V. C. Lindeman I0LTZ N.V. endaal" De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal Effecten - Coupons - Safe-loketten EEN BENAUWENDE TRAVESTIE. 32e Jaargang - No. 36 IGENDA ischouwburg (EUGD Vrijdag 27 Januari 1939 Oplaag 6300 Ex, *PS0N BROTHERS MN JOU'N FOTO 4ENITEN BALLET met zijn 7 Joffers enden schland, CHOOTEN leman Jr. STERNEN id van de n 23453 Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN SPECIAALZAAK IVONNE MUZIEK Moet het iets goeds zijn?? Paariberg's Sigarenmagazijn TELEFOON 23700 Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon 20 Jan. - 8.15 uur roep „Het Masker" ijzen.Coupons geldig 21 Jan. 8.15 uur. lerlandsch Tooncel C oupons geldig. 23 Jan. 8.15 uur aement 2e serie roep „Het Masker" Spel in 3 bedr. van Colette en Paul Géraldy. 24 Jan. - 8.15 uur Jez.: De Hoofdstad 'opulaire prijzen l 25 Jan. 8.15 uur r. Coupons geldig. g 26 Jan. 8.15 uur B. C. Cabaret Coupons geldig. lEISSIS SUSSES HOUTSTRAAT 118 13151 - Haarlem AKKETTEN naar BOTER KAAS MEEL OLIE T ENZ. ite kwaliteit t gegarandeerd 'ormaliteiten. rd Pakketten EEESESSBI3 igen efoon no. 13574 n U k la minute. il van voor 1746. I een uitgebreide door ons terug- JFBEHOEFTEN, ■zoek vereeren g 75, Tel. 22029 weg 50, Tel. 554 g wordt bediend. STOFFEN. voor Brandstof-en Verwarming. RAAF ZOON 42, Telef. 22240 nendaal KLEEDEN. N BEEM er-Zadelmaker everlaan 76 nendaal >n 23187 j e n i g i n g HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel 10.15. KRUIDNOTEN kleine advertenties 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer 10.10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 11.— per half jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers I 0.05. Bloemendaalscheweg 147 - Telefoon 23270 IN BREDA. De feesten van de Koninklijke Militaire Aca demie zijn weer voorbij. Alle feestklanken zijn verstorven, maar er wordt nu nog veel over nage praat. Voor mijzelf heb ik geen persoonlijke her inneringen aan het vijftigjarig feest; toch bleven mij vele herinneringen bij van mijn oud-oom Jacob. Die was „jonker" tijdens de feestelijke viering van het halve eeuw feest. Tal van jeugd herinneringen heeft Oom Jacob mij overgeleverd. Jammer, dat ik geen trouwe aanteekeningen heb gemaakt. Dat zou mij stof hebben gegeven voor vele verhalen. Eén ding is zeker: veel dingen, die hij mij vertelde kloppen precies met wat de tijd schriften en dagbladen van deze dagen releveer den en releveeren. Ik waag nog één klein dingetje aan het vele verschenene toe te voegen en zal dit trachten te doen, zoo veel mogelijk in ooms taal. De namen Van Stralen, die er in voorkomen zijn niet juist. Dat neemt ge mij niet kwalijk, omdat ik in Breda niet bekend ben en niet uit elkaar kan houden, welke verschillende pleinen en straten oom in zijn onderscheidene verhalen noemde. En dan zou 't nog met opzet kunnen zijn, omdat de mili taire macht wel eens zou -willen onderzoeken, wie die lang geleden bedreven pekelzonden zelfs bij overlevering durft schetsen. Laat ik Oom Jacob dan nu het woord geven. Jongen, zei hij, of 't nu even vóór of na het halve eeuwfeest was, weet ik niet. Het is al 'lang voorbij en ik nader de tachtig. Neen, het was natuurlijk er voor. Maar je weet toch wel, dat het bij de K.M.A. heel streng was. Nu mag je niet in burger gaan, als je soldaat bent. Dat geeft je vast een paar dagen politiewacht, maar toen zou het je in de provoost hebben gebracht. Nu dan. Op een Zondagmiddag, 't was Juli, misschien Augustus, maar midden in den zomer, had ik namiddagverlof. Op de markt ontmoette ik Willem P. Je weet, dat is die oud-Indische generaal, die een jaar of wat geleden te Velp is overleden. Wij samen uit wandelen den kant van Princenhage uit. Die Willem had aan het Singel een oude tante wonen, waar ik door hem ook wel eens kwam. Daar lag een „burgertje" van hem en ook van mij. Toen ik dat bij Wims tante op de bovenkamer zag hangen, was het of mijn sigarenkistjes nog zwaarder waren, de chako nog meer op het hoofd drukte en koppel met sabel nog meer naar beneden trok. „Wim", zei ik, „zullen we het „burgertje" nog eens aantrekken We hebben van Princenhage af geen rang of graad gezien en we zijn hier uit de militaire route". „Wel verleidelijk", zei Wim, „maar gevaarlijk" Graag zou ik ook een uur, al was 't maar een uur. me weer burger gevoelen. Maar ik moet ook om 6 uur bij kapitein Van Diezen zijn. Wim bleef nh de thee nog bij tante. Ik trok mijn burgerspullen aan en verliet het huis door de tuindeur. Wat was dat heerlijk! Geen knelling, geen ge wicht, maar toch ook wel een beetje angstig. Een half uur lang ging het goed. Als ik een sergeant of officier zag, ging ik gauw een zijpaadje in of een hoek om. Dan was het net of ze naar mij keken. Maar dat was maar verbeelding. Maar zoo ik je zei, was het maar een half uur. Op de Markt zag ik sergeant D„ bijgenaamd „Cerberus" aankomen. Op die groote vlakte was ontsnappen en afzijdig gaan, onmogelijk, zonder argwaan te wekken. Ook verbeeldde ik mij, dat hij naar me keek. Ik vermande mij dus en liep recht op de Breestraat aan. Vlak bij mij hoorde ik hem zeggen: „Halt Jonker Van der Broek 1" Ik doe net of ik niets hoor en loop door met ietwat versnelden pas. Ik hoor ook achter mij iemand in versnelden pas loopen. Gaan door een slobje hielp niet. Cerberus kende slob en uitgang en toen ik met looppas er uit kwam, stond hij in eens voor mij. „Jonker!" zei hij. ,,U gaat mee naar het kasteel". Ik keek hem brutaal aan en zei: „Ik heb met u en het kasteel niets te maken", keerde me veront waardigd om en sloeg rechts af. Geen vijf minuten later loop ik hem op den hoek der Prinsenstraat weer tegen het lijf en hij herhaalt: „Jonker Van der Broek, u gaat mee naar het kasteel! Denk om artikel 63 van het Reglement!" Mijn moed zakte me haast in de schoenen. Maar wat kan ik anders doen, dan me weer te vermannen en nu zeer verontwaardigd te kijken en binnensmonds ets te zeggen, dat geen zegen- wenseh was. Nu woonde, dat weet je, in Breda, in de Choorstraat tante Truus. Daar had ik mijn thuis. Ik schelde er aan. Net, toen ik binnen gelaten werd, zag ik Cerberus weer. Nu kon hij echt Cerberus spelen, wat hij dan ook deed. Dan zagen we hem aan den overkant der straat loopen en dan onder langs het raam. In weinig woorden was de situatie aan tante Truus en nicht Grietje verteld en werd krijgsraad gehouden. Tante wist raad en die raad werd gauw uitgevoerd. Ik tantes lijfje en hoepelrok aan, ook haar zijden housen en lakschoentjes aan en haar breedgeranden hoed op. Even tante aan de deur kijken. Waarachtig, sergeant was niet te zien. De verkleeding was maar een halve redding want ik moest zonder, dat Cerberus het merkte, het militaire kleed weer aantrekken, anders was ik zuur. Geen dertig pas de Choorstraat in, kwam hij in eens de Molensteeg uit. Zeker had hij een aehteruitvlucht mogelijk geacht. Alweer zei hij „Jonker Van der Broek, u gaat mee naar het kasteel!" Ik trachtte zoo ladylike mogelijk voort te wandelen, maar voelde grooten aandrang het op een holletje te zetten, maar dat zou zelfver- raad zijn geweest. Ik wist niet beter, dan maar weer naar tante gaan. Rechtsomkeert maken had de zaak verdacht gemaakt. De Choorstraat wan delde ik uit, den hoek om en na een minuut of drie was ik weer vlak bij tantes huis. Daar stond hij weer plotseling voor mij en weer de vraag of liever het gebod: „Jonker, Van der Broek, u gaat mee naar het kasteel!" Minachtend keerde ik mij om en sprak uit de hoogte: „Och! man, laat een fatsoenlijk meisje met rust!" Tante Truus had een en ander gezien. Ik hoefde dan ook niet aan te bellen. Geen drie seconden later was ik binnen. Maar wat nu? Cerberus zou mij niet laten schieten. Gelukkig was neef Piet ook thuis gekomen. Die wist raad. Hij met mij naar boven. Ik een costuum van Grietje en hij het mijne, dus dat van tante. Een kwartier later werd hij in tante's kleeren de voordeur uitgelaten. Tante zat in den armstoel en keek in het spionnetje. Het hoeft u niet te verwonderen, dat nu hij door Cerberus werd aangeklampt. Ik was ondertusschen in Grietjes kleeren den tuinpoort uitgegaan en 't lukte me zonder overlast of verdenking Willems tante te bereiken. Voorzichtigheidshalve bleef ik er een goed uur en kon toen in uniform de stad weer in gaan en was op tijd in het kasteel. Veilig heidshalve heb ik de historie zoo lang ik op de K.M.A. was en nog eenige jaren later aan niemand verteld. Van in „burger" gaan had ik genoeg, maar Cer berus keek me zoo lang ik op de K.M.A. was, tot ik als officier te Deventer in dienst trad, met een schuin oog aan. Maar nooit heeft hij iets gezegd. VOOR LAMPEN EN KRONEN HET BESTE ADRESI GR. HOUTSTRAAT 147 - TEL. 10925 t.o. Proveniershuls EIGEN ATELIERS. Lezingen W. J. Oehler. Ds. W. J. Oehler, Zwitsersch predikant, die od Dinsdag 31 Januari en Vrijdag 3 Februari in Haarlem een tweetal lezingen hoopt te houden, „Vom Sinn des Lebens" en „Seelsorge", is door zijn boeken reeds een goede bekende in ons land. Verschillende daarvan, zooals „De geopende hemel", „De kerk op marsch". ,De vier absolute maatstaven" en ..Overwonnen moe heid" werden in het Hollandsch vertaald. In deze boeken leeren wij Oehler kennen als een man. die de levens- en zielsmoeilijkheden van den huidigen mensch verstaat en ook een uitweg weet aan te wijzen. Trouwens hij heeft zich de laatste ja ren uitsluitend aan zielszorg gewijd. Het gewone pre dikantschap heeft'hij neergelegd om eerst in Hein- richsbad en thans in Bex les Baine gasten in zijn huis te ontvangen, aan wie hij zijn bijzondere gaven als zielszorger geheel wijdt. Nu hij eenige weken in ons land vertoeft, zal het zeker ook in Haarlem en omgeving door velen op prijs gesteld worden,~-dat zij gelegenheid krijgen om hem persoonlijk te kunnen hooren. Het Comité voor deze lezingen is gevormd uit per sonen, die tot verschillende kerkgenootschanpen be- hooren en bestaat uit: Ds. H. M. Bielke. Ir. B. H. Blankenberg, Ds. G. W. van Deth. Ds. J. M. Leen- dertz. Zuster Hary Pott, J. S. Theyse, H. J. Voors en Ds. G. J. Waardenburg. Beide lezingen worden op bovengenoemde data gehouden in de kerk v. d. Broe dergemeente, Parklaan 34. 's avonds te 8.15: de eer ste lezing zal door Ds. Bielke in het Hollandsch wor den vertaald. Ter bestrijding der onkosien wordt een collecte gehouden. VIERDE CONCERT HAARLEMSCHE BACH- VEREENIGING. Dinsdag 24 dezer heeft Frits Schuurman voor de eerste maal na zijn benoeming in den Haag het Residentieorkest op het concert van de Haar- lemsche Bachvereeniging gedirigeerd. Wij weten uit den tijd. toen Schuurman, de concerten der H.O.V. leidde, ,dat hij zijn programma's met groote zorg samenstelt en daarbij geen rekening houdt met gemakkelijk te behalen succes. Zoo was ook het programma van dit vierde Bachconcert van een zeer bijzonder gehalte. Het bevatte twee „eerste uitvoeringen." In het eerste nummer, de ouverture Iphigeni in Aulis van Chr. W. von Gluck kwam de orkest klank in mooi tegen elkaar afgewogen verhou dingen tot ons. Geen geringe taak was daarna de uitvoering van de Fuga voor Orgel in as kl. t. van Brahms in de orkestbewerking van Peter van Anrooy. Het op een zwaarmoedig thema opgebouwde stuk blijft in hoofdzaak, ook al door de doffe toonaard, waarin het geschreven staat, somber van tint, be houdens een machtige climax vóór het slot. Van Anrooy's bewerking getuigt van muzikalen smaak en groot orkest-technisch kunnen. Wij mogen Schuurman dankbaar zijn, dat hij ons dit werk in een eerste uitvoering te Haarlem heeft leeren kennen. Hierop volgde een der hoogtepunten van dit concert: de uitvoering van de Rhapsodie voor alt stem, mannenkoor en orkest van Brahms, waarhij Ilona Durigo de solopartij zong en de Kofi. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" de taak van het mannenkoor op zich genomen had. Zeldzaam innig vertolkte de zangeres met haar warm stem geluid en doorleefde voordracht haar partij. Aan grijpend was de mysterieuze inzet van het koor. Prachtig, ingetogen zongen deze mannen. Mede door de uitstekende samenwerking van soliste, koor en orkest is de uitvoering van dit ontroerende werk een genot voor de toehoorders geworden. Na de pauze trad de zangeres nog op met drie liederen met orkestbegeleiding van Gustav Mahler. Of men Ilona Durigo's bezielde voordracht van „Um Mitternacht" met zijn tragische accenten hoort, of het eenvoudige, lieftallige „Ich atmet' einen Lindenduft", dan wel het guitige „Wer hat dieses Liediein erdacht", steeds wordt men ge troffen door de zuivere, diepgevoelde innigheid en de gave, voorname kunst van deze zangeres. Men heeft haar met een langdurig applaus en bloemen een welverdiende hulde gebracht. Als laatste nummer gaf het programma de Symphonie no. 3 in a kl. t. van Serge Rachmani noff. Wij vernamen, dat Schuurman voor deze eerste uitvoering in Nederland de speciale toe stemming van den componist verkregen had Rachmaninoff heeft in zijn oeuvre steeds den laat- romantiselien stijl gehuldigd en is ook in deze Symphonie daaraan getrouw gebleven. Wij hebben in deze compositie een werk van machtigen klan ken houw leeren kennen met de aan Rachmaninoff zoo eigen hartstochtelijke weemoedsvolle melo dieën en slavisehe rythmen, vooral in het eerste deel, dat in den klassieken sonate-vorm is ge schreven. In het adagio breken af en toe lichtere klankkleuren door; de finale met zijn vele tempo wisselingen, zijn marsclimotieven en zijn fugatiseb bewerkte thema's eindigt in een grootsch sloteffect. Het feit, dat deze zware partituur op zoo voor- teefffelijke wijze werd uitgevoerd, bewijst wel, hoezeer het Residentieorkest en zijn nieuwe leider met elkaar vertrouwd zijn geworden. Erkentelijk voor het gebodene heeft het publiek het orkest en zijn leider langdurig toegejuicht. Schuurman ontving van het bestuur der Bach vereeniging een krans. B. W. o Probeer dan een keus te maken in dan slaagt U naar wensch en voor altijd! Bloemendaalscheweg, hk. Dr. D. Bakkerlaan Waanchuwing Naar aanleiding van de geruchten, die een paar concurrenten rondstrooien, dat T a x i-L i n d e m an opgeheven was, kunnen wij U mededeelen dat wij doorgaan met nieuwe 5- en 7-pers. wagens. Beleefd aanbevelend: Gemeente Standplaats Iepenlaan, Bloemendaal ADRES: Dompvloedslaan 37. Dr. W. Banning hoogleeraar? Naar De Avondpost verneemt komt de emeritus predikant, dr. W. Banning, ernstig in aanmerking voor eersten candidaat op de voordracht ter benoeming van een opvolger van prof. dr. A. H. de Hartog, als hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam. Dr. Banning is de bekende leider der religieus-soci alisten. Hij was tot 1928 predikant en is sindsdien Directeur der Vereeniging Woodbrookers in Holland. Zijn publicaties zijn talrijk. Zooals men weet. moet de gemeenteraad van Am sterdam de benoeming doen. Prof. De Hartog is des tijds buiten de voordracht om benoemd: als eerste candidaat stond toen op de nominatie de (vrijzinnig- godsdienstige) prof. dr. M. C. van Mourik Broekman, buitengewoon hoogleeraar te Utrecht. Intusschen staat de voordracht van dr. Banning nog niet vast. Maar zijn kansen worden zeer goed geacht. 24102 Artsen Koningsberger J.J., Pijnboom straat 14. 19317 Cleef N.V. van, Manufacturen, Wol- en Babyartikelen, Vitragfes, Ramplaan 48. 29650 Cremers C. Joh., Wagenaarlaan 20, Heem stede. 19318 Dameskapsalon Maison Adrie, Doelstr. 24 a. 22264 Direetiekeet Bouwwerk E. v. Wouden berg, Arnoldslaan, Bloemendaal. 19316 Fruithuis Het, Koninginneweg 14 zw. Gemeentebestuur en Gemeentelijke In stellingen, Haarlem, rubriek Ongevallen- dienst. na het nr. 22692 op te nemen: 18817 J. Ph. Mok, Jansweg 28. 24102 Koningsberger J. J„ Arts, Spr. a. 89 en 1314, Pijnboomstraat 14. 19417 Pompe B., Waldeck Pyrmonthlaan 10, Overveen. 19018 Ranitz Jlir. Mr. S. M. S. de, Anton Mauve straat 10, Heemstede. 24401 Rusthuis Ons Tehuis, N. Stationsweg 13, Bloemendaal. 29740 Sebus M. H. C„ Postlaan 17, Heemstede. 19219 Smith H., Tetterodestraat 80. 27528 Soutendijk, Dr. L. R. W„ Fred, v. Eeden plein 33, Heemstede. 19619 Tervoort, Aardappelhandel, Spaarnwouder- straat 52. 28067 Toehes A. J„ Timmerman, aannemer, Valkenburgerlaan 36. 27220 Tuinder Ir. H. J., Frederik v. Eedenplein 22, Heemstede. 29743 Venekamp T., Havenstraat 12, Heemstede. 29659 Verwer C. C.. sch. ing. Joh. Wagenaar laan 26, Heemstede. 29744 Wordrager J. v., Schildersbedrijf, Landzicht- 18516 Beelen, Gebr. P. Tn„ Warmte- en Sani tair technisch Bureau, Lood- en Zink- werkers, Noorder Tuindorplaan, Overveen. 18619 Blom, A. C. en C. M„ pedicure-massage, geopend werkd. 917, Vrijdag 920.30, Jordenstraat 49. 29656 Bruijn, Dames De, Franz Schubertlaan 70, Heemstede. 18615 Duijstcr, Ir. J. C. D., Spaarnelaan 17. 21015 Franco, Ir. H„ Oostzanenlaan 8, Heemstede. 29654 Hellings, J. E„ gezagvoerder N.V., Stoom vaart Mij. „Nederland", Landzichtlaan 34, Heemstede. 18517 Janssen, J. G. A„ Dubbele Buurt 35 zw. 24104 Leeksma, K. W. K., directeur Stuwadoors- Mij. „Handelskade", Amsterdam, Dr. Dirk Bakkerlaan 21, Bloemendaal. 13517 Leeuw, B. de, fotohandel, Gierstr. 20 zw. 29657 Manvis, J. A. B., Lieven de Keylaan 2], Heemstede. '27526 Meeuwen Voling, A. M. van, Speigelen- burghlaan 33, Aerdenhout. 18915 Melkcontrólestation V.V.Z.M., Gedempte Oude Gracht 130. 18715 Meij, G. A. v. d„ hoofd R.-K. Jongens school, Julianaiaan 92, Overveen. 19019 Mooij. Th. de, Philips Radio Producten, Leidschevaart 20 b. 18518 Nederkoorn, mej. Bets, leerares Muziek school Toonkunst, Ripperdastraat 8. 18617 Neutraal Verbond van Werknemers in het Bouwbedrijf (voorzitter), Gen. de Ia Reij- straat 21 zw. 18718 Offenberg, K., Romolenstraat 72. 18318 Postma, R., Paardenslagerij, Korte Anna- straat 2. 29652 Preijdc, Jac. C., Oude rrstl u'sptrpet T Heemstede,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 1