukwekkend was van Paul Huf. Ook Hans v. Meerten als Goze- wijn la Chapelle kon (in een vroegere opvoering), niet evenaarden. Het vraagstuk: hoe de ryen moeten worden ge zegd of gezongen worden, is altijd een lastig pro bleem geweest. Ik voor mij geef de voorkeur aan het mooizeggen daarvan door één of meer (maar dan niet tegelijk) actrices, en wat de rey van Edelinghcn bctre't, door één acteur. Dit lijkt mij een betere op lossing dan die van deze opvoering, waar de reyen kwamen binnenzweven en zongen; hetgeen mij te operetteachtig lijkt. Maar opvattingen zijn ver schillend en v. Dalsum wil het nu eenmaal zoo. Het treurspel werd nu weer in de vroegere décors dus niet in die van den tijd van Vondel gespeeld. Alles en alles een waardige vertooning. De Kloris waarin de nieuwjaarswensch werd samengesteld door Herman Fortuin had zijn ge woon verloop. Toepasselijke zinspelingen op ge beurtenissen van het afgcloopen jaar, met eian gezegd door Thomasvaer (Oscar Tourniaire) en door Pieternel (Mien Duymaer van Twist). Vader Willem (den Burgemeester) werd gesmeekt althans nog eenige jaren te blijven. Heilwenschen voor II.M. de Koningin ,de Prinses, het Prinsesje etc. Een frisselie Kloris van Frits van Dijk en eveneens van zijn Roosje door Tatia Wijma gespeeld. Idem dito van Johan Sehmitz, die Kreiis was en van Ank v. d. Moer zijn Elsje. „Menschen van onzen stand", door John Ervine bij „Het Nederlandseli Tooneel" (regie Cor van der Lugt-Mglsert). In het vorige nummer van het Bloemendaalsclie Weekblad staat een korte aanduiding van het stuk. Het eerste bedrijf is in zekeren zin een inleiding tot de bedoeling van het stuk. Wij zien daar Oscar Tourniaire als een oud kapitein, die de „teekenen destijds" niet kan en niet wil verstaan. Hetgeen niet zoo heel verwonderlijk is als men de taal, de kleeding en het zich gedragen van de jonge dames en heeren van dezen beteren stand beluistert. Ze zijn wat de schrijver ook bedoelt gewaagd en decadent. Ze doén niet veel anders dan tennissen, flirten en leegloopen. De zoon (Paul Storm) bedrinkt zich van tijd tot tijd, de eene dochter (Anlc v. d. Moer) komt ijskoud vertellen dat zij zich heeft ver loofd met een apothekers-bediende, den zoon van een slager. De vader vindt het heel erg ('n „drop- verkooper" noemt hij den jongenman) en dan 'n slager als schoonvader van zijn dochter. Hij zal dan ook geen geld fourneeren voor en in dit huwe lijk. Zijn vrouw (Mien Duymar v. Twist) die zelf van lager komaf is (zij stamt uit een timmermans- gezin) denkt daar ruimer over en de bediende (het was Jacques Snoek) zal eenmaal door eigen kracht iets bereiken. Zijn vader, de slager (Louis v. Gas teren) vindt dit eveneens lieelemaal niet prettig: zijn gezonde zoon in zoo'n verwijfd geslacht 1 Maar de dochter stelt de heele familie voor een fait accomplizij zal trouwen en zij moet trouwen, want zij moet moeder worden en is niet verleid, maar zij wilde zoo. Het geval is vrij objectief gesteld. Ik geloof intusschen dat de schrijver die „demo- (in tegenstelling tot aristocraat) «chgnt te zijn, toch wel een beetje voorkeur heeft voor het dappere (wel zeer brutaal en cynisch) dochtertje, voor den slager en den inderdaad sympathieken apothekersbediende. Dit stuk werd sterk gespeeld. Heel goed als in het eerste bedrijf de decadente sfeer van de jonge menschen. Iemand achter mij zei: „Zijn zij zoo niet allemaal Er zijn er velen zoo, maar gelukkig ken ik uitzonderingen ook. In het verdere verloop van het stuk was er sterk geprononceerd spel van Tour niaire, en mild werd de moederrol door Mien Duymar v. Twist gespeeld. Ank v. d. Moer lan ceerde gelijk het moest de zeer brutale woor den van de dochter, gaf dus sterk tegenspel. Snoek was als de jonge man, eerlijk, sterk, en sympathiek, Paul Storm gaf uitstekend den jongen, slappen soms dronken aristocraat, terwijl Louis van Gaste ren den slager rond speelde. De overige jonge- menschen ook uitstekend. „Ik heb den Graaf vermoord", een crimineele puzzle van Alice Coppel, bij „Het Residentie-Too- neel" (Regie Johan de Meester). Naar ik meen, is dit stuk reeds eerder hier bespro ken. Wij kregen deze week de Amsterdamschc première. Wie heeft den graaf vermoord 1 Was het een man, of was het een vrouw, of waren het drie vier of vijf Hoe dat kan Dat mag ik niet verra den, want dan zou de puzzle geen puzzle meer zijn Vijf bekentenissen en één of geen moordenaar. En waarom bekennen ook zij, die het niet gedaan heb ben 't Is en het blijft een puzzle, en ik wil U alleen maar nieuwsgierig maken. En als U onder het stuk meent goed geraden te hebben, dan is dat toch weer mis. De oplossing en het verloop is zeer verrassend en geestig ook en U krijgt prachtig spel te genieten, vooral van Adoplhe Éngers, die een vervaarlijke inspecteur van politie is, maar die toch den knoop niet te ontwarren weet. Goed spel ook van de ande ren, van Dirk Verbeek, Johan de Meester, Mini Boesnach en de rest. Wie zich amuseeren wil, wie griezelen wil, wie ook lachen wil, hij ga deze voor stelling zien. Wij stippen nog even aan „Ik wil van jou een foto", een operette, die in den Iloliandschen Schouwburg onder regie van Otto Frohnknecht gaat. Als stuk ging het destijds met Johan Museh in de hoofdrol en het heette toen „Als je maar een ver leden hebt". Als je maar een verleden hebt, wil de schrijver bewijzen, dan licb je succes bij de vrouw tjes. Een goeie, brave sul van een vent, is verliefd op de dochter van zijn compagnon, die hem helpen wil bij zijn aanzoek, Zij zullen hem een verleden aandoen en nu heeft hij succes bij het meisje, dat hem eerst niet hebben wilde. Er komen eenige malle situaties. De juffrouw, met wie hij een relatie zou hebben gehad, een groote filmster komt toevallig in de stad. Allerlei complicaties. Maar er wordt goed gespeeld en gezongen en daarom schrijf ik er hier iets over en ik wil zeggen, dat Sylvain Poons buitengewoon geestig speelde voor den stijven Don Juan. Kurt Gerzon voor zijn dikken compagnon, Sophie Kohier voor diens vrouw, Jopie Koopman voor het meisje en Liesl Frank voor de filmster. EDMOND VISSER. op de piji plek.bestrijdt doozen a 35 en 55 ct. TOONEEL TE HAARLEM. „De Ebbenhouten Olifant". Spel van avontuur. „Aerdenhout's Tooneel Ensemble" stelde Vrij dag 6 dezer zijn talenten in dienst der liefdadigheid het gaf een opvoering van het tooneelspel „De Ebbenhouten Olifant" en bestemde de netto op brengst van die voorstelling voor de kas van het .Comité voor uitgewekenen om geloof en ras". Men kent deze thriller van groot kaliber, die door Christien van BommelKouw en Henk Bakker verdienstelijk geschreven werd, reeds algemeen in Haarlem; dank zij de opvoering die „Cremer" er indertijd van gaf. Een uitvoerige omschrijving van den inhoud kan daarom achterwege blijven en hen, die haar niet weten en van een sterk speelstuk houden, waarin moord en bandietisme met volle maat opgediend worden, willen nog niet het even tueel genoegen van een kennismaking verzwakken. De opvoering zelve werd zeer gewaardeerd door de vrij talrijke toeschouwers en het warm applaus vooral aan het slot, moet een stellige voldoening voor de spelers geweest zijn. Met alle waardeering voor aangeboren talent en groote overgave voor de opzieh genomen roi, steide het spel van mej. Schol te als Lily Marshal ons nog al teleur, ze ver mocht er niet in, die adembeklemmende spanning te scheppen, welke het stuk onmogelijk kan ontberen, zooais de scènes tusschen haar en Phil Reeuwijck duidelijk verrieden. Ook voor laatstgenoemde (de heer M. P. Esselaar) lag de rol van den in doodsgevaar verkeerenden rivaal, gansch niet in zijn lijn, wat jammer was van de prachtige en sterke spelmomenten, die hij onbenut voorbij liet zaan. De heer G. Kalkman nam als Dick van der Wall en vooral later in zijn voortreffelijke creatie van dien aartsschelm „de gemaskerde", daaren tegen wel degelijk zijn kans waar. De lieer J. van Holland toonde zich als Hiro Mortelmans, den „amateur-detective van groot ka.ibcr", een waar dige evenknie van laatstgenoemde; ook voor zijn uitbeelding, als steeds, niets dan lof. Inderdaad gaf hij, wat het tekstboekje beloofde met zijn aeroepsvermelding als „de groote detective". De heer »T- van Dongen liet ons den perfecten bufctlei ZKO, aooais aie ons steeds in aetective- Tel. 14393, Bakenessergracht 27 Haarlem Vleesch, groente, aardappelen f 0.90 Idem met soep of toespijs f 1.05 Idem met soep en toespijs f 1.20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's. Alleen le kwaliteiten en roomboter. romannetjes wordt uitgeteekend. De heeren R. Hengeveld en J. Mulders verhoogden als leuke typen van Chineezen de geheimzinnige sfeer die voortdurend in de kamer van Phil. Reeuwijck Sing. Tenslotte, het beste voor liet laatst bewarend en woord van buide voor mevr. L. Koning voor haar gave uitbeelding van de praatgrage hospita. De hloemluilde, haar aan 't slot gebracht, was ver diend De regie van J. van Dongen was in de puntjes; liet tempo vroeg groote snelheid. Als gezegdliet publiek toonde zich opgetogen over het gebodenc. MELKHANDEL ZONDAG 15 JANUARI 1939. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem., v.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk, H. Avondmaal. n.m. 5 uur de heer K. Koopman. Geref. Kerk, v.m. 10 en n.m. 5 uur, Ds. A. C. Dercksen, van Rotterdam-Feijenoord. Voor bereiding H. Avondmaal, Radio-uitzending op golflengte 245.9 Meter. Nederl. Prot. Bond, geen dienst. Vrije Katli. Kerk Popellaan (Kinheimpark). 10.30 v.m. Gezongen II. Mis. Woensdag 18 Januari, 8 uur n.m. Vraagavond voor leden en belangstellenden. Zaterdag 21 Januari, 7.25 v.m. Gesproken H. Mis. 0VERVEEN. Ned. Herv. Gem„ v.m. 10 uur, Ds. J. P. v. Bruggen. AERDENHCUT. Ver. Relig. Kring, geen dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem„ v.m. 10 uur, Ds. R. H. Oldeman. Geref. Kerk, v.m. 9.45 en n.m. 5.30 uur, Dr. W. Breukelaar. H. Avondmaal en nabetrachting. Geref. Kerk (H.V.), v.m. 10 uur, de heer K. v. d. Berg. HAARLEM. Evang. Luth. Gem„ v.m. 10.30 uur Ds. G. J. Duyvendak. Eglise Wallone. a 10 h. 30 Service et Sermon,- présidé par Mr. le pasteur Marc. Jospin. 3icme collecte pour l'eglise, a 91i. 15 Ecole du Ili- manche. Remonstr. Geref. Gem., v.m. 10.30 uur, Dr. A. H. Haentjens, 12 uur kinderdienst in het Remon strantenhuis. Vrijdag 20 Jan., n.m. 7..30 uur Bijeenkomst van collectanten (Oranjekade 1). 8.15 Lezing van Dr. W. R. M. Noordhoff, uit Arnhem, over: „Het ik in de branding". Geref. Kerk (Kloppersingelkerk), v.m. 10 uur, Ds. J. W. Siertsema. n.m. 5 uur, Ds. C. Vecnhoi, Cat. Zond. 46. Zondagsschool 12.301.30 uur: Openb. school Tetterodestraat, hoek Santpoorterstraat.; Jon gensclub (tot 12 jaar), Woensdag 7-8, idem boven 12 jaar Woensdag 89; Meisjesclub (tot 12 jaar) Woensdag 45.30, idem boven 12 jaar Maandag 78.30; Bibliotheek (voor kinderen en volwassenen) Vrijdag 78 uur. Bibliotheek en alle clubs in de Lotterstraat 4. Geref. Kerk (Wilhelminakerk), v.m. 10 uur, Ds. A. M. Boeyinga. n.m. 5 uur, Ds. L. Hoorweg, Cat. Zondag 46. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk), v.m 10 uur, Ds. C. Veenhof. n.m. 5 uur, Ds. A. M. Boeyinga, Cat. Zondag47 Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk), v.m. 10 uur, Ds. L. Hoorweg. n.m. 5 uur, Ds. J. W. Siertsema, Cat. Zond. 47. Rozekruizersgenootsehap Bakenessergracht 13, n.m. 7.15 uur, Tempeldienst met lezing. Spr. de heer L. J. Damme, onderwerp: „de Lapide Mercurialis". Geref. Kerk (H.V.), v.m. 10 en n.m. 5 uur, Ds. G. W. v. Deth, H. Avondmaal en Dankzegging, v.n. 10 uur Kinderdienst in de voorzaal. Socfi-Bew. (Gebouw Nut van 't Algemeen, Lange Veerstraat 16) v.m. 11 uur, Universeele eere- dienst, de heer J. Pool. Onderwerp: ,,'s Le vens bedoeling". Nederl. Vereeniging van Spiritisten „Ilarmonia", afdeeling Haarlem II, Sociëteit „Vereeniging" Zijl weg 1, v.m. 10.30 uur, Wijdingsmorgen. Spreker de heer J. Kakebeeke uit Rotterdam. Onderwerp: Galaten VI, vers 9. Helderziende waarnemingen: Mevr. J. Rcmmers-v. d. Lans. ZANDVOORT. Geref. Kerk (H.V.), v.m. 10 en n.m. 5 uur, Ds. P. v. d. Vloed, II. Avondmaal. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18 A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5