CristalphonetRadio Uw kostbaar Kunstgebit m -mi Vrijdag 10 5 J Ingezonden Onze Plantsoenen. Techn, Bureau «De Magneet» ZoiniüaLsrmorsreiF! HET HTJIS DES VADERS. heeft STERADENT noodig voor het dagelijksch Ollderhoild Er is geen beter 7 - LM, Verbin- 9. Voor sani- iw adres. OOD, zoowel sverk, is het Ichmit, Gast- 16914. MARKIEZEN trekken. Pri- c. Verwey en ein 20. Telef. spar. van alle C. de Wit, al", Schoter- L 17371. r, Joh. de 6058. Aanne- witwerken. yterplein 10, en Zinkwer- ;ter. Sanitair. sL 16536. ircqstraat 88. i voor repa- m en zonne- :k. werk. EN GLAS- 1. Deern, Ro- em-Oost BOOMEN te ran Tintelen, ïizerdijk 181, w. vergoed. ckmansstraat i decoratie- [res voor alle 1ASSCHERIJ antoor Burg- ijk, Tel. 11091 billijke con- VDERHOUD. prijzen. J. J. tATIEWERK oehorst, stu- 56 zw., Haar- CHE HOtJT- eg 17, Hout- Carboleum, lit, Golfpla- r PER M2.f andel, Hoo- Telef. 22730, [JN „De An- er, Leidsche- Alle soorten 1218. 5EN, p. kam. ad ad 20 ct. t, Paul Kru- lem. en gebruikt closets, foo ters. enz. In 6. Tel. 22406. en goedkoop. ;herstraat 52, n op zicht. [ILDER- EN iouman, Tet- lem. Billijke erk. IT- EN RE- 'ijlslaan 117, Alb. Thijm- tpoort. Han- n, sintels en liL VAKMAN wit- en re nds vanaf Kerkplein imers vak- ;en? Vraagt de nieuw- eoncurree- Dalm, Cen- em-N., Tel. |en „Duinlust" Santpoort, ishoudwasch ct., geman- Fa. J. N. 90. Kinder- Tel. 16028. STOOMEN omen f 2, traat 33. •D? Wit hel- Kennemer rbindingswea Iedereen wil natuurlijk graag krach tig en gezond blyven - het dageiijk- sche kauwen van WRIGLEY'S P.K. is hierbij op de meest natuurlijke wijze behulpzaam. Bovendien bevor dert het "de spijsvertering. P.K. kauwen sterkt de zenuwen en neemt dat drukkende gevoel na den maaltüd weg. Het schept nieuwe levenslust en verhoogt de werkkracht. Houdt steeds enkele pakjes bij de hand. h.T.Z. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. ÉkJkJkhJbtÊkÊkJkJÊkJbkÉkj/kjÈkAkÊk De tijd is weer aangebroken, dat het naderend voorjaar zich door verschillende teekenen, zooals de teere bloesems van de vroege heesters en de forsche scheuten der bloembollen, aankondigt, waarover wij Bloemendalers, als rechtgeaarde buitenmensohen, ons zoo intens kunnen verheugen. Wij schenken weer meer aandacht aan onze vaak en terecht geprezen gemeentelijke plantsoenen, welker schoonheid ons wat milder kan stemmen tegenover den Fiscus, die ons Bloemendalers het werkwoord ,,belasting betalen", ook al zoo aardig heeft leeren vervoegen. Tusschen haakjes een opmerking over bloem bollen. Waarom wordt hier in het hart van de bollenstreek door „Plantsoenen" een niet wat grooter plaats ingeruimd aan de bol in haar, dank zij de kundigheid onzer kweekers (proeft u de locale trots steeds talrijker wordende varië teiten? Temeer, daar wij op onze (helaas grooten- deels voormalige) Bloemendaalsche bollenvelden, hoe langer hoe minder bloemen, echter des te meer „landhuizen" zien opbloeien. Het eigenlijke doel van dit stukje is evenwel de aandacht onzer gemeentenaren te vestigen op een stukje plantsoenkunst, dat waarschijnlijk door de ietwat excentrische ligging niet een zoo wijden kring van bewonderaars telt, als waarop het m.i. aanspraak kan maken. In het Noordoosten houdt, geloof ik, voor vele Bloemendalers het dorp op bij het Kerkplein, of hoogstens op den Kennemerweg hoek Krullen- laan, langs welke wegen je zomersavonds zoo'n aardig, „ommetje" kunt maken. Ik wil het dus niet hebben over de nieuwe plantsoenaanwinst achter de Hervormde Kerk (waar ons gelukkig een „rustieke" brug bespaard is gebleven), welk plantsoen onder het dagelijks toeziend oog van één onzer magistraten wel niets aan fleurigheid zal verliezen. Evenmin vraag ik uw aandacht voor de be plante vluchtheuvel (inderdaad scherpzinnige le zer: een contradictie, waarvan de vertrapte heesters aan de zijde van den Kennemerweg ook getuigenis afleggen) op den hoek van de Krullenlaan. Langs het plantsoen op den hoek van den Kennemerweg en den Johan Verliulstweg, zou ik u eigenlijk bij voorkeur des avonds willen leiden, om u ervan te kunnen overtuigen, dat de zorgen van „Plantsoenen" zich tot de nachtelijke uren uitstrekken: midden in dit plantsoen prijkt n.l. een lantarenpaal met 3 lichtpunten, welke licht bron blijkbaar dient om den groei van heesters en planten te bevorderen, want in de onmiddel lijke nabijheid langs de aangrenzende wegen vinden we ook enkele van de bekende, zich be scheiden bij het landschap aanpassende lantaren palen. (VVeest nu niet afgunstig, Kinlieimpark- bewoners; uw tijd komt ook nog fvel eens!) Uw weg langs den Joh. Verliulstweg vervol gend, verzoek ik u niet te letten op den „Seliön- heitsfehler" na het tweede blok van twee woningen aan uw rechterhand. Het gezicht op den achter kant van de op Velsenseh grondgebied gelegen fabriek en huizenrij biedt inderdaad weinig fraais, maar de grillig verloopende gemeentegrens, welke ondanks de sinds de vaststelling wel wat ver anderde omstandigheden de eeuwigheid wel zal moeten trotseeren, verhindert daar nu eenmaal de voortzetting van een normale bebouwing. Zoodra u het tennispark voorbij bent, verzoek ik u, u vast op de verrassing voor te bereiden. Zoo geprepareerd slaat u even verder rechtsaf de Schaepmanlaan in, welke spoedig een verbree ding ondergaat (huiselijk het Schaepmanpleintje genoemd). Daar zal uw pas automatisch ver tragen, het gesprek verstillen, want daar zal uw oog het bewuste wonder van plantsoenaanleg ontwaren. Ik heb getracht woorden te vinden om uiting te geven aan mijn gevoelens van be wondering voor dit kunstgewrocht, dat de natuur, die haar rijke gaven in zoo ruime mate aan het Duinlustpark ten deel liet vallen, op zulk een unieke wijze aanvult. Ik heb geworsteld met uitdrukkingswijzen als „gedistingeerde eenvoud" en „eenvoudige distinctie", doch alles blijft zoo'n povere afspiegeling van mijn (en bij kennismaking ongetwijfeld ook uw) werkelijke gevoelens, dat ik het hierbij maar laat. „INBOORLING". UKKIE WIST RAAD. o Oud en jong hebben Zondag genoten van de operette, die werd uitgevoerd door de kinderen van den Nederlandsehen Kinderbond. Wat was alles tot in de puntjes verzorgd, hoe goed waren de rollen ingestudeerd, hoe fijn was de begelei dende muziek. In liet eerste bedrijf leven wij mee, met dat vriendelijke moedertje Barbara. Wat een aardig tafreeltje speelt zieli daar voor haar liutje af, als ze bet arme prinsesje Amora spinnen leert. Daarr verschijnt prins Solidas voor wien men reeds een bruid zoekt. Hij vraagt raad aan'zijn moeder, de lieve vorstin. Maar de prins eischt, dat zijn bruid blijken zal geven van een flinke huisvrouw te zijn. Op een liooge zuil zal een vaas geplaatst worden, die flink onder 't stof zit. Wie deze vaas grondig reinigt, zal kans hebben koningin te worden. Ver volgens moet ze toch ook nog een schaaltje met koekjes ronddeelen. Ukkie, het kleine vitale duveltje, heeft dezen raad gegeven. Wat een kostelijk kereltje is die Ukkie. Wat genoten we ook van de prachtige aan kleeding van de zaal in het paleis. Prinsessen uit alle windstreken komen daar hun opwachting maken voor de koningin. De prins verbergt zich en heeft zich in een eenvoudig werkmanskleed gestoken. Daar klinkt opgewekt gezang van de kinderen uit het volk. Zij zien een prachtige stoet van de prinses uit het Noorden, vervolgens de prinses uit het Zuiden en tenslotte uit het Oosten. Ieder probeert op haar wijze 't stof van de vaas te verwijderen, maar geen doet het zoo handig als prinses Amora. Op wonderlijke wijze heeft ze toegang gekregen tot het hof. Terwijl zij de koekjes bedient, komt prins Solidas binnen. Ook hij krijgt zijn deel. De andere prinsesjes ergeren zich aan deze familiari teit. Prins Solidas weet nu, dat zij alleen zijn vrouw zal worden. Hij wacht op haar voor 't hutje van moeder Barbara een langen nacht. Maar Ukkie weet hem den tijd te korten. En de snoezige Blauwklokjes springen zoo mooi en daarna de glazenmakers met hun prachtige vleu gels en tenslotte de broertjes en zusjes van Ukkie. De nacht vloog om voor den prins, zooals voor ons de middag omvloog, 's Morgens als prinses Amora eindelijk verschijnt, is ze bedroefd, omdat.. ja ze weet niet waarom. Het laatste bedrijf, het tuinfeest ten hove is wel zoo'n schitterend feest, dat je niet weet, wat je meer moet bewonderen: de hofstoet, de gasten, de boschduvelinnetjes, de glazenmakers of de blauwklokjes. Eind goed, al goed. Ze krijgen elkaar. Ieder is tevreden en gelukkig. Dit wonderfijne sprookje van mevr. C. E. de Vogel met muziek van mevr. B. Tideman-Wijers moet ieder Haarlemsch kind gezien hebben. Ge lukkig maar, dat 't 19 Maart en 2 April nog eens wordt opgevoerd, 't Was in één woordschitterend W. B.-Z. VOORRAADVORMING DOOR PARTICULIEREN. Het „Comité voor Nationale Veiligheid" voor Haarlem en Omstreken verzoekt ons het vol gende mede te deelen: Zooals reeds eerder is gemeld, werd van de brochure „Hamsteren en Hamsteren" allereerst een oplage van 100.000 exemplaren door de plaatselijke comité's der vereeniging verspreid. Bij deze eerste 100.000 was een kaart bijgevoegd, met het verzoek om bijdragen voor verspreiding te zenden, daar met de opzet van verspreiding over het geheele land, uiteraard een zeer gróót :"»rj bedrag gemoeid is. In tweede instantie wordt de brochure gedis tribueerd door de kruideniers, die deze brochure tegen een zeer lage prijs 0.60 per 100 stuks, bij afname van 250 stuks franco toezending) kunnen bestellen bij het secretariaat der ver eeniging, Koningskade 17, Den Haag. Het publiek krijgt de brochure dus kosteloos van zijn kruidenier, maar met de verspreiding over alle kruideniers van het land zijn enkele weken gemoeid, zoodat men de brochure dan meestal niet onmiddellijk ontvangt. Wil men de brochure direct hebben, dan kan men deze ook krijgen door storting van een dub beltje, maar liever meer, op postrekening 287177, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, Den Haag. Voor hen, die iets beters wenschen KI. Houtstraat 37, HAARLEM, Tel. 17082 Centrale Nederlnadsche Ambtenaarsbond. Afd. Bloemendaal. blBovengenoemde afdeeling houdt een voor dracht- en lezing-avond, Welke verzorgd zal wor den door den letterkundig voordrager Jan Hart man, op Zaterdag a.s. in gebouw „De Toorts" aan den Duinweg. Jan Hartman, die dit seizoen in meer dan veertig plaatsen van ons land voordrachten en spreek beurten hield, o.m. te Leiden en in de boekenweek te Haarlem, zal o.m. spreken over „Een Man en een Tjalk", de roman, waarmede de jonge letter kundige Jan van Rheenen enkele maanden ge leden debuteerde. Dit boek trok reeds de bijzon dere belangstelling van de Nederlandsche critiek. Het werd in de meest uiteenloopende kringen met veel waardeering begroet als een opmerkelijk debuut. Ook zal gesproken Worden over „Madame Curie", het hoogst belangwekkende boek, dat de dochter Eve Curie schreef over het leven van deze geniale en nobele vrouw. Het boek werd in het Nederlandsch bewerkt door de bekende roman-schrijfster, Willy Corsari. Ook zal Jan Hartman enkele fragmenten voor dragen uit „Flipje" en uit „Het meisje met de blauwe hoed" door Johan Fabricius. Daarbij zul Iep vooral de voortreffelijke humoristische kwaliteiten van den vertelkunstenaar Fabricius, die zoo men weet, kortelings de groote roman „Kasteel in Karinthië", publiceerde, tot uitdruk king komen. Uit „Het meisje met de blauwe hoed" zal Jan Hartman een groot fragment voordragen, dat in de gelijknamige film, welke destijds ge maakt werd, als volkomen mislukt moet worden beschouwd. Want waar uw schat is, aldaar zal ook uw hart zijn. Lucas 12 vers 34. Wanneer wij, gewone stervelingen spreken over een schat denken wij natuurlijk aan een heeleboel geld. Wij zijn nu eenmaal uit de aarde aardsch- gezind, zien slechts aan wat voor oogen is. Geld en goed zijn begeerlijke dingenje kunt er nooit teveel van hebben. We spreken ook wel van een schattig kind als we zoo'n heerlijken hummel zien, waar frische jeugd en natuurlijke schoonheid een schat hebben gevormd, waar we niet genoeg naar kijken kunnen. Een verliefd jongeling ziet zijn uit verkorene in de oogen en als de meest teedere ont boezeming van zijn hart noemt hij haar „zijn schat". En in een ideaal huwelijk komt het nog wel voor dat de man in de vrouw en de vrouw in den man een schat voor het leven hebben gevonden. Maar als regel gaat het materieele toch ver uit boven het ideëele. De jacht naar goud zit in heel de cultuurgeschiedenis der menschheid ingeweven en ze vormen menige donkere bladzijde er van. We mogen wel dankbaar zijn voor het feit dat in ons vlakke landje geen rijke goudaders of andere bodemschatten worden aangetroffen- Hoeveel be- geeiige blikken van groote mogendheden zouden er dan op Holland worden geworpen en de bange historie van de Zuid-Afrikaansche republieken bewijst het hoe spoedig het ook met onze zelf standigheid gedaan zou kunnen zijn. Een schat is voor ons besef een grootheid, een voorwaarde voor intens levensgeluk. Daarop komt samen heel het complex van ons verlangen, daarop concentreert zich de dynamische kracht van ons willen, denken en handelen. De schat neemt ons geheele zijn in beslag. Of het nu een schat is van materieelèn of ideëclen aard, in koppig volharden en met stoere kracht jagen wij er naar om die te verkrijgen. Zelfs menschen met een lethargischen inslag ziet men, als het gaat om een schat te verwer ven komen tot een geweldigen dadendrang die alle staketsels op zijde gooit. Als de begeerte naar een schat het hart binnensluipt kan het gebeuren dat brave menschen groote schurken worden. Hoeveel doodslagen zijn er b.v. gepleegd om het bezit eener vrouw en hoeveel menschen zuchten er in gevangenissen, omdat zij een schat onder hun bereik zagen, die niet de hunne was en in een alies overheerschenden hartstocht naar bezit hunne handen uitstaken om toe te grijpen. O, wat heeft de begeerte naar een schat vele menschen in het ongeluk gestortEn wie de grillige lijnen der internationale politiek beschouwt, kan ook daarin waarnemen, dat dezen voor een niet gering deel gericht zijn op het verkrijgen van schatten, die anderen toebehooren. Oorlogen kunnen er door worden ontketend, een zee van ellende kan er het gevolg van zijn. Eer, macht, wereldhegenomie zooals bij een Augustus en Napoleon, 't zijn voor sommige machthebbers de schatten, die zij tot eiken prijs trachten te ver krijgen, al zou de wereld in bloed en tranen onder gaan en het Goddelijk recht met voeten worden getreden. Er is ook een tegenhanger. Hoeveel daden van echt heroisme zijn er bedreven om een schat te bemachtigen! Denk aan den schat der geestelijke vrijheid, die wij in ons kleine Holland bezitten. Denk aan een Willem de Zwijger, aan al die hooge, edele figuren van mannen en vrouwen, die geld, goed en leven feil hadden om dezen grooten schat ongerept voor het nageslacht te bewaren! In deze titanen-worsteling gaan ons voorbij een gansehe galerij van menschen, die toren hoog uitsteken boven de groote figuren van dezen veelbewogen tijd. Onze voorvaderen hebben be wezen, dat ook schatten kunnen verkregen worden uit edele motieven van godsdienstige waarde als daar zijn: God dienen naar Zijn Woord met ver werping van alle gewetensdwang. Daar is bloejfc voor vergoten, daar zijn menschen den branch stapel voor opgeklommen, daar hebben duizenden voor gezucht in vunzige kerkerholen, daar is ank moede en hongersnood voor geleden, daar voofÈ heeft ons volk 80 jaar lang den oorlogsbrand zijn schoone steden en dorpen in puinhoopen zien ver anderen. Jezus spreekt in Zijn schoone bergrede ook van een schat. En merkwaardig, ten opzichte van deze schat valt de menschheid uiteen waar het de waardeering betreft. Waar het aardsche goederen betreft zijn wij het vrijwel met elkander eens, maar hier ko t de scheidingslijn. Aan de eene zijde staan een breede massa fortuinjagers die hun hart hebben verpand aan de begeerlijkheden dezer wereld. Zij zoeken op dit halfrond hun schatten: goud, eer, macht, aanzien enz. enz. 't Zijn de Cultuurmenschen van dezen modernen tijd die haastig door het leven voortjaehten om maar spoedig hun doel te bereiken. Als ik deze of gene schat verworven heb, zeggen zij is mijn begeerte gestild en zal ik eens aan de hoogere dingen gaan denken. Maar wat de aarde.met al haar volheid geeft kan den mensch nimmer verzadigen. Altijd zal hij naar meer dorsten als een gierigaard die nooit genoeg goud kan oppotten. Goud kan echter gestolen worden en zelfs macht, eer en aanzien zijn vaak ééndag vlinders. Alles, wat we hier, volgens onze gezind heid en aanleg als een seliat beschouwen en lief hebben kan ons plotseling worden ontnomen. Daar om stelt Jezus tegenover de grootheid van onzen schat een andere grootheid die niet -wisselvallig is noch ooit verloren kan gaan. En hier spreekt Hij van een klein kuddeke in tegenstelling met de breede massa welke deze aangeboden schat niet begeert. Jezus zegt: „Vergadert u schatten in den hemel, waar ze noch door mot of roest bederft, en waar de dieven niet doorgraven noch stelen." Een schat of schatten in den hemel, waarin be staan deze? Gods Koninkrijk binnen te mogen gaan, in storelooze vreugde eeuwig genieten van de schatten, welke God voor elk Zpijner kin deren heeft weggelegd. Zalig zijn, d.w.z. een schat te bezitten welke ons zooveel vreugde schenkt dat er niet meer bij kan. Een kapitaal van vreugde zijn eigendom te kunnen noemen dat nooit ver minderd en vastgelegd is op de eeuwige bank van Gods Vaderliefde jegens ons. Die bank gaat nooit failliet maar zet de betaling eeuwig voort, dank zij het verlossingswerk van Jezus Christus. Jezus zet de schat der eeuwige vreugde van het Koninkrijk Gods tegenover de schat der betrekke lijke en tijdelijke vreugde van deze aarde. En Hij roept ons toe: Kiest heden wien gij dienen zult, God of den Mammon. En denk nu niet, dat deze „wissel op de eeuwig heid" den eenigen schat is die Jezus ons biedt. Hoe groot en volmaakt deze schatten ook zullen zijn in den hemel, ze werpen hun rente reeds af in dit tijdelijk leven, 't Is geen uitgestelde hoop, die het hart krenkt, maar een dynamische kracht, welke Gods kinderen geduldig maakt in de ver drukking, sterk in de verzoeking, rijk in de ge meenschap met hun hemelschen Vader en in hun verhouding tot den medemensch altijd strevend naar hemelsche harmoniën. „Werkplaats beneden, woning boven", zoo is het met het volk van God. Zoolang zij op aarde zijn, doen zij hun werk en dat zoo goed mogelijk. Maar het hart is bij de schatten, welbewaard in de eeuwige stad met de paarlen poorten, die altijd wijd openstaan om hen te ontvangen. Daar heerscht een vreugd, die de wereld met al haar cultuurschatten niet geven kan. Zoekt daar uw hoogste schat! Jezus, de Zoon Gods, de Koning van dit hemelsch imperium roept het u toe. Geloof Hem onvoorwaardelijk, volgt den weg, die Hij u in Zijn Woord wijst en ook uw hart zal vrede, rust en vreugde kennen, al is uw levensweg moeilijk en zwaar. En bij het scheiden zullen de paarlen poorten ook voor u wijd open staan en ge zult wandelen op de gouden straten van het hemelsch JeruzalemDaar zult ge eeuwig uw Koning danken voor den schat, die Hij voor u verworven heeft. middel om Uw kunstgebit rein en zuiver te houden dan Steradent. Water alleen is onvoldoende. Doe 'n weinig Steradent in het gebitbakje met lauw water, roer bet flink om en leg gedurende den nacht daarin Uw kunstgebit. Na afspoelen 's morgens is het dan volkomen gereinigd en ziet het er weer uit als nieuw. Aanbevolen door meer dan 10.000 tandartsen over de geheele wereld. In bussen van 50 en 90 cent bij apothekers en drogisten. ösii Proef bus je gratis op aanvraag aan N.V. Handelmij. Reckitts, Pharni. afd., r De Bilt. WÈMÈÊKk m ei •SCI f GEBITBAKJE, 't Sierlijke matglazen Steradent- gobitbakje met plaats voor onder- en boven- gebit, is verkrijgbaar 30 cf. bij apothekers 'en drogisten of wordt II na storting van 50 ct. op postrok. 118638 van N.v. Handelmij. Reckitts, Pharm. Afd., De Bilt, franco toegezonden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 5